Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

ergasia

Σελίδα : 1

bobos1984

# 1 στις 12/4/2010
author
Ανδρας / 36 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 2
'Aρεσαν+: 0%

εργασια

καλησπερα....ειμαι σχεδον δυομιση χρονια σε μια δουλεια ως ψυκτικος,εχω το εξης προβλημα....ειχαμε συμφωνησει τα ενσημα κανονικα κ βασικο μισθο και ξαφνικα μετα απο τοσο καιρο μου ειπε οτι ειμαι με μισα ενσημα κ ημιαπασχοληση.Το συζητησα μαζι του κ τωρα ισχυριζεται οτι ετσι τα ειχαμε συμφωνησει απο την αρχη ενω δεν ισχυει κατι τετιο.Γνωριζει καποιος πως μπορω να διεκδικισω αυτα που μου ανηκουν κ αν με την επιθεωρηση εργασιας μπορω να βγαλω ακρη.

# 2 στις 12/4/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
να κανω εγω τωρα μια ερωτηση? εισαι λες δυο μιση χρονια εκει και τωρα πηρες χαμπαρι οτι σε εχει δηλωσει τετραωρο με 12 ενσημα τον μηνα...
καλα...περυσι δεν εκανες φορολογικη δηλωση? δεν σου εδωσε την ετησια μισθοδοσια? τι δηλωσες?
τα δωρα σου ? ηταν βαση ημιαπασχολησης η κανονικου μισθου? η αδεια? το επιδομα αδειας?
δεν τα λες ολα νομιζω....

# 3 στις 12/4/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by yesyes
να κανω εγω τωρα μια ερωτηση? εισαι λες δυο μιση χρονια εκει και τωρα πηρες χαμπαρι οτι σε εχει δηλωσει τετραωρο με 12 ενσημα τον μηνα...
καλα...περυσι δεν εκανες φορολογικη δηλωση? δεν σου εδωσε την ετησια μισθοδοσια? τι δηλωσες?
τα δωρα σου ? ηταν βαση ημιαπασχολησης η κανονικου μισθου? η αδεια? το επιδομα αδειας?

και έγω έτσι νομίζω .....

# 4 στις 13/4/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Θα συμφωνήσω και θα προσθέσω: Η σύμβαση εργασίας που έχεις ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ τι λέει? Γιατί ξέρω πολύ πολύ καλά (απο πρώτο χερι) ότι το χαρτί της πρόσληψης αναφέρει αν ο εργαζόμενος είναι με πλήρη ή φουλ απασχόληση. Άρα... θα έπρεπε να το ξέρεις αυτό απο την πρώτη στιγμή.

Επίσης... τα ένσημα που σου δίνουν κάθε τρίμηνο? (έρχοναι με ταχυδρομείο απο το ΙΚΑ στην υπηρεσία). Δεν τα είδες΄ποτέ ότι είναι μισά?

bobos1984

# 5 στις 14/4/2010
author
Ανδρας / 36 / Σε σχέση
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 2
οι μερες ασφαλισεις ειναι ολες ασφαλισμενες απλα ειναι μισα τα ενσημα δηλαδη με ασφαλιζει καθε μερα αλλα καθε μερα το ενσημο ειναι μισο οποτε στο χαρτι φαινοταν οτι ειμαι κανονικα ασφαλισμενος κ το ε9 οταν ηρθε χαμιλο μου ειπε οτι ειναι επιδει δεν ειμαι απο την αρχη τισ χρονιας στο μαγαζι δεν μου ανεφερε οτι ειμαι ημιαπασχοληση...κ τα δωρα ηταν βαση του μισθου που επερνα δεν επερνα λιγοτερα λεφτα απλα τα ενσημα ηταν μισα

# 6 στις 14/4/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
καθε τριμηνο πρεπει να λαμβανεις απο το ικα αποσπασμα λογαριασμου ασφαλισης το οποιο αναφερει αναλυτικα μηνα, ημερες ασφαλισης,αποδοχες και εισφορα προ το ικα. αυτα δε τα κοιτουσες ? η δε τα ελαμβανες ταχυδρομικως η δεν στα εδινε ο εργοδοτης?
μηνιαια μισθοδοσια υπογραφεις? ειναι χαρτι λογιστη αυτο..ουτε εκει προσεξες τις αποδοχες σου οι οποιες υπολογιζονται βαση του τι σε εχει δηλωσει?
και οταν πηρες την ετησια μισθοδοσια το αναγραφομενο ποσο θα ηταν κατα το ημιση απο το πραγματικο..πολλαπλασιασμο δεν ξερεις? τοσοι μηνες χ 6οοπ.χ.?

# 7 στις 15/4/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
σε φίλο λογιστή που ανέφερα το θέματακι , έτσι γιατί μου αρέσει να μαθαίνω καινούργια πράγματα ,μου είπε ότι παίζει και να μην έιχε πάρει χαμπάρι τι γινότανε .....

αλλα αυτό μπορεί να συμβεί σε μια περίπτωση όπως:

να του <<κάνει>> τα χαρτιά (π.χ φορολογική δήλωση) κάποιος άλλος ...μπαμπάς , μαμά , αδέρφια .....και ο συγκεκριμένος να μην είχε ιδέα .....
αλλά πάλι τι ξέρω εγω.....

# 8 στις 16/4/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by salti
σε φίλο λογιστή που ανέφερα το θέματακι , έτσι γιατί μου αρέσει να μαθαίνω καινούργια πράγματα ,μου είπε ότι παίζει και να μην έιχε πάρει χαμπάρι τι γινότανε .....

αλλα αυτό μπορεί να συμβεί σε μια περίπτωση όπως:

να του <<κάνει>> τα χαρτιά (π.χ φορολογική δήλωση) κάποιος άλλος ...μπαμπάς , μαμά , αδέρφια .....και ο συγκεκριμένος να μην είχε ιδέα .....
αλλά πάλι τι ξέρω εγω.....

καλα το πιστευεις τωρα αυτο??
οταν θεωρεις οτι εχεις ετησιο εισιοδημα 13χ700 π.χ.=9100 ευρω συν δωρο πασχα συν επιδομα αδειας... ειναι δυνατον να μην δεις,καταλαβεις,αντιληφθεις,ξεστραβωθεις..οτι εχεις εισοδημα 5000 ευρω..???πραγματικα αναρωτιεμαι... και μαλιστα δυομιση χρονια πριν..για σκεψου το!!!

# 9 στις 17/4/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
..για σκεψου το!!!

εγώ θα κάτσω να το σκεφτώ ....?

τι με νοιάζει εμένα ....αν ο άλλος άλλά συμφώνησε άλλα έπαιρνε .....

είμαστε σοβαροι?

άλλη δουλειά δεν είχα ξέρεις .....

loisir

# 10 στις 17/4/2010
author
Γυναίκα / 62 / Ελεύθερη
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 356
Έχω την αίσθηση,ότι έμπλεξες άσχημα νεαρέ μου.
Όταν λες (σε μία δουλειά),τι εννοείς;
Διότι αν είναι κάποιος ψυκτικός που σε πήρε για δεξί του χέρι,σίγουρα......δεν θα έχει επίσημα χαρτιά και η συμφωνία θα ήταν στα λόγια,οπότε είναι εύκολο το άσπρο,να το κάνει μαύρο.
Αν πάλι κάνω λάθος και είναι κάποια μεγάλη εταιρεία,τότε θα υπάρχουν σίγουρα επίσημα χαρτιά,που αν τα ζητήσεις θα πάρεις την απάντησή σου.
Ο προσωπάρχης της κάθε εταιρείας,είναι υποχρεωμένος να ενημερώνει για την κάθε απορία που προκύπτει στους εργαζόμενους.
Προσωπικά,να σου ευχηθώ....τα καλύτερα για σένα.....
-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-_-
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost