Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

εμπλεξα με απατεωνα

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

sasa2808

# 1 στις 6/6/2010
author
Γυναίκα / 37 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 7
'Aρεσαν+: 0%

εμπλεξα με απατεωνα

Γεια σας,
Βρηκα το σαιτ αυτο τυχαια και ειπα να πω και εγω τον πονο μου.
Πριν ενα χρονο και μετα απο μεγαλη περιοδο αναζητησης δουλειας βρήκα μια δουλεια στην αθηνα στον αντικειμενο μου. Αναγκαστηκα να φυγω απο την πολη μου λογω της μεγαλης ανεργιας αν και το επαγγελμα μου θεωρείται απο πιο απορροφησιμα.
Ηρθα λοιπον στην Αθηνα αφου ο εργοδοτης μου μου υποσχεθηκε μισθο καλο εργασιακο περιβαλλον και μπονους. Δεν μπορουσα να φανταστω κατι κακο γιατι θεωρησα οτι ακομα και αν τελικα δε μου αρεσει η δουλεια θα μπορεσω να βρω αλλη σε αυτη τη μεγαλουπολη τουλαχιστον θα εφευγα απο την ανεργια της επαρχιας.
Να μην τα πολυλογω, εκμεταλλευόμενος αυτος ο ανθρωπος την καταντια της ελληνικης κοινωνιας την ανοχη των νομων την ανεργια και θεωρωντας τον εαυτο του πιο εξυπνο απο καθε αλλον με εξαπατα απο τη στιγμη που εχω πατησει το ποδι μου στην εταιρεια.
Ξεκινησε με το να μη μου δινει ολο το μισθο που εχει συμφωνηθει με τη δικαιολογια οτι αλλαζε λογιστες. Ενω μας ειχε πει οτι η καταβολη του μισθου γινεται με παγια εντολη στην τραπεζα καταλαβαμε οτι αυτο ηταν ψεμα. Αναγκαζομασταν να δουλευουμε ολο το καλοκαιρι τις απιστευτες υπερωριες με ξενυχτια ακομα και καποια Σαββατα με τη δικαιολογια οτι πρεπει να μαθουμε τη δουλεια και να κανουμε τα παντα γιατι η επιχειρηση το εχει αναγκη.
Ο καταλογος των οσων εχουν δει τα ματια μου σε αυτην την επιχειρηση αλλα και των ψεματων που λεει για να καλυψει την ανευθυνοτητα και τις λαμογιες του δεν εχει τελος. Απο το γεγονος οτι δεν πληρωνει το νοικι της επιχειρησης μεχρι του γεγονοτος οτι αλλαζει συνεχεια υπαλληλους οι οποιοι αφοτου φυγουν απο την επιχειρηση ερχονται καθημερινα στα γραφεια μας ζητωντας τα χρηματα τους και ο ιδιος κρυβεται για να μην τον δουν. Αλλοδαποι οι οποιοι μας βριζουν και μας απειλουν, υπαλληλοι της ΔΕΗ οι οποιοι ερχονται και μας κοβουν το ρευμα αλλα αυτος χωρις να το πληρωσει το επανασυνδεει παρανομα, ΟΤΕ και κινητα που μας τα κοβουν καθε τοσ γιατι δεν πληρωνει τους λογαριασμους, προμηθευτες που μας παιρνυον καθημερινα τηλεφωνο ζητωντας τα χρηματα τους και πολλα πολλα αλλα...Ολα βεβαια προσπαθει να τα καλυψει με δικαιολογιες του στυλ η ΔΕΗ εχει καποιο προβλημα, τους ειπα να πληρωσουν το λογαριασμο και δεν τον πληρωσαν, δεν τον πληρωνω γιατι δε μου δινει αποδειξη και αλλα πολλα ψεματα στην αρχη μας επειθε εν μερει.
Στην αρχη τα χρηματα που μου χρωστουσε δεν ηταν πολλα και με υποσχεσεις οτι θα με ξεχρεωσει παρεμενα με σκοπο να παρω τα δεδουλευμενα μου και να φυγω.Με πολλα ψεματα και υποσχεσεις εχω φτασει αυτη τη στιγμη να ειμαι απληρωτη εναμιση μηνα και να εχω φτασει στα ορια της αντοχης μου.
η απαντηση του βεβαια στο γεγονος οτι οταν σεν πληρωνεται καποιος δεν μπορει να δουλεψει ειναι "το οτι δεν πληρωνομαστε δεν παει να πει οτι δε δουλευουμε κιολας". Σημειωτεον, την εταιρεια την εχει στο ονομα του 85χρονου πατερα του οποτε και οποτε τον συμφερει το παιζει υπαλληλος και οχι ιδιοκτητης. Οταν του λεω οτι χρωσταω το νοικι η απαντηση ειναι "σε καταλαβαινω" ή το ανεκδιηγητο "και εγω χρωσταω"!!!!
Ο συγκεκριμενος ανθρωπος εχει εντρυφησει με τη βοηθεια δικηγορου σε ολους τους νομους που θα τον βγαλουν ασπροπροσωπο σε καθε περιπτωση. Χρωσταει παρα πολλα χρηματα και η κακοδιαχειρηση των εσοδων μας οδηγει σε ακομα χειροτερα μονοπατια.
Πλεον εχω φτασει στο σημειο να εχω απιστευτη οργη και στενοχωρια μεσα μου.Δε σεβεται κανεναν και τιποτα. Οταν του ζηταμε λεφτα το παιζει αρνακι και οταν τυχει να μας βαλει καποια αυτοματως η συμπεριφορα αλλαζει σε απαιτησεις και αποτομη αντιμετωπιση.
Πλεον εχω μαθει παρα πολα για το ποιον του. Δεν πληρωνει τα νοικια του και του κανουν συνεχεια εξωσεις, νομιζει οτι μπορει να εξαπατησει τον οποιοδηποτε υπαρχει σε αυτην τη χωρα και το κορυφαιο ειναι οτι οταν το καταφερνει υπερηφανευεται για τον εαυτο του!!!
Πραγματικα νομιζω οτι πλεον τα εχω δει ολα εκει μεσα.
Δεν ξερω τι να κανω.. Να φυγω και ας μεινω ανεργη για καποιο διαστημα?Να μεινω εκει μεχρι να βρω μια αλλη δουλεια και να κυνηγησω τα χρηματα μου δικαστικα?Θα τα παρω ποτε?Οι υπαλληλοι της επιθεωρησης εργασιας οταν ακουν το ονομα της εταιρειας μας γελανε!εχουν δει τελικα πολες περιπτωσεις απο αυτον. Αλλα και παλι δεν κανουν κατι. Σημειωτεον οτι η επιχειρηση εχει εδρα τη Θεσσαλονικη.
Ειμαι στο ορια μου πραγματικα!Δεν αντεχω αλλο ουτε ψυχικα ουτε σωματικα αφου απο το πολυ στρες εχω συνεχως προβληματα υγειας...
Τι να κανω για να μη φτασω στο σημειο να τον κοπανησω μια μερα απο τα νευρα μου?

livelusulina

# 2 στις 6/6/2010
author
Γυναίκα / 41 / Παντρεμένη
Ν. Θεσσαλονίκης / Οσσα
Θέματα: 17
Απαντήσεις: 26.563
αχ τι μου κανεις τωρα...
θυμηθηκα παλι τον απατεωνα με τις ακαλυπτες
εκεινος πανω κατω τα ιδια...
κοροιδια και ψεματα με το κουταλι...
στο τελος και με πολυ μαρκαρισμα πηραμε επιταγες...
οταν σε μια νυχτα εξαφανιστηκε και την κοπανησε στην Αθηνα και πηγαμε στην τραπεζα με τις ακαλυπτες στο χερι...μας απαντησαν ''και'σεις αυτον ψαχνετε?''
η εδω επειχειρηση ηταν στο ονομα της κατακοιτης και πολυ μεγαλης ηλικιας μαμας του.
με το ιδιο αντικειμενο και την ιδια( γνωστη ) επωνυμια ειχε και στην Αθηνα επιχειρησεις.
εκεινες ηταν στο ονομα της γυναικας του με την οποια πηραν οικονικα διαζυγιο...
οι οποιες μετα απο καποιους μηνες εκλεισαν και εκεινες...
ειχε και μια δικηγορο απο διπλα με τις πολιτιμες συμβουλες της
εχει εξαφανιστει απο προσωπου γης το καθαρμα
αν κατσω και γραψω για ολα τα ψεματα που ελεγε σε τοσους ανθρωπους και για την απαραδεκτη συμπεριφορα του θα τελειωσω αυριο...

για να κυνηγησεις εναν τετοιο μεγαλοαπατεωνα-μεγαλοκαρχαρια θελει πολλααααα ευρουδακια και παλι δεν νομιζω να καταφερεις κατι.
προσπαθησε να εχεις καποιο χαρτι στο χερι με την υπογραφη του και τα χρηματα που σου χρωσταει...
δεν ξερω αν θα καταφερεις κατι με αυτο αλλα απο το τιποτα....
βρες οσο το δυνατον περισσοτερα προσωπικα στοιχεια για εκεινον....αν εχεις τη δυνατοτητα..

αυτος μια μερα θα εξαφανιστει....
οσο πιο μικρο το ποσο που σου χρωσταει τοσο λιγοτερο κακο θα κανεις στην υγεια σου γιατι εγω αρρωστησα απο ολα αυτα..

μαζεψε οτι μπορεις απο στοιχεια για εκεινον και για την επιχειρηση,εχε και καποιο χαρτι που να πιστοποιει το ποσο που σου χρωσταει και φυγε...
μακαρι να κανω λαθος αλλα δεν νομιζω να τα πληρωθεις...
δεν ξερω αν λεω καλα η οχι,απλως αν θα ξαναειχα την ευκαιρια θα προσεχα περισσοτερο...
καλου κακου να σε ρωτησω...τα αρχικα του μηπως ειναι Σ.Κ.?
αχ εκνευριστηκα παλι
γιατι τετοια λαμογια την γλυτωνουν συνεχεια???
οτι δεν λυνεται...κοβεται!

# 3 στις 7/6/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Originally posted by livelusulina

μήπως γιατί έχουνε τίποτα τσέπες γεμάτες φράγκα και τα σμπρώχνουνε

σε κάτι δ.υπ. που σκοτώνονται όλη μέρα στην δουλειά και τα μαζεύουνε από

δέκα μεριές ....?

λέω εγώ τώρα ....

αλλά πάλι να συμβαίνουνε τέτοια πράγματα στην ελλάδα ...γίνονται αυτά βρε παιδιά...?

εγώ κατηγορηματικά υποστηρίζω πως όχι ...δεν υπάρχει ούτε ένας που να τα παίρνει

για να κάνει τα στραβά μάτια σε λαμόγια επιχειρηματίες ....

εσείς κακά παιδιά ...πιπέρι στο στόμα ...

livelusulina

# 4 στις 7/6/2010
author
Ν. Θεσσαλονίκης / Οσσα

Παράθεση:
Originally posted by salti

Παράθεση:

μήπως γιατί έχουνε τίποτα τσέπες γεμάτες φράγκα και τα σμπρώχνουνε

σε κάτι δ.υπ. που σκοτώνονται όλη μέρα στην δουλειά και τα μαζεύουνε από

δέκα μεριές ....?

λέω εγώ τώρα ....

αλλά πάλι να συμβαίνουνε τέτοια πράγματα στην ελλάδα ...γίνονται αυτά βρε παιδιά...?

εγώ κατηγορηματικά υποστηρίζω πως όχι ...δεν υπάρχει ούτε ένας που να τα παίρνει

για να κάνει τα στραβά μάτια σε λαμόγια επιχειρηματίες ....

εσείς κακά παιδιά ...πιπέρι στο στόμα ...

πιπερι στο στομα....
τετοια πραγματα στην Ελλαδα? στην Ελλαδιτσα μας?
ποτε ποτε ποτε....
και το οτι ειμαστε πρωτοι στην απατεωνια?....ετσι τα λενε...γιατι μας ζηλευουν...

το θεμα ειναι ομως οτι εμεις μενουμε με το πιπερι και οι ααααλοι με τα ευρω ΜΑΣ

cerise

# 5 στις 7/6/2010
author
Γυναίκα / 54 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πεύκη
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 7.206
Η καλή μέρα από το πρωϊ φαίνεται.
Κι εσύ την είδες κι όμως κάθησες ένα χρόνο.
Αυτοί οι αεριτζήδες επιχειρηματίες πάντα υπήρχαν. Τώρα όμως με τη κρίση καμουφλάρονται περισσότερο και μπερδεύουν τη κατάσταση.
Καλά ξεμπερδέματα....
Ψάξε για δουλειά.

inioxos52

# 6 στις 7/6/2010
author
Ανδρας / 64 / Σε διάσταση
Ν. Θεσσαλονίκης / Πανόραμα
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 7.274
Einai dunaton mia 28xroni nea epistimwn na pianetai toso "Kwtsos"?

Autes oi katastaseis entopizontai mesa stous 2 ante 3 arxikous mines, kai tin kanoume me grigora vimata pros tin eksodo, kai prin to ryaki ginei potami.

Ane8ese tin upo8esi tis eispraksis twn dedoulevmenwn sou se ena dikigoro epi posostois, kai pigaine gia alla, TWRA....X8ES an einai dunaton.
...Ναι στην χρηση των Ελληνικων στο διαδικτυο. Σε σας το λεω Ελληνολατρες, που εχετε ακομη Εγγλεζικα ψευδωνυμα. Και δεν εννοω την γραφη...

ALIKH1972

# 7 στις 7/6/2010
author
Γυναίκα / 47 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αργυρούπολη
Απαντήσεις: 2.527
όταν πρωτοδούλεψα στην Αθήνα αφού πήρα το πτυχίο μου είχα πέσει σε έναν τέτοιο ακριβώς τύπο (ρε λες να είναι ο ίδιος και είχα κι εγώ να καλύψω υποχρεώσεις για το σπίτι που νοίκιαζα.
Τα όσα περιγράφεις με ΟΤΕ , ΔΕΗ, προμηθευτές τα έκανε κι εκείνος.
Ομως για κακή του τύχη για μία εβδομάδα φιλοξένησε 5 Αγγλους και φυσικά δεν πλήρωσε το ξενοδοχείο τους.
Δεν θα το ξεχάσω ποτέ το σκηνικό, είχα βάρδια Παρασκευή απόγευμα και χτυπάει το κουδούνι της Εταιρείας , κοιτάω από το ματάκι (δικιά του εντολή να μην ανοίγουμε αμέσως) και βλέπω δύο φουσκωτούς, ρωτάω ποιος είναι και μου λένε από το Ξενοδοχείο ........ θέλουμε τον κ..................
Καταλαβαίνω αμέσως αφού επί 2 μήνες τους είχε αραδιάσει τα χίλια ψέμματα και πάω μέσα στο γραφείο του και μου λέει να πω ότι δεν ήταν εκεί.
ΟΧΙ του λέω δεν κατάλαβες καλά , τώρα θα μου δώσεις τους δύο μήνες που μου χρωστάς και μετά θα το πω αυτό
Πράγμα που το έκανε αμέσως αφού είχε κατουρηθεί επάνω του από τον φόβο του
Παίρνω κι εγώ τα λεφτά μου, παίρνω την τσάντα μου, ανοίγω την πόρτα λέω ότι δεν ήταν εκεί και κατεβαίνω και μαζί τους μέχρι την έξοδο και δεν ξαναπάτησα.

Σου είπα την ιστορία για να καταλάβεις ότι όσο μένεις εκεί τόσα περισσότερα θα φτάσει να σου χρωστάει

Βρες άμμεσα δουλειά και φύγε
...Η μονη μας υποχρεωση... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...

silver80

# 8 στις 7/6/2010
author
Ανδρας / 39 / Ελεύθερος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 23
Απαντήσεις: 1.322
Να σηκωθεις να φυγεις οσο ειναι καιρος γιατι ο 1,5 μηνας απληρωτος θα γινουν 3,4, 5...

Πιεσε τον να σου υπογραψει απολυση για να μπορεις να παρεις ταμειο ανεργιας μεχρι να βρεις δουλεια...αν και χλωμο το βλεπω γιατι θα φοβαται μην ζητησεις αποζημιωση μετα...

Α, και πριν φυγεις φροντισε να του κανεις κανα χουνερι πανω στην δουλεια...

Τελικα υπαρχουν πολλοι απατεωνες-επιχειρηματιες που επειδη εχουν πλατες πολιτικες ακρες συνηθως την βγαζουν καθαρη...

Κατι τετοια βλεπει ο κοσμος και θελει να μπει στο δημοσιο...τουλαχιστον εκει εχεις την ασφαλεια οτι βρεξει-χιονισει τον μισθο σου θα τον παρεις...
μέτρον άριστον!

# 9 στις 7/6/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Αυτά τα κρούσματα στον ιδιωτικό τομέα, έχουν αυξηθεί κατά πολύ. Πληρώνουν όποτε μπορούν και όσα μπορούν, κάποιοι μάλιστα, δεν πληρώνουν καθόλου για αρκετούς μήνες. Ειλικρινά δεν ξέρω τί άλλο μπορείς να κάνεις σε αυτές τις περιπτώσεις, εκτός απο το να φύγεις, αλλά μεταξύ μας να πας που??? Εδώ έχουν αρχίσει να γίνονται απολύσεις... για προσλήψεις θα μιλάμε τώρα?

Δύσκολα πολύ τα πράγματα και ακόμα είμαστε στην αρχή!!! Νομίζω ότι η καλύτερη λύση είναι να αρχίσεις να ψάχνεις να βρεις άλλη δουλειά ή να τον πείσεις να σε βάλει στο ταμείο ανεργίας.

eudokia_a

# 10 στις 7/6/2010
author
Γυναίκα / 36 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 121
καταρχας να σου πω οτι ειμαι στον κλαδο σου..

σε ρωτανε παραπανω αν το αφεντικο τους ειναι ο ιδιος ανθρωπος με τα δικά τους αφεντικα..

ΟΧΙ - υπαρχουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ σαν το δικο σου αφεντικο - και το δικο μου το αφεντικο ηταν ετσι..

.. και επειδη δεν εβρισκα αμεσα δουλεια αλλου, καθομουν ο βλακας, και μαζευοοοοοοοοοοοταν το υπολοιπο, οχι 1.5 μηνα που εισαι εσυ, αλλα περιπου 8 μηνες πισω μας πηγε με τουτα και με κεινα (κι εκεινος πληρωνε εντελως ατακτα απο την αρχη, και οχι ολο το μισθο, και παντα μετα τις 20 του μηνα, και γενικα τα περιστατικα που περιγραφεις τα εχω ζησει κι εγω με εκπληκτικες ομοιοτητες)
εννοειται οτι με την προφαση της κρισης τα πραγματα εγιναν χειροτερα - μας ελεγε οτι δανειζεται απο τη γυναικα του για να μας πληρωσει, λες κι εμενα με ενοιαζε τι κανει για να βρει λεφτα.. αφου του δουλευω ΠΡΕΠΕΙ να με πληρωσει, τελος... και σε καποια πραγματα τα'κουσα κιολας, οτι αργουσα λεει να τελειωσω μια δουλεια - ακους εκει! με ειχε απληρωτη και ειχε και τα μουτρα να κανει παραπονα!!

θα σου πω τι μπορεις και τι δεν μπορεις να κανεις.

δεν μπορεις να παρεις μια απολυση και να πας στο οαεδ, να παρεις κι εσυ το επιδοματακι σου οπως αυτοι του ικα

εχεις υπογραψει συμβαση? ενδεχομενως να μπορεις να την προσβαλλεις. υπαρχει και ενα σωματειο, το σωματειο μισθωτων τεχνικων το οποιο αφορα οποιους εργαζονται στον τεχνικο τομεα, με οποιοδηποτε καθεστως και οποιοδηποτε πτυχιο, και εχει βοηθησει κοσμο σαν εμας, που θεωρουμαστε ελευθεροι επαγγελματιες, αλλα ουσιαστικα ειμαστε μισθωτοι. δεν ειμαι μελος του σωματειου, δεν εχω απευθυνθει σε αυτους για να ειμαι ειλικρινης, γνωριζω ομως καποιον που ειναι, και ξερω οτι εχουν κινητοποιηθει κατα εταιρειων που μας εκμεταλλευονται και τους εχουν τρεξει και στην επιθεωρηση εργασιας, με αποτελεσμα αυτα τα αφεντικα να εχουν θορυβηθει, να εχουν κανει τους καλους εστω και για λιγο. μη φανταστεις δραματικες αλλαγες, αλλα επειδη ειναι τετοια λαμογια, για μια στιγμη χεζονται και υποχωρουν.

και επειδη σου χρωσταει μονο 1.5 μηνα, πες οτι θα φυγεις σε μια βδομαδα και πιεσε να παρεις τα λεφτα σου τωρα, πριν τα χρωστουμενα γινουν περισσοτερα.

μια λυση ειναι να ζητησεις επιταγη, αλλα θα μου πεις τον βλέπεις που εχει πολλες ακαλυπτες...

αν βλεπεις οτι δεν σκαει να τις καλυψει μην παρεις επιταγη

αν ομως τον βλεπεις να προσπαθει πρωτα αυτες να καλυψει, δηλαδη μολις πιανει λεφτα στα χερια του να τα δινει για επιταγες, παρε επιταγη να σε βαλει στις προτεραιοτητες του, αν και δεν μου φανηκε για τετοιος τυπος.

παντως σιγουρα φωναξε, βαρα το χερι σου στο τραπεζι, βριστον απεξω σου και οχι απο μεσα σου!!

και βρες μια δουλεια ακομα και ασχετη, ακομα και στα everest που λεει ο λογος, να εχεις το νοικι σου, και συνεχισε να ψαχνεις αλλου πάνω στην ειδικοτητα σου. και την επομενη φορα, σιγουρα θα καταλαβεις καποια πραγματα απο την αρχη, και θα τα διεκδικησεις αλλιως.

ΑΧ ΠΟΣΟ ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ.. αλλα μακαρι να μην ειχαμε ζησει τετοια σκηνικα..
..μας βλεπουν μικρους, με τα πτυχια μας, με ορεξη να δουλεψουμε αυτο που σπουδασαμε, και μας ξεζουμιζουν..
..και μετα σου λεει ο αλλος αντε να σπουδασεις.. η κοπελα που μας καθαριζει το γραφειο ειναι στο ικα και ειναι περισσοτερο εξασφαλισμενη απ' οτι ειμαστε εσυ κι εγω..

ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΣΟΥ ΕΥΧΟΜΑΙ ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ Κ ΝΑ ΒΓΕΙΣ ΓΡΗΓΟΡΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ!..και αν χρειαστεις επιπλεον πληροφοριες η βοηθεια, ειμαι στη διαθεση σου..

eudokia_a

# 11 στις 7/6/2010
author
Γυναίκα / 36 / Ελεύθερη
πάντως οσο μπορεις πιεσε για μετρητα!!

eudokia_a

# 12 στις 7/6/2010
author
Γυναίκα / 36 / Ελεύθερη

Παράθεση:

αμ δεν τη γλιτωνουν παντα livelusulina μου..

1. τα παιδια που δουλευουν γι αυτους φευγουν σε 1-2 χρονια, πάνω που εχουν μαθει καλα τη δουλεια και εχουν γινει παραγωγικοι στο ποστο τους, οποτε εκεινοι ψαχνουν παλι για εναν μικρο-ανυποψιαστο-φιλοτιμο, ο οποιος οσο εξυπνος και να ναι, χρειαζεται λιγο χρονο για να προσαρμοστει στα δεδομενα της δουλειας, στους χρονους κτλ.. βγαινουν χαμενοι, γιατι αυτο το διαστημα ουτε η δουλεια βγαινει γρηγορα ουτε όλα γινονται σωστα, αλλα δεν τους νοιαζει - τα φραγκα του πελατη να μπουν στην τσεπη τους και απο δω παν κι αλλοι..

2. τα παιδια που φευγουν απο κει διαδιδουν παντου τι λαλακας ειναι αυτο το αφεντικο..ποιος θα παει να δουλεψει γι αυτους αν ηδη ξερει τι συμβαινει?.. προσωπικα δεν εστειλα βιογραφικα σε ανθρωπους που ηξερα οτι εψαχναν κοσμο, επειδη ηξερα οτι ηταν σαν το προηγουμενο αφεντικο μου - δεν αντεχω να περασω τα ιδια..
ξερω περιπτωση αφεντικου που εδω και 2 χρονια κοντα ψαχνει ακομα ανθρωπους, και μαλιστα για να τους δεσει, θελει να τους βαλει να υπογραψουν μια ρητρα μαζι με την προσληψη, που να λεει οτι δεν μπορουν να φυγουν για τον επομενο 1.5 χρονο .. (βασικα ο συγκεκριμενος μονο με τις πληρωμες τα πηγαινε καλα, σε ολα τα αλλα ειναι σκετο γουρουνι κυριολεκτικα..)

χαμενοι βγαινουν και δεν το καταλαβαινουν.. μακροπροθεσμα ειναι εντελως χαμενοι

sasa2808, οι γνωσεις μας και η εμπειρια μας ειναι δικια μας και την πουλαμε οσο θελουμε και σε οποιον θελουμε!! αυτοι μας εχουν αναγκη οχι εμεις!!

# 13 στις 7/6/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by eudokia_a

οι γνωσεις μας και η εμπειρια μας ειναι δικια μας και την πουλαμε οσο θελουμε και σε οποιον θελουμε!! αυτοι μας εχουν αναγκη οχι εμεις!!

δεν θα διωφωνήσω , αλλά να ρωτήσω κάτι τώρα εγώ με το φτωχό μου το μυαλό:

αν έχεις ενοίκια, φως, νερό, τηλέφωνο , οικόπεδα με δόσεις ..οπ λάθος ...σουπερ μάρκετ ,
μετακινήσεις, έξοδα αυτοκινήτου (σέρβις , ασφάλειες , συντήρηση) , έξοδα για ρούχα
έξοδα για λούσα

και είμαι σίγουρος ότι ξεχναω πάρα πολλά .....

πόσο ελεύθερος είσαι ακριβώς μας το εξηγείς ...?
γιατί αν μένεις με την μάνα σου (όχι εσύ γενικά μιλάω) και δεν έχεις να ανυσηχείς για πολλά

από τα παραπάνω και

χέρια θα χτυπήσεις πάνω στο τραπέζι

και θα φωνάξεις από έξω σου και όχι από μέσα σου ...

αν όμως ότι χρειάζεσαι κάθε μήνα περνάει από την δική σου πλάτη (όχι εσύ γενικά μιλάω)

τότε θα κάνεις το μα λα κα (όχι εσύ γενικά μιλάω) ....

εσύ που ανήκεις? (όχι εσύ γενικά μιλάω)

eudokia_a

# 14 στις 8/6/2010
author
Γυναίκα / 36 / Ελεύθερη

Παράθεση:
Originally posted by salti

Παράθεση:
Originally posted by eudokia_a

οι γνωσεις μας και η εμπειρια μας ειναι δικια μας και την πουλαμε οσο θελουμε και σε οποιον θελουμε!! αυτοι μας εχουν αναγκη οχι εμεις!!

δεν θα διωφωνήσω , αλλά να ρωτήσω κάτι τώρα εγώ με το φτωχό μου το μυαλό:

αν έχεις ενοίκια, φως, νερό, τηλέφωνο , οικόπεδα με δόσεις ..οπ λάθος ...σουπερ μάρκετ ,
μετακινήσεις, έξοδα αυτοκινήτου (σέρβις , ασφάλειες , συντήρηση) , έξοδα για ρούχα
έξοδα για λούσα

και είμαι σίγουρος ότι ξεχναω πάρα πολλά .....

πόσο ελεύθερος είσαι ακριβώς μας το εξηγείς ...?
γιατί αν μένεις με την μάνα σου (όχι εσύ γενικά μιλάω) και δεν έχεις να ανυσηχείς για πολλά

από τα παραπάνω και

χέρια θα χτυπήσεις πάνω στο τραπέζι

και θα φωνάξεις από έξω σου και όχι από μέσα σου ...

αν όμως ότι χρειάζεσαι κάθε μήνα περνάει από την δική σου πλάτη (όχι εσύ γενικά μιλάω)

τότε θα κάνεις το μα λα κα (όχι εσύ γενικά μιλάω) ....

εσύ που ανήκεις? (όχι εσύ γενικά μιλάω)

γιατι ρε συ salti, αν σκυψει το κεφαλι θα παρει πιο γρηγορα τα λεφτα που της χρωσταει?

εγω προσωπικα ΑΝ ΔΕΝ φωναζα, ΑΝ ΔΕΝ τσακωνομουν και ΑΝ ΔΕΝ χτυπουσα το χερι στο τραπεζι, ΔΕΝ ΘΑ ειχα παρει τα 12000 Ε που μου χρωστουσε

και ακριβως επειδη εμενα με τη μανα μου, και το ηξερε, το υπολοιπο μου ηταν 12000 και οχι 1000 ή 2000 Ε

και ακριβως επειδη εμενα με τη μανα μου, αρχικα δεν φωναζα πολυ, εκανα υπομονη, ημουνα φιλοτιμη.. κοινως ΖΩΟΝ

δεν ειμαι της αποψης να φωναζεις για ψυλλου πηδημα - οπως ακουσα σε μια εταιρεια που σταματησαν ολοι να δουλευουν επειδη τους ειπαν οτι η πληρωμη δεν θα γινει 1η του μηνα αλλα στις 3 του μηνος..

ουτε προσκοιμαι σε καποιο χωρο πολιτικο - δεν ξερω αν αυτο φανηκε απο τα λεγομενα μου - μακρια απο μενα οι χρωματισμοι

αλλα περασα 2.5 χρονια με νευρα, γιατι το αφεντικο μου θεωρουσε οτι ολοι πρεπει να πληρωθουν στην ωρα τους εκτος απο εμας - εμεις επρεπε να κανουμε υπομονη, γιατι επρεπε να ποναμε την εταιρεια, μη χεσω.. και καθε φορα που με ρωτουσαν πώς παει η δουλεια, αρχιζα σε ολους να λεω τον πονο μου μιλωντας επί 1 μισαωρο - απορώ πώς με αντεξαν οι δικοι μου ανθρωποι, να ακουνε την ιδια καραμελα και την ιδια μιζερια επι 2.5 χρονια

ειδικα τους 3 τελευταιους μηνες τσακωνομουν σχεδον καθημερινα με το αφεντικο μου, ακομα κι ευγενικα να μου μιλουσε, μου εσπαγε τα νευρα και του το εδειχνα.. αλλα ποτε δεν με εδιωξε. ισα ισα, καθε φορα που με εβλεπε με πολλλλλααα νευρα, μου εκανε αυξηση (ασχετο αν δεν μπορουσε ουτε τα βασικα να μου πληρωσει, ποσω μαλλον τις αυξησεις)

και δεν με εδιωξε ΓΙΑΤΙ ΤΟΥ ΕΒΓΑΖΑ ΤΗ ΔΟΥΛΕΙΑ
οπως του τη βγαζει και η sasa2808.
αυτο ενοοω οταν της λεω οτι την εμπειρια μας την πουλαμε οσο θελουμε και σε οποιον θελουμε.

και επειδη ξερω ποσο ψυχοφθορο ειναι αυτο που περναει, της προτεινα να βρει μια ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ δουλεια, που να μπορει να την αφησει ανα πασα στιγμη χωρις προβλημα και παράλληλα να ψαχνει κατι στο αντικειμενο της

κατι τετοιοι ανθρωποι μας κατεστρεψαν τη ζωη salti. κατι τετοιοι ανθρωποι ειναι ο λογος που μενω ακομα με τη μανα μου, που οταν ηρθε η ωρα να μεινω με τον ανθρωπο μου δεν μπορουσα γιατι δεν ειχα φραγκο και γιατι δεν ηξερα αν θα εχω και τους υπολοιπους μηνες, που περυσι το καλοκαιρι δεν ανοιγα το aircondition στο αυτοκινητο για να μην καψω πολυ βενζινη και βγω εκτος προϋπολογισμου - γιατι δεν ειχα ουτε ευρω ελευθερο, και ας εμενα με τη μανα μου, και ας ειχα ελαχιστα εξοδα. δεν ειχα ευρω, γιατι δουλευα και ημουν ΑΠΛΗΡΩΤΗ.

πραγματικα συγγνωμη για τα τοσα που γραφω, και για τον τονο μου, αλλα πραγματικα πιστευω πως αν δεν εχεις ζησει ολο αυτο, το να ξεκινας με ορεξη, να δουλευεις, και να μην σε σεβονται - με το να μην σε πληρωνουν, με το να σε παιρνάνε για λαλακα που μπορεις να περιμμμμεεεεενεις μεχρι να μεινει κατι και για σενα (αφου εξασφαλισουν την τσεπη τους εννοειται), σου φιανονται ολα υπερβολικα.. αλλα αυτα που περιγραφει η κοπέλα ειναι περα για περα αληθινα..

..και αν δεν τα ειχα ζησει κι εγω, δεν θα της απαντουσα ετσι..

συγγνωμη και παλι από το forum για την τεραστια απαντηση μου

ALIKH1972

# 15 στις 8/6/2010
author
Γυναίκα / 47 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αργυρούπολη
Απαντήσεις: 2.527
Σάσα που είσαι κι εσύ τώρα να μας πεις τι γίνεται με αυτόν;

άμα ανοίγεται ένα θέμα και εξαφανίζεστε δύο πράγματα συμβαίνουν :

1) ή είμαστε πολύ καλοί που σας καλύψαμε

2) ή τα λέμε χάλια και μας γράφετε
...Η μονη μας υποχρεωση... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...

livelusulina

# 16 στις 8/6/2010
author
Ν. Θεσσαλονίκης / Οσσα

Παράθεση:
Originally posted by ALIKH1972

με την απορια μενουμε παντως...

sasa2808

# 17 στις 8/6/2010
author
Γυναίκα / 37 / Ελεύθερη
Γεια σας και παλι!!
Συγνωμη για την απουσια, διαβαζα τα μηνυματα σας αλλα δεν ειχα χρονο να γραψω απαντηση. Ευχαριστω πολυ για την ανταποκριση σας. δε θα πω οτι χαιρομαι γιατι βλεπω οτι πολλοι εχουν περασει τα ιδια.
Να πω αρχικα οτι εχει η ιστορια μου πολλες ομοιοτητες αλλα δεν ειναι το ιδιο ατομο.
Μετα απο αυτην την παρατηρηση βεβαια για τις απιστευτες ομοιοτητες στον τροπο που συμπεριφερονται πραγματικα αναρωτιεμαι εχει βγει κανενα εγχειριδιο "10 τροποι με τους οποιους δε θα πληρωνετε τους εργαζομενους σας" ή "Μαθετε πως να ξεγελατε τους γυρω σας" κτλ κτλ
Δηλαδη δεν καταλαβαινω μπας και υπαρχει καμια κρυφη σχολη για τετοιους επιχειρηματιες?
Τα πραγματα εννοειται δεν εχουν αλλαξει απο τοτε που πρωτοεγραψα. Η ημερομηνια πληρωμης μετατιθεται σε ενα αυριο που ειναι λιγο ποιητικο ειναι σας αυτα των τραγουδιων η σαν αυτο το αυριο που μας ελεγε η μαμα μας (αυριο-μεθαριο που θα μεγαλωσεις...) και δεν ερχεται ποτε.
Η αληθεια ειναι οτι τα στοιχεια τα ειχα απο αρχικους μηνες. Αλλα η αλλη αληθεια ειναι οτι ψαχνω για δουλεια εδω και καμποσο καιρο και δεν βρισκω. Οσο ομως δε βρισκω δουλεια ειμαι δεσμια των καταστασεων γιατι εχοντας τα εξοδα του να ζεις σε μια πολη μονος σου δε ειναι ευκολο να τα παρατησεις και να φυγεις. Δεν ηταν καθολου τυχαιο το γεγονος οτι στη θεση μου δε διαλεξε μια κοπελα που δε θα χρειαζοταν να μετακομισει γιατι γνωριζει οτι μετα η δεσμευση ειναι μεγαλυτερη και το βημα του να φυγεις δυσκολοτερο.
Δεν μου ηταν ευκολο ψυχολογικα να ξαναβγω στην αναζητηση εργασιας γιατι και αυτο εχει τις δυσκολιες του και επειδη περασα περισυ την ιδια κατασταση και ημουν ανεργη και εφαγα πολλες απορριψεις και απογοητευσεις καθως δεν ειχα καποιον να με φυτεψει σε καποια δουλεια οπως πολλους απο τους φιλους μου και γνωστους μου. Δεν το επιδιωξα καν...
πλεον ξερω οτι ολα οσα γινονται ειναι μερος στρατηγικης και απλα πρεπει και εγω να αποκτησω τη δικη μου. Δεν μπορει αυτοι οι ανθρωποι να ξεφευγουν συνεχως. Δεν μπορει να υπαρχει παντα ατιμωρησια...δεν μπορει καποιος τροπος θα υπαρχει..Ερχονται νεα ατομα στην εταιρεια και τους λυπαμαι...δεν ξερω με ποιο τροπο να τους δωσω να καταλαβουν χωρις να το παρεξηγησουν οτι πρεπει να τα παρατησουν και να φυγουν οσο πιο μακρια γινεται...
Τι να πω πολυ κακη αρχη πραγματι...πρεπει να συγκεντρωθω ομως και να βρω μια δουλεια οχι με σπασμωδικο τροπο αλλα μια δουλεια που θα μου δωσει ενα υγιες περιβαλλον στο οποιο θα μπορεσω να δωσω αυτα που εχω αν και η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω αν εχω την ορεξη που ειχα πριν βρεθω σε αυτην την κατασταση και μαλλον θα μου παρει καιρο να το ξεπερασω...

sasa2808

# 18 στις 9/6/2010
author
Γυναίκα / 37 / Ελεύθερη

Παράθεση:

Παράθεση:

με την απορια μενουμε παντως...

Χαχα!Καμια σχεση παιδια!Ισα ισα που μου λετε πραγματα με τα οποια συμφωνω και καλο ειναι να τα ακουω. Καλο ειναι που βλεπω οτι και αλλοι βρισκονταν στη θεση μου και τωρα ειναι σε καλυτερη φαση και το εχουν ξεπερασει...οποτε παντα υπαρχει ελπιδα!
Το κακο ειναι οτι βλεπω οτι η κατασταση αυτη ειναι πολλη διαδεδομενη και ποτε δεν ξερεις ποτε θα την πατησεις.
Οποτε πρεπει ολα να τα ψαχνουμε αλλα μπορουμε?Αν μια εταιρεια ειναι πολυ μικρη οι ανθρωποι που γνωριζουν για αυτην και θα μιλησουν ειναι πολυ λιγοι και σιγουρα δεν μπορει κανεις να μαθει το ποιον της.
@eudokia_a εχεις δικιο σε αυτα που λες. Μαλιστα προσφατα με ειχαν παρει τηλ απο το ταμειο μας να μου πουν οτι οι πληρωμες των εισφορων μου δεν εχουν γινει ως οφειλαν και οτι απο τον Ιουνιο δε θα ημουν πλεον ασφαλισμενη και επιπλεον οτι στο τελος τα χρηματα θα επρεπε να τα δωσω εγω αν δεν εκανα καταγγελια κατα του εργοδοτη σον οποιο δουλευω! Αλλα αυτο δε θα γινοταν ποτε για το ΙΚΑ.
Επιπλεον εμεις ειμαστε σε μια περιεργη καστα επαγγελματιων οι οποιοι δεν θεωρουνται ποτε ανεργοι. Ακομα και αν απολυθουμε θεωρουμαστε ελευθεροι επαγγελματιες, εστω και αν δεν ειμαστε στην πραγματικοτητα. Επισης, οι εισφορες στο ταμειο παραμενουν ενεργες και τα χρεη και οι τοκοι τους τρεχουν...
Επιπλεον, δεν καταλαβαινω ειλικρινα γιατι ενας επιχειρηματιας δεν επενδυει στο μελλον της επιχειρησης του μεσω του προσωπικου του αλλα αναγκαζεται λογω των πραξεων του να το αλλαζει καθε χρονο το πολυ. Αυτο συνεχιζεται στη συγκεκριμενη επιχειρηση εδω και πολλα χρονια απλα εμεις δεν το ξεραμε. Για αυτο και μεικες επιχειρησεις ειναι και θα παραμενουν μιζερες και στο χειλος της πτωχευσης για παντα και δεν αναπτυσσονται ποτε. Ακομα και εγω με τη μικρη μου εμπειρια καποια θεματα θα τα χειριζομουν πολυ καλυτερα εδω μεσα.
Σε πολλους Ελληνες επιχειρηματιες λειπει η παιδεια και η ηθικη. Κοιτανε πως θα κανουν αρπαχτες και πως θα νιωσουν ανωτεροι ξεγελωντας και εξαπατωντας αλλα το δικο τους κοστος σε ολο αυτο το παιχνιδι και το κοστος για την εταιρεια τους τελικα δεν το κατανοουν. Δεν γνωριζουν πως να διαχειρζονται την επιχειρηση και το ανθρωπινο δυναμικο που ειναι αυτο που την κραταει ορθια, αλλα μαλλον δε θελουν και να μαθουν γιατι βολευονταιμε το γεγονος οτι θα προσλαβουν και 5-10 ατομα τα οποια θα τα εχουν 3-4 μηνες και δε θα τα πληρωσουν ποτε και τα οποια λογω οικονομικων προβληματων δε θα καταφερουν να φτασουν τα πραγματα μεχρι τα δικαστηρια. Οποτε ουτε που ιδρωνει το αυτι τους... Ας ειναι καλα η ελληνικη πολιτεια (καταχρηστικος ορος) που κανει τα αδυνατα δυνατα για να μας προστατευσει απο τετοιους ανθρωπους και τους τιμωρει για να μην το ξανακανουν.

sasa2808

# 19 στις 10/6/2010
author
Γυναίκα / 37 / Ελεύθερη

Παράθεση:
όταν πρωτοδούλεψα στην Αθήνα αφού πήρα το πτυχίο μου είχα πέσει σε έναν τέτοιο ακριβώς τύπο (ρε λες να είναι ο ίδιος και είχα κι εγώ να καλύψω υποχρεώσεις για το σπίτι που νοίκιαζα.
Ομως για κακή του τύχη για μία εβδομάδα φιλοξένησε 5 Αγγλους και φυσικά δεν πλήρωσε το ξενοδοχείο τους.
Δεν θα το ξεχάσω ποτέ το σκηνικό, είχα βάρδια Παρασκευή απόγευμα και χτυπάει το κουδούνι της Εταιρείας , κοιτάω από το ματάκι (δικιά του εντολή να μην ανοίγουμε αμέσως) και βλέπω δύο φουσκωτούς, ρωτάω ποιος είναι και μου λένε από το Ξενοδοχείο ........ θέλουμε τον κ..................
Καταλαβαίνω αμέσως αφού επί 2 μήνες τους είχε αραδιάσει τα χίλια ψέμματα και πάω μέσα στο γραφείο του και μου λέει να πω ότι δεν ήταν εκεί.
ΟΧΙ του λέω δεν κατάλαβες καλά , τώρα θα μου δώσεις τους δύο μήνες που μου χρωστάς και μετά θα το πω αυτό
Παίρνω κι εγώ τα λεφτά μου, παίρνω την τσάντα μου, ανοίγω την πόρτα λέω ότι δεν ήταν εκεί και κατεβαίνω και μαζί τους μέχρι την έξοδο και δεν ξαναπάτησα.

Σου είπα την ιστορία για να καταλάβεις ότι όσο μένεις εκεί τόσα περισσότερα θα φτάσει να σου χρωστάει

δεν ειναι ο ιδιος αλλα πραγματικα αυτο που εκανες του δικου σου ηταν οτι πρεπει!Του χρειαζοταν. Εμας μας αφηνει να βγαζουμε το φιδι απο την τρυπα γιατι τον πιο πολυ καιρο λειπει οποτε εμεις τα ακουμε απο πρωην εργαζομενους και προμηθευτες και τι να τους πεις σε τετοια περιπτωση?Οτι εχουν αδικο που τον κυνηγουν καθημερινα?Δεν εχουν.
Εμεις ειχαμε αντιστοιχο προβλημα με την αστυνομια που ηρθε μεχρι την πορτα μας και απαιτουσε να πουμε ψεματα οτι δε βισκεται στο γραφειο. αλλα τι να το κανεις...αφου η εταιρεια δεν ειναι στο ονομα του δεν προκειται να του κανει κανεις τιποτα προσωπικα!

Μακαρι να βρω δουλεια...ψαχνω ψαχνω αλλα τιποτα!

livelusulina

# 20 στις 10/6/2010
author
Ν. Θεσσαλονίκης / Οσσα

Παράθεση:
Originally posted by sasa2808

Παράθεση:

δεν ειναι ο ιδιος αλλα πραγματικα αυτο που εκανες του δικου σου ηταν οτι πρεπει!Του χρειαζοταν. Εμας μας αφηνει να βγαζουμε το φιδι απο την τρυπα γιατι τον πιο πολυ καιρο λειπει οποτε εμεις τα ακουμε απο πρωην εργαζομενους και προμηθευτες και τι να τους πεις σε τετοια περιπτωση?Οτι εχουν αδικο που τον κυνηγουν καθημερινα?Δεν εχουν.
Εμεις ειχαμε αντιστοιχο προβλημα με την αστυνομια που ηρθε μεχρι την πορτα μας και απαιτουσε να πουμε ψεματα οτι δε βισκεται στο γραφειο. αλλα τι να το κανεις...αφου η εταιρεια δεν ειναι στο ονομα του δεν προκειται να του κανει κανεις τιποτα προσωπικα!

Μακαρι να βρω δουλεια...ψαχνω ψαχνω αλλα τιποτα!

ωχ...τον πιο πολυ καιρο λειπει???
θα την κανει...ετοιμαζεται...

μαθανε τωρα ολοι και δεν βαζουν το δικο τους ονομα...
δεν μπορει,καποια τρυπα θα υπαρχει....κατι.
δεν μπορεις να φανταστεις ποσο εκνευριζομαι...
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε