Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

εμπλεξα με απατεωνα

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

eudokia_a

# 21 στις 11/6/2010
author
Γυναίκα / 37 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 121
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:
Originally posted by sasa2808
διαβαζα τα μηνυματα σας αλλα δεν ειχα χρονο να γραψω απαντηση.

Μετα απο αυτην την παρατηρηση βεβαια για τις απιστευτες ομοιοτητες στον τροπο που συμπεριφερονται πραγματικα αναρωτιεμαι εχει βγει κανενα εγχειριδιο "10 τροποι με τους οποιους δε θα πληρωνετε τους εργαζομενους σας" ή "Μαθετε πως να ξεγελατε τους γυρω σας" κτλ κτλ
Δηλαδη δεν καταλαβαινω μπας και υπαρχει καμια κρυφη σχολη για τετοιους επιχειρηματιες?

Η ημερομηνια πληρωμης μετατιθεται σε ενα αυριο που ειναι λιγο ποιητικο και δεν ερχεται ποτε.

αχ βρε sasα μου..

..κατι ειχα αρχισει να ψυλλιαζομαι οταν δεν εμφανιζοσουν, οτι του χτυπας και υπερωριες του κυριου, αλλα επειδη συχνά συμβαίνει καποιοι να λενε το προβλημά τους, να ξαλαφρωνουν και μετά να εξαφανιζονται, ειπα να κρατησω πισινη και να μην βγαλω γρήγορα συμπεράσματα..

.. δυστυχως μαλλον ειχα δικιο..

.. αυτοι οι ανθρωποι ή ξεχνουν οτι ηταν καποτε υπάλληλοι (να φανταστεις ο δικος μου το παιζε και αριστερος..), ή δεν τους φερθηκαν ποτέ ετσι ή - πολύ συχνα - δεν χρειαστηκε να βρεθουν σε αυτη τη θεση, γεννηθηκαν κατευθειαν εργοδοτες, και πολλοί απο αυτους μυήθηκαν σε αυτες τις συμπεριφορες ήδη απο τους πατεραδες τους..
..δεν ειναι κακο να συνεχισεις την οικογενειακη επιχειρηση, ίσα ίσα, κακο ειναι να μην σεβεσαι τους ανθρωπους που δουλευουν για σενα , με το να μην τους πληρωνεις, με το να μην υπολογιζεις τον προσωπικο τους χρονο, με το να τους μειωνεις.

οσον αφορά το ταμειο σου:
δλδ δεν του κοβεις δελτίο? φαινεσαι σαν μισθωτη στο τσμεδε, οπότε ειναι ευθυνη του εργοδοτη σου να σου πληρωνει τις εισφορες? συνεπώς εχεις υπογραψει και μια συμβαση οπου ολα αυτα φαινονται?

αν ναι, τοτε ειναι πιο ευκολο να τον καταγγειλεις..

εγω ημουν με δελτιο, δεν ειχα υπογραψει τιποτα, οποτε το μονο χαρτι που φαινοταν οτι μου χρωσταει ηταν η επιταγη που πηρα φευγοντας , γι αυτο και επιδιωξα να την παρω, και γιαυτο κι εκεινος απεφευγε να μου τη δωσει..

..το θεμα ειναι αν σε συμφερει να τον καταγγειλεις..
..ισως μπορεις να ρωτησεις στο τσμέδε (αν τους πετυχεις στο τηλ..) αν, σε περιπτωση που τον καταγγειλεις, θα υποχρεωθει να πληρώσει αμεσα τις εισφορές σου, τουλαχιστον να εχεις την (υποτυπώδη) ασφαλεια του τσμέδε..
.. αλλα αν ειναι να σε δυσφημει επειδη τον κοντραρες..

..εννοειται πως δεν σταματας να ψαχνεις!!
.. και ισως να πρεπει να αρχισεις να σκεφτεσαι και δουλειες που παλια απερριπτες.. πχ αν δουλευεις μελετη, να αρχισεις να σκεφτεσαι και εργοταξιο, ή ακομα και μηχ. πωλήσεων... είναι εξαιρετικα ψυχοφθόρο να ψαχνεις για δουλεια και να μην βρισκεις, και τα εξοδα να τρεχουν, το ξερω και το καταλαβαινω, το μονο που μπορω να σου ευχηθω ειναι καλο κουραγιο, και σιγουρα δεν πρεπει να τα παρατησεις!

.. φροντισε να σημειωσεις καπου στα βιογραφικα που στελνεις σε πόσο καιρο θα εισαι διαθεσιμη απο τη στιγμη που θα ανακοινωσεις οτι φευγεις.. και νομιζω ειναι καλυτερο να φαινεται οτι καπου δουλευεις και θες εσυ να φυγεις, παρα να φαινεται οτι εφυγες και ψαχνεσαι, γιατι ο αλλος μπορει να φανταστει οτι σε διώξανε..

και αφου σου λεει όλο αυριο καιαυριο, να πηγαινεις κι εσυ αυριο και να του τα ξαναζητας.. ας του σπασουν και λιγο τα νευρα, δεν πειραζει..

..λες και ζηταμε πολλά ρε γμτ.. μια δουλεια θελουμε, να εξασκησουμε αυτο που μαθαμε και να παιρνουμε το μισθο μας, να προγραμματισουμε τη ζωη μας, ΟΠΩΣ ΟΛΟΙ..

# 22 στις 11/6/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Μάλλον θα πρέπει να το πάρεις απόφαση όσο η ζημιά είναι μικρή ακόμα
ότι τα χρήματά σου δεν πρόκειται να τα δεις.
Ψάξε για άλλη δουλειά και προσπάθησε να είσαι πιο προσεκτική στο μέλλον.
Αν συνεχίσεις το μόνο που θα καταφέρεις είναι να αποκτήσεις περισσότερα προβλήματα.
Δυστυχώς η κοινωνία ήταν είναι και θα είναι πάντα γεμάτη άπο τέτοια αποβράσματα...

Σου εύχομαι καλό κουράγιο και άλλο τέτοιο κακό να μην σε ξαναβρει.

eleonora86

# 23 στις 13/6/2010
author
Γυναίκα / 34 / Ελεύθερη
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 2
to diko mou afentiko mou ta akoumpaei kanonika mexri
dekaras....mou plironei episis
aeroporika eishthria...thlefona syn bonous
o kathenas mas oti einai to analogo afentiko
exei.....
epipleon thelo na toniso oti to afentiko mou
einai apo tous plousioteroys elllines...
exei polla lefta...

aseglio

# 24 στις 13/6/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by eleonora86
exei.....
exei polla lefta...

Και θα συνεχίσει να είναι αν οι υπάλληλοι του ειναι πάντα ευχαριστημένοι και του δουλεουν καλα οπως εσύ!

livelusulina

# 25 στις 13/6/2010
author
Γυναίκα / 42 / Παντρεμένη
Ν. Θεσσαλονίκης / Οσσα
Θέματα: 17
Απαντήσεις: 26.563

Παράθεση:

exei.....

μακαρι να ηταν ετσι...αλλα δεν ειναι.
γιατι οταν καποιος λιωνει στη δουλεια για να φερει στο παιδι του ψωμι και το αφεντικο-απατεωνας ξερει ηδη οτι θα την κοπανισει και θα τον αφησει ξεκρεμαστο αλλα του υποσχεται πως θα του δωσει αυτα που του χρωσταει και τον στελνει δεξια και αριστερα για να τσεπωσει εκεινος τα χρηματα και να την κανει....δηλαδη σε αυτον τον ανθρωπο ( τιμιοτητα ) αναλογουσε αυτο το αφεντικο? ( απατεωνια ) ????????
δε νομιζω.....
οτι δεν λυνεται...κοβεται!

mathilda

# 26 στις 14/6/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by eudokia_a
.. αυτοι οι ανθρωποι ή ξεχνουν οτι ηταν καποτε υπάλληλοι (να φανταστεις ο δικος μου το παιζε και αριστερος..),

Δεν εχεις ακουσει που λενε... "ο Θεος να σε φυλαει απο παλια π@υτανα και αριστερο αφεντικο";

Μεγαλη κουβεντα....

eudokia_a

# 27 στις 14/6/2010
author
Γυναίκα / 37 / Ελεύθερη
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 121

Παράθεση:
Originally posted by livelusulina

Παράθεση:

exei.....

μακαρι να ηταν ετσι...αλλα δεν ειναι.
γιατι οταν καποιος λιωνει στη δουλεια για να φερει στο παιδι του ψωμι και το αφεντικο-απατεωνας ξερει ηδη οτι θα την κοπανισει και θα τον αφησει ξεκρεμαστο αλλα του υποσχεται πως θα του δωσει αυτα που του χρωσταει και τον στελνει δεξια και αριστερα για να τσεπωσει εκεινος τα χρηματα και να την κανει....δηλαδη σε αυτον τον ανθρωπο ( τιμιοτητα ) αναλογουσε αυτο το αφεντικο? ( απατεωνια ) ????????
δε νομιζω.....

δηλαδη ρε συ ελεονορα, εσυ που ησουν ξυπνια και καλη βρηκες το καλο αφεντικο, και εμεις τα ρεμαλια βρηκαμε καθικια...

.. και περα απο την πλάκα, μπραβο σου κιολας που τα καταφερες, γιατι υπαρχουν και τετοια αφεντικα, και εισαι τυχερη που επεσες σε εναν τετοιο (ή που ενδεχομενως σε εβαλαν φυτευτη στην εταιρεια ενος τετοιου θα τολμησω να πω, παρόλο που δεν ειναι σωστο να κατακρινεις τους αλλους και να βγαζεις γρηγορα συμπερασματα, αλλα αφου το κανεις κι εσυ, γιατι να μην το κανω κι εγω?....)

..το γιατι μας αναφερεις με τοση περιφανεια οτι το αφεντικο σου εχει λεφτα, αυτο δεν εχω καταλαβει...

sasa2808

# 28 στις 14/6/2010
author
Γυναίκα / 38 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 7

Παράθεση:
exei.....
exei polla lefta...

Το μονο που μπορω να υποθεσω είναι πως το παραπανω εχει δημοσιευθει για πλακα και χωρις κακη προθεση.
Γιατι πραγματικα το θεωρω κακεντρεχες να υποστηριζει καποιος που εχει μια καλη δουλεια (είτε ετυχε είτε πετυχε) οτι οι υπολοιποι που δεν εχουν καλες δουλειες το αξιζουν και το παθαινουν.
Μπραβο στο αφεντικο σου και μπραβο και σε σενα που είσαι σε ενα τοσο καλο περιβαλλον και σου ευχομαι να εισαι τοσο τυχερη στη ζωη σου παντα. Αλλα δεν ειναι ετσι τα πραγματα.
Σε προσοντα δε μου λειπει τιποτα απο τους φιλους μου που εχουν καλυτερες δουλειες απο εμενα ισα ισα μαλιστα. Επισης δεν πιστευω οτι εχω κανει κατι η ειμαι καπως για να το αξιζω αυτο που περναω. Κανεις δεν το αξιζει και σε κανεναν δεν το ευχομαι οσο "καλος" η "κακος" ειναι αν και δεν καταλαβα τα κριτηρια για το σε ποιον αξιζει κατι τετοιο και σε ποιον οχι, ισως μπορεις να μας το αναλυσεις εσυ που ξερεις.
Για να αλλαξω λιγο θεμα, η αληθεια ειναι οτι προσπαθω με νυχια και με δοντια να παρω καποια χρηματα στα χερια μου τα οποια αν ειναι ενα σεβαστο ποσο θα την κανω επι τοπου. Αν οχι θα το παλεψω να βρω πρωτα αλλου δουλεια και να φυγω. Δεν ξερω το μονο που ξερω ειναι οτι εχω μονιμα νευρα και μονιμα αγχος πλεον και επιβιωσης. Κριμα εχω φτασει στα 28 και ακομα ειμαι βαρος στους γονεις μου ενω θα επρεπε σε τετοια ηλικια να ειμαι πλεον πληρως ανεξαρτητη.

Οσο για το ταμειο μου, εγω ειμαι με συμβαση αλλα αν ο εργοδοτης δεν δινει τα λεφτα στο ταμειο και ο εργαζομενος δεν αποδειξει οτι του τα κρατουν απο το μισθο τοτε και το ταμειο τα αναζητα απο τον εργαζομενο δυστυχως... Για να κανει κανεις καταγγελια θα πρεπει να εχει ολα τα χαρτια μισθοδοσιας τα οποια εμας για καποιο λογο δεν μας τα δινει ουτε αυτα...

Δυστυχως η ευτυχως εχω αναγκαστει να μαθω πολλα πραγματα γυρω απο αυτα τα θεματα ξαφνικα οταν τα πραγματα αρχισαν να δυσκολευουν πολυ.

Δεν ξερω αν ετοιμαζεται να εξαφανιστει και δεν το νομιζω ειναι η αληθεια. Απλα οσο ζει αυτη η επιχειρηση εχει μαθει να την κραταει ετσι, με απληρωτους υπαλληλους και με συνεχεις αλλαγες στο προσωπικο του. Βεβαια επειδη και οι οικονομικες συγγυριες ειναι τετοιες δεν αμφιβαλλω οτι μπορει να πτωχευσει ανα πασα στιγμη η επιχειρηση. Αλλα αυτη την εκμεταλλευση και αυτη τη στρατηγικη θα τη συνεχισει μεχρι να φυγουν ολοι οι υπαλληλοι του απο διπλα του και μετα θα προσπαθησει να προσλαβει καινουριους λεγοντας τους οτι τωρα αναπτυσσει την επιχειρηση οπως μας ελεγε και εμας περισυ.
Ειναι σαν να πιστευει οτι ολοι οι υπαλληλοι θα πρεπει να δουλευουν για το καλο της επιχειρησης ακομα και αν δεν πληρωνονται και με την ελπιδα οτι καποτε θα πληρωθουν.
Βεβαια ο ιδιος διατηρει αλλες δυο επιχειρησεις (αυτες στο ονομα του) οι οποιες του αποφερουν τα προς το ζην και με το παραπανω οποτε και να πτωχευσει η τριτη εταιρεια (που εχει και τους πιο πολλους υπαλληλους) δεν τον ενδιαφερει και πολυ αλλωστε φαινεται οτι την κραταει για να ικανοποιει τους εγωισμους του και οχι τοσο για τα οικονομικα οφελη.

καλημερα σας!

# 29 στις 14/6/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
κάποτε δούλευα σε μια δουλειά πρόχειρη , με την έννοια για λίγες ώρες για χαρτζιλίκι ...

μάζι με εμένα όμως δουλεύε και ένας τύπος κανονικά (φουλ ταιμ) .

μιλάμε όλη μέρα μέσα στα παραπονα , γκρίνια και όποτε μπορούσε λούφαρε κανονικά ....

όταν έφυγα εγώ για να συνεχίσω αλλού , μας ήρθε ένα παιδάκι για δουλειά ...

ο γκρινιάρης άφησε εμένα και έπιασε αυτόν ....

και τι δουλειά είναι αυτή που κάνουμε ...τι ώρες δουλεύουμε ...τι μισθός ....

για να μην τα πολυλογω κάποια στιγμή έφυγε από την δουλειά και άνοιξε δική του επιχεήρηση ...και πήρε τον πιτσιρικά μαζί του ...

μιλάμε ότι ο πιτσιρικάς έφυγε νύχτα ....
ότι έκανε το παλιό μας αφεντικό τα έκανε ο γκρινιάρης στο διπλάσιο ...

γιατί άραγε....?
ξυλιές στον ξένο κ..ο δεν πονάνε ....

όταν έγινε αφεντικό θυμήθηκε ότι αυτός λούφαρε και έκανε σαν σκύλος μην τύχει και λουφάρουν στην δική του την δουλειά ....

στα διάλα απογευματιάτικα .....

# 30 στις 14/6/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

exei.....

ωχ , τώρα το είδα αυτό ....

καλά εντάξει μάλλον για πλάκα το κόβω ...γιατί αν το λέει σοβαρά

θα πρέπει να βάλω 36 αντί για 22 ζάχαρες στον φραπέ για να απολαύσω ιταλία....
δεν πάμε καλά......

livelusulina

# 31 στις 14/6/2010
author
Ν. Θεσσαλονίκης / Οσσα

Παράθεση:
Originally posted by salti

Παράθεση:

exei.....

ωχ , τώρα το είδα αυτό ....

καλά εντάξει μάλλον για πλάκα το κόβω ...γιατί αν το λέει σοβαρά

θα πρέπει να βάλω 36 αντί για 22 ζάχαρες στον φραπέ για να απολαύσω ιταλία....
δεν πάμε καλά......

μ'αυτα τα γκρικλις δεν καταλαβαινουμε και τι διαβαζουμε....

# 32 στις 18/6/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
γω να δεις με ποσους απατεωνες εχω μπλεξει κατα καιρους.
σορυ εσυ μιλας για δουλειες, εγω μιλαω γενικα!!!!

sasa2808

# 33 στις 23/6/2010
author
Γυναίκα / 38 / Ελεύθερη
Εχω φτασει στα ορια μου πλεον...
Ακομα απληρωτη ειμαι και ολο κατι δικαιολογιες μου λεει για να με αποφυγει. Τον παιρνω τηλ καθε μερα και δεν απανταει. Οταν χρειαζεται κατι για τη δουλεια του το ξεφουρνιζω και ποτε με το καλο ποτε με το αγριο η μονη απαντηση που παιρνω ειναι οτι το προσπαθει και οτι με καταλαβαινει και οτι ακουσον ακουσον αυτος πιεζεται πιο πολυ απο μενα επειδη μου χρωσταει...
Πραγματικα αυτες οι δικαιολογιες και αυτο το κλαψιαρικο υφος που παιρνει καθε φορα που η κουβεντα παει στα λεφτα με εξοργιζουν οσο δεν παει.
Ειμαι στο παρα πεντε να παω του κανω καταγγελια και να τα βροντηξω και να φυγω αλλα ξερω πολυ καλα οτι ειναι πολυ εκδικητικος τυπος και οτι θα με καθυστερηση ακομα περισσοτερο. Αλλα δνε μπορω αλλο...κουραστηκα να κανω υπομονη και κυριως κουραστηκα να τον ακουω να μου λεει ψεματα τα οποια επιβεβαιωμενα ξερω οτι ειναι ψεματα.
Απλα δεν ξερω τι μπορει να κανει αυτος εναντιον μου μετα νομικα!Φανταζομαι οτι αφου δε με πληρωνει, δεν μπορει να υποστηριξει κατι.
Γιατι προσφατα μια κοπελα του εκανε επισχεση εργασιας και αυτος στους ανθρωπους που ηρθαν να μιλησουν μαζι του την εβγαλε αχρηστη (καμια σχεση) και οτι την κρατουσε απο συμπονια. Αυτα θα πει και για μενα οταν ερθει η ωρα το ξερω.

livelusulina

# 34 στις 23/6/2010
author
Ν. Θεσσαλονίκης / Οσσα

Παράθεση:
Εχω φτασει στα ορια μου πλεον...
Ακομα απληρωτη ειμαι και ολο κατι δικαιολογιες μου λεει για να με αποφυγει. Τον παιρνω τηλ καθε μερα και δεν απανταει. Οταν χρειαζεται κατι για τη δουλεια του το ξεφουρνιζω και ποτε με το καλο ποτε με το αγριο η μονη απαντηση που παιρνω ειναι οτι το προσπαθει και οτι με καταλαβαινει και οτι ακουσον ακουσον αυτος πιεζεται πιο πολυ απο μενα επειδη μου χρωσταει...
Πραγματικα αυτες οι δικαιολογιες και αυτο το κλαψιαρικο υφος που παιρνει καθε φορα που η κουβεντα παει στα λεφτα με εξοργιζουν οσο δεν παει.
Ειμαι στο παρα πεντε να παω του κανω καταγγελια και να τα βροντηξω και να φυγω αλλα ξερω πολυ καλα οτι ειναι πολυ εκδικητικος τυπος και οτι θα με καθυστερηση ακομα περισσοτερο. Αλλα δνε μπορω αλλο...κουραστηκα να κανω υπομονη και κυριως κουραστηκα να τον ακουω να μου λεει ψεματα τα οποια επιβεβαιωμενα ξερω οτι ειναι ψεματα.
Απλα δεν ξερω τι μπορει να κανει αυτος εναντιον μου μετα νομικα!Φανταζομαι οτι αφου δε με πληρωνει, δεν μπορει να υποστηριξει κατι.
Γιατι προσφατα μια κοπελα του εκανε επισχεση εργασιας και αυτος στους ανθρωπους που ηρθαν να μιλησουν μαζι του την εβγαλε αχρηστη (καμια σχεση) και οτι την κρατουσε απο συμπονια. Αυτα θα πει και για μενα οταν ερθει η ωρα το ξερω.

μακαρι να κανω λαθος αλλα δεν προκειται να σε πληρωσει...
οσο εισαι εκει και οσο εχεις επαφες μαζι του,κανε οτι μπορεις για να παρεις τα λεφτα σου...με καταγγελια? με καταγγελια....προσπαθησε να βρεις το δικιο σου...με οποιον τροπο μπορεις....μη χασεις την ευκαιρια...

αυτο που λενε στον αλλο ποσο τον καταλαβαινουν και οτι ξερουν και προσπαθουν ειναι φουμαρα....δεν ξερουν τιποτα αλλο απο το να κοροιδευουν τον αλλον,τον απλο εργαζομενο...
ειναι επαγγελματιες απατεωνες και τις φωνες και τις ικεσιες και ολους τους τροπους που ζητανε οι εργαζομενοι τα λεφτα τους,τους εχουν γραμμενους...
μακαρι να ηξερα ποιος ειναι ο καταλληλος τροπος...ψαξε...ρωτα...μην ελπιζεις στην συμπονια του....στη συνηδειση του....ΔΕΝ ΕΧΕΙ...

ευχομαι απο την καρδια μου να βρεις ακρη...

sasa2808

# 35 στις 14/4/2011
author
Γυναίκα / 38 / Ελεύθερη

Νεα δουλεια

Παιδιά γεια σας και πάλι μετά από πολύ καιρό.
Επιστρέφω για να πω τα ευχάριστα, οτι δηλαδη πλέον είμαι σε μια νέα δουλειά εδώ και κάποιους μήνες και ότι πλέον μπορώ να πω οτι έχω ηρεμήσει και εχω επανέλθει σε μια καλή ψυχολογια.
Ευτυχως τα άσχημα περασαν. Εννοειται οτι μου χρωστά ακόμα πολλά λεφτά αλλά πλέον οι διαφορές μας θα λυθούν στο δικαστήριο.
Το κακο βέβαια είναι ότι ενώ φύγαμε όλοι μαζι οι εργαζόμενοι και κλείσαμε το γραφείο, πλέον μαθαίνω οτι εχει προσλάβει άλλους υπαλλήλους που τρεχουν πλεόν για αυτον χωρις να πληρώνονται φανταζομαι και παλι.
Δυστυχως αυτη η χωρα ευνοει τέτοια καθαρματα να εκμεταλλεύονται τον κοσμο χωρις επιπτωσεις

Καλησπερα

cerise

# 36 στις 15/4/2011
author
Γυναίκα / 55 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πεύκη
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 7.206
Τι τη θέλουμε την Επιθεωρηση Εργασίας και τη πληρώνουμε και σαν λαός δηλαδή?

Θα μου πεις εδώ πληρώνουμε 300 βουλευτές.

Οι μεν χασκογελάνε με το πόνο των εξαπατημένων υπαλλήλων όπως έκαναν και με σένα....Κάνουν χιουμοράκι γιατί ενώ ήξεραν ποτέ δεν όρμησαν σ αυτούς τους κυρίους -λαμόγια να δουν τι γίνεται εκεί μέσα . Οι δε νήπτουν τας χείρας τους σαν τον Πόντιο Πηλάτο. Αλλοστε αυτοί όλοι το μισθό τους τον λαμβάνουν κάθε μήνα κανονικότατα...και μάλιστα δεν διστάζουν να διαμαρτύρονται γιατί τους κόψανε το επίδομα προθέρμανσης αυτοκινήτου μαζί με άλλα κουφά επιδόματα. Και να πατάνε στη δουλειά όποτε το θυμηθούν χωρίς κανένας να τους περιορίζει τόσα χρόνια....

Κι εσύ κάτσε με 42 βαθμούς να τραβάς δωδεκάωρα στον απατεώνα απλήρωτη χωρίς να μπορεί κανένας να σε προστατέψει και να βρεις το δίκιο σου.

Μιλάνε για κινεζοποίηση. Αλλά μακράν θα απέχουμε σε λίγο κι από αυτήν.

Τα προηγούμενα 20 χρόνια γέμισε η Ελλάδα αεριτζήδες δήθεν επιχειρηματίες. Ενα συνάφι μπερδεμένο με το κράτος της μίζας και της ρεμούλας με συγκοινωνούντα δοχεία σ ένα πάρτυ μαύρου χρήματος που πέταξε στο εξωτερικό και ψάξε βρες το για να σε πληρώσουν εσένα και όχι μόνον ...
Οι προστάτες πολιτικοί μας το μόνο που κοιτούσαν ήταν να βολέψουν κανέναν ημέτερο όχι μόνο στο φαρδύ Δημόσιο αλλά και σ αυτούς τους αεριτζήδες μ ένα απλό τηλεφώνημα και υποσχέσεις....

Εκείνο τώρα που τους συμφέρει και το περιμένουν με ανοιχτές αγκάλες σαν μάννα εξ ουρανών είναι οι ιδιωτικές συμβάσεις για το σκλαβοπάζαρο που το φύλαξαν για τελευταίο μια και οι ιδιωτικοί ήταν πάντα ο τελευταίος τροχός της αμάξης και με τόνα πόδι μέσα στην επιχειρήση και το άλλο έξω. Δεν είναι καινούργια η καραμέλα της λιτότητας γι αυτούς. Χρόνια την ανέχονται, φοβούνται και υπομένουν. Και οι αυξήσεις οι νόμιμες χρόνια εξοργίζουν τους επιχειρηματίες ακόμα και τότε που κέρδιζαν ένα καντάρι χρήματα και μάλιστα στο κοντινό παρελθόν. Τότε που τα έπαιζαν με τη σέσουλα στο Χρηματιστήριο και κέρδιζαν τ άντερά τους.Τότε που χτίστηκαν όλα τα βουνά της Αττικής με βιλλάρες και οι τζιπούρες σκίαζαν τον Αθηναϊκό ορίζοντα και όχι μόνον...

Και η γενειά των 700 ευρώ να αντικατασταθεί με τη γενειά των 500 και πολύ σου λέω ή του τίποτα όπως στη δική σου περίπτωση. Το τι κέρδισαν τα προηγούμενα χρόνια το έκαναν γαργάρα. Το έπνιξαν σε offshores στους οικονομικούς παράδεισους για να το παίξουν τώρα πτωχοί ή θρασύτατοι ευεργέτες που λυπούνται το προσωπικό τους και κάνουν ότι μπορούν για να το κρατήσουν πετάγοντάς τους κόκκαλα μισθού ή και τίποτα, μέχρι να ανακάμψουν και καλά. Αυτά που τσέπωσαν ή αυτά που έπαιξαν όμως ούτε νύξη.

Ο ελληνικός λαός ποτέ δεν τους κυνήγησε σε δικαστήριο. Είμαστε ο λαός του δε βαριέσαι ....και γιατί να το κάνω εγώ...κι όχι ο γείτονας. Βλέπω παιδιά νέα ταλαντούχα με ένα σωρό προσόντα που φοβούνται και σωπαίνουν επικύνδυνα.
Και λέω επικύνδυνα γιατί με τόσα που έμαθαν και διάβασαν παραμένουν φοβισμένα και νομίζουν ότι αν μιλήσουν είναι χαμένα. Νέος που σωπαίνει είναι επικύνδυνος. Ο νέος μιλάει , τρέχει , ψάχνει , αγωνίζεται ακόμα κι αν θα πρέπει να πάει στα πέρατα της γης για ν αποδείξει τη γνώση και το ταλέντο του και να χτίσει το μέλλον κι αυτός αφήνοντας το στίγμα του. Τι μέλλον υπάρχει αναρωτιέμαι από φοβισμένους αλλά προικισμένους νέους σήμερα?

Τώρα είναι αργά . Πολύ αργά για διεκδικήσεις. Τώρα η αδικία και η ανέχεια θα θριαμβεύσει βυθίζοντάς μας στο μεσαίωνα και παραπέρα. Τώρα είναι της μόδας ο φόβος κι όχι μόνο σε μας αλλά σ όλους τους λαούς του πλανήτη. Σ άλλους πολύ σ άλλους λιγότερο και σ άλλους ελάχιστα ανάλογα με τη χώρα και τα επιτεύγματά της . Αλλά ο φόβος είναι το διάδοχο καλλιεργούμενο κλίμα μετά τη τρομοκρατία που απέτυχε παταγωδώς.

Εύχομαι και ελπίζω να αποτύχει κι αυτή η καινούργια καραμέλλα. Στο μεταξύ κάποιοι που έπαιξαν κι έχασαν στο τζόγο του χρηματιστηρίου παγκοσμίως θα μπορέσουν μ αυτό το φόβο και τη παγκόσμια λιτότητα να ανακτήσουν τα χαμένα μέχρι κεραίας που λένε.....Στο βωμό αυτό εμείς οι μικροί θα μπιστηχτούμε παντιοτρόπως. Θα τα δούμε όλα. Κι αυτό αν μη τι άλλο είναι άδικο των αδίκων.
Βρίσκουν και τα κάνουν αυτοί που εμείς σπεύσαμε να εκλέξουμε για κυβερνήτες μας εδώ και δεκαετίες. Κι ακόμα κάποιοι τολμούν να τους πιστεύουν , να υπομένουν και να περιμένουν....Αλήθεια τι ?

Ευκαιρία ζητούσαν και τη βρήκαν με τη σημερινή κατάσταση. Δεν είναι το ΔΝΤ που τα έφερε όλα αυτά . Χρόνια το πάλευαν....για να το φέρουν στα μέτρα τους.

Πως κάποιος επιχειρηματίας θα πληρώσει εσένα και τους άλλους που χρωστάει όταν ξόδευε περισσότερα απ όσα κέρδιζε και περίμενε τις επιδοτήσεις για να πληρώσει. Που κι αυτές δεν τις χρησιμοποιούσε ποτέ για ανάπτυξη αλλά για τη τσέπη του και τη χλίδα του. Γιατί κανείς δεν ερχόταν να τον ελέγξει για τα υποτειθέμενα σεμινάρια αναβάθμισης προσωπικού και άλλα πολλά αναπτυξιακά μαϊμούδες που σκοπό είχαν κάποιοι να πάρουν το κατι τις τους και να το βουλώσουν. Να μην πάνε ποτέ εκεί να δουν αν κάτι πραγματοποιείται ή όχι.

Αλλά ποιός είχε το θάρρος και τη παρησσία να τους καταγγείλει. Ολοι τη τσέπη τους κοιτούσαν και το μισθουλάκο τους. Και τώρα όλοι αυτοί ...εμείς με λίγα λόγια βρισκόμαστε μπροστά στα λάθη μας και τα πάθη μας για να πληρώσουμε τη νύφη. Κι η νύφη είναι προϊόν της δικιάς μας ανέχεια και του δικού μας δε βαριέσαι. Ολα τ αφήσαμε να τα κάνει ο γείτονας κι όχι εμείς.

Είναι αργά για δάκρυα ....Η ανατροπή αυτής της κοροϊδίας θα έρθει μέσα από μεγάλη φτώχεια για την επιβίωση.

Σήκω και φύγε αν δεν πληρώνεσαι και πήγαινε πόρτα πόρτα να βρεις δουλειά. Χωρίς λεφτά στο χέρι τίποτα δεν μπορεις να κάνεις σήμερα και να διεκδικήσεις.

Ελπίζω ότι η εποχή των αεριτζήδων έχει παρέλθει και ότι όλοι αυτοί είναι τελειωμένοι. Το πιστεύω και το ελπίζω.....Και η ελπίδα φυσικά πεθαίνει τελευταία.

Μόνο που για να πραγματοποιηθεί αυτό θα πρέπει ν αλλάξουμε όλοι νοοτροπία και να συμμετέχουμε στην εύνομη λειτουργία αυτού του κράτους που θεωρείται η πατρίδα μας. Κι αν εμείς δεν βάλουμε πλάτη σ όλο αυτό το φιάσκο θα πιαστούμε ακόμα μια φορά κορόϊδα και θα μας βλαστημάνε όχι μόνο τα παιδιά αλλά και τα εγγόνια και δισέγγονα. Θα μας λένε άχρηστους.

livelusulina

# 37 στις 15/4/2011
author
Ν. Θεσσαλονίκης / Οσσα

Παράθεση:
Παιδιά γεια σας και πάλι μετά από πολύ καιρό.
Επιστρέφω για να πω τα ευχάριστα, οτι δηλαδη πλέον είμαι σε μια νέα δουλειά εδώ και κάποιους μήνες και ότι πλέον μπορώ να πω οτι έχω ηρεμήσει και εχω επανέλθει σε μια καλή ψυχολογια.
Ευτυχως τα άσχημα περασαν. Εννοειται οτι μου χρωστά ακόμα πολλά λεφτά αλλά πλέον οι διαφορές μας θα λυθούν στο δικαστήριο.
Το κακο βέβαια είναι ότι ενώ φύγαμε όλοι μαζι οι εργαζόμενοι και κλείσαμε το γραφείο, πλέον μαθαίνω οτι εχει προσλάβει άλλους υπαλλήλους που τρεχουν πλεόν για αυτον χωρις να πληρώνονται φανταζομαι και παλι.
Δυστυχως αυτη η χωρα ευνοει τέτοια καθαρματα να εκμεταλλεύονται τον κοσμο χωρις επιπτωσεις

Καλησπερα

πολυ ευχαριστα νεα sasa
και για την νεα σου δουλεια και για τα δικαστηρια....
ευτυχως τον εχεις εκει και δεν εξαφανιστηκε....
πηρε και νεους υπαλληλους? τετοια καθαρματα επιβιωνουν οπως και οι κατσαριδες..θα ειναι οι τελευταιοι που θα επιζησουν

livelusulina

# 38 στις 15/4/2011
author
Ν. Θεσσαλονίκης / Οσσα

Παράθεση:
Originally posted by cerise
Τι τη θέλουμε την Επιθεωρηση Εργασίας και τη πληρώνουμε και σαν λαός δηλαδή?

Θα μου πεις εδώ πληρώνουμε 300 βουλευτές.

Οι μεν χασκογελάνε με το πόνο των εξαπατημένων υπαλλήλων όπως έκαναν και με σένα....Κάνουν χιουμοράκι γιατί ενώ ήξεραν ποτέ δεν όρμησαν σ αυτούς τους κυρίους -λαμόγια να δουν τι γίνεται εκεί μέσα . Οι δε νήπτουν τας χείρας τους σαν τον Πόντιο Πηλάτο. Αλλοστε αυτοί όλοι το μισθό τους τον λαμβάνουν κάθε μήνα κανονικότατα...και μάλιστα δεν διστάζουν να διαμαρτύρονται γιατί τους κόψανε το επίδομα προθέρμανσης αυτοκινήτου μαζί με άλλα κουφά επιδόματα. Και να πατάνε στη δουλειά όποτε το θυμηθούν χωρίς κανένας να τους περιορίζει τόσα χρόνια....

Κι εσύ κάτσε με 42 βαθμούς να τραβάς δωδεκάωρα στον απατεώνα απλήρωτη χωρίς να μπορεί κανένας να σε προστατέψει και να βρεις το δίκιο σου.

Μιλάνε για κινεζοποίηση. Αλλά μακράν θα απέχουμε σε λίγο κι από αυτήν.

Τα προηγούμενα 20 χρόνια γέμισε η Ελλάδα αεριτζήδες δήθεν επιχειρηματίες. Ενα συνάφι μπερδεμένο με το κράτος της μίζας και της ρεμούλας με συγκοινωνούντα δοχεία σ ένα πάρτυ μαύρου χρήματος που πέταξε στο εξωτερικό και ψάξε βρες το για να σε πληρώσουν εσένα και όχι μόνον ...
Οι προστάτες πολιτικοί μας το μόνο που κοιτούσαν ήταν να βολέψουν κανέναν ημέτερο όχι μόνο στο φαρδύ Δημόσιο αλλά και σ αυτούς τους αεριτζήδες μ ένα απλό τηλεφώνημα και υποσχέσεις....

Εκείνο τώρα που τους συμφέρει και το περιμένουν με ανοιχτές αγκάλες σαν μάννα εξ ουρανών είναι οι ιδιωτικές συμβάσεις για το σκλαβοπάζαρο που το φύλαξαν για τελευταίο μια και οι ιδιωτικοί ήταν πάντα ο τελευταίος τροχός της αμάξης και με τόνα πόδι μέσα στην επιχειρήση και το άλλο έξω. Δεν είναι καινούργια η καραμέλα της λιτότητας γι αυτούς. Χρόνια την ανέχονται, φοβούνται και υπομένουν. Και οι αυξήσεις οι νόμιμες χρόνια εξοργίζουν τους επιχειρηματίες ακόμα και τότε που κέρδιζαν ένα καντάρι χρήματα και μάλιστα στο κοντινό παρελθόν. Τότε που τα έπαιζαν με τη σέσουλα στο Χρηματιστήριο και κέρδιζαν τ άντερά τους.Τότε που χτίστηκαν όλα τα βουνά της Αττικής με βιλλάρες και οι τζιπούρες σκίαζαν τον Αθηναϊκό ορίζοντα και όχι μόνον...

Και η γενειά των 700 ευρώ να αντικατασταθεί με τη γενειά των 500 και πολύ σου λέω ή του τίποτα όπως στη δική σου περίπτωση. Το τι κέρδισαν τα προηγούμενα χρόνια το έκαναν γαργάρα. Το έπνιξαν σε offshores στους οικονομικούς παράδεισους για να το παίξουν τώρα πτωχοί ή θρασύτατοι ευεργέτες που λυπούνται το προσωπικό τους και κάνουν ότι μπορούν για να το κρατήσουν πετάγοντάς τους κόκκαλα μισθού ή και τίποτα, μέχρι να ανακάμψουν και καλά. Αυτά που τσέπωσαν ή αυτά που έπαιξαν όμως ούτε νύξη.

Ο ελληνικός λαός ποτέ δεν τους κυνήγησε σε δικαστήριο. Είμαστε ο λαός του δε βαριέσαι ....και γιατί να το κάνω εγώ...κι όχι ο γείτονας. Βλέπω παιδιά νέα ταλαντούχα με ένα σωρό προσόντα που φοβούνται και σωπαίνουν επικύνδυνα.
Και λέω επικύνδυνα γιατί με τόσα που έμαθαν και διάβασαν παραμένουν φοβισμένα και νομίζουν ότι αν μιλήσουν είναι χαμένα. Νέος που σωπαίνει είναι επικύνδυνος. Ο νέος μιλάει , τρέχει , ψάχνει , αγωνίζεται ακόμα κι αν θα πρέπει να πάει στα πέρατα της γης για ν αποδείξει τη γνώση και το ταλέντο του και να χτίσει το μέλλον κι αυτός αφήνοντας το στίγμα του. Τι μέλλον υπάρχει αναρωτιέμαι από φοβισμένους αλλά προικισμένους νέους σήμερα?

Τώρα είναι αργά . Πολύ αργά για διεκδικήσεις. Τώρα η αδικία και η ανέχεια θα θριαμβεύσει βυθίζοντάς μας στο μεσαίωνα και παραπέρα. Τώρα είναι της μόδας ο φόβος κι όχι μόνο σε μας αλλά σ όλους τους λαούς του πλανήτη. Σ άλλους πολύ σ άλλους λιγότερο και σ άλλους ελάχιστα ανάλογα με τη χώρα και τα επιτεύγματά της . Αλλά ο φόβος είναι το διάδοχο καλλιεργούμενο κλίμα μετά τη τρομοκρατία που απέτυχε παταγωδώς.

Εύχομαι και ελπίζω να αποτύχει κι αυτή η καινούργια καραμέλλα. Στο μεταξύ κάποιοι που έπαιξαν κι έχασαν στο τζόγο του χρηματιστηρίου παγκοσμίως θα μπορέσουν μ αυτό το φόβο και τη παγκόσμια λιτότητα να ανακτήσουν τα χαμένα μέχρι κεραίας που λένε.....Στο βωμό αυτό εμείς οι μικροί θα μπιστηχτούμε παντιοτρόπως. Θα τα δούμε όλα. Κι αυτό αν μη τι άλλο είναι άδικο των αδίκων.
Βρίσκουν και τα κάνουν αυτοί που εμείς σπεύσαμε να εκλέξουμε για κυβερνήτες μας εδώ και δεκαετίες. Κι ακόμα κάποιοι τολμούν να τους πιστεύουν , να υπομένουν και να περιμένουν....Αλήθεια τι ?

Ευκαιρία ζητούσαν και τη βρήκαν με τη σημερινή κατάσταση. Δεν είναι το ΔΝΤ που τα έφερε όλα αυτά . Χρόνια το πάλευαν....για να το φέρουν στα μέτρα τους.

Πως κάποιος επιχειρηματίας θα πληρώσει εσένα και τους άλλους που χρωστάει όταν ξόδευε περισσότερα απ όσα κέρδιζε και περίμενε τις επιδοτήσεις για να πληρώσει. Που κι αυτές δεν τις χρησιμοποιούσε ποτέ για ανάπτυξη αλλά για τη τσέπη του και τη χλίδα του. Γιατί κανείς δεν ερχόταν να τον ελέγξει για τα υποτειθέμενα σεμινάρια αναβάθμισης προσωπικού και άλλα πολλά αναπτυξιακά μαϊμούδες που σκοπό είχαν κάποιοι να πάρουν το κατι τις τους και να το βουλώσουν. Να μην πάνε ποτέ εκεί να δουν αν κάτι πραγματοποιείται ή όχι.

Αλλά ποιός είχε το θάρρος και τη παρησσία να τους καταγγείλει. Ολοι τη τσέπη τους κοιτούσαν και το μισθουλάκο τους. Και τώρα όλοι αυτοί ...εμείς με λίγα λόγια βρισκόμαστε μπροστά στα λάθη μας και τα πάθη μας για να πληρώσουμε τη νύφη. Κι η νύφη είναι προϊόν της δικιάς μας ανέχεια και του δικού μας δε βαριέσαι. Ολα τ αφήσαμε να τα κάνει ο γείτονας κι όχι εμείς.

Είναι αργά για δάκρυα ....Η ανατροπή αυτής της κοροϊδίας θα έρθει μέσα από μεγάλη φτώχεια για την επιβίωση.

Σήκω και φύγε αν δεν πληρώνεσαι και πήγαινε πόρτα πόρτα να βρεις δουλειά. Χωρίς λεφτά στο χέρι τίποτα δεν μπορεις να κάνεις σήμερα και να διεκδικήσεις.

Ελπίζω ότι η εποχή των αεριτζήδων έχει παρέλθει και ότι όλοι αυτοί είναι τελειωμένοι. Το πιστεύω και το ελπίζω.....Και η ελπίδα φυσικά πεθαίνει τελευταία.

Μόνο που για να πραγματοποιηθεί αυτό θα πρέπει ν αλλάξουμε όλοι νοοτροπία και να συμμετέχουμε στην εύνομη λειτουργία αυτού του κράτους που θεωρείται η πατρίδα μας. Κι αν εμείς δεν βάλουμε πλάτη σ όλο αυτό το φιάσκο θα πιαστούμε ακόμα μια φορά κορόϊδα και θα μας βλαστημάνε όχι μόνο τα παιδιά αλλά και τα εγγόνια και δισέγγονα. Θα μας λένε άχρηστους.

citizen_k

# 39 στις 18/4/2011
author
Ανδρας / 59 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 22
Απαντήσεις: 417
Ειναι θετικο το οτι την εκανες απο το λαμογιο.
Πραγματικα ειναι απιστευτοι αυτοι οι τυποι. παιζουν με τους ανθρωπους σαν να μοιραζουν χαρτια σε τζογο. Πανεξυπνοι και εφυεις βρισκουν τις αδυναμιες και τις εκμεταλευονται. Αν δεν κανω λαθος εχει καταργηθει ο Καιάδας και πρεπει να τους τρωμε στη μαπα.
Οταν η ζωή σου δίνει λεμόνια, ζήτα τεκίλα και αλάτι , και κάλεσέ με να έρθω! " Nothing is fool-proof to a sufficiently talented fool"

nafasaptaxerakiamou

# 40 στις 11/7/2011
author
Γυναίκα / 27 / Ελεύθερη
Θέματα: 0
μεινε μεχρι να βρεις μια αλλη δουλεια.αν δεν βρεις τπτ βρες ενα δικηγόρο (φιλο για να μην πληρρωνεις πολλα και ξεκινα διαδικασίες .Όσο τα κάνεις αυτά μην σκιζεσαι στην δουλεια και αν σου πει απολυεσαι απειλησε τον με μηνυσεις κι απεργιες κι αν τις κανει ςακομα καλυτερα
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost