Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!
Έχω ένα βάρος...

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

Errica123

# 21 στις 9/1/2010
author
Γυναίκα / 50 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Μελίσσια
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 74
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:
Originally posted by XAIVANI
....
2. Όπως είπα, δεν πήγα να μιλήσω στο αφεντικό αγνοώντας την. Ποτέ δεν το κάνω. Αυτός με κάλεσε! Έχει μεγάλη διαφορά. Τι να του έλεγα? "ξέρετε κύριε Διευθυντά, μισό λεπτό να ρωτήσω τη μαμά μου (manager μου)?". Αν το έλεγα αυτό θα σκεφτόταν "τι mαλάκας είναι αυτός", έτσι δεν είναι?
Όταν σε καλεί το αφεντικό τα παρατάς όλα και πηγαίνεις να δεις τι θέλει.

3. Η θέση της δεν κινδυνεύει απο μένα, το ξέρει καλά αυτό. Άρα δεν τίθεται θέμα ανασφάλειας. Απλά είναι μια εγωίστρια, που θέλει να ασχολείται με τα πάντα, και να φαίνεται μόνο η ίδια, για να ικανοποιεί τη ματαιοοδοξία της,

Έτσι ένιωσα και εγώ, όπως λες, ότι δεν παρέκαμψα, ότι δεν έκρυψα. Μα και ρεαλιστικά δεν προλαβαίνει να τα κάνει όλα ο προιστάμενος/manager. Και να διευθύνει, και να εργάζεται σε όλα τα project. Αλλά νομίζω ότι υπάρχει ανασφάλεια. Ανάλογα με την ταυτότητα της θέσης αυτής (όπου είσαι το δεξί χέρι κάποιου), πρέπει να φαίνεσαι απαραίτητος για όλα, οτι μετά ή χωρίς εσένα το χάος.
Ίσως αν υπήρχαν διακριτές αρμοδιότητες για όλους μας για διαφορετικά έργα, από ψηλά στα χαμηλά, να ήταν πιο εύκολο να μην υπάρχουν παρεξηγήσεις μεταξύ μας...

cerise

# 22 στις 9/1/2010
author
Γυναίκα / 55 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πεύκη
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 7.206
Αν μας έχει συμβεί?
Προσωπικά θα έλεγα κατ εξακολούθηση! Πιο παλιά βέβαια.

Ομως η λέξη προϊστάμενος τα λέει όλα. Δεν μπορείς να τον παρακάμψεις κι ούτε είναι σίγουρο ότι θα βρεις το δίκιο σου από το διευθυντή.

Γιατί γενικά εκτός φωτεινών εξαιρέσεων οι διευθυντές πρώτα δέχονται τους προϊστάμενους και ζητούν αναφορά για τα διάφορα θέματα.

Αυτό δεν τους καθιστά βέβαια περισσότερο ικανούς από τους υφιστάμενους από πλευρά γνώσεων και εμπειρίας στις πλείστες των περιπτώσεων.

Ομως έτσι συμβαίνει αρκετές φορές.

Ετσι οι υφιστάμενοι είναι τα γρανάζια που βγάζουν στην ουσία όλη τη δουλειά για να αντλούν τη δόξα οι προϊστάμενοι που συνήθως τους καπελώνουν και ειδικά στην περίπτωση που είναι ανεπαρκείς γνώσεων αλλά και να είναι επαρκείς πάλι δύσκολα προωθούν κάποιους συνήθως.

Το κακό είναι ότι οι διευθυντές ακούνε μόνο τους προϊσταμένους συνήθως και δεν έχουν το χρόνο και την όρεξη ν ασχοληθούν με το υπόλοιπο προσωπικό τη στιγμή που δεν τους συμφέρει να προωθήσουν κάποιους μισθολογικά κλπ. και κάνουν τη πάπια.

Ομως στη δικιά σου περίπτωση , εφ όσον ο διευθυντής σου ζήτησε κάτι γιατί αυτό δεν του το πήγες εσύ?

Αν είχες τη δυνατότητα της πρόσβασης , έστω και εκ των υστέρων θα έπρεπε να την πας εσύ την εργασία που σου ζήτησε. Εκτός κι αν σου είπε να τη παραδώσεις στον προϊστάμενό σου .
Αν η ιεραρχία είναι λοιπόν αυτή τότε θα πρέπει να γνωρίζει ο διευθυντής μέσω του προϊσταμενου τι ακριβώς εργασία έκανες εσύ κι αν απέδωσες σ αυτή την εργασία. Το ρίσκο του καπελώματος φυσικά πάντα υπάρχει. Ομως αν εκανες καλή δουλειά ο προϊστάμενος το γνωρίζει και στο δικό του μυαλό αναβαθμίζεσαι σαν ικανή υπάλληλος. Ετσι έμμεσα πάλι πετυχαίνεις κάτι.

Οταν η επιχείρηση, υπηρεσία κλπ ....δεν ξέρω περί τίνος πρόκειται πάει καλά και ανωδικά , καταλαβαίνουν οι ανώτεροι ποιοί συμβάλλουν σ αυτό και ποιοί όχι.

Κάνε υπομονή.....Η διπλωματική οδός είναι η καλύτερη πίστεψέ με και η ισορροπία στις σχέσεις και τις συνεργασίες. Η διατήρηση του καλού κλίματος δηλαδή. Δεν είσαι ούτε χαζή ούτε δειλή που σωπαίνεις. Κάνεις αυτό που πρέπει στη παρούσα φάση.
Εκτός κι αν η πρόσβαση με το αφεντικό δεν είναι επιτρεπτή παρά μόνο κατόπιν κλήσης δικιάς του. Οπότε αν δεν σε καλέσει για να του δώσεις την εργασία που σου ζήτησε σημαίνει ότι τη θέλει μέσω και παρεμβάσεων του προϊσταμενου σου.
Γιατί κανονικά αφού το ζήτησε από σένα έπρεπε να την παραδώσεις στο αφεντικό. Λίγο μπερδεμένο.
Το καπέλλωμα συνήθως γίνεται όταν ο προϊστάμενος σου ζητά εργασία που τη ζήτησε το αφεντικό από

MsSpourgitaki

# 23 στις 9/1/2010
author
Γυναίκα / 46 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Αγιος Αθανάσιος
Θέματα: 24
Απαντήσεις: 1.563
Γι' αυτό το λόγο που ανέφερε η cerise υποστήριξα ότι είναι καλύτερα τέτοιες καταστάσεις να τις αποφεύγεις και να παίρνεις τα μέτρα σου από πριν, παρά να έρθεις στη δυσάρεστη θέση κατόπιν εορτής.

Προς Θεού, εγώ δεν είπα ότι είναι κατινιά με την έννοια "κάρφωμα" το να ζητήσέις το δίκιο σου από το αφεντικό σου, απλά το θέμα είναι αν θα σε υποστηρίξει το αφεντικό ή όχι. Και δυστυχώς τα περισσότερα αφεντικά παίρνουν συνήθως το μέρος των προισταμένων.

Παράθεση:
Originally posted by cerise
Το κακό είναι ότι οι διευθυντές ακούνε μόνο τους προϊσταμένους συνήθως και δεν έχουν το χρόνο και την όρεξη ν ασχοληθούν με το υπόλοιπο προσωπικό τη στιγμή που δεν τους συμφέρει να προωθήσουν κάποιους μισθολογικά κλπ. και κάνουν τη πάπια.

Errica123

# 24 στις 10/1/2010
author
Γυναίκα / 50 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Μελίσσια
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 74

Παράθεση:
Originally posted by MsSpourgitaki
Γι' αυτό το λόγο που ανέφερε η cerise υποστήριξα ότι είναι καλύτερα τέτοιες καταστάσεις να τις αποφεύγεις και να παίρνεις τα μέτρα σου από πριν, παρά να έρθεις στη δυσάρεστη θέση κατόπιν εορτής.

Προς Θεού, εγώ δεν είπα ότι είναι κατινιά με την έννοια "κάρφωμα" το να ζητήσέις το δίκιο σου από το αφεντικό σου, απλά το θέμα είναι αν θα σε υποστηρίξει το αφεντικό ή όχι. Και δυστυχώς τα περισσότερα αφεντικά παίρνουν συνήθως το μέρος των προισταμένων.

Παράθεση:
Originally posted by cerise

Έχετε δίκιο σε αυτό, το καταλαβαίνω. Θα δούμε από εβδομάδα τί θα γίνει.
Πάντως δεν μπορώ να δίνω την δουλειά όπου θα γίνονται διορθώσεις/ σχόλια "κλειδωμένη" (ειδικά αν δεν έχω πει πουθενά γιατί το κάνω, είναι πολύ παρεξηγήσιμο). Ίσως μπορώ να την δίνω εκτυπωμένη, αλλά δεν μπορούν να εκτυπωθούν όλα.

Από εβδομάδα...

# 25 στις 10/1/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
τελικά αυτό που θέλετε , μάλλον , είναι να σας χαιδεύουνε τα αυτιά....

και να σας λένε ...μπράβο...τι καλά που το έκανες...είσαι αστέρι....

μετά από εσένα το χάος....μετά το χάος πάλι εσύ.....

mathilda

# 26 στις 10/1/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Ενα καλο αφεντικο (για μεγαλες εταιριες μιλαμε ετσι; ), που πιστευω οτι για να ειναι εκει που ειναι και να επιβιωνει σε τετοιους δυσκολους καιρους, δεν μασαει κουτοχορτο, να μην μυριζεται τι γινεται στην εταιρεια του.
Απλα, επιλεγει μερικες φορες, προκειμενου να μην δημιουργουνται εντασεις, να κανει οτι δεν καταλαβαινει.

MsSpourgitaki

# 27 στις 10/1/2010
author
Γυναίκα / 46 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Αγιος Αθανάσιος
Θέματα: 24
Απαντήσεις: 1.563
Δηλαδή ο καθένας μπορεί να παίρνει τη δική σου εργασία και να κάνει σχόλια και διορθώσεις χωρίς να σε έχει ενημερώσει από πριν?

Εγώ είχα μια γνωστή η οποία είχε το ίδιο πρόβλημα με τον προιστάμενό της, ο οποίος ήταν διευθυντής οικονομικών. Η ίδια είχε ξεκινήσει μια εργασία κοστολόγησης στην εταιρεία, κι ο ίδιος της ζητούσε τα αρχεία κάθε τρεις και λίγο, άλλαζε δύο λέξεις, τα εκτύπωνε και τα πήγαινε στον πρόεδρο της εταιρείας σαν δικά του. Η γνωστή μου τελικά άρχισε να κλειδώνει τα αρχεία, ο διευθυντής σκύλιασε, αλλά δεν μπόρεσε να πει και τίποτα. Τι να έλεγε?

Παράθεση:
Originally posted by Errica123

Έχετε δίκιο σε αυτό, το καταλαβαίνω. Θα δούμε από εβδομάδα τί θα γίνει.
Πάντως δεν μπορώ να δίνω την δουλειά όπου θα γίνονται διορθώσεις/ σχόλια "κλειδωμένη" (ειδικά αν δεν έχω πει πουθενά γιατί το κάνω, είναι πολύ παρεξηγήσιμο). Ίσως μπορώ να την δίνω εκτυπωμένη, αλλά δεν μπορούν να εκτυπωθούν όλα.

Από εβδομάδα...

# 28 στις 10/1/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by MsSpourgitaki
Δηλαδή ο καθένας μπορεί να παίρνει τη δική σου εργασία και να κάνει σχόλια και διορθώσεις χωρίς να σε έχει ενημερώσει από πριν?

Εγώ είχα μια γνωστή η οποία είχε το ίδιο πρόβλημα με τον προιστάμενό της, ο οποίος ήταν διευθυντής οικονομικών. Η ίδια είχε ξεκινήσει μια εργασία κοστολόγησης στην εταιρεία, κι ο ίδιος της ζητούσε τα αρχεία κάθε τρεις και λίγο, άλλαζε δύο λέξεις, τα εκτύπωνε και τα πήγαινε στον πρόεδρο της εταιρείας σαν δικά του. Η γνωστή μου τελικά άρχισε να κλειδώνει τα αρχεία, ο διευθυντής σκύλιασε, αλλά δεν μπόρεσε να πει και τίποτα. Τι να έλεγε?

τώρα μου φαίνεται γράφεις ότι προλαβαίνεις ....

και ότι σου κατεβεί....
μας λες δηλαδή ότι στον Ιδιωτικό Τομέα μπορείς να παρακάμψεις τον διευθυντή σου

έτσι απλά...?

να του κλειδώσεις τα αρχεία που προορίζονται μάλιστα για τον πρόεδρο της εταιρίας ....

έτσι απλά....σαν βγάζουμε καφέ από το μηχάνημα .....

σόρρυ αλλά εγώ δεν το πιστεύω αυτό και ούτε νομίζω ότι γίνεται .....

# 29 στις 10/1/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by ____gb
τελικά αυτό που θέλετε , μάλλον , είναι να σας χαιδεύουνε τα αυτιά....

και να σας λένε ...μπράβο...τι καλά που το έκανες...είσαι αστέρι....

μετά από εσένα το χάος....μετά το χάος πάλι εσύ.....

Αυτό κατάλαβες ότι ζητάμε ρε gb?

Να παίρνουμε το credit που μας αναλογεί ζητάμε!

Όταν δουλεύω για κάτι, δεν δέχομαι να πάρει τα εύσημα ο άλλος, επειδη τυχαίνει να είναι προιστάμενος μου, αυτό ζητάμε, δικαιοσύνη.

Αν θέλει να πάρει credit ο οποιοσδήποτε, να στρώσει τον κwλο κάτω και να δουλέψει, και όχι να σφετερίζεται τον κόπο και τον ιδρώτα των άλλων.

Για να καταλάβω δηλαδή,... τη πουστιά συμμερίζεσαι?

Έλεος με τους άχρηστους, τους τεμπελχανάδες και τους κουτοπόνηρους σε αυτη τη χώρα, ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

Η απάντησή σας

Τίτλος :
(Προαιρετικά)
Μεταφορά σε εξέλιξη...
Παρακαλούμε περιμένετε
Επισύναψη αρχείου
1 συνημμένο αρχείο
Υπάρχουν τα παρακάτω προβλήματα:

Δεν έχετε επιλέξει την Kατηγορία του θέματος σας
Δεν έχετε συμπληρώσει τον Τίτλο του θέματος σας
Δεν έχετε συμπληρώσει το Κείμενο του θέματος σας
Η απάντηση σας έχει δημοσιευτεί!
Πιέστε [Εμφάνιση] για να μεταφερθείτε στην απάντησή σας, ή [Νέα Απάντηση] για να συνεχίσετε.
Το θέμα σας έχει αποσταλεί για έγκριση.
Θα δημοσιευτεί μόλις έγκριθεί από την ομάδα διαχείρησης του Sxeseis.gr.
Υπήρξε κάποιο πρόβλημα με την αποστολή του θέματος σας.
Παρακαλούμε δοκιμάστε πάλι. Σε περίπτωση που το πρόβλημα παραμένει παρακαλούμε επικοινωνήστε με την υποστήριξη του Sxeseis.gr.