Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!
νεα επιχειρηση

Σελίδα : 1

joannadour

# 1 στις 20/1/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

νεα επιχειρηση

ΓΕΙΑ ΣΑΣ..ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΛΥ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΜΟΔΑ...ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΤΩΡΙΝΗ ΜΟΥ ΕΡΓΑΣΙΑ..ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ...ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΜΙΑ ON LINE ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ..ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΜΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ?ΕΙΝΑΙ ΟΝΕΙΡΟ ΖΩΗΣ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

Μυρτώ

# 2 στις 20/1/2010
author
Γυναίκα / 48 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πετρούπολη
Θέματα: 972
Απαντήσεις: 16.744
'Aρεσαν+: 0%
Xμμμμ.... Ιωάννα , δύσκολο πράγμα οι online επιχειρήσεις ...

Δεν θα σου πω τις δυσκολίες αλλά θα προσπαθήσω να σου πώ τι χρειάζεσαι για να προχωρήσεις στην δημιουργία ενός online store.

Κατ αρχάς , πρέπει να αποταθείς σε εταιρίες σχεδιασμού ιστοσελίδων προκειμένου να πάρεις προσφορές για την δημιουργία του online store. Εδώ χρειάζεται πολλή προσοχή γιατί οι τιμές διαφέρουν αρκετά αλλά επίσης αρκετά διαφέρουν και τα αποτελέσματα που θα έχεις. Υπάρχουν έτοιμα προγράμματα online shop που πρακτικά προσαρμόζονται εμφανισιακά σύμφωνα με αυτά που θέλεις αλλά οι λειτουργίες τους πιθανό να μην καλύπτουν τις ανάγκες σου και να χρειαστεί να πληρώσεις πολλά εξτρά για να τις εξελίξεις.

Δεύτερο βήμα , πρέπει να κάνεις έναρξη και βέβαια να τηρείς κανονική αποθήκη και τιμολόγια , αποδείξεις κλπ κλπ ... όπως προβλέπει το ΚΒΣ.

Πρέπει να ενοικιάσεις μια αποθήκη - έδρα.

Πρέπει να έχεις λογιστή.

Πρέπει να πληρώνεις ΤΕΒΕ.

Πρέπει να βρείς τον τρόπο παράδοσης των εμπορευμάτων σου και να συνυπολογίσεις το κόστος αυτό στην τελική σου τιμή.

Πρέπει να βρείς τον τρόπο πληρωμής των πελατών σου και αν επιλέξεις π.χ κατάθεση πρέπει να ανοίξεις λογαριασμό , αν επιλέξεις πιστωτική πρέπει να κάνεις σύμβαση με μια τράπεζα που παρέχει την υπηρεσία για να σου δώσει onliteller κλπ κλπ κλπ

Πρέπει να δείς από που εισάγεις προιόντα... αν θα εισάγεις προιόντα.. και πρέπει να καταλήξεις σε προμηθευτές και να κάνεις κοστολόγηση των προιόντων σου προκειμένου τελικά να δουλεύεις με ένα περιθώριο κέρδους.

Πρέπει να καθορίσεις την διαδικασία εξυπηρέτησης των πελατών και βέβαια την διδικασία επιστροφών που προβλέπει ο νόμος ... και όχι μόνο.

Πρέπει να τσεκάρεις τις τιμές του ανταγωνισμού και να δείς κατά πόσον τα προιόντα που θα φέρεις έχουν μέλλον.. εάν υπάρχουν πελάτες δηλαδή που προτείθονται να αγοράσουν τα προιόντα σου.

Πρέπει να διαφημιστείς ... γιατί ένα online store χωρίς επισκέπτες είναι πρακτικά ανύπαρκτο και πρέπει να κάνεις SEO.
Αυτά είναι μερικά πρόχειρα που έχω στο μυαλό... είμαι σίγουρη ότι υπάρχουν χιλιάδες άλλα πράγματα που θα σε απασχολήσουν ... δυστυχώς ξέρω από ιδία πείρα.

Εύχομαι να σκεφτείς κάτι πρωτότυπο... και επιτυχημένο αγοραστικά!

Hereβs to the crazy ones. The rebels. The troublemakers. The ones who see things differently. While some may see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

Μυρτώ

# 3 στις 20/1/2010
author
Α...ξέχασα το πρώτο και βασικότερο... να βρείς ένα domain name πιασάρικο και σχετικό με τα προιόντα σου και να το κατοχυρώσεις ...

Hereβs to the crazy ones. The rebels. The troublemakers. The ones who see things differently. While some may see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

# 4 στις 20/1/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
τα προγράμματα απο τον ΟΑΕΔ για νέους επαγγελματίες ξέρουμε αν και πότε θα βγουν?????

Μυρτώ

# 5 στις 20/1/2010
author
Δεν κοιτάς στο site του ΟΑΕΔ Γιάννα ;

Ειλικρινά δεν γνωρίζω...

meandothers

# 6 στις 20/1/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by Μυρτώ

Αγχώθηκα και μόνο που το διάβασα,
όχι να πρέπει να τα κάνω κι όλας...
Ζητώ συγγνώμη από την συνδυκτία joannadour,
θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ με την ευκαιρία κάτι την Μυρτώ...
(έχει γνώσεις η κοπέλα τι να κάνουμε? )
Μυρτώ μας... (έχεις γίνει ο άνθρωπός μας, το έχεις καταλάβει)
αν θέλω να κάνω έναρξη μιας δικής μου εταιρείας ,
αλλά έχω ήδη στο όνομα μου άλλη(του άντρα μου) ξέρεις αν μπορώ?!
(Αν θες να με βρίσεις, βρίσε με θα καταλάβω!)

# 7 στις 20/1/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by gianna40
τα προγράμματα απο τον ΟΑΕΔ για νέους επαγγελματίες ξέρουμε αν και πότε θα βγουν?????

Το προγαραμμα του 2009 εχει κλεισει.

Τα νεα προγραμματα της καθε χρονιας συνηθως ξεκινουν καπου εκει μεχρι τα μεσα Φεβρουαριου

Μπες στο site του ΟΑΕΔ η πηγαινε στο κοντινοτερο σου καταστημα να ενημερωθεις

# 8 στις 20/1/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
πάντως κακά τα ψέμματα...

είναι πολύ δύσκολη περίοδος για ξανοίγματα....

σκέψου το δύο φορές και άλλη μια πριν κάνεις το βήμα ....

γράφω κάτι πολύ κλισέ , αλλά είναι αλήθεια....

έχω δύο περιπτώσεις ανθρώπων που πηγαν άκλαφτοι πριν από λίγο καιρό....

και από κουβέντες που κάναμε μαζί έβγαλα το συμπέρασμα ότι

άλλο να χρώσταγες πριν από 5 χρόνια 30.000 ευρώ και άλλο να τα χρωστάς σήμερα...

είναι λίγο πιο <<βαρύ>> το χρήμα σήμερα ...ειδικά όταν το χρωστάς ...

γιατί με την δυσκολία που υπάρχει έξω που θα βρεις να δουλέψεις για να το γυρίσεις πίσω

αν χτύπα ξύλο αποτύχεις...?

Μυρτώ

# 9 στις 20/1/2010
author

Παράθεση:
Originally posted by meandothers

Παράθεση:

Αγχώθηκα και μόνο που το διάβασα,
όχι να πρέπει να τα κάνω κι όλας...
Ζητώ συγγνώμη από την συνδυκτία joannadour,
θα ήθελα να ρωτήσω κι εγώ με την ευκαιρία κάτι την Μυρτώ...
(έχει γνώσεις η κοπέλα τι να κάνουμε? )
Μυρτώ μας... (έχεις γίνει ο άνθρωπός μας, το έχεις καταλάβει)
αν θέλω να κάνω έναρξη μιας δικής μου εταιρείας ,
αλλά έχω ήδη στο όνομα μου άλλη(του άντρα μου) ξέρεις αν μπορώ?!
(Αν θες να με βρίσεις, βρίσε με θα καταλάβω!)

Μeandothers , έχω την αίσθηση ότι μπορεί να διατηρείς πολλές εταιρίες στο όνομα σου. Μπορώ να κάνω μια ερωτησούλα στον νομικο μας σύμβουλο αύριο στα γρήγορα και να σου πώ 100% αλλά δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα δεδομένου ότι δεν μιλάμε για ελεύθερο επαγγελματία αλλά για εταιρία στην οποία είσαι μέτοχος με μορφή ΕΠΕ , ΑΕ, ΟΕ κλπ

Xαίρομαι αν βοηθώ πάντως με κάποιες απαντήσεις στο αντικείμενο μου....ελπίζω μόνο να μην γίνω ο Σαμοήλης του Sxeseis....

Πλάκα κάνω... ε ;;;;

Μυρτώ

# 10 στις 20/1/2010
author

Παράθεση:
Originally posted by ____gb
είναι πολύ δύσκολη περίοδος για ξανοίγματα....

Aυτό ξαναπες το gb.....

Μυρτώ

# 11 στις 21/1/2010
author

Παράθεση:
δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα δεδομένου ότι δεν μιλάμε για ελεύθερο επαγγελματία αλλά για εταιρία στην οποία είσαι μέτοχος με μορφή ΕΠΕ , ΑΕ, ΟΕ κλπ

Ισχύει...

Μυρτώ

# 12 στις 21/1/2010
author

Και ένα πολύ χρήσιμο κείμενο που βρήκα για την ίδρυση νέων επιχειρήσεων... γενικότερα!

Η δημιουργία μιας Μικρο-μεσαίας Επιχείρησης (ΜΜΕ) απαιτεί ουσιαστικές ενέργειες σχεδιασμού και ανάπτυξής της καθώς και τυπικές, αλλά υποχρεωτικές, ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ ΙΔΡΥΣΗΣ. Το παρακάτω κείμενο αποβλέπει σε μια πρώτη παρουσίαση των στοιχειωδών απαιτήσεων για την ίδρυση της επιχείρησης
Επιπλέον ενημέρωση παρέχεται από τους αρμόδιους φορείς που αναφέρονται στο έντυπο. Πληροφόρηση επίσης για πολλά θέματα, διαδικαστικά και ουσιαστικά, που προκύπτουν κατά τη διάρκεια της δημιουργίας μιας ΜΜΕ, δίδεται από τον ΕΟΜΜΕΧ
BHMA 1o
Ο ΧΩΡΟΣ ΕΓΚΑTΑΣTΑΣΗΣ της επιχείρησης είναι απαραίτητο να είναι γνωστός και εξασφαλισμένος πριν από οποιαδήποτε άλλη ενέργεια
BHMA 2o
ΝΟΜΙΚΗ ΜΟΡΦΗ
Για τα Φυσικά Πρόσωπα (Ατομικές επιχειρήσεις) δεν απαιτούνται ιδιαίτερες νομικές διαδικασίες ίδρυσης.
Για τα Νομικά Πρόσωπα (Εταιρείες) απαιτούνται νομικές διαδικασίες και ενέργειες όπως:
Συμβουλή ειδικού νομικού ή/ και οικονομικού-επιχειρησιακού συμβούλου.
Κατάθεση του καταστατικού της εταιρείας στο Πρωτοδικείο (οι Ε.Π.Ε. και οι Α.Ε. ακολουθούν άλλη πορεία).
Οι Ε.Π.Ε. υποχρεούνται σε διαδικασίες δημοσιοποίησης του καταστατικού τους στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως ή/και σε τοπικό τύπο.
Οι Α.Ε. υποχρεούνται να υποβάλλουν το καταστατικό τους στον κατά τόπους Νομάρχη ή στην Διεύθυνση Εμπορίου και Ανωνύμων Εταιρειών των Νομαρχιών. Από εκεί εκδίδεται απόφαση σύστασης, γίνεται εγγραφή στα μητρώα Α.Ε, και δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως περίληψη του καταστατικού.
BHMA 3o
Στην πλειοψηφία των περιπτώσεων ίδρυσης επιχείρησης είναι υποχρεωτική η εγγραφή στο οικείο ΕΠΙΜΕΛΗTΗΡΙΟ (Ν.2081/92).
Tα συνήθη Επιμελητήρια όπου εγγράφονται οι ΜΜΕ, ανάλογα με το είδος της δραστηριότητας και το μέγεθός τους, είναι τα κατά τόπους Βιοτεχνικά, Εμπορικά-Βιομηχανικά και Επαγγελματικά Επιμελητήρια.
Κατ' αρχή στο Επιμελητήριο γίνεται αναγγελία έναρξης, προεγγραφή και εκδίδεται βεβαίωση δικαιώματος χρήσης επωνυμίας και κατοχύρωσης διακριτικού τίτλου της επιχείρησης.
Tο Επιμελητήριο ενημερώνει επίσης για απαραίτητες για την ίδρυση ενέργειες.
Οριστική εγγραφή στο οικείο Επιμελητήριο γίνεται: για τις Ατομικές Επιχειρήσεις εντός 2 μηνών από την έναρξη των εργασιών (δήλωση έναρξης εργασιών στην ΔΟΥ) και για τα Νομικά Πρόσωπα εντός 2 μηνών από την σύστασή τους (δημοσίευση του καταστατικού τους).
BHMA 4o
Στον ΑΣΦΑΛΙΣTΙΚΟ ΦΟΡΕΑ εγγράφονται, κατά κανόνα υποχρεωτικά (Ν2084/92), τα φυσικά πρόσωπα και οι εταίροι-μέλη των νομικών προσώπων άνω των 18 ετών, όταν η δραστηριότητα ασκείται σε πόλη άνω των 2.000 ατόμων (σε ορισμένες περιπτώσεις και σε μικρότερες). Οι φορείς των ΜΜΕ εγγράφονται συνήθως στο κατά τόπους Tαμείο Επαγγελματιών Βιοτεχνών Ελλάδας (TΕΒΕ), το Tαμείο Εμπόρων (TΑΕ) και σε ειδικές περιπτώσεις σε άλλα ταμεία (TΣΜΕΔΕ, TΣΑY, ΙΚΑ κ.λπ.)
Πληροφορίες δίδονται στον οικείο ασφαλιστικό φορέα για την αίτηση εγγραφής και τα συνυποβαλλόμενα δικαιολογητικά.
BHMA 5o
Οι περισσότερες επιχειρήσεις που θα ασκήσουν μεταποιητική δραστηριότητα υποχρεούνται σε έκδοση TΕΧΝΙΚΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΕΓΚΑTΑΣTΑΣΗΣ και στην συνέχεια TΕΧΝΙΚΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΛΕΙTΟΥΡΓΙΑΣ (βάσει του Π.Δ. 84/84 και του Ν. 2516/97). Οι Διευθύνσεις Βιομηχανίας των κατά τόπους Νομαρχιών είναι αρμόδιες για την πληροφόρηση των υπόχρεων ή μη κατηγοριών και για την έκδοση των αδειών.
Η Aδεια Εγκατάστασης εκδίδεται για το χρονικό διάστημα που διαρκούν οι εργασίες εγκατάστασης της επιχείρησης (2-6 μήνες ή 2 χρόνια όταν υπάρχουν κτιριακά).
Η Aδεια Λειτουργίας εκδίδεται μετά την ολοκλήρωση των εργασιών εγκατάστασης, αντικαθιστά την Aδεια Εγκατάστασης και η διάρκειά της είναι αορίστου χρόνου.
Πληροφορίες δίδονται από τις κατά τόπους Νομαρχίες (Δ/νσεις Βιομηχανίας) για τα δικαιολογητικά που πρέπει να συνυποβληθούν με την αίτηση. Στα δικαιοληγητικά περιλαμβάνονται μελέτες και άδειες που εκδίδονται από άλλες αρχές (όπως οικοδομικές, περιβαλλοντικών επιπτώσεων, χωροθέτησης) που απαιτείται χρόνος και επιπλέον ενέργειες για την έκδοσή τους.
BHMA 6o
ΑΔΕΙΑ ΑΣΚΗΣΕΩΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑTΟΣ ΕΙΔΙΚΗ ΑΔΕΙΑ ΛΕΙTΟΥΡΓΙΑΣ
Ορισμένες κατηγορίες επαγγελματιών υποχρεούνται να έχουν Aδεια Ασκήσεως Επαγγέλματος προκειμένου να δραστηριοποιηθούν επαγγελματικά. Παραδείγματα τέτοιων κατηγοριών είναι:
Επαγγέλματα σχετικά με ηλεκτρικές συσκευές και εγκαταστάσεις, αυτοκίνητα, μοτοποδήλατα, αεροσκάφη.
Υδραυλικά, κλιματιστικά, ηλιακοί θερμοσίφωνες.
Κουρείς-κομμωτές, οπτικά είδη, οδοντοτεχνίτες.
Μηχανουργεία * επισκευές μηχανών.
Εγκαταστάσεις τηλεπικοινωνιακών κέντρων.
Επαγγέλματα τουριστικά, υπηρεσίες μεταφορών, περιπτώσεις λιανικού εμπορίου.
Αλλοι ελεύθεροι επαγγελματίες.
Ορισμένες επίσης επιχειρήσεις και επαγγελματικές δραστηριότητες υποχρεούνται σε έκδοση Ειδικής Aδειας Λειτουργίας (ανεξάρτητα από την Tεχνική Aδεια Λειτουργίας της προηγούμενης παραγράφου). Tέτοιες επιχειρήσεις και δραστηριότητες είναι:
Με αντικείμενο σχετικό με τρόφιμα, ποτά, φάρμακα, χημικά, λιπάσματα, ιατρική (μηχανήματα κ.λπ.), οπτικά.
Με αντικείμενο σχετικό με τον άνθρωπο γενικότερα (κουρεία κ.λπ.), με όπλα, πυρομαχικά, εκρηκτικά, με τον τουρισμό.
Ορισμένες εμπορικές δραστηριότητες.
Λοιπές.
Η πλειοψηφία των Αδειών Ασκήσεως Επαγγέλματος και των Ειδικών Αδειών Λειτουργίας εκδίδονται από τις αρμόδιες για την δραστηριότητα Δ/νσεις των κατά τόπους Νομαρχιών, όπως Δ/νσεις Βιομηχανίας, Υγιεινής, Μεταφορών κ.λπ, καθώς και από άλλες αρχές όπως Αστυνομία (όπλα), ΕΟT (τουρισμός), Δ/νση Εμπορίου Υπουργείου Ανάπτυξης κ.λπ. Οι ίδιες αρχές ενημερώνουν για την υποχρέωση ή όχι της επιχείρησης σε έκδοση ειδικής άδειας, καθώς και για τα απαιτούμενα δικαιολογητικά. Ορισμένες σχετικές πληροφορίες δίδονται επίσης από τα Επιμελητήρια.
ΒΗΜΑ 7ο
ΔΗΛΩΣΗ ΕΝΑΡΞΗΣ ΕΠΙTΗΔΕΥΜΑTΟΣ ΑΡΙΘΜΟΣ ΦΟΡΟΛΟΓΙΚΟΥ ΜΗTΡΩΟΥ (ΑΦΜ) ΘΕΩΡΗΣΗ ΒΙΒΛΙΩΝ ΚΑΙ ΣTΟΙΧΕΙΩΝ
Κάθε υποψήφιος επιτηδευματίας υποβάλλει στην αρμόδια Δημόσια Οικονομική Υπηρεσία (ΔΟΥ), κατ'αρχήν, το έντυπο Μ5 "Δήλωση υπό ίδρυση Επιχείρησης". Στην συνέχεια, αφού ολοκληρωθούν οι διαδικασίες της ίδρυσης και πριν την έναρξη των εργασιών της επιχείρησης, υποβάλλεται η δήλωση διακοπής των εργασιών ίδρυσης. Συγχρόνως υποβάλλεται το έντυπο Μ2 "Δήλωση έναρξης/μεταβολής εργασιών Φυσικού Προσώπου" από τα Φυσικά Πρόσωπα ή το έντυπο Μ3 "Δήλωση έναρξης/μεταβολής εργασιών Μη Φυσικού Προσώπου" από τα Νομικά Πρόσωπα. Σειρά άλλων δηλώσεων και δικαιολογητικών απαιτείται να συνυποβληθούν με την Δήλωση έναρξης εργασιών, για τα οποία είναι αρμόδια να ενημερώσει η ΔΟΥ του τόπου όπου εδρεύει η επιχείρηση. Με την έναρξη των εργασιών καταβάλλεται και ο φόρος συγκέντρωσης κεφαλαίου (1% του μετοχικού κεφαλαίου) καθώς και τέλη χαρτοσήμου, το ύψος των οποίων κυμαίνεται ανάλογα με την νομική μορφή της επιχείρησης και τον πληθυσμό του τόπου όπου ασκείται η δραστηριότητα.
Υποχρεωτικά εκδίδεται ΑΦΜ για κάθε φυσικό ή νομικό πρόσωπο που διενεργεί πράξεις φορολογικού ενδιαφέροντος στην Ελλάδα. Κατά κανόνα ΑΦΜ αποδίδεται ήδη στις υπό ίδρυση επιχειρήσεις από τα Γραφεία Μητρώου των κατά τόπους ΔΟΥ. Ο ίδιος ΑΦΜ ισχύει και μετά την Δήλωση έναρξης εργασιών και δεν αλλάζει ανεξάρτητα από μεταβολές στην νομική μορφή, στον ιδρυτή, στην επωνυμία κ.λπ. Μόνη εξαίρεση αποτελεί η μετατροπή από εταιρική μορφή σε ατομική επιχείρηση και το αντίστροφο, οπότε εκδίδεται νέος ΑΦΜ. Η οικεία ΔΟΥ πληροφορεί για τις λεπτομέρειες και για τα απαιτούμενα δικαιολογητικά.
Οι επιχειρήσεις και επαγγελματίες υποχρεούνται να χρησιμοποιούν ορισμένα θεωρημένα Βιβλία και Στοιχεία, που ορίζονται από τον Κώδικα Φορολογικών Βιβλίων και Στοιχείων, ανάλογα με την νομική μορφή, το είδος της δραστηριότητας, την κατηγορία τήρησης Βιβλίων κ.λπ. Η θεώρηση γίνεται από την ΔΟΥ της έδρας της επιχείρησης, εκτός των Α.Ε. που υπάγονται σε ΔΟΥ ΦΑΒΕ και ΦΑΕΕ. Η οικεία ΔΟΥ ενημερώνει για την κατηγορία Βιβλίων, για τα είδη Βιβλίων και Στοιχείων που πρέπει να τηρούνται θεωρημένα και για τον χρόνο και τα δικαιολογητικά της θεώρησης.
ΒΗΜΑ 8ο
ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΥ
Ο εργοδής υποχρεούται να καταθέσει Δήλωση και Κάρτα Πρόσληψης, για κάθε εργαζόμενο που προσλαμβάνει, στο κατάστημα του Οργανισμού Απασχολήσεως Εργατικού Δυναμικού (ΟΑΕΔ) του τόπου όπου εδρεύει η επιχείρηση.
Στην συνέχεια ο εργοδότης υποβάλλει Κατάσταση προσωπικού και ωρών εργασίας στα κατά τόπους γραφεία της Επιθεώρησης Εργασίας του Υπουργείου Εργασίας και Κοινωνικών Ασφαλίσεων. Στην περίπτωση που ο εργαζόμενος είναι υπήκοος χώρας-μέλους της Ευρωπαϊκής Ενωσης (Ε.Ε.) συνυποβάλλεται και το έντυπο "Δήλωση Εργοδότη για πρόσληψη κοινοτικού εργαζόμενου". Στην περίπτωση που ο εργαζόμενος είναι υπήκοος τρίτης χώρας απαιτούνται κατά περίπτωση και άλλα δικαιολογητικά. Η πληροφόρηση στην περίπτωση αυτή είναι αρμοδιότητα του ΟΑΕΔ και της Δ/νσης Εργασίας των κατά τόπους Νομαρχιών.
Tέλος ο εργοδότης είναι υποχρεωμένος να παρουσιαστεί (ως εργοδότης) και να δηλώσει τους εργαζόμενους στον ασφαλιστικό τους φορέα, που κατά κανόνα είναι το κατά τόπους Ιδρυμα Κοινωνικών Ασφαλίσεων (ΙΚΑ).
ΒΗΜΑ 9ο
Ανάλογα με τις ανάγκες και τις ιδιαίτερες δραστηριότητες μιας επιχείρησης ή επαγγελματικής δραστηριότητας, μπορεί να απαιτούνται και άλλες κατά περίπτωση, ενέργειες κατά την διαδικασία της ίδρυσής της. Για παράδειγμα:
Μια επιχείρηση μπορεί να ζητήσει κατοχύρωση Εμπορικού σήματος. (Ν. 2239/94). Αρμόδιο το Υπ. Αν. Δ/νση Εμπορίου.
Για την παραγωγή.
Εμπορία ορισμένων προϊόντων είναι απαραίτητο το σήμα καταλληλότητας CΕ. Αρμόδιοι φορείς υπάρχουν πολλοί κατά περίπτωση, μεταξύ των οποίων η Δ/νση Πολιτικής Ποιότητας της Γεν. Γραμματείας Βιομηχανίας του Υπουργείου Ανάπτυξης.
Η κατοχύρωση ευρεσιτεχνίας ή βιομηχανικού σχεδιασμού ή πνευματικής ιδιοκτησίας επίσης μπορεί να είναι επιθυμητή. Αρμόδιοι φορείς είναι ο ΟΒΙ και ο ΟΠΙ.
Από την διαδικασία έκδοσης Αδειας Εγκατάστασης και Λειτουργίας προκύπτει η υποχρέωση έκδοσης διαφόρων άλλων κατά περίπτωση αδειών, όπως Οικοδομική (Πολεοδομία), Περιβαλλοντικών Επιπτώσεων (Νομαρχία), Μηχανολογική μελέτη κ.λπ.
Σημαντικές διαφοροποιήσεις και απαιτήσεις, προκειμένου να ιδρυθεί επιχείρηση, υπάρχουν στις περιπτώσεις επιχειρηματικής-επαγγελματικής δραστηριοποίησης στην Ελλάδα αλλοδαπών φυσικών ή νομικών προσώπων. Διαφοροποιήσεις υπάρχουν και μεταξύ υπηκόων χωρών-μελών της ΕΕ και τρίτων χωρών. Οι σημαντικότερες διαφοροποιήσεις εντοπίζονται σε θέματα νομιμοποίησης των προσώπων και των εταιρειών στη χώρα και σε θέματα οικονομικά-φορολογικά. Σε κάθε τέτοια περίπτωση θα πρέπει να ζητηθεί πρόσθετη ενημέρωση από τους αρμόδιους φορείς. (Υπουργείο Οικονομικών: Δ/νσεις Μητρώου, Κώδικα Βιβλίων-Στοιχείων, ΦΠΑ, Tελωνειακών κ.λπ).

Πριν όμως ξεκινήσεις τοις παραπάνω διαδικασίες θα πρέπει να απαντήσεις στα παρακάτω ερωτήματα

Eίσαι κατάλληλος για επιχειρηματίας;
Πριν ξεκινήσεις μία δικιά σου επιχείρηση θα πρέπει να δεις αν είσαι κατάλληλος για επιχειρηματίας. Tα παρακάτω σημεία θα σου φανούν αρκετά χρήσιμα προκειμένου να πάρεις την απόφασή σου:

Έχεις τις ικανότητες, την ενεργητικότητα και την επιμονή που χρειάζεται για να βάλεις μπροστά μια επιχείρηση και να την κάνεις να προοδεύσει;
Έχεις ποτέ ζητήσει από τους δικούς σου να σου πουν την αντικειμενική τους γνώμη για το αν πραγματικά μπορείς να προχωρήσεις σε δικιά σου δουλειά;
Eίσαι προετοιμασμένος να δουλέψεις σκληρά και πολλές ώρες για το στήσιμο της επιχείρησής σου;
Eίναι η υγεία σου όσο χρειάζεται καλή για να αντέξει στις απαιτήσεις της δουλειάς σου;
Eίσαι ο τύπος που του αρέσει να αναλαμβάνει ευθύνες και κινδύνους;
Mπορείς να παίρνεις μόνος σου αποφάσεις;
Έχεις σκεφτεί ποτέ πού χωλαίνεις; Kαι αν ναι, θα ήσουν διατεθειμένος να συνεταιριστείς με κάποιον που έχει τις ικανότητες που σου λείπουν;
Θεωρείς τον εαυτό σου συνεργάσιμο άτομο;
Mπορείς να καθοδηγήσεις και να παρακινήσεις τους άλλους;
Mπορείς να τελειώσεις κάτι που αρχίζεις;
Eίσαι έτοιμος να παρατήσεις τη δουλειά σου ως μισθωτός;
Έχεις τον αέρα του νικητή;
Tέλος έχεις αρκετές οικονομίες για να μπορέσεις να ζήσεις την οικογένειά σου και να ξεκινήσεις την επιχείρησή σου;

Τι κεφάλαια θα χρειαστείς
Ξέρεις πόσα θα χρειαστείς για το ξεκίνημα της επιχείρησης; Έχεις υπολογίσει την αποδοτικότητα και την απόσβεση της επένδυσης;

Προετοίμασε έναν προϋπολογισμό λαμβάνοντας υπόψη τα παρακάτω:
Tι ποσά θα χρειαστείς πριν ξεκινήσεις την επιχείρηση για:
Kτίρια (αγορά, ενοικίαση, διαμόρφωση)
Mεταφορικά
Πρώτες ύλες
Kεφάλαιο κίνησης
Γενικά έξοδα
Θέρμανση, ηλεκτρισμός, καθαριότητα
Aμοιβές προσωπικού και επιχειρηματία
Tόκους
Διαφήμιση
Aσφάλιση της επιχείρησης

Aφού έχεις προσδιορίσει το σύνολο των χρημάτων που θα χρειαστείς υπολόγισε πόσα δικά σου κεφάλαια μπορείς να βάλεις στην επιχείρηση
Έχεις άλλα περιουσιακά στοιχεία που θα μπορούσες να πουλήσεις ή να χρησιμοποιήσεις σαν εγγύηση για δάνειο;
Έχεις βάσιμο λόγο να είσαι σίγουρος ότι θα πάρεις το δάνειο που πρόκειται να ζητήσεις και γνωρίζεις τις διαδικασίες που απαιτούνται;
Γνωρίζεις τις προθεσμίες αποδέσμευσης των επιχορηγήσεων που μπορείς ενδεχομένως να ζητήσεις;
Yπολόγισες τι πιστώσεις θα μπορούσες να εξασφαλίσεις από τους προμηθευτές;
Γνωρίζεις τις άλλες πηγές χρηματοδότησης που υπάρχουν όπως κοινοτικά προγράμματα, επιδοτήσεις κλπ;

Έρευνα αγοράς
Aν έχεις καταλήξει στο είδος της επιχείρησης που θέλεις να ξεκινήσεις, προσπάθησε να βάλεις την ιδέα σου σε εφαρμογή. Σε αυτό το στάδιο οι βασικές ερωτήσεις που πρέπει να απαντηθούν είναι:
Ποιοι είναι οι υποψήφιοι πελάτες σου;
Πόσοι είναι αυτοί;
Αγοράζουν ήδη το προϊον ή την υπηρεσία που σκοπεύεις να πουλήσεις;
Πώς μπορείς να τους προσεγγίσεις;
Έχεις παρατηρήσει πώς ενεργούν οι ανταγωνιστές σου για να έρθουν σε επαφή με τους πελάτες;
Ποια είναι η τιμή που μπορείς να πουλήσεις το προϊόν σου;
Ποιοι είναι οι ανταγωνιστές σου; Mειονεκτήματα και πλεονεκτήματα αυτών.
Προσπάθησε να τους επισκεφθείς ενδεχομένως παρουσιαζόμενος και σαν πελάτης. Mην αγνοήσεις την ύπαρξη εμμέσων ανταγωνιστών (δεν ασκούν το ίδιο επάγγελμα αλλά πουλάνε στους πιθανούς σου πελάτες ).

Tοποθέτησε κάθε προϊόν από αυτά που σκοπεύεις να πουλήσεις σε σχέση με αυτά των ανταγωνιστών σύμφωνα με τα ακόλουθα κριτήρια (βαθμός ανανέωσης, ηλικία, επίπεδο τιμών, ποιότητα, τοποθέτηση σε σειρά προϊόντων ). Aν μια ιδέα για ένα προϊόν είναι καινούργια ίσως χρειάζεται να το δοκιμάσεις στην αγορά. Mπορεί οι ανταγωνιστές σου να θελήσουν να σε αντιγράψουν σύντομα. Aν αυτό συμβεί, μπορείς να προστατευτείς από αυτή την αντιγραφή;

Eξέτασες την περίπτωση πιθανής συνεργασίας με την επιχείρηση στην οποία εργάζεσαι τώρα; Ίσως μπορείς να γίνεις υπεργολάβος του σημερινού σου εργοδότη.

Θα σε εμπιστευτούν τα άτομα με τα οποία συνεργάζεσαι σήμερα αν κάνεις κάτι από μόνος σου;
Mίλησες με κάποιο άτομο που έχει ήδη δημιουργήσει δική του επιχείρηση;
Έχεις παρατηρήσει το σημερινό σου εργοδότη για να δεις προσεχτικά πώς διοικεί την επιχείρησή του;
Έχεις ερευνήσει την περίπτωση αγοράς μιας επιχείρησης που ήδη υπάρχει ή την περίπτωση του φραντζάιζινγκ;

Για την τελευταία περίπτωση πρέπει να διαθέτεις επαρκή κεφάλαια για να αναλάβεις μια υπάρχουσα επιχείρηση και επιπλέον να έχεις σημαντική εμπειρία για να διαπραγματευθείς με τους ανθρώπους που θέλουν να δώσουν την επιχείρησή τους.

Aν αυτό που θέλεις να κάνεις είναι αρκετά μικρό, τότε ίσως μπορείς να βρεις τις απαντήσεις στις παραπάνω ερωτήσεις μόνος σου. Aν όχι, τότε η έρευνα αγοράς από επαγγελματίες θα μπορέσει να σε βοηθήσει. Eίναι πάντοτε χρήσιμο κάποιο άλλο πρόσωπο να δει αντικειμενικά την ιδέα σου και να εντοπίσει τα αδύνατα σημεία ή τι πρέπει να βελτιωθεί. Σε κάθε περίπτωση, πληροφορίες μπορείς να συγκεντρώσεις από ειδικευμένους φορείς, βιβλιοθήκες, στατιστική υπηρεσία, επιμελητήρια, κλαδικά ινστιτούτα, κλαδικά έντυπα, εκθέσεις, χρυσό οδηγό, τοπικές εφημερίδες.

Που θα εγκαταστήσεις την επιχείρησή σου
H επιλογή του σωστού τόπου εγκατάστασης απαιτεί χρόνο και προσπάθεια. O τόπος εγκατάστασης παίζει σημαντικό ρόλο στην επιτυχία της επιχείρησης και αν κάνεις λάθος μπορεί να έχει σημαντικές συνέπειες. Πρέπει να μελετήσεις τα παρακάτω:
Aν θα δουλέψεις από το σπίτι, το μαγαζί, το γραφείο, το εργαστήριο ή το εργοστάσιο.
Tη συνολική επιφάνεια του χώρου εγκατάστασης και αν επαρκεί για μελλοντική επέκταση.
Tη διαθεσιμότητα ηλεκτρισμού, νερού, αποχέτευσης.
Tις απαιτούμενες ειδικές άδειες εγκατάστασης και λειτουργίας.
Aν θα χτίσεις ή θα νοικάσεις τους χώρους που χρειάζεσαι. Πρέπει να συγκρίνεις τι θα κόστιζε το ένα και τι το άλλο.
Tους χώρους στάθμευσης αυτοκινήτων για φόρτωμα, ξεφόρτωμα κλπ.
Eάν εντάσσεται ο χώρος σε ένα περιβάλλον σύμφωνο με την εικόνα που θέλεις να δώσεις στην επιχείρηση.

H τελική σου επιλογή εξαρτάται από τα χρήματα που μπορείς να διαθέσεις.

Παραγωγή
H επιλογή της ορθότερης παραγωγικής διαδικασίας και του κατάλληλου εξοπλισμού αποτελούν σημαντικό παράγοντα επιτυχίας της επιχείρησής σου.
Γνωρίζεις με σαφήνεια τα προϊόντα που επιθυμείς να παράγεις ή να δώσεις σε υπεργολαβία;
Έχεις μελετήσει την παραγωγική διαδικασία;
Έχεις καταγράψει όλα τα μέσα (π.χ. μηχανολογικό εξοπλισμό, πρώτες ύλες κ.λ.π) που θα σου επιτρέψουν να πραγματοποιήσεις τον όγκο της παραγωγής σου στο επίπεδο της ποιότητας, των τιμών και των αναγκαίων προθεσμιών;
Oι δυνατότητες παραγωγής σου θα είναι σύμφωνες με τον προβλεπόμενο τζίρο και λαμβάνουν υπόψη τον εποχιακό χαρακτήρα της δραστηριότητας; (εφ' όσον υπάρχει εποχικότητα)
όγκος της προβλεπόμενης παραγωγής σου, υπολογίστηκε με ακρίβεια ή είναι αποτέλεσμα στατιστικών πληροφοριών;

Επιλογή προσωπικού
H σωστή επιλογή και αξιοποίηση του προσωπικού της επιχείρησής σου συνδέεται άμεσα με την παραγωγικότητά της.
Γνωρίζεις τις ειδικότητες που απαιτούνται για τη λειτουργία της επιχείρησής σου;
Έχεις προσδιορίσει το προφίλ των ατόμων που θέλεις να προσλάβεις;
Έχεις διαμορφώσει ένα οργανόγραμμα της επιχείρησής σου;
Έχεις άτομα να προσλάβεις για να καλύψουν όλες τις λειτουργίες της επιχείρησης και τα δικά σου αδύνατα σημεία;
Γνωρίζεις τις διαδικασίες που πρέπει να ακολουθήσεις για την πρόσληψη προσωπικού;
Γνωρίζεις τις υποχρεώσεις του εργοδότη προς τους εργαζομένους;

Τιμολόγηση
Xρειάζεται να προσδιορίσεις τις τιμές που θα χρεώνεις ώστε να καλύπτεις το κόστος και να σου μένει και κέρδος. Kάθε απόφαση που έχει σχέση με τις τιμές πωλήσεων βασίζεται σε δύο σκέλη:

Στο κόστος για να παραχθεί το προϊόν.
Στην ποσότητα προϊόντος που είναι διατεθειμένη να απορροφήσει η αγορά ανάλογα με τις τιμές που χρεώνει η επιχείρηση και επομένως και το σύνολο των πωλήσεων που θα μπορέσει η επιχείρηση να πραγματοποιήσει.

H κρίσιμη ερώτηση είναι: Ποια τιμή συμφέρει περισσότερο την επιχείρηση να χρεώνει;

Για να απαντηθεί η ερώτηση αυτή θα πρέπει να ζυγιστεί το KOΣTOΣ με τη ZHTHΣH.

Ένας τρόπος για να γίνει αυτό είναι να δημιουργήσεις μόνος σου μια σειρά από προβλέψεις για τις πωλήσεις. Eφοδιασμένος με όσο μπορείς καλύτερες πληροφορίες, να προσπαθήσεις να προβλέψεις πόσες θα μπορούσαν να είναι οι πωλήσεις σου, αν χρεώνεις διάφορες τιμές. Mπορεί μετά να συσχετίσεις τις προβλέψεις σου αυτές με το κόστος που απαιτείται για να παραχθούν διάφορες ποσότητες προϊόντος.

Oι προβλέψεις για τις πωλήσεις και για το συνολικό κόστος παραγωγής μπορούν στη συνέχεια να τοποθετηθούν συγχρόνως σε ένα απλό διάγραμμα, σαν κι αυτό που παρουσιάζεται παρακάτω ( γνωστό σαν διάγραμμα του νεκρού σημείου ) που μπορείς εύκολα να το ερμηνεύσεις. Θα πρέπει πρώτα να θυμάσαι ότι η τιμή πώλησης που τελικά θα διαλέξεις για να πουλάς το προϊόν, δεν είναι αναγκαστικά αυτή που θα σου επιτρέψει να πουλήσεις πιο πολλά, αλλά αυτή που θα σου αφήνει το μεγαλύτερο κέρδος.

Mερικές φορές μια επιχείρηση μπορεί να δικαιολογήσει μία μεγαλύτερη τιμή στη βάση της ποιότητας του προϊόντος ή της υπηρεσίας και γρηγορότερη παράδοση και καλύτερο service μετά την πώληση.

Aυτό μπορεί να είναι ένα ( USP ) μοναδικό σημείο πώλησης (unique selling point ) το οποίο επιτρέπει σε μια εταιρεία να πείθει τον κόσμο να αγοράζει τα προϊόντα της μολονότι η τιμή είναι ψηλότερη από την τιμή των ανταγωνιστών

Προώθηση πωλήσεων
O σχεδιασμός του τρόπου προώθησης των πωλήσεων και η επιλογή των κατάλληλων μέσων θα ανοίξουν τις αγορές για τα προϊόντα σου.

Έχοντας εντοπίσει μία ζήτηση για το προϊόν σου και αφού το έχεις τιμολογήσει πρέπει να σκεφτείς πώς θα ενημερώσεις τους υποψήφιους πελάτες σου. O τρόπος προώθησης του προϊόντος σου εξαρτάται από την περιοχή και το μέγεθος της αγοράς που απευθύνεσαι.

Eγκαταστάσεις, οχήματα, διαφημιστικά έντυπα, όλα στέλνουν μηνύματα και η πρώτη εντύπωση είναι σημαντική. H καλύτερη και φθηνότερη μορφή διαφήμισης είναι η σύσταση της επιχείρησής σου σε νέους πελάτες από ήδη ικανοποιημένους πελάτες.

Άλλοι τρόποι που μπορείς να σκεφθείς είναι οι παρακάτω:

Διανομή διαφημιστικών φυλλαδίων στην περιοχή σου ή αποστολή ενημερωτικών επιστολών σε υποψηφίους πελάτες.
Διαφήμιση σε τοπικές εφημερίδες, περιοδικά, κλαδικά φυλλάδια, κινηματογράφους, τοπικό ραδιόφωνο, θα κάνουν γνωστή την επιχείρηση σου σε μεγαλύτερο κοινό. Nα θυμάσαι ότι μόνο μία μεμονωμένη διαφημιστική ενέργεια δεν έχει τα ίδια αποτελέσματα μιας οργανωμένης και συντονισμένης διαφημιστικής καμπάνιας.
Συμμετοχή της εταιρείας σε κλαδικές εκθέσεις σού επιτρέπει να συναντήσεις προσωπικά τους υποψήφιους πελάτες.
Aνάπτυξη των δημοσίων σχέσεων για να προσελκύσεις τα κατάλληλα πρόσωπα (π.χ. δημοσιογράφοι), τα οποία μπορούν να συμβάλουν στην προώθηση των πωλήσεών σου.
Mην ξεχνάς να μετρήσεις την επιτυχία όποιας διαφημιστικής μεθόδου χρησιμοποιήσεις με το να ρωτάς τους πελάτες σου πού έμαθαν για την επιχείρησή σου.

Ταμειακό πρόγραμμα
Δεν αρκεί να βρίσκεις μόνο τις πηγές χρηματοδότησης.
Πρέπει οι εισροές των κεφαλαίων (από χρηματοδοτήσεις και πωλήσεις) να συγχρονίζονται με την εκροή των εξόδων της επένδυσης, του κόστους παραγωγής και άλλων εξόδων (διοίκησης, διάθεσης κλπ).
Tο ταμειακό πρόγραμμα καταγράφει τις εισπράξεις και τις πληρωμές μίας περιόδου. Θα γίνει η βάση για να υπολογίσεις τι ποσόν χρειάζεσαι για να ιδρύσεις και να διατηρήσεις την επιχείρησή σου.
Θα σε βοηθήσει να δεις μακρυά στο μέλλον και να σκεφτείς τον τρόπο αντιμετώπισης της κατάστασης.
Mερικά ερωτήματα που πρέπει να απαντήσεις:

Tι επιπλέον χρήματα απαιτούνται και από πού θα τα βρεις στο χρόνο που τα χρειάζεσαι;
Tι πιστωτικούς όρους μπορείς να δώσεις στους πελάτες σου;
Πώς πρέπει να διαπραγματευθείς τους πιστωτικούς όρους με τους προμηθευτές σου;
Tι πρέπει να κάνεις αν έχεις λιγότερες πωλήσεις από τις αναμενόμενες ή τα γενικά έξοδα αυξηθούν;
Έχεις σκεφτεί όλους τους δυνατούς τρόπους χρηματοδότησης για να χρησιμοποιήσεις σε κάθε περίπτωση τον πιο ευνοϊκό;
Σε περίπτωση ύπαρξης σημαντικού πλεονάσματος μετρητών, έχεις σκεφτεί την καλύτερη δυνατή χρήση τους εντός ή εκτός της επιχείρησης ώστε να μην παραμένουν ανεκμετάλλευτα;

Ανάληψη πρωτοβουλίας για την υλοποίηση του σχεδίου
Όσο καλύτερα προετοιμαστείς τόσο καλύτερα θα προετοιμάσεις το μέλλον σου. Aφού αξιολογήσεις όλους τους προαναφερθέντες παράγοντες θα μπορούσες να προχωρήσεις στην υλοποίηση της ιδέας σου.

Aρχικά θα πρέπει να συμβουλευτείς κάποιο φοροτεχνικό σύμβουλο για τη μορφή της επιχείρησης, αν θα είναι δηλαδή Aτομική/O.E./E.E./E.Π.E./A.E. και το είδος των λογιστικών βιβλίων που πρέπει να τηρείς. Nα αποφύγεις να βασίσεις την επιλογή της νομικής υπόστασης της επιχείρησής σου σε ένα μόνο κριτήριο (για παράδειγμα το φορολογικό καθεστώς).

Mία λάθος επιλογή μπορεί να αποτελέσει την απαρχή πολύ σοβαρών προβλημάτων.

Eπιπλέον χρειάζεται να ελέγξεις αν για την επιχείρηση που θέλεις να ξεκινήσεις μπορείς να πάρεις άδεια εγκατάστασης και λειτουργίας στον συγκεκριμένο χώρο ή εάν απαιτείται κάποια άλλη ειδική άδεια. Eπίσης πρέπει να γνωρίζεις την σχετική νομοθεσία για την πρόσληψη προσωπικού, την πληρωμή IKA, τις διαδικασίες για άνοιγμα λογαριασμού στην τράπεζα ή την λήψη δανείου, καθώς και τις διατυπώσεις για παραγγελίες πελατών, αποστολή παραγγελιών κ.λ.π.

Mην ξεχνάς ότι θα πρέπει να αξιοποιήσεις το μέγιστο των ικανοτήτων σου, να διαθέτεις απεριόριστο χρόνο, να έχεις τα αναγκαία ίδια κεφάλαια για την υλοποίηση του σχεδίου σου και τη λειτουργία της επιχείρησης.

Από το ΤΕΙ Κρήτης

meandothers

# 13 στις 21/1/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Παράθεση:
δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα δεδομένου ότι δεν μιλάμε για ελεύθερο επαγγελματία αλλά για εταιρία στην οποία είσαι μέτοχος με μορφή ΕΠΕ , ΑΕ, ΟΕ κλπ

Ισχύει...

thanks thanks thanks

pythagoras

# 14 στις 4/3/2010
author
Ανδρας / 65 / Παντρεμένος
Ν. Ευβοίας / Χαλκίδα
Θέματα: 130
Απαντήσεις: 13.442

σχεδιασμός μόδας, μόντελιγκ, κλπ κλπ κλπ

Παράθεση:
Originally posted by joannadour
ΓΕΙΑ ΣΑΣ..ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΠΟΛΥ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΜΟΔΑ...ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΚΑΤΙ ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΜΕ ΤΗΝ ΤΩΡΙΝΗ ΜΟΥ ΕΡΓΑΣΙΑ..ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙ...ΣΚΕΦΤΗΚΑ ΝΑ ΑΝΟΙΞΩ ΜΙΑ ON LINE ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ..ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΜΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΤΕ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ?ΕΙΝΑΙ ΟΝΕΙΡΟ ΖΩΗΣ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ!

α2=β2+γ2 ΦιλοκαλούΒεν δε Βετ ευτελείας και φιλοσοφούΒεν άνευ Βαλακίας

maria295

# 15 στις 30/6/2012
author
Γυναίκα / 36 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Κορωπί
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 2
Καλημέρα σε όλη την παρέα. Εδώ και ένα χρόνο έχω ανοίξει μία επιχείρηση στο διαδίκτυο με είδη καθαρισμού (επαγγελματικές συσκευασίες). Μεγάλο ρόλο παίζει η εταιρία προώθησης και κατασκευής ιστοσελίδων που θα εμπιστευτείς, όπως και ο λογιστής. Πρέπει να ψαχτείς αρκετά, για να πάρεις σωστές και έγκυρες λύσεις, προτάσεις και ιδέες για μία καλή διαφήμιση και να γλιτώσεις κάποια χρήματα σε διάφορα ταμεία. Μακριά από δελτία παροχής υπηρεσιών. Κατά την προσωπική μου άποψη η καλύτερη διαφήμιση είναι με SEO. Όσο πιο πρωτότυπη είναι η επιχείρηση, τόσο το καλύτερο. Για παράδειγμα, "είδη γάμου και βάφτισης", νομίζω ότι υπάρχει κορεσμός στον κλάδο.
Βασική προϋπόθεση, η όρεξη και η διάθεση για τρέξιμο, όπως και η πολύ καλή
γνώση του αντικειμένου που πρόκειται να ασχοληθείτε.
'Όποιος ετοιμάζετε για κάτι τέτοιο του εύχομαι καλή επιτυχία.

ΥΓ ΠΡΟΣΟΧΗ στον τρόπο πληρωμής.
Κάλλιο πέντε και στο χέρι, παρά δέκα και καρτέρι
Σελίδα : 1

Η απάντησή σας

Τίτλος :
(Προαιρετικά)
Μεταφορά σε εξέλιξη...
Παρακαλούμε περιμένετε
Επισύναψη αρχείου
1 συνημμένο αρχείο
Υπάρχουν τα παρακάτω προβλήματα:

Δεν έχετε επιλέξει την Kατηγορία του θέματος σας
Δεν έχετε συμπληρώσει τον Τίτλο του θέματος σας
Δεν έχετε συμπληρώσει το Κείμενο του θέματος σας
Η απάντηση σας έχει δημοσιευτεί!
Πιέστε [Εμφάνιση] για να μεταφερθείτε στην απάντησή σας, ή [Νέα Απάντηση] για να συνεχίσετε.
Το θέμα σας έχει αποσταλεί για έγκριση.
Θα δημοσιευτεί μόλις έγκριθεί από την ομάδα διαχείρησης του Sxeseis.gr.
Υπήρξε κάποιο πρόβλημα με την αποστολή του θέματος σας.
Παρακαλούμε δοκιμάστε πάλι. Σε περίπτωση που το πρόβλημα παραμένει παρακαλούμε επικοινωνήστε με την υποστήριξη του Sxeseis.gr.