Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

ΕΚΑΝΑ ΚΑΛΑ?

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

# 21 στις 29/5/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
εγώ δεν διαφωνώ , ...
κάντε ότι σας φωτίσει ....

εμένα δεν με αφορά ....άλλος θα τα λύσει τα προβλήματα όχι εγώ ....

# 22 στις 3/6/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
ποσα μαλακισμενα αφεντικα ακομα?

# 23 στις 5/6/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Καπου ειδα για ηχογράφηση.

Σε ενημερώνω οτι γενικά η ηχογράφηση είναι παράνομη αλλά τη δέχονται τα δικαστήρια.(που σημαίνει οτι θα τιμωρηθείς και συ.)

Αν όμως κατα τη διάρκεια της απειλής σωματικής βλάβης προς εσένα του πεις σε ηχογραφώ(δηλαδή θεωρητικά είναι εν γνώση του) τοτε δεν έχεις κάποια κύρωση.
..................................................................................................................
Κοίταξε εικονική απόλυση κανείς δεν πρόκειται να σου κάνει.
Οπότε ας είσαι ζαμανφού μέχρι να βρεις άλλη δουλειά.Μην υποκύψεις και τους χαρίσεις την απόλυση σου.

eudokia_a

# 24 στις 7/6/2010
author
Γυναίκα / 36 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 121
'Aρεσαν+: 0%
παιδια λεμε για χουνερια, αλλα ο κοσμος ειναι μικρος..
..το προηγουμενο αφεντικο μου οταν εψαχνε για νεα υπαλληλο, περασε και απο συνεντευξη μια κοπελια που δουλευε παλιοτερα σε ενα φιλο του.. μολις η κοπέλα εφυγε απο το γρφειο, το επομενο λεπτο, πηρε το φιλο του τηλ να τον ρωτησει τι μερος του λογου ειναι.. εκεινος τα μασαγε, και μαλλον ψιλοεπεισε και τον δικο μου οτι δεν ειναι και η καλυτερη περιπτωση, ενω εγω απο γνωστο που δουλευε σε αυτο το φιλο εμαθα οτι η κοπέλα ηταν πολυ καλη και ειχε φυγει μαζι με αλλους που αποφασισαν να παραιτηθουν μαζικα, γιατι και εκεινο το αφεντικο ηταν πολύ λαλακας (ειναι ΤΟΣΟΙ ΠΟΛΛΟΙ τελικα..)

αφου αποφασισες να φυγεις - και πολύ καλα εκανες - παρε το χαρτι σου και μην τους ξαναδεις..και το μηνα που καθεσαι μεχρι να βρουν αλλη, πολύ ειναι..

και προσοχη στον επομενο - μην τον αφησεις κι εκεινο να σου φερεται ετσι, μπορεις να του κοψεις τη φορα απο πολύ νωρις, χωρις να βριζεις, μπορεις να τον βαλεις στη θεση του με πολυ ωραιο τροπο ακι αξιοπρεπη..

(θυμηθηκα περιστατικο με γνωστη μου, που το αφεντικο της μια φορα πανω στα νευρα του - ηταν γλυκομίλητος σαν το δικό σου - της πεταξε με αγριαδα κατι τιμολογια στα ποδια.. και παει στο γραφειο του και του λεει "όπως εγω δεν σας εχω πεταξει ποτε ετσι που κατι θελω να σας δωσω, και σας το φερνω και το ακουμπαω στο γραφειο σας, ετσι θελω να κανετε κι εσεις".. σας πληροφορω δουλευει ηδη 3 χρονια εκει, δεν την εχει διωξει και οποτε της κανει κατι τετοια, παιρνει την απαντηση που του πρεπει..)

eudokia_a

# 25 στις 7/6/2010
author
Γυναίκα / 36 / Ελεύθερη

Παράθεση:
Originally posted by anisixos_

Κοίταξε εικονική απόλυση κανείς δεν πρόκειται να σου κάνει.

κι ομως τωρα με την κριση το κανουν κατα κορον. και το επιζητουν οι υπαλληλοι, για να μπορουν τουλαχιστον να μπουν στο ταμειο ανεργιας..

# 26 στις 9/6/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
ό,τι μας χαλάει..
καλό είναι να μην το συντηρούμε..
γιατί στο τέλος μας τη λένε κιόλας..
ισχύει για όλες τις σχέσεις..
κλείνεις μια πόρτα ανοίγει μια άλλη πολύ καλύτερη..
καλά ξηγήθηκες..

# 27 στις 9/6/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
δώσε θάρρος στο χωριάτη να σ΄ ανέβει στο κρεβάτι..

stmaria2

# 28 στις 9/6/2010
author
Γυναίκα / 45 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Εύοσμος
Θέματα: 13
Απαντήσεις: 821
Κατα αρχήν σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας μια εβδομάδα περίπου μετά το μόνο που θέλω είναι να φύγω η συμπεριφορά δεν άλλαξε και το παραμοκρό να γινει εγω πια δεν είμαι σε θέση να το αντιμετωπίσω έχω πρόβλημα με απίστευτο πονοκέφαλο όταν είμαι εκεί και να σας πώ το τελευταιο χθες ήμουν άρρωστη και αυτός μου είπε να κάτσω υπερωρία και όταν του είπα πως δεν μπορώ ειμαι άρρωστη μου είπε δε με ενδιαφέρει σφίξου και κάτσε

# 29 στις 9/6/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by stmaria2
Κατα αρχήν σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας μια εβδομάδα περίπου μετά το μόνο που θέλω είναι να φύγω η συμπεριφορά δεν άλλαξε και το παραμοκρό να γινει εγω πια δεν είμαι σε θέση να το αντιμετωπίσω έχω πρόβλημα με απίστευτο πονοκέφαλο όταν είμαι εκεί και να σας πώ το τελευταιο χθες ήμουν άρρωστη και αυτός μου είπε να κάτσω υπερωρία και όταν του είπα πως δεν μπορώ ειμαι άρρωστη μου είπε δε με ενδιαφέρει σφίξου και κάτσε

..Και συ κοπελιά σήκω φύγε οταν τελείωσε το ωράριο σου...

Πες δεν ειμαι ειμαι υποχρεωμένη να κατσω υπερωρίες ή υπερεργασία..

Τα λέμε αύριο.Για χαράαα...
Παιξτο λίγη τρελίτσα..
Εγώ έτσι το έπαιξα τον τελευταίο καιρό στην εταιρία πριν φύγω και πίστεψε με δεν έχασα..
Και μετά που θέλαν να μου φαν το δώρο πάσχα, άρχισα τις απειλές για επιθεώρηση εργασίας,δικαστήρια κτλ και πάλι βρήκα το δίκαιο μου.

H Νομοθεσία προστατεύει εσένα και όχι αυτόν.(προς το παρόν)
Μη γίνεστε θύματα.

meandothers

# 30 στις 9/6/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by stmaria2

Stmaria...
ένα πράγμα θα σου πω...
Βρίσκει και τα κάνει...
Για σκέψου το λίγο!

cerise

# 31 στις 10/6/2010
author
Γυναίκα / 54 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πεύκη
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 7.206
Οι σοβαροί εργοδότες-εταιρείες δεν ζητάνε ούτε συστατική επιστολή ούτε παίρνουν τηλέφωνο να ρωτήσουν τον εργοδότη. Κι αυτό δεν το κάνουν γιατί ξέρουν ότι εύκολα μπορείς να πάρεις καλή συστατική με λίγο γλείψιμο..αφ ενός και αφ ετέρου εσύ δεν είσαι ευχαριστημένη και ζητάς κάτι καλύτερο. Οπότε τι νόημα έχει να ρωτήσουν κάποιον εργοδότη που τον εγκαταλείπεις και σίγουρα αυτό τον χαλάει και τον ξεβολεύει.
Κι αν σε ρωτήσουν γιατί έφυγες ποτέ δεν θα πεις τον πραγματικό λόγω γιατί θα επηρεαστούν αρνητικά ότι θα κατηγορήσεις κι αυτούς ισως αργότερα...
Θα πεις ότι ζητάς κάτι καλύτερο και η επιχείρησή τους σου δίνει την εντύπωση του καλύτερου.
Οι σοβαροί εργοδότες-εταιρείες δίνουν βάση στο βιογραφικό σου, την εμπειρία και τη προσωπική συνέντευξη. Κι αν σε προσλάβουν οι πρώτοι 2 μήνες είναι δοκιμαστικοί και εκεί κρίνεσαι. Αλλά σ αυτό το διάστημα κι εσύ βλέπεις αν σου κάνουν.
Ο σκοπός είναι να βρεις τον κατάλληλο χώρο για σένα για να εξελιχθείς δημιουργικά όσο το δυνατόν συντομότερα. Σκοπος δεν είναι το Ταμείο Ανεργείας ακόμα κι αν πληρώνει.

Το επάγγελμά σου δεν έχει μεγάλη κρίση και πάντα είναι χρήσιμο στις επιχειρήσεις. Και σίγουρα δεν είναι πολλές εκείνες οι επιχειρήσεις που βρίζουν και απειλούν τους υπαλλήλους τους και ειδικά τους λογιστές τους.

Για μένα θα ήταν καλύτερα να ψάξεις πρώτα για δουλειά και να επιλέξεις και μετά να φύγεις. Μην βιάζεσαι. Κι αν είπες ένα μήνα στο χέρι σου είναι να το παρατείνεις μέχρι να βρεις δουλειά. Πάρε και την άδειά σου και βλέπεις....

Η απόλυση έστω και εικονική είναι απόλυση. Κι αυτή φαίνεται και προβληματίζει το νέο εργοδότη. Ενώ η παραίτηση μετά από 3 χρόνια για κάτι καλύτερο ακούγεται πιο φυσιολογικό και δείχνει άτομο με φιλοδοξίες.
Οι Αμερικανοί λένε....Οποιος μένει στην ίδια δουλειά πάνω από 3 χρόνια δεν είναι έξυπνος. Γιατί έτσι δεν προοδεύει ούτε γνωστικά ούτε μισθολογικά.
Βέβαια εμείς είμαστε Ελληνες κι όχι Αμερικανοί ώστε να έχουμε οριζοντα επιλογής . Κι αυτό δεν είναι μόνο σημερινό αλλά πάντα έτσι ήταν και τώρα παράγινε. Ομως προσωπικά πιστεύω ότι κάποιος που θέλει να προοδεύσει και έχει στόχους μπορεί να τα καταφέρει.

Νομίζω πως θα βρεις δουλειά από sites ειδικά και εφημερίδες. Κάνε πολλά ιντερβιου στο μεταξύ , πάρε και την άδειά σου και ασχολήσου μ αυτό και μην προσπαθήσεις να δημιουργήσεις κανένα πρόβλημα.
Συστατική ποιός θα σου ζητήσει? Μάλλον κανείς. Βρες μεγάλες εταιρείες καλύτερα.

eudokia_a

# 32 στις 10/6/2010
author
Γυναίκα / 36 / Ελεύθερη

Παράθεση:
Originally posted by cerise
Οι σοβαροί εργοδότες-εταιρείες δεν ζητάνε ούτε συστατική επιστολή ούτε παίρνουν τηλέφωνο να ρωτήσουν τον εργοδότη.

μακαρι οι σοβαροι εργοδοτες να ηταν η πλειοψηφια..

Οι σοβαροί εργοδότες-εταιρείες δίνουν βάση στο βιογραφικό σου, την εμπειρία και τη προσωπική συνέντευξη. Κι αν σε προσλάβουν οι πρώτοι 2 μήνες είναι δοκιμαστικοί και εκεί κρίνεσαι. Αλλά σ αυτό το διάστημα κι εσύ βλέπεις αν σου κάνουν.
Ο σκοπός είναι να βρεις τον κατάλληλο χώρο για σένα για να εξελιχθείς δημιουργικά όσο το δυνατόν συντομότερα. Σκοπος δεν είναι το Ταμείο Ανεργείας ακόμα κι αν πληρώνει.

Το επάγγελμά σου δεν έχει μεγάλη κρίση και πάντα είναι χρήσιμο στις επιχειρήσεις. Και σίγουρα δεν είναι πολλές εκείνες οι επιχειρήσεις που βρίζουν και απειλούν τους υπαλλήλους τους και ειδικά τους λογιστές τους.

Για μένα θα ήταν καλύτερα να ψάξεις πρώτα για δουλειά και να επιλέξεις και μετά να φύγεις. Μην βιάζεσαι. Κι αν είπες ένα μήνα στο χέρι σου είναι να το παρατείνεις μέχρι να βρεις δουλειά. Πάρε και την άδειά σου και βλέπεις....

Η απόλυση έστω και εικονική είναι απόλυση. Κι αυτή φαίνεται και προβληματίζει το νέο εργοδότη. Ενώ η παραίτηση μετά από 3 χρόνια για κάτι καλύτερο ακούγεται πιο φυσιολογικό και δείχνει άτομο με φιλοδοξίες.
Οι Αμερικανοί λένε....Οποιος μένει στην ίδια δουλειά πάνω από 3 χρόνια δεν είναι έξυπνος. Γιατί έτσι δεν προοδεύει ούτε γνωστικά ούτε μισθολογικά.
Βέβαια εμείς είμαστε Ελληνες κι όχι Αμερικανοί ώστε να έχουμε οριζοντα επιλογής . Κι αυτό δεν είναι μόνο σημερινό αλλά πάντα έτσι ήταν και τώρα παράγινε. Ομως προσωπικά πιστεύω ότι κάποιος που θέλει να προοδεύσει και έχει στόχους μπορεί να τα καταφέρει.

Νομίζω πως θα βρεις δουλειά από sites ειδικά και εφημερίδες. Κάνε πολλά ιντερβιου στο μεταξύ , πάρε και την άδειά σου και ασχολήσου μ αυτό και μην προσπαθήσεις να δημιουργήσεις κανένα πρόβλημα.
Συστατική ποιός θα σου ζητήσει? Μάλλον κανείς. Βρες μεγάλες εταιρείες καλύτερα.

εχει δικιο η cerise

ναι, στοχος δεν πρεπει να ειναι το ταμειο
και ναι,ο σοβαρος εργοδοτης θα σε κοψει ισως και με τη μια, ήδη απο τη συνεντευξη.
ποια συστατικη επιστολη? πολύ πιθανο ουτε το πτυχιο σου δεν θα ζητησει να δει.
και σε μικρο χρονικο διαστημα θα καταλαβει αν του κανεις για τη δουλεια ή οχι
οπότε δεν εχεις αναγκη το τωρινο σου αφεντικο οσον αφορα αυτο

.. αλλα αμα μου λες οτι δεν αντεχεις αλλο, σε συμμεριζομαι, γιατι καταλαβαινω πως όλη αυτη η ενταση θα σε εχει επηρεασει γενικοτερα (δεν φανταζομαι να γυρνας σπίτι σου με ενα χαμογελο μεχρι τα αφτια...) οποτε το οτι αποφασισες να φυγεις το θεωρω θεμιτο και απολυτως δικαιολογημενο

τουλαχιστον απο εδω και περα προσοχη με τον επομενο - και μακαρι να ειναι σοβαρος, να ηρεμισεις κι εσυ

καλη τυχη

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost