Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

S.O.S. !!! Γάμος μεταξύ αδελφών υφιστάμενου ζευγαριού!!!

Σελίδα : 1

sisguardian

# 1 στις 31/1/2010
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Παρασκευή
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 1
'Aρεσαν+: 0%

ς.ο.ς. !!! Γάμος μεταξύ αδελφών υφιστάμενου ζευγαριού!!!

Υπάρχουσα Κατάσταση: «Ο αδερφός μου είναι παντρεμένος με την γυναίκα του. Η γυναίκα του έχει μια αδερφή. Υπάρχον Ζήτημα/ Ερώτημα: «Είναι εφικτός ο γάμος μεταξύ εμένα –δηλαδή του αδελφού του ενός συζύγου – με την αδερφή της συζύγου? Υπάρχει κώλυμα λόγω κάποιου βαθμού συγγένειας ή δεν τίθεται τέτοιο πρόβλημα…?» έχω ανατρέξει στην αντίστοιχη νομοθεσία του αστικού κώδικα (τα άρθρα του Αστικού Κώδικα για τα οποία καλούμαστε να δηλώσουμε ότι δεν μας δημιουργούν κώλυμα για το γάμο μας, δηλ. τα άρθρα 1350, 1351, 1352, 1354, 1356, 1357 και 1360 του αστικού κώδικα) από τα οποία συνεπάγεται πως δεν έχω κανένα είδος συγγένειας με την αδερφή της νύφης μου. Σωστά…? …Γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικό…???

# 2 στις 31/1/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Από όσο γνωρίζω, σημασία έχει αν είσαι συγγενής εξ αίματος (δηλαδή να υπάρχει συγγενικός δεσμός από την στιγμή της γέννησης) με την μέλλουσα γυναίκα σου. Με την γυναίκα του αδερφού σου (άρα και με την αδελφή της) είστε συγγενείς εξ αγχιστείας (καλά το είπα αυτό; ).

Άρα μπορείτε να παντρευτείτε και τα παιδιά σας θα γεννηθούν (κατά πάσα πιθανότητα) κανονικά.

# 3 στις 31/1/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Προ του 1982 υπήρχε ένα άρθρο στον ΑΚ , το 1358, το οποίο εμπόδιζε τον γάμο δυο αδερφών με δυο αδέρφια και σ αυτές τις περιπτώσεις οι ενδιαφερόμενοι τελούσαν ταυτόχρονους γάμους για να παρακάμψουν τον νόμο. Το άρθρο αυτό έλεγε :

"Κωλύεται ο γάμος συγγενούς εξ αίματος μέχρι και του β΄βαθμού του ενός των συζύγων (πχ. του αδερφού του γαμπρού) μετά συγγενούς εξ αίματος μέχρι και του β΄βαθμού του ετέρου συζύγου (πχ. της αδερφής της νύφης)

Το άρθρο αυτό έχει καταργηθεί από το 1982.
Δεν είναι όμως βέβαιο ότι έχει καταργηθεί και ο ηθικός νόμος που διέπει την ελληνική πραγματικότητα.

# 4 στην 1/2/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by naruto
Με την γυναίκα του αδερφού σου (άρα και με την αδελφή της) είστε συγγενείς εξ αγχιστείας (καλά το είπα αυτό; ).

Ναι, αγχιστεία είναι η συγγένεια εκ γάμου του ενός συζύγου προς τους εξ αίματος συγγενείς του άλλου συζύγου. Με τη νύφη του δεν θα μπορούσε να παντρευτεί, ακόμα κι αν χώριζε τον αδερφό του.

Η συγγένεια εκ γάμου μεταξύ των συγγενών εξ αίματος του ενός συζύγου (θεματοθέτη εν προκειμένω) με τους εξ αίματος συγγενείς του άλλου συζύγου (εν προκειμένω με την αδερφή της γυναίκας του αδερφού του), λέγεται οιονεί ή καταχρηστική αγχιστεία και δεν προβλέπεται πλέον σαν κώλυμα γάμου (μετά την κατάργηση του 1358).

anemona_62

# 5 στην 1/2/2010
author
Γυναίκα / 59 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 5.218
Και αν υπάρξει κώλυμα από την εκκλησία, υπάρχει πάντα και η λύση του πολιτικού γάμου

Σημειωτέον ότι τα πρώην πεθερικά μου ανήκουν σε αυτή την κατηγορία: Δηλαδή ο αδερφός του πεθερού μου είχε ήδη παντρευτεί την αδελφή της πεθεράς μου. Εξάλλου έτσι είχαν γνωριστεί μεταξύ τους.
Και ήταν και προτεστάντις η πρώην πεθερά μου. Είχαν κάνει δύο γάμους, έναν καθολικό (!!? αυτό δεν το κατάλαβα ποτέ μου γιατί) κι έναν ορθόδοξο. Πάντως είχαν παντρευτεί, αυτό είναι σίγουρο, εν έτει 1960 περίπου, όταν σίγουρα ήταν ακόμα σε ισχή το περί ου ο λόγος άρθρο που ανέφερε η Ζουμερή.

Εν ολίγοις, θεματοθέτα, ορμάτε για τον γάμο και βίον ανθόσπαρτον!
This world is a comedy for those who think and a tragedy for those who feel. -Horace Walpole

# 6 στην 1/2/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by anemona_62
Είχαν κάνει δύο γάμους, έναν καθολικό (!!? αυτό δεν το κατάλαβα ποτέ μου γιατί) κι έναν ορθόδοξο.

Αυτό προβλέπεται από άλλο άρθρο του ΑΚ (1371) που κανονίζει τα του γάμου μεταξύ ετεροδόξων ή ετεροθρήσκων. Η ιεροτελεστία γίνεται σύμφωνα με το (αναγνωρισμένο) δόγμα ή το θρήσκευμα του καθενός από αυτούς που παντρεύονται.
Δεν γίνεται να πληρώνεται μόνο η μια εκκλησία.

anemona_62

# 7 στην 1/2/2010
author
Γυναίκα / 59 / Ελεύθερη

Παράθεση:
Originally posted by zoumeri

Παράθεση:
Είχαν κάνει δύο γάμους, έναν καθολικό (!!? αυτό δεν το κατάλαβα ποτέ μου γιατί) κι έναν ορθόδοξο.

Αυτό προβλέπεται από άλλο άρθρο του ΑΚ (1371) που κανονίζει τα του γάμου μεταξύ ετεροδόξων ή ετεροθρήσκων. Η ιεροτελεστία γίνεται σύμφωνα με το (αναγνωρισμένο) δόγμα ή το θρήσκευμα του καθενός από αυτούς που παντρεύονται.
Δεν γίνεται να πληρώνεται μόνο η μια εκκλησία.

Ναι βρε παιδί μου, αλλά κανείς από του δυο δεν είναι καθολικός! Η μια είναι προτεστάντις και ο άλλος ορθόδοξος. Αυτό είναι το παράδοξο!

Αν κατάλαβα καλά (αλλά δεν είμαι σίγουρη πως κατάλαβα) αυτό έγινε επειδή οι προτεστάντες δεν δέχονταν να κάνουν άλλη τελετή, επειδή γι' αυτούς εφόσον γίνεται μία τελετή από την ορθόδοξη εκκλησία, μια δεύτερη θα ήταν περιττή, ενώ από την άλλη κάτι προέβλεπε (μήπως το άρθρο που αναφέρεις?) στη νομοθεσία μας δύο τελετές για τέτοιες περιπτώσεις. Μύλος?!

(Έχω πάντως την αμυδρά υποψία ότι ο πρώην πεθερός μου ίσως και να λάδωσε κάποιους για να προωθήσει την περίπτωσή του! )
This world is a comedy for those who think and a tragedy for those who feel. -Horace Walpole

# 8 στην 1/2/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Ναι βρε παιδί μου, αλλά κανείς από του δυο δεν είναι καθολικός! Η μια είναι προτεστάντις και ο άλλος ορθόδοξος. Αυτό είναι το παράδοξο!

Μήπως η προτεστάντις είχε και αλλοδαπή υπηκοότητα ;

Γιατί εκεί πλέον εμπλέκεται Ιδιωτικό Διεθνές Δίκαιο, που ορίζει τα δικά του.

anemona_62

# 9 στην 1/2/2010
author
Γυναίκα / 59 / Ελεύθερη

Παράθεση:

Παράθεση:

Μήπως η προτεστάντις είχε και αλλοδαπή υπηκοότητα ;

Γιατί εκεί πλέον εμπλέκεται Ιδιωτικό Διεθνές Δίκαιο, που ορίζει τα δικά του.

Γερμανίδα.

# 10 στην 1/2/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Γερμανίδα.

Εδώ δε μπορώ να σε βοηθήσω γιατί δεν ξέρω τι ορίζει το γερμανικό δίκαιο για τον γάμο των γερμανών με αλλοδαπούς.

_monotonik

# 11 στην 1/2/2010
author
Γυναίκα / 60 / Ελεύθερη
Θέματα: 23
Απαντήσεις: 1.358
Βρε παιδιά οι μπατζανάκηδες ποιοί είναι;
Για όλα φταίει το σύστημα. Έπρεπε να τους παίζαμε τρεις-δύο..

# 12 στην 1/2/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by _monotonik
Βρε παιδιά οι μπατζανάκηδες ποιοί είναι;

Αυτοί που είναι παντρεμένοι με 2 αδερφές
Και συνυφάδες αυτές που έχουν παντρευτεί δυο αδέρφια.
Νομίζω δηλαδή. Δεν είμαι και φαν του σογιού.

anemona_62

# 13 στην 1/2/2010
author
Γυναίκα / 59 / Ελεύθερη

Παράθεση:

Παράθεση:
Γερμανίδα.

Εδώ δε μπορώ να σε βοηθήσω γιατί δεν ξέρω τι ορίζει το γερμανικό δίκαιο για τον γάμο των γερμανών με αλλοδαπούς.

Δεν πειράζει, θα παραμείνει ένα σκοτεινό μυστήριο για μένα!

Εν τω μεταξύ συγγνώμη θεματοθέτη για την κατάχρηση χώρου στο θέμα σου, αλλά υποτίθεται πως το λύσαμε με συνοπτικές διαδικασίες

Μονοτόνικ:
Μπατζανάκηδες είναι οι σύζυγοι δυο αδελφών (γυναικών)
Το αντίστοιχο για τις γυναίκες είναι συνυφάδες, νομίζω

anemona_62

# 14 στην 1/2/2010
author
Γυναίκα / 59 / Ελεύθερη
Χα, μέχρι να το γράψω με πρόλαβε η Ζουμερή

# 15 στην 1/2/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Εν τω μεταξύ συγγνώμη θεματοθέτη για την κατάχρηση χώρου στο θέμα σου, αλλά υποτίθεται πως το λύσαμε με συνοπτικές διαδικασίες

Έχει άλλη δουλειά τώρα ο θεματοθέτης. Παραγγέλνει τα στέφανα.

vasso43

# 16 στις 9/3/2011
author
Γυναίκα / 41 / Σε σχέση
Ν. Βοιωτίας / Θήβα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 5
τελικα επιτρεπεται ο γαμος μεταξυ δυο αδερφων με δυο αδερφες ????
απο την εκκλησια??
ευχαριστωωωω

# 17 στις 12/4/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
ΜΗΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΑΝ ΜΙΑ ΓΥΝΑΙΚΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΑΝΤΡΕΥΤΕΙ ΤΟΝ ΘΕΙΟ ΤΟΥ ΠΡΩΗΝ ΑΝΤΡΑ ΤΉΣ;
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε