Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Επάγγελμα: διαιτολόγος

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

MsSpourgitaki

# 21 στις 9/2/2010
author
Γυναίκα / 46 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Αγιος Αθανάσιος
Θέματα: 24
Απαντήσεις: 1.563
'Aρεσαν+: 0%
Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας, με βοήθησε ο καθένας με τον τρόπο του. Φυσικά και δεν θέλω να το κάνω μόνο για τα λεφτά, η διατροφή είναι ένας τομέας που με πάθιαζε πάντοτε, εκείνο που σιχαίνομαι όμως είναι τα μαθήματα χημείας και βιολογίας που κάνουν στα ΤΕΙ και στα ΙΕΚ σ'ένα μικρό βαθμό.

Εμένα εκείνο που με ενδιέφερε δεν είναι απλώς η διαιτολογία με την έννοια που την κάνουν οι περισσότεροι διαιτολόγοι και σου δίνουν ένα κουλούρι με τυρί για πρωινό. Το κουλούρι είναι από άσπρο αλεύρι, δεν σου προσφέρει τίποτα και το τυρί μπλοκάρει την αποτοξίνωση του οργανισμού, αλλά αυτό δεν τους ενδιαφέρει. Το μόνο που θέλουν είναι να χάσεις βάρος, με κάποιους στοιχειώδεις κανόνες υγιεινής διατροφής.

Η διατροφολογία είναι ένας τομέας με απέραντες δυνατότητες εξερεύνησης, πχ ο σωστός συνδιασμός τροφών, η ενέργεια και οι ιδιότητες της κάθε τροφής, κι αν σου ταιριάζει ή όχι σύμφωνα με τον τύπο σου, η αποτοξίνωση και άλλοι κανόνες των ανατολικών επιστημών. Αυτά οι δυτικοί διαιτολόγοι δεν τα λαμβάνουν υπόψη τους.

Εγώ σκεφτόμουν να ειδικευθώ στην αγιουρβεδική ή εναλλακτική διατροφολογία (naturopathic nutrition) και να έχω κι ένα πτυχίο δυτικής διαιτολογίας για να έχω κάποιες βάσεις και κάποια αξιοπιστία, αλλά το βλέπω μαλλον δύσκολο. 2 χρόνια να πηγαινοέρχομαι στα ΙΕΚ που είναι και σε άλλη πόλη για να κάνω χημεία και βιολογία...

# 22 στις 9/2/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Μα βρε κοριτσι μου πως γινεται να γινεις σωστος επιστημονας και επαγγελματιας αποκλειοντας απο τις γνωσεις σου βασικα πραγματα?
Σαφως και η βιολογια και η χημεια και οχι μονο ειναι βασικες γνωσεις για το αντικειμενο το οποιο ενδιαφερεσαι.

Αν πχ ερθω εγω και σου πω οτι θελω να χασω κιλα, αλλα τον τελευταιο καιρο κανω μια θεραπεια με κορτιζονουχα αλοιφη..τι διαιτολογιο θα μου δωσεις ?

mathilda

# 23 στις 9/2/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by Moreta
Μα βρε κοριτσι μου πως γινεται να γινεις σωστος επιστημονας και επαγγελματιας αποκλειοντας απο τις γνωσεις σου βασικα πραγματα?
Σαφως και η βιολογια και η χημεια και οχι μονο ειναι βασικες γνωσεις για το αντικειμενο το οποιο ενδιαφερεσαι.

Αν πχ ερθω εγω και σου πω οτι θελω να χασω κιλα, αλλα τον τελευταιο καιρο κανω μια θεραπεια με κορτιζονουχα αλοιφη..τι διαιτολογιο θα μου δωσεις ?

Τι κορτιζονουχα αλοιφη βρε Μορετα...
Αντε και παω εγω στο διαιτολογο να χασω λιγα κιλακια. Ξερει αν εχω χοληστερινη; Ποιες τροφες επιτρεπονται και ποιες απαγορευονται;
Ξερει με ποιο τροπο μεταβολιζεται η χοληστερινη;
Με τις φιλοσοφικο-μυστηριακες απατεωνιες των ινδων θα κανεις τον επιστημονα;
Αλλα δυστυχως στην Ελλαδα εχουμε γεμισει απατεωνες που μας πουλανε σαν χαντρες σε ιθαγενεις κατι παπαριες τυπου αγιουβερδες και φενγκ σουι και λοιπες σαχλες.

Και καλα σε περιοδους οικονομικης ευμαρειας, να υπαρχουν και οι χτυπημενες στον εγκεφαλο που ασχολουνται με αγιουβερδες, ρεικια, μεικια, φενγκ σουι, φενγκ μουι κτλ. Τους περισσευουν κατι φραγκα και τους τα τρωνε οι επιτηδειοι.
Αλλα σε περιοδους κρισης, εξακολουθουν να αγοραζουν χαντρες απο τους αποικους;

# 24 στις 9/2/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Ε μα ακριβως αυτο ηθελα να καταδειξω Ματ μου ..

και αντε καλα σε βαζει ο/η διαιτολογος και κανεις βασικες εξετασεις, αν σε βαλει, πρεπει να παρει λεπτομερεστατο ιστορικο και προβληματων πιθανων και φαρμακων και και και ..... αλλα και να ξερει τι να κανει σε περιπτωση που παιρνεις εστω και ασπιρινες....

Τωρα τα.... αγιουτετοια πως τα λενε και εγω μονο ως αστειοτητες θα τα εβλεπα αν μου τα πασαρε διαιτολογος

MsSpourgitaki

# 25 στις 9/2/2010
author
Γυναίκα / 46 / Σε σχέση
Τώρα θα μας πεις και ότι ο βελονισμός και η ομοιοπαθητική είναι τσαρλατανιές? Δεν ξέρεις ότι ο κόσμος πλέον στρέφεται σε εναλλακτικές και πιο ολιστικές θεραπείες? Σε ποιόν αιώνα ζεις?

Δεν σε βλέπω καλά ενημερωμένη...

Όσο για τη χοληστερίνη που λες, ένας καλός διαιτολόγος, πάντα θα σου ζητήσει αναλύσεις αίματος πριν να ξεκινήσεις κάποιο πρόγραμμα. Κι αν έχεις χοληστερίνη θα σου δώσει την ανάλογη θεραπεία μέσω διατροφής.

Τώρα για κορτιζονούχο αλοιφή, δεν ξέρω να σου πω. Όταν κάνω τις σπουδές που θέλω, θα είμαι σε θέση να σου πω. Πάντως στην θέση σου δεν θα έπαιρνα τόσο εύκολα κορτιζόνη!

Παράθεση:
Originally posted by mathilda
Αντε και παω εγω στο διαιτολογο να χασω λιγα κιλακια. Ξερει αν εχω χοληστερινη; Ποιες τροφες επιτρεπονται και ποιες απαγορευονται;
Αλλα δυστυχως στην Ελλαδα εχουμε γεμισει απατεωνες που μας πουλανε σαν χαντρες σε ιθαγενεις κατι παπαριες τυπου αγιουβερδες και φενγκ σουι και λοιπες σαχλες.

Και καλα σε περιοδους οικονομικης ευμαρειας, να υπαρχουν και οι χτυπημενες στον εγκεφαλο που ασχολουνται με αγιουβερδες, ρεικια, μεικια, φενγκ σουι, φενγκ μουι κτλ. Τους περισσευουν κατι φραγκα και τους τα τρωνε οι επιτηδειοι.

# 26 στις 9/2/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Τι έγινε βρε απουργιτάκι, εσύ στα αρχικά σου ποστ δεν δήλωνες επιχειρηματίας και μάλιστα αρκετά επιτυχημένη ? πως εξηγείται αυτή η 180 μοιρών στροφή ?

# 27 στις 9/2/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by MsSpourgitaki
Τώρα θα μας πεις και ότι ο βελονισμός και η ομοιοπαθητική είναι τσαρλατανιές? Δεν ξέρεις ότι ο κόσμος πλέον στρέφεται σε εναλλακτικές και πιο ολιστικές θεραπείες? Σε ποιόν αιώνα ζεις?

Δεν σε βλέπω καλά ενημερωμένη...

Όσο για τη χοληστερίνη που λες, ένας καλός διαιτολόγος, πάντα θα σου ζητήσει αναλύσεις αίματος πριν να ξεκινήσεις κάποιο πρόγραμμα. Κι αν έχεις χοληστερίνη θα σου δώσει την ανάλογη θεραπεία μέσω διατροφής.

Τώρα για κορτιζονούχο αλοιφή, δεν ξέρω να σου πω. Όταν κάνω τις σπουδές που θέλω, θα είμαι σε θέση να σου πω. Πάντως στην θέση σου δεν θα έπαιρνα τόσο εύκολα κορτιζόνη!

Παράθεση:

Ασε τι θα εκανες στην θεση μου και τι θα επαιρνες και τι οχι.

Εγω θελω να ξερω ενας διαιτολογος- διατροφολογος στην περιπτωση που παιρνω καποιο φαρμακο οτι και αν ειναι αυτο ξερει με βαση ιατρικες γνωσεις, γνωσεις χημειας , βιολογιας, φαρμακολογιας κλπ τι προγραμμα διατροφης θα μου δωσει να ακολοηθησω η θα μου εδωσει κατι που μπορει μεν να βοηθαει να χασω κιλα αλλα θα με στειλει σε συνδιασμο με το οποιο φαρμακο παιρνω αδιαβαστη να τηραω τα μπροκολα αναποδα?

mathilda

# 28 στις 9/2/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Τώρα θα μας πεις και ότι ο βελονισμός και η ομοιοπαθητική είναι τσαρλατανιές?

Οταν τον βελονισμο και την ομοιοπαθητικη τα ασκουν γιατροι, ειναι θεραπευτικες μεθοδοι.
Οταν η καθε πικραμενη αποτυχημενη ανεπαγγελτη ψαχνει να βρει την καλη και να μαδησει τα κοροϊδα, αυτο-στεφεται θεραπευτρια ενω ειναι αποφοιτος ΙΕΚ αγιουβερδας, ναι, ειναι απατεωνια και τσαρλατανια.
Τουλαχιστον ο γιατρος εχει και την ευθυνη να σου δωσει οποιοδηποτε φαρμακο, οποιαδηποτε θεραπεια, κατι εχει διαβασει στη ζωη του, κατι ξερει.

Η καθε τυχαια αρπαγμενη, που διαβασε ενα βιβλιο αγιουβερδας και κανει τη θεραπευτρια ειναι εκτος απο ασχετη και επικινδυνη.

freeman21

# 29 στις 9/2/2010
author
Ανδρας / 32 / Ελεύθερος
Ν. Λάρισας / Λάρισα
Θέματα: 39
Απαντήσεις: 2.604
Λοιπόν spourgitaki.Έχω τελειώσει ένα ιεκ και ξέρω πως είναι η κατάσταση εκεί μέσα.Καταρχήν δεν μπορείς να φανταστείς πόσα άτομα της ηλικίας σου υπάρχουν εκεί μέσα.Ακόμα και αρραβωνιασμένοι και παντρεμένοι.Ένας τέτοιος ήταν και στο τμήμα μου και γίναμε φιλαράκια.Αν πραγματικά ενδιαφέρεσαι για μια ειδικότητα όπως αυτή της διαιτολογίας,να ξέρεις ότι μπορείς να καταφέρεις πολλά πράγματα.Σίγουρα εκεί μέσα θα βρεις άτομα που δεν ενδιαφέρονται,που κάνουν τον χαβαλέ τους για να περνάει η ώρα.Αλλά να ξέρεις κάτι.Όποιος ενδιαφέρεται πραγματικά μπορεί άνετα να πάρει ένα χαρτί και μάλιστα δυνατό όπως αυτό της διαιτολογίας.Ένας φίλος μου τελείωσε διαιτολογία μαζί με μένα(φυσικοθεραπεία εγώ) και από ότι μου είπε έχει πολλές επιλογές να κάνει μέχρι και να ανοίξει δικό του ''μαγαζί'',αφού πρώτα δουλέψει κάποια χρόνια για την εμπειρία.Για να μην σε ζαλίζω άλλο αν το θέλεις πραγματικά να το κάνεις και μην ακούς τι θα σου πουν οι άλλοι.Αυτά για τα επίπεδα να τα ακούς βερεσέ.Μπορείς να διαβάζεις και διάφορα βιβλία ή ιστοσελίδες σχετικά με την ειδικότητά σου και να εξελίσσεσαι ακόμα πιο πολύ.Μέχρι και να ψάξεις σε κάποιο ΤΕΙ κάποιον να σου δώσει βιβλία της ειδικότητας να τα διαβάσεις!!Θάρρος θέλει!!!Μην σκέφτεσαι τίποτα!!Αν το θέλεις να το κάνεις και σίγουρα θα σου βγει σε καλό αρκεί να έχεις υπομονή!!
Υ.Γ παράδειγμα για αυτό που σου είπα ότι δεν τίθεται θέμα επιπέδου:Κάνω πρακτική σε νοσοκομείο είμαστε πόσα άτομα από ΙΕΚ και από ΤΕΙ και όλοι οι φυσιοθεραπευτές μου έχουν πει ότι δεν το πιστεύουν ότι είμαι από ΙΕΚ και αυτό επείδη είμαι πολύ καλός όπως τα παιδιά των ΤΕΙ(πάνω στην δουλειά καλύτερος από σχεδόν όλους),μόνο στην θεωρητική γνώση αυτοί είναι καλύτεροι!!!
Καλή επιτυχία ότι και αν κάνεις!!

nefeli1974

# 30 στις 9/2/2010
author
Γυναίκα / 46 / Παντρεμένη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 31
Απαντήσεις: 286

Παράθεση:
Originally posted by freeman21
Υ.Γ παράδειγμα για αυτό που σου είπα ότι δεν τίθεται θέμα επιπέδου:Κάνω πρακτική σε νοσοκομείο είμαστε πόσα άτομα από ΙΕΚ και από ΤΕΙ και όλοι οι φυσιοθεραπευτές μου έχουν πει ότι δεν το πιστεύουν ότι είμαι από ΙΕΚ και αυτό επείδη είμαι πολύ καλός όπως τα παιδιά των ΤΕΙ(πάνω στην δουλειά καλύτερος από σχεδόν όλους),μόνο στην θεωρητική γνώση αυτοί είναι καλύτεροι!!!

"μόνο στη θεωρητική γνώση αυτοί είναι καλύτεροι!"
Εντάξει στη φυσιοθεραπεία παίζει ρόλο και η τεχνική που μπορεί να την εφαρμόζεις καλύτερα κι από τους απόφοιτους ΤΕΙ,στη διαιτολογία όμως που συζητάμε τώρα μόνο η θεωρία υπάρχει.

MsSpourgitaki

# 31 στις 9/2/2010
author
Γυναίκα / 46 / Σε σχέση
Εγώ αναρωτιέμαι πόσοι πάνε στον διαιτολόγο γιατί πάσχουν από κάποια σοβαρή ασθένεια. Οι περισσότεροι πάνε για αδυνάτισμα. Αλλά ακόμα κι αν έχεις χοληστερίνη, ή υπέρταση, υπάρχουν συγκεκριμένοι κανόνες διατροφής γι' αυτά και δεν είναι κάτι που δεν μπορεί να το αντιμετωπίσει ακόμα και κάποιος από ΙΕΚ.

Αν έχεις τελειώσει ΙΕΚ, φαντάζομαι μπορείς άνετα να ανοίξεις κάποιο χώρο σαν Ινστιτούτο αδυνατίσματος ή διαιτητικής.

# 32 στις 9/2/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
διάβασα λίγακι είναι η αλήθεια τα γραφόμενα παραπάνω ...

οκ , ο καθένας έχει την δική του άποψη για το θέμα , σεβαστή .....

η δική μου τώρα και εγώ δεν θα σου χαριστώ , με την καλή έννοια βέβαια ...

και θα το δεις παρακάτω ...
λοιπόν σκέφτεσαι να κάνεις δική σου δουλειά ...πολύ καλό ....

το θέμα είναι κάνεις δική σου δουλειά για ποιο λόγο?

το κάνεις επειδή μπούχτισες το μεροκάματο?

μπούχτισες να έχεις τον εργοδότη να σου λέει πότε θα κάνεις αυτό ...πότε΄εκείνο..?

μπούχτισες να ξυπνάς από τις 7.00 για να πας στην δουλέιά...?

μπούχτισες να γυρνάς πίσω στις 18.00 ...?

μπούχτισες τον βασικό μισθό και άμα..?

για ποιον λόγο.....?

γιατί καλά όλα αυτά , αλλά αν νομίζεις ότι θα τα αποφύγεις όλα αυτά ....ΞΕΧΝΑ ΤΟ ....!!!!

θα βάλεις τόσοτς μπελάδες στο κεφάλι σου που θα κλατάρεις ....

και άντε να το κάνεις .....

να το κάνεις για κάτι που θα έχει τουλάχιστον 51% πιθανότητες επιτυχία ....πάει στο διαόλο...

να κάνεις κάτι που είναι τόσο εύκολο να γίνει (ένα ΙΕΚ και τελείωσες)

νόμίζεις ότι είναι σωστό επαγγελματικά....?

και κλείνω λέγοντας ....

οι εποχές που ανοίγανε μια <<τρύπα>> και πουλάγανε φύκια για μεταξωτές κορδέλες

πέρασε και αν θες και την γνώμη μου , πέρασε ανεπιστρεπτί .....

σήμερα θα πρέπει να ματώσει ο πόλος σου για να φας ψάρια ....

αλλά αυτά ας μας τα πεί κανένας άλλος που είναι ήδη ελεύθερος επαγγελματίας

γιατί αυτό θέλεις να γίνεις ....

mathilda

# 33 στις 9/2/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Οπως λες και εσυ, στη θεωρητικη γνωση ειναι καλυτεροι αυτοι απο σενα. Εσυ εισαι καλος δηλαδη στα πρακτικα.
Ελα ομως που η διαιτολογια δεν εχει πρακτικη!
Εκτος αν εχει και μασαζ και ασκησεις, οποτε παω πασο .

freeman21

# 34 στις 9/2/2010
author
Ανδρας / 32 / Ελεύθερος
Ν. Λάρισας / Λάρισα
Θέματα: 39
Απαντήσεις: 2.604

Παράθεση:

Παράθεση:

Οπως λες και εσυ, στη θεωρητικη γνωση ειναι καλυτεροι αυτοι απο σενα. Εσυ εισαι καλος δηλαδη στα πρακτικα.
Ελα ομως που η διαιτολογια δεν εχει πρακτικη!
Εκτος αν εχει και μασαζ και ασκησεις, οποτε παω πασο .

Γι'αυτό της λέω να ψαχτεί και παραπάνω μόνη της.Και για αυτό που ρωτάς spourgitaki ναι όπως σου είπα μπορείς να ανοίξεις δικό σου χώρο,για αυτήν την ειδικότητα.Για την δικιά μου ας πούμε δεν επιτρέπεται.

MsSpourgitaki

# 35 στις 9/2/2010
author
Γυναίκα / 46 / Σε σχέση
Ναι, υφίσταται και η άλλη δουλειά, των εξαγωγών. Αλλά επειδή είναι εποχιακή δουλειά, πχ τρεις μήνες τώρα κάθομαι, αλλά και όταν δουλεύω δεν απασχολούμαι πάνω από 1-2 ώρες τη μέρα, βάλε και την κρίση που περνάει πρόσφατα ο τομέας, και το ότι ποτέ δεν τρελαινόμουν για το εμπόριο, είπα να αρχίσω να ψάχνω και για κάτι άλλο, πιο δημιουργικό και καινοτόμο. Οι εναλλακτικές θεραπείες και η διατροφή ήταν κάτι που πάντα με πάθιαζαν, οπότε είπα να το δω κι επαγγελματικά.

Λένε ότι όταν κάνεις το χόμπυ σου επάγγελμα, τότε δεν γίνεσαι επιτυχημένος?

Βέβαια, ίσως έκανα λάθος στην διατύπωση. Δεν είναι "διαιτολόγος" αυτό που θέλω να γίνω, κι ούτε μπορεί κάποιος από ΙΕΚ να αποκαλεστεί διαιτολόγος. Όμως εξετάζω τις δυνατότητές του σαν επάγγελμα, γιατί είναι κατά κάποιο τρόπο κοντά σ' αυτό που θέλω να κάνω.

Παράθεση:
Originally posted by Xrusaetos
Τι έγινε βρε απουργιτάκι, εσύ στα αρχικά σου ποστ δεν δήλωνες επιχειρηματίας και μάλιστα αρκετά επιτυχημένη ? πως εξηγείται αυτή η 180 μοιρών στροφή ?

# 36 στις 9/2/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Εγώ αναρωτιέμαι πόσοι πάνε στον διαιτολόγο γιατί πάσχουν από κάποια σοβαρή ασθένεια. Οι περισσότεροι πάνε για αδυνάτισμα. Αλλά ακόμα κι αν έχεις χοληστερίνη, ή υπέρταση, υπάρχουν συγκεκριμένοι κανόνες διατροφής γι' αυτά και δεν είναι κάτι που δεν μπορεί να το αντιμετωπίσει ακόμα και κάποιος από ΙΕΚ.

Αν έχεις τελειώσει ΙΕΚ, φαντάζομαι μπορείς άνετα να ανοίξεις κάποιο χώρο σαν Ινστιτούτο αδυνατίσματος ή διαιτητικής.

Σοβαρολογεις?Απεναντι μου εχω τετοιο "μαγαζι" η κοπελια ηταν συμμαθητρια του γιου μου.
Το 70% των πελατων της ειναι ανθρωποι με πραβληματα υγειας που χρειαζεται οχι να κανουν σιλουετα αλλα να ακολουθουν ενα προγραμμα διατροφης για λογους υγειας , και οχι μονο κομψευαμενες βαρεμενες η υστερικες με τα γραμμαρια που εχουν παραπανισια.

Εκει πηγαινα και εγω και μαλιστα γραφοντας σου για την κορτιζομουχα αλοιφη ηξερα τι εγραφα....καθε ανοιξη και για ολο το καλοκαιρι μεχρι το φθινοπωρο με επιανε μια αλεργια..εβγαζα στα πλαγια στις γαμπες ενα εξανθημα...ειχα παει και ειχα παει σε γιατρους ηταν και επωδυνο μιας και με ετρωγε και με ποναγε αλλα δεν μπορουσα και να κυκλοφορησω , με φουστα δεν το συζηταμε αλλα και με παντελονια ειχα προβλημα μιας και ακουμπουσε το υφασμα και με πεθαινε.

Ειχα ξεκινησει ηδη το διατροφικο μου προγραμμα και οταν μπηκε η ανοιξη ..ξαναπηγα στο γιατρο και η μονη πια λυση ηταν μια κορτιζονουχα αλοιφη...την οποια αποφευγαμε αλλα ηταν η εσχατη λυση πια( και η θεραπεια οπως αποδειχτηκε διοτι δεν μου ξαναπαρουσιαστηκε το προβλημα) και ..οπως ειχα παει στο φαρμακειο να παρω το δευτερο σωληναριο αλοιφη κρατωντας το στο χερι πηγα καισ το ραντεβου μου στην διατροφολογο...μονο που δεν με πλακωσε στις γρηγορες και ειχε δικιο..διοτι απο την στιγμη που ειχα ξεκινησει την αλοιφη αφ ενος δεν εχανα και το χειροτερο δεν εκανε ουτε η αλοιφη την δουλεια της γιατι μια ομαδα τροφων που επαιρνα επρεπε να αποκλειστει απο το διαιτολογιο μου.

Το ιδιο διαστημα ειχε ξεκινησει και η αδελφη μου προγραμμα διατροφης και η ξαδελφη μου και ενω εγω και η ξαδελφη χαναμε( ειχαμε κανει ολες τις απαραιτητες εξετασεις φυσικα) η αδελφη μου αν και τηρουσε ευλαβικα το προγραμμα δεν εχανε γραμμαριο....
Αν δεν ηταν επιστημονας η διαιτολογος και δεν ειχε γνωσεις ιατρικης θα εμενε στην πεποιθηση οτι η πελατισσα της απλως δεν ακολουθουσε το προγραμμα και χλαπακιαζε....ομως ηταν επιστημονας και μετα την δευτερη βδομαδα καταλαβε οτι κατι αλλο συμβαινει και την "εσπρωξε" να παει να ψαχτει για καποια πολυ συγκεκριμενα πραματα και ειχε δικιο!

Δεν ειναι μονο η χολιστερινη και η υπερταση..αυτα δηλαδη που λιγο ως πολυ γνωριζουμε ολοι πανω κατω ειναι πολλα αλλα προβληματα υγειας που χρειαζονται προσοχη στην διατροφη..(πχ εγω που εχω περιαρθριτιδα εχω προβλημα με καποιες ομαδες τροφων που δινουν οι "διαιτολογοι" αβερτα κουβερτα)

Η μητερα μου αν και 80 χρονων δεν εχει ουτε χοληστερινη ουτε υπερταση ουτε σακχαρο..και φυσικα δεν παει για να κανει σιλουετα τωρα στα 80...ομως λογω μιας μορφης καρδιοπαθειας που εχει πρεπει υποχρεωτικα να πινει καποιο χαπι που ρυθμιζει την πηξη του αιματος για να μην παρουσιασει θρομβωσεις και παθει εγκεφαλικο.

Αυτο το χαπακι ομως δεν κανει δουλεια αν καταναλωνει καποιες ομαδες τροφων ...ειναι σαν να μην το παιρνει...ετσι μας συνεστησε ο γιατρος της ο καρδιολογος περα απο καποιες βασικες οδηγιες σχετικα με την διατροφη να παμε σε διατροφολογο( επιστημονα οχι σκιτζη) για να μας κανει μια αναλυτικη κατασταση συνδιασμου και ποσοτητων των τροφων ωστε το χαπακι να κανει δουλεια....

Μην το κανεις και εσυ σαν την συνυφαδα μου ..που επειδη της αρεσε η γυμναστικη και παντρευτηκε γυμναστη και για να κονομισουν παραπανω μπηκε στο γυμναστηριο και παριστανε την γυμναστρια με αποτελσμα απο το καταχτυπιδι να κανει οχι μονο στον εαυτο της ζημια αλλα και σε αλλες βαρεμενες πελατισσες...

zooey

# 37 στις 10/2/2010
author
Γυναίκα / 44 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 887
Η κολλητή μου επίσης αποφάσισε να κάνει στροφή καριέρας στα 32 της και να ασχοληθεί με τη συμβουλευτική ψυχολογία. Εχει σπουδάσει ΦΠΨ (τομέα ψυχολογίας) το οποίο δεν την καλύπτει σαν "ψυχολόγο", αλλά σαν "σύμβουλο". Κάτι που εκτός από την καχυποψία κάποιων ψαγμένων, επισύρει και ΦΠΑ, αφού οι αναγνωρισμένοι ψυχολόγοι έχουν απαλλαγές, ενώ οι λοιποί δεν. Τελικά αποφάσισε, αφού έλεγε "αφού μου αρέσει το αντικείμενο, τί σημασία έχουν οι τίτλοι κλπ κλπ" να δώσει κατατακτήριες στην Πάντειο.

Οπότε συμφωνώ, εφόσον έχεις τη δυνατότητα και την όρεξη, να πας σε πανεπιστήμιο, όχι σε ΙΕΚ. Τα οφέλη θα τα δεις μελλοντικά. Και φυσικά να ψάξεις και τις οικονομικές παραμέτρους της μίας επιλογής ή της άλλης, με έναν λογιστή ή έστω κάποιον πιο ειδικό από σένα.

Καλή επιτυχία!

tita1

# 38 στις 27/2/2010
author
Γυναίκα / 31 / Ελεύθερη
Ν. Λασιθίου / Σητεία
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 2
kalispera! oson afora tin diaitologia... eimai prwtoetis foithtria sto ATEI kritis to opoio 8ewreitai to kalutero apo ta 3 tei diaitologias tis xwras! i lusi tou IEK den einai oti kaluteroo kata tin gnwmi mou! den exeis epaggelmatika dikaiwmata kai gia na anoi3eis grafeio prepei sta xartia na fainetai kapoios diaitologos prwtis katigorias! (diladi apo ATEI i AEI). Ta IEK episis den dinoun aparaitites gnwseis (as poume emeis sto ATEI 3eskizomaste stin ximeia sta IEK den kanoun kan ximeia) Ki an apo IEK se paroun gia douleia se grafeio i se etaireia s exoun poli tis plakas! (gnwrizw apo gnwsto mou) oti san epaggelma prosferei xrimata einai gnwsto eidika an exeis megalo kiklo gnwrimiwn to 8ema einai oti opws mas enimerwnoun kai stin sxoli i agora exei arxisei na min antexei allous diaitologous gi auto kai ta apaitoumena prosonta oloena kai au3anontai... emas mas trexoun oli tin wra se seminaria! an telika apofasiseis na parakolou8iseis ma8imata se IEK gemise to biografiko sou me 3enes glwsses ,pliroforiki kai polla polla seminaria (gia ta opoia 8a plirwseis adra) oxi mono gia 8emata diaitologias alla genikotera gia 8emata ugeias... episis to ptuxio sou na prospa8iseis na exei upsilo ba8mo! (apo 8 kai panw) gia na zitiseis douleia diaitologou apo IEK na 3ereis oti prepei na eisai aristi! kali tixi loipon!

joanna84

# 39 στις 2/9/2010
author
Γυναίκα / 36 / Παντρεμένη
Ν. Καβάλας / Καβάλα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 1
καταρχην δεν μπορεις να ασκησεις νομιμα το επαγγελμα αν δεν εχεις πτυχιο απο τει ή πανεπιστημιο. οσο γι αυτα που αναφερεις περι αποτοξινοτικων διατροφων και οτι το ψωμι αποτελειται απο αλευρι, και οτι το τυρι δεν ξερω κ εγω τι κανει.....δεν ενδιαφερουν τους διαιτολογους γιατι απλα δεν ισχυουν τωρα αν πας σε καποιον κ σου πει οτι τα γαλακτοκομικα για παραδειγμα σου μπλοκαρουν το μεταβολισμο ή μην τρως ψωμι απο σιταρι κλπ...τοτε μαλλον δεν μιλαμε για επιστημονικες μεθοδους. οσον αφορα τα μαθηματα βιολογιας ,χημειας κλπ που διδασκονται στα κρατικα ιδρυματα ,δεν γινεται να τα γλιτωσεις γιατι ειναι βασικα!!!(αλλιως δεν θα υπηρχαν στη διδακτεα υλη)!!! ειναι σαν να ξεκινας να μαθεις οδηγηση χωρις να ξερεις τι ειναι τι τιμονι!
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost