Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Σπιτικες δουλειες

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

Mary_Poppins

# 21 στις 29/6/2010
author
Γυναίκα / 44 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 866
'Aρεσαν+: 0%
Εγώ πάντως έχω το εξής βασανιστικό δίλημμα: να πλένω εγώ τα πιάτα και τα ταψιά ή εκείνος και μετά εγώ να σφουγγαρίζω την κουζίνα φορώντας βατραχοπέδιλα?
...είπε και χάθηκε στον ουρανό με την ομπρέλα της...

modexristos

# 22 στις 29/6/2010
author
Ανδρας / 49 / Ελεύθερος
Θέματα: 13
Απαντήσεις: 7.888

Παράθεση:
Originally posted by Marion11
Αν μέχρι τα 20 με 30 ένας άντρας μάθει έτσι -και είναι πολλοί που σε αυτή την ηλικία μένουν ακόμη με τους γονείς τους- πως να τον πάρεις μετά και να τον στρώσεις σε δουλειές και όταν εννοω δουλειές μην νομίζετε τίποτα τρομερό,κανα πλυντήριο,κανα πιατο, κανα super market...

Mεινε μακρυα απο τετοιους
Ειναι το χειροτερο ειδος και δεν στρωνουν με τιποτα !
Μια γνωστη μου προσπαθουσε 10 χρονια να στρωσει εναν τετοιο.
Μολις τα καταφερε με τα χιλια ζορια και τον εκανε ανθρωπο, χωρισαν.

Γι'αυτο μολις βλεπετε καποιον τετοιο, αλαργα.
Ετσι ειναι, αν ετσι πιστευεις οτι ειναι.

j-dreamer

# 23 στις 5/7/2010
author
Ανδρας / 53 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ψυχικό
Απαντήσεις: 125
Ο χρόνος απασχόλησης με και για την οικογένεια πρέπει να μοιράζεται εξίσου και στους δύο. Και λέγοντας χρόνο εννοώ και εργασια και οικιακες δουλειες και παιδια.
Π.χ αν η γυναικα εργάζεται πολλες ώρες (π.χ αυτοαπασχολούμενη) και ο άντρας λιγότερες, τοτε αυτος θα κανει τις περισσότερες δουλειες στο σπίτι και αντιστρόφως.
Θεωρω την ισότητα το θεμέλιο της σχέσης.
Βεβαια στη χώρα των "λεβεντολαμόγιων" που χωρις τη μανα/γυναικα τους δεν μπορουν να βρασουν ουτε αυγο αυτα ειναι ψιλα γράμματα...
ξ-δρεαμερ

vroum-vroum

# 24 στις 8/7/2010
author
Γυναίκα / 33 / Σε σχέση
Ν. Δράμας / Προσοτσάνη
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 151
Δε θα μου άρεσε να δω τον άντρα μου με φακιόλι και τη σφουγγαρίστρα στο χέρι...ποτέ! Γυναίκα είμαι, μπορώ και θέλω να τα προλαβαίνω όλα!!

Το μόνο που θα τον άφηνα θα ήταν το άλλαγμα πάνας σε περίπτωση παιδιού... η το μπανιο του. Κι αυτό γιατί αναπτύσσει σχέση με το παιδί του!
Ημουν πεθερόπληκτη κ αδερφόπληκτη...τώρα τι είμαι? Αεροσυνοδόπληκτη???

j-dreamer

# 25 στις 9/7/2010
author

Παράθεση:
Originally posted by vroum-vroum
Δε θα μου άρεσε να δω τον άντρα μου με φακιόλι και τη σφουγγαρίστρα στο χέρι...ποτέ! Γυναίκα είμαι, μπορώ και θέλω να τα προλαβαίνω όλα!!

Το μόνο που θα τον άφηνα θα ήταν το άλλαγμα πάνας σε περίπτωση παιδιού... η το μπανιο του. Κι αυτό γιατί αναπτύσσει σχέση με το παιδί του!

Εισαι το όνειρο του καθε νεοέλληνα!!!
ξ-δρεαμερ

tromokratimeni

# 26 στις 9/7/2010
author
Γυναίκα / 61 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Παπάγου
Θέματα: 17
Απαντήσεις: 1.899

Παράθεση:

Ενώ να το ταίσει, ή να το κοιμήσει ή να το πάει βόλτα, αμαυρώνουν τη σχέση τους.

Πάλι καλά που του επέτρεψες να ασχολείται μερικώς με μια απο τις σπιτικές δουλειές που λέγεται ΠΑΙΔΙ.
A blind man once asked a wise man: "can there b anything worse than losng ur eye sight?" The wise man replied: yes.. Losing your vision..

mathilda

# 27 στις 9/7/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:

Κοπελια, εισαι 20 χρονων και μαλλον καθεσαι ολη μερα σπιτι και τρως τα ετοιμα απο τη μαμα και τον μπαμπα. Οταν με το καλο θα δουλευεις 8ωρα, 10ωρα και 12ωρα (και σε καμια δεκαρια χρονια που θα εχουν σφιξει πραγματικα τα λουρια, ακομη δεν εχουμε δει τιποτα) και θα γυριζεις σπιτι σου και θα πρεπει να βαλεις κανενα πλυντηριο, να μαγειρεψεις και να σφουγγαρισεις, ενω θα κουτουλας απο την νυστα και την κουραση, να το θυμηθεις αυτο που εγραψες, οταν θα σου πει ο αντρουκλας "φερε μια μπυρα απο το ψυγειο, αγαπη μου" και να μη του τη φερεις στο κεφαλι.

Προς το παρον, ασε τον υπολογιστη και το ιντερνετ και κατσε να σιδερωσεις κανενα ρουχο, που η μανα σου εχει λιωσει η γυναικα να σας εξυπηρετει.
Αιντε.

tromokratimeni

# 28 στις 9/7/2010
author
Γυναίκα / 61 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Παπάγου
Θέματα: 17
Απαντήσεις: 1.899

Παράθεση:
Originally posted by mathilda
Προς το παρον, ασε τον υπολογιστη και το ιντερνετ και κατσε να σιδερωσεις κανενα ρουχο, που η μανα σου εχει λιωσει η γυναικα να σας εξυπηρετει.
Αιντε.

Μα δεν κάθεται το κορίτσι σπουδάζει....ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΣ!! αν και το δηλώνει σαν επάγγελμα.

A blind man once asked a wise man: "can there b anything worse than losng ur eye sight?" The wise man replied: yes.. Losing your vision..

mathilda

# 29 στις 9/7/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by tromokratimeni

Παράθεση:
Αιντε.

Μα δεν κάθεται το κορίτσι σπουδάζει....ΝΗΠΙΑΓΩΓΟΣ!! αν και το δηλώνει σαν επάγγελμα.

τελειωσε η εξεταστικη! Να στρωθουν να βοηθησουν τις μαναδες τους, που μου καθονται και χαζολογουν στο ιντερνετ. Τι σπιτι θα ανοιξουν αυριο μεθαυριο;
Αιντε μπραβο.

Ran_Tan_Plan

# 30 στις 9/7/2010
author
Ανδρας / 64 / Παντρεμένος
Ν. Χίου / Χίος
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 9.705

Παράθεση:
Originally posted by Mixanikos77
.... όταν τελικά τα πλύνω στο τέλος πονάει η πλάτη μου.

Σου πεφτει χαμηλα ο νεροχυτης...

...εγω για να μη σακατευτω πηρα πλυντηριο πιατων.
"Πρεπει να'σαι λερα για να κυβερνας γαλερα"

mathilda

# 31 στις 9/7/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by Mary_Poppins
Εγώ πάντως έχω το εξής βασανιστικό δίλημμα: να πλένω εγώ τα πιάτα και τα ταψιά ή εκείνος και μετά εγώ να σφουγγαρίζω την κουζίνα φορώντας βατραχοπέδιλα?

Φιλικη συμβουλη. Να παρεις πλυντηριο πιατων 60 εκατοστων, να χωρανε και τα ταψια.

# 32 στις 9/7/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Παράθεση:

Κοπελια, εισαι 20 χρονων και μαλλον καθεσαι ολη μερα σπιτι και τρως τα ετοιμα απο τη μαμα και τον μπαμπα. Οταν με το καλο θα δουλευεις 8ωρα, 10ωρα και 12ωρα (και σε καμια δεκαρια χρονια που θα εχουν σφιξει πραγματικα τα λουρια, ακομη δεν εχουμε δει τιποτα) και θα γυριζεις σπιτι σου και θα πρεπει να βαλεις κανενα πλυντηριο, να μαγειρεψεις και να σφουγγαρισεις, ενω θα κουτουλας απο την νυστα και την κουραση, να το θυμηθεις αυτο που εγραψες, οταν θα σου πει ο αντρουκλας "φερε μια μπυρα απο το ψυγειο, αγαπη μου" και να μη του τη φερεις στο κεφαλι.

Αιντε.

Αχ... ετσι ονειρευομουνα και εγω τη ζωη μου στα 20... με 1000δες συνταγες να μαγειρευω στον αντρουλη μου που θα γυρνουσε κουρασμενος απο τη δουλεια στις 4 (οχι παραπανω) που θα ερχοταν με ενα τσουβαλι λεφτα, να τον σερβιρα και να καναμε αχαλινωτο σεξ μετα... και να μου λεει ποσο ερωτευμενος ειναι μαζι μου... Τι αλλο να ηθελα???... βεβαια στη φαντασιωση μου δεν εμπαινε το πλυντηριο, πλυσιμο πιατων, σφουγγαρισμα σκουπα κτλ γιατι δεν τα εβρισκα και κουραστικα να τα κανει η μαμα... Ασε που εγω θα ειχα φιλλιπινεζα!.. τωρα για το μωρο... δεν ειχα φαντασιωση. (μαλλον θα μου χαλουσε την ωρα του σεξ και δεν το συμπεριλαμβανα)

Τι ωραια χρονια.. γεματες αναμνησεις...

Ran_Tan_Plan

# 33 στις 10/7/2010
author
Ανδρας / 64 / Παντρεμένος
Ν. Χίου / Χίος
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 9.705

Παράθεση:

Παράθεση:
Originally posted by Mary_Poppins

Φιλικη συμβουλη. Να παρεις πλυντηριο πιατων 60 εκατοστων, να χωρανε και τα ταψια.

Ελα μωρε... 60 ποντους πλυντηριο πιατων.

Εγω την πεθερα μου την Ανδρομαχη την βαζω στο πλυντηριο των ρουχων.
Χωραει ανετα και εχει και οικονομικοτερο προγραμμα απο του πλυντηριου πιατων.
"Πρεπει να'σαι λερα για να κυβερνας γαλερα"

vasiliki_2

# 34 στις 13/7/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Παράθεση:

Αιντε.

Mary_Poppins

# 35 στις 13/7/2010
author
Γυναίκα / 44 / Σε σχέση
Απαντήσεις: 866

Παράθεση:

Ένα θα σου πω... δεν έχουμε καν

(και δεν μπορεί να μπει, είναι μικρό το σπίτι και δε χωράει στην κουζίνα... άσε με, άσε με!!)
...είπε και χάθηκε στον ουρανό με την ομπρέλα της...

MsSpourgitaki

# 36 στις 13/7/2010
author
Γυναίκα / 49 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Αγιος Αθανάσιος
Θέματα: 24
Απαντήσεις: 1.563
Πιστεύω πλέον για την Ελλάδα, αλλά και για το εξωτερικό, το μεγαλύτερο προσόν σ' έναν άνδρα που πρέπει να κοιτάει μια γυναίκα είναι να βοηθάει στις δουλειές του σπιτιού και στο μεγάλωμα των παιδιών.

Οι δουλειές του σπιτιού είναι ο νούμερο 1 καβγάς στα περισσότερα σπίτια. Διότι οι έλληνες είναι μαθημένοι από τη μαμάκα τους να τα βρίσκουν όλα έτοιμα.

Deksios

# 37 στις 21/7/2010
author
Ανδρας / 38 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Κηφισιά
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 1
Δηλαδή δεν κατάλαβα, θα γεννήσει μια γυναίκα ένα παιδί και θα πηγαίνει στην δουλειά? Και το παιδί στο σπίτι ποιος θα το προσέχει? Η babysitter που μπορεί να το κακοποιεί και θα παίρνει και ένα σορό λευτά ή η γιαγιά/παππούς/πεθερικά που μπορεί να έχουνε φτάσει 70 ετών? Αν μια γυναίκα θέλει να κάνει παιδί θα παραιτηθεί από την δουλειά της. Καριέρα και οικογένεια δεν συνδιάζονται και όσες γυναίκες μπορούν και το κάνουνε ανήκουνε στις εξαιρέσεις. Αν ο μισθός του άντρα δεν επαρκεί ας μην κάνει ποτέ οικογένεια ή ας τσακιστεί να βρεί δεύτερη δουλειά για να έρχονται παραπάνω εισοδήματα.

Ο θεός χώρισε το ανθρώπινο φύλλο στον άνδρα και στη γυναίκα,η γυναίκα είναι αυτή που φέρνει στον κόσμο παιδιά και παρεπιπτόντος θα ασχολήτε με το μεγάλωμα του παιδιού και τις οικιακές εργασίες. Σε μια οικογένεια λοιπόν ο άνδρας φέρνει τα χρήματα και η γυναίκα κάνει τις δουλειές του σπιτιού. Εξοργίζομαι όταν βλέπω γυναίκες με το πρόσχημα της εργασίας να γκρινιάζουνε γιατί ο άνδρας δεν βοηθάει και να μοιράζονται τις δουλειές κτλπ . Διότι εγώ που σηκώνομαι 6 το πρωϊ για να ξεκινήσω την δουλειά μου και επιστρέφω στο σπίτι 6 το απόγευμα είμαι τόσο κουρασμένος που άμα είμουν παντρεμένος δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω καμία δουλειά σπιτιού ακόμα και να ήθελα να βοηθήσω,και απαιτώ το φαγητό να είναι έτοιμο και όλα στην εντέλεια.

Ο προορισμός της γυναίκας από τα αρχαία χρόνια μέχρι και σήμερα είναι το μεγάλωμα των παιδιών και το νοικοκυριό,όσο και να θέλουνε κάποιες γυναίκες να ανατρέψουνε αυτό το αξίωμα δεν πρόκειται να το καταφέρουνε. Και δεν είναι οι άντρες αυτοί που δεν θα το επιτρέψουν να γίνει αλλά η φύση.

Όλες εδώ πέρα κάνετε λές και ο άνδρας δεν κουράζετε καθόλου από την δουλειά αλλά κουράζετε μόνο η γυναίκα και ο άνδρας είναι σε θέση να εργάζεται και να κάνει και δουλιές σπιτιού. Τουλάχιστον για άλλους δεν ξέρω τι μπορούν να κάνουν και τι όχι. Εγώ ξέρω να κάνω όλες τις δουλειές του σπιτιού εκτός από σιδέρωμα ρούχων,αλλά σε συνδιασμό με την δουλειά μου δεν πρόκειται να το κάνω και δεν το αποδέχομαι κιόλας να μου την λέει γυναίκα επειδή οι άντρες δεν κάνουν τίποτα.

Όσο για την Σουηδία που ανέφερες εδώ στην Έλλάδα απλά ξέχνα τα αυτά. Πήγαινε σε εργοδότη να το πείς αυτό και μάλλον ξέρεις που θα βρεθείς. Όσο για την ισότητα που επικαλείστε συνεχώς φάτε την τώρα στα μούτα με το συνταξιοδοτικό που όλες οι μητέρες στο δημόσιο θα κάνουν 15 χρόνια δουλειάς παραπάνω,και το ίδιο θα συμβεί και στον ιδιοτικό τομέα.

Αφήστε λοιπόν όλες αυτές τις ιδέες περί απόλυτης ισότητας και ισονομίας οι οποίες αποτελούνε κομμουνιστικά κατάλοιπα και αναρωτηθείτε άμα θέλετε να κάνετε καριέρα ή οικογένεια. Άμα θέλετε οικογένεια ξεχάστε την καριέρα και την εργασία. Σε μια εποχή όπου αξίες και αρχές έχουνε ισοπεδωθεί και ποδοπατηθεί το μονο πράγμα που έμεινε είναι η οικογένεια,και αυτό σιγά σιγά πάει να απαξιωθεί τόσο πολύ,τα αποτελέσματα φαίνονται στα παιδιά που μεγαλώνουν σήμερα,οικογένεις που χωρίζουνε γονείς που τσακόνονται,και όλη την ζημιά την εισπράτουν τα παιδιά.

Τώρα ξέρω οτι θα έρθετε όλοι να με φάτε ζωντανό. Αλλά δεν με απασχολεί, αφού δεν ακούστηκε από κανέναν ή άλλη άποψη έπρεπε να την πώ εγώ.

j-dreamer

# 38 στις 22/7/2010
author
Δεξιέ, θα σου θέσω εναν προβληματισμο:
Ξέρεις πόσες γυναίκες που δεν δουλεύουν, κερατώνουν τον άντρα τους ενώ αυτός είναι στη δουλειά;
Πρόσεξε μη την πάθεις όταν με το καλό παντρευτεις...
ξ-δρεαμερ

j-dreamer

# 39 στις 22/7/2010
author
Α κι ενα ποιηματάκι....

Δεν πρέπει να δουλεύετε
αλλα να μας νταντεύετε

Μες το σπίτι με χαρά
και Αντώνη Σαμαρά

Οποια ζητά να εργαστεί
πάραυτα να κρεμαστεί

Παλιογυναικοκουμμουνια
θα σας κανουμε σαπουνια.

:>:>:>
ξ-δρεαμερ

Dardana

# 40 στις 22/7/2010
author
Γυναίκα / 51 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651

Παράθεση:
Originally posted by j-dreamer
Δεξιέ, θα σου θέσω εναν προβληματισμο:
Ξέρεις πόσες γυναίκες που δεν δουλεύουν, κερατώνουν τον άντρα τους ενώ αυτός είναι στη δουλειά;
Πρόσεξε μη την πάθεις όταν με το καλό παντρευτεις...

εγω θα ρωτησω ενα άλλο πραγμα: ξερετε πολλους αντρες που τα εισοδηματα τους επαρκουν για μια τριμελη ας πουμε οικογενεια και τις αναγκες της ετσι οπως διαμορφωνονται στο 2010; και δεν βαζω κανενα στεγαστικο ή αλλο δανειο μεσα..υποθετω οτι εχουν σπιτι ετοιμο, ''προικα'' απο τους γονεις..
Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...
Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Δεν μπορείτε να απαντήσετε

Ο τρόπος λειτουργίας και οι κανόνες των forum του Sxeseis αλλάζουν!

Για λίγες ημέρες και μέχρι την ολοκλήρωση αυτών των αλλαγών η δυνατότητα αποστολής νέων θεμάτων και απαντήσεων δεν είναι θα δυνατή.

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση.