Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

ΓΝΩΜΗ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΤΟ ΝΤΟΥΜΠΑΙ

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

mafioza7

# 1 στις 15/3/2010
author
Γυναίκα / 38 / Ελεύθερη
Ν. Αχαϊας / Πάτρα
Θέματα: 9
Απαντήσεις: 1.178
'Aρεσαν+: 0%

Γνωμη για δουλεια στο ντουμπαι

καλημερουδια και καλη εβδομαδα....

μ αυτα και μαυτα που ακουω τον τελευταιο καιρο περι οικονομιας-ανεργιας κλπ σκεπτομουν το σαβατοκυριακο να βαλω αυτο το θεμα,μηπως και εχετε εσεις ακουσει απο κανενα γνωστο-φιλο-συγγενη-πως ειναι οι συνθηκες εργασιες στο Ντουμπαι...
απο το προφιλ μου (οσοι το εχετε δει)ειμαι μηχανικος.βεβαια δουλευω σε μια εταιρια τωρα αλλα σε λιγους μηνες θα ληξει η συμβαση μου και μετα τι μελλει γενεσθαι δεν ξερω ακομα.

απλα σκεφτομουν αυτην την εναλλακτικη μονο και μονο επειδη στην πολη μου ειναι δυσκολο να βρει καποιος μηχανικος δουλεια,και επειδη στο Ντουμπαι εχω ακουσει οτι πληρωνεσαι καλα,αλλα ζεις μονο για δουλευεις.

θα μου πειτε εισαι διατεθιμενη να το κανεις αυτο?απο την αλλη σκεφτομαι οτι ηλικιακα ακομα με παιρνει να κανω κατι τετοιο ακομα...
δεν ξερω...ειμαι σε διλλημα..θεσεις εργασιας εκει κατω υπαρχουν ναι μεν αλλα θα ειναι καλα?ή θα γυρισω πισω στον ενα μηνα?
οποιος ειχε ή εχει παρομοια εμπειρια ή εχει κατι χειροπιαστο να μου πει,ας το πει...
ευχαριστω...(καπου εδω γυρω θα ειμαι....)
κάθε εμπόδιο για καλό!!!

# 2 στις 15/3/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Τέλος Αυγούστου που ήμουν στο Ντουμπάι, η ξεναγός μας μας είπε ότι δεν μπορείς να πας να δουλέψεις εκεί, αν δεν σε καλέσει κάποιος δικός τους (ντουμπαινέζος ). Δεν μπορείς δηλ. να πας εκεί και να βρεις δουλειά μόνη σου με τα προσόντα σου και μόνο. Ψάξε το λίγο πριν ξεσηκωθείς.

silver80

# 3 στις 15/3/2010
author
Ανδρας / 40 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 23
Απαντήσεις: 1.322
Εχω ένα γνωστο που εργαζοταν εκει στον τουριστικο κλαδο. Ηταν manager τμηματος σε ένα μεγαλο ξενοδοχειο.Εχει βεβαια πολλα χρονια, περιπου 10-12, οποτε δεν ξερω αν εχει αλλαξει κατι...

Από καποιες συζητησεις που ειχαμε κανει, μου ειχε πει ότι τα λεφτα είναι πολύ καλα και οι συνθηκες εργασιας είναι καλες μονο για υψηλοβαθμα στελεχη. Μπορει να πηζουν στην δουλεια αλλα εχουν πολλα προνομια.

Τους μικρομεσαιους υπαλληλους τους ρουφανε το αιμα στην δουλεια(ιδιαίτερα τους ξενους) και πολλες φορες πεφτουν και θυματα εξαπατησης...ηξερε περιπτωσεις που εμεναν απληρωτοι για μηνες ή τους εδιωχναν χωρις αποζημιωση πριν ολοκληρωθει η συμβαση και η δικαιοσυνη δεν εμπαινε καν στον κοπο να ασχοληθει μαζι τους...γενικοτερα μου ειχε πει ότι είναι λιγο υποπτα τα πραγματα...πρεπει να γνωριζεις τι καπνο φουμαρει η εταιρια που θα εργαστεις...ακομα και μεγαλες εταιριες κινουνται υποπτα...

Όλα αυτά βεβαια στον τουριστικο κλαδο που ηταν αυτος...αλλα πανω κατω ετσι θα είναι και στους υπολοιπους...

Οσο για την ζωη... μπορει να δουλευεις πολλες ωρες αλλα αν παιρνεις καλα φραγκα θα αισθανεσαι βασιλιας...

Αν το σκεφτεσαι για εξωτερικο γιατι δεν κοιτας προς βορια...Σουηδια, Φινλανδια ή Αγγλια...
μέτρον άριστον!

Dardana

# 4 στις 15/3/2010
author
Γυναίκα / 48 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651

Παράθεση:
Originally posted by mafioza7
καλημερουδια και καλη εβδομαδα....

μ αυτα και μαυτα που ακουω τον τελευταιο καιρο περι οικονομιας-ανεργιας κλπ σκεπτομουν το σαβατοκυριακο να βαλω αυτο το θεμα,μηπως και εχετε εσεις ακουσει απο κανενα γνωστο-φιλο-συγγενη-πως ειναι οι συνθηκες εργασιες στο Ντουμπαι...
απο το προφιλ μου (οσοι το εχετε δει)ειμαι μηχανικος.βεβαια δουλευω σε μια εταιρια τωρα αλλα σε λιγους μηνες θα ληξει η συμβαση μου και μετα τι μελλει γενεσθαι δεν ξερω ακομα.

απλα σκεφτομουν αυτην την εναλλακτικη μονο και μονο επειδη στην πολη μου ειναι δυσκολο να βρει καποιος μηχανικος δουλεια,και επειδη στο Ντουμπαι εχω ακουσει οτι πληρωνεσαι καλα,αλλα ζεις μονο για δουλευεις.

θα μου πειτε εισαι διατεθιμενη να το κανεις αυτο?απο την αλλη σκεφτομαι οτι ηλικιακα ακομα με παιρνει να κανω κατι τετοιο ακομα...
δεν ξερω...ειμαι σε διλλημα..θεσεις εργασιας εκει κατω υπαρχουν ναι μεν αλλα θα ειναι καλα?ή θα γυρισω πισω στον ενα μηνα?
οποιος ειχε ή εχει παρομοια εμπειρια ή εχει κατι χειροπιαστο να μου πει,ας το πει...
ευχαριστω...(καπου εδω γυρω θα ειμαι....)

συμφωνω μ'αυτο που λεει η Ζουμερη.
αν αυτο ομως ειναι λυμενο..κι αν δεν εχεις παιδια/σκυλια/γατια/αντρα/γκομενο να αναλογιστεις, γιατι οχι; θα ζεις για να δουλευεις προφανως, αλλά αν ειναι για ενα εργο του ενος ή δυο χρονων ας πουμε, κι αν εχεις λογο να πιστευεις οτι θα ειναι επισης μια καλη εργασιακη εμπειρια, γιατι να μην το ψαξεις λιγο παραπανω και να μαθεις περισσοτερα; τι εχεις να χασεις;
συνελλεξε πληροφοριες για αρχη, δες τι πιθανοτητες εχεις, και μετα αποφασιζεις αναλογως.
Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

hellinreaderr

# 5 στις 15/3/2010
author
Γυναίκα / 50 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Πανόραμα
Απαντήσεις: 2.365
Αγαπητή Μαφιόζα δυστυχώς λίγο αργά το ανακάλυψες το Ντουμπάι.... Τώρα πιά τα έργα είναι σχεδόν σταματημένα...όπως και όλες οι δουλειές... ¨Οντως ισχύει αυτό που έγραψε η ζουμερή.. δεν μπορείς να πάς έτσι ξέμπαρκη και να πείς γεια σας παιδιά ήρθα εδω η καλή μηχανικός... Μέχρι πρότινος πολλές ελληνικές τεχνικές εταιρίες είχαν υπεργολαβίες στα έργα.... Τώρα δεν κουνιέται φύλλο....Γενικά στο Ντουμπάι έχει σταματήσει η δραστηριότητα...Ακόμα και το εμπόριο έχει μειωθεί κατά πολύ...Αρκετοί απο τους έλληνες που δραστηριοποιούνται εκεί έχουν επαναπατριστεί και οι άλλοι θα εξαντλήσουν την περίοδο χωρίς ενοίκια που τους έδωσε ο σείχης Αλ Ρασίντ και θα δουν τι θα κάνουν (το εμιράτο σε μιά κίνηση να αποτρέψει την μαζική φυγή των ξένων χάρισε τα ενοίκια για ένα ολόκληρο χρόνο σ αυτους που νοικιάζαν μαγαζιά...) Είχαμε εμείς σαν όμιλος εταιριών μιά επαφή με την βασιλική κατασκευαστική εταιρία του Άμπου Ντάμπι για την κατάσκευή του χωριού που θα φιλοξενουσε τους εργάτες που θα ολοκλήρωναν το Palm 2 αλλά στο μεταξύ έκανε το Ντουμπάι στάση εργασίας και το έργο πάγωσε.... Βέβαια η ίδια εταιρία ξεκινάει ένα έργο δημιουργίας μιάς ολόκληρης πολιτείας τύπου Λας Βέγκας με αφορολόγητη ζώνη εμπορίου στην Λιβύη.... Άκουσα ότι δόθηκαν οι άδειες και το έργο θα ξεκινήσει ... Υπεύθυνος γι αυτό είναι ο γιός του Καντάφι... Εκεί δεν υπάρχει περίπτωση να μην ανακατευτούν ελληνικές εταιρίες... Βέβαια θα πρέπει τα αγγλικά σου να είναι πάρα πολύ καλά....Να έχεις τον νου σου και να ενημερώνεσαι και μέσα απο το τεχνικό επιμελητήριο αλλά να παρακολουθείς και τις αγγελίες σε εφημερίδες όπως η καθημερινή και τα νέα...

Μυρτώ

# 6 στις 15/3/2010
author
Γυναίκα / 48 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πετρούπολη
Θέματα: 972
Απαντήσεις: 16.744

Παράθεση:
Originally posted by silver80

Από καποιες συζητησεις που ειχαμε κανει, μου ειχε πει ότι τα λεφτα είναι πολύ καλα και οι συνθηκες εργασιας είναι καλες μονο για υψηλοβαθμα στελεχη. Μπορει να πηζουν στην δουλεια αλλα εχουν πολλα προνομια.

Από πρώτο χέρι τα είδα αυτά και σαφώς αναφέρομαι στο θέμα του Ντουμπάι.Εξαρτάται γιατί πας , ως τι δηλαδή... και που πας. Αλλά αυτή η στιγμή είναι η χειρότερη. (εφημερίδες δεν διαβάζεις ρε κοπέλα μου ; To Dubai σχεδόν χρεωκόπησε...)

Από την άλλη υπάρχει και η περίπτωση του Αμπου Ντάμπι το οποίο δεν έχει κανένα πρόβλημα οικονομικό και πρακτικά είναι πολύ πιο "κυριλέ" τα πράγματα από το Ντουμπάι.

Συγκεκριμένα , επειδή υπήρχε περίπτωση να έπρεπε να μετακομίσω στα εμιράτα για μερικά χρόνια και το έψαξα το θέμα , για υψηλόβαθμα στελέχη οι μισθοί ήταν πενταπλάσιοι από ότι εδώ ενώ παράλληλα υπήρχαν και πάρα πολλές έξτρα παροχές στα πακέτα στελεχών (διαμονή, αυτοκίνητα με leasing κλπ κλπ). Για τρελό πίξιμο στη δουλειά δεν άκουσα. Εμαθα για νορμάλ ωράρια με φυσιολογικές απαιτήσεις για τις αντίστοιχες δημόσιες σχέσεις και υποχρεώσεις όταν χρειαστεί.

Σαφώς χρειάζεται να έχεις βρεί δουλειά κάπου για να πας και για να μπορέσεις να έχεις βίζα εργασίας.

Hereβs to the crazy ones. The rebels. The troublemakers. The ones who see things differently. While some may see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

hellinreaderr

# 7 στις 15/3/2010
author
Γυναίκα / 50 / Ελεύθερη

Παράθεση:
Originally posted by Μυρτώ

Παράθεση:
Originally posted by silver80

Από πρώτο χέρι τα είδα αυτά και σαφώς αναφέρομαι στο θέμα του Ντουμπάι.Εξαρτάται γιατί πας , ως τι δηλαδή... και που πας. Αλλά αυτή η στιγμή είναι η χειρότερη. (εφημερίδες δεν διαβάζεις ρε κοπέλα μου ; To Dubai σχεδόν χρεωκόπησε...)

Από την άλλη υπάρχει και η περίπτωση του Αμπου Ντάμπι το οποίο δεν έχει κανένα πρόβλημα οικονομικό και πρακτικά είναι πολύ πιο "κυριλέ" τα πράγματα από το Ντουμπάι.

Συγκεκριμένα , επειδή υπήρχε περίπτωση να έπρεπε να μετακομίσω στα εμιράτα για μερικά χρόνια και το έψαξα το θέμα , για υψηλόβαθμα στελέχη οι μισθοί ήταν πενταπλάσιοι από ότι εδώ ενώ παράλληλα υπήρχαν και πάρα πολλές έξτρα παροχές στα πακέτα στελεχών (διαμονή, αυτοκίνητα με leasing κλπ κλπ). Για τρελό πίξιμο στη δουλειά δεν άκουσα. Εμαθα για νορμάλ ωράρια με φυσιολογικές απαιτήσεις για τις αντίστοιχες δημόσιες σχέσεις και υποχρεώσεις όταν χρειαστεί.

Σαφώς χρειάζεται να έχεις βρεί δουλειά κάπου για να πας και για να μπορέσεις να έχεις βίζα εργασίας.

Λοιπόν και λίγα συμπληρωματικά σ αυτά που γράφει η Μυρτώ.... Το Αμπου Ντάμπι είναι τελείως διαφορετικό απο το Ντουμπάι... τελείως όμως... το Ντουμπάι είναι πολυ πιό "εξευγενισμένο" σε σχέση με το Αμπου Ντάμπι... απέχουν μεταξύ τους αν θυμάμαι 127 χιλιόμετρα και σε νοοτροπία έτη φωτός...
Επίσης καλό θα είναι για οποιονδήποτε να έχει να κάνει με προισταμένους ξένους και όχι άραβες... Με τους άραβες είναι πολύ δύσκολο να συνεννοηθείς... έχουν την δική τους νοοτροπία και τα δικά τους μέτρα και σταθμά...(πολύ ιδιαίτερα όπως καταλαβαίνετε..).. Τα λεφτά που μπορεί να πάρει κάποιο στέλεχος είναι όντως πολύ καλά και με πολλές έξτρα παροχές όπως είπε και η Μυρτώ αλλά και οι συνθήκες εργασίας δεν είναι οι καλύτερες... Ιδιαίτερα για επαγγέλματα όπως οι μηχανικοί... Σε πολλά μεγάλα έργα ιδιαίτερα τους ζεστους (μιλάμε για 46-52 βαθμούς έτσι?) η δουλειά γίνεται στην διάρκεια της νύχτας...για ευνόητους λόγους... θα πρέπει να το σκεφτεί κάποιος κι αυτό... Οι δε ελληνικές εταιρίες που δραστηριοποιούνται σε υπεργολαβίες κατασκευάζουν κυρίως υποδομές...Επίσης για δική σου πληροφόρηση ένας ικανός αριθμός ελληνικών εταιριών έχει έργα και στην Σαουδική Αραβία...

# 8 στις 15/3/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Στο Αμπου Ντάμπι ήταν και το τζαμί στο οποίο δεν με άφησε ο φρουρός να μπω, επειδή θεώρησε πως ήμουν ξεβράκωτη κάτω απ το φόρεμα.
Το βλήμμα.
Ουστ
Συγχίστηκα πάλι

# 9 στις 15/3/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
κοίτα δεν ξέρω πολλά από ντουμπαί , αλλά πιστεύω ότι καταστάσεις και φάσεις του τύπου :

πάμε κάνα χρόνο στα ξένα τα τσεπώνουμε και ερχόμαστε εδώ μετά να

μασήσουμε το παραδάκι , θεωρώ ότι έχουνε περάσει ...

mafioza7

# 10 στις 16/3/2010
author
Γυναίκα / 38 / Ελεύθερη
Ν. Αχαϊας / Πάτρα
καλημερα!!!σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας κοριτσια(κια αγορια)
οντως εχετε δικιο...οντως τωρα τα πραγματα ειναι δυσκολα κατω εκει(ξεχασα να το αναφερω στο θεμα μου).εχω διαβασει για πολλα εργα που εχουν σταματησει.
απο την αλλη μονη μου αποκλειεται να πηγαινα..θα πηγαινα με καποιο γνωστο μου που ηθελε να δουλεψει και αυτος εκει σε μια εργολαβικη εταιρια.
πριν 4 χρονια που ακομα σπουδαζα ηταν καλα εκει κατω...τωρα η κριση χτυπαει παντου....
κάθε εμπόδιο για καλό!!!

mafioza7

# 11 στις 16/3/2010
author
Γυναίκα / 38 / Ελεύθερη
Ν. Αχαϊας / Πάτρα

Παράθεση:
Originally posted by salti
κοίτα δεν ξέρω πολλά από ντουμπαί , αλλά πιστεύω ότι καταστάσεις και φάσεις του τύπου :

αγαπητε φιλε δεν ημουν ουτε προκειται να γινω αυτης της νοοτροπιας...απλα πας καπου και για καλυτερη εμπειρια(τα εργα εκει κατω δεν συγκρινονται με αυτα εδω)και γιατι οχι για περισσοτερα χρηματα...σημερα πολλοι μηχανικοι για 700 ευρω δουλευουν ειδικα οταν εισαι νεος μηχανικος.δεν μπορεις να τα εχεις ολα...θα μου πεις εγω εδω ειμαι και στην πολη μου και δεν εχω νοικια κλπ...αλλα αν δεν εβρισκα δουλεια εδω και εβρισκα στην αθηνα τι θα εκανα με 800ευρω?
κάθε εμπόδιο για καλό!!!

mathilda

# 12 στις 16/3/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Μια συναδελφος μηχανικος ειχε παει στο Ντουμπαι να δουλεψει και μου ειχε πει οτι απαραιτητη προυποθεση να παει μια γυναικα εκει, ειναι να ειναι παντρεμενη. Δεν ξερω γιατι και πως, παντως μου ειχε πει οτι δεν επιτρεπουν σε ανυπαντρες γυναικες να δουλευουν. Επισης, δεν επιτρεπεται οι γυναικες να οδηγουν.
Ψαξτο λιγο, μη βρεθεις προ εκπληξεων.

Οσο για τη Λιβυη, επειδη και ο πατερας μου πριν απο πολλα πολλα χρονια ειχε παει να δουλεψει για λιγο καιρο, (και φανταζομαι οτι δεν εχουν αλλαξει και πολλα απο τοτε) εχουν μια περιεργη νοοτροπια οσον αφορα τις γυναικες.
Σκεψου οτι μπορει να μην μπορεις να κυκλοφορησεις εξω, να μην μπορεις να ντυνεσαι οπως θελεις, να φορας μαντηλες, να πρεπει να κυκλοφορεις αποκλειστικα με σωφερ γιατι οι γυναικες δεν επιτρεπεται να οδηγουν....

Ρωτα μια γυναικα που να ειχε δουλεψει σε αραβικη χωρα, για να σου πει λεπτομερειες.

hellinreaderr

# 13 στις 16/3/2010
author
Γυναίκα / 50 / Ελεύθερη

Παράθεση:
Από το μέλος mathilda - 16/03/10 07:00
... Μια συναδελφος μηχανικος ειχε παει στο Ντουμπαι να δουλεψει και μου ειχε πει οτι απαραιτητη προυποθεση να παει μια γυναικα εκει, ειναι να ειναι παντρεμενη. Δεν ξερω γιατι και πως, παντως μου ειχε πει οτι δεν επιτρεπουν σε ανυπαντρες γυναικες να δουλευουν. Επισης, δεν επιτρεπεται οι γυναικες να οδηγουν.
Ψαξτο λιγο, μη βρεθεις προ εκπληξεων.

Δεν ισχύει τίποτε απο τα δύο για το Ντουμπάι... Υσχύουν όμως για την Σαουδική Αραβία... ...

Παράθεση:

Μυρτώ

# 14 στις 16/3/2010
author
Γυναίκα / 48 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πετρούπολη
Θέματα: 972
Απαντήσεις: 16.744
Μάλιστα...

Την Αραβική νοοτροπία την γνωρίζω πάρα πολύ καλά...και εκτιμώ τους άραβες και πραγματικά σέβομαι την λογική τους η οποία θα σας εκπλήξει το πόσο παρόμοια είναι με την Ελληνική σε αρκετά πράγματα.

Τους άραβες δεν τους έχω ζήσει σαν τουρίστας. Τους έζησα από κοντά , μέσα στο σπίτι τους , με τις οικογένειες τους , στην πραγματική καθημερινότητα τους.
Ενα είναι το βασικό που πρέπει να γνωρίζεις με τους Αραβες ...

Αν σου φερθούν καλά και τους φερθείς καλά , δεν έχεις τίποτα για να ανησυχείς...

Αν σου φερθούν καλά και πας να τους κοροιδέψεις ... θα σε πάρει ο διάολος και θα σε σηκώσει και μάλιστα με τον χειρότερο τρόπο.
Επίσης το Αμπου Ντάμπι δεν έχει θέματα για την οδήγηση ή τις γυναίκες εργαζόμενες κλπ κλπ

Εμεινα στο Αμπου Ντάμπι ένα μήνα και πραγματικά δεν ένιωσα πουθενά ότι "φόρεσα το λάθος ρούχο" , ή "είπα το λάθος πράγμα" , ή "ένιωσα εντελώς σε άλλο πλανήτη".

Αντίθετα , φόραγα ότι ήθελα (αλλά πάντα σεβόμενη τα έθιμα τους ) , έκανα μπάνιο στην πισίνα κανονικά , πήγαινα όπου ήθελα μόνη μου ή με παρέα και μάλιστα αισθανόμουν και ιδιαίτερα ασφαλής ... γενικώς δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα. Μάλιστα , αυτός ήταν και ένας από τους βασικούς λόγους που δεν θα με πείραζε να μείνω εκεί για μερικά χρόνια. Επίσης , ήταν φοβερά εύκολο να συνεννοηθώ , αφού όλοι μιλούσαν Αγγλικά (ακόμη και οι ταξιτζήδες).

Hereβs to the crazy ones. The rebels. The troublemakers. The ones who see things differently. While some may see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

# 15 στις 16/3/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Παράθεση:

αγαπητε φιλε δεν ημουν ουτε προκειται να γινω αυτης της νοοτροπιας...απλα πας καπου και για καλυτερη εμπειρια(τα εργα εκει κατω δεν συγκρινονται με αυτα εδω)και γιατι οχι για περισσοτερα χρηματα...σημερα πολλοι μηχανικοι για 700 ευρω δουλευουν ειδικα οταν εισαι νεος μηχανικος.δεν μπορεις να τα εχεις ολα...θα μου πεις εγω εδω ειμαι και στην πολη μου και δεν εχω νοικια κλπ...αλλα αν δεν εβρισκα δουλεια εδω και εβρισκα στην αθηνα τι θα εκανα με 800ευρω?

θεωρώ ότι κατάλαβες από το πρώτο ποστ , αλλά θα το πω ακόμα πιο απλά ....

όπου και να πας αυτό τον καιρό , ακόμα και στο ντουμπαι , δεν υπάρχει πια αυτό

που λέγανε παλιά:

πάω στις φάμπρικες της γερμανίας και στις στοές του βελγίου για 2-3 χρονάκια

δουλεύω σκληρά δεν λέω , αλλά εδώ και να ήθελα να δουλέψω δεν υπήρχε τίποτα ,

τα τσεπώνω και έρχομαι εδώ μετά για να κάνω ότι γουστάρω ....
θεωρώ ότι το παραπάνω σχόλασε , τελείωσε καπούτ ....

τώρα όπου και να πας , ακόμα και στο ντουμπάι , αφού το θες , θα πρέπει να είσαι

προετοιμασμένος/ η ότι ενδέχεται να μείνεις αρκετό καιρό εκεί ...

χρόνια ίσως .....

να παντρευτείς εκεί , αν δεν είσαι παντρεμένος / η να κάνεις οικογένεια , παιδιά ....

να πάνε σχολείο εκεί , να μεγαλώσουνε , να σπουδάσουνε ....
τα σκέφτηκες αυτά?

ή πιστεύεις ότι με 2-3 χρονάκια , ακόμα και στο ντουμπάι , καθάρισες και γυρνάς συνταξιούχα?

αυτό ήθελα να πω....

hellinreaderr

# 16 στις 16/3/2010
author
Γυναίκα / 50 / Ελεύθερη

Παράθεση:

Παράθεση:

Παράθεση:

θεωρώ ότι κατάλαβες από το πρώτο ποστ , αλλά θα το πω ακόμα πιο απλά ....

όπου και να πας αυτό τον καιρό , ακόμα και στο ντουμπαι , δεν υπάρχει πια αυτό

που λέγανε παλιά:

πάω στις φάμπρικες της γερμανίας και στις στοές του βελγίου για 2-3 χρονάκια

δουλεύω σκληρά δεν λέω , αλλά εδώ και να ήθελα να δουλέψω δεν υπήρχε τίποτα ,

τα τσεπώνω και έρχομαι εδώ μετά για να κάνω ότι γουστάρω ....
θεωρώ ότι το παραπάνω σχόλασε , τελείωσε καπούτ ....

τώρα όπου και να πας , ακόμα και στο ντουμπάι , αφού το θες , θα πρέπει να είσαι

προετοιμασμένος/ η ότι ενδέχεται να μείνεις αρκετό καιρό εκεί ...

χρόνια ίσως .....

να παντρευτείς εκεί , αν δεν είσαι παντρεμένος / η να κάνεις οικογένεια , παιδιά ....

να πάνε σχολείο εκεί , να μεγαλώσουνε , να σπουδάσουνε ....
τα σκέφτηκες αυτά?

ή πιστεύεις ότι με 2-3 χρονάκια , ακόμα και στο ντουμπάι , καθάρισες και γυρνάς συνταξιούχα?

αυτό ήθελα να πω....

Εάν αυτό το θέμα είχε μπει πέρσι θα σου έλεγα ότι είσαι τελείως λάθος...Φέτος θα επιφυλαχθώ....Έχω πολύ φιλικο μου άτομο το οποίο δραστηριοποιείται στον τομέα της γούνας και του δέρματος... Εδώ και 7 χρόνια είναι στο Ντουμπάι... Ξεκίνησε με ένα μαγαζί και τώρα έχει 4 σε μεγάλα εμπορικά κέντρα.. μεταξύ τους και το περίφημο emirates mall... μόνο αυτο το μαγαζί έκανε πρόπερσι μέσο ημερησιο τζίρο 40 με 45 χιλιάδες ευρώ.... Ο άνθρωπος όχι μόνο ξελάσπωσε τα χρέη που είχε στην ελλάδα κάνοντας την ίδια δουλειά αλλά έκανε και τεράστια περιουσία εδώ και στο εξωτερικό....

# 17 στις 16/3/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
δεν είναι το θέμα αν είμαι εγώ λάθος ή όχι , που μπορεί και να είμαι ...
αλλά το θέμα είναι ότι οι εποχές που κάνανε κάποιοι αρπαχτές πουλώντας , να το πω λαικά ,
καθρεφτάκια και γυαλιστερές μπαλίτσες στους ιθαγενενείς άσχετους πέρασε ....
σήμερα πρέπει να ματώσει ο πισινός σου είτε εδώ είτε άλλου ...περισσότερο άλλου γιατί
άλλου αναπτυχθήκανε πιο πολύ από εμάς και ξέρουνε να ξεχωρίζουνε τα φύκια από τις μεταξωτές κορδέλες ...
και κάτι τελευταίο , ο γνωστός σου που πουλούσε γούνες εδώ σε τι τιμές πουλούσε?
εκεί τώρα τις πουλάει το ίδιο ή φτηνότερα ή ....ακριβότερα...?
αν θες απαντάς....

hellinreaderr

# 18 στις 16/3/2010
author
Γυναίκα / 50 / Ελεύθερη

Παράθεση:
αλλά το θέμα είναι ότι οι εποχές που κάνανε κάποιοι αρπαχτές πουλώντας , να το πω λαικά ,
σήμερα πρέπει να ματώσει ο πισινός σου είτε εδώ είτε άλλου ...περισσότερο άλλου γιατί
άλλου αναπτυχθήκανε πιο πολύ από εμάς και ξέρουνε να ξεχωρίζουνε τα φύκια από τις μεταξωτές κορδέλες ...
και κάτι τελευταίο , ο γνωστός σου που πουλούσε γούνες εδώ σε τι τιμές πουλούσε?
αν θες απαντάς....

τι σχέση έχουν οι τιμές?

# 19 στις 16/3/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by hellinreaderr

Παράθεση:
αν θες απαντάς....

τι σχέση έχουν οι τιμές?

καμία

όπως είδες το απόκοψα από το υπόλοιπο κείμενο , έτσι πληροφοριακά ρώτησα ...

Aggelo

# 20 στις 17/3/2010
author
Ανδρας / 51 / Σε διάσταση
Ν. Ηλείας / Τραγανό
Θέματα: 26
Απαντήσεις: 7.015
Εδω οπως και ειπωθηκε παραπανω, ειναι ετοιμη να σκασει η οικονομικη βομβα εκει κατω στα Εμιρατα......τι να σου πουμε Μαφιοζα......πολλα ακουγονται οτι ολη αυτη η χλιδη ειναι φουσκα......
Παντως αμα πας κανε μου μια κρατηση στο Burj Al Arab.......ετσι να παω τον αλλο μηνα για Spring.........
Ζήστο με πάθος...και ας είναι λάθος !!!
Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Δεν μπορείτε να απαντήσετε