Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Σπιτικες δουλειες

Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123

Dardana

# 41 στις 22/7/2010
author
Γυναίκα / 51 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:
Originally posted by Deksios
Δηλαδή δεν κατάλαβα, θα γεννήσει μια γυναίκα ένα παιδί και θα πηγαίνει στην δουλειά? Και το παιδί στο σπίτι ποιος θα το προσέχει? Η babysitter που μπορεί να το κακοποιεί και θα παίρνει και ένα σορό λευτά ή η γιαγιά/παππούς/πεθερικά που μπορεί να έχουνε φτάσει 70 ετών? Αν μια γυναίκα θέλει να κάνει παιδί θα παραιτηθεί από την δουλειά της. Καριέρα και οικογένεια δεν συνδιάζονται και όσες γυναίκες μπορούν και το κάνουνε ανήκουνε στις εξαιρέσεις. Αν ο μισθός του άντρα δεν επαρκεί ας μην κάνει ποτέ οικογένεια ή ας τσακιστεί να βρεί δεύτερη δουλειά για να έρχονται παραπάνω εισοδήματα.

Ο θεός χώρισε το ανθρώπινο φύλλο στον άνδρα και στη γυναίκα,η γυναίκα είναι αυτή που φέρνει στον κόσμο παιδιά και παρεπιπτόντος θα ασχολήτε με το μεγάλωμα του παιδιού και τις οικιακές εργασίες. Σε μια οικογένεια λοιπόν ο άνδρας φέρνει τα χρήματα και η γυναίκα κάνει τις δουλειές του σπιτιού. Εξοργίζομαι όταν βλέπω γυναίκες με το πρόσχημα της εργασίας να γκρινιάζουνε γιατί ο άνδρας δεν βοηθάει και να μοιράζονται τις δουλειές κτλπ . Διότι εγώ που σηκώνομαι 6 το πρωϊ για να ξεκινήσω την δουλειά μου και επιστρέφω στο σπίτι 6 το απόγευμα είμαι τόσο κουρασμένος που άμα είμουν παντρεμένος δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω καμία δουλειά σπιτιού ακόμα και να ήθελα να βοηθήσω,και απαιτώ το φαγητό να είναι έτοιμο και όλα στην εντέλεια.

Ο προορισμός της γυναίκας από τα αρχαία χρόνια μέχρι και σήμερα είναι το μεγάλωμα των παιδιών και το νοικοκυριό,όσο και να θέλουνε κάποιες γυναίκες να ανατρέψουνε αυτό το αξίωμα δεν πρόκειται να το καταφέρουνε. Και δεν είναι οι άντρες αυτοί που δεν θα το επιτρέψουν να γίνει αλλά η φύση.

Όλες εδώ πέρα κάνετε λές και ο άνδρας δεν κουράζετε καθόλου από την δουλειά αλλά κουράζετε μόνο η γυναίκα και ο άνδρας είναι σε θέση να εργάζεται και να κάνει και δουλιές σπιτιού. Τουλάχιστον για άλλους δεν ξέρω τι μπορούν να κάνουν και τι όχι. Εγώ ξέρω να κάνω όλες τις δουλειές του σπιτιού εκτός από σιδέρωμα ρούχων,αλλά σε συνδιασμό με την δουλειά μου δεν πρόκειται να το κάνω και δεν το αποδέχομαι κιόλας να μου την λέει γυναίκα επειδή οι άντρες δεν κάνουν τίποτα.

Όσο για την Σουηδία που ανέφερες εδώ στην Έλλάδα απλά ξέχνα τα αυτά. Πήγαινε σε εργοδότη να το πείς αυτό και μάλλον ξέρεις που θα βρεθείς. Όσο για την ισότητα που επικαλείστε συνεχώς φάτε την τώρα στα μούτα με το συνταξιοδοτικό που όλες οι μητέρες στο δημόσιο θα κάνουν 15 χρόνια δουλειάς παραπάνω,και το ίδιο θα συμβεί και στον ιδιοτικό τομέα.

Αφήστε λοιπόν όλες αυτές τις ιδέες περί απόλυτης ισότητας και ισονομίας οι οποίες αποτελούνε κομμουνιστικά κατάλοιπα και αναρωτηθείτε άμα θέλετε να κάνετε καριέρα ή οικογένεια. Άμα θέλετε οικογένεια ξεχάστε την καριέρα και την εργασία. Σε μια εποχή όπου αξίες και αρχές έχουνε ισοπεδωθεί και ποδοπατηθεί το μονο πράγμα που έμεινε είναι η οικογένεια,και αυτό σιγά σιγά πάει να απαξιωθεί τόσο πολύ,τα αποτελέσματα φαίνονται στα παιδιά που μεγαλώνουν σήμερα,οικογένεις που χωρίζουνε γονείς που τσακόνονται,και όλη την ζημιά την εισπράτουν τα παιδιά.

Τώρα ξέρω οτι θα έρθετε όλοι να με φάτε ζωντανό. Αλλά δεν με απασχολεί, αφού δεν ακούστηκε από κανέναν ή άλλη άποψη έπρεπε να την πώ εγώ.

τι ωραια που ηταν το 1920...

Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

Eli1990

# 42 στις 22/7/2010
author
Γυναίκα / 33 / Ελεύθερη
Ν. Λάρισας / Συκούριο
Θέματα: 49
Απαντήσεις: 177

Παράθεση:
Δηλαδή δεν κατάλαβα, θα γεννήσει μια γυναίκα ένα παιδί και θα πηγαίνει στην δουλειά? Και το παιδί στο σπίτι ποιος θα το προσέχει? Η babysitter που μπορεί να το κακοποιεί και θα παίρνει και ένα σορό λευτά ή η γιαγιά/παππούς/πεθερικά που μπορεί να έχουνε φτάσει 70 ετών? Αν μια γυναίκα θέλει να κάνει παιδί θα παραιτηθεί από την δουλειά της. Καριέρα και οικογένεια δεν συνδιάζονται και όσες γυναίκες μπορούν και το κάνουνε ανήκουνε στις εξαιρέσεις. Αν ο μισθός του άντρα δεν επαρκεί ας μην κάνει ποτέ οικογένεια ή ας τσακιστεί να βρεί δεύτερη δουλειά για να έρχονται παραπάνω εισοδήματα.

Στην Σουηδια περνει πρωτα η γυναικα αδεια για να φροντισει το παιδι.Αργοτερα παιρνει ο ανδρας.Εκει βεβαια υπαρχει κοινωνικο κρατος που φροντιζει οταν καποιοι αποκτουν παδι.Στην Ελλαδα δεν γινεται αυτο.Συνεπως ειναι η γυναικα που θα ασχοληθει περισσοτερο με το μεγαλωμα του παιδιου.Ομως αυτο που υποστηριζω ειναι οτι πρεπει και ο ανδρας να συμμετεχει αναλογως με το χρονο που διαθετει στις δουλειες του σπιτιου και στο μεγαλωμα του παιδιου.Αυτο ειναι καλο και για τον ιδιον και για το παιδι.
Δεν ειμαι σιγουρη οτι εαν στην Ελλαδα υπηρχε το κρατος που εχουν χωρες του εξωτερικου οτι ο ανδρας θα ηθελε να παρει αδεια απο την δουλεια για να φροντισει το παιδι.

Παράθεση:
Ο θεός χώρισε το ανθρώπινο φύλλο στον άνδρα και στη γυναίκα,η γυναίκα είναι αυτή που φέρνει στον κόσμο παιδιά και παρεπιπτόντος θα ασχολήτε με το μεγάλωμα του παιδιού και τις οικιακές εργασίες. Σε μια οικογένεια λοιπόν ο άνδρας φέρνει τα χρήματα και η γυναίκα κάνει τις δουλειές του σπιτιού. Εξοργίζομαι όταν βλέπω γυναίκες με το πρόσχημα της εργασίας να γκρινιάζουνε γιατί ο άνδρας δεν βοηθάει και να μοιράζονται τις δουλειές κτλπ . Διότι εγώ που σηκώνομαι 6 το πρωϊ για να ξεκινήσω την δουλειά μου και επιστρέφω στο σπίτι 6 το απόγευμα είμαι τόσο κουρασμένος που άμα είμουν παντρεμένος δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω καμία δουλειά σπιτιού ακόμα και να ήθελα να βοηθήσω,και απαιτώ το φαγητό να είναι έτοιμο και όλα στην εντέλεια.

Σημερα οι περισσοτερες γυναικες εργαζονται επομενως πρεπει και οι δυο να συμμετεχουν.Αυτο ειναι το ορθον.Εσυ το βλεπεις σαν κατι το αδικο διοτι υποτιθεται οτι ερχεται σε συγκρουση με την φυση της γυναικας και του ανδρα και τις παραδοσεις και νοοτροπιες του μακρινου παρελθοντος.
Οι εποχες αλλαξανε και η καποιος προσαρμοζεται η διαλεγει το δρομο της μοναξιας.

Παράθεση:
Όλες εδώ πέρα κάνετε λές και ο άνδρας δεν κουράζετε καθόλου από την δουλειά αλλά κουράζετε μόνο η γυναίκα και ο άνδρας είναι σε θέση να εργάζεται και να κάνει και δουλιές σπιτιού. Τουλάχιστον για άλλους δεν ξέρω τι μπορούν να κάνουν και τι όχι. Εγώ ξέρω να κάνω όλες τις δουλειές του σπιτιού εκτός από σιδέρωμα ρούχων,αλλά σε συνδιασμό με την δουλειά μου δεν πρόκειται να το κάνω και δεν το αποδέχομαι κιόλας να μου την λέει γυναίκα επειδή οι άντρες δεν κάνουν τίποτα.

Κανεις δεν μπορει να σε αναγκαζει να κανεις κατι που δεν θελεις.Απλως οι πιθανοτητες να αποτυχει ενας γαμος με αυτα που αναφερεις ειναι μεγαλες.

Παράθεση:
Όσο για την Σουηδία που ανέφερες εδώ στην Έλλάδα απλά ξέχνα τα αυτά. Πήγαινε σε εργοδότη να το πείς αυτό και μάλλον ξέρεις που θα βρεθείς.

Σωστη η επισημανση σου.Αλλα αναρωτιεμαι αν οι εργοδοτες και το συστημα ηταν οπως της Σουηδιας θα ηθελαν οι ανδρες να βοηθησουν και στα οικιακα και στο μεγαλωμα παιδιου;Ειναι ο Ελληνας κατι διαφορετικο απο τον Σουηδο;Εκει στη Σουηδια ειναι διαφορετικη η φυση του ανδρα και της γυναικας,αλλος Θεος τους επλασε και προσφερουν και οι δυο στο ιδιον περιπου βαθμο;

tromokratimeni

# 43 στις 22/7/2010
author
Γυναίκα / 61 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Παπάγου
Θέματα: 17
Απαντήσεις: 1.899
Ενδιαφέρον!
Ειδικά σε κάποια σημεία το κείμενο είναι κορυφαίο..θα έλεγα.

Παράθεση:

Για φαντάσου...και δεν το είχαμε πάρει χαμπάρι τόσες χιλιετίες..ο Θεός χώρισε το ανθρώπινο φύλ(λ)ο (συκής;;;;;;; ) και η γυναίκα "παρεπιπτόντος θα ασχολήτε με το μεγάλωμα του παιδιού και τις οικιακές εργασίες".

Ορισμός του "παρεπιπτόντως":
κατά παρέμβαση στο κυρίως θέμα, σαν σε παρένθεση, εκτός θέματος, συμπτωματικά, παρενθετικά, όχι προγραμματισμένα, τυχαία.

Είναι αυτό που λέμε "γλώσσα λανθάνουσα..αλήθειες λέει"

Ο προορισμός της γυναίκας από τα αρχαία χρόνια μέχρι και σήμερα είναι το μεγάλωμα των παιδιών και το νοικοκυριό,όσο και να θέλουνε κάποιες γυναίκες να ανατρέψουνε αυτό το αξίωμα δεν πρόκειται να το καταφέρουνε. Και δεν είναι οι άντρες αυτοί που δεν θα το επιτρέψουν να γίνει αλλά η φύση.
Σωστά διότι η φύση αξίωσε την γυνάικα ως νοικοκυρά. Της έδωσε σκούπες, σφουγκαρόπανα και κατσαρόλια και αφού την πέρασε απο συνοπτικά εκπαιδευτικά σεμινάρια..την ξαπόστειλε στο καθήκον της.
Σκίσε τώρα εσύ Δαρβίνε τα πτυχία και τις μελέτες σου...που τόσα χρόνια μας έπρηζες με την τελεονομία.

..... Εγώ ξέρω να κάνω όλες τις δουλειές του σπιτιού εκτός από σιδέρωμα ρούχων,αλλά σε συνδιασμό με την δουλειά μου δεν πρόκειται να το κάνω και δεν το αποδέχομαι κιόλας να μου την λέει γυναίκα επειδή οι άντρες δεν κάνουν τίποτα.
Που να δείς πόσο εξοργιζόμαστε εμείς, από κάτι ανθυπογκόμενους σαν και του λόγου σου, που όσο είναι εργένηδες τις κάνουν μια χαρά τις δουλειές και μόλις βρούν το κορόιδιο,αποκτούν είτε επιλεκτική αμνήσια επι του θέματος είτε απαιτούν να τους ζαλωθεί στο σβέρκο η "τυχερούλα" που της έγινε η χάρη να μην την αφήσουν στο ράφι.
Τώρα ξέρω οτι θα έρθετε όλοι να με φάτε ζωντανό. Αλλά δεν με απασχολεί, αφού δεν ακούστηκε από κανέναν ή άλλη άποψη έπρεπε να την πώ εγώ.
Μην ανησυχείς...υποψιάζομαι ότι οι περισσότεροι/ες προτιμούν να γίνουν ανορεξικοί, προκειμένου να μην αναγκαστούν να σε δοκιμάσουν...πόσο μάλλον να πέσουν να σε φάνε.

Την αμέριστη συμπάθεια κα τα συλλυπητήρια μου στη μέλλουσα συμβία σου.
A blind man once asked a wise man: "can there b anything worse than losng ur eye sight?" The wise man replied: yes.. Losing your vision..

# 44 στις 28/7/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
αμα ηταν να δουλευω απο το πρωι εως το βραδυ για να μην δουλευε η γυναικα μου κ να μην χρειαζοταν να κανω κ εγω μερικες δουλειες να μου λειπει.... ειμαι 26 κ μενω απο τα 18 μονος μου μια χαρα εχω μαθει να συντηρω τον εαυτο μου ( ασε που μου αρεσει να μαγειρευω κιολας) κ πιστευω πως μια γυναικα μεσα στο σπιτι συνεχεια να ασχολειτε μονο με της δουλειες κ με τα παιδια καποια στιγμη θα κουραστει απο πολλα πραγματα.. ειναι καλο να εχει την δουλιτσα της κ επισης κ τον προσωπικο της χρονο (να κανει πραγματα για τον εαυτο της) οπως κ εμεις το θελουμε αυτο (πιστευω) ε ναι λοιπον συμφωνω κ εγω στο πρεπει να μοιραζομαστε οχι μονο της δουλειες αλλα κ σε αλλα πραγματα με την αγαπημενη μας
Επιλέξτε σελίδα: (1-3)
Σελίδες 123
Δεν μπορείτε να απαντήσετε

Ο τρόπος λειτουργίας και οι κανόνες των forum του Sxeseis αλλάζουν!

Για λίγες ημέρες και μέχρι την ολοκλήρωση αυτών των αλλαγών η δυνατότητα αποστολής νέων θεμάτων και απαντήσεων δεν είναι θα δυνατή.

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση.