Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Ελληνες τεμπεληδες η κατι αλλο...

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

flat_line

# 1 στις 30/5/2010
author
Ανδρας / 38 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 26
Απαντήσεις: 5.945
'Aρεσαν+: 0%

Ελληνες τεμπεληδες η κατι αλλο...

Ακούω πολύ συχνά ότι οι έλληνες δεν θέλουν να δουλέψουν η ότι έχουμε γίνει τεμπέληδες κατά κάποιο τρόπο και όλοι θέλουν τη δουλειά στο δημόσιο. Από την άλλη στην εργασία μου σε κάποιο τομέα που είναι πράγματι δύσκολα τα πράγματα βλέπω πλέον να εργάζονται μόνο αιγύπτιοι, πακιστανοί και ότι άλλο μπορείτε να φανταστείτε με πενιχρούς μισθούς, δεν γνωρίζω αν είναι ασφαλισμένοι, ατελείωτες ώρες και κάτω από άθλιες συνθήκες. Εγώ προσωπικά την δουλειά που κάνουν αυτοί και τις ώρες που δουλεύουν σε σχέση με τα χρήματα που παίρνουν δεν θα την έκανα. Είμαι τεμπέλης? Τους υπεύθυνους δεν τους ενδιαφέρει επίσης η ποιότητα της εργασίας, τους ενδιαφέρει μόνο να γίνεται η δουλειά τους. Σε μια εταιρεία δομικών έργων που είχα επισκεφτεί είδα επίσης το ίδιο Μίλαγα πριν μέρες με φίλη ιδιοκτήτρια εταιρείας και μου έλεγε πως δεν θα ήθελε να με προσλάβει στην εταιρεία της γιατί οι έλληνες δεν αντέχουν και έχει μόνο ξένους. Περίεργο, τόσο μαλθακοί έχουμε γίνει, να ξέρει εκ των προτέρων ότι θα τα φτύσω!!. Σημειωτέων κάνω αθλητισμό από παιδί, έχω καλή σωματοδομή και είμαι υγιέστατος και σε πολύ καλή κατάσταση.

# 2 στις 30/5/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Originally posted by flat_line
Ακούω πολύ συχνά ότι οι έλληνες δεν θέλουν να δουλέψουν η ότι έχουμε γίνει τεμπέληδες κατά κάποιο τρόπο και όλοι θέλουν τη δουλειά στο δημόσιο. Από την άλλη στην εργασία μου σε κάποιο τομέα που είναι πράγματι δύσκολα τα πράγματα βλέπω πλέον να εργάζονται μόνο αιγύπτιοι, πακιστανοί και ότι άλλο μπορείτε να φανταστείτε με πενιχρούς μισθούς, δεν γνωρίζω αν είναι ασφαλισμένοι, ατελείωτες ώρες και κάτω από άθλιες συνθήκες. Εγώ προσωπικά την δουλειά που κάνουν αυτοί και τις ώρες που δουλεύουν σε σχέση με τα χρήματα που παίρνουν δεν θα την έκανα. Είμαι τεμπέλης? Τους υπεύθυνους δεν τους ενδιαφέρει επίσης η ποιότητα της εργασίας, τους ενδιαφέρει μόνο να γίνεται η δουλειά τους. Σε μια εταιρεία δομικών έργων που είχα επισκεφτεί είδα επίσης το ίδιο Μίλαγα πριν μέρες με φίλη ιδιοκτήτρια εταιρείας και μου έλεγε πως δεν θα ήθελε να με προσλάβει στην εταιρεία της γιατί οι έλληνες δεν αντέχουν και έχει μόνο ξένους. Περίεργο, τόσο μαλθακοί έχουμε γίνει, να ξέρει εκ των προτέρων ότι θα τα φτύσω!!. Σημειωτέων κάνω αθλητισμό από παιδί, έχω καλή σωματοδομή και είμαι υγιέστατος και σε πολύ καλή κατάσταση.

Βρε και ο πιο γυμνασμένος άνθρωπος του κοσμου να εισαι, η οικοδομή είναι οικοδομή. Αντέχεις φίλε μου τις μελανιές απο τα σκερπάνια? Αντέχεις να δουλεύεις μες στον ήλιο όλη μέρα? Αντέχεις τη βρώμα που κάθεται σε όλο σου το κορμί και θέλει 10 μπάνια για να φύγει?

Με άλλα λόγια ,αντέχεις τα χέρια του εργάτη?

Ένας Μπαγκλαντεσιανός που έχει τραβήξει τα μύρια όσα για να καταλήξει στην Ελλάδα, αντέχει! Εμείς όμως?
Ποιος αθλητισμός και ποια σωματοδομή μου λες....

flat_line

# 3 στις 30/5/2010
author
Ανδρας / 38 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Originally posted by XAIVANI

Παράθεση:

Βρε και ο πιο γυμνασμένος άνθρωπος του κοσμου να εισαι, η οικοδομή είναι οικοδομή. Αντέχεις φίλε μου τις μελανιές απο τα σκερπάνια? Αντέχεις να δουλεύεις μες στον ήλιο όλη μέρα? Αντέχεις τη βρώμα που κάθεται σε όλο σου το κορμί και θέλει 10 μπάνια για να φύγει?

Με άλλα λόγια ,αντέχεις τα χέρια του εργάτη?

Ένας Μπαγκλαντεσιανός που έχει τραβήξει τα μύρια όσα για να καταλήξει στην Ελλάδα, αντέχει! Εμείς όμως?
Ποιος αθλητισμός και ποια σωματοδομή μου λες....

Εντάξει φίλε μου, όμως οι παλιοί οικοδόμοι πως άντεχαν? Πριν έρθουν οι ορδές των ξένων υπήρχαν έλληνες που έκαναν αυτή την δουλειά. Όσο για μένα, έχω δουλέψει στους 0 βαθμούς όλη νύχτα, επειδή πιάνω μαχαίρι στην δουλειά μου έχω επανελειμένα κάνει ράμματα στα δάχτυλα, ένα μικρό σχίσιμο στην κοιλιακή χώρα που ευτυχώς δεν ήταν σοβαρό. Στον αθλητισμό, έχω ράμματα στο κεφάλι και στα χείλια από χτυπήματα. Αλλά και πάλι εγώ ας πούμε δεν είμαι άξιος να αντέξω αυτή τη δουλειά, παλιά οι έλληνες οικοδόμοι πως το έκαναν?

minagizete

# 4 στις 30/5/2010
author
Γυναίκα / 42 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πέραμα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 72
Δεν είναι μόνο αυτό.

Οι πατεράδες και ο μαννάδες μας πως μπρορούσαν; Μπας και πήγαιναν σε γυμναστήρια ή έκαναν πρωταθλητισμό;

Γιά διάφορους λόγους έχουμε γίνει μαλθακοί...

είτε γιατί οι γονείς μας είχαν περάσει δύσκολα χρόνια και ήθελαν για τα βλαστάρια τους "καλύτερο μέλλον" που συνεπαγόταν "ΜΑΚΡΥΑ απο χειρωνακτικές εργασίες " τους έστρεψαν στα "καλά" επαγγέλματα,

είτε γιατί ο επαγγελματικός προσανατολισμός στη χώρα μας είναι ανύπαρκτος

είτε γιατί οι κυβερνήσεις έμπασαν μετανάστες για να χτύπησουν τον πληθωρισμό με φτηνά μεροκάματα

και διάφορα άλλα

καταλήξαμε να έχουν πάρει όλων μας (σχεδόν) τα μυαλά αέρα, να θεωρούμε κάποια επαγγέλματα απαξιωτικά για την αφεντιά μας και να κυνηγάμε τις "υψηλές" αποδοχές και κοινωνικές θέσεις μέσω του κατάλληλου επαγγέλματος.

# 5 στις 30/5/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Μας έχουν χαλάσει και λιγάκι οι γονείς μας είναι η αληθεια. Οι περισσότεροι κοντά στην δικια μου ηλικία έχουν γονείς που πέρασαν πολύ δύσκολα χρόνια. Χρόνια που δεν θα ήθελαν να ξαναδουμέ και εμείς για αυτό και πολλές φορες μας αποτρέπουν απο δουλειες δύσκολες και θέλουν όλοι να μας δουν με κάποιο μεγάλο πτυχίο (μιλαω πάντα για την πλειοψηφία σιγουρα δεν είναι όλοι έτσι). Πόσες φορές δεν έχουμε δει γονεις να πιέζουν σε υπερβολικό βαθμό το παιδί τους να βγάλει βαθμό στο σχολέιο να γίνει γιατρός και δικηγόρος;

Ακόμα και αν δεν καταφέρουμε να παρουμε το ρημάδι το μεγάλο το πτυχίο (όπως δεν τα καταφερα ποτέ εγώ, δεν τα αγάπησα τα γράμματα στο σχολειο είναι η αλήθεια) και πάλι θέλουν να μας βλέπουν άνετους. Αυτό σε συνδυασμό με τα μεροκάματα πεινας που δίνουν πολλοί μας έχουν κάνει να αποφεύγουμε δύσκολες δουλειες. Δεν έχουμε μάθει στα δύσκολα. Όχι όσο ένας Πακιστανός που ηρθε στην Ελλάδα πιθανότατα στριμωγμένος για μέρες μαζι με άλλους πόσους σε κανενα κοντέινερ πλοίου.

Όπως έτσι έχει μαθει ο Πακιστανος (και ο καθε μετανάστης που έχει περάσει δύσκολα χρόνια, πιθανόν ανάλογα με αυτα πολλών πατεραδων μας) έτσι έχουμε μάθει και εμείς. Τώρα αν η κρίση αυτή μας κάνει να δουλευουμε για... τρεις και εξήντα ποτέ δεν ξέρεις. Πάντως προσωπικά ο πιο μεγάλος μισθος που έχω πάρει ειναι 500 ευρω. Εχω απορρίψει δουλειές όπου μου έδιναν 250-300 το μηνα (ως δικαιολογια μου είχαν πει πως είναι καινούργια επιχήρηση και στην αρχη δεν μπορούν να δίνουν πολλα).

# 6 στις 30/5/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Ότι μπορεί ο καθένας ανάλογα με το μυαλό και τα προσόντα που διαθέτει.

Μαγκια του ενός να μπει στο Δημόσιο.
Μαγκια ταυ αλλουνού να γινει γατρός-δικηγορος.
Μαγκιά και του τριτου να γινει πωληταρας.

Αλίμονο στους άνεργους που δε βρισκουν/δεν μπορουν να κανουν καμια δουλεια που να τους εξασφαλιζι τα βασικα.
Βεβαια παιζει ρολο και ο παραγοντας τυχη, αλλα πιστευω οτι οσο το κυνηγας,κανεις σωστες επιλογες,προβλεπεις-ρισκαρεις η τυχη θα ειναι μαζι σου.
ΥΓ Για μενα οι γονεις σε επηρεαζουν μεχρι τα 18-19 σου.Μετα βλεπεις καθαρα τι γινεται και κανεις τα κουμαντα σου (αν βλεπεις μπροστα)

flat_line

# 7 στις 30/5/2010
author
Ανδρας / 38 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Originally posted by Dark_Tranquillity
Μας έχουν χαλάσει και λιγάκι οι γονείς μας είναι η αληθεια. Οι περισσότεροι κοντά στην δικια μου ηλικία έχουν γονείς που πέρασαν πολύ δύσκολα χρόνια. Χρόνια που δεν θα ήθελαν να ξαναδουμέ και εμείς για αυτό και πολλές φορες μας αποτρέπουν απο δουλειες δύσκολες και θέλουν όλοι να μας δουν με κάποιο μεγάλο πτυχίο (μιλαω πάντα για την πλειοψηφία σιγουρα δεν είναι όλοι έτσι). Πόσες φορές δεν έχουμε δει γονεις να πιέζουν σε υπερβολικό βαθμό το παιδί τους να βγάλει βαθμό στο σχολέιο να γίνει γιατρός και δικηγόρος;

Ακόμα και αν δεν καταφέρουμε να παρουμε το ρημάδι το μεγάλο το πτυχίο (όπως δεν τα καταφερα ποτέ εγώ, δεν τα αγάπησα τα γράμματα στο σχολειο είναι η αλήθεια) και πάλι θέλουν να μας βλέπουν άνετους. Αυτό σε συνδυασμό με τα μεροκάματα πεινας που δίνουν πολλοί μας έχουν κάνει να αποφεύγουμε δύσκολες δουλειες. Δεν έχουμε μάθει στα δύσκολα. Όχι όσο ένας Πακιστανός που ηρθε στην Ελλάδα πιθανότατα στριμωγμένος για μέρες μαζι με άλλους πόσους σε κανενα κοντέινερ πλοίου.

Όπως έτσι έχει μαθει ο Πακιστανος (και ο καθε μετανάστης που έχει περάσει δύσκολα χρόνια, πιθανόν ανάλογα με αυτα πολλών πατεραδων μας) έτσι έχουμε μάθει και εμείς. Τώρα αν η κρίση αυτή μας κάνει να δουλευουμε για... τρεις και εξήντα ποτέ δεν ξέρεις. Πάντως προσωπικά ο πιο μεγάλος μισθος που έχω πάρει ειναι 500 ευρω. Εχω απορρίψει δουλειές όπου μου έδιναν 250-300 το μηνα (ως δικαιολογια μου είχαν πει πως είναι καινούργια επιχήρηση και στην αρχη δεν μπορούν να δίνουν πολλα).

Φίλε Dark Tranquility έχω διαβάσει κείμενα σου και ε θεωρώ αξιόλογο άνθρωπο. Με σεβασμό λοιπόν σου λέω ότι τα 500 ευρώ είναι μισθός ληστρικός, εκτός αν εργάζεσαι τετράωρο, part time. Για τα 250 και 300 το μήνα δεν το συζητάω, εγώ θα γελούσα αν μου πρότειναν τέτοιο μισθό η και χειρότερα. Δεν έχουν έρθει όλοι οι μετανάστες στριμωγμένοι σε κοντέινερ. Βλέπω και αλβανούς και βούλγαρους που έρχονται και εργάζονται σε δουλειές που θα μπορούσαν μια χαρά να ανταποκριθούν και ελληνόπουλα. Εμένα η γνωστή μου που με απέτρεψε να δουλέψω στην εταιρεία της έχει βούλγαρους να δουλεύουν.

# 8 στις 30/5/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Έτσι πως έχουν γίνει τα πράγματα τώρα,οι περισσότεροι ψάχνουν για δουλειά οπουδήποτε,με ότι πτυχίο και να διαθέτουν.Βλέπεις πχ απόφοιτους νομικής να δουλεύουν πιτσαδόροι,ιατρικής να δουλεύουν σερβιτόροι κλπ.Είναι και ψυχολογικό το θέμα,αν κάθεσαι όλη μέρα χωρίς να δουλεύεις,τρελαίνεσαι.Απο κει και πέρα,παίζει μεγάλο ρόλο και η οικονομική κατάσταση της κάθε οικογένειας.Αν η οικογένεια δεν έχει οικονομικά προβλήματα,τότε είναι πιθανόν το 'βλαστάρι'να κωλοβαράει τρώγοντας τα λεφτά των γονιών του.Αν όμως το χρήμα δεν ρέει,τότε αναγκαστικά θα πάει να δουλέψει,ακόμα και σε οικοδομή ή χωράφι.

Πάντως εδώ που τα λέμε,οι γεμάτες καφετέριες σε εργάσιμες ώρες και τα γεμάτα μπουζουξίδικα κάθε βράδυ,δεν μας τιμούν σαν λαό.Εμείς οι ίδιοι δίνουμε μεγάλα πατήματα σους ξένους για να μας κάνουν ανέκδοτο.Όταν τα βλέπουν αυτά,έχουν δίκιο να απορούν αν δουλεύουμε ποτέ εμεις οι Έλληνες.Άντε μετά να τους εξηγήσεις ότι δεν είναι όλοι έτσι.

# 9 στις 30/5/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by Sotos1
Έτσι πως έχουν γίνει τα πράγματα τώρα,οι περισσότεροι ψάχνουν για δουλειά οπουδήποτε,με ότι πτυχίο και να διαθέτουν.Βλέπεις πχ απόφοιτους νομικής να δουλεύουν πιτσαδόροι,ιατρικής να δουλεύουν σερβιτόροι κλπ.Είναι και ψυχολογικό το θέμα,αν κάθεσαι όλη μέρα χωρίς να δουλεύεις,τρελαίνεσαι.Απο κει και πέρα,παίζει μεγάλο ρόλο και η οικονομική κατάσταση της κάθε οικογένειας.Αν η οικογένεια δεν έχει οικονομικά προβλήματα,τότε είναι πιθανόν το 'βλαστάρι'να κωλοβαράει τρώγοντας τα λεφτά των γονιών του.Αν όμως το χρήμα δεν ρέει,τότε αναγκαστικά θα πάει να δουλέψει,ακόμα και σε οικοδομή ή χωράφι.

Πάντως εδώ που τα λέμε,οι γεμάτες καφετέριες σε εργάσιμες ώρες και τα γεμάτα μπουζουξίδικα κάθε βράδυ,δεν μας τιμούν σαν λαό.Εμείς οι ίδιοι δίνουμε μεγάλα πατήματα σους ξένους για να μας κάνουν ανέκδοτο.Όταν τα βλέπουν αυτά,έχουν δίκιο να απορούν αν δουλεύουμε ποτέ εμεις οι Έλληνες.Άντε μετά να τους εξηγήσεις ότι δεν είναι όλοι έτσι.

Το παράδοξο είναι οτι οταν ο Έλληνας πρέπει ή θέλει να δουλέψει κανείς δεν μπορεί να τον συναγωνιστεί. Εχω συνεργαστεί με ξένους, και η διαφορά με μας ειναι τεράστια. Έχουμε φτάσει σε σημείο να λέμε "αν δεν την αναλάβει Έλληνας, η δουλειά δεν γίνεται"
Οι περισσότεροι ξένοι είναι τυπολάτρες, κάνουν το 8ωρο τους και αύριο πάλι, δε πα να καίγεται το σύμπαν.
Δεν έχουν αυτό το φιλότιμο του Έλληνα, που θα αγχωθεί, θα πιεστεί, και θα κάνει υπερπροσπάθεια για να βγει η δουλειά.

Απλά υπάρχουν πολλοί βολεμένοι ΈΛληνες, άνθρωποι που δεν χρειάζεται να δουλεψουν γιατί εισπράτουν νοικια, απο τα σπίτια που καρπώθηκαν οι γονείς τους και οι παππουδες τους την εποχή της αντιπαροχής.

xristoskaiti

# 10 στις 30/5/2010
author
Ανδρας / 48 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Καλλιθέα
Απαντήσεις: 38
οι ελληνες ειναι τεμπελιδες και βλακες με μεγαλη διαφορα απο τους υπολοιπους ευρωπαιους......
δεν ειναι τυχαιο οτι οι πιο πολλοι νεοι σημερα σπουδαζουν για να παρουν ενα πτυχιο σε κατι που σιγουρα δεν θα βρουν δουλεια στην ελλαδα και μετα κλαψουριζουν γιατι ειναι ανεργοι.....
τι να το κανω που ο αλλος ειναι πολυ....εξυπνος , μαθητης....και για αυτο εγινε......μαθηματικος η δικηγορος, !!!!! αφου ειναι πολυ σιγουρο οτι δεν θα βρει δουλεια στην ελλαδα !!!!
και εχει και την απαιτηση να του βρει το κρατος !!!!!
γιατι δεν σκεφτηκε οτι θα μεινει ανεργος οταν σπουδαζε......αρχιτεκτονικη ::::
μηπως ειναι ενας βλακας και μισος που απλα διαβαζε για να ευχαριστησει τους βλακες γονεις του :::::

και οταν το παρει με το καλο..... το κολοχαρτο....και ειναι ανεργος γιατι δεν παεει να κανει μια αλλη δουλεια απο αυτες που κανουν οι μεταναστες και να θρεφει την οικογενεια του οπως κανουν οι ξενοι :::
του πεφτει βαρυ το φτυαρι και ο κασμας η μουτζουρα στα μηχανουργεια και στα σιδεραδικα θεωρει οτι ειναι εξυπνος αλλα δεν ειναι .....
και φτανει στα 35 ανεργος και ατεχνος και φυσικα δεν θα τον προτημισει κανεις...τι δουλεια μπορει να μαθει ενας 30ρης σε αυτη την ηλικια :::
τιποτα......
φυσικα εδεσε τον γαιδαρο του οταν ο μπαμπας και η μαμα του του φτιαξαν 1-2 διαμερισματα που τωρα τα νοικιαζει και περνει......500 ευρω τον μηνα !!!!!

αλλα δουλεια δεν του φτιαξαν , περιμεναν να του την βρουν αλλοι.....
ειπαμε αυτος ειναι σπουδαγμενος , αλλα ουτε που τολμα να ανοιξει ας πουμε ενα φροντιστιριο γιατι ειναι αχρηστος.....
κανει ομως διαδιλωσεις και περιμενει ...να του βρουν δουλεια....σε φροντιστηριο η στο δημοσιο....
φυσικα μιας και που ειναι και λιγο επαναστατης κανονισε απο παλια να κλεισει
οτι βιομηχανια υπηρχε στην ελλαδα κανοντας συνεχεια απεργιες και δουλευοντας λιγο με αποτελεσμα να τα μαζεψουν και να φυγουν........
αλλα ειπαμε εχει την απαιτηση να βρει και δουλεια.........
για αυτο κανεις δεν προκειτε να παρει εναν ελληνα στην δουλεψη του οταν υπαρχει ο ατσιδας ο αλβανος που ηρθε ξυπολοιτος απο την χωρα του και αμα τολμησει να του πει κανεις κανε απεργια , τον πλακωνει και στους μπατσους.....
βλεπεις ελληνες να δουλευουν σε ευκολες και ξεκουραστες δουλειες για 700 ευρω τον μηνα, αλλα ποιος αλβανος η τελος παντων μεταναστης θα καταδεχοταν να δουλευει για 700;;;
στον ελληνα αμα πεις παρε 700 και φυλα μια πορτα θα το κανει....
αμα πεις παρε 1500 + ενσημα και σκαβε για 8 ωρες την ημερα και σαββατο θα σου πει οχι....
για αυτο και εγω εχω στην δουλεια μου 2 αλβανους που πιανουν πουλια στον αερα και δουλευουν σκληρα γιατι εχουν ονειρα και υποχρεωσεις,εχουν μαθει την δουλεια απο μικροι δηλαδη απο οταν οι συνομηλικοι τους ελληνες χαζευαν στην καφετερια με χαζογκομενες , και τωρα δεν εχω κανενα προβλημα....
οταν ερθει λοιπων ενας ανεργος ελληνας στα 30 - 35 να μου πει θελω δουλεια εγω τι θα πρεπει να τον βαλω να κανει ;;;
τι μπορει να κανει καλυτερα απο τους δυο αλβανους που μαθαν την δουλεια τους στα 19 χρονια τους ;;; τι δουλεια μπορει να μαθει ενας 35 χρονος ;;;;
στην θαλασσα δεν υπαρχει ποτε ανεργεια !!!
γιατι δεν πηγε στην θαλασσα οπου θα ηταν και περιζητητος να δουλεψει οπως κανει ο γαμπρος μου και να ζει την οικογενεια του ;;;
δησκολη δουλεια εεεε;;;;;
καποτε θα μαθει οτι δεν ειναι καλο οταν απολυθει απο τον στρατο η πρωτη του εγνοια να ειναι το καλο αυτοκηνητο με δοσεις ουτε ειναι καλη ιδεα ο μπαμπας του να δουλευει μια ζωη για να του φτιαξει ενα σπιτι.... ας του εφτιαχνε μια δουλεια και με πολυ κοπο θα ερχοταν και το σπιτι,και τελος παντον θα ειχε λεφτα στην τσεπη του .οχι πολλα αλλα οσα χρειαζονται για να ζησει τα παιδια του

ε..... καλα να παθει......ερχονται και χειροτερα.........

flat_line

# 11 στις 30/5/2010
author
Ανδρας / 38 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Originally posted by xristoskaiti
οι ελληνες ειναι τεμπελιδες και βλακες με μεγαλη διαφορα απο τους υπολοιπους ευρωπαιους......
δεν ειναι τυχαιο οτι οι πιο πολλοι νεοι σημερα σπουδαζουν για να παρουν ενα πτυχιο σε κατι που σιγουρα δεν θα βρουν δουλεια στην ελλαδα και μετα κλαψουριζουν γιατι ειναι ανεργοι.....
τι να το κανω που ο αλλος ειναι πολυ....εξυπνος , μαθητης....και για αυτο εγινε......μαθηματικος η δικηγορος, !!!!! αφου ειναι πολυ σιγουρο οτι δεν θα βρει δουλεια στην ελλαδα !!!!
και εχει και την απαιτηση να του βρει το κρατος !!!!!
γιατι δεν σκεφτηκε οτι θα μεινει ανεργος οταν σπουδαζε......αρχιτεκτονικη ::::
μηπως ειναι ενας βλακας και μισος που απλα διαβαζε για να ευχαριστησει τους βλακες γονεις του :::::

και οταν το παρει με το καλο..... το κολοχαρτο....και ειναι ανεργος γιατι δεν παεει να κανει μια αλλη δουλεια απο αυτες που κανουν οι μεταναστες και να θρεφει την οικογενεια του οπως κανουν οι ξενοι :::
του πεφτει βαρυ το φτυαρι και ο κασμας η μουτζουρα στα μηχανουργεια και στα σιδεραδικα θεωρει οτι ειναι εξυπνος αλλα δεν ειναι .....
και φτανει στα 35 ανεργος και ατεχνος και φυσικα δεν θα τον προτημισει κανεις...τι δουλεια μπορει να μαθει ενας 30ρης σε αυτη την ηλικια :::
τιποτα......
φυσικα εδεσε τον γαιδαρο του οταν ο μπαμπας και η μαμα του του φτιαξαν 1-2 διαμερισματα που τωρα τα νοικιαζει και περνει......500 ευρω τον μηνα !!!!!

αλλα δουλεια δεν του φτιαξαν , περιμεναν να του την βρουν αλλοι.....
ειπαμε αυτος ειναι σπουδαγμενος , αλλα ουτε που τολμα να ανοιξει ας πουμε ενα φροντιστιριο γιατι ειναι αχρηστος.....
κανει ομως διαδιλωσεις και περιμενει ...να του βρουν δουλεια....σε φροντιστηριο η στο δημοσιο....
φυσικα μιας και που ειναι και λιγο επαναστατης κανονισε απο παλια να κλεισει
οτι βιομηχανια υπηρχε στην ελλαδα κανοντας συνεχεια απεργιες και δουλευοντας λιγο με αποτελεσμα να τα μαζεψουν και να φυγουν........
αλλα ειπαμε εχει την απαιτηση να βρει και δουλεια.........
για αυτο κανεις δεν προκειτε να παρει εναν ελληνα στην δουλεψη του οταν υπαρχει ο ατσιδας ο αλβανος που ηρθε ξυπολοιτος απο την χωρα του και αμα τολμησει να του πει κανεις κανε απεργια , τον πλακωνει και στους μπατσους.....
βλεπεις ελληνες να δουλευουν σε ευκολες και ξεκουραστες δουλειες για 700 ευρω τον μηνα, αλλα ποιος αλβανος η τελος παντων μεταναστης θα καταδεχοταν να δουλευει για 700;;;
στον ελληνα αμα πεις παρε 700 και φυλα μια πορτα θα το κανει....
αμα πεις παρε 1500 + ενσημα και σκαβε για 8 ωρες την ημερα και σαββατο θα σου πει οχι....
για αυτο και εγω εχω στην δουλεια μου 2 αλβανους που πιανουν πουλια στον αερα και δουλευουν σκληρα γιατι εχουν ονειρα και υποχρεωσεις,εχουν μαθει την δουλεια απο μικροι δηλαδη απο οταν οι συνομηλικοι τους ελληνες χαζευαν στην καφετερια με χαζογκομενες , και τωρα δεν εχω κανενα προβλημα....
οταν ερθει λοιπων ενας ανεργος ελληνας στα 30 - 35 να μου πει θελω δουλεια εγω τι θα πρεπει να τον βαλω να κανει ;;;
τι μπορει να κανει καλυτερα απο τους δυο αλβανους που μαθαν την δουλεια τους στα 19 χρονια τους ;;; τι δουλεια μπορει να μαθει ενας 35 χρονος ;;;;
στην θαλασσα δεν υπαρχει ποτε ανεργεια !!!
γιατι δεν πηγε στην θαλασσα οπου θα ηταν και περιζητητος να δουλεψει οπως κανει ο γαμπρος μου και να ζει την οικογενεια του ;;;
δησκολη δουλεια εεεε;;;;;
καποτε θα μαθει οτι δεν ειναι καλο οταν απολυθει απο τον στρατο η πρωτη του εγνοια να ειναι το καλο αυτοκηνητο με δοσεις ουτε ειναι καλη ιδεα ο μπαμπας του να δουλευει μια ζωη για να του φτιαξει ενα σπιτι.... ας του εφτιαχνε μια δουλεια και με πολυ κοπο θα ερχοταν και το σπιτι,και τελος παντον θα ειχε λεφτα στην τσεπη του .οχι πολλα αλλα οσα χρειαζονται για να ζησει τα παιδια του

ε..... καλα να παθει......ερχονται και χειροτερα.........

Φίλε xristoskaiti θα συμφωνήσω μαζί σου σε κάποια από όσα μου έγραψες, αλλά όταν ο άλλος είναι πράγματι εξαιρετικός μαθητής γιατί να μην σπουδάσει? Ο άνθρωπος που έχει ταλέντο στα μαθηματικά, η έχει την διανοητική ιπποδύναμη να γίνει επιστήμονας γιατί να μην το κάνει? Υπάρχουν και παιδιά που στο σχολείο δεν ενεργούν υπό την πίεση των γονιών για να σπουδάσουν, να πάρουν ένα πτυχίο. Οι έλληνες είναι τεμπέληδες και βλάκες με διαφορά από τους υπόλοιπους ευρωπαίους , ενώ οι αλβανοί πιάνουν πουλιά στον αέρα!!! Τώρα τι να σου απαντήσω? Να πεις στον έλληνα πάρε 1500 ευρώ και τα ένσημά σου και δεν θα πάει? Εγώ σου λέω πως υπάρχουν έλληνες που θα τρέξουν, επίσης υπάρχουν εργοδότες που θα σκεφτούν, γιατί να πάρω έλληνα και να του δώσω 1500 και να μην πάρω δύο πακιστανούς να τους δίνω από 700 και να τους έχω ανασφάλιστους, το έχω συναντήσει αυτό το φαινόμενο και δεν στο αναφέρω υποθετικά. Δεν καταλαβαίνω γιατί αναφέρεσαι τόσο απαξιωτικά στους έλληνες. Υπάρχουν και ελληνόπουλα που δεν τα βρήκαν έτοιμα, που δεν έχουν σπίτια και τα όνειρά τους δεν περιορίζονται στην απόκτηση ενός αυτοκινήτου.

xristoskaiti

# 12 στις 30/5/2010
author
Ανδρας / 48 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Καλλιθέα
Απαντήσεις: 38
συμφωνω σε ολα !!! ομως,
ο ανθρωπος ο εξυπνος αντι να μαθει ποια ειναι η τετραγωνικη ριζα του 34342
και να μεινει ανεργος μπορει να γινει πολυ καλος και εξυπνος ας πουμε μηχανουργος , που ειναι περιζητητος η ενας πολυ καλος και αξιος καπετανιος αλλιος να μην κλαψουριζει......

αυτο για τα 1500 ειναι αληθεια..... οι πιο πολλοι ελληνες προτημαν την ευκολη δουλεια παρα την δυσκολη και κουραστικη....φυσικα και υπαρχουν ελληνες που εργαζονται για τα 1500 και καλα κανουν ομως δεν ειναι οι πολλοι αλλα οι λιγοτεροι

σχετικα με τους αλβανους σιγουρα ο μεταναστης που ηρθε μονος του στα 17 του στην ελλαδα αφηνοντας τα παντα πισω του ειναι πολυ πιο καλος στην δουλεια του απο αυτον που αποφασισε στα 30 του να βρει μια δυσκολη δουλεια , ασχετη με αυτο που σπουδασε !!!

ειληκρινα ποτε δεν εχει ερθει ελληνας να μου ζητησει δουλεια !!!
μονο μια φορα περασε ενας που κραταγε ενα χαρτι που ελεγε οτι ειχε κανει φυλακη και αποφυλακιστηκε λογο παραβιασης του νομου περι ναρκωτικων και ζηταγε δουλεια !!! φυσικα δεν μπορουσε να κανει τιποτα απο αυτα που επρεπε εαν τον επερνα.....
οι ελληνες ειναι πολυ επιλεκτικοι στις δουλειες που διαλεγουν !!
εγω κανω μια μουτζουρικη δουλεια , δεν μπορω να πω φυσικα ποια , αλλα τελος παντων εξασφαλιζω τα προς το ζην και εχω και 2 υπαλληλους...σιγουρα ειναι πολυ κουραστικη δεν αμφιβαλλω , αλλα δεν μπορουσα να κανω και αλλιως , οι υπολοιποι ανεργοι γιατι δεν μου ζητησαν ποτε δουλεια ;;;
στον πειραια δουλευα μεχρι πριν λιγα χρονια δεν ειμουν και σε κανα χωραφι μακρια !!!

φυσικα μιλω για τους περισσοτερους ελληνες και οχι για τις εξαιρεσεις
συμφωνω και για την ασφαλεια των εργαζομενων τωρα που δεν εχει λεφτα το ικα πιστευω θα μπει και σε αυτο ενα τελος ....

inioxos52

# 13 στις 30/5/2010
author
Ανδρας / 64 / Σε διάσταση
Ν. Θεσσαλονίκης / Πανόραμα
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 7.274
Gia pes mou file mou, ti douleia kaneis autin tis stigmi kai apaksiwneis me tosi eukolia ta 500 eurw?

Den gnwrizeis pws stin Ellada paragontai etisiws xiliades xiliadwn "epistimones", apo ta panepistimia pou ston upoloipo kosmo 8ewrountai to polu texnikes sxoles?

Den gnwrizeis pws oi uperfialoi goneis strefoun ta paidia tous me ka8e 8usia pros tis anwtates spoudes, ufistamenoi tou kosmou tis steriseis, giati o kur-Panagiwtis kai i kura-Maria 8eloun na doun ton kanakari tous ptuxiouxo, kai as ton trefoune mexri na ginei 40 xronwn anergos?

Den gnwrizeis pws oi simerinoi neoi stin suntriptiki tous pleiopsifia ntoparismenoi apo tis vlakwdeis oneiroparmenes sumperifores twn gonewn tous, den katadexontai na kanoun douleies isws kai monima, katwteres tou ptuxiou pou katexoun, kai pou ana8ema ean gnwrizoun estw kai makran to antikeimeno tou?

Oi Ellines den itan pote tempelides. "Fiakes" itan pantote, tis epideiksis. Kai exoun gennisei ws epi to pleiston A.P.A.Eedes dil (Aneu Prosontwn Aneu Eidikotitos).

Exeis anarwti8ei pote, giati den mporeis na vreis stis meres mas enan mastora na kaneis ena meremeti, kai psaxneis meres, kai kleineis rantevou, kai otan er8ei, gia misi wra douleias sou zitaei ta mallia tis kefalis sou, kai tis dikis tou mazu?

Kai to lew auto, epeidi 20 meres psaxnw na vrw enan aloumina, na mou allaksei duo kleidaries stis mpalkonoportes, kai apo oti katalavainw 8a psaxnw alles toses, kai ean fanw tuxeros 8a vrw.

Kapote, milwntas me kapoious Skandinavous, mou eipan pws uparxoun meletes, pws oi Ellines doulevoun polu perissoteres wres apo tous Eurwpaious, doulevoun omws anarxa kai xwris sustima me apotelesma na min fainetai i douleia tous.

Logw loipon tou gegonotos pws eisai akomi 29, koita na min eisai toso apaksiwtikos sta 500, giati apo dw kai pera akomi kai auta, polu duskola 8a ta vreis, an ta vreis.
...Ναι στην χρηση των Ελληνικων στο διαδικτυο. Σε σας το λεω Ελληνολατρες, που εχετε ακομη Εγγλεζικα ψευδωνυμα. Και δεν εννοω την γραφη...

Dardana

# 14 στις 30/5/2010
author
Γυναίκα / 47 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651

Παράθεση:
Ακούω πολύ συχνά ότι οι έλληνες δεν θέλουν να δουλέψουν η ότι έχουμε γίνει τεμπέληδες κατά κάποιο τρόπο και όλοι θέλουν τη δουλειά στο δημόσιο. Από την άλλη στην εργασία μου σε κάποιο τομέα που είναι πράγματι δύσκολα τα πράγματα βλέπω πλέον να εργάζονται μόνο αιγύπτιοι, πακιστανοί και ότι άλλο μπορείτε να φανταστείτε με πενιχρούς μισθούς, δεν γνωρίζω αν είναι ασφαλισμένοι, ατελείωτες ώρες και κάτω από άθλιες συνθήκες. Εγώ προσωπικά την δουλειά που κάνουν αυτοί και τις ώρες που δουλε
ύουν σε σχέση με τα χρήματα που παίρνουν δεν θα την έκανα.

υπαρχει μια σοβαρη διαφορά: εσυ (και εγω, δε λεω οχι) προφανως εχεις επιλογη. οι πακιστανοι και αιγυπτιοι που λες, δεν εχουν. αν κι εσυ δεν ειχες άλλη επιλογη, την ιδια 'σκατο'δουλεια θα'κανες με τον ιδιο γελοιο μισθο. λες να μπορουν καλυτερα και να προτιμουν να σκοτωνονται;
Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

flat_line

# 15 στις 31/5/2010
author
Ανδρας / 38 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Originally posted by inioxos52
Gia pes mou file mou, ti douleia kaneis autin tis stigmi kai apaksiwneis me tosi eukolia ta 500 eurw?

Den gnwrizeis pws stin Ellada paragontai etisiws xiliades xiliadwn "epistimones", apo ta panepistimia pou ston upoloipo kosmo 8ewrountai to polu texnikes sxoles?

Den gnwrizeis pws oi uperfialoi goneis strefoun ta paidia tous me ka8e 8usia pros tis anwtates spoudes, ufistamenoi tou kosmou tis steriseis, giati o kur-Panagiwtis kai i kura-Maria 8eloun na doun ton kanakari tous ptuxiouxo, kai as ton trefoune mexri na ginei 40 xronwn anergos?

Den gnwrizeis pws oi simerinoi neoi stin suntriptiki tous pleiopsifia ntoparismenoi apo tis vlakwdeis oneiroparmenes sumperifores twn gonewn tous, den katadexontai na kanoun douleies isws kai monima, katwteres tou ptuxiou pou katexoun, kai pou ana8ema ean gnwrizoun estw kai makran to antikeimeno tou?

Oi Ellines den itan pote tempelides. "Fiakes" itan pantote, tis epideiksis. Kai exoun gennisei ws epi to pleiston A.P.A.Eedes dil (Aneu Prosontwn Aneu Eidikotitos).

Exeis anarwti8ei pote, giati den mporeis na vreis stis meres mas enan mastora na kaneis ena meremeti, kai psaxneis meres, kai kleineis rantevou, kai otan er8ei, gia misi wra douleias sou zitaei ta mallia tis kefalis sou, kai tis dikis tou mazu?

Kai to lew auto, epeidi 20 meres psaxnw na vrw enan aloumina, na mou allaksei duo kleidaries stis mpalkonoportes, kai apo oti katalavainw 8a psaxnw alles toses, kai ean fanw tuxeros 8a vrw.

Kapote, milwntas me kapoious Skandinavous, mou eipan pws uparxoun meletes, pws oi Ellines doulevoun polu perissoteres wres apo tous Eurwpaious, doulevoun omws anarxa kai xwris sustima me apotelesma na min fainetai i douleia tous.

Logw loipon tou gegonotos pws eisai akomi 29, koita na min eisai toso apaksiwtikos sta 500, giati apo dw kai pera akomi kai auta, polu duskola 8a ta vreis, an ta vreis.

Ηνίοχε, σε ευχαριστώ καταρχήν που έκανες τον κόπο να διαβάσεις το κείμενο μου, αλλά πολύ φοβάμαι ότι δεν το κατάλαβες σωστά. Συμφωνώ πως υπάρχουν γονείς που προσπαθούν μέσα από τα παιδιά τους να ικανοποιήσουν την ματαιοδοξία τους, να βγάλουν το απωθημένο τους, η και ακόμα να εξασφαλίσουν ένα καλύτερο μέλλον στα παιδιά τους. Όμως όπως ανέφερα και ποιο πάνω υπάρχουν και παιδιά που διαθέτουν την πνευματική υποδύναμη για να γίνουν καλοί επιστήμονες . Σκέψου τον κυρ Παναγιώτη και την Κυρα Μαρία που αναφέρεις να μην είχαν τα χρήματα να στείλουν το παιδί τους ποτέ φροντιστήριο να μην του ζήτησαν ποτέ τίποτα και ξαφνικά πάει το παιδάκι αυτό και βγάζει ένα 19 στις πανελλήνιες και περνάει Ιατρική. Τι θα πρέπει να του πουν τότε οι γονείς? Από τα κείμενά μου επίσης είναι φανερό τι δουλειά κάνω και δεν έχει καμιά σχέση με τον τομέα των σπουδών μου. Οι έλληνες δεν καταδέχονται να κάνουν δουλείες κατώτερες του πτυχίου που έχουν αναφέρεις κάπου, γνωρίζω όμως κοπέλα 35 χρονών ψυχολόγο που δουλεύει σε καφετέρια. Έχω και άλλα παραδείγματα δεν είναι όμως επί του παρόντος.
Εγώ δεν απαξιώνω τα 500 ευρώ, αυτό που λέω είναι πως πρέπει να πληρώνεται ο καθένας βάση αυτού που προβλέπει ο νόμος. Αν τώρα δεν κάνω λάθος ο βασικός μισθός του ανειδίκευτου εργάτη χωρίς προϋπηρεσία για 40 ώρες εργασία την εβδομάδα είναι γύρο στα 700 και κάτι ευρώ. Αν κάνω λάθος διόρθωσέ με. Πέρα από αυτό ένα νέο παιδί που έχει όνειρα ας πούμε να νοικιάσει ένα σπίτι και να μείνει με την κοπέλα του τι μπορεί να κάνει με 500 ευρό? Θα τον συντηρούν προφανώς οι γονείς του και αυτά τα 500 θα είναι το χαρτζιλίκι του.

inioxos52

# 16 στις 31/5/2010
author
Ανδρας / 64 / Σε διάσταση
Ν. Θεσσαλονίκης / Πανόραμα
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 7.274

Παράθεση:
Ηνίοχε, σε ευχαριστώ καταρχήν που έκανες τον κόπο να διαβάσεις το κείμενο μου, αλλά πολύ φοβάμαι ότι δεν το κατάλαβες σωστά. Συμφωνώ πως υπάρχουν γονείς που προσπαθούν μέσα από τα παιδιά τους να ικανοποιήσουν την ματαιοδοξία τους, να βγάλουν το απωθημένο τους, η και ακόμα να εξασφαλίσουν ένα καλύτερο μέλλον στα παιδιά τους. Όμως όπως ανέφερα και ποιο πάνω υπάρχουν και παιδιά που διαθέτουν την πνευματική υποδύναμη για να γίνουν καλοί επιστήμονες . Σκέψου τον κυρ Παναγιώτη και την Κυρα Μαρία που αναφέρεις να μην είχαν τα χρήματα να στείλουν το παιδί τους ποτέ φροντιστήριο να μην του ζήτησαν ποτέ τίποτα και ξαφνικά πάει το παιδάκι αυτό και βγάζει ένα 19 στις πανελλήνιες και περνάει Ιατρική. Τι θα πρέπει να του πουν τότε οι γονείς? Από τα κείμενά μου επίσης είναι φανερό τι δουλειά κάνω και δεν έχει καμιά σχέση με τον τομέα των σπουδών μου. Οι έλληνες δεν καταδέχονται να κάνουν δουλείες κατώτερες του πτυχίου που έχουν αναφέρεις κάπου, γνωρίζω όμως κοπέλα 35 χρονών ψυχολόγο που δουλεύει σε καφετέρια. Έχω και άλλα παραδείγματα δεν είναι όμως επί του παρόντος.
Εγώ δεν απαξιώνω τα 500 ευρώ, αυτό που λέω είναι πως πρέπει να πληρώνεται ο καθένας βάση αυτού που προβλέπει ο νόμος. Αν τώρα δεν κάνω λάθος ο βασικός μισθός του ανειδίκευτου εργάτη χωρίς προϋπηρεσία για 40 ώρες εργασία την εβδομάδα είναι γύρο στα 700 και κάτι ευρώ. Αν κάνω λάθος διόρθωσέ με. Πέρα από αυτό ένα νέο παιδί που έχει όνειρα ας πούμε να νοικιάσει ένα σπίτι και να μείνει με την κοπέλα του τι μπορεί να κάνει με 500 ευρό? Θα τον συντηρούν προφανώς οι γονείς του και αυτά τα 500 θα είναι το χαρτζιλίκι του.

Epeidi loipon file mou mallon esu den katalaves ti sou egrapsa, ta kanw akomi pio liana.

DEN anaferomai sto asteri ma8iti pou xwris na stoixisei mia draxmi stous goneis tou pernaei iatriki, giati einai i eksairesi, kai mpravo tou.

Egw milaw gia ton kanona, o opoios deixnei auta pou upostirizw.

Exeis dei pollous gonious, eidika mesoastous, alla kai mikroastous, enw to paidi tous einai ma8itis tou 12 i kai parakatw, na ton stelnoun na ginei udraulikos?

Protimoun xilies fores na steri8oun oi idioi stelnontas ton sto TEI tis anw Kwlopetinitsas (giati egrapse gia 5) na spoudasei fusiologia twn eru8rwn petaloudwn, para na ton valoun dipla se ena ilektrologo na ma8ei mia texni, kai isws se mia texniki sxoli parallila.

O vasikos mis8os apo dw kai pera, 8anai kata polu xamiloteros apo auton pou isxue mexris prin to DNT. Opote ta 500 eurw, opoios ta eksasfalizei sta8era kai sigoura, 8anai aksios alla kai tuxerakias.

Ontws, oi neoi simera kata kanona, den pane se douleies "katwteres" tou ptuxiou tous, epeidi etsi tous ema8an oi goneis tous kuriws. "O guios o dikos mou, o guios tou Tadopoulou pitsadoros"? POTE.....TETOIO REZILIKI.

Les kai ta paidia pou eginan mastoria, i kapetanaioi, ksekinwntas apo pitsadoroi, einai apo alli sarka plasmena, i paidia enos katwterou 8eou.

Telos, to neo paidi ksereis den arkeitai simera mono sto na vrei spiti me tin kopella tou, alla 8elei kai autokinitaki i mixani, kai oles tis eksodous tou, ta rouxalakia tou, tis diakopes tou, kai ola ta sumparamartounta tis kaloperasis stin opoia einai ma8imenos kai autos, kai ekeini. I mipws oute auto to ksereis?

Etsi omws agapite, oxi 500, oxi 1000, alla oute 1500 den tou ftanoun, mias kai den touma8an pote, pws prepei na aplwnei ta podia tou ligo pio mesa apo to ekastote paplwma pou dia8etei.

Ara, ean 8elei na aneksartitopoii8ei apo tous goneis, 8a prepei apofasistika kai autos kai i kopella tou, na kanoun apo duo douleies gia na ta vgaloun aksioprepws pera, kai oxi na perimenoun san zitianoi kai pali tous goneis. Einai 8ema egwismou, kai aksioprepeias nomizw.

Afise loipon tis 8ewries, kai prosgeiwsou stin wmi kai agria simerini pragmatikotita.

8a perasoun polla xronia opws i peira deixnei, skliris douleias kai prospa8eias, prin mporesei o neos monos tou kuriws, na eksasfalisei tin perivoiti oikonomiki autodunamia.

Mexri tote, skuvoume to kefali kai doulevoume, gia na mporoume kapote na perifanevomaste, pws kataferame na ginoume kapoioi stin koinwnia, pragma pou euxomai se ka8e neo.
...Ναι στην χρηση των Ελληνικων στο διαδικτυο. Σε σας το λεω Ελληνολατρες, που εχετε ακομη Εγγλεζικα ψευδωνυμα. Και δεν εννοω την γραφη...

flat_line

# 17 στις 31/5/2010
author
Ανδρας / 38 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Originally posted by inioxos52

Παράθεση:

Epeidi loipon file mou mallon esu den katalaves ti sou egrapsa, ta kanw akomi pio liana.

DEN anaferomai sto asteri ma8iti pou xwris na stoixisei mia draxmi stous goneis tou pernaei iatriki, giati einai i eksairesi, kai mpravo tou.

Egw milaw gia ton kanona, o opoios deixnei auta pou upostirizw.

Exeis dei pollous gonious, eidika mesoastous, alla kai mikroastous, enw to paidi tous einai ma8itis tou 12 i kai parakatw, na ton stelnoun na ginei udraulikos?

Protimoun xilies fores na steri8oun oi idioi stelnontas ton sto TEI tis anw Kwlopetinitsas (giati egrapse gia 5) na spoudasei fusiologia twn eru8rwn petaloudwn, para na ton valoun dipla se ena ilektrologo na ma8ei mia texni, kai isws se mia texniki sxoli parallila.

O vasikos mis8os apo dw kai pera, 8anai kata polu xamiloteros apo auton pou isxue mexris prin to DNT. Opote ta 500 eurw, opoios ta eksasfalizei sta8era kai sigoura, 8anai aksios alla kai tuxerakias.

Ontws, oi neoi simera kata kanona, den pane se douleies "katwteres" tou ptuxiou tous, epeidi etsi tous ema8an oi goneis tous kuriws. "O guios o dikos mou, o guios tou Tadopoulou pitsadoros"? POTE.....TETOIO REZILIKI.

Les kai ta paidia pou eginan mastoria, i kapetanaioi, ksekinwntas apo pitsadoroi, einai apo alli sarka plasmena, i paidia enos katwterou 8eou.

Telos, to neo paidi ksereis den arkeitai simera mono sto na vrei spiti me tin kopella tou, alla 8elei kai autokinitaki i mixani, kai oles tis eksodous tou, ta rouxalakia tou, tis diakopes tou, kai ola ta sumparamartounta tis kaloperasis stin opoia einai ma8imenos kai autos, kai ekeini. I mipws oute auto to ksereis?

Etsi omws agapite, oxi 500, oxi 1000, alla oute 1500 den tou ftanoun, mias kai den touma8an pote, pws prepei na aplwnei ta podia tou ligo pio mesa apo to ekastote paplwma pou dia8etei.

Ara, ean 8elei na aneksartitopoii8ei apo tous goneis, 8a prepei apofasistika kai autos kai i kopella tou, na kanoun apo duo douleies gia na ta vgaloun aksioprepws pera, kai oxi na perimenoun san zitianoi kai pali tous goneis. Einai 8ema egwismou, kai aksioprepeias nomizw.

Afise loipon tis 8ewries, kai prosgeiwsou stin wmi kai agria simerini pragmatikotita.

8a perasoun polla xronia opws i peira deixnei, skliris douleias kai prospa8eias, prin mporesei o neos monos tou kuriws, na eksasfalisei tin perivoiti oikonomiki autodunamia.

Mexri tote, skuvoume to kefali kai doulevoume, gia na mporoume kapote na perifanevomaste, pws kataferame na ginoume kapoioi stin koinwnia, pragma pou euxomai se ka8e neo.

Ηνίοχε δεν χρειάζεται να προσγειωθώ πουθενά. Την άγρια και σκληρή πραγματικότητα την βιώνω καθημερινά μέσα από την εργασία μου και την ζωή μου. Δεν ζω σε καμιά γυάλα απομονωμένος από τον υπόλοιπο κόσμο. Δεν γνωρίζω πως θα διαμορφωθούν οι μισθοί στο μέλλον και με την είσοδο της χώρας στο ΔΝΤ αλλά εξακολουθώ να υποστηρίζω πως κάθε άνθρωπος πρέπει να διεκδικεί αυτά που δικαιούται βάση νόμου, και όχι να ανέχεται ένα μισθό της πείνας απλά για να έχει μια δουλειά. Το παιδί του 19 είναι παιδί θαύμα για σένα , ωραία, υπάρχουν όμως και τα παιδιά του 16 του 17 και του 18. Παιδιά με φυσική κλίση στις θεωρητικές η στις θετικές επιστήμες και που επιζητούν ανωτέρου επιπέδου μόρφωση. Ο άνθρωπος που ανέφερα ποιο πάνω που έχει ταλέντο και αγαπάει τα μαθηματικά, θα τον εξαναγκάσεις να γίνει υδραυλικός? Θα γίνει μαθηματικός και από την στιγμή που το αγαπάει θα βρει και τον δρόμο του. Όσον αφορά τους γονείς, ναι βλέπω γονείς που όταν διακρίνουν πως το παιδί τους δεν τα πάει καλά στο σχολείο το σπρώχνουν στο να μάθει μια τέχνη. Είναι θέμα γονιού σε κάθε περίπτωση, και τουλάχιστον δεν φταίει ένα παιδί αν ο γονιός του λυσσάξει για τον οποιοδήποτε λόγο να μορφωθεί και ξηλώνεται. Ένα νέο παιδί θέλει και τις εξόδους του και τα ρουχαλάκια του και τις διακοπές του αναφέρεις σε κάποιο σημείο. Το περίεργο που είναι? Αν δεν βγουν και δεν αγοράσουν τα ρούχα τους και δεν διασκεδάσουν σε αυτή την ηλικία πότε θα το κάνουν? Μήπως πρέπει τα παιδιά να αφήσουν κατά μέρος τα ποιο ωραία τους χρόνια για να προσγειωθούν στην άγρια πραγματικότητα που λες. Πολλοί πτυχιούχοι πανεπιστημίου δουλεύουν σε καφετέριες και σε εργασίες άσχετες με το αντικείμενο των σπουδών τους όπως εγώ. Αυτό όντως είναι και θέμα προσωπικής αξιοπρέπειας, όπως επίσης να διεκδικείς και τα δεδουλευμένα σου και την ασφάλισή σου. Ειλικρινά δεν με ενδιαφέρει πως σκέπτεται ο καθένας για το παιδί του, το κείμενό μου δεν είχε αυτή τη θεματολογία, εμένα όλοι οι γνωστοί μου που τελείωσαν πανεπιστήμιο η και ΤΕΙ στην πλειοψηφία τους εργάζονται σε δουλειές άσχετες με αυτό που σπούδασαν. Ποιος φταίει Ηνίοχε που οι σημερινοί νέοι δεν μπορούν να εξασφαλίσουν οικονομική αυτοδυναμία? Ποιος φταίει που η χώρα είναι σε αυτή την κατάσταση? Οι νέοι? Που απλώνουν τα πόδια τους ποιο πέρα από όσο πρέπει? Μάστορας σε μια τεχνική εργασία πως θα γίνεις όταν ο άλλος προτιμά να απασχολεί αλλοδαπούς?

flat_line

# 18 στις 31/5/2010
author
Ανδρας / 38 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Originally posted by Dardana

Παράθεση:
Ακούω πολύ συχνά ότι οι έλληνες δεν θέλουν να δουλέψουν η ότι έχουμε γίνει τεμπέληδες κατά κάποιο τρόπο και όλοι θέλουν τη δουλειά στο δημόσιο. Από την άλλη στην εργασία μου σε κάποιο τομέα που είναι πράγματι δύσκολα τα πράγματα βλέπω πλέον να εργάζονται μόνο αιγύπτιοι, πακιστανοί και ότι άλλο μπορείτε να φανταστείτε με πενιχρούς μισθούς, δεν γνωρίζω αν είναι ασφαλισμένοι, ατελείωτες ώρες και κάτω από άθλιες συνθήκες. Εγώ προσωπικά την δουλειά που κάνουν αυτοί και τις ώρες που δουλε
ύουν σε σχέση με τα χρήματα που παίρνουν δεν θα την έκανα.

υπαρχει μια σοβαρη διαφορά: εσυ (και εγω, δε λεω οχι) προφανως εχεις επιλογη. οι πακιστανοι και αιγυπτιοι που λες, δεν εχουν. αν κι εσυ δεν ειχες άλλη επιλογη, την ιδια 'σκατο'δουλεια θα'κανες με τον ιδιο γελοιο μισθο. λες να μπορουν καλυτερα και να προτιμουν να σκοτωνονται;

Νταρντάνα έχεις δίκιο, επειδή έχω επιλογή μπορώ και δεν γίνομαι έρμαιο, με τιμάς με την συμμετοχή σου στο θέμα μου, έχεις ποιότητα σαν άνθρωπος, σε παρακαλώ να γράφεις πάντα στα θέματα μου.

silver80

# 19 στις 31/5/2010
author
Ανδρας / 39 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 23
Απαντήσεις: 1.322

Παράθεση:
Όσον αφορά τους γονείς, ναι βλέπω γονείς που όταν διακρίνουν πως το παιδί τους δεν τα πάει καλά στο σχολείο το σπρώχνουν στο να μάθει μια τέχνη. Είναι θέμα γονιού σε κάθε περίπτωση, και τουλάχιστον δεν φταίει ένα παιδί αν ο γονιός του λυσσάξει για τον οποιοδήποτε λόγο να μορφωθεί και ξηλώνεται.

Θεωρω πως ελαχιστοι κανουν το παραπανω. Και αυτο θα γινει απο γονεις που βγαζουν οι ιδιοι το μεροκαματο τους ασκωντας μια τεχνη ή απο εκεινους που δεν εχουν την οικονομικη δυνατοτητα να στειλουν τα παιδια τους σε ιδιωτικες σχολες ή στο εξωτερικο.

Οι γονεις που οι ιδιοι σπουδασαν και εξασκουν επαγγελματα με υψυλο status (γιατροι, δικηγοροι, μηχανικοι, διευθυντες επιχ/σεων) πιεζουν τα παιδια τους να σπουδασουν κατι αντιστοιχο ή εστω ένα επαγγελμα που εκτος από χρημα θα τους φερει και κοινωνικη καταξιωση.

Και αν το παιδι περασει σε ένα ΤΕΙ ‘’τρεχα γυρευε’’ και όχι σε μια σχολη υψηλης ζητησης θα ξηλωθουν και θα το στειλουν στο εξωτερικο να σπουδασει. Για τεχνικη σχολη βεβαια ουτε λογος...γνωριζεις πολλους γιατρους, δικηγορους, μηχανικους κτλ που θα εστελναν το παιδι τους να γινει υδραυλικος, ηλεκτρολογος, ξυλουργος, κομμωτρια, αισθητικος ακομα και αν το παιδι ειχε κλιση σε καποιο από αυτα?

Θυμαμαι έναν συμμαθητη στο λυκειο, καλος μαθητης αλλα το προσπαθουσε παρα πολύ, δεν τα επαιρνε με την πρωτη. Το παιδι ειχε ένα παθος με τις μηχανες αυτοκινητων και μοτοσικλετων, ειχε μαθει να επισκευαζει μονος του μικροπροβληματα που εβγαζε το σκουτερ του. Αν καποιος συμμαθητης ειχε προβλημα με το μηχανακι του ετρεχε πρωτα σε αυτόν να το ριξει μια ματια πριν το παει στο συνεργειο.

Η μητερα του γιατρος, ηθελε και ο υιος της να ακολουθησει το ιδιο επαγγελμα. Εδωσε το παιδι 2 φορες πανελληνιες δεν περασε πουθενα. Τον εστειλε στην Ιταλια να σπουδασει ιατρικη, στα 2 χρονια τα παρατησε και γυρισε Ελλαδα, καθισε ένα χρονο και ξανα πισω. Τελικα γυρισε πριν 1 χρονο με πτυχιο φαρμακοποιου.
μέτρον άριστον!

# 20 στις 31/5/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Θα συμφωνήσω ότι πλέον ακόμα και τα 400-500 ευρώ είναι πολύ δύσκολο να βρεθούν και δεν πρέπει με τίποτα να απαξιώνονται.Εννοείται βέβαια ότι ακόμα και δικό σου σπίτι να έχεις,οικογένεια μ'αυτά τα λεφτά δεν κάνεις.Πάντως αυτό που συμβαίνει στον τομέα 'Έλληνας και διασκέδαση' δεν διορθώνεται εύκολα.Θυμάμαι όταν ήμουν φοιτητής,υπήρχαν παιδιά που ξόδευαν πάνω από 800 ευρώ το μήνα,γιατί θέλανε να βγαίνουν κάθε βράδυ,να πηγαίνουν στα μπουζούκια κλπ.Έλεος ρε παιδιά.Φυσικά αν κάποιος έχει μάθει αυτόν τον τρόπο ζωής,του κακοφαίνεται όταν πλέον με τα λεφτά που θα βγάζει δεν θα μπορεί να πληρώνει ο ίδιος τα 'μπουζούκια' του.Άλλα έλα που οι γονείς εξακολουθούν να 'τσοντάρουν' για να μη στερείται το 'παιδί' τις εξόδους του και τις διακοπούλες του.

Επίσης,θέλω να πω και κάτι για τα δελτία ειδήσεων.ΕΛΕΟΣ ΠΙΑ!!!ΟΧΙ ΑΛΛΗ ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑ!!!Ακόμα κι αν δεν έχεις ψυχολογικά προβλήματα,σου δημιουργούν αυτοί.Σύμφωνα μ'αυτά που λένε,έπρεπε όλοι ήδη να είχαμε φύγει από τη χώρα.Όταν βλέπω τους υπαλλήλους των πολιτικών και ψευτοδημοσιογράφους Αυτιάδες,Παπαδάκηδες,Χατζηνικολάου,Ευαγγελάτους με εκατομμύρια ευρώ στους λογαριασμούς τους,με κότερα,με βίλες,δήθεν να συμπονούν τους άνεργους και τους συνταξιούχους,μου γυρνάνε τα μυαλά και σπάω την τηλεόραση.Είχε μεγάλο δίκιο κάποιος που είχε πει ότι αν το 1940 υπήρχαν κανάλια,όλοι οι Έλληνες θα είμασταν χεσμένοι και οι Ιταλοί θα μπαιναν για πλάκα.Ευτυχώς που δεν υπήρχαν τότε όλοι αυτοί που ανέφερα παραπάνω.
Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Δεν μπορείτε να απαντήσετε