Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Γάμοι σε κρίση.

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

menia35

# 21 στις 17/6/2010
author
Γυναίκα / 48 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Χαλάνδρι
Θέματα: 13
Απαντήσεις: 1.689
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:
Originally posted by Mary_Poppins
Η πιο σοφή ρήση λέει ότι είτε παντρευτείς είτε δεν παντρευτείς, κάποτε θα το μετανιώσεις!

Οι γάμοι διαλύονται, όσοι δηλαδή διαλύονται, για διαφορετικούς λόγους ο καθένας. Σε μένα τα διαζύγια δε λένε τίποτα, εννοώ ότι δεν το θεωρώ κάτι κακό. Είναι ανθρώπινο σε φάση που είσαι ερωτευμένος να θέλεις να παντρευτείς και να το γιορτάσεις και να πιστεύεις (ή να ελπίζεις) ότι αυτό θα σου κρατήσει για πάντα και σε φάση που σου τελείωσε να θέλεις να χωρίσεις και να ηρεμήσει το κεφάλι σου. Το μόνο κακό είναι τα έξοδα του γάμου από τη μια και του διαζυγίου από την άλλη. Πρόβλημα είναι το διαζύγιο όταν υπάρχουν παιδιά που πληγώνονται, ωστόσο δύο ισορροπημένοι γονείς μπορούν να το κάνουν αρκετά ανώδυνο και -αν θεωρείται αδύνατον το να εκμηδενίσουν- τουλάχιστον να εξομαλύνουν τις αρνητικές επιπτώσεις στα παιδιά.

Η αγία οικογένεια, όταν κρύβονται ένα σωρό προβλήματα από πίσω αλλά οι γονείς αρνούνται να τα λύσουν θυσιαζόμενοι στο βωμό της ιερότητας του γάμου και του "στίγματος" του διαζυγίου, εμένα δε μου λέει τίποτα και μόνο δυστυχία και απωθημένα προκαλεί.

εντελως σοβαρα σου απαντω αγαπητη Ποπινς ότι μέχρι σήμερα δεν έχω συναντήσει στη ζωη μου παιδι που δεν φερει βαρέως το διαζύγιο των γονιών του και τη διαλυση της οικογενειας.
Αρέσει στο μέλος Rena_Piraeus
σταματείστε τη γη, θέλω να κατέβω...

kospet73

# 22 στις 17/6/2010
author
Ανδρας / 50 / Παντρεμένος
Ν. Φθιώτιδας / Λιβανάτες
Θέματα: 10
Απαντήσεις: 1.456

Παράθεση:
Originally posted by menia35
εντελως σοβαρα σου απαντω αγαπητη Ποπινς ότι μέχρι σήμερα δεν έχω συναντήσει στη ζωη μου παιδι που δεν φερει βαρέως το διαζύγιο των γονιών του και τη διαλυση της οικογενειας.

Σ'αυτό που λες θα συμφωνήσω...
Θυμάμαι (πριν κανα 2 χρόνια θα'ταν) συζητούσα μ'έναν φίλο μου περίπου συνομήλικό μου που είναι παιδί χωρισμένων γονιών (χώρισαν όταν ήταν 12 ετών) κι όταν τον ρώτησα πως βίωσε αυτή την εμπειρία, μου είπε κάτι που με σόκαρε πολύ.
Μου είπε επι λέξη : "φίλε μου, απο τους γονείς μου δεν έχω κανένα παράπονο. Όποτε τους χρειάστηκα μου στάθηκαν και μου στέκονται ακόμη και σήμερα και οι δύο σαν να μην είχαν χωρίσει ποτέ. Ωστόσο εμένα αυτό δεν μου λέει κάτι γιατί αυτό που ήθελα εγώ σαν παιδί, δηλ και τους 2 γονείς μου μαζί, κανονική οικογένεια, όπως τόσα και τόσα άλλα παιδιά που έβλεπα γύρω μου αυτοί μου το στέρησαν. Οπότε (κι εδω είναι αυτό που με σόκαρε) να πάνε να γαμ.... και οι δύο".
Κι έμεινα να τον κοιτάζω σαν μλκς.......
Μ'αρέσουν οι αριστερές πόρτες. Εκείνες που αναγράφουν "Passport control". Ταιριάζουν με την κοσμοθεωρεία μου. Παντα αριστερα!!!

# 23 στις 17/6/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
...ας παραφράσω τότε τη σοφή ρήση της Μαίρης..

...είτε πάρεις διαζύγιο, είτε όχι κάποια στιγμή θα το μετανοιώσεις..

...ξέρεις kospet θα μπορούσες να απαντήσεις στο φίλο σου.. ότι εκτός των παιδιών, δικαιώματα στη ζωή και την ισορροπία έχουν και οι γονείς.. ειδικά εφόσον δηλώνει ότι δεν έχει κανένα παράπονο από τους γονείς του και του στάθηκαν όποτε χρειάστηκε... θα μου επιτρέψεις αλλά τον βρίσκω επιεικώς γάιδαρο..

# 24 στις 17/6/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by Syrup
...ας παραφράσω τότε τη σοφή ρήση της Μαίρης..

...είτε πάρεις διαζύγιο, είτε όχι κάποια στιγμή θα το μετανοιώσεις..

...ξέρεις kospet θα μπορούσες να απαντήσεις στο φίλο σου.. ότι εκτός των παιδιών, δικαιώματα στη ζωή και την ισορροπία έχουν και οι γονείς.. ειδικά εφόσον δηλώνει ότι δεν έχει κανένα παράπονο από τους γονείς του και του στάθηκαν όποτε χρειάστηκε... θα μου επιτρέψεις αλλά τον βρίσκω επιεικώς γάιδαρο..

Οι γονείς του γαιδαρου δεν ηταν μονοι τους στη ζωή για να έχουν απεριόριστα δικαιώματα..
Όταν κάνουμε ενα παιδί ΠΡΩΤΑ ειναι υποχρεωση μας (και οχι δικαιωμα μας) να σκεφτούμε τις δικές του ανάγκες στο μέλλον, να μεγαλώσει όσο το δυνατον γινεται καλύτερα.Και ναι παιζει τεραστιο ρολο να ειναι ενα παιδι μεγαλωμενο σε σωστη οικογενεια και οχι απο δω και απο κει...
Αλλωστε το ειπε το ιδιο το παιδι και για να το είπε καποιο λογο θα είχε..

Θα μου πεις οτι ποτε δεν ξερεις πως θα ερθουν τα πράγματα στο μελλον..το δεχομαι..προσπαθείς ομως και αλλοι προσπαθησαν ή δεν το τολμησαν αν δεν ηταν σίγουροι...

Και κατι ακόμα..Το έγκλημα εξ αμελίας μπορεί να έχει ελαφρύτερη ποινή, αλλά παραμένει έγκλημα.Οι συνέπειες για τον παθόντα παραμένουν οι ίδιες..

Mary_Poppins

# 25 στις 17/6/2010
author
Γυναίκα / 44 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 866

Παράθεση:

Ω ναι... Καταλαβαίνω ένα παιδί να μην μπορεί να καταλάβει πώς και γιατί χώρισαν οι γονείς του, αλλά ένας ενήλικος, που έχει μπει πια στην ερωτική ζωή και στον κυκεώνα των σχέσεων, αν αρνείται να καταλάβει ότι ένα ζευγάρι που δεν ταίριαξε χώρισε, τότε μιλάμε για εγωισμό στη χειρότερη μορφή του. Όλα τα παιδιά θέλουν τους γονείς τους μαζί, αλλά εγώ αν, υποθετικά μιλώντας, καταλάβαινα τώρα ότι οι γονείς μου πιθανόν δυστύχησαν αλλά έμειναν μαζί για μένα ή τα αδέλφια μου, αυτό θα ήταν χειρότερο πλήγμα για μένα από ένα ενδεχόμενο διαζύγιο.
Και ναι, Μένια, πιθανόν κανένα παιδί δεν υπάρχει που να μη φέρει βαρέως το χωρισμό των γονιών του, αλλά υπάρχουν και βαθμίδες. Όπως και να έχει τα παιδιά που σύρθηκαν στα δικαστήρια, που έφαγαν πλύση εγκεφάλου από τον ένα γονιό εναντίον του άλλου, που άκουγαν τα χειρότερα για το νέο σύντροφο του γονιού, που, που, που, αυτά τα παιδιά είναι σε χειρότερη μοίρα από τα άλλα που το διαζύγιο ήταν απλώς η λήξη της συμβίωσης των γονιών τους. Έτσι κι αλλιώς, παράπονα από τους γονείς μας έχουμε όλοι, ακόμα και αν δεν έχουν χωρίσει, ακόμα και αν μας βοηθάνε όπως μπορούν, πάντα κάτι θα βρούμε να τους προσάψουμε. Στο χέρι μας είναι όταν ενηλικιωθούμε να συνειδητοποιήσουμε ότι οι γονείς μας ήταν ΑΝΘΡΩΠΟΙ, δε γεννήθηκαν γονείς και προπαντός δε γεννήθηκαν ζευγάρι, οπότε ζευγάρι και θα πεθάνουν.
...είπε και χάθηκε στον ουρανό με την ομπρέλα της...

# 26 στις 17/6/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by Mary_Poppins

Ω ναι... Καταλαβαίνω ένα παιδί να μην μπορεί να καταλάβει πώς και γιατί χώρισαν οι γονείς του, αλλά ένας ενήλικος, που έχει μπει πια στην ερωτική ζωή και στον κυκεώνα των σχέσεων, αν αρνείται να καταλάβει ότι ένα ζευγάρι που δεν ταίριαξε χώρισε, τότε μιλάμε για εγωισμό στη χειρότερη μορφή του. Όλα τα παιδιά θέλουν τους γονείς τους μαζί, αλλά εγώ αν, υποθετικά μιλώντας, καταλάβαινα τώρα ότι οι γονείς μου πιθανόν δυστύχησαν αλλά έμειναν μαζί για μένα ή τα αδέλφια μου, αυτό θα ήταν χειρότερο πλήγμα για μένα από ένα
ενδεχόμενο διαζύγιο.
Και ναι, Μένια, πιθανόν κανένα παιδί δεν υπάρχει που να μη φέρει βαρέως το χωρισμό των γονιών του, αλλά υπάρχουν και βαθμίδες. Όπως και να έχει τα παιδιά που σύρθηκαν στα δικαστήρια, που έφαγαν πλύση εγκεφάλου από τον ένα γονιό εναντίον του άλλου, που άκουγαν τα χειρότερα για το νέο σύντροφο του γονιού, που, που, που, αυτά τα παιδιά είναι σε χειρότερη μοίρα από τα άλλα που το διαζύγιο ήταν απλώς η λήξη της συμβίωσης των γονιών τους. Έτσι κι αλλιώς, παράπονα από τους γονείς μας έχουμε όλοι, ακόμα και αν δεν έχουν χωρίσει, ακόμα και αν μας βοηθάνε όπως μπορούν, πάντα κάτι θα βρούμε να τους προσάψουμε. Στο χέρι μας είναι όταν ενηλικιωθούμε να συνειδητοποιήσουμε ότι οι γονείς μας ήταν ΑΝΘΡΩΠΟΙ, δε γεννήθηκαν γονείς και προπαντός δε γεννήθηκαν ζευγάρι, οπότε ζευγάρι και θα πεθάνουν.

Θα σας αναφέρω και μία ιστορία που έζησα σε πολύ φιλικό μου περιβάλλον.

Είχαν μία οικογένεια αξιοζήλευτη!!!. Το ζευγάρι ενωμένο, αγαπημένο, πολύ κοντά στα παιδιά και τα προβλήματά τους!!! Κι όμως αυτά τα παιδιά, απέτυχαν συναισθηματικά, απέτυχαν στο γάμο τους. Γιατί καμία σχέση τους δεν συγκρινόταν με την τέλεια οικογένεια που είχαν δημιουργήσει οι γονείς τους (καμία σαν τη μαμά (το αγόρι), κανείς σαν τον μπαμπά ( το κορίτσι), έτσι έκανε η μαμά που μας αγαπούσε όλους, έτσι έκανε ο μπαμπάς που μας αγαπούσε όλους).
Εσείς φταίτε, είπε η μεγάλη κόρη αμέσως μετά το διαζύγιό της. Με κάνατε να πιστέψω ότι έτσι είναι οι οικογένειες. Έτσι είναι η αγάπη. Ζούσα στο παραμύθι με τους πρίγκιπες και τις πριγκίπισσες ώσπου ξύπνησα και είδα ότι όλα αυτά… απλά ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ. Κανείς σας δεν μου είπε, ότι κάνατε υποχωρήσεις, κανείς σας δεν μου είπε ότι υπήρχαν καυγάδες μεταξύ σας, κανείς σας δεν μου είπε ότι η αγάπη απαιτεί και θυσίες, παρουσιάζατε τους τέλειους χωρίς να είστε!!!!. Έτσι είναι!!!??? Οι γονείς φταίνε για όλα, ότι και να κάνουν, ότι και να πουν ή ότι και να ΜΗΝ κάνουν – πουν. Μέχρι που τα παιδιά τους να βρεθούν στην ίδια ή παρόμοια θέση και να κάνουν τα ίδια ή εφάμιλλα λάθη!!!
Δεν είναι άκαρδοι λοιπόν οι γονείς που χωρίζουν. Δεν σκέφτονται πάνω απ΄όλα τον εαυτό τους!!!. Κανείς δεν το θέλει, κανείς δεν το προγραμματίζει, κανείς δεν το κάνει με ελαφρά τη καρδία. Όσοι παίρνουν την απόφαση να το κάνουν, το κάνουν ΚΑΙ για το καλό των παιδιών τους (με ελάχιστες θέλω να πιστεύω εξαιρέσεις), άσχετα αν εκείνα δεν μπορούν να το συλλάβουν- καταλάβουν!!! Το παν είναι να λαμβάνουν αγάπη και από τους δύο γονείς είτε είναι μαζί, είτε χώρια.

kospet73

# 27 στις 17/6/2010
author
Ν. Φθιώτιδας / Λιβανάτες

Παράθεση:

Αρχικά, αφού πέρασε το πρώτο σοκ που ένιωσα απο όσα άκουσα, το πρώτο πράγμα που σκέφτηκα είναι όλα αυτά που είπες και τα οποία με βρίσκουν σύμφωνο. Ωστόσο, με μια δεύτερη ανάγνωση σκέφτηκα ότι όσο αυτονόητο δικαίωμα έχουν 2 άνθρωποι να χωρίσουν εφόσον δεν ταιριάζουν και είναι δυστυχισμένοι μαζί, το ίδιο ή και περισσότερο έχουν τα παιδιά να θεωρούν ΔΕΔΟΜΕΝΟ ότι θα έχουν και τους 2 γονείς τους μαζί, αλλιώς όση αγάπη κι αν λαμβάνουν κι απο τους 2 θα'ναι πάντα χωριστή (χώρια απ΄την μαμά, χώρια απ΄τον μπαμπά), άρα πάντα μισή.
Επιπλέον, οι γονείς που χωρίζουν επιλέγουν συνειδητά να το κάνουν, έχουν δηλ το δικαίωμα της ΕΠΙΛΟΓΗΣ. Στα παιδιά τους όμως το ΕΠΙΒΑΛΟΥΝ. Τα παιδιά δεν έχουν το δικαίωμα να επιλέξουν αν θέλουν να ζουν και με τους 2 γονείς ή μόνο με τον ένα. Απλά ζουν την ζωή τους με βάση τις αποφάσεις κι επιλογές κάποιων άλλων.
Γιαυτό τον λόγο, ανεξάρτητα εαν συμφωνώ ή όχι με τα λεγόμενα του φίλου μου (που δεν συμφωνώ), μπορώ να τον χαρακτηρίσω ενδεχομένως
εγωιστή, αλλά σε καμία περίπτωση γαϊδούρι, γιατί απ΄την πλευρά του έχει κι αυτός τα δίκια του.....
Γιαυτό και προτίμησα να σωπάσω. Προτίμησα να μην του πω τίποτα και πιστεύω ότι έπραξα ορθά....

Άλλωστε, μόνο κάποιος που είναι στην θέση του μπορεί να καταλάβει το πως αισθάνεται ή το πως αισθανόταν εν πάση περιπτώση κατά την παιδική του ηλικία, ζώντας σε μια τέτοια κατάσταση. Εγώ δεν το έζησα, επομένως δεν είμαι σε θέση και να κρίνω.
Μ'αρέσουν οι αριστερές πόρτες. Εκείνες που αναγράφουν "Passport control". Ταιριάζουν με την κοσμοθεωρεία μου. Παντα αριστερα!!!

Mary_Poppins

# 28 στις 17/6/2010
author
Γυναίκα / 44 / Σε σχέση
Παιδιά, κολλήσατε σε μια λέξη και χάσατε την ουσία, δεν τον έβρισε τον άνθρωπο η κοπέλα, νομίζω ότι είναι πασιφανές ότι το γάιδαρος το εννοούσε με την έννοια ότι τελικά αυτός ο άνθρωπος δεν εκτίμησε τίποτα από τους γονείς του και, αν μου επιτρέπετε, θα μπορούσε και ο ίδιος να έχει εκφράσει αλλιώς τα συναισθήματά του (αν έχει...) και όχι "ας πα νανανανα", γιατί οι γονείς του μπορεί να μην έμειναν μαζί σαν το ονειρικό ζευγάρι αλλά αφιέρωσαν χρόνο, χρήματα, κόπο και έζησαν πολλά άγχη, όπως όλοι οι γονείς, για να τον μεγαλώσουν.

Το παιδί αυτό πρέπει πια να καταλάβει ότι πρώτον δεν είναι πια παιδί και δεύτερον ότι δεν είναι δικαστής (εκτός και αν είναι, γιατί δεν ξέρω και τι δουλειά κάνει ο άνθρωπος! ) να στήνει τους γονείς του στον τοίχο επειδή χώρισαν, παραβλέποντας όσα του έχουν προσφέρει

# 29 στις 17/6/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
....όόόόχιιι, κάνεις λάθος Μαίρη μου! τον έβρισα!!

...διότι ΕΝΗΛΙΚΑΣ άνθρωπος που δεν έχει ουσιαστικά παράπονα από τους γονείς του, να λέει ΤΩΡΑ "να παν να μαμηθούν" γιατί δεν έπαιξαν οι άνθρωποι την οικογένεια Γουόλτονς όταν εκείνος αυτό περίμενε απ' αυτούς... τι άλλο μπορεί να είναι εκτός από γαϊδούρι και κακομαθημένος όπως γίνονται πολλά παιδιά όταν οι γονείς τους χωρίζουν και από τις ενοχές τους προσφέρουν πολύ περισσότερα πράγματα απ' ότι αν παρέμεναν παντρεμένοι γονείς?!

...κι έτσι ο άλλος μεγαλώνει στην κοσμάρα του και νομίζει ότι το σύμπαν περιστρέφεται γύρω από ΑΥΤΟΝ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΟΥ και οι άλλοι "εεε ναι, να παν να μαμηθούν"..

...αντί να λέει ότι πάλι καλά που οι άνθρωποι κατάλαβαν εγκαίρως ότι θα ζούσαν και θα μεγάλωναν το παιδί τους μες την παράνοια και την ψυχολογική βία και ως ΥΠΕΥΘΥΝΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ προτίμησαν να το μεγαλώσουν όσο το δυνατόν πιο ισορροπημένα με δεδομένα τα λάθη τους μέχρι τότε...

...αααα και να μην το ξεχάσω! τα τελευταία νέα είναι ότι ΚΑΙ οι γονείς κάνουν λάθη καθώς δεν πρόκειται για ειδική έκδοση του ανθρώπινου είδους με εγγύηση να μην βγάλει ζημιές...

(...δεν μας χέζει λέω εγώ ο φίλος σου, ρε kospet )

# 30 στις 17/6/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Συγνώμη, τί νομίζουμε ότι είναι ο γάμος;
Παιχνίδι; Φυλακή; Υποχρέωση; Ανάγκη; Τί;

Ο γάμος είναι έρωτας / αγάπη σ' έναν άνθρωπο.
Συντροφικότητα.
Συμπόρευση στο καλό και στο κακό.
Και τέλειο και συχνό σεξ...!

Δεν είναι "τώρα παντρευόμαστε από πάθος, τώρα κάνουμε παιδί / παιδιά (και τούμπαλιν),
τώρα δε μπορούμε, τώρα χωρίζουμε"...

Αν δεν είμαστε αρκετά δυνατοί για να υποστηρίξουμε ένα γάμο κι ένα παιδί ή περισσότερα παιδιά,
τότε δεν κάνουμε το βήμα!

Ούτε "τώρα που με παντρεύτηκες, τώρα κλειδώνεσαι σ' ένα σπίτι
χωρίς να μιλάς σε άνθρωπο, μην τυχόν και ζηλέψω...".

Ξέρετε, είχαμε και μια ζωή πριν γνωρίσουμε τους συζύγους μας
ή τους συντρόφους μας...

Το ίδιο κι εκείνοι!

Και αυτή η ζωή πρέπει να είναι σεβαστή.
Περιέχει κολλητούς, κολλητές, χόμπυ, κλπ.

Ελευθερία, παιδιά...

Όταν ο άνθρωπος αισθάνεται ελεύθερος μέσα στο γάμο του,
βάζει μόνος του τα όριά του.
Επειδή γουστάρει, κι όχι επειδή τον έπιασαν από το αυτί.

Απλά τα πράγματα...

Αλλιώς, θα υπάρχει κρίση πάντα...

kospet73

# 31 στις 17/6/2010
author
Ν. Φθιώτιδας / Λιβανάτες

Παράθεση:

...αααα και να μην το ξεχάσω! τα τελευταία νέα είναι ότι ΚΑΙ οι γονείς κάνουν λάθη καθώς δεν πρόκειται για ειδική έκδοση του ανθρώπινου είδους με εγγύηση να μην βγάλει ζημιές...

Κατηγορείς τον φίλο μου για την άποψή του, τον χαρακτηρίζεις γαϊδούρι ή ότι άλλο, αλλά θεωρώ ότι η δικιά σου άποψη είναι πολύ περισσότερο εγωιστική και ατομιστική απο εκείνου.
Εσύ δηλ, εγώ, ο άλλος, ο καθένας, έχει το δικαίωμα να παντρευτεί γιατί :
1. ήταν ατζαμής, δεν πρόσεξε, προέκυψε εγκυμοσύνη και αναγκάστηκε να πάει σε γάμο τον οποίο αργότερα μετάνιωσε και τον τέλειωσε επειδή ο ίδιος δεν περνούσε καλά
2. Γιατί έτσι νόμιζε ότι ήθελε, αλλά αργότερα διαπίστωσε ότι τελικά δεν το΄θελε και τόσο και αποφάσισε να το τελειώσει
3. Γιατί βρήκε γαμπρό/νύφη με φράγκα και είπε να αρπάξει το κελεπούρι, αλλά αργότερα ξενέρωσε γιατί δεν τον κάλυπτε σε άλλα πράγματα και ασφυκτιούσε
4. γιατί βιάστηκε να παντρευτεί νέος σε ηλικία κι όταν κατάλαβε ότι βιάστηκε είπε να την "κάνει" και να συνεχίσει σόλο καριέρα
5. γιατί ήθελε την "κοινωνική καταξίωση" αλλά όχι και τις ευθύνες-δεσμεύσεις που προυποθέτει ο γάμος κι όταν έπρεπε να τις αντιμετωπίσει του φάνηκαν βουνό και προτίμησε να το βάλει στα πόδια

Μπορώ να σου πω και 6 και 7 και 100 ακόμη ηλίθιους λόγους για τους οποίους μπορεί να παντρευτεί καποιος και που όταν κατάλαβε το ηλίθιο της απόφασής του αποφάσισε να λήξει τον γάμο και να έχει την απαίτηση απο το/τα παιδί/ παιδιά του να το σεβαστούν και να καταλάβουν...
Αλήθεια?
Ε λοιπόν κατά την γνώμη μου δεν είναι έτσι τα πράγματα.....
Σαφώς και όλοι άνθρωποι είμαστε, λάθη κάνουμε κι έχουμε δικαίωμα να αναθεωρήσουμε και να χωρίσουμε (πρώτος και καλύτερος εγώ) , όμως ΠΟΤΕ μα ΠΟΤΕ δεν πρόκειται να κατηγορήσω τον γιό μου αν αύριο μεθαύριο με στήσει στα 3 μέτρα και με καταδικάσει. Θα'χει δίκιο.
Αν εγώ ήμουν ανεύθυνος, επιπόλαιος, τυφλός, κοιμισμένος, ηλίθιος ή ότι άλλο και αποφάσισα να παντρευτώ ενώ δεν ήμουν έτοιμος ή επειδή δεν είχα την ωριμότητα να ξεχωρίσω αν ο άνθρωπος που επέλεξα μου ταίριαζε ή όχι, ή επειδή ήμουν "απρόσεκτος", ή για όλα μαζί, σίγουρα δεν φταίει εκείνος.

Σαφώς έχω το δικάιωμα να χωρίσω και να κάνω ένα καινούργιο ξεκίνημα στην ζωή μου όταν το προηγούμενο με έκανε δυστυχισμένο, το ίδιος όμως κι εκείνος, έχει το δικαίωμα να μου χρεώσει πως το δικό μου λάθος το πλήρωσε εκείνος. Τότε, το μόνο που θα πρέπει να κάνω είναι ένα : Να σκύψω το κεφάλι και να του ζητήσω ταπεινά συγνώμη. Δεν μπορεί να του χρωστάω τον γάιδαρο, να του πάρω και το βόδι. Πολύ πάει.

Κι όλα αυτά τα λέει κάποιος που είναι χωρισμένος με παιδί και που όσα λέει δεν τον συμφέρουν. Αυτή είναι όμως η αλήθεια. Κι αλήθεια δεν είναι ότι μας βολεύει, ότι δικαιώνει την όποια επιλογή μας, αλλά αυτή που ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.
Για μένα λοιπόν αυτή είναι η πραγματικότητα. Δικαίωμα του καθενός και μαγκία του ενδεχομένως, να διεκδικεί κάτι καλύτερο για την ζωή του ακυρώνοντας ακόμη κι ένα γάμο με παιδιά, αλλά εάν αυτό του καταλογιστεί αύριο μεθαύριο και του ζητηθούν ευθύνες θα πρέπει να'χει τα κότσια να τις αναλάβει κι όχι να ζητήσει και τα ρέστα.......
Αυτό κι αν είναι εγωιστικό........

Κλείνοντας λοιπόν λέω τούτο : σαφώς "ΚΑΙ οι γονείς κάνουν λάθη καθώς δεν πρόκειται για ειδική έκδοση του ανθρώπινου είδους με εγγύηση να μην βγάλει ζημιές", αλλά όταν τα λάθη τους επηρεάζουν άμεσα τις ζωές άλλων ανθρώπων και τους ζητούνται ευθύνες γιαυτό, απλώς κάνουν ΤΟΥΜΠΕΚΙ και ζητάνε συγνώμη.
Δεν είναι κακό να κάνεις λάθη, άσε που δεν γίνεται να μην κάνεις. Ανθρώπινο είναι. Κακό είναι όμως όταν αντί για τα λάθη σου να ζητάς συγνώμη, να κατηγορείς τον άλλο επειδή σου τα χρεώνει.......

# 32 στις 17/6/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
...κάτσε ρε kospet, γιατί δεν συννενοούμεθα νομίζω...

...αν μιλούσε κάποιος που ΚΑΤΑ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΤΟΥ έχει παρεμεληθεί, κακοποιηθεί συναισθηματικά ή ψυχολογικά, ή τέλος πάντων εξέφραζε οποιοδήποτε παράπονο από τη συμπεριφορά των γονιών του ΕΙΣ ΒΑΡΟΣ ΤΟΥ.. θα τα καταλάβαινα όλα αυτά που λες... (και πάλι με μια επιφύλαξη οφείλω να ομολογήσω γιατί στην Ελλάδα το Παιδί κατάντησε επάγγελμα πια )

...αλλά αυτή τη χαζοχαρουμενιά ΟΝΤΑΣ ΠΙΑ ΕΝΗΛΙΚΑΣ (το επαναλαμβάνω) και όχι ως ΠΑΙΔΙ που θα ήταν απόλυτα φυσιολογικό και αποδεκτό, δεν μπορώ να τη χωνέψω όταν την ίδια στιγμή δηλώνει ότι οι γονείς του του στάθηκαν και του στέκονται ακόμα (κοτζάμ γαϊδούρι)...

...και αυτό που με εξοργίζει πραγματικά είναι το εξής...

...εγώ και πολλοί άλλοι που οι γονείς μου/μας δεν χώρισαν κατά πώς το επέβαλλε η ηθική και η παιδεία τους - άσχετα που δεν θα' πρεπε να παντρευτούν in the first place - και μας έκαναν τα νεύρα φιόγκους μέχρι να μας μεγαλώσουν και να μας προσφέρουν τα πάντα ομολογουμένως, εκτός από την ησυχία μας δεν γύρισα/γυρίσαμε ποτέ να πούμε "να παν να μαμηθούν" που δεν ήταν πρότυπα και έκαναν ότι θεωρούσαν εκείνοι καλύτερο...

ΜΕΓΑΛΩΣΑΜΕ, ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΜΕ, ΤΟΥΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΑΜΕ ΓΙΑ ΟΤΙ ΕΚΑΝΑΝ, ΤΟΥΣ ΣΥΓΧΩΡΗΣΑΜΕ ΓΙΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑΝ ΚΑΙ ΚΟΙΤΑΜΕ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΑ ΙΔΙΑ ΛΑΘΗ (όταν υπάρχουν τόσα άλλα να κάνουμε )

TAKHS1

# 33 στις 17/6/2010
author
Ανδρας / 66 / Ελεύθερος
Θέματα: 8
Απαντήσεις: 4.258

Παράθεση:
Από το μέλος Mystik_Male - 15/06/10 10:02
... Παντρευόμαστε άραγε πάνω σε στιγμές αδυναμίας;

Παντρευόμαστε λόγω καταστάσεων [δε μπορούμε να κάνουμε αλλιώς];

Παντρευόμαστε γιατί θέλουμε λιγάκι να ξεφύγουμε από την άστατη ζωή που κάναμε ως εργένηδες;

Παντρευόμαστε γιατί πιστεύουμε ότι "πιάσαμε το κελεπούρι";

Πού είναι η συντροφικότητα;

Πού είναι το νοιάξιμο;

Πού είναι η αγάπη;

Πού είναι οι υποσχέσεις για μονογαμία και συχνό και καλό σεξ;

...

Παράθεση:
Παντρευόμαστε:

γιατί έτσι μάθαμε πως είναι σωστό

για να κάνουμε παιδιά…

γιατί το έκαναν κι οι φίλοι μας, το κάνει κι όλος ο κόσμος

για να μη μας πουν γεροντοπαλίκαρα ή γεροντοκόρες

για να γίνουμε σύζυγοι

για να μην αμφισβητηθεί ότι είμαστε φυσιολογικοί

για να κρύψουμε τις αδυναμίες μας

γιατί η καλή μας έμεινε έγκυος κλπ

Σε πιο παλιές εποχές για να φύγει μια κοπέλα από το σπίτι, για την προίκα, γιατί μας το επέβαλλαν οι γονείς κλπ.

Το ζήτημα δεν εντοπίζεται όμως στο γιατί παντρευόμαστε.
Γιατί αυτό γινόταν περίπου πάντα…

Αλλά στο γιατί χωρίζουμε!
Που δε γινόταν πάντα έτσι εύκολα!

Ε, λοιπόν χωρίζουμε γιατί:

Η γυναίκα μπήκε στην παραγωγή κι απέκτησε οικονομική ανεξαρτησία

Χειραφετήθηκε

Οι μέθοδοι αντισύλληψης πλουτίστηκαν, έγιναν ευρέως γνωστοί και προσιτοί στους πάντες.
Κι αυτό απελευθέρωσε και διευκόλυνε την ασφαλή, εύκολη και γρήγορη εύρεση συντρόφου.

Γιατί σήμερα πια συζητάμε και διευρύνουμε τους ορίζοντες μας πιο πολύ από ποτέ.

Γιατί δίνουμε βάρος στην ποιότητα ζωής

Γιατί συμβιβαζόμαστε λιγότερο.

Γιατί ζούμε σε περιβάλλον που διαρκώς εναλλάσσεται, εργασιακά, προσωπικά, κοινωνικά, πολιτικά, οικονομικά κλπ.

Γιατί είμαστε πιο ειλικρινείς και με τον εαυτό μας και με τους άλλους.

Απόδειξη για τα παραπάνω είναι η περίπου εξαφάνιση των εγκλημάτων τιμής, που παλιότερα ήταν πιο ταχτικά γεγονότα από τα τροχαία ατυχήματα…

# 34 στις 17/6/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Συμφωνω με τα προηγουμενα.Επισης χωριζουμε γιατι οι ανθρωποι πλεον
ειναι προγραμματισμενοι να κανουν update οποτε αντικαθιστουν τα παλια
μοντελα με πιο συγχρονα συχνα.Δεν ξερω ποσοι θα γερασουν μαζι και
θα τερματισουν μαζι...Μου φαινεται πολυ ρομαντικη κι εξωπραγματικη σκεψη
το για παντα μαζι.Τελικα ολα εχουν ημερομηνια ληξης, πρεπει να καταναλωνουμε
σε μεγαλες ποσοτητες και αυτη η καταναλωτικη μανια εχει περασει και στις
σχεσεις μας...

Mary_Poppins

# 35 στις 18/6/2010
author
Γυναίκα / 44 / Σε σχέση

Παράθεση:
....όόόόχιιι, κάνεις λάθος Μαίρη μου! τον έβρισα!!

α, συγγνώμη, λάθος!

Τι άλλο να πούμε, όσο υπάρχουν παιδιά ορφανά, κακοποιημένα, άστεγα, που γεννήθηκαν στη φυλακή, που πουλάνε χαρτομάντιλα στα φανάρια και χίλια δυο άλλα, ένας τριαντάρης μαντραχαλάς (τώρα δεν έβρισα, έβρισα?? ) όταν μιλάει έτσι για τους γονείς του απλώς επειδή χώρισαν, κατά την άποψή μου, δεν αγαπάει ούτε τ' άντερά του και μη μου πείτε ότι και γι' αυτό φταίει το διαζύγιο των γονιών του. Όταν το μυαλό μας εγκλωβίζεται στο παιδικό μας κεφάλι και δεν εξελίσσεται, τότε δε φταίνε οι γονείς μας αλλά μια νοσηρή ανάγκη μας να μην απογαλακτιστούμε ποτέ.

morgoth

# 36 στις 18/6/2010
author
Ανδρας / 46 / Ελεύθερος
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 3.461
γνωρίζω και γω παιδιά χωρισμένων γονέων. ο καθένας έχει να σου πει τα δικά του. Φίλος μου χθες μου ελέγε ότι θυμάται τους δικούς του να τσακώνονται στην ηλίκα των 5 που ήταν αυτός. Και μου πε καλύτερα που χώρισαν εφόσον δε τα έβρισκαν. Ούτε ψυχολογικά έχει το παιδί ουτε τίποτα. Ικανός άνθρωπος είναι που πατάει γερά στα πόδια του. Σίγουρα όλα τα παιδιά θέλουν μια ενωμένη οικογένεια. Αλλά να αποπνέει υγεία. Όχι αρρώστεια.

# 37 στις 18/6/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Συμφωνω με τον morgoth. Το παιδι θελει και θα θελει την οικογενεια ενωμενη και υγιη, δεν σημαινει οτι αν δεν υπαρχει διαζυγιο αλλά αρρωστημενη οικογενεια το παιδι θα ειναι ευτυχισμενο!

Οσον αφορα για το γαμο, προσωπικα με πιανουν φλουμπες και μονο στο ακουσμα αυτης της λεξης, οχι επειδη δεν εχει βρεθει ο καταλληλος, πολλοι καταλληλοι (ημουν τυχερη) αλλά επειδη δεν πιστευω στο θεσμο. Πιστευω στη συντροφικοτητα, στην επικοινωνια, στην αλληλοκατανοηση και στην ουσια των σχεσεων.
Δεν μπορω ομως να πιστεψω στο πανηγυρι γαμος, οπου ολοι οι γυρω εχουν λογο υπαρξης στα καλα καθουμενα, οπου τα τυπικα τραπεζωματα και συνεστιασεις δινουν και περνουν, οπου πρεπει να υποχωρεις γιατι ο αλλος ειναι συγγενης κτλ...
Μολις βρεθει ο ανθρωπος που θα εχει αναγκη απο συντροφικοτητα και οχι απο την αποδοχη της κοινωνιας, που θα εχει αναγκη για επικοινωνια και οχι για κοινωνικοτητα, που θα εχει αναγκη για ουσια και οχι για τα ανουσια τοτε ναι δεν θα παντρευτω αλλά θα μεινω μαζι του να απολαμβανω τους καρπους της συντροφικοτητας.
Προς το παρον απολαμβανω τη συντροφικοτητα με εναν ανθρωπο που μεχρι τωρα απολαμβανει τα ιδια.. Ευχομαι να μην του χτυπησει το καμπανακι κανενα κοινωνικο δεδομενο και μου αλλάξει στροφη.

BERRYFAIRY

# 38 στις 18/6/2010
author
Γυναίκα / 43 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Εύοσμος
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 214

Παράθεση:
Originally posted by sunnyeyes
Συμφωνω με τον morgoth. Το παιδι θελει και θα θελει την οικογενεια ενωμενη και υγιη, δεν σημαινει οτι αν δεν υπαρχει διαζυγιο αλλά αρρωστημενη οικογενεια το παιδι θα ειναι ευτυχισμενο!

Οσον αφορα για το γαμο, προσωπικα με πιανουν φλουμπες και μονο στο ακουσμα αυτης της λεξης, οχι επειδη δεν εχει βρεθει ο καταλληλος, πολλοι καταλληλοι (ημουν τυχερη) αλλά επειδη δεν πιστευω στο θεσμο. Πιστευω στη συντροφικοτητα, στην επικοινωνια, στην αλληλοκατανοηση και στην ουσια των σχεσεων.
Δεν μπορω ομως να πιστεψω στο πανηγυρι γαμος, οπου ολοι οι γυρω εχουν λογο υπαρξης στα καλα καθουμενα, οπου τα τυπικα τραπεζωματα και συνεστιασεις δινουν και περνουν, οπου πρεπει να υποχωρεις γιατι ο αλλος ειναι συγγενης κτλ...
Μολις βρεθει ο ανθρωπος που θα εχει αναγκη απο συντροφικοτητα και οχι απο την αποδοχη της κοινωνιας, που θα εχει αναγκη για επικοινωνια και οχι για κοινωνικοτητα, που θα εχει αναγκη για ουσια και οχι για τα ανουσια τοτε ναι δεν θα παντρευτω αλλά θα μεινω μαζι του να απολαμβανω τους καρπους της συντροφικοτητας.
Προς το παρον απολαμβανω τη συντροφικοτητα με εναν ανθρωπο που μεχρι τωρα απολαμβανει τα ιδια.. Ευχομαι να μην του χτυπησει το καμπανακι κανενα κοινωνικο δεδομενο και μου αλλάξει στροφη.

Μη δειχνεις το φεγγαρι , απλα να το απολαμβανεις

mathilda

# 39 στις 18/6/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Εγω παντως εχω μια φιλη μου, εντελως το αντιθετο με τον φιλο του Κοσπετ.
Οι γονεις της ζουσαν μαζι "για χατηρι των παιδιων", ασχετα αν εκανε ο καθενας τη ζωη του.
Η μανα γυρνουσε τα ξημερωματα σπιτι απο τα μπουζουκια και ο πατερας ειχε γκομενα την βοηθο του στο ιατρειο.
Πολλες φορες πηγαινα σπιτι της να διαβασουμε μαζι και ο ενας ηταν στην μια τηλεοραση και ο αλλος στην αλλη τηλεοραση.
Ποτε δεν ηθελε να καθησει σπιτι της η φιλη μου, πολλες φορες Χριστουγεννα και γιορτες ερχοταν μαζι μου.
Στο τελος, οταν ο πατερας της ηταν στην εντατικη στα τελευταια του, ειχε ζητησει απο τους γιατρους να μην αφησουν την συζυγο του να τον επισκεφτει.
Τετοια αγαπη!

Η φιλη μου βεβαια ειναι προβληματικη στις σχεσεις της, και αυτο γιατι ειναι απιστευτα ανασφαλες ατομο. Οποιον γνωριζει, τον χωριζει σε χρονο ντε-τε, γιατι λεει οτι εχει φανταστει την τελεια σχεση καπως διαφορετικα, εχει μια ιδανικη κατασταση στο μυαλο της, κατι μεταξυ καζολιν και ρωμαιου και ιουλιεττας, και προφασιζεται διαφορα κουσουρια στους κατα καιρους συντροφους της για να μη παντρευτει και "καταληξει σαν τους γονεις της".

AMARYLLIS_30

# 40 στις 19/6/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Εγώ νομίζω ότι οι γάμοι βρίσκονται σε κρίση γιατί εμείς βρισκόμαστε σε κρίση,
προσπαθούμε να ακολουθήσουμε ένα δυτικό τρόπο ζωής αλλά πώς να το κάνουμε,
πιο πολύ μας ταιριάζει ο ανατολικός τρόπος, με γυναίκες χαρέμι και γενικά μια Ελληνίδα
γυναίκα να προσπαθεί να αποχαρακτηριστεί ως νοικοκυρά και να μετονομαστεί ως
business executive.'Oλοι προτάσσουν τις προσωπικές τους επιθυμίες, το εγώ υπερισχύει του εμείς, πώς μπορεί να επιβιώσει ένας γάμος όταν υπάρχουν δύο άντρες σε μια σχέση,
ποιός θα μεγαλώσει τα παιδιά όταν οι γυναίκες παλεύουν να επιβληθούν στην δουλειά
και μετά προσπαθούν να αποδείξουν ότι είναι τα ακαταμάχητα θυληκά που μπορούν να
έχουν όσους άντρες θέλουν αφού στέκονται άνετα στα πόδια τους μόνες...Πραγματικά
πιστεύω ότι η επόμενη γενιά θα αμφισβητήσει το θεσμό του γάμου με άγνωστες συνέπειες
στη δομή της ελληνικής κοινωνίας.
Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Δεν μπορείτε να απαντήσετε

Ο τρόπος λειτουργίας και οι κανόνες των forum του Sxeseis αλλάζουν!

Για λίγες ημέρες και μέχρι την ολοκλήρωση αυτών των αλλαγών η δυνατότητα αποστολής νέων θεμάτων και απαντήσεων δεν είναι θα δυνατή.

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση.