Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

ΑΣΕΠ

Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234

Μυρτώ

# 41 στις 26/1/2010
author
Γυναίκα / 48 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πετρούπολη
Θέματα: 972
Απαντήσεις: 16.744
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:
Originally posted by maranda
Βεβαια και η λογική αυτών που θεωρούν δικαίωμά τους να 'σπρώξουν' τη νοσηλεύτρια είναι ιδιαζόντως ελληνική.

Πίστεμε Μαράντα... προσωπικά ένιωσα πολλές φορές την ανάγκη να βουτήξω νοσηλεύτρια από τα μαλιά.... είναι και αυτό κάτι μοναδικό που σου ξυπνάνε οι Ελληνίδες νοσηλεύτριες...
Hereβs to the crazy ones. The rebels. The troublemakers. The ones who see things differently. While some may see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

# 42 στις 26/1/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Originally posted by Μυρτώ
Ναι άκουσα και την ατάκα "είναι γέρος ... και προηγούνται οι πιο νέοι" !
Ναι ; Σοβαρά; Ποιός είναι ο γιατρός; Ο Θεός ;

Επειδή έχω μπει και σε νοσοκομείο σε άλλη χώρα (επίσης δημόσιο), η δουλειά της νοσοκόμας δεν ήταν να φέρνει μόνο τα φάρμακα... και να συμπεριφέρεται άσχημα λες και μιλάει σε σκουπίδια και όχι σε ανθρώπους.

Mυρτώ μου έχεις τα χίλια δικια σε αυτα που λες. Και ταυτόχρονα το 'προηγουνται οι πιο νέοι' ακουγεται τοοσο συχνά σε νοσοκομεία που αν το ήξερε ο κόσμος που έρχεται θα φρικαρε. Αλλά συμβαίνει πολυ συχνά εξ ανάγκης και όχι επειδή υπάρχει επιλογή. Η νοσηλευτρια στην εντατικη πρέπει κανονικά να είναι υπεύθυνη για δύο άτομα. Και είναι για πέντε (ή και παραπάνω!). Αν τρεις από αυτούς πάθουν κατι μαζί πρέπει να επιλέξει ποιον θα πρωτοβοηθήσει όσο φρικτο κι αν ακουγεται.

Ειναι προβλημα τεράστιο. Και θα λυνόταν άμεσα αν οργάνωναν τα νοσοκομεία με καλυτερο τρόπο και έδιναν κονδυλια για να καλυψουν τις θεσεις που χρειάζονται.

Ομως κι εκτός Ελλάδας δεν είναι τοσο καλά τα πράγματα. Στην Αμερική πετάνε κόσμο έξω απο το νοσοκομείο αν δεν είναι ασφαλισμένοι. Και για Αγγλία και Γαλλία που ξέρω κάποια πράγματα, το εθνικό συστημα υγείας πάει από το κακο στο χειρότερο και έχεις λιστες ασθενών με σοβαρά προβληματα πουπεριμένουν ως και χρόνο για να εισαχθουν στο νοσοκομείο.

Δεν φταίνε η νοσηλευόμενοι για αυτην την κατάσταση. Ουτε ομως οι γιατροι και οι νοσηλευτές. Γιατι αυτό που καλουνται ν ακανουν κάποιοι είναι να γίνουν Τιραμόλα και να φροντιζουν ανθρώπους σε πεντε δωμάτια ταυτόχρονα! Είναι αδυνατο!

Αλλά εγώ αναρωτιέμαι, γιατί οι άνθρωποι στην Ελλάδα προσπαθουν μονιμως να λυσουν αυτά τα θέματα βγάζοντας φακελάκι με 200 ευρώ έτσι για πλάκα (και όχι στη φάση που κινδυνεύει κανεις, και πες πως έχουν αγωνία, απλά να μας 'προσέξει' η γιατρός -- και τους το δινεις πισω και επιμένουν! Αντι να σκεφτούν πώς μπορουν να διαμαρτυρηθουν να αλλάξει κάπως αυτη η κατάσταση.

_monotonik

# 43 στις 26/1/2010
author
Γυναίκα / 59 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 23
Απαντήσεις: 1.358
ΠΩΣ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΣΑΣ ΓΙΑ ΟΣΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩNETE (σε δημόσιο νοσοκομείο εννοείται..)

Όταν οριστεί σε κάποιον πως χρειάζεται αποκλειστική πληρώνει το δημόσιο (μέρος; όλον; δεν ξέρω..) αλλά πληρώνει για ένα χρονικό διάστημα.. (2- 2.5 μήνες ?) μετά το χρονικό αυτό διάστημα και να χρειάζεται ο ασθενής αποκλειστική πληρώνεις απ την τσέπη σου..

Ανακάλυψε λοιπόν κάποιος, του οποίου ο πατέρας ήταν σε κώμα πολλούς μήνες και δεν υπήρχε άτομο στην οικογένεια να τον φροντίσει χωρίς να εγκαταλείψει τη δουλειά του, μισθοσυντήρητοι άνθρωποι ήταν δηλαδή, πως όταν κάνεις εξαγωγή τον ασθενή από το νοσοκομείο, άμα τη εμφανίσει του εξιτήριου, αρχίζει να ξαναμετράει ο χρόνος της αποκλειστικής βάσει του νόμου..

Πήγαινε λοιπόν στη γραμματεία και έλεγε:
-Θέλω να βγάλω τον πατέρα μου.
-Μα δεν γίνεται, δεν επιτρέπει ο γιατρός.
-Με δική μου ευθύνη
-Μα δεν είναι καλά, είναι σε κώμα
-Εμένα μου φαίνεται καλύτερα και θέλω να τον βγάλω..
...έπαιρνε το εξιτήριο
-Μετά από μια ώρα ξαναπήγαινε
-Θέλω να κάνω εισαγωγή στον πατέρα μου
-Μα τώρα τον βγάλατε, μας κοροϊδεύετε κύριε;
-Όχι, απλά τώρα δεν είναι καλά και θέλω εισαγωγή
¶ντε πάλι εισαγωγή

Κι έτσι ήταν ο παππούς μπες βγες κάθε τόσο, ο καημένος αλλά ήταν ο μόνος τρόπος να μη χάσουν τα παιδιά του τις δουλειές τους...

Για όλα φταίει το σύστημα. Έπρεπε να τους παίζαμε τρεις-δύο..

Μυρτώ

# 44 στις 26/1/2010
author

Παράθεση:
Originally posted by maranda
Δεν φταίνε η νοσηλευόμενοι για αυτην την κατάσταση. Ουτε ομως οι γιατροι και οι νοσηλευτές. Γιατι αυτό που καλουνται ν ακανουν κάποιοι είναι να γίνουν Τιραμόλα και να φροντιζουν ανθρώπους σε πεντε δωμάτια ταυτόχρονα! Είναι αδυνατο!

Αρα καταλήγουμε για ακόμα μια φορά... στη πλήρη ανυπαρξία αυτού που ονομάζεται κράτος ...

Οσο περνάει ο καιρός , μα το Θεό , τόσο πιο πολύ θέλω να μαζέψω τα μπογαλάκια μου...
Hereβs to the crazy ones. The rebels. The troublemakers. The ones who see things differently. While some may see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

Μυρτώ

# 45 στις 26/1/2010
author

Παράθεση:
Originally posted by _monotonik
ΠΩΣ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΣΑΣ ΓΙΑ ΟΣΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΛΗΡΩNETE (σε δημόσιο νοσοκομείο εννοείται..)

Όταν οριστεί σε κάποιον πως χρειάζεται αποκλειστική πληρώνει το δημόσιο (μέρος; όλον; δεν ξέρω..) αλλά πληρώνει για ένα χρονικό διάστημα.. (2- 2.5 μήνες ?) μετά το χρονικό αυτό διάστημα και να χρειάζεται ο ασθενής αποκλειστική πληρώνεις απ την τσέπη σου..

Ανακάλυψε λοιπόν κάποιος, του οποίου ο πατέρας ήταν σε κώμα πολλούς μήνες και δεν υπήρχε άτομο στην οικογένεια να τον φροντίσει χωρίς να εγκαταλείψει τη δουλειά του, μισθοσυντήρητοι άνθρωποι ήταν δηλαδή, πως όταν κάνεις εξαγωγή τον ασθενή από το νοσοκομείο, άμα τη εμφανίσει του εξιτήριου, αρχίζει να ξαναμετράει ο χρόνος της αποκλειστικής βάσει του νόμου..

Πήγαινε λοιπόν στη γραμματεία και έλεγε:
-Θέλω να βγάλω τον πατέρα μου.
-Μα δεν γίνεται, δεν επιτρέπει ο γιατρός.
-Με δική μου ευθύνη
-Μα δεν είναι καλά, είναι σε κώμα
-Εμένα μου φαίνεται καλύτερα και θέλω να τον βγάλω..
...έπαιρνε το εξιτήριο
-Μετά από μια ώρα ξαναπήγαινε
-Θέλω να κάνω εισαγωγή στον πατέρα μου
-Μα τώρα τον βγάλατε, μας κοροϊδεύετε κύριε;
-Όχι, απλά τώρα δεν είναι καλά και θέλω εισαγωγή
¶ντε πάλι εισαγωγή

Κι έτσι ήταν ο παππούς μπες βγες κάθε τόσο, ο καημένος αλλά ήταν ο μόνος τρόπος να μη χάσουν τα παιδιά του τις δουλειές τους...

Aυτό τώρα δεν είναι φρίκη...;;;
Να αναγκάζεσαι να κάνεις αυτό το πράγμα για να επιβιώσεις ;;;

# 46 στις 26/1/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by thalassa2003
Για νοσηλευτικό προσωπικό.Νοσοκομεία χωρίς πολύ βαβούρα και καλές συνθήκες εργασίας.

Ρώτα κάπου αλλού καλύτερα...

Εδώ μέσα από ότι φαίνεται οι περισσότεροι θα διαλέγανε Ν/Μ με πολύ βαβούρα και κακές συνθήκες εργασίας..

# 47 στις 26/1/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
εγώ πάντως αν είχα να διαλέξω ,

θα διάλεγα κανένα νοσοκομείο στον Εβρο .....

ορεστιάδα ....διδυμότειχο......σουφλί.....
όρεεεεεε τούφεεεεςςςςςςςςς......

# 48 στις 28/1/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Δηλαδή σκέψου να διοριστείς στο Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο της Πάτρας...! Ε, ρε γλέντια...!

Απο το καλοκαίρι του 2008 που έγινε ο σεισμός και το ένα απο τα δυο νοσοκομεία κρίθηκε ακατάλληλο και άδειασε, έμεινε μόνο του Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο στο Ρίο.

Ένα και μοναδικό νοσοκομείο για έναν ολόκληρο Νομό! Εκεί να δεις τι τραβάνε γιατροί και νοσηλευτικό προσωπικό. Χτυπάνε 48ωρα και λένε και ευχαριστώ.

Το επάγγελμά σου είναι λειτούργημα και όχι απλά μια δουλειά. Για αυτό κάνε τον σταυρό σου να διοριστείς κάπου (γιατί η ανεργία στις μέρες μας είναι στα ύψη) και πολύ-πολύ αργότερα, όταν θα σε έχουν πάρει τα χρόνια και θα είσαι κουρασμένη λόγω ηλικίας, ψάχνεις για λούφα.

thalassa2003

# 49 στις 29/1/2010
author
Γυναίκα / 43 / Ελεύθερη
Θέματα: 8
Απαντήσεις: 34
Και ποιος σου λέει κούκλα πως δεν έχω εργαστεί;

pythagoras

# 50 στις 9/2/2010
author
Ανδρας / 65 / Παντρεμένος
Ν. Ευβοίας / Χαλκίδα
Θέματα: 130
Απαντήσεις: 13.442

Καλές είναι ...

Παράθεση:
Originally posted by thalassa2003
Γεια σας,θα ήθελα να ρωτήσω,εάν γνωρίζετε τις συνθήκες εργασίας στα νοσοκομεία των Αθηνών.

..... αρκεί να μην είσαι άρρωστος!
α2=β2+γ2 ΦιλοκαλούΒεν δε Βετ ευτελείας και φιλοσοφούΒεν άνευ Βαλακίας

hellinreaderr

# 51 στις 9/2/2010
author
Γυναίκα / 50 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Πανόραμα
Απαντήσεις: 2.365
Επειδή είμαι τόσο θυμωμένη με τη θεματοθέτρια και έχω καλούς τρόπους θα της ευχηθώ μόνο να τραβήξει τα ίδια που τράβηξα κι εγώ με δύο γέροντες γονείς (ο ένας πέθανε βέβαια αλλά θα είχε πεθάνει τουλάχιστον 7 χρόνια νωρίτερα αν δεν πλήρωνα ιδιωτικές κλινικές)....Να αντιμετωπίσει τις ίδιες συμπεριφορές΄........ Και όσον αφορα Πανεπιστημιακές Κλινικές της Θεσσαλονίκης όποιος θέλει πληροφορίες για παθολογικές και πνευμονολογικές είμαι στην διάθεση του....

thalassa2003

# 52 στις 10/2/2010
author
Γυναίκα / 43 / Ελεύθερη

Ασεπ

Έχω κάνει τουλάχιστον τέσσερις επεμβάσεις και υπλοίπονται άλλες δύο από ιατρικά λάθη,αλλά ούτε την ιστορία της ζωής μου σας λέω,ούτε κακία βγάζω και δεν το παίζω μέντορας.ΚΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ,Ε!!!!!!!!!!!,ΝΑΙΙΙΙΙΙΙΙ,έχω δουλέψει εννέα συναπτά έτη μ' ένα διαλυμμένο γόνατο σε συνθήκες που δεν μπορείτε να φανταστείτε.Τώρα όμως που δε δουλεύω πλέον πλερώνω και τις επεμβάσεις και πολλάαααααααααα.

mathilda

# 53 στις 10/2/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Καλα τωρα, θα μας πεις αν εκανες την αιτηση και που δηλωσες;

Παντως, οσοι κανατε αιτησεις κανατε. Παγωνουν λεει ΟΛΕΣ οι προσληψεις μεσω ΑΣΕΠ για το 2010.

thalassa2003

# 54 στις 10/2/2010
author
Γυναίκα / 43 / Ελεύθερη

Ασεπ

Είσαι αρκετά χαιρέκακη είανι το ελάχιστο που έχω να πω.

# 55 στις 11/2/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by mathilda

Παντως, οσοι κανατε αιτησεις κανατε. Παγωνουν λεει ΟΛΕΣ οι προσληψεις μεσω ΑΣΕΠ για το 2010.

Οτι και να γινοταν δεν υπήρχε περίπτωση να διοριστεί η 7Κ το 2010..
Παρ'όλα αυτά σύμφωνα με τις εξαγγελίες απο το πάγωμα και τις αναστολές εξαιρούνται οι τομείς υγείας,παιδείας,ασφάλειας.

hellinreaderr

# 56 στις 11/2/2010
author
Γυναίκα / 50 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Πανόραμα
Απαντήσεις: 2.365

Παράθεση:
Originally posted by anisixos_

Παράθεση:

Παρ'όλα αυτά σύμφωνα με τις εξαγγελίες απο το πάγωμα και τις αναστολές εξαιρούνται οι τομείς υγείας,παιδείας,ασφάλειας.

Αν άκουσες τις ανακοινώσεις θα πληροφορήθηκες ότι τελικά παγώνουν και αυτές που αρχικά είχαν πεί ότι θα εξαιρεθούν.....δηλαδή οι τομείς που αναφέρεις παραπάνω....

# 57 στις 11/2/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by hellinreaderr

Παράθεση:
Originally posted by anisixos_

Παράθεση:

Αν άκουσες τις ανακοινώσεις θα πληροφορήθηκες ότι τελικά παγώνουν και αυτές που αρχικά είχαν πεί ότι θα εξαιρεθούν.....δηλαδή οι τομείς που αναφέρεις παραπάνω....

Δεν παγώνουν ολες. Eίπαν οτι θα γίνουν οι απολύτως αναγκαίες στους 3 παραπάνω τομείς.(απο θέμα νέων προκηρύξεων)

Για αυτές του ΑΣΕΠ που τρέχουν είπε οτι θα παγώσουν οι οριστικοί πίνακες και οι διορισμοι θα γίνουν από το 2011 και μετά σταδιακά.

Αυτά όλα βέβαια στα λόγια.Όσον αναφορά το δεύτερο(πάγωμα διορισμών) μέχρι να ψηφιστεί κάποιος τέτοιος απαραδεκτος (και φαντάζομαι αντισυνταγματικός) νόμος βλέπουμε..δε συμφέρει το κράτος..οι προσφυγές στα δικαστήρια και φυσικά η δικαίωση των επιτυχόντων διαφόρων διαγωνισμών του ΑΣΕΠ θα έχει μεγαλύτερο κόστος από το να τους διορίσουν κανονικά

YΓ Πολλές φορές κάποια πράγματα λέγονται απλά και μόνο για να δημιουργήσουν εντυπώσεις...

mathilda

# 58 στις 11/2/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Για μια προκύρηξη που είχα κάνει αίτηση το 2008, ακομη δεν εχουν οριστικοποιηθει οι επιτυχοντες. Εχει βγει βεβαια ο οριστικος καταλογος των επιτυχοντων, αλλα ειναι στη φαση που καλουν τους επιτυχοντες και εξεταζουν τα δικαιολογητικα που προσκομισαν.
Μια αλλη φιλη μου, που διοριστηκε με προκυρηξη του 2000, τελικα ορκιστηκε στην υπηρεσια της το 2002.

Και αυτο με το παγωμα των προσληψεων ειναι μεγαλη παγίδα. Ας πουμε στην ειδικοτητα μου, που ειναι απολυτως απαραιτητο να υπαρχει ενας συγκεκριμενος αριθμος υπαλληλων αυτης της ειδικοτητας, ήδη πολλές από τις γυναίκες που είχαν κατοχυρώσει το δικαίωμα συνταξιοδότησης νωρίς (γιατί είχαν ανήλικα παιδιά) έχουν ήδη φύγει. Και πολλές από τις υπηρεσίες δεν έχουν πλέον προσωπικό.
Αν δεν γίνουν προσλήψεις το 2010, μέχρι το 2012 τουλάχιστον, δεν θα καλυφθούν τα κενά.
Να δείτε ότι πάλι στην διαδικασία πρόσληψης εποχιακών θα καταφύγουν. Ή, για να παρακάμψουν τις χρονοβόρες διαδικασίες του ΑΣΕΠ θα προσληφθούν από το παράθυρο οι ημέτεροι...

# 59 στις 11/2/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Για καλύτερη ενημέρωση παραθέτω το σενάριο που παίζουν σχεδόν όλες οι εφημερίδες από την Τρίτη το απόγευμα. Το συγκεκριμένο το τράβηξα απο τα madata.gr

Πολιτική προσλήψεων

Η αύξηση του μισθολογικού κόστους στο δημόσιο οφείλεται σε μεγάλο βαθμό και στην πολιτική προσλήψεων που έχει ακολουθηθεί τα τελευταία χρόνια με αποτέλεσμα την πραγματική αύξηση του αριθμού των δημοσίων υπαλλήλων (υπολογίζεται ότι μόνο το 2009 συνταξιοδοτήθηκαν από τον δημόσιο τομέα 14.000 άτομα και διορίστηκαν 29.000 νέοι υπάλληλοι).

Για τη συγκράτηση του αριθμού των δημοσίων υπαλλήλων, αλλά και την ορθολογικότερη αξιοποίηση του υπάρχοντος δυναμικού και τη στελέχωση τομέων και υπηρεσιών που έχουν πραγματικά ανάγκη η Κυβέρνηση έχει αποφασίσει και συμπεριλάβει στο Πρόγραμμα Σταθερότητας και Ανάπτυξης τις εξής δεσμεύσεις:

Αναστολή όλων των προσλήψεων για το 2010 (μεμερική εξαίρεση στους τομείς υγείας, παιδείας και ασφάλειας).

Η αναστολή προσλήψεων για το 2010, όπως περιγράφεται στο Πρόγραμμα Σταθερότητας & Ανάπτυξης, δεν θα οδηγήσει σε ματαίωση της εύλογης προσδοκίας των πολιτών που περιμένουν να ολοκληρωθεί η διαδικασία διορισμού τους. Θα προβλεφθεί η σταδιακή τους απορρόφηση από το Δημόσιο τα επόμενα έτη, με αντίστοιχη παράταση των οριστικών πινάκων του ΑΣΕΠ που εκδόθηκαν ή επίκειται να εκδοθούν.

Βεβαίως, στο Πρόγραμμα Σταθερότητας & Ανάπτυξης έχουμε εξαιρέσει από την αναστολή προσλήψεων τους τομείς της υγείας, της παιδείας και της ασφάλειας.Διυπουργική Επιτροπή θα εγκρίνει τις απολύτως αναγκαίες προκηρύξεις θέσεων για την εφαρμογή του κυβερνητικού προγράμματος,με βάση τα κριτήρια της κείμενης νομοθεσίας (ΠΥΣ 33/2006, ως ισχύει).

Ο κανόνας του απολύτως αναγκαίου πρέπει να αποτελέσει και το μέτρο έγκρισης των συμβάσεων ορισμένου χρόνου λ.χ. εποχιακό προσωπικό δασοπυρόσβεσης. Η αναστολή διορισμών / προσλήψεων για να έχει ουσιαστικό οικονομικό αποτέλεσμα θα ισχύσει και για τους ΟΤΑ και τις ΔΕΚΟ.

Εφαρμογή κανόνα 1 πρόσληψη για κάθε 5 αποχωρήσεις από το 2011 και μετά.

Ο λόγος 1 πρόσληψη/διορισμός προς 5 αποχωρήσεις υπαλλήλων θα λειτουργήσει στο σύνολο του δημόσιου τομέα και όχι σε επίπεδο υπουργείου ή άλλης οργανικής μονάδας, προκειμένου να αποτελέσει τον μοχλό ορθολογικής ανακατανομής πλεονάζοντος προσωπικού στο εσωτερικό της δημόσιας διοίκησης.

Η ανακατανομή αυτή θα υλοποιηθεί και με συγχώνευση φορέων. ¶λλωστε έχει πρόσφατα συσταθεί σχετική 7μελής Διυπουργική Επιτροπή για τη σύσταση και μετατροπή υπηρεσιών και φορέων, που θα μπορούσε να αναλάβει την παρακολούθηση εφαρμογής του κανόνα 1 προς 5.

.......................................................
Επιπλέον σήμερα στην Καθημερινή είδα πάγωμα 2.035 θέσεων για τη ΔΕΗ που είχαν προκηρυχθεί το 2007...
ΥΓ Εγώ δεν τις πολυεμπιστεύομαι τις εφημερίδες όμως,γράφουν πολλές ανακρίβιες.Και ακόμα χειρότερα την τηλεόραση(δελτία ειδήσεων)

mathilda

# 60 στις 11/2/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Ξερεις ποιο ειναι το προβλημα; Οτι αυτοι που ειναι διορισμενοι, δεν καλυπτουν κενα στο Δημοσιο, αλλα εχουν διοριστει ρουσφετολογικα.
Τα πραγματικα κενα δεν εχουν καλυφθει.
Για παραδειγμα, δουλευα με συμβαση σε μια υπηρεσια της Νομαρχιας, πολυ σημαντικη Διευθυνση... Ημασταν 5 ελεγκτες (που χρειαζοταν τουλαχιστον 15 για να καλυψουν ολο το λεκανοπεδιο) και.... 12 διοικητικοι!
Να φανταστεις, ηταν 3 υπαλληλοι στο πρωτοκολλο! Να δινουν αριθμους πρωτοκολλου!
3 στη μισθοδοσια και τα διοικητικα. 3 υπαλληλοι μισθοδοσιας για μια υπηρεσια συνολο 17 ατομων. 17 καταστασεις μια φορα το μηνα και χρειαζοταν 3 ατομα!
Αλλες τρεις που ηταν και καλα υποστηριξη, οι οποιες ηταν κατι θειτσες στα προθυρα της συνταξιοδοτησης που δεν ειχαν ιδεα απο υπολογιστη... Και δεν ειχαμε ουτε εναν χειριστη υπολογιστων, που να τρεχει τη βαση δεδομενων του Υπουργειου και τις διαδικασιες που ζηταει η ΕΕ. Αναγκαστικα τα ετρεχα εγω, που αφενος ημουν συμβασιουχος και ειχα προσληφθει να κανω αλλη δουλεια, και αφετερου ετσι ημασταν μειον ενας ελεγκτης.
Και υπηρχαν και καποιοι αλλοι υπαλληλοι διοικητικοι, ή κατι οδηγοι, ή κατι κηπουροι, που ηταν αποσπασμενοι ενας θεος ξερει που.

Αντε τωρα, να λειτουργησει μια υπηρεσια ετσι.
Και μετα θα σου πει, δεν χρειαζονται προσληψεις... εχετε κοσμο. Ναι, αλλα τι κοσμο!
Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234
Δεν μπορείτε να απαντήσετε