Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Εργασια σε τραπεζα

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

aeropos

# 1 στις 7/4/2010
author
Ανδρας / 39 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Αγιος Αθανάσιος
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 3
'Aρεσαν+: 0%

Εργασια σε τραπεζα

Καλησπερα σε ολους.

Ειμαι 29χρ. ιδιωτικος υπαλληλος στο επαγγελμα σε μια μικρομεσαια επιχ/ση.

Λογω οτι δεν ειμαι ευχαριστημενος απο την δουλεια μου κυριως απο το οικονομικο σκελος ειχα στειλει πριν 1 χρονο περιπου βιογραφικα σε καποιες ιδιωτικες τραπεζες, πριν απο το πασχα με καλεσαν απο μια για να περασω συνεντευξη η οποια ειναι μεσα στον Απριλιο. Ειναι σχετικα νεα και απο τις αναπτυσσομενες στον κλαδο χωρις πολλα υποκαταστηματα στην επαρχια μεχρι στιγμης (γνωριζω οτι δεν μπορω να πω ονομα λογω των κανονισμων του σαιτ).

Απο 2-3 φιλους εχω παρει καποιες λιγες πληροφοριες για τους τραπεζικους υπαλληλους.

Το θεμα ειναι αυτοι που με πληροφορησαν τα εχουν ακουσει ολα αυτα απο γνωστους, κανεις δηλαδη δεν εχει εμπειρια εκ των εσω ή καποιον κοντινο του ανθρωπο που να εργαζεται σε τραπεζα και να παρω πληροφοριες απο πρωτο χερι.

Αν καποιος εργαζεται ο ιδιος ή καποιος δικος του ανθρωπος και γνωριζει ορισμενα πραγματα θα παρακαλουσα να με βοηθησει με τις παρακατω αποριες:

- Αν αληθευει οτι στην αρχη κανεις ενα ''δοκιμαστικο'' δηλαδη μια ολιγομηνη συμβαση και μετα αποφασιζουν αν θα σε κρατησουν?

- Αν ειναι απαραιτητο να προσκομισω συστατικη επιστολη απο την εταιρια που εργαζομαι τωρα?
Φοβαμαι οτι το αφεντικο μου θα αρνηθει να μου την δωσει και οπως ειναι λογικο θα εκνευριστει που θελω να αλλαξω δουλεια.

- Αν υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω στην συνεντευξη.

- Οποιαδηποτε πληροφορια σχετικα με την εργασια ενος τραπεζικου υπαλληλου (ωραρια, στοχοι, απολαβες κτλ) θα με βοηθουσε πολυ.

Dardana

# 2 στις 8/4/2010
author
Γυναίκα / 48 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651
δεν υπαρχει ουτε ενας τραπεζικος υπαλληλος εδω μεσα ρε παιδια;

εχω φιλους και συγγενεις στον τραπεζικο τομεα και γνωριζω καποια πραγματα αλλά αυτα αφορουν κυπρο οπου απ' οσο καταλαβαινω, τα πραγματα ειναι αλλιως...δεν μπορω να βοηθησω λοιπον, ας ελπισουμε να το δει καποιος που ξερει.
Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

hellinreaderr

# 3 στις 8/4/2010
author
Γυναίκα / 50 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Πανόραμα
Θέματα: 23
Απαντήσεις: 2.365
Δεν ξέρω τι απολαβές έχεις εκεί που δουλεύεις αλλά μη νομίζεις ότι στην τράπεζα είναι πολύ καλά τα πράγματα.... Το δοκιμαστικό στάδιο είναι αυτό που ορίζει ο νόμος... (υπάρχει σε όλες τις δουλειές).. Ο μισθός είναι ο βασικός της συλλογικής σύμβασης... (τα πολλά χρήματα τα παιρνουν τα στελέχη..)..Οι ιδιωτικές τράπεζες δουλεύουν όπως ακριβώς οι ιδιωτικές επιχειρήσεις...Ανάλογα με τα προσόντα σου θα αμοιφθείς..Απο εκεί και πέρα το μόνο σίγουρο είναι ότι ελέγχουν πάρα πολύ την αποδοτικότητα .... και πολύ ευκολα απολύουν...

hellinreaderr

# 4 στις 8/4/2010
author
Γυναίκα / 50 / Ελεύθερη

Παράθεση:
Originally posted by Dardana

εχω φιλους και συγγενεις στον τραπεζικο τομεα και γνωριζω καποια πραγματα αλλά αυτα αφορουν κυπρο οπου απ' οσο καταλαβαινω, τα πραγματα ειναι αλλιως...δεν μπορω να βοηθησω λοιπον, ας ελπισουμε να το δει καποιος που ξερει.

Νταρντυ
και να υπάρχει σιγά να μη μπορεί να μπει στο σχέσεις και να γράψει κιόλας.... το έχουν κλειδωμένο οι τράπεζες το ιντερνετ καλή μου....

Μυρτώ

# 5 στις 8/4/2010
author
Γυναίκα / 48 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πετρούπολη
Θέματα: 972
Απαντήσεις: 16.744

Παράθεση:
Originally posted by aeropos
Καλησπερα σε ολους.

Λογω οτι δεν ειμαι ευχαριστημενος απο την δουλεια μου κυριως απο το οικονομικο σκελος ειχα στειλει πριν 1 χρονο περιπου βιογραφικα σε καποιες ιδιωτικες τραπεζες, πριν απο το πασχα με καλεσαν απο μια για να περασω συνεντευξη η οποια ειναι μεσα στον Απριλιο. Ειναι σχετικα νεα και απο τις αναπτυσσομενες στον κλαδο χωρις πολλα υποκαταστηματα στην επαρχια μεχρι στιγμης (γνωριζω οτι δεν μπορω να πω ονομα λογω των κανονισμων του σαιτ).

Απο 2-3 φιλους εχω παρει καποιες λιγες πληροφοριες για τους τραπεζικους υπαλληλους.

Το θεμα ειναι αυτοι που με πληροφορησαν τα εχουν ακουσει ολα αυτα απο γνωστους, κανεις δηλαδη δεν εχει εμπειρια εκ των εσω ή καποιον κοντινο του ανθρωπο που να εργαζεται σε τραπεζα και να παρω πληροφοριες απο πρωτο χερι.

Αν καποιος εργαζεται ο ιδιος ή καποιος δικος του ανθρωπος και γνωριζει ορισμενα πραγματα θα παρακαλουσα να με βοηθησει με τις παρακατω αποριες:

- Αν αληθευει οτι στην αρχη κανεις ενα ''δοκιμαστικο'' δηλαδη μια ολιγομηνη συμβαση και μετα αποφασιζουν αν θα σε κρατησουν?

- Αν ειναι απαραιτητο να προσκομισω συστατικη επιστολη απο την εταιρια που εργαζομαι τωρα?
Φοβαμαι οτι το αφεντικο μου θα αρνηθει να μου την δωσει και οπως ειναι λογικο θα εκνευριστει που θελω να αλλαξω δουλεια.

- Οποιαδηποτε πληροφορια σχετικα με την εργασια ενος τραπεζικου υπαλληλου (ωραρια, στοχοι, απολαβες κτλ) θα με βοηθουσε πολυ.

Aληθεύει ότι αρχικά κάνει μια σύμβαση περιορισμένου χρόνου η οποία μετά γίνεται αορίστου , εάν όλα είναι καλά με τις αξιολογήσεις σου.
Αυτό , μόνο εάν δεν πας εώς στέλεχος. Εάν πάς ως στέλεχος (δηλαδή με πρώτη ή δεύτερη προαγωγή) μπαίνεις ως αορίστου χρόνου απ ' ευθείας.

Η συστατική επιστολή δεν είναι πάντα απαραίτητη. Συνήθως , δεν είναι.
Αλλά θα πρέπει να προσκομίσεις οποσδήποτε λευκό ποινικό μητρώο.

Στην συνέντευξη να είσαι σοβαρός και μετρημένος και να ξεκαθαρίσεις που σκοπεύουν να σε στείλουν - σε ποιό πόστο δηλαδή. Να συζητήσεις σαφώς το θέμα των αποδοχών σου και των όποιων επιπλέον παροχών υπάρχουν (στυνταξιοδοτικό συνήθως και πρόγραμμα υγείας) .

Καλή επιτυχία σου εύχομαι... αλλά οφείλω να σου πω ότι :
- Εάν ξεκινάς ως απλός υπάλληλος (clerk) θα περάσουν χρόνια και ζαμάνια να πάρεις προαγωγή.
- Να είσαι προετοιμασμένος να δουλεύεις 2-3 ώρες πέραν του ωραρίου σου χωρίς υπερωρίες.
- Να είσαι απόλυτα συνεπής στις διαδικασίες τις τράπεζας γιατί πανεύκολα μπορεί να βρεθεί εκτεθειμένος.
- Να προσέχεις που στέλνεις email ...και καλό θα είναι να αποφύγεις να στέλνεις βιντεάκια και αστειάκια.
- Να προσέχεις τα πάντα κατά την διάρκεια της εκπαίδευσης σου (αν υπάρχει) γιατί μετά από αυτήν θα είσαι μόνος ... με ευθύνες.

Hereβs to the crazy ones. The rebels. The troublemakers. The ones who see things differently. While some may see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

Dardana

# 6 στις 8/4/2010
author
Γυναίκα / 48 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651

Παράθεση:
Originally posted by hellinreaderr

Παράθεση:
Originally posted by Dardana

Νταρντυ
και να υπάρχει σιγά να μη μπορεί να μπει στο σχέσεις και να γράψει κιόλας.... το έχουν κλειδωμένο οι τράπεζες το ιντερνετ καλή μου....

μπορει να'ναι κανεις αδειουχος σημερα βρε Χελιν μου...μη βαρας
Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

Μυρτώ

# 7 στις 8/4/2010
author
Eγώ είμαι πρώην.... ελπίζω να σας κάνει!

Από την άλλη... ΝΑΙ...οι τραπεζικοί έχουν ίντερνετ... δεν ζουν εις το σκότος!
Απλά δίδεται σε μερικούς και ουχί σε όλους και έχει περιορισμούς σε αρκετές σελίδες...

Myth buster.....
Hereβs to the crazy ones. The rebels. The troublemakers. The ones who see things differently. While some may see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

aeropos

# 8 στις 8/4/2010
author
Ανδρας / 39 / Σε σχέση

Παράθεση:
Δεν ξέρω τι απολαβές έχεις εκεί που δουλεύεις αλλά μη νομίζεις ότι στην τράπεζα είναι πολύ καλά τα πράγματα.... Το δοκιμαστικό στάδιο είναι αυτό που ορίζει ο νόμος... (υπάρχει σε όλες τις δουλειές).. Ο μισθός είναι ο βασικός της συλλογικής σύμβασης... (τα πολλά χρήματα τα παιρνουν τα στελέχη..)..Οι ιδιωτικές τράπεζες δουλεύουν όπως ακριβώς οι ιδιωτικές επιχειρήσεις...Ανάλογα με τα προσόντα σου θα αμοιφθείς..Απο εκεί και πέρα το μόνο σίγουρο είναι ότι ελέγχουν πάρα πολύ την αποδοτικότητα .... και πολύ ευκολα απολύουν...

Εδω αν και εχω κλεισει 5ετια ο μισθος ειναι κολλημενος στα 1050 τα τελευταια 2 χρονια και για αυξηση ουτε κουβεντα αν και η εταιρια παει καλα. Οσο για την δουλεια και τις ευθυνες ποτε δεν με τρομαζαν, 10-12ωρα, εξτρα δουλεια για το σπιτι καποια ΣΚ.

Τουλαχιστον απο οτι εχω ακουσει ο μισθος στις τραπεζες ειναι πολυ καλυτερος, χωρις καθυστερησεις και με αυξησεις για αυτους που αποδιδουν.

Μυρτώ

# 9 στις 8/4/2010
author
Κατ αρχάς να διευκρινήσουμε και κάτι άλλο...
Οι τράπεζες ΔΕΝ απολύουν εύκολα... πρέπει να κάνεις απάτη για να σε διώξουν ή να είσαι πολύ μάπας στην δουλειά.... (βρε Χέλλιν από που τα βρίσκεις και τα λες πουλάκι μου ; )
Aεροπόρε θα πας ως απλός υπάλληλος ;
Γιατί αν πας ως απλός υπάλληλος δεν νομίζω ότι τα λεφτά που θα παίρνεις θα είναι περισσότερα από αυτά που ήδη παίρνεις...

hellinreaderr

# 10 στις 8/4/2010
author
Γυναίκα / 50 / Ελεύθερη

Παράθεση:
Originally posted by Μυρτώ
Eγώ είμαι πρώην.... ελπίζω να σας κάνει!

Από την άλλη... ΝΑΙ...οι τραπεζικοί έχουν ίντερνετ... δεν ζουν εις το σκότος!
Απλά δίδεται σε μερικούς και ουχί σε όλους και έχει περιορισμούς σε αρκετές σελίδες...

Myth buster.....

Αυτό εννοούσα όταν είπα κλειδωμένο Μυρτώ...το έχουν μόνο για να επικοινωνούν υπηρεσιακά....
Ξέρω από τράπεζα οπου είναι διευθύντρια φίλη μου ότι τους το κλείδωσαν όταν ανακάλυψαν χρεωσεις απο ροζ σελίδες...

hellinreaderr

# 11 στις 8/4/2010
author
Γυναίκα / 50 / Ελεύθερη

Παράθεση:
Κατ αρχάς να διευκρινήσουμε και κάτι άλλο...
Οι τράπεζες ΔΕΝ απολύουν εύκολα... πρέπει να κάνεις απάτη για να σε διώξουν ή να είσαι πολύ μάπας στην δουλειά.... (βρε Χέλλιν από που τα βρίσκεις και τα λες πουλάκι μου ; )
Aεροπόρε θα πας ως απλός υπάλληλος ;
Γιατί αν πας ως απλός υπάλληλος δεν νομίζω ότι τα λεφτά που θα παίρνεις θα είναι περισσότερα από αυτά που ήδη παίρνεις...

Δεν θέλω να αναφέρω την τράπεζα αλλά υπάρχουν ιδιωτικές τράπεζες (είναι πάνω απο μία) οι οποίες δεν διστάζουν να μην ανανεώσουν συμβάσεις ορισμένου χρόνου....Και συνήθως με ορισμένου χρόνου παίρνουν τους μη εκ μεταγραφής....Ιδιαίτερα μιά μικρή τράπεζα που γνωρίζω έχει αλλάξει σε δυό θέσεις 8 άτομα τα τελευταία 2 χρόνια....

Μυρτώ

# 12 στις 8/4/2010
author
Συνήθως κλειδώνονται κάποιες σελίδες...π.χ facebook...

hellinreaderr

# 13 στις 8/4/2010
author
Γυναίκα / 50 / Ελεύθερη

Παράθεση:

Μυρτώ δεν ξέρω σε ποιά τράπεζα ήσουν αλλά μπορω να διαβεβαιώσω 100% ότι σε δύο απο τις μεγαλύτερες τράπεζες δεν βλέπουν τίποτα οι απλοί υπάλληλοι στο ιντερνετ εκτός απο το σύστημα της τράπεζας....

Μυρτώ

# 14 στις 8/4/2010
author

Παράθεση:

Παράθεση:

Μυρτώ δεν ξέρω σε ποιά τράπεζα ήσουν αλλά μπορω να διαβεβαιώσω 100% ότι σε δύο απο τις μεγαλύτερες τράπεζες δεν βλέπουν τίποτα οι απλοί υπάλληλοι στο ιντερνετ εκτός απο το σύστημα της τράπεζας....

Δεν με εκπλήσσει...
Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας ...

Συνήθως στα καταστήματα δεν έχουν ίντερνετ οι απλοί υπάλληλοι , στις διοικήσεις είναι αλλιώς... εκτός από τους προιστάμενους... για ευνόητους λόγους. Αλλά όλοι εκτός από το σύστημα της τράπεζας έχουν email.

aeropos

# 15 στις 8/4/2010
author
Ανδρας / 39 / Σε σχέση

Παράθεση:

Παράθεση:
Originally posted by aeropos
Καλησπερα σε ολους.

Aληθεύει ότι αρχικά κάνει μια σύμβαση περιορισμένου χρόνου η οποία μετά γίνεται αορίστου , εάν όλα είναι καλά με τις αξιολογήσεις σου.
Αυτό , μόνο εάν δεν πας εώς στέλεχος. Εάν πάς ως στέλεχος (δηλαδή με πρώτη ή δεύτερη προαγωγή) μπαίνεις ως αορίστου χρόνου απ ' ευθείας.

Η συστατική επιστολή δεν είναι πάντα απαραίτητη. Συνήθως , δεν είναι.
Αλλά θα πρέπει να προσκομίσεις οποσδήποτε λευκό ποινικό μητρώο.

Στην συνέντευξη να είσαι σοβαρός και μετρημένος και να ξεκαθαρίσεις που σκοπεύουν να σε στείλουν - σε ποιό πόστο δηλαδή. Να συζητήσεις σαφώς το θέμα των αποδοχών σου και των όποιων επιπλέον παροχών υπάρχουν (στυνταξιοδοτικό συνήθως και πρόγραμμα υγείας) .

Καλή επιτυχία σου εύχομαι... αλλά οφείλω να σου πω ότι :
- Εάν ξεκινάς ως απλός υπάλληλος (clerk) θα περάσουν χρόνια και ζαμάνια να πάρεις προαγωγή.
- Να είσαι προετοιμασμένος να δουλεύεις 2-3 ώρες πέραν του ωραρίου σου χωρίς υπερωρίες.
- Να είσαι απόλυτα συνεπής στις διαδικασίες τις τράπεζας γιατί πανεύκολα μπορεί να βρεθεί εκτεθειμένος.
- Να προσέχεις που στέλνεις email ...και καλό θα είναι να αποφύγεις να στέλνεις βιντεάκια και αστειάκια.
- Να προσέχεις τα πάντα κατά την διάρκεια της εκπαίδευσης σου (αν υπάρχει) γιατί μετά από αυτήν θα είσαι μόνος ... με ευθύνες.

Σ' ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις.

Ως υπαλληλος θα εργαστω και οχι ως στελεχος.

Ανεφερες να ρωτησω σε ποιο ποστο θα με βαλουν να εργαστω, δεν ισχυει οτι στην αρχη περνας απο ολες τις θεσεις (ταμειο, δανεια-καρτες κτλ) για να μαθεις ολα τα ποστα και μετα αναλογα με τις αναγκες που εχουν σε βαζουν να δουλεψεις?

Μυρτώ

# 16 στις 8/4/2010
author
Μάλιστα... αυτό εννοούσα.
Δηλαδή ξέρεις ότι θα πας σε κατάστημα , γιατί άλλο σε κατάστημα και άλλο στην διοίκηση.

Αναλόγως της πολιτικής της τράπεζας και του μοντέλου πωλήσεων της , υπάρχουν τράπεζες που σε εξειδικεύουν στο να πουλάς συγκεκριμένα προιόντα και άλλες που πουλάς όλα τα προιόντα. Υπάρχουν άλλες που κάποιος κάνει μόνο την πώληση και το administration άλλος , υπάρχουν άλλες που ο ίδιος κάνει και πώληση και administration στο προιόν. Είναι θέμα μοντέλου λειτουργίας.

Καλό θα είναι ασχέτως μοντέλου λειτουργίας να μάθεις όσα περισσότερα γίνεται για όλα τα προιόντα...

# 17 στις 8/4/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
ας πω και εγώ την άποψή μου για το θέμα ...

πολύ κοντινό μου πρόσωπο δούλευει σε τράπεζα ...(μεγάλο όνομα)...
το ωράριο είναι κανονικό (8ωρο) , σπάνια να χρειαστεί να δουλέψει παραπάνω
εκείνο που είναι σπαστικό σε αυτό το θέμα και είναι ένας από τους λόγους που
το σκέφτεται σοβαρά να φύγει , αλλά ακόμα εκεί είναι (χαχα) ,
είναι πως ότι και να χρειάζεται να ειπωθεί
σε στυλ μίτινγκ , συνάντησεις , ενημερώσεις κλπ ...γίνεται ΠΑΝΤΑ εκτός ωραρίου ...
τώρα αυτό μπορεί να και παροδικό , αλλά δύομιση χρόνια τώρα είναι πλεόν καθεστώς ...

τώρα για το αντικείμενο δεν το έχω καταλάβει και πολύ καλά , και μπορεί να φταίω εγώ ...αλλά όσες φορές και να μου το εξήγησε δεν το κατάλαβα ...

μπακοφις ...τώρα τι είναι αυτό ...πιάστο το αυγό και κούρευτο ...
εκείνο που ξέρω με σιγουριά είναι ότι δεν έρχεται σε επαφή με κόσμο ...

που από ότι έχω καταλάβει είναι πολύ σημαντικό πράγμα στον κόσμο των τραπεζικών υπαλλήλων ...

αν τους ακούσετε να μιλάνε μεταξύ τους θα το καταλάβετε ...

από λεφτά όχι τίποτα το ιδιαίτερο , αλλά σίγουρα καλά λεφτά για τα ελληνικά σημερινά δεδομένα ....

αυτά ...

anemomilos

# 18 στις 11/4/2010
author
Γυναίκα / 40 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Αγιος Παύλος
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 36
Αργησα λιγο να δω το θεμα. Σου απαντω τωρα, ελπιζω να ενδιαφερεσαι ακομα.

Λοιπον, τα 3 πρωτα ερωτηματα που θετεις, εξαρτωνται απο την καθε τραπεζα. Δηλαδή πιθανον να υπαρχει δοκιμαστική περίοδος και στη συνεχεια να προχωρησουν σε συμβαση αοριστου χρονου. Αυτο θα σου το απαντησουν οι ιδιοι, οπως και για συστατικη που λες.

Θα σου πω καποια πραγματα γενικα. Κατ΄αρχην, αυτο που εχω καταλαβει ειναι οτι οι συνθηκες εργασιας διαφερουν απο τραπεζα σε τραπεζα, όπως και οι απολαβες. Το ωραριο ειναι κατι λιγοτερο απο 8ωρο , αλλα εχει πολυ πρωινο ξυπνημα . Επισης ο βασικος μισθος (μεικτα) καθοριζεται με συλλογικη συμβαση, αλλα απο κει και περα δεν ξερω τι διαφορερετικο εχει καθε τραπεζα με επιδοματα.

Γενικα ειναι καλη δουλεια, με καλες απολαβες για τα σημερινα δεδομενα και σχετικα καλη "ασφαλεια", οπως εχουν γινει τα πραγματα σημερα. Βεβαια εχει πολυ αγχος και τρεξιμο, αλλα και ευθυνες, μιας και διαχειριζεσαι λεφτα. Το μεγαλο μειονεκτημα κατα τη γνωμη μου ειναι η καθημερινη τριβη με τον κοσμο, αλλα αυτο υπαρχει εφ΄οσον τοποθετηθεις σε καταστημα.

Πιστευω οτι πρεπει να βρεις ατομα που δουλευουν στη συγκεκριμενη τραπεζα, για να σου δωσουν ακριβεις πληροφοριες σχετικα με ωραρια, αποδοχες και συνθηκες εργασιας. Γιατι ο,τι και να σου πω εγω ή καποιος αλλος, μπορει εκει να ειναι διαφορετικα. Επισης, μπορεις να ψαξεις στο ιντερνετ να βρεις τη σελιδα της ομοσπονδιας των τραπεζοϋπαλληλων, εχει ενδιαφερουσες πληροφοριες.

Παντως, βλεποντας ολη αυτην την ανασφαλεια που υπαρχει σημερα, την ανεργια και την κακοπληρωμενη εργασια, πιστευω οτι ειναι μια καλη ευκαιρια εργασιας. Αλλα παλι, δεν θελω να σε παρω και στο λαιμο μου...

Α, και θα συμφωνησω με τη Μυρτω, αν τελικα πας και θελεις να εισαι καλος σε αυτο που κανεις, να προσπαθησεις να μαθεις ο,τι περισσοτερο μπορεις, από διαφορους τομεις εργασιων της τραπεζας. Μια μερα θα σου χρειαστει.
Γυαλί που δε ραγίζει νά 'βρισκα να σου τάξω...

# 19 στις 11/4/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Μάλιστα... αυτό εννοούσα.
Δηλαδή ξέρεις ότι θα πας σε κατάστημα , γιατί άλλο σε κατάστημα και άλλο στην διοίκηση.

Αναλόγως της πολιτικής της τράπεζας και του μοντέλου πωλήσεων της , υπάρχουν τράπεζες που σε εξειδικεύουν στο να πουλάς συγκεκριμένα προιόντα και άλλες που πουλάς όλα τα προιόντα. Υπάρχουν άλλες που κάποιος κάνει μόνο την πώληση και το administration άλλος , υπάρχουν άλλες που ο ίδιος κάνει και πώληση και administration στο προιόν. Είναι θέμα μοντέλου λειτουργίας.

Καλό θα είναι ασχέτως μοντέλου λειτουργίας να μάθεις όσα περισσότερα γίνεται για όλα τα προιόντα...

Μυρτώ, το "απλός υπάλληλος" σε μια τράπεζα δε σημαίνει απαραίτητα κατάστημα. Μπορείς να εισαι απλος υπάλληλος σε κεντρική υπηρεσία. Δεν θεωρούνται στελέχη όλοι όσοι δουλεύουν στις κεντρικές υπηρεσίες με άλλα λόγια.

Φίλε anemomile, θα σου πουν οι ίδιοι αν σκοπεύουν να σε στείλουν σε καταστημα ή σε κεντρική μοναδα. Γενικά να ξέρεις ότι το καταστημα δεν θεωρείται καλή τοποθέτηση σε μια τράπεζα, εγώ δουλεύω σε κεντρική υπηρεσία, και η απειλή όταν κάποιος δεν δουλεύει σωστά είναι "θα σε στείλουμε σε κατάστημα αν συνεχίσεις έτσι"!
Θεωρείται τιμωρία δηλαδη το καταστημα κατα κάποιον τρόπο. Φυσικά όμως τα καταστηματα εχουν πολύ πιο συγκεκριμενη δουλειά να κανουν, καθώς και συγκεκριμένο ωράριο. (8 ώρες)
Στα κεντρικά όμως δεν υπάρχει ωράριο, μπορεί να πληρώνονται παραπάνω, αλλά υπάρχουν περιοδοι που μπορείς να δουλεύεις 15 ώρες την ημέρα χωρίς να πληρώνεσαι τα εξτρα. Φυσικά υπάρχει και πολύ stress στα κεντρικά, κάτι που δεν το έχουν τα καταστηματα.

Μάλλον είναι διαφορετικού είδους στρες, αν π.χ. πέσει το σύστημα της τράπεζας, στο μεν κατάστημα θα πρέπει να βρουν έναν τρόπο να ενημερώσουν τους πελάτες οτι οι συναλλαγές δεν ειναι εφικτές τη συγκεκριμενη στιγμη, χωρίς ομως να φανεί αναξιοπιστη η τράπεζα. Ότι και να γίνει, στις 15:00 το καταστημα θα κλείσει, και οι υπάλληλοι θα φυγουν.
Στη μηχανογράφηση όμως θα τρέχουν σαν παλαβοί , όλο το βράδυ, όλη τη νύχτα αν χρειαστεί, για να λυθεί το πρόβλημα και να ανοιξει η τράπεζα σωστά το επομενο πρωί.
Φυσικά και σε καταστημα να πας δεν ειναι κακο. Θα μάθεις τη δουλειά σωστά, θα αποκτησεις την εμπειρια με τους πελάτες, θα μάθεις ολα τα προιοντα που πουλάει η τράπεζα, και να μην ξεχνάς ότι οι τράπεζες συνηθως ανακοινώνουν εσωτερικές μετακινησεις. Δηλαδή μπορείς να αλλάξεις διεύθυνση, να αλλάξεις κατάστημα, ή να πας απο καταστημα σε κεντρικη υπηρεσία, ή το αντιθετο, γενικά υπάρχει μια ευελιξία.

# 20 στις 11/4/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by salti

μπακοφις ...τώρα τι είναι αυτό ...πιάστο το αυγό και κούρευτο ...
εκείνο που ξέρω με σιγουριά είναι ότι δεν έρχεται σε επαφή με κόσμο ...

που από ότι έχω καταλάβει είναι πολύ σημαντικό πράγμα στον κόσμο των τραπεζικών υπαλλήλων ...

Στο Back-Office, το λέει και η ίδια η λέξη, είναι αυτοι που δουλεύουν στα "πίσω" γραφεία, εκείνα που δεν βλέπουν οι πελάτες.
O ταμίας (teller) π.χ. στο καταστημα είναι front office. Όπως και εκείνος που θα σου φτιάξει την αίτηση για δάνειο (officer). Αυτοί έχουν επαφές με πελάτες. Στο back-office η δουλειά δεν χρειάζεται να έχει επαφη με τον πελάτη. Σε μια τραπεζα π.χ. θα μπορούσε να ασχολειται με την εκκαθάριση των επιταγών, με τη λογιστική του καταστηματος (αν και αυτη ειναι πια στα κεντρικα), ή ακόμα με την τεχνική υποστηριξη του καταστηματος, ή να ασχολείται με τη "θέση" του καταστηματος (αναλήψεις vs καταθέσεις της ημέρας)
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε