Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

ΑΣΕΠ

Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234

mathilda

# 21 στις 24/1/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Εγω παντως απο οτι ξερω, στο ιδιο νοσοκομειο μπορει να υπαρχει κλινικη και τμημα που να γ@μιουνται ολοι στη δουλεια, και αλλο τμημα που να ειναι χαλαρουιτα.
Για παραδειγμα, επειγοντα , ορθοπεδικη εντατική κτλ.
Τα πιο χαλαρουιτα ειναι τα τμηματα αιμοδοσιας, το ΩΡΛ (αναλογα με το νοσοκομειο βεβαια) και κατι ασχετα, τυπου "κλινικη υπνου"! (ναι, υπαρχει τετοια, την εχω δει στο ΑΧΕΠΑ!).

Δηλαδη το θεμα δεν ειναι σε ποιο νοσοκομειο θα διοριστεις, το θεμα ειναι εκει που θα διοριστεις να ρωτησεις πως ειναι οι εργασιακες συνθηκες σε καθε τμημα. Αν και το πιο πιθανο ειναι, οι παλιοτεροι και πιο μυημενοι να εχουν πιασει τα καλα ποστα (την κλινικη υπνου πχ) και να σε ριξουν σε τιποτα επειγοντα.

Therion

# 22 στις 24/1/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Και συνεχιζουμε.
Νοσοκομείο Χαλκίδας. Σε τροχαίο με μικρό κοριτσάκι ο γιατρός κατέβηκε μετά απο 15 λεπτά επειδή κοιμόταν. Τον είδε ο πατέρας με τα σημάδια απο το μαξιλάρι στη μάπα και γλύτωσε απο τη security το λιντσάρισμα. Στον αντίποδα στο Αγία Σοφια νοσηλευτές παρασκευάζουν με γυμνά χέρια στεροειδή φάρμακα για τα παιδάκια με καρκίνο και διατρέχουν κίνδυνο. Αυτά τα φάρμακα πρέπει να τα παρασκευάζει ειδικευμένο προσωπικό με γάντια και μάσκες. Αυτό το προσωπικό δεν υπάρχει. Και που να υπάρξει. Πάμε πάλι πίσω στο Νοσοκομείο της Χαλκίδας. Κάποτε απασχολούσε 7 (ΕΦΤΑ) κηπουρούς. Αν περάσετε απ'εξω θα δείτε 4 γλάστρες. Έκοβαν τα σαίνια του κράτους 7 μισθούς αλλά ποτέ δεν κάλυψαν πραγματικές ανάγκες σε προσωπικό. Παίδων ξανά. Οι γιατροί απαγορεύουν ρητά στους νοσηλευτές να τους ξυπνήσουν τις νύχτες. Είναι στην κρίση του νοσηλευτή αν ένα περιστατικό είναι τόσο έκτακτο που πρέπει να ξυπνήσει το γιατρό. Αν του διακόψει το όνειρο χωρίς σοβαρό λόγο τη λένε στα παιδιά με πολύ άσχημο τρόπο. Μερικοί βριζουν κιολας.
Στοιχεία για όλα αυτά τηλέφωνα ότι χρειαστεί στη διάθεσή όποιου μικρόψυχου τον ενοχλούν αυτά. Αυτή είναι η αλήθεια.

# 23 στις 24/1/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by Therion
Και συνεχιζουμε.
Νοσοκομείο Χαλκίδας. Σε τροχαίο με μικρό κοριτσάκι ο γιατρός κατέβηκε μετά απο 15 λεπτά επειδή κοιμόταν. Τον είδε ο πατέρας με τα σημάδια απο το μαξιλάρι στη μάπα και γλύτωσε απο τη security το λιντσάρισμα. Στον αντίποδα στο Αγία Σοφια νοσηλευτές παρασκευάζουν με γυμνά χέρια στεροειδή φάρμακα για τα παιδάκια με καρκίνο και διατρέχουν κίνδυνο. Αυτά τα φάρμακα πρέπει να τα παρασκευάζει ειδικευμένο προσωπικό με γάντια και μάσκες. Αυτό το προσωπικό δεν υπάρχει. Και που να υπάρξει. Πάμε πάλι πίσω στο Νοσοκομείο της Χαλκίδας. Κάποτε απασχολούσε 7 (ΕΦΤΑ) κηπουρούς. Αν περάσετε απ'εξω θα δείτε 4 γλάστρες. Έκοβαν τα σαίνια του κράτους 7 μισθούς αλλά ποτέ δεν κάλυψαν πραγματικές ανάγκες σε προσωπικό. Παίδων ξανά. Οι γιατροί απαγορεύουν ρητά στους νοσηλευτές να τους ξυπνήσουν τις νύχτες. Είναι στην κρίση του νοσηλευτή αν ένα περιστατικό είναι τόσο έκτακτο που πρέπει να ξυπνήσει το γιατρό. Αν του διακόψει το όνειρο χωρίς σοβαρό λόγο τη λένε στα παιδιά με πολύ άσχημο τρόπο. Μερικοί βριζουν κιολας.
Στοιχεία για όλα αυτά τηλέφωνα ότι χρειαστεί στη διάθεσή όποιου μικρόψυχου τον ενοχλούν αυτά. Αυτή είναι η αλήθεια.

εγώ πάντως φίλε μου τα πιστεύω γιατί όπως έγραψα και παραπάνω έχω δύο πολύ κοντινούς νοσηλευτές ....και άλλα πολλά ....
εκείνο που δεν καταλαβα'ίνω είναι το εξής:

πάτε στα νοσοκομεία και σας κάνουνε την ζωή δύσκολη....

παρακαλάτε για ένα μαξηλάρι ....

τελειώνει ο ορός και ψάχνετε τον νοσηλευτή για να σας τον αλλάξει...

(θυμάμαι μια φορά που είχα επισκεφτεί τον δικό μου ..τον έψαχνε μια για την μάνα της που είχε τελειώσει ο ορός και μόνο που δεν σκυλόβρισε...και η γυναικούλα έσκυβε το κεφάλι...εμένα μου ήρθε να τον βαρέσω)....

σας κάνουνε τέτοια και άλλα πολλά και τους διακαιολογήτε κιόλας ...?

ε, τι να πω....καλά σας κάνουνε ....

# 24 στις 24/1/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by mathilda
Δηλαδη το θεμα δεν ειναι σε ποιο νοσοκομειο θα διοριστεις, το θεμα ειναι εκει που θα διοριστεις να ρωτησεις πως ειναι οι εργασιακες συνθηκες σε καθε τμημα. Αν και το πιο πιθανο ειναι, οι παλιοτεροι και πιο μυημενοι να εχουν πιασει τα καλα ποστα (την κλινικη υπνου πχ) και να σε ριξουν σε τιποτα επειγοντα.

νομίζω χωρίς να είμαι σίγουρος ,,,,με ένα τηλ το έμαθα αμέσως ότι

το που θα <<υπηρετήσεις>> την κοινωνία έρχεται από το υπουργείο....

και ότι δεν ισχύει να σε <<πετάξουνε>> κάπου οι παλιοί ....

με κάθε επιφύλαξη όμως διότι δεν το έχω πρόχειρο ....

μπορώ να το μάθω όμως και να ποστα΄ρω αύριο...

μην πάρω κανένα τηλ απόψε και ξυπνή...ε εε ενοχλήσω κανέναν στην δουλέια ήθελα να πω

Ran_Tan_Plan

# 25 στις 24/1/2010
author
Ανδρας / 61 / Παντρεμένος
Ν. Χίου / Χίος
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 9.705
'Aρεσαν+: 0%
Μη στεναχωριεσαι.

Οπου και να σε στειλουν εσυ θα την γαζωσεις καλα.

Δειχνεις να'χεις ταλενο και τα ταλεντα δεν πανε χαμενα.

Μονο κανε μας μια χαρη.... να μας πεις που θα σε στειλουν να το εχουμε υπ'οψιν μας να παμε αλλου μην σπασει ο διολος το ποδαρι του και πεσουμε στα χερια σου....
"Πρεπει να'σαι λερα για να κυβερνας γαλερα"

Therion

# 26 στις 24/1/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by ____gb
εγώ πάντως φίλε μου τα πιστεύω γιατί όπως έγραψα και παραπάνω έχω δύο πολύ κοντινούς νοσηλευτές ....και άλλα πολλά ....

Ευτυχώς που υπάρχουν άτομα σαν εσένα ή μερικά παιδιά πιο πάνω που βλέπουν τα στραβά και τα λένε.

Παράθεση:
εκείνο που δεν καταλαβα'ίνω είναι το εξής:

πάτε στα νοσοκομεία και σας κάνουνε την ζωή δύσκολη....

παρακαλάτε για ένα μαξηλάρι ....

τελειώνει ο ορός και ψάχνετε τον νοσηλευτή για να σας τον αλλάξει...

(θυμάμαι μια φορά που είχα επισκεφτεί τον δικό μου ..τον έψαχνε μια για την μάνα της που είχε τελειώσει ο ορός και μόνο που δεν σκυλόβρισε...και η γυναικούλα έσκυβε το κεφάλι...εμένα μου ήρθε να τον βαρέσω)....

σας κάνουνε τέτοια και άλλα πολλά και τους διακαιολογήτε κιόλας ...?

ε, τι να πω....καλά σας κάνουνε ....

Ακριβώς!!!!!

# 27 στις 25/1/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Eγω παιδια δεν ξερω...οταν ειχα τα παιδια μου μικρα και 3-4 φορες τα πηγα στο παιδων ( μιλω για νοσηλεια οχι στα εξωτερικα) εκτος απο μια περιπτωση( εκανε αμυγδαλες και κρεατακια ο μικρος και τα περνανε φουρνιες φουρνιες των δεκα παιδιων και ετσι τα βγαζανε και μενα το δικο μου δεν το εβγαλαν παρα τελευταιο αφου τελειωσαν οοοολα τα χειρουργεια γιατι....ξεμεινε το καψερο σε μια ακρη και ξεχαστηκε) που εκεινη την ωρα βεβαια επαθα ενα κατι απο τον πανικο μου, αφου δεν ηξερα τι ειχε συμβει αλλα τωρα που το βλεπω απο αποσταση και ψυχραιμα κατανοω και καποια πραματα και μετα που χειρουργηθηκα εγω στο Τζανειο( και δεν πληρωσα , δεν μου ζητησε κανεις ουτε πενηνταρακι τσακιστο ενω σε ιδιωτικα απο σουπερ πολυτελειας εως κατι καταγωγια μου ζητησαν την μανα και τον πατερα μου) και πανω απο ενα χρονο τωρα με την μανα μου που εχω γυρισει οοοοολα τα νοσοκομεια της Αττικης καθε νυχτα δεν μπορω να πω το παραμικρο...απο το προσωπικο των ασθενοφορων ως τους γιατρους.
Μαλλον μπορω να πω...χαρα στο κουραγιο και την υπομονη τους....δεν θα ξεχασω οταν πηγα με πονους διπλωμενη απο την χολη στο κρατικο της Νικαιας και γινοτανε της μαυρης πορνης πως ειχαν βγαλει τα ποδαρια τους γαλα ..τωρα αν σε εφημερια στο παθολογικο ψαχνανε οι καψεροι να βρουν ..θερμομετρο να κανουν την δουλεια του και δεν υπηρχε....ε δεν νομιζω οτι φταινε αυτοι.

Οκ σαφως υπαρχουν και τα λαμογια...κυριως κατι μεγαλοκαθηγηταδες κανεις δεν αντιλεγει αλλα προσωπικα και για το νοσηλευτικο προσωπικο και τα "γιατρουδια" ( και δεν το λεω υποτιμητικα) δεν εχω να πω κατι κακο.

Ran_Tan_Plan

# 28 στις 25/1/2010
author
Ν. Χίου / Χίος
Τακτικη επιβιωσης σε νοσοκομειο.

Στην αρχη βολιδοσκοπεις την κατασταση μπας και εισαι ο τυχερος της χιλιετιας και πεσεις σε κανεναν επιστημονα και ανθρωπο.

Εκει πας πασο και τους αφηνεις να κανουν την δουλεια τους και λες και ευχαριστω.

Αυτη ομως ειπαμε ειναι η περιπτωση που πεφτεις απο την Ακροπολη, στεκεσαι ορθιος και βρισκεις και πορτοφολι.

Το πιο συνηθισμενο ειναι να πασεις σε γιατρο που κοιμαται.
Κοιμαται ακομα και ξυπνιος.
Και σε αλλον γιατρο που ειναι σε κοντρα με αυτον που κοιμαται και σε κανουν μπαλλακι.
Ασπρο ο ενας ,μαυρο ο αλλος ετσι για κοντρα και τελικα αρχιζεις και μελανιαζεις εσυ και βλεπεις τον αρχαγγελο να σου΄ρχεται καβαλα σε μηχανη μεγαλου κυβισμου να ξεμπερδεψει γρηγορα μαζι σου.
Απο διπλα πεφτεις και σε τιποτα νοσηλευτες που ή θα κοιμουνται ή θα το ξυνουν ή θα γυριζουν πορνοβιντεο και θα ειναι ολοι απασχολημενοι.

Εκει λοιπον η μονη ελπιδα σου ειναι με την πρωτη στραβη που θα σου κανουν να αρχισεις να μοιραζεις χαστουκια συνοδευομενα απο φωνες και χριστοκαντηλα.
Δευτερη κινηση να βουτηξεις τον γιατρο της συμφορας απο το λαιμο και να μετρησεις ως το εικοσι αργα.
Οχι παραπανω γιατι θα σου μεινει στα χερια και θα χασει η ελλαδα τον επιστημονα.
Ειναι οσο χρειαζεται για να χεστει πανω του και να σε δει οτι δεν τον παιρνει για κολπακια.
Συνηθως αυτες οι δυο κινησεις αρκουν.
Αν ομως αντεξουν και επιμενουν ξεκινας το συστημα εξοντωσης των νοσηλευτων με το να τους καλεις καθε πεντε λεπτα για διαφορετικους λογους.Αλλα με φωνες!
Αλλο ενα κολπο που πιανει ειναι να αλλαξεις ενα απο τα χαπακια που σου δινουν μεσα στο σακουλακι με ενα δικο σου ασχετο και να βαλεις παλι τις φωνες οτι απο μaλακια τους θα σε ξεκανουν!Εκει θα τα παιξουν!
Και η χαριστικη βολη για γιατρο που δεν εννοει να κανει τη δουλεια για την οποια τον πληρωνεις κι εσυ και ολοι μας ειναι να του πεις μπροστα σε κοσμο "Γιατρε μου ειμαι σε ασχημη οικονομικη κατασταση και δεν μπορω να σου δωσω τα 1000 ευρω που μου ζητας".
Μη φοβασαι δεν θα σου κανει μυνηση αν εχεις φροντισει να εχεις και ενα δικο σου ανθρωπο να βεβαιωσει οτι οντως σας ζητησε φακελλακι.

Αντε και καλα ξεμπερδεματα!

VLEMMA

# 29 στις 25/1/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by Ran_Tan_Plan

...........................................................

αν οπου Νοσοκομειο..
βαλουμε ..Ζωη..

τα ιδια ισχυουν???

# 30 στις 25/1/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Στην αρχη βολιδοσκοπεις την κατασταση μπας και εισαι ο τυχερος της χιλιετιας και πεσεις σε κανεναν επιστημονα και ανθρωπο.

Εκει πας πασο και τους αφηνεις να κανουν την δουλεια τους και λες και ευχαριστω.

Αυτη ομως ειπαμε ειναι η περιπτωση που πεφτεις απο την Ακροπολη, στεκεσαι ορθιος και βρισκεις και πορτοφολι.

Και σε αλλον γιατρο που ειναι σε κοντρα με αυτον που κοιμαται και σε κανουν μπαλλακι.
Ασπρο ο ενας ,μαυρο ο αλλος ετσι για κοντρα και τελικα αρχιζεις και μελανιαζεις εσυ και βλεπεις τον αρχαγγελο να σου΄ρχεται καβαλα σε μηχανη μεγαλου κυβισμου να ξεμπερδεψει γρηγορα μαζι σου.
Απο διπλα πεφτεις και σε τιποτα νοσηλευτες που ή θα κοιμουνται ή θα το ξυνουν ή θα γυριζουν πορνοβιντεο και θα ειναι ολοι απασχολημενοι.

Εκει λοιπον η μονη ελπιδα σου ειναι με την πρωτη στραβη που θα σου κανουν να αρχισεις να μοιραζεις χαστουκια συνοδευομενα απο φωνες και χριστοκαντηλα.
Δευτερη κινηση να βουτηξεις τον γιατρο της συμφορας απο το λαιμο και να μετρησεις ως το εικοσι αργα.
Οχι παραπανω γιατι θα σου μεινει στα χερια και θα χασει η ελλαδα τον επιστημονα.
Ειναι οσο χρειαζεται για να χεστει πανω του και να σε δει οτι δεν τον παιρνει για κολπακια.
Αν ομως αντεξουν και επιμενουν ξεκινας το συστημα εξοντωσης των νοσηλευτων με το να τους καλεις καθε πεντε λεπτα για διαφορετικους λογους.Αλλα με φωνες!
Αλλο ενα κολπο που πιανει ειναι να αλλαξεις ενα απο τα χαπακια που σου δινουν μεσα στο σακουλακι με ενα δικο σου ασχετο και να βαλεις παλι τις φωνες οτι απο μaλακια τους θα σε ξεκανουν!Εκει θα τα παιξουν!
Και η χαριστικη βολη για γιατρο που δεν εννοει να κανει τη δουλεια για την οποια τον πληρωνεις κι εσυ και ολοι μας ειναι να του πεις μπροστα σε κοσμο "Γιατρε μου ειμαι σε ασχημη οικονομικη κατασταση και δεν μπορω να σου δωσω τα 1000 ευρω που μου ζητας".
Μη φοβασαι δεν θα σου κανει μυνηση αν εχεις φροντισει να εχεις και ενα δικο σου ανθρωπο να βεβαιωσει οτι οντως σας ζητησε φακελλακι.

Αυτό πάλι εγώ μόλις το τύπωσα και το έδειξα σε μια ομάδα γιατρών οι οποίοι γελάνε συνέχεια και την ατάκα για την Ακρόπολη την έχουν ήδη κάνει καραμέλα ... Θα μας δουν να κανουμε σαν τα χαζά και μετά θα 'ρχονται εδώ διάφοροι και θα γράφουν ... στο τάδε τμημα οι γιατροί κάθονται και χαχανίζουν συνεχώς ... και δεν κάνουν τίποτα. Αντε μετά να τους πείσεις ότι φταίει ο Ραν!!!

Εχω επίσης μια υποψία οτι γιαλίζει το μάτι ενός από τους ασθενείς μας και διακρίνω και μια τάση επιθετικότητας προς συνάδελφο. Ραν ... που είπαμε ότι είσαι αυτή τη στιγμή που μιλάμε??

modexristos

# 31 στις 25/1/2010
author
Ανδρας / 46 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 13
Απαντήσεις: 7.887

Παράθεση:
Originally posted by thalassa2003
Για νοσηλευτικό προσωπικό.Νοσοκομεία χωρίς πολύ βαβούρα και καλές συνθήκες εργασίας.

Yπαρχει μια κενη θεση !
Χαμογελα να βγαλουμε εναν φωτογραφικο διαγωνισμο
και φερε μια σκαλα να μπορεσεις να σκαρφαλωσεις μεχρι το παραθυρο.

Μετα θα μιλησω με τον Γρηγορη να σε τραβηξει μεσα.
Μετρητα ή επιταγη θα πληρωσεις
ΥΓ. το παν για να κανεις καριερα ειναι να μην βλεπεις απεναντι σου ανθρωπους αλλα €.
Το 'χεις ;
Ετσι ειναι, αν ετσι πιστευεις οτι ειναι.

Ran_Tan_Plan

# 32 στις 25/1/2010
author
Ν. Χίου / Χίος

Παράθεση:
Originally posted by VLEMMA

Παράθεση:

...........................................................

αν οπου Νοσοκομειο..
βαλουμε ..Ζωη..

τα ιδια ισχυουν???

Περιπου....

....με καποιες τροποποιησεις για να προσαρμοζονται κατα περισταση.

Ran_Tan_Plan

# 33 στις 25/1/2010
author
Ν. Χίου / Χίος

Παράθεση:
Originally posted by maranda
Αυτό πάλι εγώ μόλις το τύπωσα και το έδειξα σε μια ομάδα γιατρών οι οποίοι γελάνε συνέχεια και την ατάκα για την Ακρόπολη την έχουν ήδη κάνει καραμέλα ... Θα μας δουν να κανουμε σαν τα χαζά και μετά θα 'ρχονται εδώ διάφοροι και θα γράφουν ... στο τάδε τμημα οι γιατροί κάθονται και χαχανίζουν συνεχώς ... και δεν κάνουν τίποτα. Αντε μετά να τους πείσεις ότι φταίει ο Ραν!!!

Εχω επίσης μια υποψία οτι γιαλίζει το μάτι ενός από τους ασθενείς μας και διακρίνω και μια τάση επιθετικότητας προς συνάδελφο. Ραν ... που είπαμε ότι είσαι αυτή τη στιγμή που μιλάμε??

Γελανε ε?

Ρε μην τους εμπιστευεσαι!
Κατι ετοιμαζουν!

Ενα τετοιο γελιο ειναι που μας θαβει!

_monotonik

# 34 στις 26/1/2010
author
Γυναίκα / 59 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 23
Απαντήσεις: 1.358

Παράθεση:

Φοβερός !!!!

Για όλα φταίει το σύστημα. Έπρεπε να τους παίζαμε τρεις-δύο..

# 35 στις 26/1/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Γελανε ε?

Ρε μην τους εμπιστευεσαι!
Κατι ετοιμαζουν!

Ενα τετοιο γελιο ειναι που μας θαβει!

Οι συγκεκριμένη ειδικότητα γιατρών σπάνια θα θάψει ανθρώπους ... έχουν βεβαια άλλους τρόπους να τους εξοντώνουν

Μυρτώ

# 36 στις 26/1/2010
author
Γυναίκα / 48 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πετρούπολη
Θέματα: 972
Απαντήσεις: 16.744

Παράθεση:

Πλάκα πλάκα... αλλά τόσο αλήθεια...

Ο καλός μου (με ετοιμοθάνατο πατέρα στα επείγοντα για 3 ώρες που δεν τον κοίταγε κανείς ) σε δημόσιο νοσοκομείο :

1. Αρχισε τα μπινελίκια - μας άκουσε όλο το νοσοκομείο μια χαρά...
2. Ετσι όπως είναι και δύμετρος , απείλησε ότι θα μπει μέσα και θα αρχίσει να τους βγάζει έναν - έναν ξαπλωτούς ...

Πρώτα εξαφανίστηκαν οι σεκιουριτάδες...

Μετά εμφανίστηκε ο γιατρός τρεμάμενος...
Για πότε ρε παιδιά πήγανε τον πεθερό μου για αξονική , για πότε βρέθηκαν νοσηλευτές , καρότσι μεταφοράς ... γιατροί... ένα απίστευτο πράγμα!

Ξεφτύλαααααααααααααααα.......

Από την άλλη όμως για να λέμε και του στραβού το δίκαιο... σε ένα άλλο δημόσιο νοσοκομείο (βορείων προαστείων... έχει σημασία) οι γιατροί ήταν απίκο δίπλα του και φέρθηκαν και σε μας και σε αυτόν με τον καλύτερο τρόπο...

Hereβs to the crazy ones. The rebels. The troublemakers. The ones who see things differently. While some may see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

# 37 στις 26/1/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by Μυρτώ

1. Αρχισε τα μπινελίκια - μας άκουσε όλο το νοσοκομείο μια χαρά...
2. Ετσι όπως είναι και δύμετρος , απείλησε ότι θα μπει μέσα και θα αρχίσει να τους βγάζει έναν - έναν ξαπλωτούς ...

Πρώτα εξαφανίστηκαν οι σεκιουριτάδες...

Μετά εμφανίστηκε ο γιατρός τρεμάμενος...
Για πότε ρε παιδιά πήγανε τον πεθερό μου για αξονική , για πότε βρέθηκαν νοσηλευτές , καρότσι μεταφοράς ... γιατροί... ένα απίστευτο πράγμα!

Ξεφτύλαααααααααααααααα.......

δεν θέλω να το παίξω σπαστικός , αλλά θα σου πω κάι που μπορεί και να σου την δώσει...

εάν είχε πέσει στον δικό μου (λέω πιο πάνω ποιον εννοώ) , το μόνο που θα είχε καταφέρει

θα ήτανε να μην γίνει η δουλειά του.....

και κάτι ακόμα ,

σε νοσοκομείο της επαρχίας συγγενής ασθενούς έσμπρωξε πάνω στα νεύρα του

νοσηλευτρια που τον εμπόδιζε να τα πει <<δυο λογάκια>> σε κάποιον δόκτωρα ,

θέλεις να σου πω πόσες βδομάδες αναρρωτική πήρε η νοσηλευτρια...???

6 (έξι) ...!!!

από ένα απλό σμπρωξιμο βρέθηκε να έχει πάθει 45.125 διάφορα πράγματα .....

κάταγμα εδώ , κάταγμα εκεί ...και δεν συμαζεύεται.....

και να χτυπήσει και κάτι ολίγα ψιλά φράγκα από τον <<τραμπούκο>>....

ξέρεις τι είναι να δικάζεσαι και να καταθέτουνε 35 άτομα προσωπικό που ούτε καν τους

εχείς δει ποτέ να λένε για το πως την σάπισες...την σκότωσες....
η τύχη δεν χαμογελάει πάντα....

Μυρτώ

# 38 στις 26/1/2010
author
gb...είπα "απείλησε" δεν είπα ότι "βάρεσε" κανέναν...

Hereβs to the crazy ones. The rebels. The troublemakers. The ones who see things differently. While some may see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

# 39 στις 26/1/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Βεβαια και η λογική αυτών που θεωρούν δικαίωμά τους να 'σπρώξουν' τη νοσηλεύτρια είναι ιδιαζόντως ελληνική.

Δεν φταίει αυτή για την κατάσταση των νοσοκομείων και οι νοσηλευόμενοι που διαμαρτύρονται όταν πάνε στα νοσοκομεία (και δίκιο έχουν από την πλευρά τους) δεν θα σταθουν λεπτο να σκεφτούν γιατί, για παράδειγμα, οι νοσηλευτές ή το ιατρικό προσωπικό σε νοσοκομεία κανουν μια απεργία μεθαύριο απαιτώντας τα αυτονόητα ... δηλαδη να μην έχουν 850 ασθενείς σε ένα θάλαμο.

Μυρτώ

# 40 στις 26/1/2010
author
Mράντα μου άκου να δείς ...και μια άλλη άποψη.

Σαν πολίτης , που πληρώνω τα κέρατα μου κάθε μήνα σε φόρους και ΙΚΑ , ΑΠΑΙΤΩ , όταν χρειάζομαι περίθαλψη να την έχω , γιατί την έχω πληρώσει ήδη...και μάλιστα υπερβολικά ακριβά (μην αρχίσω να μιλάω για το κόστος των ιατρικών υπηρεσιών στην Ελλάδα και τον ιατρικό πληθωρισμό και κλπ κλπ ... θα γίνω κουραστική... απλά λόγια).

Δεν δίνω δεκάρα για το πως είναι οργανωμένο το νοσοκομείο , για το πόσες βάρδιες ή όχι κάνουν οι γιατροί , οι νοσηλευτές κλπ κλπ
Αυτά είναι θέματα ιατρικού management και σε καμία περίπτωση δεν είναι θέματα του ασθενή... ή της οικογένειας του και δεν είναι και θέμα του να τα λύσει. Αλλοι παίρνουν αδρούς μισθούς για να κάνουν αυτή τη δουλειά.

Ο καθένας , όταν πηγαίνει σε ένα νοσοκομείο ... και ειδικά όταν μιλάμε για περιπτώσεις ζωής και θανάτου ....ΑΠΑΙΤΕΙ ...να τον νοιαστούν και να τον κοιτάξουν και ειλικρινά δεν δείχνει καμία κατανόηση αν η νοσηλεύτρια έχει κάλλο στο δεξί δάχτυλο ...ή αν δούλεψε 57 βάρδιες ή μια...
Τον ενδιαφέρει... να ζήσει μέχρι την επόμενη μέρα...

Γιατί μιλάω τόσο επιθετικά και ωμά ;
Γιατί είχα την ατυχία (λόγω πολύ κοντινού ανθρώπου με καρκίνο) να περάσω σχεδόν από όλα τα νοσοκομεία του λεκανοπεδίου και να αηδιάσω τη ζωή μου από την απαξίωση της ανθρώπινης ζωής.

Ναι άκουσα και την ατάκα "είναι γέρος ... και προηγούνται οι πιο νέοι" !
Ναι ; Σοβαρά; Ποιός είναι ο γιατρός; Ο Θεός ; Που αποφασίζει ποιός θα ζήσει και ποιός θα πεθάνει ; Και επειδή είναι γέρος , σημαίνει ότι μπορούμε να τον παραπετάξουμε στα αζήτηστα και να παθαίνει απανωτά εγκεφαλικά μέχρι να ασχοληθεί κάποιος ;;; Η μήπως επειδή είναι γέρος είναι ασήμαντος για την οικογένεια του ;Αυτά είναι επιστημονική φαντασία παιδιά... και αίσχος.

Μέσα σε τόσα χρόνια που μπαινόβγαινα σε δημόσια νοσοκομεία δεν είδα ΠΟΥΘΕΝΑ νοσοκόμα να βοηθάει σε τίποτα. Εμείς περιμέναμε να τελειώσει ο ορός να φωνάξουμε για αλλαγή. Εμείς μετράγαμε τις ώρες και δίναμε φάρμακα , εμείς τον πυρετό, εμείς αλλάζαμε , μετακοινούσαμε , δίναμε νερό και φαγητό στον ασθενή... εμείς!

Αυτή είναι η δουλειά της νοσοκόμας ; Να φέρνει τα φάρμακα ;;;;

Γιατί έχω την εντύπωση ότι την δουλειά της νοσοκόμας την κάναμε εμείς.
Ο άντρας μου μέχρι και ενέσεις έμαθε να κάνει ...
Ακόμα λίγο θα μαθαίναμε να βάζουμε και καθετήρα...

Επειδή έχω μπει και σε νοσοκομείο σε άλλη χώρα (επίσης δημόσιο), η δουλειά της νοσοκόμας δεν ήταν να φέρνει μόνο τα φάρμακα... και να συμπεριφέρεται άσχημα λες και μιλάει σε σκουπίδια και όχι σε ανθρώπους.

Από την άλλη , όλη αυτή η ανικανότητα της παραμικρής προσφοράς στο ασθενή , αναγκάζει και την οικογένεια να πληρώνει αποκλειστικές και παραποκλειστικές με αποτέλεσμα να στήνεται μια ολόκληρη μπίζινα γύρω από την ανικανότητα αυτή...

Δεν μιλάω θεωρητικά λοιπόν...
Τα έζησα.. τα βίωσα... τα σιχάθηκα... και τα απεύχομαι ακόμα και στον εχθρό μου...

Αλλά πιστεύω ότι κανένας άνθρωπος στα γεράματα του ή / και στην αρρώστια του δεν αξίζει μια τέτοια ελεεινή μεταχείρηση...και ούτε έναν τέτοιο εξεφτελισμό στον οποίο σε υποβάλει το σύστημα υγείας αυτής της χώρας που ζούμε.
Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234
Δεν μπορείτε να απαντήσετε