Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

ΔΙΑΖΥΓΙΟ ΚΑΙ ΜΩΡΟ 8 ΜΗΝΩΝ

Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234

lila_4

# 1 στις 12/6/2010
author
Γυναίκα / 40 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 8
'Aρεσαν+: 0%

Διαζυγιο και μωρο 8 μηνων

Παντρευτήκαμε πριν 6 μήνες... Εχουμε μωρό 8 μηνων..
Η αλήθεια είναι ότι μας έπεσαν όλα μαζί... σπίτι, γαμος, παιδί, χρέη.. Χαθήκαμε!
Υπήρξαν πολλοί καυγάδες (άσχημοι)... και γενικά, μια αδιαφορία, μια ρουτίνα! Εκείνος πάντα κουρασμένος κ εγώ απογοητευμένη από τη στάση του, κουρασμένη από το παιδί..
Τελευταια είχα υπόνοιες ότι κάτι τρεχει με κάποια στο χωρο εργασίας του. Τελικά, έτσι ήταν! Αποκαλύφθηκε από ενα τηλεφωνημα. Δεν ξερω πόσο σοβαρο ήταν ή μεχρι που ειχε φτασει.... το θεμα είναι ότι υπήρχε άλλη! Τσακωθήκαμε κ τον εδιωξα από το σπίτι!
Πήγε στους γονείς του. Εκείνοι, ενώ έδειχναν καλοί, έβγαλαν όλο το δηλητήριό τους...
Εγώ, παρόλο που νιώθω αδικημένη, προδωμένη... παρόλο που ήμουν δυστυχισμένη μαζί του, του ζήτησα να γυρίσει! Για το παιδί μου το έκανα! Μόνο γι αυτό! Δεν αντέχω να μεγαλώσει χωρίς πατέρα... να νιώσει μείον μπροστά σε άλλα παιδάκια! Ζήτησα συγγνώμη για όλα τα λάθη μου (ενω εκείνος δεν παραδεχτηκε ακομα τιποτα) και του είπα ότι θελω πίσω τον αντρα μου και τον πατερα του παιδιού μου. Οτι ακόμα και άλλη να υπήρξε ίσως εγώ τον έσπρωξα και να κάνουμε μια νέα αρχή για το παιδί μας! Εκείνος μου είπε ότι φοβάται ότι θα ξαναγίνουν τα ίδια σκηνικά και ότι με αγαπάει αλλά δεν είναι ερωτευμένος! (Ουτε εγώ΄είμαι) Του είπα ότι χαθήκαμε με τα προβλήματα και ότι αν βάλουμε άλλες προτεραιότητες και νέες βασεις στη σχέση μας θα ξαναγεννηθεί ο έρωτας αφού υπάρχει αγάπη.
Εκλαιγε, έκλαιγα... Μου είπε ότι είναι πολύ μπερδεμένος και ότι χρειάζεται χρόνο. Εκείνος είναι σπίτι των γονιών του να τον ζαλίζουν όλη μερα να μη γυρισει, κάνει τη ζωούλα του και.... σκέφτεται....!!
Εγώ προσπαθώ να μαζέψω τα κομμάτια μου και ταυτόχρονα να βρίσκω το χαμόγελο που έχει ανάγκη το παιδί μου!! Νιώθω ότι δεν έχω δυναμη να το μεγαλώσω...! Το σπίτι το έχω αφήσει στη μοιρα του.... Ταϊζω το μωρό, το αλλάζω, το κοιμίζω, το κάνω μπάνιο αντε και να του σκάσω κανενα ψευτικο χαμόγελο όταν μου "μιλάει"!!
Τί να κάνω;;;;;; Να περιμένω;; Να το πάρω απόφαση και να κάνω νέα αρχή;;; (νεο σπίτι, δουλειά και αυτοπεποιθηση)
Τι θα κάνω; Νιωθω πως θα τρελαθω!!!

# 2 στις 12/6/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Εκείνος είναι σπίτι των γονιών του να τον ζαλίζουν όλη μερα να μη γυρισει, κάνει τη ζωούλα του και.... σκέφτεται....!!

Σε ολο αυτο που γραφεις, αυτο με τους γονεις του μου εκανε ιδιαιτερη εντυπωση.

Η τον βλεπουν πολυ πιεσμενο με το γαμο και με το παιδι.
Η βλεπουν οτι εσυ του καταστρεφεις το λαμπρο του μελλον.

Μερικοι γονεις αγαπουν τα παιδια τους με λαθος τροπο μαλλον.
και δεν εννοω να τον συμβουλεψουν να γυρισει πισω.

ALIKH1972

# 3 στις 12/6/2010
author
Γυναίκα / 51 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αργυρούπολη
Θέματα: 17
Απαντήσεις: 2.527
και σε ποιον δεν χάνεται ο ενθουσιασμός των πρώτων ημερών;

είναι δυνατόν να βιώνεις μια ζωή την κάψα της αρχής;

Δεν θα σου πω τι να κάνεις και εσύ δεν θα ξαναπείς ότι το κάνεις για το παιδί σου για να μην μεγαλώσει χωρίς πατέρα αλλά θα σου πω μόνο αυτό από την προσωπική μου ιστορία :

Χίλιες φορές παιδί χωρισμένων αλλά ευτυχισμένων γονιών παρά γονιών που έμειναν μαζί και κατέληξαν να είναι δυστυχισμένοι !!

Ο τύπος κάνει την ζωή του, έχει ενδεχομένως και καμιά γκομενίτσα και εσύ έχεις μείνει στο σπίτι να αναρωτιέσαι τι φταίει. Και βέβαια αυτός φταίει, ανεύθυνος και αυτός και οι δικοί του.

Ανοιξε κούκλα μου τις κουρτίνες να μπει το φως μέσα, πάρε το αγγελούδι σου και πήγαινε μια βόλτα και οργάνωσε την ζωή σου και την ζωή της ψυχούλας που φέρατε στον κόσμο . Γιατί μην νομίζεις ότι παρότι είναι μικρό δεν καταλαβαίνει το ψεύτικο χαμόγελο της μαμάς του , έχεις ένα δώρο που άλλοι λαχταράνε να το αποκτήσουν και σε ενδιαφέρει γιατί απομακρύνθηκε ο "πατέρας του; "

Μην ζεις μισή ζωή, μην ζητάς συγνώμη για κάτι που δεν έχεις κάνει, σήκωσε ψηλά το κεφάλι και διεκδίκησε αυτό που σου αξίζει !!!
...Η μονη μας υποχρεωση... ειναι να σωσουμε τα ονειρα μας...

# 4 στις 12/6/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Τι να πω κρίμα στο παιδάκι που θα πληρώνει μια ζωή την ανωριμοτητα των γονιων του...

LeftOut81

# 5 στις 12/6/2010
author
Ανδρας / 42 / Διαζευγμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Απαντήσεις: 1.298
Πρωτα να κοιταξεις να βρεις την ισορροπια σου και να σταθεις στα
ποδια σου σαν ανθρωπος.

Να μην υπολογιζεις σε αυτον πλεον.

Αντρας που δεν του κοστιζει να βρισκεται μακρυα απο το παιδι του,
δεν θα γινει ποτε ο οικογενειαρχης που εσυ και το παιδι χρειαζεστε...

Το παιδι χρειαζεται πρωτα μια υγιη και δυνατη μητερα
και μετα ολα και ολους τους αλλους.

Καλη δυναμη.
μια φορα ακομα να σε δω να κανεις φαουλ ,και σε εβγαλα...

inioxos52

# 6 στις 12/6/2010
author
Ανδρας / 68 / Σε διάσταση
Ν. Θεσσαλονίκης / Πανόραμα
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 7.281
Ara, apo oti fainete, pantreutikate xwris ais8isi tou ti kanete, giati esu emeines egkuos.

Omws, otan ginontai gamoi upo piesi, einai sigouro pws 8axoun provlimata.

O dikos sou den itan etoimos gia tetoies eu8unes, pragma pou pistevan kai sunexizoun na pistevoun kai oi dikoi tou, anti na tou riksoun 5 sfaliares kai na ton steiloun pisw sto paidi tou kai to spiti tou.

Vevaiws, exeis kai su polu megales eu8unes gia oti sou sumvainei, kai to opoio den mporei na sunexistei.

Afise ton loipon stous goneis kai stis gkomenes, kai anaskoumpwsou oti kai ean simainei auto.

Vlepeis, panta oi manes plirwnoun olous tous "logariasmous". Etsi 8a plirwseis kai esu me tin seira sou.

Protimotero na sunexiseis moni sou kai iremi me to paidi sou, para me ton ..alaka kai dustuxismeni dipla sou.

Auto to arseniko skoupidi, pou gennise ena paidi kai to afinei stin tuxi tou ousiastika.
...Ναι στην χρηση των Ελληνικων στο διαδικτυο. Σε σας το λεω Ελληνολατρες, που εχετε ακομη Εγγλεζικα ψευδωνυμα. Και δεν εννοω την γραφη...

# 7 στις 12/6/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
...ώπα βρε Ηνί!

...δεν ξέρουμε αν ο άνθρωπος εγκατέλειψε το παιδί του.. πιθανολογώ πώς όχι.. αλλά όταν σκάει τέτοια βόμβα σε ένα σπίτι για κάποιο διάστημα τα πράγματα είναι έκρυθμα.. από την άλλη... επιτέλους πρέπει να καταλάβουν όλες οι γυναίκες, ότι με ένα παιδί δεν κρατάμε κάποιον κοντά μας, με το ζόρι... όχι πια τουλάχιστον!! έλεος μ'αυτή την ιστορία............ να τρίβουν στη μούρη του άλλου τις ευθύνες και να απαιτούν να ανταποκριθεί σ' αυτές επειδή και μόνο ΠΡΕΠΕΙ... λες και επειδή παντρεύτηκε και έκανε παιδί πρέπει να ζει σε καταναγκαστικά έργα...

...κοπελιά, δεν ξέρω τι και πώς φτάσατε εδώ που φτάσατε... αλλά θα σου πω ένα πράγμα και βάλε το καλά στο νου σου για το παρόν και για το μέλλον...

...σε μια σχέση όπως και σε ένα γάμο, είμαστε πρώτα σύντροφοι και μετά όλα τα άλλα... δεν ζούμε πια στο 50!!.. φρόντιζε το σύντροφό σου και ζήτα το ίδιο κι από αυτόν και μετά όλα τα άλλα έρχονται φυσιολογικά... εάν πιέζεις και πιέζεις, αδιαφορώντας για τις επιθυμίες ή τις ανάγκες του συντρόφου σου, το μόνο που θα καταφέρεις είναι να φύγει τρέχοντας από τα κάτεργα..

modexristos

# 8 στις 12/6/2010
author
Ανδρας / 49 / Ελεύθερος
Θέματα: 13
Απαντήσεις: 7.888

Παράθεση:
Originally posted by lila_4

Τί να κάνω;;;;;; Να περιμένω;; Να το πάρω απόφαση και να κάνω νέα αρχή;;; (νεο σπίτι, δουλειά και αυτοπεποιθηση)
Τι θα κάνω; Νιωθω πως θα τρελαθω!!!

Νομιζω πως θα'πρεπε ηδη να το εχεις παρει απο την στιγμη που δεν βλεπεις αυτα που θελεις απο τον αντρα σου.

Παντως θα επρεπε να εχεις καταλαβει οτι οφειλεις να δωσεις τα παντα για να ειναι ευτυχισμενο το παιδι σου.
Ετσι ειναι, αν ετσι πιστευεις οτι ειναι.

nurfurth

# 9 στις 12/6/2010
author
Γυναίκα / 53 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Αγίος Ιωάννης Ρέντης
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 43

γαμος

καθικια ειναι ολοι τους !!!! χωρισε κ προχωρα !!!! αλλιως εκει θα καιγεσαι κ θα ματωνεις κοπελα μου !!!! τρεχα !!!!

Dardana

# 10 στις 13/6/2010
author
Γυναίκα / 51 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651
εγω παλι πιστευω πως δεν ειναι κακο να το παλευεις λιγο οταν υπαρχει και παιδι στη μεση. αφου του ζητησες ηδη να ξαναπροσπαθησετε, δες τι θα αποφασισει κι εκεινος, και αν δεχτει δοκιμαστε να το παρετε απ' την αρχη. ακομα κι αν δεν ωφελησει σε κατι, θα ξερεις οτι αν μη τι άλλο προσπαθησες. οντως σας ηρθαν πολλα μαζεμενα και δεν ειναι λιγα τα ζευγαρια που κλονιζονται εξισου απο τα οσα φερνει ενας γαμος/η συμβιωση κι ενα παιδι μαζι, αλλά αν υπαρξει αμοιβαια διαθεση για προσπαθεια, κατι μπορει να γινει.
αν παλι χωρισετε, δεν ειναι το τελος του κοσμου γι αυτο μην το αφηνεις να σε καταβαλλει. οι στιγμες που εχεις με το παιδακι σου ειναι μονο μια φορά, και μονο γι αυτες αξιζει να χαμογελας και να νιωθεις αισιοδοξη. το παιδι σου δε χρειαζεται να στερηθει τον πατερα του. αν καταφερετε να ηρεμησετε, πιστευω οτι πολλα μπορουν να γινουν καλυτερα, ακομα κι αν δεν ειστε μαζι σαν ζευγαρι. παρ΄το αλλιως λοιπον και μην απελπιζεσαι. δεν εχεις τετοια ΄πολυτελεια' .
Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

# 11 στις 13/6/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by nurfurth
καθικια ειναι ολοι τους !!!! χωρισε κ προχωρα !!!! αλλιως εκει θα καιγεσαι κ θα ματωνεις κοπελα μου !!!! τρεχα !!!!

Kαταρχίν, συνήθως ο καθένας παίρνει-διαλεγει-ΕΠΙΛΕΓΕΙ οτι του αξίζει...
Δευτερον, αν ολοι οι άντρες είναι καθίκια, οι γυναίκες τι είναι??

smaragda-2010

# 12 στις 13/6/2010
author
Γυναίκα / 58 / Σε διάσταση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αλιμος
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 106

Παράθεση:
Originally posted by ALIKH1972
και σε ποιον δεν χάνεται ο ενθουσιασμός των πρώτων ημερών;

είναι δυνατόν να βιώνεις μια ζωή την κάψα της αρχής;

Δεν θα σου πω τι να κάνεις και εσύ δεν θα ξαναπείς ότι το κάνεις για το παιδί σου για να μην μεγαλώσει χωρίς πατέρα αλλά θα σου πω μόνο αυτό από την προσωπική μου ιστορία :

Χίλιες φορές παιδί χωρισμένων αλλά ευτυχισμένων γονιών παρά γονιών που έμειναν μαζί και κατέληξαν να είναι δυστυχισμένοι !!

Ο τύπος κάνει την ζωή του, έχει ενδεχομένως και καμιά γκομενίτσα και εσύ έχεις μείνει στο σπίτι να αναρωτιέσαι τι φταίει. Και βέβαια αυτός φταίει, ανεύθυνος και αυτός και οι δικοί του.

Ανοιξε κούκλα μου τις κουρτίνες να μπει το φως μέσα, πάρε το αγγελούδι σου και πήγαινε μια βόλτα και οργάνωσε την ζωή σου και την ζωή της ψυχούλας που φέρατε στον κόσμο . Γιατί μην νομίζεις ότι παρότι είναι μικρό δεν καταλαβαίνει το ψεύτικο χαμόγελο της μαμάς του , έχεις ένα δώρο που άλλοι λαχταράνε να το αποκτήσουν και σε ενδιαφέρει γιατί απομακρύνθηκε ο "πατέρας του; "

Μην ζεις μισή ζωή, μην ζητάς συγνώμη για κάτι που δεν έχεις κάνει, σήκωσε ψηλά το κεφάλι και διεκδίκησε αυτό που σου αξίζει !!!

Κράτησε τα παραπάνω που σου γράφει η Αλίκη.Εχουν τόσες αλήθειες...
Και προς Θεού μη πνιγεσαι στις ενοχές για τη κατάληξη του γάμου σου.
Είναι τραγικό να τα χρεώνεσαι όλα εσύ...
Μη τον παρακαλάς, μη χάνεις τη περηφάνεια και την αξιοπρέπεια σου.Αλλωστε με αυτές τις τακτικές τον εξοργίζεις και τον απομακρύνεις ακόμα πιο πολύ.
Θα γυρίσει, αν θα γυρίσει, όταν θα σε δει δυνατή, με αυτοπεποίθηση να χαράζεις τα δεδομένα της ζωής σου και του παιδιού σας χωρίς εκείνον πλέον.
Καλή δύναμη!
Αν ξέραμε να διαβάζουμε εγκαίρως τα σημάδια των καιρών και να προβλέπουμε τις καταιγίδες...

meandothers

# 13 στις 13/6/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by Syrup
έλεος μ'αυτή την ιστορία............ να τρίβουν στη μούρη του άλλου τις ευθύνες και να απαιτούν να ανταποκριθεί σ' αυτές επειδή και μόνο ΠΡΕΠΕΙ... λες και επειδή παντρεύτηκε και έκανε παιδί πρέπει να ζει σε καταναγκαστικά έργα...

Κάτσε Σιροπάκι γιατί εδώ, όχι απλά δεν συμφωνώ μαζί σου...
θέλω να πιστεύω πως δεν το εννοείς κιόλας.
Τις ευθύνες μόνη της δέχτηκε να τις πάρει?
Μόνη της αποφάσισε να παντρευτεί και να φέρει ένα παιδί στο κόσμο?
Γιατί να μην του τρίψει τις ευθύνες στη μούρη?
Παντρευόμαστε, σπέρνουμε παιδιά κι αν δεν μας αρέσει
"έλα μωρέ τι έγινε?...άντε γεια τώρα! Εγώ βαρέθηκα, δεν μου αρέσει
η οικογένεια τελικά και λέω να την κάνω"???...
Να σου πω την αλήθεια μου, τον τελευταίο καιρό, ψιλοκακοπερνάω
εγώ προσωπικά μέσα στο γάμο μου, για πολλούς και διάφορους λόγους.
Κι αποφάσισα ότι δεν μου αξίζει να ζω έτσι.(Λέμε τώρα...)
Ν' ανοίξω την πόρτα και να φύγω?
Να παρατήσω δυο παιδιά κι έναν άντρα γιατί μου φαίνονται...
καταναγκαστικά έργα??
Επιλογές είναι όλα Σιρόπι μου και επειδή σε διαβάζω ξέρω ότι συμφωνείς
μ’ αυτό...και αν θέλουμε να λεγόμαστε ώριμοι
και ενήλικοι άνθρωποι, ας τις υποστηρίζουμε κιόλας...

# 14 στις 13/6/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by meandothers

Παράθεση:
Originally posted by Syrup
έλεος μ'αυτή την ιστορία............ να τρίβουν στη μούρη του άλλου τις ευθύνες και να απαιτούν να ανταποκριθεί σ' αυτές επειδή και μόνο ΠΡΕΠΕΙ... λες και επειδή παντρεύτηκε και έκανε παιδί πρέπει να ζει σε καταναγκαστικά έργα...

Παντρευόμαστε, σπέρνουμε παιδιά κι αν δεν μας αρέσει
"έλα μωρέ τι έγινε?...άντε γεια τώρα! Εγώ βαρέθηκα, δεν μου αρέσει
η οικογένεια τελικά και λέω να την κάνω"???...
Να σου πω την αλήθεια μου, τον τελευταίο καιρό, ψιλοκακοπερνάω
εγώ προσωπικά μέσα στο γάμο μου, για πολλούς και διάφορους λόγους.
Κι αποφάσισα ότι δεν μου αξίζει να ζω έτσι.(Λέμε τώρα...)
Ν' ανοίξω την πόρτα και να φύγω?
καταναγκαστικά έργα??

Ακριβως αυτο.

Ο κυριος δεν ειχε προβλημα ουτε με το παιδι, ουτε με τη γυναικα.
Με τις ευθυνες ειχε προβλημα.
Ηθελε να ζησει κι αλλο ανεμελος και να γυρναει.
Ας προσεχε λοιπον να μην εκανε παιδι για να μην μπλεξει.

Δεν εγκαταλειπεις με την 1η δυσκολια την οικογενεια. Προσπαθεις.
Πραγμα που δεν εκανε ο κυριος, γιατι 8 μηνες με παιδι ειναι λιγο διαστημα
και το πιο δυσκολο για τους γονεις.

Μπορει να εκανε λαθος επιλογες, αλλα ειναι υποχρεωμενος να τις στηριξει
και να προσπαθησει για το καλυτερο.
Και αν δεν τα καταφερει, τοτε ας αποχωρησει.
Να προσπαθησει ομως.

# 15 στις 13/6/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
......................................................................................................

...το εννοώ 100%..

...αλλά ας εξηγήσω ΤΙ εννοώ ακριβώς.. και μετά το ξανασυζητάμε..

...θα επαναλάβω ότι η ευθύνη μιας σχέσης είναι 50-50

...το οποίο σημαίνει.. δεν μπορώ να κάνω σημαία τα παιδιά κάθε φορά που αδυνατώ να συννενοηθώ μαζί του για να φέρω τον σύντροφό μου εκεί που πρέπει.. δηλ. να απαιτώ να λειτουργεί ΜΟΝΟ ψυχαναγκαστικά καθώς χέστηκα για το πώς νιώθει...

...όσα ζευγάρια ακολουθούν αυτό το μοντέλο, βλέπουμε όλοι πώς καταλήγουν... εκείνος παίζει on-line games, βρίσκει γκόμενα, το ρίχνει στο τζόγο κοκ. η δε κυρία τα φτιάχνει με τη Μενεγάκη, κάνει κοσμικά πάρτυ ή φιλανθρωπίες, δεν αφήνει μοναστήρι για μοναστήρι απάτητο κοκ.

...προσωπικά, δεν θα άντεχα ούτε λεπτό να ζω με έναν άνθρωπο επειδή έχουμε παιδιά και ο καθένας είναι πέρα βρέχει... θεωρώ πραγματική Ευθύνη Μας να τα βρούμε ή να χωρίσουμε, γιατί εκτός από Μάνα είμαι και Άνθρωπος με ανάγκες και επιθυμίες, τις οποίες δεν είμαι διατεθειμένη να εγκαταλείψω πέραν των λογικών απαιτήσεων που έχει ένα ή δύο ή πέντε παιδιά.

velvet2

# 16 στις 13/6/2010
author
Ανδρας / 55 / Ελεύθερος
Αλλη χώρα
Θέματα: 38
Απαντήσεις: 1.634

@ λιλα-4

Νέα αρχή…

Εγώ αν ήμουνα εσύ…

Θα κρατούσα το μωράκι μου και θα έφευγα μακριά
Το χαμόγελο στην ζωή σου βρίσκεται στο αγγελούδι σου

Όταν το θελήσεις άνδρα βρίσκεις
Μωράκι όχι

Συμφωνώ με την φράση της Αλικης εδώ......

"Μην ζεις μισή ζωή, μην ζητάς συγνώμη για κάτι που δεν έχεις κάνει,
σήκωσε ψηλά το κεφάλι και διεκδίκησε αυτό που σου αξίζει"
......................

lila_4

# 17 στις 12/6/2010
author
Γυναίκα / 40 / Σε διάσταση
Απαντήσεις: 8
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!!!

Να απαντήσω στη Syrup ότι δεν προσπάθησα ποτέ να τον αναγκάσω να γυρίσει σπίτι και σε μενα επειδή έχει παιδί!!
ΘΥΣΙΑ ΕΚΑΝΑ ΝΑ ΤΟΥ ΖΗΤΗΣΩ ΝΑ ΓΥΡΙΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΔΥΣΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΔΙΠΛΑ ΤΟΥ, ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠ ΟΤΙ ΗΘΕΛΑ, ΟΣΑ Κ ΑΝ ΕΔΩΣΑ... (ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΠΟΛΛΑ...ΔΥΣΤΥΧΩΣ..!!)
Το έκανα για να έχει το παιδί μου πατέρα, όχι για να έχω εγώ άντρα επειδή εχουμε παιδι ..! Δεν ξερω αν καταλαβαίνεις τη διαφορά...
Οσο για το "τρίβουν στη μούρη του άλλου τις ευθύνες και να απαιτούν να ανταποκριθεί σ' αυτές επειδή και μόνο ΠΡΕΠΕΙ... λες και επειδή παντρεύτηκε και έκανε παιδί πρέπει να ζει σε καταναγκαστικά έργα... " Δεν του τρίβω καμία ευθύνη.... οι ευθυνες καλώς ή κακώς υπάρχουν είτε το θελει είτε όχι! Μόνο και μόνο γιατί πρέπει;;;;; Ενας ΠΑΤΕΡΑΣ δεν πρέπει!! Θέλει και τον ευχαριστεί να αναλάβει τις ευθύνες απέναντι στο παιδί του! Καταναγκαστικά έργα;; Ποιο;; Το παιδί του;; Λυπάμαι αλλά είσαι εκτός θέματος!

Και για να μην παρεξηγηθώ δε λέω ότι δεν έκανα κι εγώ λάθη στη σχέση(ποτέ δε φταίει ο ένας) Αλλά εγώ δε γύρισα να κοιτάξω άλλον αντρα.. έμεινα κυρία στο σπίτι μου και μάνα στο παιδί μου!!

Απαντώ στον inioxo ότι όταν έμεινα έγκυος είχαμε κλείσει ημερομηνία γάμου αλλά την αλλάξαμε λόγω της εγκυμοσύνης! Αρα δεν ήρθε ο γάμος αναγκαστικά.

Τέλοσπάντων, καλά λέτε..... Η αλήθεια που βλέπω αλλά δε μπορώ να συνειδητοποιήσω ακόμα, είναι ότι δεν είναι άξιος να μεγαλώσει την κόρη μου! Αφού τώρα δεν τον νοιάζει το παιδί του γιατί να τον νοιάξει αργότερα;; Οταν πιθανόν θα ξαναφύγει και το παιδί θα καταλαβαίνει πλέον;; Και αφού δεν παραδέχτηκε τα αποδεδειγμένα, φανταστειτε τί ψέμα έχω φάει και τί ψέμα έχω να φάω στο μέλλον...
Τα ήξερα αυτά όταν του ζήτησα να γυρίσει... Προτίμησα να μη λείψει στο παιδί μου η πατρική φιγουρα... Ειχα αποφασίσει να θυσιάσω την προσωπική μου ζωή για το μωρόι μου!! Δεν μου λείπει που δεν ειναι εδώ!!! Φοβάμαι μην λείψει στο παιδί μου κάπου αργότερα! Τρελλαινομαι που μπορεί μακρυά της! Πίστευα ότι δε διάλεξα τον άντρα που θα με κάνει ευτυχισμένη αλλά τον καλύτερο πατέρα για το παιδί μου!! Πόσο έξω έπεσα.....

# 18 στις 13/6/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Πίστευα ότι δε διάλεξα τον άντρα που θα με κάνει ευτυχισμένη αλλά τον καλύτερο πατέρα για το παιδί μου!! Πόσο έξω έπεσα.....

η εγκυμοσυνη ηταν προμελετημενη

VLEMMA

# 19 στις 13/6/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

καταναγκαστικά έργα??

τι πα να πει "παρατησω"???

να παρατησεις τι???

να φτιαχνεις φαγητο;;;
να στρωνεις τα κρεβατια;;

να εκπληρωνεις τα συζυγικα;;;

να διαβαζεις τα παιδια;;;
να τους δινεις φιλακι πριν κοιμηθουν;;
να "εισαι" εκει οταν φωναζουν..μαμαααα;;

αστο ....

ΠΑΡΑΤΑΩ κατι...με τον τροπο που λες..
σημαινει
οτι αναγνωριζεις την "αξια της παρουσιας" σου...

θεωρεις οτι οι αλλοι σε εχουν αναγκη
για να μην "ξεφυγουν" απο την ρουτινα τους....
ή

μηπως ΕΣΥ..απο την δικη σου;;;;;

VLEMMA

# 20 στις 13/6/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Για το παιδί μου το έκανα! Μόνο γι αυτό!

αν θες να μας λες παραμυθες...

λεγε τες..

μπορει να τις πιστεψεις κι εσυ...
ΑΣΤΑ ΑΥΤΑ...

Πες την αληθεια σου
τουλαχιστον στον εαυτον σου...

Ασε τα μυξο-κλαψουρισματα...
Γιατι δεν "εκτιμας" την ειλικρινεια του να μην ειναι μαζι σου
και
περιπλεκεις τα πραγματα με το παιδι κτλ. κτλ.

αν βλεπεις το παιδι σαν "περιουσια"...σιγουρα θα σε σκλαβωσει!!!
Αν θεωρεις οτι ειναι "αλυσιδες" περασμενες στα ποδια σου...
θες
να τιμωρησεις και τον αλλον μ' αυτες...

συ ειπας...
Επιλέξτε σελίδα: (1-4)
Σελίδες 1234
Δεν μπορείτε να απαντήσετε

Ο τρόπος λειτουργίας και οι κανόνες των forum του Sxeseis αλλάζουν!

Για λίγες ημέρες και μέχρι την ολοκλήρωση αυτών των αλλαγών η δυνατότητα αποστολής νέων θεμάτων και απαντήσεων δεν είναι θα δυνατή.

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση.