Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Ελληνες τεμπεληδες η κατι αλλο...

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

redpassion69

# 41 στις 3/6/2010
author
Γυναίκα / 50 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Κερατσίνι
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 1.016
'Aρεσαν+: 0%

Ran_Tan_Plan

Τα 500 και τα 600 και τα 700 ευρω ειναι ξεφτιλα οτι δουλεια και να κανεις.
Εστω και να υπαρχεις απλα επι 8 ωρες στον χωρο δουλειας σου και να τα ξυνεις με την τσουγκρανα.
Αλλα ξερεις πως προσδιοριζεται αυτος ο μισθος σαν εξευτελιστικος?
Προσδιοριζεται συγκρινομενος με τα 2000 το μηνα του στρατιωτικου,τα επισης 2000 του υψηλομισθου υπαλληλου της ΥΠΑ κλπ κλπ που επισης τα ξυνουν μεχρι αιμοραγιας.
Τωρα αν ο των 500 ευρω υπαλληλος δεν τα ξυνει αλλα δουλευει η κατασταση ξεφευγει απο την ξεφτιλα και περναει στην αγανακτηση στην απογνωση και το μισος για την κοινωνικη διακριση που υφισταται.
Το εχω ξαναπει . Ο προηγουμενος εμφυλιος στην Ελλαδα εγινε μεταξυ "εθνικοφρονων" και "μιασματων".
Ο επομενος θα γινει μεταξυ δημοσιων και ιδιωτικων υπαλληλων.
Για το θεμα τωρα να ειμαστε τεμπεληδες ή οχι.
Η αληθεια ειναι οτι σαν λαος μας αρεσει λιγο το ραχατι.
Ανατολιτικες επιρροες.
Ομως ποιος μπορει να τεμπελιαζει στην δουλεια του?
Σιγουρα οχι ο εργαζομενος στον ιδιωτικο τομεα.
Εκει πεφτει απολυσαρα που αναστεναζεις.
Οι νεοι μας και μιλαω για 15- 20 χρονων ειναι καλομαθημενοι απο τους γονεις τους.
Μετα το τελος των σπουδων τους ή οποτε τελος παντων φτασει η ωρα να βγουν στην αγορα εργασιας ομως αυτο το κανακεμα το πληρωνουν ακριβα.
Ερχονται φατσα με την πραγματικοτητα και ζαλιζονται.
Αλλοι απο αυτους σαλταρουν και αγωνιζονται με νυχια και με δοντια να μπουν στο δημοσιο για να βολευτουν και να αραξουν κι αλλοι βαζουν τα δυνατα τους να γινουν καλοι και περιζητητοι και να σταθουν στον ιδιωτικο τομεα.
Αλλοι απλα συνβιβαζονται και συμφιλιωνονται μα τα 500 ευρω και λιμνιαζουν εκει.
Και καποιοι (λιγοι αλλα καταμετρησιμοι) βολευονται με το χαρτζηλικι απο το σπιτι συν κανενα ψιλοεισοδηματακι απο κανα ενοικιο κλπ και πορευονται.
ΑΚΡΙΒΩΣ

Και έχω να προσθέσω κάτι στο φίλο xristoskaiti επειδή είσαι η δούλεψες στον
Πειραιά............

Θα σου φέρω κάποια παραδείγματα.

Οι γυναίκες που δουλεύουν στο σταθμό των τρένων και καθαρίζουν όχι μόνο το σταθμό αλλά και τα κτήρια του ΗΣΑΠ παίρνουν 650 ευρώ.
Το θεωρείς αυτό ποσόν για να ζήσει κάποιος αξιοπρεπώς ........(και μην μου πείς
το τετρημένο δεν έχουν μια τέχνη στα χέρια τους)............πές ότι είναι μόνες τους χωρίς οικογένεια χωρίς σπίτι δικό τους,τι θα προτοδώσουν για νοίκι ,φως νερό και φαγητό θέρμανση κτλ ενοείται τα βασικά.......

Αλλο παράδειγμα με τέχνη.
Κοπέλα 23 ετών που είναι κομώτρια από μικρή ηλικία και έχει μαζέψει
ένσημα (για να ανοίξεις δικό σου κωμωτήριο θέλει και 2χρόνια κολημένα).
Κάποια στιγμή σταματήσε να δουλεύει στο κωμωτήριο για 3 και εξήντα και βγήκε παράνομα μπας και μαζέψει τα λέφτα.Πόσα χρόνια πρέπει να δουλεύει ...και φυσικά δεν ήταν μόνο αυτό μετά όταν δεν έχεις μαγαζί οι εταιρείες δεν σε βάζουν να κάνεις καινούργια σεμινάρια πάνω στην τέχνη σου ....αναγκάστηκε να πάει σε ένα κωμωτήριο στο φάληρο και την είχε με το βασικό χωρίς ένσημα από το πρωί μέχρι το βράδυ για να μπορεί να παρακολουθεί τα σεμινάρια πάνω στην δουλειά της .........που βλέπεις την τεμπελιά......

Αλλο παράδειγμα εγώ.Δούλεψα μέχρι και πέρσι στο ΤΖΑΝΕΙΟ νοσοκομείο.
Τον καθαρισμό του νοσοκομείο και τις προμήθειες τις έχει ιδιώτης με έβαλε στο φαρμακείο.(ξεχώριζα φάρμακα τα τακτοποιούσα καθάριζα το χώρο γενικά τα έκανα όλα)Απο το μισθό μου κράταγε 250 ευρώ κάθε μήνα γιατί και καλά λέει τα έδινε μίζα για να παίρνει το έργο.Αυτά τα κράταγε από όλες τις εργαζόμενες.
Κανένα πτηχίο δεν αναγνωρίστηκε,ούτε ξένη γλώσσα,κάμια προυπηρεσία, κάνενα ανήλικο παιδί καμία τριετία.6ημέρες την εβδομάδα με ένα ρέπο η σαββάτο η κυριακή.Πρίν κλείσω χρόνο ζήτησα από την προισταμένη την δική μας μια εβδομάδα άδεια χωρίς αποδοχές δεν με ένοιαζε,για να κάνω χειρουργείο στο παιδί μου και δεν μου έδωσαν, και φυσικά ούτε μια εικονική απόλυση δεν μου έκαναν να μπώ στο ταμείο ανεργείας (αφού μιλάμε για επείγον θέμα και υγείας).

Αλλο παράδειγμα να μίλησουμε για μορφωμένους .Η ξαδέλφη μου τελειώφοιτος της ΑΣΟΕ με ντοκτορά και όλα εδώ στην ελλάδα με αγγλικα σε επίπεδο Proficiency και γάλλικα και λίγα ιταλικά .Αυτά πρόλαβε η κοπέλα να μάθει και χωρίς την μεγάλη βοήθεια των δικών της γιατί ο πατέρας της δούλευε λαμαρινάς στα καράβια δεν ξέρω και άν το λέω σωστά.Η 2 δουλειά που έπιασε και έμεινε 17 χρόνια ήταν στην εταιρεία του ΜΕΛΙΣΑΝΙΔΗ(με τα καράβια)δούλευε δίπλα στον αρχιλογιστή της εταιρείας.Το αφεντικό έχει ένα γιό και τον σπούδασε στο εξωτερικό γιατί λέφτα έχει όχι φυσικά τόσο αθώα και επειδή ο γιόκας είναι και λίγο στούρνος στα γράμματα σιγά μην μπορούσε εδώ να τελειώσει τίποτα.Πήγε
στην εταιρεία με το τουπέ του αφεντικού (τα ξέρω όλα )πιστιρικάς τώρα αντί να κάτσει να μάθει (φυσικά φταίει και ο πατέρας για αυτό)Του εξηγούσαν όλοι ότι
κάποια πράγματα δεν παίρνουν λάθη (όμως αυτός γιός του αφεντικού)αποτέλεσμα η ξαδέλφη μου να φύγει από την δουλειά της γιατί δεν
μπορούσε να χρεώνετε τα λάθη του γιού του αφεντικού και κάποια στιγμή να την χώνανε και μέσα...........

Συμφωνώ με κάποια που λές ..........αλλά όλα τα δάκτυλα δεν είναι ίδια..
είμαι από το Κερατσίνι κα ξέρω καλά τι γίνεται στην περιοχή μου και γύρω
δεν είναι όλοι οι άνθρωποι τεμπέληδες και σε πληροφορώ ότι εγώ τουλάχιστον
έχω δουλέψει σε δουλειές που δεν είχαν σχέση με το τι ξέρω...άρα μην το
γενικεύουμε το θέμα γιατί κάποιοι γονείς και συμφωνώ σε αυτό καλομάθαινουν
τα παιδιά τους......
Με εκτίμηση
redpassion69

flat_line

# 42 στις 3/6/2010
author
Ανδρας / 38 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 26
Απαντήσεις: 5.945

Παράθεση:
Originally posted by Sotos1
Παρόλη τη φαινομενικά τραγική κατάσταση που νομίζουμε ότι υπάρχει,πώς γίνεται ρε παιδιά μπουζουξίδικα,καφετέριες,ταβέρνες,νησιά,χιονοδρομικά κέντρα να είναι μονίμως γεμάτα;Μήπως η κατάσταση δεν είναι τόσο άσχημη όσο νομίζουμε;Δε μπορεί όλοι αυτοί να είναι βολεμένοι.Εγώ πιστεύω ότι αν κάποιος κόψει κάποια 'περιττά' έξοδα πχ ακριβό αυτοκίνητο,ακριβά ρούχα,ακριβά ταξίδια,μπορεί με μια συνετή οικονομική διαχείριση να μην πεινάει με 1000 ευρώ(αν δουλεύουν και οι δυο).Συν και αυτά που τσοντάρουν και οι γονεις φυσικά,όπως γίνεται πάντα.Πιστεύω ότι μπορείς να ζήσεις και με τα λίγα,αρκεί να μην απλώνεις τα πόδια σου πέρα από το πάπλωμα.

Φίλε sotos 1, σε ευχαριστώ που συμμετέχεις στο θέμα που έθεσα στο φόρουμ. Με τα 1000 ευρώ σίγουρα ένα ζευγάρι δεν θα έχει τις πολυτέλειες για ταξίδια, ακριβά ρούχα και ακριβά αυτοκίνητα, όμως όπως αναφέρεις πάλι δεν φτάνουν, θα πρέπει να τσοντάρουν και οι γονείς. Θα ήθελα να σε ρωτήσω κάποια πράγματα. Οι γονείς πόσα θα τσοντάρουν? Για πόσο καιρό θα σου τσοντάρουν? Δεδομένου του γεγονότος ότι δεν θα τους έχουμε και για πάντα μαζί μας. Οι γονείς θα έχουν να σου τσοντάρουν? για να μπορεί να στηριχτεί το ζευγάρι. Ακόμα εσύ, σαν άνδρας θα δεχτείς να στηρίξεις τον γάμο σου στις πλάτες των γονιών σου και των γονιών της γυναίκας σου? Εγώ πάντως δεν θα δεχόμουν κάτι τέτοιο με τίποτα. Τέλος πως θα αντιδρούσες στην περίπτωση , το σενάριο είναι δικό μου και δεν ισχύει απαραίτητα σε όλες τις περιπτώσεις, που ο πεθερός σου σε έστελνε στο διάολο?

Dardana

# 43 στις 3/6/2010
author
Γυναίκα / 47 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651

Παράθεση:
Originally posted by flat_line
Ακούω πολύ συχνά ότι οι έλληνες δεν θέλουν να δουλέψουν η ότι έχουμε γίνει τεμπέληδες κατά κάποιο τρόπο και όλοι θέλουν τη δουλειά στο δημόσιο.

Αυτο ειναι σχετικο. Καποιοι μπορει να ειναι οντως τεμπεληδες..απο την άλλη, ειναι λογικο ο καθε ανθρωπος να ψαχνει τροπους για να βελτιωσει τη ζωη του. Αν αυτο μεταφραζεται για τον ιδιο ως να εχει μια δουλεια με λιγοτερο κοπο (σωματικη καταπονηση ας πουμε) και περισσοτερα χρηματα ή ωφεληματα, αυτο θα επιδιωξει, αν και εφοσον του διατιθεται αυτη η επιλογη. Προσωπικα προσπαθω να μην πεφτω στο "τρυπακι" να χαρακτηριζω ανθρωπους μαζικά (αν και ολοι το'χουμε κανει καποια στιγμη)

Από την άλλη στην εργασία μου σε κάποιο τομέα που είναι πράγματι δύσκολα τα πράγματα βλέπω πλέον να εργάζονται μόνο αιγύπτιοι, πακιστανοί και ότι άλλο μπορείτε να φανταστείτε με πενιχρούς μισθούς, δεν γνωρίζω αν είναι ασφαλισμένοι, ατελείωτες ώρες και κάτω από άθλιες συνθήκες.

Aυτο το φαινομενο δεν ειναι τυχαιο. ο Αιγυπτιος, Πακιστανος κτλ, ειναι πιθανον παρανομος αρα δουλευει κρυφα και "μαυρα" , χωρις ασφαλιση, με ο,τι μισθο αποφασισει ο εργοδοτης κτλ. Αν οχι αυτο, τοτε μην εχοντας προσοντα ή "μεσο" για να μπει σε μια άλλη δουλεια, και εχοντας αναγκη να επιβιωσει, κανει οτιδηποτε και για οσο. Δεν εχει επιλογες.

Εγώ προσωπικά την δουλειά που κάνουν αυτοί και τις ώρες που δουλεύουν σε σχέση με τα χρήματα που παίρνουν δεν θα την έκανα. Είμαι τεμπέλης?

Οπως ειπα και προηγουμενως, εσυ εχεις επιλογη προφανως, και δε χρειαζεται να καταφυγεις σε μια τετοια λυση προκειμενου να επιβιωσεις. Θα μπορουσες να χαρακτηριστεις τεμπελης αν αντι να εργαστεις - εστω και με οχι τις πιο ιδανικες συνθηκες- προτιμουσες να ζεις με 'ετοιμα' απο γονεις κτλ ή λαμβανοντας επιδοματα παντος ειδους, μεχρι να βρεις την "ονειρικη" δουλεια.

Τους υπεύθυνους δεν τους ενδιαφέρει επίσης η ποιότητα της εργασίας, τους ενδιαφέρει μόνο να γίνεται η δουλειά τους.

δε νομιζω να ισχυει για ολους αυτο, αν και ισχυει για τους περισσοτερους. ειναι μερικες δουλειες που απο τη φυση τους, "απαιτουν" ποιοτητα στην εργασια, αν τουλαχιστον ο ιδιοκτητης τους ενδιαφερεται να μακροβιωσουν κιολας.

Σε μια εταιρεία δομικών έργων που είχα επισκεφτεί είδα επίσης το ίδιο
Μίλαγα πριν μέρες με φίλη ιδιοκτήτρια εταιρείας και μου έλεγε πως δεν θα ήθελε να με προσλάβει στην εταιρεία της γιατί οι έλληνες δεν αντέχουν και έχει μόνο ξένους. Περίεργο, τόσο μαλθακοί έχουμε γίνει, να ξέρει εκ των προτέρων ότι θα τα φτύσω!!.

μαλλον ξερει οτι οι ελληνες εχοντας (ακομα) λιγο περισσοτερες επιλογες, δεν δεχονται να "ζοριστουν". κατσε να σφιξουν ακομα λιγο οι κωλοι, και να δεις για πότε θα ξαναπιασουν(με) μιστρί οι ελληνες

Σημειωτέων κάνω αθλητισμό από παιδί, έχω καλή σωματοδομή και είμαι υγιέστατος και σε πολύ καλή κατάσταση.

αυτο δεν ειναι εχεγγυο στον οικοδομικο κλαδο. μπορει να'χεις μπρατσα αλλά να'χεις καλομαθει με τα αρκουδισιον και να μην αντεχεις να σε χτυπαει η ζεστη. μπορει να χερακια σου να'ναι μαλακουτσικα και να μην αντεχεις τους καλους. και χιλια δυο...οι κοιλιακοι που κτιζεις στο γυμναστηριο δεν ειναι ιδιο μ'εκεινους που κτιζονται με γιαπι με πηλοφορι
Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

flat_line

# 44 στις 3/6/2010
author
Ανδρας / 38 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 26
Απαντήσεις: 5.945

Παράθεση:
Originally posted by Dardana

Παράθεση:
Ακούω πολύ συχνά ότι οι έλληνες δεν θέλουν να δουλέψουν η ότι έχουμε γίνει τεμπέληδες κατά κάποιο τρόπο και όλοι θέλουν τη δουλειά στο δημόσιο.

Αυτο ειναι σχετικο. Καποιοι μπορει να ειναι οντως τεμπεληδες..απο την άλλη, ειναι λογικο ο καθε ανθρωπος να ψαχνει τροπους για να βελτιωσει τη ζωη του. Αν αυτο μεταφραζεται για τον ιδιο ως να εχει μια δουλεια με λιγοτερο κοπο (σωματικη καταπονηση ας πουμε) και περισσοτερα χρηματα ή ωφεληματα, αυτο θα επιδιωξει, αν και εφοσον του διατιθεται αυτη η επιλογη. Προσωπικα προσπαθω να μην πεφτω στο "τρυπακι" να χαρακτηριζω ανθρωπους μαζικά (αν και ολοι το'χουμε κανει καποια στιγμη)

Από την άλλη στην εργασία μου σε κάποιο τομέα που είναι πράγματι δύσκολα τα πράγματα βλέπω πλέον να εργάζονται μόνο αιγύπτιοι, πακιστανοί και ότι άλλο μπορείτε να φανταστείτε με πενιχρούς μισθούς, δεν γνωρίζω αν είναι ασφαλισμένοι, ατελείωτες ώρες και κάτω από άθλιες συνθήκες.

Aυτο το φαινομενο δεν ειναι τυχαιο. ο Αιγυπτιος, Πακιστανος κτλ, ειναι πιθανον παρανομος αρα δουλευει κρυφα και "μαυρα" , χωρις ασφαλιση, με ο,τι μισθο αποφασισει ο εργοδοτης κτλ. Αν οχι αυτο, τοτε μην εχοντας προσοντα ή "μεσο" για να μπει σε μια άλλη δουλεια, και εχοντας αναγκη να επιβιωσει, κανει οτιδηποτε και για οσο. Δεν εχει επιλογες.

Εγώ προσωπικά την δουλειά που κάνουν αυτοί και τις ώρες που δουλεύουν σε σχέση με τα χρήματα που παίρνουν δεν θα την έκανα. Είμαι τεμπέλης?

Οπως ειπα και προηγουμενως, εσυ εχεις επιλογη προφανως, και δε χρειαζεται να καταφυγεις σε μια τετοια λυση προκειμενου να επιβιωσεις. Θα μπορουσες να χαρακτηριστεις τεμπελης αν αντι να εργαστεις - εστω και με οχι τις πιο ιδανικες συνθηκες- προτιμουσες να ζεις με 'ετοιμα' απο γονεις κτλ ή λαμβανοντας επιδοματα παντος ειδους, μεχρι να βρεις την "ονειρικη" δουλεια.

Τους υπεύθυνους δεν τους ενδιαφέρει επίσης η ποιότητα της εργασίας, τους ενδιαφέρει μόνο να γίνεται η δουλειά τους.

δε νομιζω να ισχυει για ολους αυτο, αν και ισχυει για τους περισσοτερους. ειναι μερικες δουλειες που απο τη φυση τους, "απαιτουν" ποιοτητα στην εργασια, αν τουλαχιστον ο ιδιοκτητης τους ενδιαφερεται να μακροβιωσουν κιολας.

Σε μια εταιρεία δομικών έργων που είχα επισκεφτεί είδα επίσης το ίδιο
Μίλαγα πριν μέρες με φίλη ιδιοκτήτρια εταιρείας και μου έλεγε πως δεν θα ήθελε να με προσλάβει στην εταιρεία της γιατί οι έλληνες δεν αντέχουν και έχει μόνο ξένους. Περίεργο, τόσο μαλθακοί έχουμε γίνει, να ξέρει εκ των προτέρων ότι θα τα φτύσω!!.

μαλλον ξερει οτι οι ελληνες εχοντας (ακομα) λιγο περισσοτερες επιλογες, δεν δεχονται να "ζοριστουν". κατσε να σφιξουν ακομα λιγο οι κωλοι, και να δεις για πότε θα ξαναπιασουν(με) μιστρί οι ελληνες

Σημειωτέων κάνω αθλητισμό από παιδί, έχω καλή σωματοδομή και είμαι υγιέστατος και σε πολύ καλή κατάσταση.

αυτο δεν ειναι εχεγγυο στον οικοδομικο κλαδο. μπορει να'χεις μπρατσα αλλά να'χεις καλομαθει με τα αρκουδισιον και να μην αντεχεις να σε χτυπαει η ζεστη. μπορει να χερακια σου να'ναι μαλακουτσικα και να μην αντεχεις τους καλους. και χιλια δυο...οι κοιλιακοι που κτιζεις στο γυμναστηριο δεν ειναι ιδιο μ'εκεινους που κτιζονται με γιαπι με πηλοφορι

Ελα βρε νταρντάνα, με κάνεις και νιώθω άσχημα, έχει και η δική μου δουλειά τις δυσκολίες της, τα χέρια μου είναι μαλακούτσικα μόνο για τις κοπέλες. Πάντως εσένα θα σε έπαιρνα μαζί και με τον σκύλο και τα τσιμπούρια του.

xristoskaiti

# 45 στις 3/6/2010
author
Ανδρας / 48 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Καλλιθέα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 38

Παράθεση:
Originally posted by anisixos_
Mήπως οι Έλληνες που υποτίθεται οτι παράγουν είναι για τα πανηγύρια στην πληοψηφεία τους?

Πήραν τις επιδοτήσεις,τα ΕΣΠΑ, δηλώσανε στην εφορία λιγότερα, πήραν στη δούλεψη τους άτομα ελληνικής ή αλλοδαπής καταγωγής με μισθούς πείνας ή και χωρίς ένσημα αλλά και πάλι δεν κατάφεραν να είναι ανταγωνιστικοί?Φύγαν στα Σκόπια,Βουλγαρία και πάλι όμως δεν κατάφεραν να είναι ανταγωνιστικοί?

Οι καταναλωτές φταίνε ή οι παραγωγοί για αυτό?

Ο καταναλωτής θα αγοράσει το συμφερότερο
Ποιότητα-Τιμή.

ΥΓ Μην τρελαθούμε κιολας, κινητρα για επιχειρηματίες-επιχειρήσεις-επιδόματα έχουν δωθεί με το τσουβάλι..
Όλοι τις 2 τελευταίες δεκαετίες γίναν επιχειρηματίες.
Απλά όλοι κοιτάνε την αρπαχτή χωρίς να ξέρουν τι τους γίνεται...

συμφωνω εχουν συμβει και αυτα, ειναι αληθεια ...........

# 46 στις 3/6/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:

Φίλε sotos 1, σε ευχαριστώ που συμμετέχεις στο θέμα που έθεσα στο φόρουμ. Με τα 1000 ευρώ σίγουρα ένα ζευγάρι δεν θα έχει τις πολυτέλειες για ταξίδια, ακριβά ρούχα και ακριβά αυτοκίνητα, όμως όπως αναφέρεις πάλι δεν φτάνουν, θα πρέπει να τσοντάρουν και οι γονείς. Θα ήθελα να σε ρωτήσω κάποια πράγματα. Οι γονείς πόσα θα τσοντάρουν? Για πόσο καιρό θα σου τσοντάρουν? Δεδομένου του γεγονότος ότι δεν θα τους έχουμε και για πάντα μαζί μας. Οι γονείς θα έχουν να σου τσοντάρουν? για να μπορεί να στηριχτεί το ζευγάρι. Ακόμα εσύ, σαν άνδρας θα δεχτείς να στηρίξεις τον γάμο σου στις πλάτες των γονιών σου και των γονιών της γυναίκας σου? Εγώ πάντως δεν θα δεχόμουν κάτι τέτοιο με τίποτα. Τέλος πως θα αντιδρούσες στην περίπτωση , το σενάριο είναι δικό μου και δεν ισχύει απαραίτητα σε όλες τις περιπτώσεις, που ο πεθερός σου σε έστελνε στο διάολο?

Πρώτον θέλω να συμπληρώσω και κάτι ακόμα:μια μέση ελληνική οικογένεια αυτή τη στιγμή δεν μπορεί να συντηρήσει παραπάνω από 1 παιδί.Για να μην πω κανένα.Αυτό είναι ξεκάθαρο.Πολλοί,ενώ ξέρουν ότι οικονομικά τη βγάζουν μετα βίας,γεννοβολάνε 2-3 παιδιά και μετά 'κλαίγονται' ότι δεν τα βγάζουν πέρα.Αυτό υπάγεται σ'αυτό που είπα και πιο πάνω για το μέχρι που φτάνει το πάπλωμα του καθενός.Υπάρχουν πολλοί που ενώ επαγγελματικά ακόμα δεν στέκονται στα πόδια τους παντρεύονται και κάνουν παιδιά,γιατί το λόγο ότι 'πρέπει οπωσδήποτε να κάνουμε οικογένεια,να δουν οι γιαγιάδες εγγονάκια πριν πεθάνουν κλπ.'Νοοτροπίες που στην Ελλάδα δεν θα εξαφανιστούν ποτέ.

Εσύ μπορεί να μην δεχόσουν βοήθεια από γονείς και πεθερικά,αλλά κάποιος που έχει το αγγούρι στον κ..ο θα δεχόταν.Στο κάτω κάτω αν έχουν γιατί να μην τους ζητήσεις,πού θα τα ξοδέψουν άλλωστε;Σε πληροφορώ ότι τα μόνα λεφτά που κρατάνε οι ηλικιωμένοι είναι για τα έξοδα της κηδείας τους.Μακάβριο αλλά αληθινό.

redpassion69

# 47 στις 6/6/2010
author
Γυναίκα / 50 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Κερατσίνι
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 1.016

Ισχύει αυτό στην ηλικίας σου καλέ μου Sotos1 .
Εδώ δεν γίνονται γάμοι κάνουν και 3 παιδιά

η μιλάμε για αυτούς που είναι 50 και τα έχουν κάνει,γιατί
αν είσαι 26 χρονών νομίζω ούτε γάμο δεν κάνουν οι σημερινοί
όχι παιδιά .........και τι να τα κάνουν άλλωστε αν δεν μπορούν
να τα μεγαλώσουν.Επείσης οι μεγάλοι άνθρωποι δεν κρατούν
χρήματα μόνο για την κηδεία τους, αλλά και για μια ασθένεια
που μπορεί να τους καθηλώσει και να μην μπορούν να
εξηπηρετηθούν-- για μια δύσκολη ώρα---να μην επιβαρύνουν τα
παιδιά τους.
Και φυσικά το σωστό είναι όταν πάρεις την απόφαση με το ταίρι
σου να πατρευτείς να μην στηρίζεσαι στις πλάτες των γονιών σου
και να απλώνεις τα πόδια σου παραμέσα από το πάπλωμα σου και
τα έξοδα σου να μην υπερβαίνουν τα έσοδα σου.
Με εκτίμηση
redpassion69

silver80

# 48 στις 7/6/2010
author
Ανδρας / 39 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 23
Απαντήσεις: 1.322

Παράθεση:
Παρόλη τη φαινομενικά τραγική κατάσταση που νομίζουμε ότι υπάρχει,πώς γίνεται ρε παιδιά μπουζουξίδικα,καφετέριες,ταβέρνες,νησιά,χιονοδρομικά κέντρα να είναι μονίμως γεμάτα;Μήπως η κατάσταση δεν είναι τόσο άσχημη όσο νομίζουμε;Δε μπορεί όλοι αυτοί να είναι βολεμένοι.

Περυσι το καλοκαιρι πηγαινα σε καποια μαθηματα ξενης γλωσσας, ημασταν 8 ατομα στο τμημα, ολοι μεταξυ 25-35...οι μισοι ηταν εκπαιδευτικοι (ωρομισθιοι και αναπληρωτες) και οι αλλοι χαμηλομισθοι ιδιωτικοι υπαλληλοι...

Τον Αυγουστο το φροντιστηριο θα εκλεινε για 3 εβδομαδες και μιλουσαμε για τις διακοπες, οι περισσοτεροι θα πηγαιναν 15-20 μερες διακοπες σε 2 ή και 3 διαφορετικους προορισμους(!) Απο τις συζητησεις που καναμε διαπιστωσα οτι τα συγκεκριμενα ατομα εβγαιναν καθε βραδυ, αγοραζαν ακριβα ρουχα, ταξιδευαν 1-2 φορες καθε χρονο στο εξωτερικο, ειχαν το αυτοκινητο τους.

Το σιγουρο ειναι οτι ενας ωρομισθιος/αναπληρωτης εκπαιδευτικος ή ενας χαμηλομισθος ιδ. υπαλλήλος δεν μπορει να κανει τοσο μεγαλα εξοδα στηριζομενος στον μισθο του...

Οι πλειοψηφια απο αυτους που βλεπουμε να ξοδευουν μεγαλα ποσα σε ταξιδια, νυχτερινη διασκεδαση, επωνυμα ρουχα κτλ θα συνεχισουν να το κανουν, ειτε γιατι τσονταρουν οι γονεις τους (που εχουν), ειτε γιατι εκτος απο την δουλεια τους εχουν ενα εξτρα εισοδημα απο καποια ακινητα που εχουν κληρονομησει.

Ειναι γεγονος οτι ο Ελληνας γονιος που εχει την δυνατοτητα, θα δινει στο παιδι του ακομη και αν αυτο φτασει 30-40 χρονων.
μέτρον άριστον!

# 49 στις 7/6/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by silver80

Παράθεση:
Παρόλη τη φαινομενικά τραγική κατάσταση που νομίζουμε ότι υπάρχει,πώς γίνεται ρε παιδιά μπουζουξίδικα,καφετέριες,ταβέρνες,νησιά,χιονοδρομικά κέντρα να είναι μονίμως γεμάτα;Μήπως η κατάσταση δεν είναι τόσο άσχημη όσο νομίζουμε;Δε μπορεί όλοι αυτοί να είναι βολεμένοι.

Περυσι το καλοκαιρι πηγαινα σε καποια μαθηματα ξενης γλωσσας, ημασταν 8 ατομα στο τμημα, ολοι μεταξυ 25-35...οι μισοι ηταν εκπαιδευτικοι (ωρομισθιοι και αναπληρωτες) και οι αλλοι χαμηλομισθοι ιδιωτικοι υπαλληλοι...

Τον Αυγουστο το φροντιστηριο θα εκλεινε για 3 εβδομαδες και μιλουσαμε για τις διακοπες, οι περισσοτεροι θα πηγαιναν 15-20 μερες διακοπες σε 2 ή και 3 διαφορετικους προορισμους(!) Απο τις συζητησεις που καναμε διαπιστωσα οτι τα συγκεκριμενα ατομα εβγαιναν καθε βραδυ, αγοραζαν ακριβα ρουχα, ταξιδευαν 1-2 φορες καθε χρονο στο εξωτερικο, ειχαν το αυτοκινητο τους.

Το σιγουρο ειναι οτι ενας ωρομισθιος/αναπληρωτης εκπαιδευτικος ή ενας χαμηλομισθος ιδ. υπαλλήλος δεν μπορει να κανει τοσο μεγαλα εξοδα στηριζομενος στον μισθο του...

Οι πλειοψηφια απο αυτους που βλεπουμε να ξοδευουν μεγαλα ποσα σε ταξιδια, νυχτερινη διασκεδαση, επωνυμα ρουχα κτλ θα συνεχισουν να το κανουν, ειτε γιατι τσονταρουν οι γονεις τους (που εχουν), ειτε γιατι εκτος απο την δουλεια τους εχουν ενα εξτρα εισοδημα απο καποια ακινητα που εχουν κληρονομησει.

Ειναι γεγονος οτι ο Ελληνας γονιος που εχει την δυνατοτητα, θα δινει στο παιδι του ακομη και αν αυτο φτασει 30-40 χρονων.

Aπο φέτος και έπεται συνέχειαμ όλοι μας φτωχύναμε-φτωχαίνουμε.
Πιστεύω θα μειωθούν κατα πολύ αυτά τα φαινομενα...

Διαβασα χθες στο Εθνος οτι απο Σεπτέβρη και άλλα μέτρα και άλλες μειώσεις μισθών-αυξήσεις ποτά τσιγάρα νέοι φόροι κτλ..
Όσο για τη βενζίνη ανέφερε πως αν μπει φορος για τους ρυπους co2 μπορει να φτασει τα 3€.....

# 50 στις 20/6/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Χμ...εγώ πάντως, μέχρι πριν ένα χρόνο(προ κρίσης δηλαδή), μπορώ να πω οτι έβρισκα δουλειά στο αντικείμενο μου(προγραμματιστης) χωρίς μεγάλες δυσκολίες, και χωρίς να έχω τίποτα γνωριμίες ή μέσα...απλώς έστελνα βιογραφικά σε αγγελίες. Νομίζω οτι ήταν συνδιασμός πραγμάτων, δηλ ήμουν οσο "καλος" έπρεπε για να κάνω την δουλεια, αλλά όχι τοσο καλός ωστε να πρέπει να με πληρώνουν περισσότερο ή να αισθάνονται να απειλούνται. Βέβαια είμαι σίγουρος οτι μετά το στρατο θα βρίσκω πάρα πολυ δύσκολα κάτι παρόμοιο, οποτε κανα μηνα πριν βγω θα ψάξω για διαφορα είδη δουλειων, κι αφου εξασφαλίσω το 500αρι τουλάχιστον, θα μπορώ να συνεχίσω να ψάξω για κάτι πιο ενδιαφέρον απο ασφαλέστερη θέση.
Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost