Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Μεγαλη αυτοπεποιθηση η μεγαλο κομπλεξ?

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

flat_line

# 1 στις 24/5/2010
author
Ανδρας / 38 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 26
Απαντήσεις: 5.945
'Aρεσαν+: 0%

Μεγαλη αυτοπεποιθηση η μεγαλο κομπλεξ?

Πριν λίγο καιρό έπιασα δουλειά σε κρεοπωλείο. Εργαζόμουν με τον εργοδότη μου και την γυναίκα του. Μου είχε πεί πως έψαχνε για συνεργάτη και θα συνεχίζαμε μόνιμα αν όλα πηγαιναν καλα. Τις πρώτες μέρες όλα έδειχναν να πηγαίνουν πολύ καλά, εργαζόμουν και απέδιδα χωρίς άγχος. Ξαφνικά όμως ξεκίνησε να μου κάνει κάποιες παρατηρήσεις που με ξένιζαν και με έκαναν να νιώθω άσχημα. Στην αρχή μου είπε πως είμαι μέτριος άνθρωπος, επειδή δεν το καταλαβα και δεν το ειχα ξανακουσει στην ζωη μου δεν αντεδρασα. Κατοπιν αρχισε να μου λεει ποσο μαγκας ειναι στο κρεοπωλειο του και ποσο μαλ... ειναι καποιοι αλλοι συναδελφοι που τωρα κλεινουν τα μαγαζια τους. Καθε μερα με κρατουσε μιση ωρα για να μου εξηγει ποσο εξυπνος και μαγκας ειναι και μου εκανε και πλακιτσα μπροστα στους πελατες, που εμενα με μειωνε σαν ανθρωπο. Στην συνεχεια αρχισε να μου λεει πως δεν δικαιολογω το μεροκαματο μου, και μονος του ειναι ποιο παραγωγικος και δουλευει καλυτερα. Καποια στιγμη με ρώτησε αν εχω δει το ροκυ 3, του απαντησα καταφατηκα, μου ειπε τοτε οτι δεν εχω το ματι του τιγρη, προσπαθησα να συγκρατησω τα γελιαμου γιατι μιλουσε σοβαρα, μιλαμε τωρα για 40 χρονον ανθρωπο. Οταν καταλαβε πως εχω φτασει στα ορια μου μου ειπε οτι μπορει να μου δωσει δεκα τηλεφωνα ανθρωπον που θα μου ελεγαν οτι ειναι top class στην δουλεια του. Δεν αντεξα και εφυγα, αλλα η αδερφη μου μου λεει πως θα επρεπε να κανω υπομονη και να κατσω. Θα ηθελα την γνωμη σας.

# 2 στις 25/5/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Τι να σου πω. Στις δουλειες δεν παμε για να κανουμε ψυχαναληση στους αλλους και αν μας αρεσουν σαν προσωπικοτητες καθομαστε. (Εκτος αν εχουμε αυτη τη πολυτελεια) Πρωτον.

Δευτερον αφου εσενα σε πειραζε τοτε τι ρωτας τη γνωμη μας?

Καλο ειναι να εχουμε ομορφες σχεσεις στο εργασιακο μας περιβαλλον αλλά δεν ζουμε ουτοπικα, ζουμε πραγματικα και δουλευουμε τη καθε σχεση μας.

# 3 στις 25/5/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by flat_line
Δεν αντεξα και εφυγα, αλλα η αδερφη μου μου λεει πως θα επρεπε να κανω υπομονη και να κατσω. Θα ηθελα την γνωμη σας.

οταν εχεις αναγκη απο δουλεια, κανεις πρωτα τις απαραιτητες ενεργειες να βρεις αλλη και μετα φευγεις.
Αν δεν εχεις μεγαλη αναγκη και τα πραγματα ηταν τοσο ασχημα για σενα, φευγεις αμεσως.

ALIKH1972

# 4 στις 25/5/2010
author
Γυναίκα / 47 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αργυρούπολη
Θέματα: 17
Απαντήσεις: 2.527
μακάρι να είχαμε όλοι την πολυτέλεια να φεύγαμε από τις δουλειές γιατί το αφεντικό μπορεί να είναι ψώνιο. Θα συμφωνήσω με την αδερφή σου, τι σε ένοιαζε εσένα αν αυτός νόμιζε ότι είναι κάτι που πραγματικά δεν είναι.
Εγώ πάντως θα του έλεγα ότι είναι όλα αυτά που λέει και ακόμη περισσότερα
...Η μονη μας υποχρεωση... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...

Mary_Poppins

# 5 στις 25/5/2010
author
Γυναίκα / 40 / Σε σχέση
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 866

Παράθεση:
Δεν αντεξα και εφυγα, αλλα η αδερφη μου μου λεει πως θα επρεπε να κανω υπομονη και να κατσω. Θα ηθελα την γνωμη σας.

Καλά έκανες και έφυγες.

Συμφωνώ με τα κορίτσια που είπαν ότι καλό είναι να είχες βρει μια άλλη δουλειά πρώτα αλλά και αυτό δεν είναι πάντα απαραίτητο, γιατί μένοντας άνεργος θα ψάξεις δουλειά πιο μαχητικά, ενώ αν έμενες εκεί μπορεί και να το καθυστερούσες το θέμα (κατά το ουδέν μονιμότερον του προσωρινού).

Αλλά καλά έκανες και έφυγες! Δεν υπάρχει χειρότερο πράγμα από το να δουλεύεις για κομπλεξικούς (καλά, αυτός ήταν και ημίτρελος, δεν το συζητάμε) ανθρώπους. Χίλιες φορές μια δουλειά εξαντλητική σωματικά παρά ψυχολογικά. Αν είναι τα λεφτά που βγάζω να τα τρώω σε ψυχοφάρμακα ή να βγάζω όλη την ένταση στους δικούς μου ανθρώπους (γιατί στο αφεντικό πρέπει να είμαι κλαρίνο), τι να το κάνω? Κι εμένα η μάνα μου τα ίδια με την αδερφή σου μου λέει, ότι είμαι μυγιάγγιχτη και δεν κάνω υπομονή με τους εργοδότες μου. Για να δουλέψεις αποτελεσματικά, όμως, πρέπει να είσαι ήρεμος στη δουλειά σου, δεν μπορείς να υφίστασαι τις διαθέσεις του κάθε κυκλοθυμικού ανεγκέφαλου. Η δουλειά μπορεί να κρατήσει για όλη τη ζωή μας και είναι κάτι που επιλέγουμε, δεν είναι στρατός που πας υποχρεωτικά και υφίστασαι τα πάνδεινα αλλά τουλάχιστον ξεμπερδεύεις σε ένα χρόνο.

Ψάξε για άλλη δουλειά και έχε στο μυαλό σου ότι τέτοιους θα συναντήσεις πολλούς αλλά μην ανησυχείς, σιγά σιγά θα μάθεις να τους "χειρίζεσαι" και δε θα σε επηρεάζουν τόσο.
...είπε και χάθηκε στον ουρανό με την ομπρέλα της...

# 6 στις 25/5/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Δε σε καταλαβαίνω ... ο καθένας έχει τη ψωνάρα του και ειδικά οι "εργοδότες" ... έπρεπε να τον κουβεντιάσεις και να του πεις οτι αυτό το μπίρι μπίρι έχει επίπτωση στη δουλιά σου, σε εκνευρίζει και μπορεί (τουλάχιστον) να κόψεις κανένα δάχτυλο μςε το μπαλτά ! Η έπρεπε να τον παίρνεις κι εσύ στο ψιλό χωρίς να το καταλαβαίνει .. δηλ. να του λές "πω πω ρε μεγάλε .. είσαι πραγματικά ο πρώτος !" έτσι θα σου έκανε και αύξηση. Σίγουρα ήταν νωρίς και μετά κάποιους μήνες θα "έστρωνε" ... κοντολογής μάλλον βιάστηκες.

Πάντως βρίσκω ότι είναι κάπως να είσαι όλη την ώρα με κάποιον αχώνευτο σε ένα μαγαζί 3Χ5 .. ειδικά όταν δεν έχει δουλιά ...

zooey

# 7 στις 25/5/2010
author
Γυναίκα / 43 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 887
Δεν υπάρχει σωστό και λάθος σε αυτά τα πράγματα. Πράττεις όπως νιώθεις. Εγώ, π.χ., έχω τεράστια υπομονή. Αυτό το χάρισμα στην πρώτη μου δουλειά μου απέφερε ...μετάθεση (η προϊσταμένη μου βαρέθηκε να μην αντιδρώ στα σχόλιά της και με μετέθεσε για να μη με βλέπει, αφού δεν έφευγα μόνη μου!!!), στη δεύτερη δουλειά μου βγήκε σε καλό, αρχικά η πρώτη αντιπάθεια με τον διευθυντή μου έγινε σεβασμός μέχρι λατρεία.

Αν είναι να αρρωσταίνεις, εννοείται ότι καλά έκανες κι έφυγες. Σκέψου μόνο ότι τον ηλίθιο τον έβλεπες τις περισσότερες ώρες της ημέρας και φαντάζομαι ότι αυτό είχε κι επίπτωση στην προσωπική σου ζωή. Δουλειά θα βρεις, γιατί όπως είπε η mary poppins τώρα θα έχεις και την αφορμή να αποκτήσεις το μάτι της τίγρης (άκου τί μλκίες του έλεγε του ανθρώπου, χαχαχαχα).

Παίζει βέβαια και να σε έβλεπε πατρικά, να ήθελε να σε κάνει γιο σπαρτιάτη (πώς δε σου είπε για τους 300; θα ήταν παλαιάς κοπής).

Μυρτώ

# 8 στις 25/5/2010
author
Γυναίκα / 47 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πετρούπολη
Θέματα: 972
Απαντήσεις: 16.744
Αν ήμουν στη θέση σου ... δεν θα παραγνωριζόμουν με τον ιδιοκτήτη.

Γενικώς στον επαγγελματικό χώρο , όποιος και να είναι αυτός , με τα αφεντικά σου δεν πιάνεις κολλητιλίκια. Κρατάς αποστάσεις , είσαι τυπικός και ευγενικός και κοιτάς τη δουλειά σου... αλλά δεν ξεπερνάς το τυπικό στάδιο γιατί ... να τα αποτελέσματα. Ακόμα και αν αυτός έλεγε τα δικά του , εσύ δεν υπάρχει λόγος ούτε να εκφέρεις άποψη και ούτε να την σχολιάσεις.

Οσο για την "πλακίτσα" , άμα δεν δώσεις θάρρητα... πλακίτσα δεν προκύπτει.

Τώρα όσον αφορά στο "μάτι του τίγρη" .... είναι ελάχιστοι οι άνθρωποι που το έχουν πραγματικά και σίγουρα όχι με την έννοια που το αφεντικό σου εννοούσε... Αλλά αυτό δεν θα ήθελα να το σχολιάσω παραπάνω γιατί εάν ένας ανόητος μπερδεύει το "μάτι του τίγρη με το "μάτι της ύαινας" δεν έχει και νόημα...
Απλά επειδή ζούμε σε δύσκολες εποχές φίλε μου , εποχές που δεν επιτρέπουν και πολύ να ψιλολογάμε αφεντικά και συμπεριφορές , θα ήταν πιο λογικό από μέρους σου να βρείς πρώτα μια άλλη δουλειά και μετά να αφήσεις την υφιστάμενη. Αρχισε να σκέφτεσαι πιο πολύ για το καλό σου ...

Hereβs to the crazy ones. The rebels. The troublemakers. The ones who see things differently. While some may see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

# 9 στις 25/5/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by Μυρτώ
Τώρα όσον αφορά στο "μάτι του τίγρη" .... είναι ελάχιστοι οι άνθρωποι που το έχουν πραγματικά και σίγουρα όχι με την έννοια που το αφεντικό σου εννοούσε... Αλλά αυτό δεν θα ήθελα να το σχολιάσω παραπάνω γιατί εάν ένας ανόητος μπερδεύει το "μάτι του τίγρη με το "μάτι της ύαινας" δεν έχει και νόημα...

Πάντως εγώ όσους χασάπηδες έχω γνωρίσει .... για μάτι του βοδιού (που είχε πει και ο απίστευτος Πολύδωρας) μου κάνουν ...

inioxos52

# 10 στις 25/5/2010
author
Ανδρας / 64 / Σε διάσταση
Ν. Θεσσαλονίκης / Πανόραμα
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 7.274

Παράθεση:
Originally posted by Xrusaetos
...... έπρεπε να τον παίρνεις κι εσύ στο ψιλό χωρίς να το καταλαβαίνει .. δηλ. να του λές "πω πω ρε μεγάλε .. είσαι πραγματικά ο πρώτος !" έτσι θα σου έκανε και αύξηση. Σίγουρα ήταν νωρίς και μετά κάποιους μήνες θα "έστρωνε" ... κοντολογής μάλλον βιάστηκες.

Swstos o Aetos.

Mporei kapoios na kerdisei polu perissotera, mesw tou katallilou "xeirismou" tou opoiou pswniou.
...Ναι στην χρηση των Ελληνικων στο διαδικτυο. Σε σας το λεω Ελληνολατρες, που εχετε ακομη Εγγλεζικα ψευδωνυμα. Και δεν εννοω την γραφη...

# 11 στις 25/5/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by Mary_Poppins
Καλά έκανες και έφυγες.

Κι εμένα η μάνα μου τα ίδια με την αδερφή σου μου λέει, ότι είμαι μυγιάγγιχτη και δεν κάνω υπομονή με τους εργοδότες μου. Για να δουλέψεις αποτελεσματικά, όμως, πρέπει να είσαι ήρεμος στη δουλειά σου, δεν μπορείς να υφίστασαι τις διαθέσεις του κάθε κυκλοθυμικού ανεγκέφαλου.

...συμφωνώ και.. ξανασυμφωνώ!

...δουλειές για χαρτζηλίκι βρίσκεις, όλοι ξέρουμε κάποια χρήσιμα πράγματα.. δεν χρειάζεται να υφίστασαι καθημερινά τέτοιο μαρτύριο..

..κι όπως ανέφερε και ο Xrysaetos δεν είναι τόσο απλό να' σαι όλη μέρα τετ-α-τετ με το μαλά κα σε ένα τόσο μικρό χώρο, όπου επιπλέον εκτίθεστε συνεχώς σε πελάτες..

...καμιά συκωταριά του βούτηξες τουλάχιστον να την φαε εις υγείαν του παπά ρα?!?

Μυρτώ

# 12 στις 25/5/2010
author

Παράθεση:

Παράθεση:
Originally posted by Μυρτώ

Πάντως εγώ όσους χασάπηδες έχω γνωρίσει .... για μάτι του βοδιού (που είχε πει και ο απίστευτος Πολύδωρας) μου κάνουν ...

Nαι η αλήθεια είναι ότι "τίγρηδες" δεν τους λές ....
Αλλά νομίζω ότι ο αφεντικός ο μέγας , ήθελε να του πεί ότι δεν είναι του παζαριού ... ότι δεν είναι ρε παιδί μου... αδίσταχτος ... να τα σφάζει και να τα μαχαιρόνει όλα... το ξέρεις μωρέ το στυλάκι! Ο στιγνός εκτελεστής και καλά... ο κουτοπονηρέιτορ κατ εμέ...

Αλλά αυτό δεν είναι "μάτι τίγρης" ... και αν μια τίγρη είχε τέτοιο μάτι θα ήθελε... ξεμάτιασμα...
Hereβs to the crazy ones. The rebels. The troublemakers. The ones who see things differently. While some may see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

Mary_Poppins

# 13 στις 25/5/2010
author
Γυναίκα / 40 / Σε σχέση
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 866

Παράθεση:
Originally posted by inioxos52

Παράθεση:
...... έπρεπε να τον παίρνεις κι εσύ στο ψιλό χωρίς να το καταλαβαίνει .. δηλ. να του λές "πω πω ρε μεγάλε .. είσαι πραγματικά ο πρώτος !" έτσι θα σου έκανε και αύξηση. Σίγουρα ήταν νωρίς και μετά κάποιους μήνες θα "έστρωνε" ... κοντολογής μάλλον βιάστηκες.

Swstos o Aetos.

Mporei kapoios na kerdisei polu perissotera, mesw tou katallilou "xeirismou" tou opoiou pswniou.

Κι εγώ συμφωνώ σε αυτό, αλλά τελικά καταλήγεις να κάνεις διπλή δουλειά: από τη μία να κάνεις σωστά αυτό για το οποίο προσελήφθης και παράλληλα να είσαι σε πνευματική και ψυχολογική ετοιμότητα και ψυχραιμία να χειρίζεσαι το ψώνιο. Αυτό θα πει εξάντληση! Και μια ωραία πρωία πιάνεις ένα καλάσνικοφ και τρως πέντε αθώους και όλοι θα πουν "Ήταν ήρεμο παιδί, δεν είχε δώσει ποτέ δικαιώματα, κανένας δεν το περίμενε!".

Ρε, καλά έκανε και έφυγε το παιδί!
...είπε και χάθηκε στον ουρανό με την ομπρέλα της...

# 14 στις 25/5/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Μισό λεπτάκι ... όταν γίνεται μια επαγγελματική "γνωριμία" τέτοιου τύπου στην αρχή λέγονται και γίνονται διάφορα ... κάποιοα στιγμή εγκαθίσταται ένα "modus vivendi", μια ισορροπία ώστε να μπορεί να τσουλήσει το πράγμα μέσα στο μαγαζί ... μάλλον ο εργοδότης ήθελε να πάρει τον αέρα του νέου ώστε να του δείχνει (ο δεύτερος) τον απαιτούμενο σεβασμό ... δε φαντάζομαι να είχε καμμία ιδιαίτερη διάθεση κάθε μέρα να του τα ζαλίζει με την καυχησιά του. Αλλά ο νέος μας βιάστηκε να τα σπάσει από μια καλή κατά τα φαινόμενα ευκαιρία ...

inioxos52

# 15 στις 25/5/2010
author
Ανδρας / 64 / Σε διάσταση
Ν. Θεσσαλονίκης / Πανόραμα
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 7.274

Παράθεση:
Originally posted by Mary_Poppins
Κι εγώ συμφωνώ σε αυτό, αλλά τελικά καταλήγεις να κάνεις διπλή δουλειά: από τη μία να κάνεις σωστά αυτό για το οποίο προσελήφθης και παράλληλα να είσαι σε πνευματική και ψυχολογική ετοιμότητα και ψυχραιμία να χειρίζεσαι το ψώνιο. Αυτό θα πει εξάντληση!

Aparaititi proupo8esi tou xeirismou tetoiwn pswniwn, einai i psuxraimia kai kuriws i anuparksia ekneurismou.

Ontws ta proanafer8enta "prosonta" den sunantwntai suxna, omws opoios ta dia8etei, vgainei panta kerdismenos.
...Ναι στην χρηση των Ελληνικων στο διαδικτυο. Σε σας το λεω Ελληνολατρες, που εχετε ακομη Εγγλεζικα ψευδωνυμα. Και δεν εννοω την γραφη...

Μυρτώ

# 16 στις 25/5/2010
author
Ψώνια στον επαγγελματικό χώρο.... χμμμμ!!!
Μεγάλο κεφάλαιο...γιατί τα ψώνια χωρίζονται σε ψώνια υφιστάμενους και ψώνια προιστάμενους ...

Τα ψώνια υφιστάμενοι μανιπιουλάρονται πολύ εύκολα γιατί ένας καλός προιστάμενος μπορεί να μετατρέψει την ψωνιά του υφιστάμενου σε δικό του ώφελος ...

Τα ψώνια προιστάμενοι ... είναι δύσκολη περίπτωση και είναι πολύ λεπτή η γραμμή μεταξύ του να γίνεις γλύφτης τους ή να διατηρήσεις την επαγγελματική σου ακαιραιότητα και να μην σε πρίζουν. Και αυτή η κατηγορία μανιπιουλάρεται... καλή διάθεση να υπάρχει και υπομονή...

Ο στόχος πάντα όμως σε τέτοιες περιπτώσεις - αν καποιος είναι γατί - είναι η διαχείριση μιας τέτοιας προσωπικότητας για το προσωπικό ώφελος του "διαχειριστή".

Ο φίλος μας κατ εμέ ... με την αντίδραση του δεν φέρθηκε έξυπνα...
Η εξυπνάδα θα ήταν να φέρει το αφεντικό με τα νερά του... και όχι να χορεύει αυτός καρσιλαμά στους δικούς ρυθμούς. Εκεί κολλάει το μάτι της τίγρης ...

flat_line

# 17 στις 25/5/2010
author
Ανδρας / 38 / Ελεύθερος
Σας ευχαριστώ όλους που διαβάσατε το κείμενο μου και κάνατε τον κόπο να απαντήσετε. Από την πρώτη μέρα που μπήκα σε αυτό το μαγαζί σεβάστηκα και αυτόν και την γυναίκα του. Πολλά κολητηλίκια δεν είχα, αφοσιωνόμουν στην δουλειά μου προσπαθώντας να την κάνω σωστά και με ασφάλεια. Μια φορά διαφώνησα μαζί του, ανθρώπινα, και μου είπε πως αυτός με πληρώνει και δεν θέλει να πλακωθούμε στις μπουνιές. Αν το γεγονός το ότι σε πληρώνει κάποιος του δίνει το δικαίωμα ταυτόχρονα να σε μειώνει η ακόμα και να σε κάνει ξευτύλα στην δουλειά τότε ναι έχω εγώ το πρόβλημα που δεν μπορώ να λειτουργήσω αν δεν έχω την αίσθηση του αυτοσεβασμού και της προσωπικής μου αξιοπρέπειας. Απέφευγα να μιλάω μαζί του για θέματα που δεν ήταν της δουλειάς και η πλακίτσα αλήθεια δεν ξέρω πως προέκυψε, από πού πήρε το δικαίωμα. Ο άνθρωπος που μου έμαθε αυτή τη δουλεία πριν χρόνια μου είχε τονίσει κάποτε, με τους συναδέλφους ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΟΣ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΕΛΑΤΗΣ ΜΙΛΗΣΕΙ ΑΡΝΗΤΙΚΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ. Εγώ τι έπρεπε να λέω σε αυτό τον άνθρωπο, ναι μεγάλε είσαι μάγκας και οι άλλοι που κλείνουν τα μαγαζάκια τους είναι μαλ…. Δεν μου βγαίνει εμένα τέτοια συμπεριφορά. Επειδή επίσης δεν ήξερα ποιος είναι ο κατάλληλος χειρισμός και είχα φτάσει και στα όρια μου κοίταξα να φύγω τουλάχιστον με ευπρέπεια.

silver80

# 18 στις 25/5/2010
author
Ανδρας / 39 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 23
Απαντήσεις: 1.322
Αντε το ψωνιο του το ανεχεσαι. Αν δεν μπορεις να τον δουλεψεις λεγοντας του οτι ειναι ο πιο μαγκας και να τον παρεις με τα νερα σου τουλαχιστον κανεις την παλαβη.

Αλλα τις προσβολες και την πλακιτσα ειναι κατι που δεν μπορεις να ανεχτεις.

Δεν εχει δικαιωμα να σου κανει κριτικη και σε χαρακτηριζει ''μετριο ανθρωπο'' επειδη σου δινει ενα μεροκαματο, να σου λεει συνεχως πως δεν εισαι παραγωγικος (αν το πιστευει καλυτερα ειναι να σε διωξει) και το κυριοτερο να σε μειωνει μπροστα σε πελατες.

Η γνωμη μου ειναι πως καλα εκανες και εφυγες, σαφως και οταν εισαι υπαλληλος ανεχεσαι καποια πραγματα αλλα ολα εχουν ενα οριο. Και εμενα το αφεντικο μου ειναι ψωνιο, νευρικος, ιδιοτροπος αλλα δεν μας προσβαλλει, ουτε κανει πλακιτσες μπροστα σε τριτους.

μέτρον άριστον!

flat_line

# 19 στις 25/5/2010
author
Ανδρας / 38 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Originally posted by sunnyeyes
Τι να σου πω. Στις δουλειες δεν παμε για να κανουμε ψυχαναληση στους αλλους και αν μας αρεσουν σαν προσωπικοτητες καθομαστε. (Εκτος αν εχουμε αυτη τη πολυτελεια) Πρωτον.

Καλο ειναι να εχουμε ομορφες σχεσεις στο εργασιακο μας περιβαλλον αλλά δεν ζουμε ουτοπικα, ζουμε πραγματικα και δουλευουμε τη καθε σχεση μας.

Ο λόγος που ζητάω την γνώμη σας είναι διότι καταλαβαίνω πως είμαι και εγώ απλά ένας άνθρωπος με ελαττώματα, έτσι κάτι μπορεί να έχω κάνει λάθος η μπορεί κάτι να μην ξέρω, κάτι να μην έχω καταλάβει σωστά. Δεύτερον είχα την ανάγκη να μοιραστώ το πρόβλημα μου, δεν ήθελα να χάσω την δουλειά και μου στοίχισε πολύ αυτή η ιστορία. Μέσα από τις μέχρι τώρα απαντήσεις δεν σου κρύβω ότι με έχουν βοηθήσει πάρα πολύ. Εύχομαι να υπάρξουν και άλλες. Αλήθεια τι σημαίνει μέτριος άνθρωπος?

# 20 στις 25/5/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Παράθεση:
Originally posted by sunnyeyes

Ο λόγος που ζητάω την γνώμη σας είναι διότι καταλαβαίνω πως είμαι και εγώ απλά ένας άνθρωπος με ελαττώματα, έτσι κάτι μπορεί να έχω κάνει λάθος η μπορεί κάτι να μην ξέρω, κάτι να μην έχω καταλάβει σωστά. Δεύτερον είχα την ανάγκη να μοιραστώ το πρόβλημα μου, δεν ήθελα να χάσω την δουλειά και μου στοίχισε πολύ αυτή η ιστορία. Μέσα από τις μέχρι τώρα απαντήσεις δεν σου κρύβω ότι με έχουν βοηθήσει πάρα πολύ. Εύχομαι να υπάρξουν και άλλες. Αλήθεια τι σημαίνει μέτριος άνθρωπος?

Τι σημαινει μετριος ανθρωπος? Δεν ξερω τι ειναι αυτο που ρωτας.

Και εννοειτε καταλαβαινω το λογο που ζητας την αποψη μας. Το θεμα ειναι οτι εδω μεσα και οι 10 να σου γραφαμε οτι εκανες λαθος εσυ δεν αντεχες τον τυπο. Οποτε? Εσυ και μονο εσυ εισαι ικανος να κρινεις να αξιολογησεις τις αντοχες σου για την οποιαδηποτε θεση. Ουτε εμεις ουτε η αδερφη σου. (αυτη ηταν η 2η ερωτηση μου)

Υπαρχουν ανθρωποι που δουλευουν χωρις ενσημα και δεν το θεωρουν προβλημα και ανθρωποι που το θεωρουν εκμεταλλευση... Υπαρχουν ανθρωποι που τα αφεντικα τους τους βριζουν και καθονται και ανθρωποι που με τη παραμικρη κουβεντα παιρνουν το καπελακι τους και φευγουν. Πολλα παραδειγματα για απειρες περιπτωσεις. Ο καθενας μας λοιπον ψαχνει να βρει αυτο που του ταιριαζει και κανει υποχωρησεις σε αυτο που μπορει και αντεχει. Επειδη ειμαστε τέλεια διαφορετικοι.
Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Δεν μπορείτε να απαντήσετε