Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Ελληνες τεμπεληδες η κατι αλλο...

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

cerise

# 21 στην 1/6/2010
author
Γυναίκα / 54 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πεύκη
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 7.206
'Aρεσαν+: 0%
Δεν σημαίνει πως όλοι οι Αιγύπτιοι είναι οικοδόμοι κι όλοι οι Ελληνες είναι τεμπέληδες. Ας μην πιάνουμε τα άκρα επειδή μια κυρία παίρνει σκλάβους στη δουλειά της.

Υπάρχουν Αιγύπτιοι και Πακιστανοί που είναι επιστήμονες, έμποροι, υπάλληλοι και οικοδόμοι κλπ. Ετσι υπάρχουν και Ελληνες που είναι επιστήμονες, έμποροι, υπάλληλοι και οικοδόμοι κλπ.

Τόσα χρόνια που δεν είχαμε το τσουνάμι των ξένων ποιοί έχτιζαν την Ελλάδα?

Και μην μου πεις ότι όλοι ήταν καλοπληρωμένοι και ασφαλισμένοι.......

Το σκλαβοπάζαρο πάντα υπήρχε, υπάρχει και θα υπάρχει. Aυτό κάποιοι το ανέχονται και κάποιοι όχι. Δεν σημαίνει πως αυτοί που δεν το ανέχονται είναι άνεργοι. Ο εξειδικευμένος ηλεκτρολόγος, υδραυλικός, τεχνίτης πάντα ήταν και θα είναι καλοπληρωμένος και περιζήτητος. Αυτός που κάνει καλή δουλειά.
Οταν δεν έχεις προσπαθήσει ν αποκτήσεις κάποια ειδικότητα ώστε η υπηρεσία που προσφέρεις να ικανοποιητική και να προσφέρει πραγματικές λύσεις . Εισαι δηλαδή μέτριος σε ότι κάνεις γιατί τα φορτώνεις στο κόκορα και κοιτάς άλλα πράγματα, πώς ο άλλος να σε προτιμήσει , να σε ζητήσει και να σε καλοπληρώσει? Μ ένα κομμάτι ψωμί θα σε πάρει. Ενώ τον ειδικό τεχνίτη θα τον προσέξει σαν τα μάτια του.

Κάπου πρέπει να κοιτάξουμε και τον εαυτό μας προς τα μέσα. Ισως κάποτε ο κόσμος είχε άνεση χρηματική και δεν τον ένοιαζε και τόσο να μην του κάνεις γρήγορα και σωστά τη δουλειά. Σήμερα που τα λεφτά βγαίνουν δύσκολα έχει διαφορετικές απαιτήσεις. Αυτές τις απαιτήσεις μερικοί δεν τις καταλαβαίνουν.

Τι θα γίνει στο μέλλον δεν ξέρω ....και που θα φτάσει η ανοχή μας για να επιβιώσουμε. Ελπίζω να μην φτάσουμε σε εργασιακό μεσαίωνα ούτε και θα το αφήσουμε να συμβεί νομίζω.....

Κάποιος ο οποίος έχει στόχους για τον εαυτό του και τη ποιότητά του αγωνίζεται ν αποκτήσει όλα εκείνα τα εφόδια ώστε να ανταποκριθεί στις απαιτήσεις του σήμερα. Αργά ή γρήγορα βρίσκει αυτό που θέλει και που αγωνίστηκε για να το αποκτήσει. Χωρίς αγώνα τίποτα δεν γίνεται.

Το Δημόσιο ήταν αβασάνιστος στόχος σε προηγούμενες εποχές. Υπήρχε η εξασφάλιση χωρίς αγώνα και απλά με μπάρμπα στη Κορώνη. Βλέπαμε το γείτονα που γύριζε σπίτι στις 2 η ώρα και ονειρευόμαστε κι εμείς τη ζωή του. Τρέχαμε στα κόμματα για το ρουσφέτι. Γιατί αυτό το θέατρο του παραλόγου βόλευε τους πάντες.
Κι όμως υπήρχαν κάποιοι που δεν ονειρεύτηκαν αυτό το βόλεμα. Ηθελαν κάτι περισσότερο για τον εαυτό τους για ν αναπτύξουν τις δραστηριότητές τους και να παράγουν έργο με τον δικό τους αγώνα και τα δικά τους μπαλακια. Και η κρίση να τους πλήξει δεν θα είναι για πολύ. Ολο και κάπου θα φανούν χρήσιμοι και θα επιβιώσουν.

Δεν είναι όλοι οι Ελληνες τεμπέληδες! Απλά δεν έχουν μάθει όλοι ν αγωνίζονται για να βελτιωθεί η ποιότητα της δουλειάς τους. Δεν έχουν εξελιχθεί όπως οι υπόλοιποι Ευρωπαίοι.

# 22 στην 1/6/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
καταθέτω και εγώ μια κουβέντα ενός ανθρώπου από γειτονική μας χώρα που ήρθε

πριν 18 χρόνια εδώ στην ελλάδα και τα λέμε αραιά και που ...

<<εσείς οι έλληνες νομίζετε ότι δουλεύατε μέχρι τώρα ...από δω και πέρα να σας δω>>
και δεν εννούσε φυσικά τους μπαμπάδες μας γιατί πολύ αυτούς απλά δεν τους πρόλαβε ...
και κάτι ακόμα:

αν σου τα έχουν όλα έτοιμα από μικρό ...

σπουδάσεις στα καλύτερα ....
απόκτήσεις τα καλύτερα εφόδια...
και στο τέλος πουλήσουνε και κανένα σπιτάκι για να σε χώσουνε στο δημόσιο και εσένα
να τρελαινεσαι και εσύ στην δουλειά παίρνοντας 1200-1300 και κάθε χρόνο να αυξάνονται
ε, τότε πολύ έυκολα μπερδεύσαι και απαξιώνεις τα 500 ευρώ που πρέπει να τα δουλεψεις κιόλας .....

αλλά , είπαμε ...από εδώ και πέρα ......

# 23 στην 1/6/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by cerise

Κι όμως υπήρχαν κάποιοι που δεν ονειρεύτηκαν αυτό το βόλεμα. Ηθελαν κάτι περισσότερο για τον εαυτό τους για ν αναπτύξουν τις δραστηριότητές τους και να παράγουν έργο με τον δικό τους αγώνα και τα δικά τους μπαλακια.

χωρίς να αμφισβητήσω αυτό που γράφεις ...
εγώ δεν έχω συναντήσει κανέναν που να μπορούσε να τρουπωσει στο δημόσιο και δεν το

έκανε ....κανέναν όμως ....

στα αλήθεια όμως ...όχι όσα δεν φτάνει η αλεπού ....
αλλά επίσης δεν έχω δεί και κανέναν να οδηγάει τριαξονικό φορόντας κοκκινη μπαντάνα

με πουά ρίγες και σταχτοκίτρινο φουλάρι ....

σε απλά ελληνικά : το ότι δεν το εχω δει εγώ δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει

flat_line

# 24 στην 1/6/2010
author
Ανδρας / 38 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 26
Απαντήσεις: 5.945

Παράθεση:
Originally posted by salti
καταθέτω και εγώ μια κουβέντα ενός ανθρώπου από γειτονική μας χώρα που ήρθε

πριν 18 χρόνια εδώ στην ελλάδα και τα λέμε αραιά και που ...

<<εσείς οι έλληνες νομίζετε ότι δουλεύατε μέχρι τώρα ...από δω και πέρα να σας δω>>
και δεν εννούσε φυσικά τους μπαμπάδες μας γιατί πολύ αυτούς απλά δεν τους πρόλαβε ...
και κάτι ακόμα:

αν σου τα έχουν όλα έτοιμα από μικρό ...

σπουδάσεις στα καλύτερα ....
απόκτήσεις τα καλύτερα εφόδια...
και στο τέλος πουλήσουνε και κανένα σπιτάκι για να σε χώσουνε στο δημόσιο και εσένα
να τρελαινεσαι και εσύ στην δουλειά παίρνοντας 1200-1300 και κάθε χρόνο να αυξάνονται
ε, τότε πολύ έυκολα μπερδεύσαι και απαξιώνεις τα 500 ευρώ που πρέπει να τα δουλεψεις κιόλας .....

αλλά , είπαμε ...από εδώ και πέρα ......

Salti σε ευχαριστώ και εσένα που έκανες τον κόπο να γράψεις στο θέμα που έθεσα στο φόρουμ. Εξήγησε μου όμως σε παρακαλώ, λίγο ποιο διεξοδικά αν δεν σου είναι κόπος, τι ακριβώς εννοείς όταν λες να πουλήσουνε κανένα σπιτάκι για να σε χώσουν στο δημόσιο.

cerise

# 25 στην 1/6/2010
author
Γυναίκα / 54 / Ελεύθερη

Παράθεση:

Παράθεση:
Originally posted by cerise

Κι όμως υπήρχαν κάποιοι που δεν ονειρεύτηκαν αυτό το βόλεμα. Ηθελαν κάτι περισσότερο για τον εαυτό τους για ν αναπτύξουν τις δραστηριότητές τους και να παράγουν έργο με τον δικό τους αγώνα και τα δικά τους μπαλακια.

χωρίς να αμφισβητήσω αυτό που γράφεις ...
εγώ δεν έχω συναντήσει κανέναν που να μπορούσε να τρουπωσει στο δημόσιο και δεν το

έκανε ....κανέναν όμως ....

στα αλήθεια όμως ...όχι όσα δεν φτάνει η αλεπού ....
αλλά επίσης δεν έχω δεί και κανέναν να οδηγάει τριαξονικό φορόντας κοκκινη μπαντάνα

με πουά ρίγες και σταχτοκίτρινο φουλάρι ....

σε απλά ελληνικά : το ότι δεν το εχω δει εγώ δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει

Κάνεις λάθος, προσωπικά είχα και τα εφόδια και το μέσον να πάω στο Δημόσιο. Οι γονείς μου δεν μου μίληγαν για καιρό που κλώτσησα όχι τη περίπτωση αλλά τις περιπτωσάρες. Αλλά εγώ κι άλλοι πολλοί φίλοι μου που τελειώσαμε μαζί τις σπουδές δεν θέλαμε ούτε κατά διάνυα να λημνάσουμε στο Δημόσιο. Και κάναμε πάρα πολύ καλά σε πληροφορώ.
Μπορεί να δουλέψαμε σκληρά αλλά γουστάραμε αυτό που κάναμε και πετύχαμε όλους τους στόχους μας και με το παραπάνω.
Φυσικά δεν σκεφτήκαμε ποτέ τη σύνταξη. Ποτέ δεν μέτρησα ένσημα και ποτέ δεν είπα πότε τελειώνω και πάω σπίτι. Το σπίτι για μένα είναι χαντάκωμα.
Οσο δουλεύω είμαι υγειής. Ετσι νοιώθω .....συγνώμη. Και όχι μόνον εγώ αλλά και πολλοί φίλοι και συνάδελφοι.
Ούτε ρολόϊ κοιτάξαμε ποτέ . Μόνο όταν είχαμε πολύ μικρά παιδιά ζοριστήκαμε αλλά αυτά περνάνε γρήγορα. Αν δεν τελειώναμε τη δουλειά μας δεν φεύγαμε.
Η δουλειά μας ήταν το δεύτερο σπίτι μας. Και φυσικά είχαμε και το τρόπο να το διασκεδάζουμε με χιούμορ και φαντασία. Η δημιουργία ποτέ δεν σ αφήνει να πλήξεις.

# 26 στην 1/6/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
και εσύ κάνεις λάθος αν πιστεύεις ότι επειδή ισχύει αυτό που λες για σένα

και για μια μερίδα ανθρώπων πάει να πει ότι είναι έτσι ...
εξάλλου αν διαβάσεις καλά το παραπάνω δικό μου ποστ δεν θα νιώσεις καμία ανάγκη

να ξεκινήσεις με το

<<κάνεις λάθος ...>>

τόσο τόνισμα εκεί με φουλάρια και χρώματα επέλεξες μάλλον να μην το δεις

για να μου πεις απλώς

<<κάνεις λάθος ..>>

flat_line

# 27 στην 1/6/2010
author
Ανδρας / 38 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Originally posted by silver80

Παράθεση:
Originally posted by flat_line
Όσον αφορά τους γονείς, ναι βλέπω γονείς που όταν διακρίνουν πως το παιδί τους δεν τα πάει καλά στο σχολείο το σπρώχνουν στο να μάθει μια τέχνη. Είναι θέμα γονιού σε κάθε περίπτωση, και τουλάχιστον δεν φταίει ένα παιδί αν ο γονιός του λυσσάξει για τον οποιοδήποτε λόγο να μορφωθεί και ξηλώνεται.

Θεωρω πως ελαχιστοι κανουν το παραπανω. Και αυτο θα γινει απο γονεις που βγαζουν οι ιδιοι το μεροκαματο τους ασκωντας μια τεχνη ή απο εκεινους που δεν εχουν την οικονομικη δυνατοτητα να στειλουν τα παιδια τους σε ιδιωτικες σχολες ή στο εξωτερικο.

Οι γονεις που οι ιδιοι σπουδασαν και εξασκουν επαγγελματα με υψυλο status (γιατροι, δικηγοροι, μηχανικοι, διευθυντες επιχ/σεων) πιεζουν τα παιδια τους να σπουδασουν κατι αντιστοιχο ή εστω ένα επαγγελμα που εκτος από χρημα θα τους φερει και κοινωνικη καταξιωση.

Και αν το παιδι περασει σε ένα ΤΕΙ ‘’τρεχα γυρευε’’ και όχι σε μια σχολη υψηλης ζητησης θα ξηλωθουν και θα το στειλουν στο εξωτερικο να σπουδασει. Για τεχνικη σχολη βεβαια ουτε λογος...γνωριζεις πολλους γιατρους, δικηγορους, μηχανικους κτλ που θα εστελναν το παιδι τους να γινει υδραυλικος, ηλεκτρολογος, ξυλουργος, κομμωτρια, αισθητικος ακομα και αν το παιδι ειχε κλιση σε καποιο από αυτα?

Θυμαμαι έναν συμμαθητη στο λυκειο, καλος μαθητης αλλα το προσπαθουσε παρα πολύ, δεν τα επαιρνε με την πρωτη. Το παιδι ειχε ένα παθος με τις μηχανες αυτοκινητων και μοτοσικλετων, ειχε μαθει να επισκευαζει μονος του μικροπροβληματα που εβγαζε το σκουτερ του. Αν καποιος συμμαθητης ειχε προβλημα με το μηχανακι του ετρεχε πρωτα σε αυτόν να το ριξει μια ματια πριν το παει στο συνεργειο.

Η μητερα του γιατρος, ηθελε και ο υιος της να ακολουθησει το ιδιο επαγγελμα. Εδωσε το παιδι 2 φορες πανελληνιες δεν περασε πουθενα. Τον εστειλε στην Ιταλια να σπουδασει ιατρικη, στα 2 χρονια τα παρατησε και γυρισε Ελλαδα, καθισε ένα χρονο και ξανα πισω. Τελικα γυρισε πριν 1 χρονο με πτυχιο φαρμακοποιου.

Αυτό που έγινε με τον φίλο σου ήταν ΕΓΚΛΗΜΑ. Σήμερα θα ήταν ένας εξαίρετος μηχανικός, θα είχε την δουλειά του, γιατί σε αυτές τις δουλειές ο άξιος δεν χάνεται, και θα είχε λύσει κατά πάσα πιθανότητα το οικονομικό του πρόβλημα. Η μοναδική μου απορία είναι γιατί ο φίλος σου δεν αντέδρασε εφόσον αγαπούσε τα μηχανολογικά. Κατά την ταπεινή μου άποψη πρέπει ο γονιός να κοιτάει ποιο είναι το παιδί που έχει απέναντί του. Ποιες είναι οι κλίσεις και τα ενδιαφέροντα του, και από εκεί και πέρα να κάνει ότι περνάει από το χέρι του, για να το βοηθήσει να τα αναπτύξει στο έπακρο. Κάθε παιδί είναι μοναδικό και ανεπανάληπτο και σίγουρα δεν είναι πιστό αντίγράφο του κάθε γονέα. Sylver 80 δεν θα κάτσω να ασχοληθώ με τα λάθη που κάνουν οι γονείς. Σίγουρα όμως ο ρόλος τους είναι καθοριστικός στην εξέλιξη του κάθε παιδιού.

silver80

# 28 στην 1/6/2010
author
Ανδρας / 39 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 23
Απαντήσεις: 1.322

Παράθεση:

Παράθεση:
Originally posted by silver80

Παράθεση:
Όσον αφορά τους γονείς, ναι βλέπω γονείς που όταν διακρίνουν πως το παιδί τους δεν τα πάει καλά στο σχολείο το σπρώχνουν στο να μάθει μια τέχνη. Είναι θέμα γονιού σε κάθε περίπτωση, και τουλάχιστον δεν φταίει ένα παιδί αν ο γονιός του λυσσάξει για τον οποιοδήποτε λόγο να μορφωθεί και ξηλώνεται.

Θεωρω πως ελαχιστοι κανουν το παραπανω. Και αυτο θα γινει απο γονεις που βγαζουν οι ιδιοι το μεροκαματο τους ασκωντας μια τεχνη ή απο εκεινους που δεν εχουν την οικονομικη δυνατοτητα να στειλουν τα παιδια τους σε ιδιωτικες σχολες ή στο εξωτερικο.

Οι γονεις που οι ιδιοι σπουδασαν και εξασκουν επαγγελματα με υψυλο status (γιατροι, δικηγοροι, μηχανικοι, διευθυντες επιχ/σεων) πιεζουν τα παιδια τους να σπουδασουν κατι αντιστοιχο ή εστω ένα επαγγελμα που εκτος από χρημα θα τους φερει και κοινωνικη καταξιωση.

Και αν το παιδι περασει σε ένα ΤΕΙ ‘’τρεχα γυρευε’’ και όχι σε μια σχολη υψηλης ζητησης θα ξηλωθουν και θα το στειλουν στο εξωτερικο να σπουδασει. Για τεχνικη σχολη βεβαια ουτε λογος...γνωριζεις πολλους γιατρους, δικηγορους, μηχανικους κτλ που θα εστελναν το παιδι τους να γινει υδραυλικος, ηλεκτρολογος, ξυλουργος, κομμωτρια, αισθητικος ακομα και αν το παιδι ειχε κλιση σε καποιο από αυτα?

Θυμαμαι έναν συμμαθητη στο λυκειο, καλος μαθητης αλλα το προσπαθουσε παρα πολύ, δεν τα επαιρνε με την πρωτη. Το παιδι ειχε ένα παθος με τις μηχανες αυτοκινητων και μοτοσικλετων, ειχε μαθει να επισκευαζει μονος του μικροπροβληματα που εβγαζε το σκουτερ του. Αν καποιος συμμαθητης ειχε προβλημα με το μηχανακι του ετρεχε πρωτα σε αυτόν να το ριξει μια ματια πριν το παει στο συνεργειο.

Η μητερα του γιατρος, ηθελε και ο υιος της να ακολουθησει το ιδιο επαγγελμα. Εδωσε το παιδι 2 φορες πανελληνιες δεν περασε πουθενα. Τον εστειλε στην Ιταλια να σπουδασει ιατρικη, στα 2 χρονια τα παρατησε και γυρισε Ελλαδα, καθισε ένα χρονο και ξανα πισω. Τελικα γυρισε πριν 1 χρονο με πτυχιο φαρμακοποιου.

Αυτό που έγινε με τον φίλο σου ήταν ΕΓΚΛΗΜΑ. Σήμερα θα ήταν ένας εξαίρετος μηχανικός, θα είχε την δουλειά του, γιατί σε αυτές τις δουλειές ο άξιος δεν χάνεται, και θα είχε λύσει κατά πάσα πιθανότητα το οικονομικό του πρόβλημα. Η μοναδική μου απορία είναι γιατί ο φίλος σου δεν αντέδρασε εφόσον αγαπούσε τα μηχανολογικά.

Το οικονομικο του προβλημα το εχει λυσει εδω και χρονια, οι γονεις του εχουν αρκετα λεφτα ωστε να ζησουν ανετα μεχρι και τα εγγονια τους.

Θεωρω οτι αντιδρασε αλλα ισως να τον επεισαν οτι αυτο ηταν το καλυτερο για εκεινον. Δεν γνωριζω πολλα πραγματα γιατι δεν ειναι φιλος μου, συμμαθητης ηταν και μετα το σχολειο χαθηκαμε, τα νεα του τα μαθαινα οταν τον πετυχαινα στις διακοπες των Χριστουγεννων και του καλοκαιριου και τα λεγαμε.

μέτρον άριστον!

freeman21

# 29 στην 1/6/2010
author
Ανδρας / 31 / Ελεύθερος
Ν. Λάρισας / Λάρισα
Θέματα: 39
Απαντήσεις: 2.604

Παράθεση:
Originally posted by Dark_Tranquillity
Μας έχουν χαλάσει και λιγάκι οι γονείς μας είναι η αληθεια. Οι περισσότεροι κοντά στην δικια μου ηλικία έχουν γονείς που πέρασαν πολύ δύσκολα χρόνια. Χρόνια που δεν θα ήθελαν να ξαναδουμέ και εμείς για αυτό και πολλές φορες μας αποτρέπουν απο δουλειες δύσκολες και θέλουν όλοι να μας δουν με κάποιο μεγάλο πτυχίο (μιλαω πάντα για την πλειοψηφία σιγουρα δεν είναι όλοι έτσι). Πόσες φορές δεν έχουμε δει γονεις να πιέζουν σε υπερβολικό βαθμό το παιδί τους να βγάλει βαθμό στο σχολέιο να γίνει γιατρός και δικηγόρος;

Ακόμα και αν δεν καταφέρουμε να παρουμε το ρημάδι το μεγάλο το πτυχίο (όπως δεν τα καταφερα ποτέ εγώ, δεν τα αγάπησα τα γράμματα στο σχολειο είναι η αλήθεια) και πάλι θέλουν να μας βλέπουν άνετους. Αυτό σε συνδυασμό με τα μεροκάματα πεινας που δίνουν πολλοί μας έχουν κάνει να αποφεύγουμε δύσκολες δουλειες. Δεν έχουμε μάθει στα δύσκολα. Όχι όσο ένας Πακιστανός που ηρθε στην Ελλάδα πιθανότατα στριμωγμένος για μέρες μαζι με άλλους πόσους σε κανενα κοντέινερ πλοίου.

Όπως έτσι έχει μαθει ο Πακιστανος (και ο καθε μετανάστης που έχει περάσει δύσκολα χρόνια, πιθανόν ανάλογα με αυτα πολλών πατεραδων μας) έτσι έχουμε μάθει και εμείς. Τώρα αν η κρίση αυτή μας κάνει να δουλευουμε για... τρεις και εξήντα ποτέ δεν ξέρεις. Πάντως προσωπικά ο πιο μεγάλος μισθος που έχω πάρει ειναι 500 ευρω. Εχω απορρίψει δουλειές όπου μου έδιναν 250-300 το μηνα (ως δικαιολογια μου είχαν πει πως είναι καινούργια επιχήρηση και στην αρχη δεν μπορούν να δίνουν πολλα).

Όλα είναι κύκλος που γυρίζει...

# 30 στην 1/6/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Γιατί σε κάθε επαγγελματικό θέμα πρέπει να πέφτει λάσπη στο Δημόσιο και στους υπαλλήλους?

Να ξεκαθαρίσω πως για μενα καθε ειδους σύμβαση ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου, stage,έργου κτλ που δεν ειναι αορίστου χρόνου ή μόνιμοι υπάλληλοι είναι απλά περαστικοί.Και ναι το κακο ειναι οτι σε αυτές τις περιπτώσεις υπήρξαν πολλές που κομματικά γίναν δημόσιοι υπάλληλοι...

Πέρα απο αυτούς υπάρχουν πολλοί αξιοι που έτρεξαν,έψαξαν,διάβασαν,μάζεψαν πτυχία και μπήκαν στο Δημόσιο μέσω εξετάσεων,Ασεπ και γενικότερα διαγωνισμούς με σειρά προταιρεότητας...
Έχετε δει αριθμό αιτήσεων για κάθε ειδικότετηα σε παλιούς διαγωνισμούς?Οι ίδιοι είναι που επειδή δεν τα καταφέρανε βρίζουν το Δημόσιο.

Πρόσφατα κατάφερα και μπήκα σε ένα διαγωνισμό (με την αξια μου και ειμαι πολυ περηφανος για αυτο)όπου έπεσε πολύ κόσκινο,πολλές δοκιμασίες ,αρκετά προσόντα καθώς και τύχη και όμως υπάρχουν πάλι λίγα ''βύσματα''.Κάνουν μπαμ.Ελάχιστα όμως.

Αντίστοιχα, κατι που αγνοείτε πολλοί απο σας, και θα σας το θυμήσω φέρνοντας ένα παράδειγμα..
Απο την εταιρία που έφυγα ήταν 2 κοπέλες στη λιανική, η μια με 6 χρόνια προϋπηρεσία,άριστη στη δουλειά της και η άλλη πιτσιρίκαμε 2 χρονια δουλειά(χαμηλός μισθός).Διώξανε λοιπόν την έμπειρη την κοπέλα για να κατεβάσουν μια άλλη κοπέλα απο άλλο γρφαείο(εβγαζε εγγυητικές) η οποία δεν ξέρει που παν τα 4 στη δουλειά,αγχωνεται με το παραμικρό κτλ αλλά λέω αλλά ήταν η γυναίκα του Νο1 τεχνικού της εταιρίας ο οποίος ειχε φερει αρκετά λεφτά στην εταιρία..
Να χαρώ εγώ αξιοκρατεία και οτι πας μπροστά με την αξία σου..
Λες και δεν έχουν τύχει αλλού περιπτώσεις οπου επειδή η γραμματέας δεν έκατσε στην Ελληνοαφεντικάρα δεν έφαγε πόδι.

Ή όπως χωρίς ντροπή κάνετε λόγο για ψίχουλα των 500 ευρώ.Πηγαίντε να ζήσετε εσείς με 500 ευρώ..Εσείς οι 40-50ρηδες που φάγατε φάγατε φάγατε και τώρα μας λέτε οτι είμαστε τεμπέληδες και βλάκες.
Ε λοιπόν σκεφτείτε αυτούς τους τεμπέληδες και τους βλάκες που γίνονται και αφεντικά στην Ελλάδα....

ουφ..

flat_line

# 31 στην 1/6/2010
author
Ανδρας / 38 / Ελεύθερος

Παράθεση:
Originally posted by anisixos_
Γιατί σε κάθε επαγγελματικό θέμα πρέπει να πέφτει λάσπη στο Δημόσιο και στους υπαλλήλους?

Να ξεκαθαρίσω πως για μενα καθε ειδους σύμβαση ιδιωτικού δικαίου ορισμένου χρόνου, stage,έργου κτλ που δεν ειναι αορίστου χρόνου ή μόνιμοι υπάλληλοι είναι απλά περαστικοί.Και ναι το κακο ειναι οτι σε αυτές τις περιπτώσεις υπήρξαν πολλές που κομματικά γίναν δημόσιοι υπάλληλοι...

Πέρα απο αυτούς υπάρχουν πολλοί αξιοι που έτρεξαν,έψαξαν,διάβασαν,μάζεψαν πτυχία και μπήκαν στο Δημόσιο μέσω εξετάσεων,Ασεπ και γενικότερα διαγωνισμούς με σειρά προταιρεότητας...
Έχετε δει αριθμό αιτήσεων για κάθε ειδικότετηα σε παλιούς διαγωνισμούς?Οι ίδιοι είναι που επειδή δεν τα καταφέρανε βρίζουν το Δημόσιο.

Πρόσφατα κατάφερα και μπήκα σε ένα διαγωνισμό (με την αξια μου και ειμαι πολυ περηφανος για αυτο)όπου έπεσε πολύ κόσκινο,πολλές δοκιμασίες ,αρκετά προσόντα καθώς και τύχη και όμως υπάρχουν πάλι λίγα ''βύσματα''.Κάνουν μπαμ.Ελάχιστα όμως.

Αντίστοιχα, κατι που αγνοείτε πολλοί απο σας, και θα σας το θυμήσω φέρνοντας ένα παράδειγμα..
Απο την εταιρία που έφυγα ήταν 2 κοπέλες στη λιανική, η μια με 6 χρόνια προϋπηρεσία,άριστη στη δουλειά της και η άλλη πιτσιρίκαμε 2 χρονια δουλειά(χαμηλός μισθός).Διώξανε λοιπόν την έμπειρη την κοπέλα για να κατεβάσουν μια άλλη κοπέλα απο άλλο γρφαείο(εβγαζε εγγυητικές) η οποία δεν ξέρει που παν τα 4 στη δουλειά,αγχωνεται με το παραμικρό κτλ αλλά λέω αλλά ήταν η γυναίκα του Νο1 τεχνικού της εταιρίας ο οποίος ειχε φερει αρκετά λεφτά στην εταιρία..
Να χαρώ εγώ αξιοκρατεία και οτι πας μπροστά με την αξία σου..
Λες και δεν έχουν τύχει αλλού περιπτώσεις οπου επειδή η γραμματέας δεν έκατσε στην Ελληνοαφεντικάρα δεν έφαγε πόδι.

Ή όπως χωρίς ντροπή κάνετε λόγο για ψίχουλα των 500 ευρώ.Πηγαίντε να ζήσετε εσείς με 500 ευρώ..Εσείς οι 40-50ρηδες που φάγατε φάγατε φάγατε και τώρα μας λέτε οτι είμαστε τεμπέληδες και βλάκες.
Ε λοιπόν σκεφτείτε αυτούς τους τεμπέληδες και τους βλάκες που γίνονται και αφεντικά στην Ελλάδα....

ουφ..

Φίλε μου συμφωνώ μαζί σου, δυστυχώς κάποιοι που στην ζωή τους βολεύτηκαν και ξεκούραστα παίρνουν τις συντάξεις των 2000 ευρώ στα 50 τους χρόνια τώρα θα ζητήσουν από τους νέους ανθρώπους να βγάλουν το φίδι από την τρύπα. Δεν ξέρω πως θα διαμορφωθούν οι μισθοί κάτω από την εποπτεία του ΔοΝηΤου αλλά η σκέψη ότι θα ζητηθεί στους σημερινούς νέους ανθρώπους που βγαίνουν τώρα στην ζωή να εργαστούν για 500 ευρώ μου προκαλεί αλλεργία. Θα σου πουν λοιπόν, άντε να δουλέψεις με τις σημερινές πανάθλιες συνθήκες, υπό το καθεστώς της παλιανθρωπιάς, της αναξιοκρατίας που ανέφερες, της αναξιοπρέπειας, της απόλυτης πουστιάς για 500 ευρώ. Σε μια κοινωνία που δεν ενδιαφέρεται τι αξίζεις , αλλά ποιον γνωρίζεις, ποιος σε στέλνει, ποιος σε σύστησε. Αν δεν γνωρίζεις κανέναν την πάτησες κακομοίρη, οι μέτριοι θα συνωμοτούν μια ζωή εναντίον σου. Και επειδή τα 500 δεν φτάνουν ρε παιδί μου, κάνε και μια δεύτερη δουλειά, και επειδή αν θέλεις να κάνεις οικογένεια ούτε τα 1000 φτάνουν να κάνει και η γυναίκα σου μία η δύο δουλειές να τα φέρεται βόλτα, άντε ανεπρόκοποι τεμπέληδες, που δεν συναντήσατε μια δυσκολία στην ζωή σας. Και έτσι θα είστε με την κοπέλα σου όλη την ημέρα να εργάζεστε χωρίς να έχεις χρόνο για τον εαυτό σου , χρόνο για να ζήσετε, ποιότητα ζωής για τον απόπατο, δύο καλές παραγωγικές μηχανές, άντε ρε πως θα δούμε προκοπή, τραβάτε το κουπί, εεεεόπ , εεεεεόπ.

cerise

# 32 στην 1/6/2010
author
Γυναίκα / 54 / Ελεύθερη

Παράθεση:
και εσύ κάνεις λάθος αν πιστεύεις ότι επειδή ισχύει αυτό που λες για σένα

και για μια μερίδα ανθρώπων πάει να πει ότι είναι έτσι ...
εξάλλου αν διαβάσεις καλά το παραπάνω δικό μου ποστ δεν θα νιώσεις καμία ανάγκη

να ξεκινήσεις με το

<<κάνεις λάθος ...>>

τόσο τόνισμα εκεί με φουλάρια και χρώματα επέλεξες μάλλον να μην το δεις

για να μου πεις απλώς

<<κάνεις λάθος ..>>

Σε απόλυτες απόψεις τύπου "δεν ξέρω κανέναν που να μην είχε την ευκαιρία να δουλεψει στο Δημόσιο και δεν πήγε¨" ενώ εγώ ξέρω πολλούς που την είχαν και δεν πήγαν τι ν απαντήσω ? Αν πχ έλεγες ...πολλούς από αυτούς που ξέρω αν είχαν την ευκαιρία θα πήγαιναν στο Δημόσιο ..ισως ήταν καλύτερο.
Τώρα τα φουλάρια και τα χρώματα είναι δική σου άποψη. Εγώ περιέγραψα μια αλήθεια . Δεν είναι κακό κάποιοι να λειτουργούν έτσι ...και κάποιοι αλλιώς...
Οι εργαζόμενοι δεν είναι μόνο Δημόσιο. Ούτε ο ιδιωτικός τομέας έχει μόνο σκλάβους που δουλεύουν αγγαρεία. Ούτε όλες οι νοοτροπίες είναι ίδιες.
Καιρός ν αφήσουμε τους εγωϊσμούς και να κάνουμε διάλογο ουσιαστικό χωρίς φουλάρια και άλλα χαριτωμένα....Δεν ωφελεί. Η αλήθεια του καθενός είναι η αλήθεια του , του ανήκει και έχει το αναφαίρετο δικαίωμά του να την διατυπώνει.

# 33 στην 1/6/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Παρόλη τη φαινομενικά τραγική κατάσταση που νομίζουμε ότι υπάρχει,πώς γίνεται ρε παιδιά μπουζουξίδικα,καφετέριες,ταβέρνες,νησιά,χιονοδρομικά κέντρα να είναι μονίμως γεμάτα;Μήπως η κατάσταση δεν είναι τόσο άσχημη όσο νομίζουμε;Δε μπορεί όλοι αυτοί να είναι βολεμένοι.Εγώ πιστεύω ότι αν κάποιος κόψει κάποια 'περιττά' έξοδα πχ ακριβό αυτοκίνητο,ακριβά ρούχα,ακριβά ταξίδια,μπορεί με μια συνετή οικονομική διαχείριση να μην πεινάει με 1000 ευρώ(αν δουλεύουν και οι δυο).Συν και αυτά που τσοντάρουν και οι γονεις φυσικά,όπως γίνεται πάντα.Πιστεύω ότι μπορείς να ζήσεις και με τα λίγα,αρκεί να μην απλώνεις τα πόδια σου πέρα από το πάπλωμα.

skaskaskasousou

# 34 στην 1/6/2010
author
Γυναίκα / 38 / Ελεύθερη
Ν. Μαγνησίας / Βόλος
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 3.091
Κι εγώ αφού σπούδασα,πήρα το πτυχίο,έστειλα αιτήσεις στον ΑΣΕΠ,βιογραφικά σε ιδρύματα και δεν είδα φως,δουλεύω με τον βασικό μισθό σαν πωλήτρια..Η διπλανή πωλήτρια είναι αδιόριστη βιολόγος, η απέναντι αρχαιολόγος, επίσης έρχεται στο μαγαζί ένας γιατρός που για να βγάλει τα προς το ζην δουλεύει οικοδομή...Ναι,εγώ πιστεύω οτι είμαστε τεμπέληδες και θέλουμε την άνεση μας και μόνο αυτή..Το να φτάσεις εκεί που θες θέλει πολύ κόπο και αγώνα και οι πλειοψηφία των ανθρώπων δεν βλέπω να έχουν αυτό το μεράκι..Προτιμούν την βολή τους και να ζουν με τα λεφτά του μπαμπά,μέχρι να βρουν (αν βρουν) κάτι που ίσως να αγγίξει αυτό που ονειρευόταν..Αλλά τα όνειρα είναι για χώρες που η οικονομία,το σύστημα είναι σε πιο καλή κατάσταση απο τη δική μας.
Με βουντού και κλαδευτήρι, είδα πια κι εγώ χαΐρι..

Ran_Tan_Plan

# 35 στην 1/6/2010
author
Ανδρας / 60 / Παντρεμένος
Ν. Χίου / Χίος
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 9.705
Τα 500 και τα 600 και τα 700 ευρω ειναι ξεφτιλα οτι δουλεια και να κανεις.
Εστω και να υπαρχεις απλα επι 8 ωρες στον χωρο δουλειας σου και να τα ξυνεις με την τσουγκρανα.
Αλλα ξερεις πως προσδιοριζεται αυτος ο μισθος σαν εξευτελιστικος?
Προσδιοριζεται συγκρινομενος με τα 2000 το μηνα του στρατιωτικου,τα επισης 2000 του υψηλομισθου υπαλληλου της ΥΠΑ κλπ κλπ που επισης τα ξυνουν μεχρι αιμοραγιας.
Τωρα αν ο των 500 ευρω υπαλληλος δεν τα ξυνει αλλα δουλευει η κατασταση ξεφευγει απο την ξεφτιλα και περναει στην αγανακτηση στην απογνωση και το μισος για την κοινωνικη διακριση που υφισταται.
Το εχω ξαναπει . Ο προηγουμενος εμφυλιος στην Ελλαδα εγινε μεταξυ "εθνικοφρονων" και "μιασματων".
Ο επομενος θα γινει μεταξυ δημοσιων και ιδιωτικων υπαλληλων.
Για το θεμα τωρα να ειμαστε τεμπεληδες ή οχι.
Η αληθεια ειναι οτι σαν λαος μας αρεσει λιγο το ραχατι.
Ανατολιτικες επιρροες.
Ομως ποιος μπορει να τεμπελιαζει στην δουλεια του?
Σιγουρα οχι ο εργαζομενος στον ιδιωτικο τομεα.
Εκει πεφτει απολυσαρα που αναστεναζεις.
Οι νεοι μας και μιλαω για 15- 20 χρονων ειναι καλομαθημενοι απο τους γονεις τους.
Μετα το τελος των σπουδων τους ή οποτε τελος παντων φτασει η ωρα να βγουν στην αγορα εργασιας ομως αυτο το κανακεμα το πληρωνουν ακριβα.
Ερχονται φατσα με την πραγματικοτητα και ζαλιζονται.
Αλλοι απο αυτους σαλταρουν και αγωνιζονται με νυχια και με δοντια να μπουν στο δημοσιο για να βολευτουν και να αραξουν κι αλλοι βαζουν τα δυνατα τους να γινουν καλοι και περιζητητοι και να σταθουν στον ιδιωτικο τομεα.
Αλλοι απλα συνβιβαζονται και συμφιλιωνονται μα τα 500 ευρω και λιμνιαζουν εκει.
Και καποιοι (λιγοι αλλα καταμετρησιμοι) βολευονται με το χαρτζηλικι απο το σπιτι συν κανενα ψιλοεισοδηματακι απο κανα ενοικιο κλπ και πορευονται.
"Πρεπει να'σαι λερα για να κυβερνας γαλερα"

Lora9

# 36 στις 2/6/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Καθόλου τεμπέληδες δεν είμαστε.....με 700 ευρώ τι περιμένουν?
Μου είχε τύχει σε ένα καταστημα να πάω και να κάνει παράπονα κάποιος γιατί
δεν χαμογελάνε λέει οι πωλητές.
Με τους μισθούς που δίνουν θέλουμε να μας χορεύουν κιολας?

# 37 στις 2/6/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by Sotos1
Παρόλη τη φαινομενικά τραγική κατάσταση που νομίζουμε ότι υπάρχει,πώς γίνεται ρε παιδιά μπουζουξίδικα,καφετέριες,ταβέρνες,νησιά,χιονοδρομικά κέντρα να είναι μονίμως γεμάτα;Μήπως η κατάσταση δεν είναι τόσο άσχημη όσο νομίζουμε;Δε μπορεί όλοι αυτοί να είναι βολεμένοι.Εγώ πιστεύω ότι αν κάποιος κόψει κάποια 'περιττά' έξοδα πχ ακριβό αυτοκίνητο,ακριβά ρούχα,ακριβά ταξίδια,μπορεί με μια συνετή οικονομική διαχείριση να μην πεινάει με 1000 ευρώ(αν δουλεύουν και οι δυο).Συν και αυτά που τσοντάρουν και οι γονεις φυσικά,όπως γίνεται πάντα.Πιστεύω ότι μπορείς να ζήσεις και με τα λίγα,αρκεί να μην απλώνεις τα πόδια σου πέρα από το πάπλωμα.

Tι να σου πω και γω τους βλεπω .επειδικτικά να φωνάζουν πχ σε κανάλια τύπου star(αυτά βέβαια τους κυνηγάνε εκει) Πέμτη ξημερώματα, ""ο Έλληνας οτι και να γινει δεν κόβει τη διασκέδαση""..α βρε χαϊβάνια λέω απο μέσα μου..(σορρυ xaivani)

Κοιταξε ισχύει ακομη ο μύθος του φοιτητή που τον θέλει να παίρνει το ''επίδομα'' και να το ξοδεύει χωρίς να τον νοιάζει τίποτα(και γω το έκανα αυτό) ή όπως ειπώθηκε καθαρίζουν οι γονείς για αυτό.(εισοδηματίας στην προκειμένη)..

Ή καποιοι τη βγάζουν και τζαμπέ.. ..Σε πολλά τύπου μπουζούκια αν ξέρετε δίνουν δωρεάν προσκλήσεις σε γυναικοπαρέες κυρίως για να γεμίσει-"ομορφύνει" το μαγαζί και να έρθουν και οι ''Λεφτάδες" να δώσουν το κατιτις τους στο μετρ για τραπέζι, να πάρουν 2-3 μπουκάλια,να πετάξουν λελουδα κτλ γνωστά..

# 38 στις 2/6/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by anisixos_
Tι να σου πω και γω τους βλεπω .επειδικτικά να φωνάζουν πχ σε κανάλια τύπου star(αυτά βέβαια τους κυνηγάνε εκει) Πέμτη ξημερώματα, ""ο Έλληνας οτι και να γινει δεν κόβει τη διασκέδαση""..α βρε χαϊβάνια λέω απο μέσα μου..(σορρυ xaivani)

Κοιταξε ισχύει ακομη ο μύθος του φοιτητή που τον θέλει να παίρνει το ''επίδομα'' και να το ξοδεύει χωρίς να τον νοιάζει τίποτα(και γω το έκανα αυτό) ή όπως ειπώθηκε καθαρίζουν οι γονείς για αυτό.(εισοδηματίας στην προκειμένη)..

Κοίτα,αυτοί που δείχνει το star να κωλοχτυπιούνται στα νησιά και στα μπουζούκια είναι από 16-23 χρονών,όπως και το κοινό τους δηλαδή.Οι περισσότεροι είναι μαθητές και φοιτητές.Άρα,ακόμα δεν δουλεύουν και ζουν με τα λεφτά των γονιών τους ή τουλάχιστον δουλεύουν ελάχιστοι.Αυτό για μένα δεν είναι και τόσο κατακριτέο,καλό είναι κάποιος να έχει διασκεδάσει στη ζωή του πριν μπει στα βάσανα της επιβίωσης.Βέβαια,αν συνηθήσει αυτήν την χαλαρότητα,άντε μετά να τον βάλεις να δουλέψει σε καμιά 'χαμαλοδουλειά,αν δεν έχει μέσον για κανα Δημόσιο.Και όλοι ξέρουμε ότι ο Ελληνας ανάμεσα σε 'χαμαλοδουλειά' και καθισιό προτιμά το δεύτερο.

xristoskaiti

# 39 στις 2/6/2010
author
Ανδρας / 48 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Καλλιθέα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 38
νομιζω οτι οι πιο πολλοι δεν εχουν καταλαβει το πραγματικο προβλημα της ελλαδος που οδηγησε τωρα σε μισθους πεινας και μειωσεις συνταξεων κτλ.....

λοιπον το προβλημα ειναι οτι η ελλαδα δεν παραγει ΤΙΠΟΤΑ !!!!
επι ολοκληρες δεκαετιες αλλα και μεχρι σημερα οι ελληνες δυστυχως ποτε τους, δεν βοηθησαν τους ελληνες παραγωγους με αποτελεσμα σημερα να εχουν εκλειψει ολοκληρωτικα απο τον ελλαδικο χωρο......

δυστυχως μεχρι σημερα , ειναι πολυ της μοδας να αγοραζει ο συνηθισμενος βλακας ελληνας παπουτσια κροκοδιλινο ας πουμε αντι για ελληνικα παπουτσια και να δωσει δουλεια σε ελληνες παραγωγους και τους εργαζομενους τους αντιθετως επι δεκαετιες......

πινει ξενα ποτα αντι ελληνικα δηλαδη δινει δουλεια σε ξενους αντι ελληνες...
αγοραζει ιταλικα σαλονια για το βρομοκαλυβι του αντι ελληνικα ....
αγοραζει ιταλικα ειδη υγιηνης αντι ελληνικα ......
ξενα τσιγαρα αντι καρελια ......σιγα τωρα μην καπνισουμε και καρελια...βλαχοι ειμαστε ;;;;
ξενα ρουχα αντι να δινει δουλεια σε ελληνες παραγωγους .......
βρομοπαπουτσα παντα ξενα για να ειναι και της μοδας......αντι ελληνικα....
ξενα βρομοτυρα γιατι τα ελληνικα δεν ειναι καλα....
πατατακια λαις αντι τσακιρης... σιγα τωρα μην κανουμε και πιο πλουσιο τον παλιοκαπιταλα τσακιρι.......
καλα τα γερμανικα ψυγεια ε;;;;; ο πιτσος ομως δεν φτιαχνει καλα εεε;;;;
και καλα τα ψυγεια ......ο αποροφητηρας γιατι και αυτος ξενος ;;;εεεε;;;
κοκακολιτσα αντι ελληνικα αναψυκτικα εψα κτλ.........
παιχνιδια απο τα τζαμπο ολα εισαγωγης........
επιπλα γραφεια κουρτινες και χιλια δυο αλλα , ολα εισαγωγης..........
προσθεστε σε ολα αυτα ολα τα οποια ουτος η αλλος πολυ δυσκολα θα μπορουσε να φτιαξει η ελλαδα...
αυτοκινητα υπολογιστες μηχανακια τηλεωρασεις κτλ.........

συμπερασμα.........
θα μπορουσαν χιλιαδες ελληνες να δουλεψουν ,
αλλα δεν τους δωθηκε ποτε η ευκαιρια απο τους υπολοιπους παλιομα@@ες,
που δεν ξερουν στην κυριολεξια που ζουν......
δεν μιλαω φυσικα για αλλου ειδους παραγωγη οπως ναυπηγεια κτλ, που θα μπορουσαν να ζησουν ολοκληρες πολεις απο αυτα.......
ουτε για τα χαλια του τουρισμου βλεπε ζενιθ κτλ..........
η πικρη αληθεια ειναι οτι τωρα ειναι πολυ αργα....
προσωπικα δεν βλεπω κανεναν λογο ενας ελληνας να παιρνει ποιο πολλα λεφτα απο εναν αλβανο εργαζομενο στην αλβανια η εναν βουλγαρο στην βουλγαρια.....
αυτοι ομως εχουν μια δικαιολογια οτι επι 50 χρονια ζουσαν υπο καθεστος που ποτε δεν ευνοησε την παραγωγηκοτητα και τον ανταγωνισμο....με αποταλεσμα να μην παραγουν σημερα τιποτα........
για τους ελληνες ομως η μονη δικαιολογια ειναι πως ειναι μαλα@@@ες
μου κανει ασχημη εντυπωση πως οι πιο πολλυ ακομα δεν εχουν καταλαβει γιατι υπαρχει αυτη η καταντια σημερα.......
δυστυχως νομιζουν οτι τα λεφτα τους τα φαγαν οι πολιτικοι οι μιζες οι κεφαλαιοκρατες κτλ........δεν μπορουν να καταλαβουν για πιο λογο δεν μπορουν να παρουν πιο πολλα απο 700 ευρω σε ενα μαγαζι που πουλαει ξενα ρουχα παπουτσια κτλ.......ουτε καταλαβαινουν οτι με 1- και δυο παιδια ανα οικογενεια ασφαλιστικο με σοβαρες συνταξεις δεν μπορει να υπαρχει.....
και αυτοι που τωρα ειναι ανεργοι νομιζω δεν καταλαβαινουν οτι δεν θα ηταν αν ειχαν μυαλο οι γονεις τους........
οπου στρωσανε θα κοιμηθουν....δηλαδη σε αγγουρια.....

# 40 στις 2/6/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Mήπως οι Έλληνες που υποτίθεται οτι παράγουν είναι για τα πανηγύρια στην πληοψηφεία τους?

Πήραν τις επιδοτήσεις,τα ΕΣΠΑ, δηλώσανε στην εφορία λιγότερα, πήραν στη δούλεψη τους άτομα ελληνικής ή αλλοδαπής καταγωγής με μισθούς πείνας ή και χωρίς ένσημα αλλά και πάλι δεν κατάφεραν να είναι ανταγωνιστικοί?Φύγαν στα Σκόπια,Βουλγαρία και πάλι όμως δεν κατάφεραν να είναι ανταγωνιστικοί?

Οι καταναλωτές φταίνε ή οι παραγωγοί για αυτό?

Ο καταναλωτής θα αγοράσει το συμφερότερο
Ποιότητα-Τιμή.

ΥΓ Μην τρελαθούμε κιολας, κινητρα για επιχειρηματίες-επιχειρήσεις-επιδόματα έχουν δωθεί με το τσουβάλι..
Όλοι τις 2 τελευταίες δεκαετίες γίναν επιχειρηματίες.
Απλά όλοι κοιτάνε την αρπαχτή χωρίς να ξέρουν τι τους γίνεται...
Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Δεν μπορείτε να απαντήσετε