Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Μεγαλη αυτοπεποιθηση η μεγαλο κομπλεξ?

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

# 21 στις 25/5/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Eμενα το αφεντικο μου λεει πως ειναι Top quality..

Kαι το εννοει κ το πιστευει...

Αναθεμα την οικονομικη μου κριση αλλιως θα του ειχα φερει
το Τορ στο κεφαλι....

flat_line

# 22 στις 25/5/2010
author
Ανδρας / 38 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 26
Απαντήσεις: 5.945
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:
Originally posted by elena9779

Eμενα το αφεντικο μου λεει πως ειναι Top quality..

Kαι το εννοει κ το πιστευει...

Αναθεμα την οικονομικη μου κριση αλλιως θα του ειχα φερει
το Τορ στο κεφαλι....

Να είσαι καλά Έλενα με έκανες και γέλασα, όχι μόνο top class, και άλλα άκουσα τραγελαφικά αλλά το θεώρησα περιττό να τα αναφέρω. Κάποια στιγμή μου είπε πως τον αποκαλούσαν η ρωσική μηχανή, πως τον φωνάζουν σε κρεοπωλεία για να τα συνεφέρει και στέκονται προσοχή μπροστά του. Πως όταν πιάνει μαχαίρι χάνουν όλοι την παλαιότητά τους, και άλλα δεν θέλω να συνεχίσω περισσότερο.

# 23 στις 25/5/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Ρωσικη μηχανη??

Επρεπε αφου το ειχες αποφασισει να φυγεις να του τα εχωνες λιγακι..

livelusulina

# 24 στις 25/5/2010
author
Γυναίκα / 41 / Παντρεμένη
Ν. Θεσσαλονίκης / Οσσα
Θέματα: 17
Απαντήσεις: 26.563
καλα εκανες και εφυγες...
το οτι σε πληρωνε ηταν ανταλαγμα της δουλειας που του εκανες...
δεν σου τα χαριζε..
για τα υπολοιπα...σιγουρα προκειται για εναν ανθρωπο με χαμηλη αυτοεκτιμηση.
γιατι δεν χρειαζεται να διατυμπανιζεις τι εισαι για να αποκτησεις τον σεβασμο των αλλων...αυτον τον κερδιζεις..
επισης επειδη ζουμε στη χωρα του οτι δηλωσεις εισαι...ολοι αυτοι οι κουρελομαγκες νομιζουν οτι με το να προσπαθουν να μειωσουν τους αλλους,ανεβαινουν εκεινοι..
δεν θα μου φαινοταν καθολου παραξενο αν αυτος ο ''μαγκας'' ετρωγε στο σπιτι παντοφλα που παει συννεφο απο τη συζυγο..

και εγω δεν εχω αντοχες και ειδικα οταν με μειωνουν και με προσβαλουν μπροστα σε αλλους γι'αυτο και εχω φυγει απο αρκετες δουλειες...

βρε καλα εκανες...
οτι δεν λυνεται...κοβεται!

meandothers

# 25 στις 25/5/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by flat_line
Μεγαλη αυτοπεποιθηση η μεγαλο κομπλεξ?

Κομπλεξικός παιδί μου...γλύτωσες!
Έχω τραβήξει κι εγώ παλιότερα, τα πάνδεινα από κομπλεξική εργοδότρια...
Αλλά ο καλός Θεούλης (κι εγώ!)... την βάλαμε στη θέση της!!!

TAKHS1

# 26 στις 25/5/2010
author
Ανδρας / 62 / Ελεύθερος
Θέματα: 8
Απαντήσεις: 4.258

Διαπραγματευομαστε ακομα και τις αναγκαιες ή υποχρεωτικες σχεσεις μασ

Είναι ολοφάνερο πως έκανες αυτό ακριβώς που μπορούσες να κάνεις…
Άρα καλά έκανες!
Γιατί η μείωση της προσωπικότητας δεν πληρώνεται με τίποτα…
Αν υπήρχε κάτι άλλο καλύτερο να έκανες…
Νομίζω πως ήταν τόσο ακραίο περιστατικό που δε θα άντεχες και πάλι!

Αλλά πιθανολογώ κιόλας ότι δεν το διαπραγματεύτηκες…
Δηλαδή δεν επιχείρησες να κουβεντιάσεις με τον τοπ μάλακς…
Να τον μετρήσεις… να δεις στα λέει μόνο για να τον θαυμάσεις κι επιβεβαιώσεις;
Γιατί δεν άντεχε άλλο να τα ακούει μόνο η γυναίκα του, κι άρα ζήταγε την ανοχή σου επί πληρωμή;
Για να κάνετε και λίγο παρέα; (ίσως γιατί δεν τον άντεχε κανείς).
Για να σου φορτώσει κάποια στιγμή, μόλις έπαιρνες τη λάμψη του Ρόκι… την ευθύνη όλης της δουλειάς;
Κι εκείνος να οργανώνει τα κρεοπωλεία πριν κλείσουν…

Μπορώ να σου πω μια προσωπική μου ιστορία. Δεν είναι όμοια, αλλά έχει κάποια κοινά χαρακτηριστικά…
Στο στρατό που οι σχέσεις είναι υποχρεωτικές, αφού δε διαλέγεις μονάδα, διοικητή κλπ, κάποια στιγμή από τη Μυτιλήνη που υπηρετούσα, ήρθα Αθήνα.
Πριν έρθω Αθήνα η μονάδα ανεπιθυμήτων που υπηρετούσα, μου είχε ετοιμάσει μια μετάθεση για Αλεξανδρούπολη… σε ότι χειρότερο μπορούσα να πάω!
Εξαιτίας ενός σχολείου όμως ενός συναδέλφου, τελικά με έστειλαν Αθήνα… με καθυστέρηση 15 ημερών…
Για να φτάσει ο υπηρεσιακός μου φάκελος, στον οποίο με είχαν χαρακτηρισμένο Ε1 (εθνικόφρων πρώτης κατηγορίας). Έτσι γινόταν εκείνη την εποχή! Αλλά η συμπεριφορά μου… δεν αντιστοιχούσε… γιατί έκανα παρέα με Πασόκους κι Αριστερούς! Τότε το ΄78, οι Πασόκοι ήταν για το σύστημα, επικίνδυνοι να το ανατρέψουν… Και ήμασταν κολλητοί με τον δεύτερο στην ιεραρχία της ΠΑΣΠ, μετά τον Τζουμάκα.
Έγραψαν λοιπόν έξω από το φάκελο ένα σημείωμα, υπογραμμένο από το Δ/τη και τον υπεύθυνο του 2ου Γραφείου που έλεγε, «Προσοχή επικίνδυνος. Χρήζει παρακολουθήσεως. Συναναστρέφεται άτομα ουχί καλής διαγωγής. Δε δέχτηκε να συνεργαστεί με το 2ο Γραφείο». Και έστειλαν το φάκελλο.
Όταν πήγα στη μονάδα, από την οποία έκανα 31 μέρες να βγω έξω… για 15 μέρες ήμουν αδιάκοπα απέναντι από ένα Συνταγματάρχη!
Εξαίρετος και αξιοπρεπέστατος ως άνθρωπος! Φανατικός αντικομουνιστής. Γιατί στον εμφύλιο ο πατέρας του ήταν Λοχαγός του Εθνικού στρατού, και είχε σκοτωθεί σε μάχη με τους κομουνιστές.
Αλλά μέσα στα τικ, τα αντικομουνιστικά κηρύγματα και τις περιαυτολογίες…
Εκεί δεν είχε ούτε φεύγω, ούτε δεν ακούω, ούτε επιλογή…
Δεν έκανα καμιά υποχώρηση.
Καμιά δήλωση.
Ουδέποτε που μου απευθύνθηκε δεν του απάντησα με το διατάξτε, όπως επίμονα ζητούσε… αλλά ευγενικότατα με το ορίστε ή το μάλιστα…
Τον διόρθωσα πολλές φορές για πολλά ζητήματα… και το αποδέχτηκε!
Για να καταλάβεις του ζήταγα να σταματήσει να μου μιλάει, για να κάνω δουλειά, και σταματούσε!
Και μετά το μήνα… έγινα ο Διοικητής… του Γραφείου! Διεύθυνα το Γραφείο αλλά και τις υφιστάμενες σε εκείνον μονάδες... Με αποτέλεσμα να γίνω μισητός στους υφιστάμενους του αξιωματικούς!
Δε μου έδινε άδεια, για να έχει ήσυχο το κεφάλι του με τη δουλειά! Ως που σταμάτησα να του διεκπεραιώνω τα έγγραφα (λευκή απεργία). Και τότε μου ζήτησε, να πάρω άδεια αφού τακτοποιήσω τις εκκρεμότητες, με την υπόσχεση αν με χρειαστεί να επιστρέψω και να ξαναφύγω!
Τα μόνα που μου έμειναν και με ακολούθησαν για πολύ καιρό, ήταν τα τικ!!!
Σκέψου να βγαίνω με τις παρέες και να τινάζω τα μπατζάκια μου, να σκουπίζω τα τραπέζια μανιωδώς να ανασηκώνω ώμο, προτάσσω πηγούνι πρόσωπο, κάπως σαν το Μητσοτάκη και ότι άλλο έκανε ή συνήθιζε να λέει!
Αλλά: 1. Δεν έθιξε ποτέ την προσωπικότητα μου! Δεν του άφησα και περιθώριο… 2. Δεν έδωσα ποτέ δικαίωμα σε κανένα για τίποτα! 3. Δεν είχα επιλογή να φύγω. 4. Δεν παραδόθηκα στη συμπεριφορά του…
Αυτό το τελευταίο είναι ίσως εκείνο που δε διαπραγματεύτηκες… όπως σου έγραψα παραπάνω. Και καλό είναι να το μπορέσεις κάθε επόμενη φορά. Κι αυτός θα σε είχε σεβαστεί περισσότερο…

Ran_Tan_Plan

# 27 στις 25/5/2010
author
Ανδρας / 60 / Παντρεμένος
Ν. Χίου / Χίος
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 9.705

Παράθεση:
Δεν αντεξα και εφυγα, αλλα η αδερφη μου μου λεει πως θα επρεπε να κανω υπομονη και να κατσω. Θα ηθελα την γνωμη σας.

Τι να κατσεις ρε συ με τον τρελλαρα!

Αυτος ειναι για δεσιμο.
Λαθραια κυκλοφορει ελευθερος.
Ασε και παιζουν και μαχαιρια και μπαλταδες στα κρεοπωλεια.

Ενταξει... οι καιροι ειναι δυσκολοι αλλα πιο δυσκολο θα ειναι να σε βρουνε σε κανενα ψυγειο κρεμασμενο στο τσιγκελι!

Μπρρρρ! Σκετη ανατριχιλα!!

Μωρε μακριαααααα!!!

"Πρεπει να'σαι λερα για να κυβερνας γαλερα"

# 28 στις 25/5/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Αλήθεια τι σημαίνει μέτριος άνθρωπος?

...βλ. το χασάπακλα

...αλλά τι λέω?! αυτός και τη μετριότητα την κάνει να φαντάζει μεγαλείο!!

Dardana

# 29 στις 25/5/2010
author
Γυναίκα / 47 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651

Παράθεση:
μου, και μονος του ειναι ποιο παραγωγικος και δουλευει καλυτερα. Καποια στιγμη με ρώτησε αν εχω δει το ροκυ 3, του απαντησα καταφατηκα, μου ειπε τοτε οτι δεν εχω το ματι του τιγρη, .

σορρυ αλλά...

κι αν δε γινομαι αδιάκριτη, ποσα επαιρνες για ν' ακους αυτες τις λαμακιες;
Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

flat_line

# 30 στις 25/5/2010
author
Ανδρας / 38 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Originally posted by TAKHS1
Είναι ολοφάνερο πως έκανες αυτό ακριβώς που μπορούσες να κάνεις…
Άρα καλά έκανες!
Γιατί η μείωση της προσωπικότητας δεν πληρώνεται με τίποτα…
Αν υπήρχε κάτι άλλο καλύτερο να έκανες…
Νομίζω πως ήταν τόσο ακραίο περιστατικό που δε θα άντεχες και πάλι!

Αλλά πιθανολογώ κιόλας ότι δεν το διαπραγματεύτηκες…
Δηλαδή δεν επιχείρησες να κουβεντιάσεις με τον τοπ μάλακς…
Να τον μετρήσεις… να δεις στα λέει μόνο για να τον θαυμάσεις κι επιβεβαιώσεις;
Γιατί δεν άντεχε άλλο να τα ακούει μόνο η γυναίκα του, κι άρα ζήταγε την ανοχή σου επί πληρωμή;
Για να κάνετε και λίγο παρέα; (ίσως γιατί δεν τον άντεχε κανείς).
Για να σου φορτώσει κάποια στιγμή, μόλις έπαιρνες τη λάμψη του Ρόκι… την ευθύνη όλης της δουλειάς;
Κι εκείνος να οργανώνει τα κρεοπωλεία πριν κλείσουν…

Μπορώ να σου πω μια προσωπική μου ιστορία. Δεν είναι όμοια, αλλά έχει κάποια κοινά χαρακτηριστικά…
Στο στρατό που οι σχέσεις είναι υποχρεωτικές, αφού δε διαλέγεις μονάδα, διοικητή κλπ, κάποια στιγμή από τη Μυτιλήνη που υπηρετούσα, ήρθα Αθήνα.
Πριν έρθω Αθήνα η μονάδα ανεπιθυμήτων που υπηρετούσα, μου είχε ετοιμάσει μια μετάθεση για Αλεξανδρούπολη… σε ότι χειρότερο μπορούσα να πάω!
Εξαιτίας ενός σχολείου όμως ενός συναδέλφου, τελικά με έστειλαν Αθήνα… με καθυστέρηση 15 ημερών…
Για να φτάσει ο υπηρεσιακός μου φάκελος, στον οποίο με είχαν χαρακτηρισμένο Ε1 (εθνικόφρων πρώτης κατηγορίας). Έτσι γινόταν εκείνη την εποχή! Αλλά η συμπεριφορά μου… δεν αντιστοιχούσε… γιατί έκανα παρέα με Πασόκους κι Αριστερούς! Τότε το ΄78, οι Πασόκοι ήταν για το σύστημα, επικίνδυνοι να το ανατρέψουν… Και ήμασταν κολλητοί με τον δεύτερο στην ιεραρχία της ΠΑΣΠ, μετά τον Τζουμάκα.
Έγραψαν λοιπόν έξω από το φάκελο ένα σημείωμα, υπογραμμένο από το Δ/τη και τον υπεύθυνο του 2ου Γραφείου που έλεγε, «Προσοχή επικίνδυνος. Χρήζει παρακολουθήσεως. Συναναστρέφεται άτομα ουχί καλής διαγωγής. Δε δέχτηκε να συνεργαστεί με το 2ο Γραφείο». Και έστειλαν το φάκελλο.
Όταν πήγα στη μονάδα, από την οποία έκανα 31 μέρες να βγω έξω… για 15 μέρες ήμουν αδιάκοπα απέναντι από ένα Συνταγματάρχη!
Εξαίρετος και αξιοπρεπέστατος ως άνθρωπος! Φανατικός αντικομουνιστής. Γιατί στον εμφύλιο ο πατέρας του ήταν Λοχαγός του Εθνικού στρατού, και είχε σκοτωθεί σε μάχη με τους κομουνιστές.
Αλλά μέσα στα τικ, τα αντικομουνιστικά κηρύγματα και τις περιαυτολογίες…
Εκεί δεν είχε ούτε φεύγω, ούτε δεν ακούω, ούτε επιλογή…
Δεν έκανα καμιά υποχώρηση.
Καμιά δήλωση.
Ουδέποτε που μου απευθύνθηκε δεν του απάντησα με το διατάξτε, όπως επίμονα ζητούσε… αλλά ευγενικότατα με το ορίστε ή το μάλιστα…
Τον διόρθωσα πολλές φορές για πολλά ζητήματα… και το αποδέχτηκε!
Για να καταλάβεις του ζήταγα να σταματήσει να μου μιλάει, για να κάνω δουλειά, και σταματούσε!
Και μετά το μήνα… έγινα ο Διοικητής… του Γραφείου! Διεύθυνα το Γραφείο αλλά και τις υφιστάμενες σε εκείνον μονάδες... Με αποτέλεσμα να γίνω μισητός στους υφιστάμενους του αξιωματικούς!
Δε μου έδινε άδεια, για να έχει ήσυχο το κεφάλι του με τη δουλειά! Ως που σταμάτησα να του διεκπεραιώνω τα έγγραφα (λευκή απεργία). Και τότε μου ζήτησε, να πάρω άδεια αφού τακτοποιήσω τις εκκρεμότητες, με την υπόσχεση αν με χρειαστεί να επιστρέψω και να ξαναφύγω!
Τα μόνα που μου έμειναν και με ακολούθησαν για πολύ καιρό, ήταν τα τικ!!!
Σκέψου να βγαίνω με τις παρέες και να τινάζω τα μπατζάκια μου, να σκουπίζω τα τραπέζια μανιωδώς να ανασηκώνω ώμο, προτάσσω πηγούνι πρόσωπο, κάπως σαν το Μητσοτάκη και ότι άλλο έκανε ή συνήθιζε να λέει!
Αλλά: 1. Δεν έθιξε ποτέ την προσωπικότητα μου! Δεν του άφησα και περιθώριο… 2. Δεν έδωσα ποτέ δικαίωμα σε κανένα για τίποτα! 3. Δεν είχα επιλογή να φύγω. 4. Δεν παραδόθηκα στη συμπεριφορά του…
Αυτό το τελευταίο είναι ίσως εκείνο που δε διαπραγματεύτηκες… όπως σου έγραψα παραπάνω. Και καλό είναι να το μπορέσεις κάθε επόμενη φορά. Κι αυτός θα σε είχε σεβαστεί περισσότερο…

Σας ευχαριστώ καταρχήν που διαβάσατε το κειμενό μου και μου απαντήσατε. Πραγματικά με προβλημάτισαν τα όσα μου γράψατε. Εμένα μου έθιξε την προσωπικότητα ο συγκεκριμένος άνθρωπος χωρίς να του έχω δώσει κάποιο δικαίωμα. Δεν ξέρω αν τελικά παραδόθηκα στην συμπεριφορά του γιατί φεύγοντας αυτό προσπάθησα να αποφύγω αλλά ίσως τελικά να έχω κάποιο πρόβλημα στο να οριοθετώ τις σχέσεις μου όπως μου γράφετε. Όμως πιστέψτε με προσπάθησα, αλλά παρατήρησα πως όταν μιλούσα μαζί του δεν τον ενδιέφερε να μου μεταδώσει τίποτα, ούτε τον ενδιέφερε πως εμένα με ενοχλούσε ο τρόπος του, ακόμα και όταν του καταστούσα σαφές ότι πλέον μου γίνεται ενοχλητικός. Τον ενδιέφερε κυρίως να με ταπεινώσει!!!! Με όπλο του το γεγονός πως όντως γνωρίζει κάποια πράγματα στην δουλειά παραπάνω από εμένα. Αλλά δεν τον ένοιαζε να μου τα καταδείξει αλλά να μου δείξει τελικά πόσο ειδήμονας είναι και πόσο μαλ… είμαι εγώ. Ανίκανος να διαχειριστώ αυτή την κατάσταση έφυγα αξιοπρεπώς στην προσπάθεια μου να αποφευκτούν τα χειρότερα…

flat_line

# 31 στις 25/5/2010
author
Ανδρας / 38 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Originally posted by Dardana

Παράθεση:
μου, και μονος του ειναι ποιο παραγωγικος και δουλευει καλυτερα. Καποια στιγμη με ρώτησε αν εχω δει το ροκυ 3, του απαντησα καταφατηκα, μου ειπε τοτε οτι δεν εχω το ματι του τιγρη, .

σορρυ αλλά...

κι αν δε γινομαι αδιάκριτη, ποσα επαιρνες για ν' ακους αυτες τις λαμακιες;

Να είσαι σίγουρη δεν πληρονώταν ο κόπος μου, όχι για την δουλειά που έκανα αλλά για αυτά που άκουγα

TAKHS1

# 32 στις 26/5/2010
author
Ανδρας / 62 / Ελεύθερος
Αγαπητέ φίλε μου,
Σε ευχαριστώ που μπήκες στον κόπο και να μου απαντήσεις.
Δε χρειάζεται πληθυντικός…
Δεν έχω λόγο να μην αποδεχτώ πως τα πράγματα είναι έτσι ακριβώς που γράφεις.
Νομίζω μην έχεις την παραμικρή ταλάντευση αν έπραξες το σωστό!
Από τη στιγμή που έχεις κάνει τη διαπίστωση ότι ήθελε μόνο να τον ακούσεις.
Να ξέρεις ακόμη ότι ένας πιθανός λόγος που επέμενε να σε υποβαθμίσει, μπορεί να ήταν η αίσθηση του, ότι υστερούσε έναντι σου!
Οπότε η σχέση σας δε θα μπορούσε να είχε διαφορετική κατάληξη!

KOLORS

# 33 στις 26/5/2010
author
Ανδρας / 54 / Παντρεμένος
Τατζικιστάν
Απαντήσεις: 2.737

Παράθεση:
Πριν έρθω Αθήνα η μονάδα ανεπιθυμήτων που υπηρετούσα,
Για να φτάσει ο υπηρεσιακός μου φάκελος, στον οποίο με είχαν χαρακτηρισμένο Ε1 (εθνικόφρων πρώτης κατηγορίας).

πως γινεται απο την μια να υπηρετεις σε μοναδα ανεπιθυμητων
και απο την αλλη να εχεις υπηρεσιακο φακελο Ε1?

απο οτι εχω ακουσει αν ησουν Ε1 δεν πηγαινες σε μοναδα ανεπιθυμητων.
αντιθετα αν ησουν σε μοναδα ανεπιθυμητων δεν περναγες ουτε απ εξω απο το διοικητηριο. ειχες μονινο ραντεβου με τις αγγαριες.

απο οτι εχω ακουσει, για να αναλαβεις δουλεια γραφειου (εκεινες τις εποχες)
οσο καλος κι αν ησουν, επρεπε να υπογραψεις δηλωση.

flat_line

# 34 στις 26/5/2010
author
Ανδρας / 38 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Originally posted by inioxos52

Παράθεση:
Originally posted by Mary_Poppins
Κι εγώ συμφωνώ σε αυτό, αλλά τελικά καταλήγεις να κάνεις διπλή δουλειά: από τη μία να κάνεις σωστά αυτό για το οποίο προσελήφθης και παράλληλα να είσαι σε πνευματική και ψυχολογική ετοιμότητα και ψυχραιμία να χειρίζεσαι το ψώνιο. Αυτό θα πει εξάντληση!

Aparaititi proupo8esi tou xeirismou tetoiwn pswniwn, einai i psuxraimia kai kuriws i anuparksia ekneurismou.

Ontws ta proanafer8enta "prosonta" den sunantwntai suxna, omws opoios ta dia8etei, vgainei panta kerdismenos.

Ηνίοχε σε ευχαριστώ και εσένα που μπήκες κάποια στιγμή στον κόπο να απαντήσεις στο κείμενό μου. Η ψυχραιμία και η ανυπαρξία εκνευρισμού αποτελεί για μένα εξαιρετικής σημασίας προϋποθέσεις για να μπορέσω να κάνω την δουλειά μου με ασφάλεια. Ο εκνευρισμός δεν με βοηθάει να συγκεντρωθώ και στο τέλος μπορεί να καταλήξω στο νοσοκομείο για ράμματα η και ακόμα χειρότερα. Αν και σε γενικές γραμμές είμαι ήρεμο άτομο ο συγκεκριμένος εργοδότης για λόγους που έχω ήδη προαναφέρει κατάφερε στο τέλος να με εξαγριώσει. Αν πάντως ακόμα πιστεύεις ότι υστερώ σε ζητήματα ηρεμίας και διατήρησης της ψυχραιμίας μου σε τέτοιες καταστάσεις να ξέρεις ότι, αν και δεν συμμερίζομαι, σέβομαι την άποψη σου.

TAKHS1

# 35 στις 26/5/2010
author
Ανδρας / 62 / Ελεύθερος
Τώρα που με ρωτάς σε απλά Ελληνικά μπορώ να σου εξηγήσω…
Και στο Αλκατράζ και στον Κορυδαλλό…
Και στη Μακρόνησο και στον Αϊ Στράτη…
Δεν υπήρχαν μόνο κρατούμενοι!
Ζούσαν κι αυτοί που τους φύλαγαν ή τους επιτηρούσαν…
Ποιος σου είπε λοιπόν ότι στο Διοικητήριο ή το Γραφείο του Λόχου, ή στον όρχο οχημάτων θα εμπιστευόντουσαν Αριστερούς και Πασόκους τότε!
Αντίθετα στις θέσεις αυτές υπηρετούσαν Εθνικόφρονες…

Οι χαρακτηρισμοί που ίσχυαν ως το 1979 ήταν
Ε1= Εθνικόφρονας και από γονείς!
Εγώ λοιπόν ανήκα σε αυτή την κατηγορία, γιατί ο πατέρας μου ήταν στέλεχος της Ένωσης Κέντρου του παππού Γ. Παπανδρέου και αντικομουνιστής. Νωρίτερα ήταν στέλεχος του Π. Κανελλόπουλου, οπαδός του Γρίβα στην Κύπρο, και διακινούσε υλικά της ΕΟΚΑ κρυφά. Η μάνα μου άσχετη εντελώς με την πολιτική. Και για μένα δεν είχε πέσει τίποτε επιλήψιμο στην αντίληψη τους!

Ε2= Εθνικόφρονας μετά από δήλωση μετανοίας όποιου από το οικογενειακό περιβάλλον ή του ίδιου του φαντάρου
Χ= Άγνωστης πολιτικής τοποθέτησης και άρα προς διερεύνηση…
Ψ= Μάλλον Αριστερός μη ταυτοποιημένος με κόμμα…προς διερεύνηση…
Α= Αριστερός (δε θυμάμαι καλά, νομίζω κι εδώ είχε Α1 και Α2)

Το 1979 οι χαρακτηρισμοί παρέμειναν, επί Αβέρωφ Υπουργού Άμυνας, αλλά άλλαξαν όνομα και έγιναν,
Χειριστής ΝΑΤΟικού εγγράφου, Απορρήτου, Εμπιστευτικού…

Μπορώ να σου πω και ότι υπήρχαν εξαιρετικά σπάνιες περιπτώσεις που κάποιος ξέφευγε, όπως εγώ!
Για παράδειγμα ο σημερινός Δήμαρχος Βάρης, αν και τότε μέλος του ΚΚΕ και με δράση στη Σχολή του, (συνυπηρετούσαμε) διέφυγε… από το σπουδαστικό της Ασφάλειας και τον έκαναν Δόκιμο!!!
Αλλά μετά επειδή δε μπορούσαν να το πάρουν πίσω, αποτέλεσε μοναδική περίπτωση που δεν τον έκαναν ποτέ Ανθυπολοχαγό!!!

Αν έχεις ακόμη απορίες με ρωτάς.

Παράθεση:
Από το μέλος KOLORS - 26/05/10 12:46
...

Παράθεση:
Πριν έρθω Αθήνα η μονάδα ανεπιθυμήτων που υπηρετούσα,
Για να φτάσει ο υπηρεσιακός μου φάκελος, στον οποίο με είχαν χαρακτηρισμένο Ε1 (εθνικόφρων πρώτης κατηγορίας).

πως γινεται απο την μια να υπηρετεις σε μοναδα ανεπιθυμητων
και απο την αλλη να εχεις υπηρεσιακο φακελο Ε1?

απο οτι εχω ακουσει αν ησουν Ε1 δεν πηγαινες σε μοναδα ανεπιθυμητων.
αντιθετα αν ησουν σε μοναδα ανεπιθυμητων δεν περναγες ουτε απ εξω απο το διοικητηριο. ειχες μονινο ραντεβου με τις αγγαριες.

απο οτι εχω ακουσει, για να αναλαβεις δουλεια γραφειου (εκεινες τις εποχες)
οσο καλος κι αν ησουν, επρεπε να υπογραψεις δηλωση.

...

Παράθεση:

KOLORS

# 36 στις 26/5/2010
author
Ανδρας / 54 / Παντρεμένος
Τατζικιστάν
Απαντήσεις: 2.737

Παράθεση:
Τώρα που με ρωτάς σε απλά Ελληνικά μπορώ να σου εξηγήσω…

και δεν το λες τοση ωρα οτι το " ποια προταση εχεις για να την σκαπουλαρουμε απο την κριση" δεν ηταν απλα ελληνικα??

αμαν..

τσαμπα τραβηξαμε τις μπουκλες μας μεχρι τωρα..

inioxos52

# 37 στις 26/5/2010
author
Ανδρας / 64 / Σε διάσταση
Ν. Θεσσαλονίκης / Πανόραμα
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 7.275

Παράθεση:
Ηνίοχε σε ευχαριστώ και εσένα που μπήκες κάποια στιγμή στον κόπο να απαντήσεις στο κείμενό μου. Η ψυχραιμία και η ανυπαρξία εκνευρισμού αποτελεί για μένα εξαιρετικής σημασίας προϋποθέσεις για να μπορέσω να κάνω την δουλειά μου με ασφάλεια. Ο εκνευρισμός δεν με βοηθάει να συγκεντρωθώ και στο τέλος μπορεί να καταλήξω στο νοσοκομείο για ράμματα η και ακόμα χειρότερα. Αν και σε γενικές γραμμές είμαι ήρεμο άτομο ο συγκεκριμένος εργοδότης για λόγους που έχω ήδη προαναφέρει κατάφερε στο τέλος να με εξαγριώσει. Αν πάντως ακόμα πιστεύεις ότι υστερώ σε ζητήματα ηρεμίας και διατήρησης της ψυχραιμίας μου σε τέτοιες καταστάσεις να ξέρεις ότι, αν και δεν συμμερίζομαι, σέβομαι την άποψη σου.

File mou, den katalaves to pneuma mou. Me aformi tis topo8etiseis twn sindiktuwn Xrusaetou kai Mary Poppins, anafer8ika genika kai oxi eidika se sena, kai sumplirwmatika se autes, opws kseka8ara fainetai nomizw.

Ean diafwnousa me tous xeirismous sou, 8a sou to elega eu8ews, kai oxi sumplirwnontas tous sundiktuous.

Kata ta alla, kalws eprakses, giati esu vre8ikes apenanti ston fanfarono.
...Ναι στην χρηση των Ελληνικων στο διαδικτυο. Σε σας το λεω Ελληνολατρες, που εχετε ακομη Εγγλεζικα ψευδωνυμα. Και δεν εννοω την γραφη...

cerise

# 38 στις 26/5/2010
author
Γυναίκα / 54 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πεύκη
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 7.206
Στον άθλιο καιρό της ανεργίας που ζούμε και θα ζήσουμε.....έχουμε να δούμε και ν ακούσουμε πολλά από βλήματα εργοδότες που πατάνε στην παλιοκατάσταση και κάνουν κατάχρηση εξουσίας και μ.......ίας.

Αν το περιβάλλον φίλε μου σ έπνιγε σαν άτομο και σαν προσωπικότητα, καλά έκανες κι έφυγες. Δεν θα μας βάλουν και το μπαλτά στο κεφάλι τα βλήματα.

flat_line

# 39 στις 27/5/2010
author
Ανδρας / 38 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Originally posted by cerise
Στον άθλιο καιρό της ανεργίας που ζούμε και θα ζήσουμε.....έχουμε να δούμε και ν ακούσουμε πολλά από βλήματα εργοδότες που πατάνε στην παλιοκατάσταση και κάνουν κατάχρηση εξουσίας και μ.......ίας.

Αν το περιβάλλον φίλε μου σ έπνιγε σαν άτομο και σαν προσωπικότητα, καλά έκανες κι έφυγες. Δεν θα μας βάλουν και το μπαλτά στο κεφάλι τα βλήματα.

Cerise σε ευχαριστώ που έκανες τον κόπο να απαντήσεις στο κείμενό μου. Αυτό που γράφεις είναι και δικός μου φόβος. Η αφροσύνη, η ασυδοσία, η παλιανθρωπιά, ο πρωτογονισμός από μέρους της εργοδοσίας θα ενταθούν τώρα με την κρίση. Αυτό που μου συνέβη όσο και αν ήταν αστείο, με προβλημάτισε, με εξώθησε σε παραίτηση και νιώθω πλέον έντονη ανησυχία για την επόμενη δουλειά μου και τι θα αντιμετωπίσω. Μάλιστα ο συγκεκριμένος εργοδότης δεν έκανε καν τον κόπο να συζητήσει μαζί μου τους λόγους που έφευγα. Ίσως να ήξερε πόσο ελαττωματικός είναι και απέφυγε να μπει στην διαδικασία του διαλόγου.

cerise

# 40 στις 28/5/2010
author
Γυναίκα / 54 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πεύκη
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 7.206
Μπα ...χάρηκε που παραιτήθηκες για να μην σ αποζημιώσει. Θα βρει κανέναν με πτυχίο πανεπιστημίου τώρα ίσως και μεταπτυχιακό. Μην το γελάς.

Πιάσαμε το μεγαλύτερο πάτο που θα πιάναμε στο χειρότερο εφιάλτη μας.

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι όλοι οι εργοδότες είναι ίδιοι. Πάντα υπήρχαν βλήματα. Οπως πάντα υπήρχαν και εργοδότες δίκαιοι και με ανθρωπιά.
Ομως ...όπως σου είπε και το αφεντικό σου οι μάγκες επιβίωσαν και θα επιβιώσουν στη κρίση. Οι άλλοι οι δίκαιοι και με ανθρωπιά ....μάλλον έχουν κλείσει τα μαγαζιά τους γιατί πλήρωναν την εφορία και τα ταμεία στην ώρα τους και δεν έκαναν λαμογιές.

Αυτοί λοιπόν που απέμειναν θα πατήσουν στο σβέρκο το τσουνάμι των ανέργων.

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Δεν μπορείτε να απαντήσετε