Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Apantisi pros efivo.......

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

vaggelis_19

# 41 στις 8/5/2010
author
Ανδρας / 30 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Δραπετσώνα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 55
'Aρεσαν+: 0%
Εεε όχι και τι να τα κάνεις, όχι και τι να τα κάνεις. Να τα εκμεταλλευτείς…γίνε ας πούμε μοντέλο… θες να σε μανατζάρω??
ηττπ://ωωω.υουτυβε.ψομ/ωατψη?β=ωυησ7ιωγβ2ο&φεατυρε=ρελατεδ&αια=τρυε

# 42 στις 8/5/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Be my manager.....

Θα αλλαξεις ομως το ονομα σου σε Ηλιας Ψινακης???

# 43 στις 8/5/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Νομίζω θα συμβούλευα για πολεμικό ή έστω εμπορικο ναυτικο...ο πατέρας μου είχε φαγωθει να κάνω κάτι τέτοιο αλλά εγώ δεν μπορώ να φανταστώ ότι θα πέρναγα μέσα σε ένα καράβι τοσο ποσοστό της ζωής μου...θα μου έστριβε.

Οικονομικες επιστήμες...καλό μου ακούγεται...μην ξεχνάμε ότι τα 'αφεντικά' κυρίως απο τέτοιες σχολές προέρχονται.

Γιατρος, πάλι καλό...θέλει πααααααρα πολύ διάβασμα, αλλά δεν νομίζω να πεινάνε και πολλοί γιατροι

Αυτό που θα συμβούλευα έναν έφηβο να ΜΗΝ ακολουθήσει με την καμία είναι αυτο που ακολούθησα εγω...πληροφορική...και ειδικά την κατευθυνση που πήρα, δηλ προγραμματιστής. Αν υπάρχει 'προλεταριάτο' ανάμεσα στην μερίδα των εργαζομένων που εργάζονται με το μυαλο(οχι χειρωνάκτες δηλαδή), αυτοί είναι οι προγραμματιστές. Εκτός αν είσαι ΜΕΓΑΛΟ μυαλό, δεν υπάρχει πιθανότητα εξέλιξης - θα φτάσεις 40 και πάλι θα είσαι μπροστά στην οθόνη, θα γράφεις άχρηστο κώδικα και θα βλέπεις τον τύπο απο τις πωλήσεις να παίρνει 3πλάσιο μισθο και να σε αποκαλεί..."προγραμματιστάκο"(ναι, περιγράφω έναν συνάδελφο προγραμματιστή που δούλευε δίπλα μου - εχεσα μέντες όταν κατάλαβα οτι αυτό είναι το μέλλον μου!).

Και να πω την αλήθεια, αυτή η κατάσταση δεν είναι περίεργη...πλέον ο κώδικας που είναι πραγματικά σημαντικός και κάνει καινούρια πράγματα είναι γύρω στο 0,001% του κώδικα που γράφεται συνολικά...ολο ολο που κάνουν τον υπόλοιπο καιρό είναι να κάνουν διάφορες έτοιμες ΄βιβλιοθήκες' να παίζουν καλά μεταξύ τους...εν συντομία, για τους περισσότερους ο προγραμματισμός είναι τελείως άχρηστη και επαναλαμβανόμενη δουλεια, δεν σου δίνει την δυνατότητα να αλλάξεις το παραμικρό στο προιον και την διαδικασία, κτλ κτλ. Εγώ προσωπικά πλέον το βαρέθηκα και σαν χομπι - πρέπει να έχω πάνω απο 6 μηνες που δεν έχω κάτσει να γράψω μια γραμμή κώδικα - το παιχνιδάκι που το είχα φτάσει σε καλό σημείο το παράτησα και δεν με ενδιαφέρει πλέον...και όχι τίποτε άλλο, είχα χαλάσει και μερικά χρήματα για να αγοράσω 3D μοντέλα...τελοςπάντων...Και δεν θέλω να το κάνω επάγγελμα όταν γυρίσω απο φαντάρος...οπότε την έχω ψιλο-πουτσίσει...δεν ξέρω ως τι άλλο θα μπορούσα να πιάσω δουλεια, λογικά μάλλον σαν κοινός υπάλληλος όπως οι περισσότεροι. Αν και εδώ που τα λέμε, μ'αυτήν την κατάσταση, δουλίτσα να έχουμε να μην πεινάμε και ποιος χέστηκε για τα υπόλοιπα...

Aggelo

# 44 στις 8/5/2010
author
Ανδρας / 51 / Σε διάσταση
Ν. Ηλείας / Τραγανό
Θέματα: 26
Απαντήσεις: 7.032
Πιστευω αν και δεν ειναι τιποτα απολυτο οτι ο Μαικ εχει δικιο σ αυτο που λεει για τους προγραμματιστες .......Νομιζω πανω στους υπολογιστες καλυτερο και πιο επικερδης ειναι η να εισαι τεχνικος Η/Υ , η ν ασχολεισαι με δικτυα....
Ζήστο με πάθος...και ας είναι λάθος !!!

Ran_Tan_Plan

# 45 στις 8/5/2010
author
Ανδρας / 61 / Παντρεμένος
Ν. Χίου / Χίος
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 9.705

Παράθεση:
Originally posted by inioxos52
Telos na anaferw, pws sumfwna me tin Panellinia enwsi ploiarxwn emporikou nautikou, simera pou milame, leipoun apo tin pangkosmia nautilia, 30000 aksiwmatikoi gefuras. Dil ploiarxoi, upoploiarxoi, an8upoploiarxoi.

Και ο αριθμος αυτος θα συνεχισει να αυξανεται οσο δεν θα λαμβανεται μεριμνα για την "αποποινικοποιηση" της πλοιαρχιας.
Τι εννοω? Σημερα στις νομοθεσιες ολων των κρατων και των ναυτιλιων του κοσμου, συχνα μονος και παντα βασικος υπολογος για οποιαδηποτε παραβαση του νομου εκ μερους του πλοιου, ειναι ο καπετανιος.
Απο θεματα ρυπανσης εως σε απλουστερα θεματα συμπεριφορας του πληρωματος (μεθη,ναρκωτικα κλπ).
Εχω να αναφερω δεκαδες παραδειγματα αδικης φυλακισης και ποινικων διωξεων πλοιαρχων με αποκορυφωμα αυτο του καπεταν Αποστολου Μαγκουρα που εμεινε και προφυλακισμενος για ενα χρονικο διαστημα κατηγορουμενος για ενα ναυαγιο και την για την ρυπανση που ακολουθησε.
Ηταν ο μονος που δεν εφταιγε αλλα αυτος την πληρωσε συμφωνα με την διαθνη νομοθεσια.

En katakleidi den lew pws einai mia eukoli douleia, einai omws mia akrivoplirwmeni douleia me ta simerina dedomena, me polli kali prooptiki stadiodromias, me anyparkti anergia, para tis duskoles sun8ikes tis opoies 8a antimetwpisei enas neos aksiwmatikos stin arxi, eidika otan einai dokimos. Omws ka8e arxi kai duskoli, opws leei o sofos laos.

Εχει σοβαρες δυσκολιες αυτη η δουλεια με πρωτο και βασικο αρνητικο το οτι μπορει να σχολας απο την δουλεια σου αλλα παραμενεις στον τοπο εργασιας πραγμα που σου δημιουργει μονιμο αγχος και δεν σε αφηνει να ηρεμησεις.
Οι μηχανικοι κοιμουνται με το ενα αυτι στη μηχανη και προσωπικα εχω δει καπετανιους εκει που μιλαμε ηρεμα και για διαφορα εκτος εργασιας πραγματα να πεταγονται ορθιοι και να πηγαινουν στα φιλιστρινια να κοιταξουν εξω.
Επισης ενα αλλο σοβαρο θεμα ειναι οτι εισαι αναγκασμενος "να τρως στη μαπα" τα ιδια και τα ιδια προσωπα και να εχεις μονιμα τις ιδιες παραστασεις.
Και βεβαια ενα σοβαρο θεμα ακομα ειναι η απομακρυνση απο την οικογενεια και απο αγαπημενα προσωπα.
Αυτο βεβαια εχει καπως εξομαλυνθει στις μερες μας επειδη και ο χρονος υπηρεσιας εχει γινει πια 6μηνο αλλα και επειδη οι επικοινωνιες εχουν καταφερει να γεφυρωσουν το χασμα της επαφης.
Σε καποια βαπορια οπως τα δ/ξ μεταφορας χημικων ΄τα δ/ξ μεταφορας αεριων, παρεχεται δωρεαν προσβαση στο ιντερνετ καθημερινα οποτε μπορεις να εχεις αμμεση επαφη με τους δικους σου.
Και σε ολα τα πλοια επισης υπαρχει δορυφορικο τηλεφωνο που ειναι μεν ακριβο αλλα δεν ειναι και λιγο να εχεις την δυνατοτητα απο το τηλεφωνο της καμπινας σου να επικοινωνεις με το σπιτι σου.

Σε γενικες γραμμες και με τα εργασιακα και οικονομικα δεδομενα στην Ελλαδα σημερα θεωρω οτι το ναυτικο επαγγελμα ειναι μια πολυ καλη διεξοδος.
"Πρεπει να'σαι λερα για να κυβερνας γαλερα"

# 46 στις 8/5/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by Ran_Tan_Plan
Σε γενικες γραμμες και με τα εργασιακα και οικονομικα δεδομενα στην Ελλαδα σημερα θεωρω οτι το ναυτικο επαγγελμα ειναι μια πολυ καλη διεξοδος.

Ε κλασικά, οποτε τα πράγματα γίνονταν πολύ ζόρικα, στην θάλασσα δεν έβρισκαν διέξοδο οι Ελληνες?

Ran_Tan_Plan

# 47 στις 8/5/2010
author
Ανδρας / 61 / Παντρεμένος
Ν. Χίου / Χίος
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 9.705

Παράθεση:
Originally posted by __mikeman__

Παράθεση:
Originally posted by Ran_Tan_Plan

Ε κλασικά, οποτε τα πράγματα γίνονταν πολύ ζόρικα, στην θάλασσα δεν έβρισκαν διέξοδο οι Ελληνες?

Ετσι ειναι.

Δεν εχουμε αλλωστε και τιποτα αλλο να βασιστουμε.
Ενας τουρισμος και μια ναυτιλια μας εμειναν.
Και ο τουρισμος τελευταια παει κατα διαολου.
Παλι "τα ξυλινα τειχη θα σωσουν την πολη".
Αν και οι συνθηκες ειναι διαφορετικες απο εκεινες μετα τον πολεμο, εχουμε μια ελπιδα γιατι οι Ελληνικες ναυτιλιακες εταιρειες εξακολουθουν να ειναι προσωπικες και να μην εχουν αφεθει στα χερια καποιων "μανατζερ".
"Πρεπει να'σαι λερα για να κυβερνας γαλερα"

inioxos52

# 48 στις 8/5/2010
author
Ανδρας / 65 / Σε διάσταση
Ν. Θεσσαλονίκης / Πανόραμα
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 7.281
Den einai oi efoplistes taksikoi ex8roi, opws isxurizontai kapoioi?
...Ναι στην χρηση των Ελληνικων στο διαδικτυο. Σε σας το λεω Ελληνολατρες, που εχετε ακομη Εγγλεζικα ψευδωνυμα. Και δεν εννοω την γραφη...

# 49 στις 8/5/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by __mikeman__
Αυτό που θα συμβούλευα έναν έφηβο να ΜΗΝ ακολουθήσει με την καμία είναι αυτο που ακολούθησα εγω...πληροφορική...και ειδικά την κατευθυνση που πήρα, δηλ προγραμματιστής. Αν υπάρχει 'προλεταριάτο' ανάμεσα στην μερίδα των εργαζομένων που εργάζονται με το μυαλο(οχι χειρωνάκτες δηλαδή), αυτοί είναι οι προγραμματιστές. Εκτός αν είσαι ΜΕΓΑΛΟ μυαλό, δεν υπάρχει πιθανότητα εξέλιξης - θα φτάσεις 40 και πάλι θα είσαι μπροστά στην οθόνη, θα γράφεις άχρηστο κώδικα και θα βλέπεις τον τύπο απο τις πωλήσεις να παίρνει 3πλάσιο μισθο και να σε αποκαλεί..."προγραμματιστάκο"(ναι, περιγράφω έναν συνάδελφο προγραμματιστή που δούλευε δίπλα μου - εχεσα μέντες όταν κατάλαβα οτι αυτό είναι το μέλλον μου!).

Για κάποιον που τελείωσε πληροφορική ή πολυτεχνείο και έχει ήδη κάποια χρόνια εργασιακής προϋπηρεσίας, μια καλή ιδέα είναι ένα μεταπτυχιακό στην διοίκηση επιχειρήσεων. Βέβαια, μετά από αυτό θα κάνει πολύ λίγο προγραμματισμό ως εργαζόμενος, αλλά θα έχει ένα πολύ καλύτερο μέλλον.

vaggelis_19

# 50 στις 9/5/2010
author
Ανδρας / 30 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Originally posted by elena9779

Be my manager.....

Θα αλλαξεις ομως το ονομα σου σε Ηλιας Ψινακης???

Οκ my beautiful princess
Πω πω, πως το μιλάω έτσι το αγγλικό η κουφ@λα???…και δεν πήγα και σε φροντιστήριο
Για ότι απορία έχεις ρώτα με……
...θα ρωτήσω κάποιων που να ξέρει...

# 51 στις 9/5/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Βρε Ηλια-Βαγγελη και εδω σε βρισκω???

Αααααα...καταλαβα τι κανεις...
Γυρνας απο εδω κ απο εκει για δημοσιες σχεσεις....

Πλακα πλακα καλη δουλεια αυτη...

vaggelis_19

# 52 στις 9/5/2010
author
Ανδρας / 30 / Ελεύθερος
Με παρεξήγησες beautiful princess, εδώ δίνω το παρών για να κλείσουμε την συμφωνία… στο άλλο θέμα ζητάω μια χείρα βοηθείας για να βρω την συνοδοιπόρο μου σε αυτό το δύσκολο ταξίδι που λέγεται Ζωή . (έχω λέγειν έτσι?…πρέπει να το παραδεχτούμε)

# 53 στις 9/5/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Nα εκμεταλλευτεις το λεγειν σου και οταν με το καλο βρεις την κοπελα...

Αλλιως δωσε μας το τηλ της να της πουμε εμεις δυο λογακια,
για το ποσο καλο παιδι εισαι....

Αυτη ειναι καψουρα!!!και που να μαθει ποσα εχεις κανει...(με την καλη εννοια)

vaggelis_19

# 54 στις 10/5/2010
author
Ανδρας / 30 / Ελεύθερος
Τι καλή που είσαι . Αν τα μάθει θα με περάσει για μ@λ!κα όχι για ερωτευμένο . Βέβαια υπάρχουν και άλλα που έχω κάνει και είναι θετικά οπότε θα τα εκτιμήσει το μαργαριτάρι μου …η έτσι νομίζω τουλάχιστον

# 55 στις 10/5/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Ναααιιιιιιιι,πωωωωςςςςςς!!!!!!!!!!!!!!!!

Μη φας εχουμε γλαροσουπα......
Ελα καλε και βεβαια θα τα εκτιμησει!!!!(λεμε)

vaggelis_19

# 56 στις 10/5/2010
author
Ανδρας / 30 / Ελεύθερος
Μη μου λες τέτοια τώρα και με σκοτώνεις . Είμαι μικρό παιδί και πληγώνομαι εύκολα (που λέει και μια ψυχή εδώ γύρo)

redpassion69

# 57 στις 10/5/2010
author
Γυναίκα / 51 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Κερατσίνι
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 1.016

απαντισι προς εφιβο...

Αυτά που έγραψα inioxos52 είναι η πραγματικότητα
η σημερινή όχι πριν από χρόνια.
Και φυσικά μιλάω πάντα με γεγονότα............και εκ των έσω
Δεν είπα πουθενά ότι είναι ένα επάγγελμα που δεν
είναι ακριβοπληρωμένο.........απλά πρέπει να μείνεις
ένα 6μήνο μέσα σε ένα καράβι με τους ίδιους ανθρώπους.
Νομίζω ότι σε αυτό συμφωνεί και ο Ran_Tan_Plan καθώς και
τα παιδιά που βγαίνουν τώρα από της σχολές κατευθείαν
πρέπει να αποκτήσουν πείρα....πάνω στο αντικείμενο για να
ακριβοπληρωθούν......Επείσης ο ναυτικός πρέπει οποσδείποτε να
κάθεται μέσα στο καράβι ένα 6μηνο γιατί η υπηρεσία του μετράει και
για τα υπόλοιπα διπλώματα που θέλει να πάρει και για την σύνταξη του
γιατί κανένας από δόκιμος δεν έγινε κατευθείαν Αμηχανικός ούτε
καπετάνιος.
Αυτό θέλει κόλο και υπομονή και επιμονή...................και
φυσικά συμπαράσταση από την οικογένεια
Και φυσικά πρέπει τουλάχιστον να φτάσει στα 40 για να πέρνει τα
10.000 ευρώ και ταυτόχρονα αν έχει δημιουργήσει οικογένεια το
6μηνο είναι το όριο για να μπορεί να έχει χρήματα όταν θα μένει στην
στεριά για να καλύπτει της υποχρεώσεις του.

Αρα θέλει μαγκιά για να γίνεις ναυτικός δεν είναι το ευκολότερο
πράγμα στον κόσμο και δεν είναι μόνο τα χρήματα,απλά
είναι μια λύση αλλά πρέπει να την ΑΓΑΠΑΣ.

Για αυτό γράφω με αγάπη για τους ναυτικούς
Με εκτίμηση
redpassion69

# 58 στις 19/5/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Να κανει αυτο που γουσταρει πραγματικα. Μολις το ανακαλυψει να το κυνηγησει.
Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost