Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ...ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ?

Σελίδα : 1

nasialek

# 1 στις 2/6/2010
author
Γυναίκα / 38 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Δυτική) / Ανω Λιόσια
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 2
'Aρεσαν+: 0%

Καταγγελια...Συνεπειες?

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ!ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ.ΕΡΓΑΖΟΜΟΥΝ ΣΕ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΙΑ ΜΕ ΡΟΥΧΑ ΣΑΝ ΥΠ.ΑΠΟΘΗΚΗΣ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΠΡΙΝ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΣΧΕΔΟΝ ΜΕ ΕΣΤΕΙΛΑΝ ΣΕ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ ΤΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ΣΑΝ ΠΩΛΗΤΡΙΑ,ΠΡΑΓΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΓΙΑΤΙ ΑΛΛΑΖΕΙ ΚΑΙ ΤΟ ΩΡΑΡΙΟ ΜΟΥ.ΠΗΓΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΣΑΝ ΣΤΗΝ ΑΠΟΘΗΚΗ ΜΕ ΤΟ ΩΡΑΡΙΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΣΤΗ ΕΤΑΙΡΙΑ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΗΡΘΕ Η ΩΡΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ΣΑΝ ΠΩΛΗΤΡΙΑ ΜΕ ΩΡΑΡΙΟ ΠΩΛΗΤΡΙΑΣ.ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ ΝΑ ΠΑΡΩ ΑΔΕΙΑ ΓΙΑΤΡΟΥ ΛΟΓΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ ΜΑ ΤΗ ΜΕΣΗ ΜΟΥ,ΣΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΠΗΓΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΑΛΛΑΞΑΝ ΤΗ ΣΥΜΒΑΣΗ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΗΣΑ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ΚΑΤΑ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ,ΜΕ ΑΝΑΓΚΑΣΑΝ ΛΕΓΩΝΤΑΣ ΜΟΥ <ΘΑ ΠΑΣ ΚΑΙ ΚΑΝΕ ΟΤΙ ΝΟΜΙΖΕΙΣ...>ΕΚΑΝΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΣΤΗΝ ΕΠΙΘΕΩΡΗΣΗ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΜΗΝΑ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ ΔΟΥΛΕΥΩ ΚΑΝΟΝΗΚΑ ΣΤΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ.ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΠΛΕΩΝ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΙΑ.ΠΙΣΤΕΥΕΤΕ ΟΤΙ ΘΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΚΑΤΙ?ΤΙ ΣΤΑΣΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΟ ΡΑΝΤΕΒΟΥ?

# 2 στις 2/6/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Κανε υπομονη μεχρι το τελος του μηνα...

Η επιθεωρηση θα καλεσει και τον εργοδοτη σου και θα μιλησετε εκει.
Μην αγχωνεσαι θα σε καθοδηγησει ο/η υπαλληλος της Επιθεωρησης.

Αφου ειχες σκοπο να φυγεις ομως γιατι ταλαιπωρεισαι ετσι?
Δεν ξερω ποσο καιρο εισαι στη δουλεια και αν δικαιουσαι αποζημιωση
η κατι αντιστοιχο.

Παντως κοιτα να εισαι το ιδιο αποδωτικη και εργατικη οπως ησουν.

Ran_Tan_Plan

# 3 στις 3/6/2010
author
Ανδρας / 60 / Παντρεμένος
Ν. Χίου / Χίος
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 9.705
Αλλη δουλεια εχεις βρει?
Γιατι εκει που εισαι τωρα δεν σε βλεπω για πολυ ακομα.

Αποκλειεται (ακομα κι αν δεχτουν να επανελθεις στα παλια σου καθηκοντα) να σε κρατησουν. Θα σου κανουν τη ζωη μαρτυριο για να φυγεις μονη σου και να μη δωσουν αποζημιωση αν δικαιουσαι.

Δεν ειναι παντως καλη εποχη για εργασιακες κοντρες.
Οχι να αφησεις σε πατησουν κατω αλλα ουτε και τσαμπουκαδες απο μερους σου.
Πολιτικη χρειαζεται γιατι ειναι δυσκολες οι εποχες ειδικα αν εχεις αναγκη να δουλεψεις.
"Πρεπει να'σαι λερα για να κυβερνας γαλερα"

# 4 στις 3/6/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
για να καταλάβεις καλύτερα τι γίνεται θα πρέπει να τοποθετήσεις τον εαυτό σου στην
θέση του εργοδότη σου (πρόσωπο/εταιρία) .

ότι γίνεται εκεί μέσα , ότι κάνεις ή δεν κάνεις στην δουλειά σου έχει άμεση επίπτωση
στην τσέπη του εργοδότη σου .
είναι λοιπόν φυσιολογικό να θέλει να προστατέψει τα συμφεροντά του και αν αυτό επιτάσσει
να μετακινηθείς τότε θα μετακινηθείς , αν χρειάζεται να δουλέψεις σε άλλο πόστο τότε θα δουλέψεις εκεί (με την κατάλληλη εκπαίδευση αν χρειάζεται φυσικά)
με άλλα λόγια δεν είναι και πολύ στο χέρι σου να λες όχι δεν το κάνω αυτό ή δεν θέλω
να κάνω αυτό ή το άλλο ...

γιατί , σκέψου , να είχες μια δική σου επιχείρηση και να ήθελες να μετακινήσεις έναν
υπάλληλο σου σε άλλο πόστο γιατί έτσι έκρινες εσύ και να σου έλεγε
δεν θέλω ...
τι θα έκανες..?
αν δώσεις ειλικρινή απάντηση σε αυτό , όχι σε εμάς αλλά σε εσένα , τότε θα καταλάβεις
και πως πρέπει να φερθείς ...

και κάτι ακόμα:

είναι δύσκολοι καιροί για κόντρες ...
βρίσκεσαι εκτός και μετά κοντράρεσαι με το ταμείο ανεργίας ....

άντε καλή τύχη ...

# 5 στις 3/6/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
αν σκεφτεσαι να φυγεις απο αυτη τη δουλεια, .
αν το συζητησες και με τον εργοδοτη σου και του ειπες τα προβληματα σου
και το τι σκεφτεσαι να κανεις
καλως επραξες.
διαφορετικα ειναι λιγο δυσκολα τα πραγματα για σενα.

Ασχετο αυτο που θα πω.
Την αδερφη μου την εδιωξαν μετα απο 6 χρονια εργασιας επειδη εμεινε εγκυος.
Οπως καταλαβαινεις μπορουσε να τους τσακισει με καταγγελια.
Αλλα δεν το εκανε.
Γιατι?
Γιατι ο τομεας που εργαζοταν ειναι λιγο δυσκολος και κλικα και ο κυκλος στενος.
και αν μαθευοταν πως φερθηκε με αυτο τον τροπο (καταγγελεια) δεν θα μπορουσε να ξαναβρει δουλεια ευκολα στην ειδικοτητα της, αφου γεννησει.

στους καιρους που ζουμε θα γινει πολυτελεια στο τελος να μπορει καποιος να εχει δουλεια.

flat_line

# 6 στις 3/6/2010
author
Ανδρας / 38 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 26
Απαντήσεις: 5.945
Nasialek θα ήθελα να σε ρωτήσω, από την στιγμή που ενημερώθηκες πως μπορείς να κάνεις καταγγελία, επειδή έπρεπε να γίνει αλλαγή στην σύμβασή σου την στιγμή που μεταφέρθηκες σε άλλη θέση, γιατί δεν το συζήτησες πρώτα το θέμα με τον εργοδότη σου. Δηλαδή να κάτσεις μαζί του και να του εξηγήσεις, κύριε από την στιγμή που με απασχολείται σαν πωλήτρια πρέπει να μου αλλάξετε και την σύμβαση. Από εκεί και πέρα αν ο εργοδότης σου δεν δεχόταν κάτι τέτοιο θα μπορούσες να προβείς σε καταγγελία, γνωρίζοντας πάντα ότι οι Έλληνες είναι σε ημιάγρια κατάσταση και πιθανότατα να έπαιρνες απόλυση στο τέλος αυτής της ιστορίας. Όμως από την στιγμή που έχεις αποφασίσει ότι δεν θέλεις να συνεχίσεις αυτό ελάχιστη σημασία έχει. Στο ραντεβού που θα πάς τώρα πρέπει απλά να είσαι ειλικρινής και ψύχραιμη, άλλωστε ο νόμος είναι με το μέρος σου.

redpassion69

# 7 στις 3/6/2010
author
Γυναίκα / 50 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Κερατσίνι
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 1.016

Καταγγελια...Συνεπειες?

Παράθεση:
Από το μέλος sergina - 02/06/10 11:32
... στους καιρους που ζουμε θα γινει πολυτελεια στο τελος να μπορει καποιος να εχει δουλεια. ...

Παράθεση:

Θα είναι και πολυτέλεια να έχει και δικαιώματα............δυστηχώς...........
Με εκτίμηση
redpassion69

# 8 στις 3/6/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by sergina

Την αδερφη μου την εδιωξαν μετα απο 6 χρονια εργασιας επειδη εμεινε εγκυος.
Οπως καταλαβαινεις μπορουσε να τους τσακισει με καταγγελια.
Αλλα δεν το εκανε.

χωρίς να αμφισβητώ αυτό που γράφεις ,

έχω μόνο να προσθέσω:

είδα από την άλλη πλευρά μια παρόμοια περίπτωση (γνωστός μου επιχειρηματίας)
έκανε αυτό που περιγράφεις και όταν πάνω στην κουβέντα του ανέφερα την απορία μου

<<αν σε κυνηγήσει?>>

η απάντηση που πήρα ήταν
(και ζητώ συγνώμη για αυτό που θα πω , αλλά το μεταφέρω όπως ειπώθηκε γιατί μόνο έτσι δίνεται η σωστή διάσταση)
<<τι να με κυνηγήσει ρε μακάκα ....μόλις τελειώσει με τα γεννητούρια τσιμ...κια θα μου κάνει για να την ξαναπάρω>> ,

επαναλαμβάνω δεν αποτελει δική μου θέση το παραπάνω , απλώς το αναφέρω εδώ
γιατί κάτι μου λέει ότι δεν τα έχουμε δει όλα ακόμα ...

nasialek

# 9 στις 3/6/2010
author
Γυναίκα / 38 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Δυτική) / Ανω Λιόσια
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 2

Τα πραγματα ειναι απλα...

ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΤΕ,ΟΤΑΝ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΑΝ ΟΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΗ Η ΑΛΛΑΓΗ ΤΟ ΣΥΖΗΤΗΣΑ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΟΤΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΚΑΙ ΟΤΙ ΟΛΑ (ΧΑΡΤΙΑ,ΜΙΣΘΟΣ,ΩΡΑΡΙΑ) ΘΑ ΜΕΙΝΟΥΝ ΩΣ ΕΙΧΑΝ,ΜΟΥ ΑΛΛΑΞΑΝ ΟΜΩΣ ΩΡΑΡΙΟ.ΠΡΙ ΠΑΡΩ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΜΟΥ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΤΑ ΕΙΧΑ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙ ΛΟΙΠΟΝ.ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΕΤΗΘΩ ΔΙΟΤΙ ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΑΠΟΖΗΜΕΙΩΣΗ.ΘΑ ΤΟ ΤΡΑΒΗΞΩ ΟΣΟ ΜΕ ΠΕΡΝΕΙ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΒΡΩ ΜΕ ΠΟΙΟΥΣ ΤΡΟΠΟΥΣ ΜΠΟΡΟΥΝ ΕΚΕΙΝΟΙ ΝΑ ΜΟΥ ΤΗ ΦΕΡΟΥΝ ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΣΜΕΝΗ ΝΑ ΤΟΥΣ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΗΣΩ ΚΑΤΑΛΛΗΛΑ...

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΟΛΟΥΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΑΣ!!!

ΕΛΠΙΖΩ ΜΟΝΟ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΣΩ ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΕΚΤΩΣ ΑΠΟ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΩ ΤΗΝ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΜΟΥ...!!!

cerise

# 10 στις 4/6/2010
author
Γυναίκα / 54 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πεύκη
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 7.206
Ακόμα και η αποζημίωση δεν επισύρει ποινικές κυρώσεις αλλά αστικές. Δηλαδή μετά από κάτι χρόνια κι αν θέλουν να σε τραβήξουν στα δικαστήρια βάλε μια πενταετία μπορεί να την πάρεις.

Δεν νομίζω πως θα πετύχεις και πολλά στην Επιθεώρηση Εργασίας στους καιρούς που ζούμε για μια αλλαγή θέσης τη στιγμή που οι έμποροι υποφέρουν.

Και μην νομίζεις ότι και αλλού να πας θα τα βρεις όλα σωστά. Γίνεται το έλα να δεις στη παρανομία και ο παραλογισμός θριαμβεύει. Σε εργασιακό μεσαίωνα βαδίζουμε δεν το έχεις καταλάβει ακόμα?

Αλλά για να σου πω την αλήθεια κι εγώ που δουλεύω 20 χρόνια και πλέον στην ίδια δουλειά έχω αλλάξει άπειρες θέσεις. Ποτέ δεν σκέφτηκα ότι πρέπει και ν αλλάξω σύμβαση. Ο μισθός να πέφτει ....έλεγα. Πάντα γίνονταν αυτά δεν είναι καινούργια τακτική. Δεν είναι δημόσιο. Ιδιωτικός τομέας είναι.

Εκτός κι αν έχεις έναν δικηγόρο εργατολόγο παραμάσχαλα , τον πληρώνεις και τραβιέται στα δικαστήρια με το γράμμα του νόμου της σύμβασης εργασίας που κανείς εργοδότης δεν τηρεί ποτέ κατά γράμμα , χώρια τα παραθυράκια του νόμου που υπάρχουν.
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε