Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

ενας αδικημένος πατέρας v/s μιας κακιάς γυναίκας

Σελίδα : 1

rossi44

# 1 στις 3/6/2010
author
Ανδρας / 58 / Διαζευγμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Αγιος Αθανάσιος
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 30
'Aρεσαν+: 0%

ενας αδικημένος πατέρας β/ς μιας κακιάς γυναίκας

Ονομάζομαι Ρ.Γ.,είμαι 45 ετών και χώρισα πριν 4 χρόνια από μια Πολωνέζα η οποία έφυγε Πολωνία με συναινετικό διαζύγιο και με τα δύο ανήλικα κορίτσια μας (τότε 3 και 1,5 ετών) Είχαμε υπογράψει μια έγγραφη συμφωνία επικυρωμένη με δικαστική απόφαση ότι εγώ έχω υποχρέωση να πληρώνω 300 ευρώ για κάθε παιδί μηνιαίως (600 σύνολο) και δικαίωμα να τα επισκέπτομαι για ένα μήνα το χειμώνα στην Πολωνία αλλά και να έρχονται τα παιδιά μου για ένα μήνα κάθε καλοκαίρι στην Ελλάδα.Μέχρι τώρα έχω πάει 7 φορές στην Πολωνία και έχουν έρθει μόνο 1.(πέρυσι καλοκαίρι αντί να έρθουν πήγα εγώ γιατί με παρακάλεσε η πρώην σύζυγος να παω για να μην χάσει την δουλειά της που μόλις είχε βρει και δεν της έδιναν άδεια)Το χειμώνα όμως που ξαναπήγα άρχισαν τα προβλήματα και αυτό γιατί βρήκε φίλο (γκόμενο),ο οποίος με ζήλευε φοβερά ! που πήγα να δω τα παιδιά μου από τόσο μακριά (χειμώνα παίρνω 3 αεροπλάνα για να πάω εκεί) και την επηρέαζε φοβερά και με απειλούσε (η πρώην) να φύγω από το σπίτι που ήταν και τα παιδιά μου πριν καλά καλά κοιμηθούν γιατί θα φώναζε αστυνομία , δεν με άφησε να πάω να τα δω στο νηπιαγωγείο που έπαιζαν θέατρο γιατί λέει θα ήταν μόνο γυναίκες και όχι πατεράδες! και Σάββατο με έδιωχνε από τις 5 το απόγευμα (πάλι με απειλές) γιατί λέει τα είδα αρκετά.Όπως καταλαβαίνεται αφού τηλεφώνησα και την δικηγόρο μου και μου είπε να μην φέρω αντίσταση γιατί είμαι σε ξένο κράτος και δεν ξέρουμε τους νόμους εκεί αναγκάστηκα και έφυγα από την Πολωνία σε 11 μέρες και όχι σε 28 όπως είχα προγραμματίσει πληρώνοντας και πρόστιμο στην αεροπορική εταιρία 250 ευρώ και στο κινητό τηλέφωνο για συνεννοήσεις στο εξωτερικό 140 ευρώ .Φυσικά και με σπασμένα νεύρα.Τώρα που καλοκαιριάζει και είναι η σειρά τους να έρθουν δεν θέλει να έρθει λέγοντας μου διάφορες δικαιολογίες (δεν έχει άδεια , έχει προβλήματα υγείας κ.λ.π.) Είναι όλα ψέματα .Δεν την αφήνει ο φίλος της ,την έχει δηλητηριάσει εντελώς δεν ξέρω τι να κάνω ,έχω πάει σε δικηγόρους ,όλοι μου λένε με το καλό να μην πάω δικαστικώς γιατί θα χάσουμε όλοι (και τα παιδιά) άλλος μου λέει να μην της στείλω φράγκο και να την αφήσω αυτήν να τρέχει με δικαστήρια από Πολωνία κ.λ.π.Να σημειώσω ότι έχω επικοινωνία με τα παιδιά κάθε Κυριακή μέσω skype. (ευτυχώς) .Τι με συμβουλεύεται να κάνω?Τα παιδιά μου τα αγαπάω τρελά ,τους έχω αδυναμία δεν θέλω να χάσω επικοινωνία αλλά φοβάμαι σιγά σιγά μην μου τα κοψει όλα. (συγνώμη για το χρόνο σας)

morgoth

# 2 στις 3/6/2010
author
Ανδρας / 46 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 3.461
φιλε απιστευτα ζορικο ζήτημα.
κακά τα ψέμματα τα παιδιά σου τώρα είναι σε μια άλλη χώρα. οπότε η επικοινωνια μαζί τους θα ναι πολύ αραιή.

ψυχρά, υπολογιστικά άμα το δει κανείς, θα έλεγε α) να κρατάει απλά επικοινωνία ο βιολογικός πατέρας με τα παιδιά του β) να κόψει τη διατροφή. διότι 600 ευρώ στη πολωνία είναι πολύ καλά χρήματα να ζει η ίδια, ο γκόμενος και τα 2 παιδιά. εκβιασε τη και συ. επικοινωνία = διατροφή.
και βασικά κοίτα να προχωρήσεις στη ζωή σου. δε ξέρω τι παίζει σε αυτό το τομέα. να βρεις μια συντροφο να γλυκαίνει το όλο ζόρι. Και που ξέρεις? να κάνεις ένα παιδάκι να δίνεις τη στοργή σου και την αγάπη σου και να το χεις κοντά σου.

morgoth

# 3 στις 3/6/2010
author
Ανδρας / 46 / Ελεύθερος
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 3.461
και κάτι ακόμα. μην έχεις τυψεις. και ούτε να σκεφτεσαι αν σε αγαπάνε κτλ. τα παιδιά αγαπάνε τους γονείς τους αν και αυτοί βεβαια τα αγαπάνε. μπορεί να επηρεάζονται απο διάφορα αλλά σιγουρα αγαπάνε.

cerise

# 4 στις 4/6/2010
author
Γυναίκα / 58 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πεύκη
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 7.205
Θα κάνεις ότι μπορείς νομικά για να βλέπεις τα παιδιά. Θα πας στη πρεσβεία της Πολωνίας εδώ και θα το συζητήσεις αλλά και στην Ελληνική εκεί.
Η διατροφή δίδεται με την προϋπόθεση της επικοινωνίας και των όσων νομικά έχουν συμφωνηθεί. Αρκεί όλα να γίνονται μέσα σε πνεύμα πολιτισμού και χωρίς προσωπική εμπάθεια.
Τα παιδιά μεγαλώνοντας θα καταλάβουν....αν εσύ δεν τα εγκαταλείψεις.

# 5 στις 4/6/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Λογικα αφου φτασατε σε συναινετικο διαζυγιο,αποφασιστηκε τα παιδια
να μενουν με την μητερα.Αρα δεν μπορεις να τα διεκδικησεις τοσο απλα,εκτος
και αν κινηθεις νομικα κ προφασιστεις την ακαταλληλοτητα της μητερας ως
προς την ανατροφη κ την διαπαιδαγωγηση των παιδιων.
Πραγμα το οποιο δεν νομιζω να καταφερεις κατι και καλο θα ειναι να μην
καταφυγεις σε ψευδης κατηγοριες η υπερβολες.
Δεν πιστευω οτι σαν μανα ειναι ακαταλληλη,μιας κ ουτε εσυ μας αναιφερες κατι.

Προσπαθησε να μιλησετε πολιτισμενα,πνιξε τον θυμο σου,εν αναγκη
παιχτο χαζος κ γλυκος μηπως την πεισεις να φερει τα παιδια.
Εσυ δεν μπορεις να πας να τα φερεις?
Πρεπει να ερθει η ιδια Ελλαδα??

Και μην εμμενεις σε εναν δικηγορο.
Παρε κ απο αλλου γνωμες,απο δικηγορους που ειδικευονται σε παρομοια
ζητηματα.
Εν αναγκη κ απο την αστυνομια η εναν εισαγγελεα.
Ισως σου φαινομαι υπερβολικη...
Αλλα προβλεπω να περναει ο καιρος και σιγα σιγα να χανεις την
επαφη με τα παιδια σου,αν την αφησεις κι αλλο λασκα.

Μακαρι ολα να σου πανε καλα και να δεις τα παιδια σου συντομα
μιας και ερχεται(ηρθε) το καλοκαιρι...

rossi44

# 6 στις 4/6/2010
author
σε εχαριστώ για την απάντηση.Δεν μπορώ να συνενοηθώ μαζι της.Δεν θέλει ούτε να με ακούει.δεν την αφήνει ο φίλος της.Δεν θέλω την επιμέλεια αλλά να μπορώ να τα βλέπω κάθε καλοκαίρι και κάθε χειμώνα καθως και και κάθε κυριακη επικυνωνω μαζί τους μέσω skype που το θεωρώ πολύ σημαντικό.Τελικά αυτό το καλοκαιρι θα έρθουν μαζί με την αδελφή της αλλά να σου πω ότι έχει και μια αδελφή που ζει αδω και έχει δεσμό με έλληνα!Προφανώς η αδελφή δέχθηκε να έρθει για να κάνει και διακοπές τζάπα και να δει την αδελφή της και όχι τόσο γιατί σκεφτήκανε εμένα.Φυσικά μου επέβαλαν να πληρώσω και το εισητήριο της ενώ πρέπει να πληρώσω μονο τα εισητήρια των παιδιών μου.Αυτή η ιδέα να πάω στο εισαγγελέα δεν την είχα σκεφτεί.Εχω συμβουλευτεί πολούς δικηγόρους αλλά κάθε ένας το αντιμετοπίζει διαφορετικά.(μέσω πρεσβείας,σύμβαση Χάγης,κόψε διατροφή και άστην να τρέχει κ.λ.π.)Τρελένεσαι.Είναι η έσχατη λύση οι δικηγόροι.Πολοί μου λένε να κάνω τον βλάκα και να κρατήσω πάση θυσία την επικοινωνία με παιδιά.Σε βάθος χρόνου θα δικαιωθώ γιατί τα παιδιά θα καταλάβουν μια μέρα.Εύχομαι να είναι αλήθεια.Αυτό που με φοβίζει είναι τι θα γίνει του χρόνου αν π.χ.δεν ζει εδώ η αδελφή της και δεν θέλει κανείς να έρθει να μου τα φέρει.Επίσεις φοβάμαι να πάω πιά τον χειμώνα μην πάθω κανένα "ατύχημα" απο τον γκόμενα της.Σε παρακαλώ τι με συμβουλεύεις να κάνω?(Θα πάω και δευτέρα να δω ένα ψυχολόγο που μου είπε την άποψη να κάνω τον χαζό και όλα αυτά θα τους γυρίσουν μπούμερανγκ μια μέρα , απλά να μην χάσω την εικοινωνία με παιδιά).Ευχαριστώ

# 7 στις 4/6/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by rossi44
.Δεν θέλω την επιμέλεια αλλά να μπορώ να τα βλέπω κάθε καλοκαίρι και κάθε χειμώνα καθως και και κάθε κυριακη επικυνωνω μαζί τους μέσω skype που το θεωρώ πολύ σημαντικό. Αυτή η ιδέα να πάω στο εισαγγελέα δεν την είχα σκεφτεί. . Σε βάθος χρόνου θα δικαιωθώ γιατί τα παιδιά θα καταλάβουν μια μέρα. . (Θα πάω και δευτέρα να δω ένα ψυχολόγο που μου είπε την άποψη να κάνω τον χαζό και όλα αυτά θα τους γυρίσουν μπούμερανγκ μια μέρα , απλά να μην χάσω την εικοινωνία με παιδιά)

Σου απαντω σε αυτα που εχω κρατησει...

Το οτι επικοινωνεις με τα παιδια σου ειναι το σημαντικοτερο και ειλικρινα
σε συγχαιρω για το τοσο μεγαλο ενδιαφερων που δειχνεις για τα παιδια.
Ερωτηση....
Τηλεφωνικα δεν μιλας με τα παιδια??

Ο δικηγορος δεν ειναι εσχατη λυση γιατι θα σε βοηθησει γνωριζοντας
την κατασταση και τις νομικες οδους.
Ισως με μια εισαγγελικη αποφαση που να κατοχυρωνει το δικαιωμα σου
σε οσα εχετε νομιμα συμφωνησει,να σου φανει χρησιμη..

Σε βαθος χρονου και βεβαια θα δικαιωθεις....
Ομως η δικαιωση σου θα ειναι οταν καταφερεις με την αγαπη σου και το
ενδιαφερων για τα παιδια σου,να τους ''εξασφαλισεις'' την ηρεμια τους...
Δηλαδη δεν θα δικαιωθεις ΠΟΤΕ κατηγορωντας την μητερα τους και
ας εχεις τα μυρια δικια.

Αν θελεις να πας σε ψυχολογο για την ψυχικη σου ηρεμια θα το σεβαστω.
Ασχετα που προσωπικα διαφωνω ως προς την πλειοψηφια οτι πρεπει
να πληρωσω αδρα καποιον,για να μου ''μαθει'' τον εαυτο μου.
Με τα οσα ''κρυμμενα΄΄ μονοπατια κ αν εχει.

Μην επαναπαυθεις ομως επειδη θα δεις τα παιδακια σου το καλοκαιρι.
Κινησου,ρωτα,ψαξε,κουρασου τωρα για να μπορεις να τα δεις
και του χρονου,καθ οτι αυτο σε φοβηζει.

Και μην φοβασαι τον φιλο της..
Βρε τα βαζουν με τους Ελληναρες??

# 8 στις 4/6/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Προφανώς ο νέος σύντροφος της τέως γυναίκας σου (τη λέξη γκόμενος/α τη θεωρώ υποτιμητική γι' αυτό επέτρεψέ μου να μην τη χρησιμοποιήσω) δεν θέλει να βρίσκεσαι στο σπίτι τους πολλές ώρες. Τον ενοχλεί, φοβάται, είναι ανασφαλής, έχεις δώσει εσύ κάποιο δικαίωμα??? Δεν ξέρω τον ακριβή λόγο. Γιατί δεν επιχειρείς όταν είσαι εκεί να παίρνεις τα παιδιά από το πρωϊ και να τα επιστρέφεις το απόγευμα? Δεν νομίζω ότι έτσι θα σου δημιουργήσουν θέμα, ίσα - ίσα που τους συμφέρει να βρίσκουν και λίγο χρόνο μόνοι τους σαν ζευγάρι, συν ότι με αυτό τον τρόπο δημιουργείς ένα άλλο δέσιμο με τα παιδιά. Θα είναι αυτές τις ώρες ΜΟΝΟ μαζί σου και με διάφορες δραστηριότητες θα έρθετε πολύ πιο κοντά.

Όσο για τα καλοκαίρια, εφόσον θέλεις και επιβάλλεται και απο το νόμο να τα έχεις, να πηγαίνεις εσύ να τα παίρνεις αν εκείνη φέρνει αντιρρήσεις. Συμβουλέψου τους κατάλληλους ανθρώπους (δικηγόρους, εισαγγελείς , πρεσβείες κλπ) έτσι ώστε να μη μπορεί να σου αρνηθεί.

Είναι σημαντική η επικοινωνία σου με τα παιδιά σου και μπράβο σου που το παλεύεις, αλλά απο την άλλη είναι σημαντική και η καλή επικοινωνία με την τέως σου για την ψυχολογία των παιδιών σου. Οι διαμάχες δεν οδηγούν σε θετικά αποτελέσματα. Με ήπιο ή και με απόλυτο τρόπο αν χρειαστεί διεκδίκησε τα δικαιώματά σου, αλλά προς χάρην των παιδιών, απέφυγε τους έντονους καυγάδες.

Όσο για την διακοπή της διατροφής να σε ρωτήσω κάτι? Είσαι σίγουρος ότι ΑΝ την κόψεις αυτό δεν θα έχει αντίκτυπο στα παιδιά? Είναι δηλαδή απο τις μανάδες που θα στερηθεί η ίδια για να έχουν τα παιδιά σας τα καλύτερα ή τα απαραίτητα? Ή αυτό θα γυρίσει μπούμερανγκ? Θεωρώ πως αν είναι ο ευατούλης της πιο πολύ, θα είναι άδικη και ψυχοφθόρα για τα παιδιά όλη αυτή η κατάσταση. Είναι κρίμα να στερηθούν εκείνα για τη στενοκεφαλιά της μητέρας τους. Σκέψου και ενήργησε. Όπως και να έχει πάντως η θέση σου είναι πολύ δύσκολη.
Καλή τύχη σου εύχομαι.

P.S. την έχεις ξεπεράσει? Μήπως με τη συμπεριφορά σου της έχεις δημιουργήσει έναν αρνητισμό απέναντί σου? Μηπως προσπαθείς να επιβάλλεις την παρουσία σου όταν πάς εκεί, ή την παρουσία της όταν έρχεται εδώ?

# 9 στις 4/6/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Να γραψω και εγω σε αυτο το λεπτο θεμα.
Πρωτα σκοπος ειναι να εχουν τα παιδια και τους δυο γονεις και οχι να τα παρεις απο τη μανα τους.

Επειτα δεν παραιτεισαι για ΚΑΝΕΝΑ λογο. Εκει θα πας να κατσικωθεις απεξω απο το σκαλοπατακι μεχρι να βαρεθει και να παιξει με τους ορους σου.
Ενταξει δεν ειναι ευκολο αλλά το μονο σιγουρο ειναι οτι τα παιδια σου θα νιωθουν την αγαπη του πατερα και οτι προσπαθει για αυτα. Αυτο δεν θελεις?

Τα παιδια δεν καταλαβαινουν και ουτε πρεπει, απο δυσκολιες και απο εγωισμους των γονεων. Οταν μεγαλωσουν θα σου καταλογησουν οτι δεν προσπαθησες πολυ. Κανε οτι περναει απο το χερι σου. Μην της αφησεις κανενα περιθωριο να πιστευει οτι θα κουραστεις. Ακομα και αν κουραζεσαι. Εσυ να εισαι παντα παρων.
Βεβαια χωρις υστερισμους που θα βλαψουν τα παιδια σου. Εννοειτε αυτο. Παρων με διακριτικοτητα.

kospet73

# 10 στις 4/6/2010
author
Ανδρας / 50 / Παντρεμένος
Ν. Φθιώτιδας / Λιβανάτες
Θέματα: 10
Απαντήσεις: 1.456

Παράθεση:
Φυσικά μου επέβαλαν να πληρώσω και το εισητήριο της ενώ πρέπει να πληρώσω μονο τα εισητήρια των παιδιών μου.

Καλά κάνουν και στο επέβαλαν. Αφού σ'εχει βρεί μπόσικο και μέσω των παιδιών σε εκβιάζει.
Να θυμάσαι πως σε λίγο καιρό θα σου επιβάλλει να πληρώνεις και τις διακοπές της με τον γκόμενο στην Ελλάδα με το πρόσχημα "αν θες να δεις τα παιδιά σου φέτος το καλοκαίρι κάνε μας τα έξοδα να έρθουμε 1 μήνα διακοπές στην Ελλάδα να τα δεις."
Κι εσύ σαν καλός......(μην πω την λέξη) θα το κάνεις.
Τι έχει σειρά μετά? Μήπως να κατεβάσεις και τα....παντελόνια?
Συνέχισε έτσι φίλε μου. Καλά το πας.......
Συγνώμη που σου μιλάω έτσι σκληρά αλλά δεν μπορώ να διανοηθώ ότι είναι δυνατόν να δέχεσαι τέτοια πράγματα. Να σε παίζει κατ'αυτόν τον τρόπο χρησιμοποιώντας ως αιχμή του δόρατος τα παιδιά, εσύ να τα δέχεσαι και να συνεχίζεις κανονικά σαν να μην έγινε τίποτα.

Κι εγώ χωρισμένος πατέρας με παιδί είμαι (άρα δεν είμαι έξω απ'τον χορό), αλλά λόγω τιμής τέτοια πράγματα δεν θα τα δεχόμουν στον αιώνα των αιώνων. Να πληρώσω τα εισητήρια της αδελφής της για να φέρει τα παδιά μου να τα δώ λες και μου κάνει καμιά χάρη ενώ είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΗ? Είμαστε σοβαροί? Και θα την άφηνα έτσι? Ούτε μία στο εκατομύριο. Θα την έκανα να τρέχει και να μην φτάνει με όποιο τρόπο μπορούσα (απ'το να της κόψω την διατροφή, μέχρι να της δημιουργήσω προβλήματα γιαυτόν που βάζει μέσα στο σπίτι που μεγαλώνουν τα παιδιά μου και να ψάξω να δώ κατά πόσο έχει δικαίωμα να κάνει κάτι τέτοιο. Αλίμονο αν σπιτώνει τον καθένα) αλλά δεν θα της περνούσε.....

Κι εγώ αγαπάω το παιδί μου κι εγώ θέλω να το βλέπω αλλά δεν σκοπεύω να γίνω και δεν θα γίνω ούτε ένα με το έδαφος, ούτε το...κοροιδάκι της πριγκιπέσας ούτε ο μλκς της παρέας. Όλα έχουν ένα όριο. Και αυτό το όριο το βάζουμε ΕΜΕΙΣ και επιβάλουμε με τον τρόπο μας στους άλλους να το σεβαστούν. Δεν περιμένουμε αν και πότε θα φιλοτιμηθούν απο μόνοι τους να το κάνουν.
Είσαι πατέρας. Είμαι πατέρας. Αλλά πρώτα και πάνω απ'ολα είμαστε και οι δύο άνθρωποι και σαν τέτοιοι, πρέπει πρώτα να ζούμε και να μας συμπεριφέρονται ανθρώπινα (κάτι που στην περίπτωσή σου δυστυχώς δεν ισχύει). Αν λοιπόν δεν εξασφαλίσεις πρώτα την ανθρώπινη υπόστασή σου, πως θα μπορέσεις να ασκήσεις τον ρόλο σου σαν πατέρας? Γίνεται? Νομίζω πως όχι.......
Το λέω αυτό επειδή μια συνδίκτυα πιό πάνω είπε να "κατασκηνώσεις" έξω απο το σπίτι της. Που? στην Πολωνία? Πώς θα γίνει αυτό? Εσύ δεν έχεις ζωή? Δουλειές? Υποχρεώσεις? Φίλους? Τι θα κάνεις? Θα είσαι μονίμως σε δικηγόρους, πρεσβείες, αεροδρόμια,λιμάνια, δρόμους και πεζοδρόμια? Εύκολο να το λες, δύσκολο να το κάνεις.
Άσε που το θεωρώ υπέρτατη ξεφτίλα εσύ στα σκαλοπάτια να παρακαλάς να σου ανοίξουν κι η άλλη μέσα με τα παιδιά και τον γκόμενο. Έλεος.....
Άκρη έτσι δεν βγαίνει. Μόνο αν την στριμώξεις γερά. Και γιαυτό μονάχα ένας τρόπος υπάρχει. ΚΟΨΕ ΤΗΣ ΤΗΝ ΔΙΑΤΡΟΦΗ. Δώστης να καταλάβει ότι ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ=ΔΙΑΤΡΟΦΗ. Χωρίς επικοινωνία, διατροφή ΔΕΝ υπάρχει. Δεν είναι συνεπής στις υποχρεώσεις της απέναντι σε σένα και τα παιδιά, της το επιστρέφεις κι εσύ πίσω.
Μακάρι να υπήρχε άλλος τρόπος, αλλά στην περίπτωσή σου και μ΄αυτήν που έχεις μπλέξει, δεν υπάρχει. Αν και σύμφωνα με τις αγαπητές κυρίες του φόρουμ η διατροφή πρέπει να καταβάλεται για να μην στερηθούν τα παιδιά . Το αν στερούνται τον πατέρα τους είναι δευτερεύων. Ας υπάρχει να πληρώνει για να έχουν να τρώνε κι ας τον βλέπουν σπάνια ή και καθόλου ή όποτε τον δουν εν πάση περιπτώση, δεν είναι δα και τόσο τρομερό. Η διατροφή να καταβάλεται πρώτα και πάνω απ'όλα.....
Με άλλα λόγια, ο πατέρας να'ναι συνεπής στις υποχρεώσεις του όσον αφορά την καταβολή της διατροφής και να διεκδηκεί την επικοινωνία με τα παιδιά του τρέχωντας σε δικαστήρια,εισαγγελείς κτλ την ίδια στιγμή που η μάνα μπορεί να συνεχίζει κανονικά την ζωή της, απολαμβάνοντας το/τα παιδί/παιδιά της, χωρίς τέτοιες έγνοιες να της χαλάνε τον ύπνο.
Έχουμε και λέμε δηλ, η μάνα είναι αυτή που έχει την επιμέλεια, που αποφασίζει για τα πάντα, ακόμη και τον τρόπο που θα διαχειριστεί τα χρήματα που στέλνει ο πατέρας για την διατροφή τους, χωρίς ο ίδιος να΄χει τον παραμικρό λόγο σ'αυτό, ο δε πατέρας πρέπει να πληρώνει κανονικά όπως κι αν φερθεί η μάνα κι ας ψάξει το δίκιο του στα δικαστήρια ή όπου αλλού νομίζει, όταν θεωρεί ότι αυτό ζημιώνεται.... Κι αν διαννοηθεί για λόγους σαν αυτούς που συζητάμε εδώ να κόψει την διατροφή μετατρέπεται σε πατέρα-τέρας γιατί στερεί το γάλα απ΄τα παιδιά του.
Πολυ δίκαιη κατάσταση. Δίκαιη και ισοβαρώς κατανεμημένη......Απ'την γυναικεία πλευρά βεβαίως. Γιατί όπως διαπιστώνετε απ'την ανδρική είναι τελείως διαφορετικά τα πράγματα.
ΥΓ1. Όσον αφορά τα του "γκόμενου" που τάχα την πιέζει, της δημιουργεί προβλήματα σχετικά με σένα κτλ. πόσο σίγουρος είσαι ότι είναι έτσι τα πράγματα? Επειδή στο είπε? Την πιστεύεις? Είσαι μέσα στο σπίτι τους να δεις τι γίνεται? Κι αν το πρόβλημα είναι δικό της (για διάφορους λόγους) και ο "γκόμενος" είναι απλώς η δικαιολογία?

Μ'αρέσουν οι αριστερές πόρτες. Εκείνες που αναγράφουν "Passport control". Ταιριάζουν με την κοσμοθεωρεία μου. Παντα αριστερα!!!

# 11 στις 4/6/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by kospet73

Μακάρι να υπήρχε άλλος τρόπος, αλλά στην περίπτωσή σου και μ΄αυτήν που έχεις μπλέξει, δεν υπάρχει. Αν και σύμφωνα με τις αγαπητές κυρίες του φόρουμ η διατροφή πρέπει να καταβάλεται για να μην στερηθούν τα παιδιά . Το αν στερούνται τον πατέρα τους είναι δευτερεύων. Ας υπάρχει να πληρώνει για να έχουν να τρώνε κι ας τον βλέπουν σπάνια ή και καθόλου ή όποτε τον δουν εν πάση περιπτώση, δεν είναι δα και τόσο τρομερό. Η διατροφή να καταβάλεται πρώτα και πάνω απ'όλα.....

Αγαπητέ Kospet73 καταλαβαίνω το θυμό σου ή και την αγανάκτησή σου στο θέμα του θεματοθέτη μιας και έχεις βρεθεί σε παρόμοια θέση.

Σαφώς και το καλύτερο όλων και το σημαντικότερο είναι η επικοινωνία των παιδιών με τον πατέρα σε καθημερινή βάση όταν το ζευγάρι εξακολουθεί να είναι μαζί και η όσο δυνατόν μεγαλύτερη όσο το ζευγάρι είναι χώρια. Εγώ προσωπικά είπα ΑΝ είναι σίγουρος ότι ΔΕΝ θα λείψουν απο τα παιδιά του. Υπάρχουν και τέτοιες μανάδες και μία απο αυτές είμαι εγώ. Διατροφή 0 ή ελάχιστη αραιά και που αλλά τα παιδιά μου με τους δικούς μου κόπους, έχουν τα απαραίτητα και η επικοινωνία τους με το πατέρα τους έτσι όπως πρέπει να είναι.

Είναι κρίμα και άδικο για τις ψυχούλες των παιδιών να μπαίνουν στη μέση τα χρήματα ως μοχλός εκδίκησης, ή η επικοινωνία τους με τον πατέρα τους απο την άλλη πλευρά. ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ σε τίποτα να μπαίνουν στη μέση για την στενοκεφαλιά της μητέρας ή για την διεκδίκηση των δικαιωμάτων του πατέρα. Υπάρχουν νόμιμοι τρόποι να διεκδικήσει αυτά που πρέπει. Όποιος αγαπάει τα παιδιά του δεν τα αφήνει να πεινάσουν (αν και εφόσον τίθεται τέτοιο θεμα ) για να εκδικηθεί ή να συμορφώσει την πρώην. Και σαφώς η πρώην δεν χρησιμοποιεί την επικοινωνία τους με τον πατέρα τους για να κάνει τη ζωούλα της. Ο καθένας παρέχει αυτά που μπορεί και περιμένει καρτερικά να δικαιωθούν οι κόποι του στα μάτια και στο χαμόγελο των παιδιών του. Εγώ προσωπικά αυτό πιστεύω.

kospet73

# 12 στις 4/6/2010
author
Ανδρας / 50 / Παντρεμένος
Ν. Φθιώτιδας / Λιβανάτες
Θέματα: 10
Απαντήσεις: 1.456

Παράθεση:
Originally posted by why72
Σαφώς και το καλύτερο όλων και το σημαντικότερο είναι η επικοινωνία των παιδιών με τον πατέρα σε καθημερινή βάση όταν το ζευγάρι εξακολουθεί να είναι μαζί και η όσο δυνατόν μεγαλύτερη όσο το ζευγάρι είναι χώρια. Εγώ προσωπικά είπα ΑΝ είναι σίγουρος ότι ΔΕΝ θα λείψουν απο τα παιδιά του. Υπάρχουν και τέτοιες μανάδες και μία απο αυτές είμαι εγώ. Διατροφή 0 ή ελάχιστη αραιά και που αλλά τα παιδιά μου με τους δικούς μου κόπους, έχουν τα απαραίτητα και η επικοινωνία τους με το πατέρα τους έτσι όπως πρέπει να είναι.

Είναι κρίμα και άδικο για τις ψυχούλες των παιδιών να μπαίνουν στη μέση τα χρήματα ως μοχλός εκδίκησης, ή η επικοινωνία τους με τον πατέρα τους απο την άλλη πλευρά. ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΦΤΑΙΝΕ σε τίποτα να μπαίνουν στη μέση για την στενοκεφαλιά της μητέρας ή για την διεκδίκηση των δικαιωμάτων του πατέρα. Υπάρχουν νόμιμοι τρόποι να διεκδικήσει αυτά που πρέπει. Όποιος αγαπάει τα παιδιά του δεν τα αφήνει να πεινάσουν (αν και εφόσον τίθεται τέτοιο θεμα ) για να εκδικηθεί ή να συμορφώσει την πρώην. Και σαφώς η πρώην δεν χρησιμοποιεί την επικοινωνία τους με τον πατέρα τους για να κάνει τη ζωούλα της. Ο καθένας παρέχει αυτά που μπορεί και περιμένει καρτερικά να δικαιωθούν οι κόποι του στα μάτια και στο χαμόγελο των παιδιών του. Εγώ προσωπικά αυτό πιστεύω.

Κατ’αρχήν ευτυχώς ΔΕΝ έχω βρεθεί στην θέση του θεματοθέτη, τουλάχιστον μέχρι στιγμής. Αν όμως βρισκόμουν τότε 100% θα έκοβα την διατροφή. Το λέω ευθέως και δεν με νοιάζει όπως κι αν χαρακτηριστώ. Για τις απόψεις μου δεν συνηθίζω να απολογούμαι. Αυτός είμαι και σ’όποιον αρέσουμε.

Κατά δεύτερον θα συμφωνήσω σε όλα όσα είπες απο την πλευρά που το βλέπεις γιατί έτσι είναι, αλλά θα σου πω κάτι προσωπικό για να καταλάβεις γιατί σκέπτομαι έτσι.
Κάθε φορά που η πρώην έπαιρνε στο γιό μου (σήμερα είναι 8 ετών) κάποιο καινούργιο ρουχαλάκι, παπουτσάκια κτλ με την πρώτη ευκαιρία που τον έβλεπα μου έλεγε «μπαμπά κοίτα τι ωραία παπουτσάκια ή μπλουζάκι ή παιχνίδι μου πήρε η μαμά» λες και η μαμά με δικά της χρήματα μόνο του τα αγόρασε κι όχι με χρήματα που δίνω κάθε μήνα κι εγώ. Όμως το παιδί εφόσον την μαμά του έβλεπε να τα αγοράζει λογικό είναι να υποθέτει ότι η μαμά του τα αγόρασε καθώς τα χρήματα του μπαμπά δεν φαίνονται πουθενά. Αναγκάστηκα λοιπόν κι εγώ προκειμένου να φαίνομαι στα μάτια του παιδιού, κάθε λίγο και λιγάκι να του ψωνίζω και ρούχα και παπούτσια και παιχνίδια, ξέχωρα απ΄την διατροφή που δίνω, τώρα που ξεκίνησε αγγλικά να του δίνω (στο ίδιο όχι στην μάνα του) μήνα παρά μήνα το αντίτιμο των διδάκτρων να το δώσει στην μαμά του να πληρώσει το φροντιστήριο παρότι δεν είμαι υποχρεωμένος εφόσον καταβάλω διατροφή. Αποτέλεσμα? Να διαθέτω κάθε μήνα για το παιδί αρκετά περισσότερα από αυτά που ορίζει η διατροφή.
Φαντάσου λοιπόν μετά από όλα αυτά η πρώην να μου δημιουργούσε τα χίλια μύρια προβλήματα και να μην μπορώ να το βλέπω. Θα ήμουν ένας αόρατος πατέρας που μόνο πληρώνει και στα μάτια του παιδιού δεν φαίνεται πουθενά. Συνεπώς? Τι θα καταντούσα τελικά να είμαι? Ένας «σπερματοδότης» μέσα στον γάμο και μια «επιταγή με πόδια» μετά απ’αυτόν. Και σε ρωτώ. Θα ήταν δίκαιο αυτό για μένα?
Γιαυτό, εφόσον κυρία μου δεν μου επιτρέπεις να βλέπω το παιδί μου κι εγώ δεν πληρώνω και κόψε το λαιμό σου να το ζήσεις. Αν δεν μπορείς, παραχώρησε σε μένα την επιμέλεια που μπορώ κι από σένα δεν θέλω τίποτα. Ούτε μισό ευρώ. ΤΙΠΟΤΑ απολύτως. Αλλά και δαρμένοι και……… πολύ δεν πάει?
Γιαυτό μιλάω έτσι……
Ελπίζω να με καταλαβαίνεις, αν και το βλέπω πολύ δύσκολο (κάτι απόλυτα λογικό) γιατί είσαι γυναίκα. Αν ήσουν στη θέση μου ίσως τα έβλεπες αλλιώς τα πράγματα, όπως ίσως να έκανα κι εγώ εάν ήμουν στην δική σου…….
Μ'αρέσουν οι αριστερές πόρτες. Εκείνες που αναγράφουν "Passport control". Ταιριάζουν με την κοσμοθεωρεία μου. Παντα αριστερα!!!

# 13 στις 4/6/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Είμαι γυναίκα και δεν διαφωνώ ότι ιδιαίτερα στο θέμα ψυχολογίας των παιδιών είμαι αρκετά έως πολύ ευαίσθητη. Έχω όμως και ένα σύντροφο που είναι και εκείνος χωρισμένος με παιδιά, οπότε βλέπω και την αντίπερα όχθη

Ούτε καθόλου, ούτε περισσότερα είναι το σωστό. Γιατί και ο άντρας είναι άνθρωπος, που ξαφνικά απο εκεί που είχε έναν Α μισθό να διαθέσει για την οικογένειά του, βρίσκεται εκτός οικογένειας - σπιτιού το οποίο σημαίνει αυτόματη αύξηση των εξόδων διαβίωσής του => εκ των πραγμάτων λιγότερα χρήματα που θα αναλογούσαν στα παιδιά.

Ειλικρινά δεν ξέρω τί μπορεί να γίνει σε τέτοιες περιπτώσεις. Τη βίωσα και τη βιώνω διαφορετικά. Μήπως όμως θα έπρεπε να αφήσουμε απ' έξω τους εγωϊσμούς και το προσωπικό όφελος για χάρη των παιδιών? Σημασία έχει να λαμβάνουν αγάπη. Τα υπόλοιπα θα τα καταλάβουν εν καιρώ, μεγαλώνοντας.

# 14 στις 4/6/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Είμαι γυναίκα και δεν διαφωνώ ότι ιδιαίτερα στο θέμα ψυχολογίας των παιδιών είμαι αρκετά έως πολύ ευαίσθητη. Έχω όμως και ένα σύντροφο που είναι και εκείνος χωρισμένος με παιδιά, οπότε βλέπω και την αντίπερα όχθη

Ούτε καθόλου, ούτε περισσότερα είναι το σωστό. Γιατί και ο άντρας είναι άνθρωπος, που ξαφνικά απο εκεί που είχε έναν Α μισθό να διαθέσει για την οικογένειά του, βρίσκεται εκτός οικογένειας - σπιτιού το οποίο σημαίνει αυτόματη αύξηση των εξόδων διαβίωσής του => εκ των πραγμάτων λιγότερα χρήματα που θα αναλογούσαν στα παιδιά.

Ειλικρινά δεν ξέρω τί μπορεί να γίνει σε τέτοιες περιπτώσεις. Τη βίωσα και τη βιώνω διαφορετικά. Μήπως όμως θα έπρεπε να αφήσουμε απ' έξω τους εγωϊσμούς και το προσωπικό όφελος για χάρη των παιδιών? Σημασία έχει να λαμβάνουν αγάπη. Τα υπόλοιπα θα τα καταλάβουν εν καιρώ, μεγαλώνοντας.

rossi44

# 15 στις 5/6/2010
author

Aπάντηση στον Kospet73

Παράθεση:
Originally posted by kospet73

Παράθεση:
Φυσικά μου επέβαλαν να πληρώσω και το εισητήριο της ενώ πρέπει να πληρώσω μονο τα εισητήρια των παιδιών μου.

Καλά κάνουν και στο επέβαλαν. Αφού σ'εχει βρεί μπόσικο και μέσω των παιδιών σε εκβιάζει.
Να θυμάσαι πως σε λίγο καιρό θα σου επιβάλλει να πληρώνεις και τις διακοπές της με τον γκόμενο στην Ελλάδα με το πρόσχημα "αν θες να δεις τα παιδιά σου φέτος το καλοκαίρι κάνε μας τα έξοδα να έρθουμε 1 μήνα διακοπές στην Ελλάδα να τα δεις."
Κι εσύ σαν καλός......(μην πω την λέξη) θα το κάνεις.
Τι έχει σειρά μετά? Μήπως να κατεβάσεις και τα....παντελόνια?
Συνέχισε έτσι φίλε μου. Καλά το πας.......
Συγνώμη που σου μιλάω έτσι σκληρά αλλά δεν μπορώ να διανοηθώ ότι είναι δυνατόν να δέχεσαι τέτοια πράγματα. Να σε παίζει κατ'αυτόν τον τρόπο χρησιμοποιώντας ως αιχμή του δόρατος τα παιδιά, εσύ να τα δέχεσαι και να συνεχίζεις κανονικά σαν να μην έγινε τίποτα.

Κι εγώ χωρισμένος πατέρας με παιδί είμαι (άρα δεν είμαι έξω απ'τον χορό), αλλά λόγω τιμής τέτοια πράγματα δεν θα τα δεχόμουν στον αιώνα των αιώνων. Να πληρώσω τα εισητήρια της αδελφής της για να φέρει τα παδιά μου να τα δώ λες και μου κάνει καμιά χάρη ενώ είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΗ? Είμαστε σοβαροί? Και θα την άφηνα έτσι? Ούτε μία στο εκατομύριο. Θα την έκανα να τρέχει και να μην φτάνει με όποιο τρόπο μπορούσα (απ'το να της κόψω την διατροφή, μέχρι να της δημιουργήσω προβλήματα γιαυτόν που βάζει μέσα στο σπίτι που μεγαλώνουν τα παιδιά μου και να ψάξω να δώ κατά πόσο έχει δικαίωμα να κάνει κάτι τέτοιο. Αλίμονο αν σπιτώνει τον καθένα) αλλά δεν θα της περνούσε.....

Κι εγώ αγαπάω το παιδί μου κι εγώ θέλω να το βλέπω αλλά δεν σκοπεύω να γίνω και δεν θα γίνω ούτε ένα με το έδαφος, ούτε το...κοροιδάκι της πριγκιπέσας ούτε ο μλκς της παρέας. Όλα έχουν ένα όριο. Και αυτό το όριο το βάζουμε ΕΜΕΙΣ και επιβάλουμε με τον τρόπο μας στους άλλους να το σεβαστούν. Δεν περιμένουμε αν και πότε θα φιλοτιμηθούν απο μόνοι τους να το κάνουν.
Είσαι πατέρας. Είμαι πατέρας. Αλλά πρώτα και πάνω απ'ολα είμαστε και οι δύο άνθρωποι και σαν τέτοιοι, πρέπει πρώτα να ζούμε και να μας συμπεριφέρονται ανθρώπινα (κάτι που στην περίπτωσή σου δυστυχώς δεν ισχύει). Αν λοιπόν δεν εξασφαλίσεις πρώτα την ανθρώπινη υπόστασή σου, πως θα μπορέσεις να ασκήσεις τον ρόλο σου σαν πατέρας? Γίνεται? Νομίζω πως όχι.......
Το λέω αυτό επειδή μια συνδίκτυα πιό πάνω είπε να "κατασκηνώσεις" έξω απο το σπίτι της. Που? στην Πολωνία? Πώς θα γίνει αυτό? Εσύ δεν έχεις ζωή? Δουλειές? Υποχρεώσεις? Φίλους? Τι θα κάνεις? Θα είσαι μονίμως σε δικηγόρους, πρεσβείες, αεροδρόμια,λιμάνια, δρόμους και πεζοδρόμια? Εύκολο να το λες, δύσκολο να το κάνεις.
Άσε που το θεωρώ υπέρτατη ξεφτίλα εσύ στα σκαλοπάτια να παρακαλάς να σου ανοίξουν κι η άλλη μέσα με τα παιδιά και τον γκόμενο. Έλεος.....
Άκρη έτσι δεν βγαίνει. Μόνο αν την στριμώξεις γερά. Και γιαυτό μονάχα ένας τρόπος υπάρχει. ΚΟΨΕ ΤΗΣ ΤΗΝ ΔΙΑΤΡΟΦΗ. Δώστης να καταλάβει ότι ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑ=ΔΙΑΤΡΟΦΗ. Χωρίς επικοινωνία, διατροφή ΔΕΝ υπάρχει. Δεν είναι συνεπής στις υποχρεώσεις της απέναντι σε σένα και τα παιδιά, της το επιστρέφεις κι εσύ πίσω.
Με άλλα λόγια, ο πατέρας να'ναι συνεπής στις υποχρεώσεις του όσον αφορά την καταβολή της διατροφής και να διεκδηκεί την επικοινωνία με τα παιδιά του τρέχωντας σε δικαστήρια,εισαγγελείς κτλ την ίδια στιγμή που η μάνα μπορεί να συνεχίζει κανονικά την ζωή της, απολαμβάνοντας το/τα παιδί/παιδιά της, χωρίς τέτοιες έγνοιες να της χαλάνε τον ύπνο.
Έχουμε και λέμε δηλ, η μάνα είναι αυτή που έχει την επιμέλεια, που αποφασίζει για τα πάντα, ακόμη και τον τρόπο που θα διαχειριστεί τα χρήματα που στέλνει ο πατέρας για την διατροφή τους, χωρίς ο ίδιος να΄χει τον παραμικρό λόγο σ'αυτό, ο δε πατέρας πρέπει να πληρώνει κανονικά όπως κι αν φερθεί η μάνα κι ας ψάξει το δίκιο του στα δικαστήρια ή όπου αλλού νομίζει, όταν θεωρεί ότι αυτό ζημιώνεται.... Κι αν διαννοηθεί για λόγους σαν αυτούς που συζητάμε εδώ να κόψει την διατροφή μετατρέπεται σε πατέρα-τέρας γιατί στερεί το γάλα απ΄τα παιδιά του.
Πολυ δίκαιη κατάσταση. Δίκαιη και ισοβαρώς κατανεμημένη......Απ'την γυναικεία πλευρά βεβαίως. Γιατί όπως διαπιστώνετε απ'την ανδρική είναι τελείως διαφορετικά τα πράγματα.
ΥΓ1. Όσον αφορά τα του "γκόμενου" που τάχα την πιέζει, της δημιουργεί προβλήματα σχετικά με σένα κτλ. πόσο σίγουρος είσαι ότι είναι έτσι τα πράγματα? Επειδή στο είπε? Την πιστεύεις? Είσαι μέσα στο σπίτι τους να δεις τι γίνεται? Κι αν το πρόβλημα είναι δικό της (για διάφορους λόγους) και ο "γκόμενος" είναι απλώς η δικαιολογία?

Φίλε Kospet73.Eυχαριστώ για την απάντηση,Εχεις δίκιο για αυτό που θα πληρώσω το εισητηριο της αδελφής.Δεν μπορώ και εγώ να το χωνέψω και είμαι έτοιμος να τα βροντήξω κάτι και να αρνηθώ και να μην έρθουν τα παιδιά και να κινηθώ δικαστικώς.Αλλά το έθεσα σαν τελευταίο όριο στον εμπαιγμο και την κοροιδία προκειμένου να δω τα παιδια μου για τρεις βδομάδες να με δουν τα παιδια μου και να με χαρουν και να φύγουν με τις αναμνήσεις με τον πατέρα τους.Η συγκεκριμένη αδελφή που έρχεται δεν φταίει σε τίποτα.Μάλιστα όποτε πάω Πολωνία έρχεται και με παίρνρι από το αεροδρόμιο,δεν έχω πρόβλημα μαζί της.Το βλέπω και σαν ευκαιρία (ισως τελευταία ) να την ψαρέψω να δω τι λέει για όλα αυτά.Εχω ήδη παει σε δικηγόρους ,εισαγγελεις και πρεσβείες και είμαι έτοιμος αν συνεχιστεί το ίδιο βιολί να απαντήσω.Δεν επαναπάυομαι.Απλα περιμένω να έρθουν,το βλέπω σαν τελευτα'ια ευκαιρία μήπως μέσα από την αδελ΄φη της αλλάξει κάτι.Αλλίως είμαι έτοιμος...Και όχι δεν την διεκδικώ την πρώην σύζηγο ο΄θτε κατά διάνοια...

daizyduck

# 16 στις 6/6/2010
author
Γυναίκα / 53 / Ελεύθερη
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 172
Στο συναινετικό διαζύγιο υπογράφεις συμφωνητικό όπου ορίζεται ο τρόπος επικοινωνίας με τα παιδιά. Σε περίπτωση που ενας από τους συμβαλλομένους δεν το τηρήσει ο άλλος μπορεί να κινηθεί νομικά. Εαν υπάχει τέτοιο χαρτί υπογεγραμμένο στην περίπτωσή σου, συμβουλέψου δικηγόρο που ασχολείται με δύσκολες καταστάσεις και διεκδηκησε την επικοινωνία σου με τα παιδιά.

mathilda

# 17 στις 6/6/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Δεν μπορεις να βρεις εναν δικηγορο στην Πολωνια, με την βοηθεια της Ελληνικης Πρεσβειας εκει, για να σε βοηθησει;
Οτι και να λεμε εμεις, τι ειναι σωστο και τι δεν ειναι, ειναι στον αερα.
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε

Ο τρόπος λειτουργίας και οι κανόνες των forum του Sxeseis αλλάζουν!

Για λίγες ημέρες και μέχρι την ολοκλήρωση αυτών των αλλαγών η δυνατότητα αποστολής νέων θεμάτων και απαντήσεων δεν είναι θα δυνατή.

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση.