Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Demotivation…

Σελίδα : 1

Μυρτώ

# 1 στις 23/6/2010
author
Γυναίκα / 47 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πετρούπολη
Θέματα: 972
Απαντήσεις: 16.744
'Aρεσαν+: 0%

δεμοτιβατιονβ

Μιλάω για την ηλιθιότητα του συστήματος … το ενδωεταιρικού συστήματος λειτουργίας μιας επιχείρησης ή ενός οργανισμού. Αποθάρρυνση λοιπόν , αν το αποδίδω σωστά….

Όσοι έχουν ακούσει πέντε πράγματα για το μοντέρνο management αντιλαμβάνονται ότι η ύπαρξη κινήτρων (χρηματικών ή μη) αλλά και κυρίως η ύπαρξη της αναγνώρισης, της αυτοπραγμάτωσης και της αίσθησης επιτεύγματος των εργαζομένων ,είναι άκρως σημαντικοί παράγοντες, πρώτα για το ηθικό τους και ΚΥΡΙΩΣ (στο δια ταύτα … που καίει την επιχείρηση) για την απόδοση τους.

Προσωπικά πιστεύω ότι όποιος εργοδότης (manager …whatever) τσακίζει το ηθικό των εργαζομένων του, πολύ απλά ζημιώνει ο ίδιος γιατί εισπράττει την κακή του συμπεριφορά, την απαξίωση που δείχνει , την εκμετάλλευση φάτσα φόρα … στον λογαριασμό της ατομικής απόδοσης του εργαζομένου (και τέλος στο λογαριασμός της συνολικής απόδοσης της επιχείρησης).

Απλό σκεπτικό : Ένας υπάλληλος που είναι όντως ευσυνείδητος και προσπαθεί- προσπαθεί και αποδίδει πέραν των δυνατοτήτων του πολλές φορές κάτω από αντίξοες συνθήκες (welcome to the private sector! ) εάν ακούσει έστω και μια κουβέντα που τον «αδικεί» τότε μετατρέπεται αυτομάτως σε δημόσιο υπάλληλο (από αυτούς που προσπαθούν να περάσει η μέρα, να κάνουν το μίνιμουμ και να πληρωθούν απλά το μισθούλη τους στο τέλος του μήνα)! Πιστεύω ότι η ύπαρξη ελεεινής συμπεριφοράς στον εργασιακό χώρο λοιπόν, είναι καταστροφική για την επιχείρηση. Και επειδή ο Ελληνάρας το έχει στο αίμα του να φέρεται άσχημα στους «κατωτέρους» του (ή για να το θέσω πιο κομψά , σε αυτούς που «νομίζει» ότι δεν έχει ανάγκη) γι αυτό και βλέπουμε την προαναφερόμενη συμπεριφορά του «αει σιχτίρ και εσύ και ο γρύλος σου» από τους εργαζομένους ;
Όπως λέει και γνωστό λατρεμένο demotivator poster …

«Just because you're necessary doesn't mean you're important»

Συμφωνείτε , διαφωνείτε ; Πείτε κάτι !
Hereβs to the crazy ones. The rebels. The troublemakers. The ones who see things differently. While some may see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

# 2 στις 23/6/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Kiss Goodbye

...τον private sector, εννοώ.. μας τελείωσε ΚΑΙ αυτός.. είναι καιρός να πάμε παρακάτω...

...πού?! συμβάσεις ΕΡΓΟΥ, κατάργηση της αποκλειστικής απασχόλησης ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ, <εξισορρόπηση> των σχέσεων εργοδοσίας-εργαζόμενων δηλ. κανείς δεν έχει το <κακό> πάνω χέρι και προέχει να κάνουμε ΟΛΟΙ πια τη δουλειά μας... καιρός ήταν

...αυτό συνδέεται και με το άλλο θέμα σου περί Μεγαλώματος.. αλλά εκεί θέλω να γράψω <σοβαρά> και γι' αυτό το καθυστερώ..

Dardana

# 3 στις 23/6/2010
author
Γυναίκα / 47 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651
δεν ξερω απ'αυτα, εγω ημουν παντα self motivated. άλλοτε δουλευα επειδη μου αρεσε να κανω εκεινο που εκανα,(την αναγνωριση απο τριτους δεν την εχω σε μεγαλη εκτιμηση, οντας ρεαλιστρια, ξερω οτι αυτη οφειλοταν πολυ απλα στις οικονομικες βλεψεις του εργοδοτη μου που ικανοποιοντουσαν, κι οχι στην εκτιμηση στο ατομο μου) άλλοτε επειδη το εβλεπα σαν μια προκληση και μια 'κορυφη' που ηθελα να κατακτησω για μενα, άλλοτε γιατι απλα χρειαζομουν τα χρηματα και τη θεση απο την οποια θα τα κερδιζα.
παραδεχομαι οτι για τους περισσοτερους η ενταση της προσπαθειας και η αποδοση εξαρταται κατα το πλειστον απο την ψυχολογια τους η οποια ειναι εξαρτώμενη απο το γενικο κλιμα της δουλειας και του χωρου που εργαζονται. εγω εμαθα απο νωρις να εχω "προσωπικη εστίαση".
Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

# 4 στις 23/6/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Μεσα σε μια κοινωνία που τσακίζει καθημερινά το ηθικό των μελών της... που διαλύουμε ο κάθε ενας οχι μονο το ηθικό αλλα και την ιδια τη ζωή του αλλου... ακομα και σαν χόμπυ πια... το να τσακίσει ο αρχιμανατζερ το ηθικό του υπαλληλου του, μου ακουγεται σαν μπιζνες πλαν... κατι σαν ασκηση ετοιμοτητας ...το πλεον φυσικό επακόλουθο...
Σε μια κοινωνία που ετοιμάζεται να ψηφίσει νόμο για πιο φτηνές απολύσεις... για τη σουπερ διευκολυνση δλδ του εργοδοτη...( και που δεν ανοιγει ρουθούνι... .ολα καλα κι ολα ωραια... ) για ποιο ηθικό μιλάμε ;...
Γιατι αν χάνει για ψύλλου πήδημα ο εργαζομενος πια τη θεση του ( στην ουρα περιμενουν σωρος και πιο φτηνοί μη ξεχναμε ) δεν εχει νοημα να μιλάμε για ηθικό που μειωθηκε... μαλλον για ηθικό που αφανίστηκε...
Destruction... η ακομα μεγαλυτερη ηλιθιοτητα του συστηματος... που "τρωει" τα παιδια του για να μπορει μετα να τα εκβραζει πισω με μηδενικές απαιτησεις και απειρη ανοχή... αυτη δλδ ακριβως που ειναι και η απόλυτη επιδιωξη τους σημερα...

Μηδεν απαιτηση- απειρη ανοχή.

Αν μπορεσει το πανηλιθιο αυτο συστημα να το πετυχει... τοτε θα εχει εκ του ασφαλους αυτοκαταστραφει...

...οχι απαραιτητα κακο...

...ποιος ξέρει;... μπορει απο κει να δουμε και το πρωτο φως της νεας μερας...

hellinreaderr

# 5 στις 23/6/2010
author
Γυναίκα / 49 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Πανόραμα
Θέματα: 23
Απαντήσεις: 2.365
Το ίδιο επικίνδυνη με την κακή συμπεριφορά προς τους εργαζόμενους μπορεί να είναι και η χαλαρή συμπεριφορά.... Το πολύ φιλικό κλίμα καθώς και το εύκολο bonus μπορούν επίσης να δημιουργήσουν πρόβλημα στην επιχείρηση...
Πρέπει να υπάρχει η χρυσή τομή...

somebody961

# 6 στις 24/6/2010
author
Ανδρας / 58 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.019
Αυτή η συμπεριφορά Μυρτώ βολεύει.. Πολύ μεσοπρόθεσμα όμως.
Ξεχνάνε ότι το πιο σημαντικό 'πάγιο' που έχει μια επιχείρηση είναι οι εργαζόμενοι σε αυτήν!

Ετσι έζησα το 92 όταν δούλευα στην Παπαϊωάννου ΑΕ στην Κηφισού (Fiat κλπ). Αδιαφορία, καμία αξία στη δουλειά μου.
Αποτέλεσμα;
Εφυγα, έφυγαν και άλλοι.
Εκλεισε το μαγαζί.

Χαρηκα!
Χαιρέκακος; Οχι,
απόδοση δικαιοσύνης το βλέπω (ζυγός γαρ)

Κάνε τους εργαζόμενους σου να νιώθουν σπουδαίοι και θα σου αποδείξουν ότι είναι!

Οταν στο μέλλον έπειτα από αυτή την εμπειρία πήγαινα σε συνεντεύξεις δεν πήγαινα με το ρόλο του ΄θύματος΄ που ψάχνει για δουλειά.
Ελεγα πάντα: Ωραία, πείτε μου τις προϋποθέσεις για να αποφασίσω αν μου κάνετε.
Με τρόπο διπλωματικό βέβαια. Βρε, αυτός είναι καλός σκεφτόντουσαν!
Ωσπου, βρήκα δουλειά σε μηχανογραφικό κέντρο και είπαν: Πού ήσουν εσύ τόσα χρόνια;

Πρώτα από όλα λοιπόν δεν έχει να κάνει τόσο με το πώς μας φέρονται, αλλά το πόσο ΕΜΕΙΣ πιστεύουμε στον εαυτό μας ότι αξίζουμε..
Έει, πού πας; Είναι γκρεμός εκεί! Ε, τότε καλά πάω.

# 7 στις 24/6/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by somebody961
Ξεχνάνε ότι το πιο σημαντικό 'πάγιο' που έχει μια επιχείρηση είναι οι εργαζόμενοι σε αυτήν!

...εξάκτλι!

(λάτρης της ακρίβειας... Παρθένος γαρ )

somebody961

# 8 στις 24/6/2010
author
Ανδρας / 58 / Σε σχέση
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.019

Παράθεση:
Originally posted by Syrup

Παράθεση:
Originally posted by somebody961

...εξάκτλι!

(λάτρης της ακρίβειας... Παρθένος γαρ )

Επεσες πάνω σε ωροσκόπο παρθένο!!!
Έει, πού πας; Είναι γκρεμός εκεί! Ε, τότε καλά πάω.

# 9 στις 24/6/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Και κάπως έτσι καταλήγουμε το demotivation να γίνεται motivation για εργασία στο "πάρεργο", στον "αντιπαραγωγικό" δημόσιο τομέα που όλοι μας κατακρίνουμε!

flat_line

# 10 στις 24/6/2010
author
Ανδρας / 38 / Ελεύθερος
Θέματα: 26
Απαντήσεις: 5.945

Παράθεση:
Originally posted by Μυρτώ
Μιλάω για την ηλιθιότητα του συστήματος … το ενδωεταιρικού συστήματος λειτουργίας μιας επιχείρησης ή ενός οργανισμού. Αποθάρρυνση λοιπόν , αν το αποδίδω σωστά….

Όσοι έχουν ακούσει πέντε πράγματα για το μοντέρνο management αντιλαμβάνονται ότι η ύπαρξη κινήτρων (χρηματικών ή μη) αλλά και κυρίως η ύπαρξη της αναγνώρισης, της αυτοπραγμάτωσης και της αίσθησης επιτεύγματος των εργαζομένων ,είναι άκρως σημαντικοί παράγοντες, πρώτα για το ηθικό τους και ΚΥΡΙΩΣ (στο δια ταύτα … που καίει την επιχείρηση) για την απόδοση τους.

Προσωπικά πιστεύω ότι όποιος εργοδότης (manager …whatever) τσακίζει το ηθικό των εργαζομένων του, πολύ απλά ζημιώνει ο ίδιος γιατί εισπράττει την κακή του συμπεριφορά, την απαξίωση που δείχνει , την εκμετάλλευση φάτσα φόρα … στον λογαριασμό της ατομικής απόδοσης του εργαζομένου (και τέλος στο λογαριασμός της συνολικής απόδοσης της επιχείρησης).

Απλό σκεπτικό : Ένας υπάλληλος που είναι όντως ευσυνείδητος και προσπαθεί- προσπαθεί και αποδίδει πέραν των δυνατοτήτων του πολλές φορές κάτω από αντίξοες συνθήκες (welcome to the private sector! ) εάν ακούσει έστω και μια κουβέντα που τον «αδικεί» τότε μετατρέπεται αυτομάτως σε δημόσιο υπάλληλο (από αυτούς που προσπαθούν να περάσει η μέρα, να κάνουν το μίνιμουμ και να πληρωθούν απλά το μισθούλη τους στο τέλος του μήνα)! Πιστεύω ότι η ύπαρξη ελεεινής συμπεριφοράς στον εργασιακό χώρο λοιπόν, είναι καταστροφική για την επιχείρηση. Και επειδή ο Ελληνάρας το έχει στο αίμα του να φέρεται άσχημα στους «κατωτέρους» του (ή για να το θέσω πιο κομψά , σε αυτούς που «νομίζει» ότι δεν έχει ανάγκη) γι αυτό και βλέπουμε την προαναφερόμενη συμπεριφορά του «αει σιχτίρ και εσύ και ο γρύλος σου» από τους εργαζομένους ;
Όπως λέει και γνωστό λατρεμένο demotivator poster …

«Just because you're necessary doesn't mean you're important»

Συμφωνείτε , διαφωνείτε ; Πείτε κάτι !

Μυρτώ ειλικρινά χαίρομαι που έθεσες αυτό το θέμα και θα έχω την ευκαιρία να διαβάσω απόψεις αλλά και να μεταφέρω κάποιες δικές μου σκέψεις. Όπου και αν έχω δουλέψει μέχρι τώρα το ηθικό μου δεν το διέλυσε κανένας εργοδότης, μόνο συνάδελφοι! Οι εργοδότες που συνάντησα ήταν σχεδόν πάντα τυπικοί και αξιοπρεπείς σε γενικές γραμμές όσον αφορά την συμπεριφορά τους. Όμως πάντα υπήρχε ο παλιός εκείνος συνάδελφος-οι που νομίζει-ουν ότι μπορεί να συμπεριφέρεται όπως του αρέσει και πραγματικά αρέσκεται στο να προσβάλει και να προκαλεί κάθε καινούργιο. Ο κομπλεξισμός, το θράσος, η ηθική παρενόχληση σε όλο της το μεγαλείο. Το μόνο που καταλογίζω στους εργοδότες είναι ότι ενώ γνωρίζουν αυτό το πρόβλημα δεν κάνουν κάτι για να το διορθώσουν. Κάποτε μου είπαν ότι ο έλληνας είναι από την ράτσα του ρουφιάνος , λίγο τραβηγμένο μου φάνηκε αλλά δυστυχώς όπου και αν εργάστηκα συνάντησα αυτό το ελεεινό φαινόμενο. Άνθρωποι που αξίζουν και προσφέρουν να τυγχάνουν ελεεινής μεταχείρισης και θύματα συκοφαντίας. Άθλια ψέματα και σχόλια γεμάτα κακία για ανθρώπους που διαθέτουν επίπεδο και θα μπορούσαν αν τους επιτραπεί να προσφέρουν τα μέγιστα εξαναγκάζονται σε φυγή και αναζήτηση άλλης επαγγελματικής στέγης μόνο και μόνο επειδή η φυσιογνωμία τους δεν είναι αρεστή. Θα σταματήσω εδώ περιμένοντας να δω πως θα σχολιαστούν αυτά που έγραψα μέχρι τώρα.

# 11 στις 24/6/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
ωραίο θέμα , αλλά λόγω ελλειψης χρόνου τώρα θα αρκεστώ μόνο να πω

ότι :

έτσι όπως είναι σήμερα τα πράγματα και όπως είναι φτιαγμένες οι περισσότερες
δουλειές , δεν χρειάζεται να είσαι ούτε επιστήμονας ούτε μάγος για να τα καταφέρεις .

και για το αν χρειάζεται να παρακινηθεί ένας εργαζόμενος σήμερα (και εγώ μαζί)

ω, ναι ...εύκολο...

μόλις σου δείξουνε την πόρτα μια χαρα τρέχεις ....

και στο κάτω κάτω σε ένα πολύ μεγάλο ποσοστό οι απαιτήσεις των θέσεων εργασίας δεν είναι και τίποτα το σοβαρό ...

δεν εργαζόμαστε στην microsoft όλοι....

οι περισσότεροι από εμάς κάνουμε δουλειές που θα μπορούσανε άνετα να τις κάνουνε και κάποιοι άλλοι ...

και μην ξεχνάμε :

σήμερα εύκολα χάνεις μια δουλειά πολύ δύσκολά την ξαναβρίσκεις ...

τα λεμε ...

cerise

# 12 στις 25/6/2010
author
Γυναίκα / 54 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πεύκη
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 7.206
Eξαρτάται από το είδος και το μέγεθος της επιχείρησης.

Το σύστημα και είναι διεθνές το φαινόμενο έχει συντελέσει στη δημιουργία επιχειρήσεων που διαχειρίζονται κέρδη τεράστια που τζογάρονται πέρα από τα σύνορα της έδρας τους και βάλε....

Το προσωπικό (πολυέξοδο γι αυτούς) είναι απλά μια βιτρίνα για εξουσία και επιδοτήσεις κλπ κλπ και δεν συμμαζεύεται.

Αυτό το έχουμε αντιληφθεί νομίζω έστω και αργά αρκετοί.

Αυτές καθ αυτές οι επιχειρήσεις του είδους .....δεν κερδίζουν ούτε από το κύκλο των εργασιών τους σήμερα ούτε άρα από τη παραγωγικότητα ή μη των εργαζομένων τους. Τα κεφάλαιά τους είναι αλλού και τζογάρονται αλλού.
Ταυτόχρονα κυβερνούν και είναι μέρος ενός διεθνούς συστήματος ελέγχου του χρήματος και του νέου χάρτη των Εθνών.

Προτιμούν τους γκέι γκόλντεν και μη που ξεφωνίζουν βγάζοντας τ απωθημένα τους στους υφισταμένους τους ή τους μάγκες οδηγούς μποντιμπιλντεράδες για να λένε καμμιά λαλακία να περνάει η ώρα , παρά τους καριερίστες ονειροπαρμένους και βαθειά νυχτομένους μαστερούχους που τους στοιχίζουν ακριβά και είναι ξενέρωτοι και βαρετοί με τα ατέλειωτα πρότζεκτ τους που νομίζουν ότι θα απογειώσουν την επιχείρηση.

Αλλού είναι η κόττα που βγάζει τα χρυσά αυγά γι αυτούς κι άλλοι τους συμβουλεύουν και δουλεύουν γι αυτούς . Μόνο αυτούς σέβονται , προσέχουν κι εκτιμούν.

Αντί λοιπόν οι Ελληνάρες να καταθλίβονται ας ανοίξουν τα ματάκια τους κι ας πάρουν σωστή διεθνή πληροφόρηση για το κωλοσύστημα. Τότε μόνο θα μπορέσουν να δουν τη ζωή τους , ποιοί είναι και που πάνε. Να ζήσουν λίγο σαν άνθρωποι. Γιατί το ξέχασαν!

Μυρτώ

# 13 στις 25/6/2010
author
Γυναίκα / 47 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πετρούπολη
Θέματα: 972
Απαντήσεις: 16.744
Πω πω... τρομερά ενδιαφέρουσες οι απόψεις σας ...

Δυστυχώς δεν έχω τον χρόνο τώρα να απαντήσω με λεπτομέρεια γι αυτό τον λόγο θα επανέλθω αργότερα...
Hereβs to the crazy ones. The rebels. The troublemakers. The ones who see things differently. While some may see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε