Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Συνεντευξη για εργασια!

Σελίδα : 1

MissLucky

# 1 στις 24/6/2010
author
Γυναίκα / 36 / Σε σχέση
Ν. Κοζάνης / Κοζάνη
Θέματα: 8
Απαντήσεις: 208
'Aρεσαν+: 0%

Συνεντευξη για εργασια!

Ο φιλος μου εχει λιγους μηνες που "μοιραζει" βιογραφικα. Πριν 3 βδομαδες περιπου τον καλεσαν για την συνεντευξη, η οποια πηγε σχετικα καλα. Οπως ειναι φυσικο, του ειπαν πως αν χρειαστει θα τον ξανακαλεσουν.

Ετσι χτες τον ξαναπηραν, αρον αρον εφυγε απο τις διακοπες που εκανε (ευτυχως γιατι ειχα σκασει απο τη ζηλεια μου).
Σημερα πηγε απο εκει.. μιλησαν κ ολα οκ. Eιπαν πως θα επικοινωνησουν μαζι του.. αν ειναι...
Φοβαται ομως πως δεν μπορεσε να πει ολα αυτα που ηθελε, δεν ξερει αν ηταν αρκετα πειστικος.. (καλα αυτα μπορει να ειναι απλα οι φοβιες της στιγμης)

Αυτο που θελω να ρωτησω, ειδικα οσους εχουν εταιριες κ κανουν προσληψεις, οπως κ οσους εχουν περασει απο συνεντευξεις..
Υπαρχουν καποια στανταρ που πρεπει να πεις?
Υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξεις?
(δεν μιλαω για τα βασικα οπως εμφανιση κ σωστους τροπους συμπεριφορας..)
Γενικα αν υπαρχει καποιο, ας το πουμε, "μυστικο"

Δωστε τα φωτα σας...

# 2 στις 24/6/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Λοιπόν...

Υπάρχουν αυτό που λέμε "στάνταρ ερωτήσεις". Για παράδειγμα:

"Πες μας λίγα πράγματα για τον εαυτό σου"
"Πες μας 3 θετικά και 1 αρνητικό σου χαρακτηριστικό."
"Γιατί θέλετε αυτή την δουλειά;"

Καλό είναι να πας στην συνέντευξη έχοντας ήδη προετοιμάσει απαντήσεις για αυτές τις ερωτήσεις. Κατά προτίμηση, θα πεις πράγματα θετικά για εσένα που να έχουν σχέση με την δουλειά και αρνητικά εντελώς άσχετα. Ή μπορείς για αρνητικά στοιχεία να πεις κάποια... θετικά, απλά υπερβολικά (π.χ. υπερβολική προσοχή στην λεπτομέρεια).
Αν μπορείς όμως, προσπάθησε να αποφύγεις κλισέ απαντήσεις. Οι άνθρωποι που παίρνουν συνεντεύξεις έχουν βαρεθεί να ακούν από υποψήφιους για εργασία ότι είναι π.χ. "εργατικοί" !
Επίσης, καλό είναι να έχεις μάθει 5 πράγματα για την εταιρία. Αν δείξεις ότι ξέρεις πράγματα για αυτούς, θα το εκτιμήσουν.

Αν ψάξεις λίγο στο Internet για "job interview tips" θα βρεις ΠΑΡΑ πολύ υλικό.

# 3 στις 24/6/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Μπες στο cariera τελεία τζι αρ και θα βρεις άπειρα tips

για ότι αφορά τα εργασιακά.

Από το πως να κάνεις το βιογραφικό σου,

πως να συμπεριφερθείς στην συνέντευξη μέχρι

αν δεν σου αρέσει η θέση που βρίσκεσαι στην εταιρεία,

τι κινήσεις να κάνεις για να αλλάξεις πόστο

MissLucky

# 4 στις 25/6/2010
author
Γυναίκα / 36 / Σε σχέση
Ν. Κοζάνης / Κοζάνη

Παράθεση:
Originally posted by naruto

Παράθεση:
Originally posted by alive_now

Ευχαριστω κ τους δυο σας!
Θα του πω να συμβουλευτει το νετ..
Alive_now το σαιτ που εννοεις μαλλον ειναι το kariera, ομως ειδα πως πουλανε τις υπηρεσιες τους χμμμ

Οπως κ να'χει ευχαριστω!

inioxos52

# 5 στις 25/6/2010
author
Ανδρας / 64 / Σε διάσταση
Ν. Θεσσαλονίκης / Πανόραμα
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 7.275
Na pros8esw kai egw, ws proerxomenos apo ton tomea twn energwn pwlisewn arxika, kai metepeita emporos, pws ekeino to opoio exei varunousa simasia stin sunenteuksi otan prokeitai gia ton klado twn pwlisewn, einai:

I dunatotita eukolis epikoinwnias me ton apenanti sou, i pei8ws pou exeis, kai i prosarmostikotita tin opoia epiduknieis se mia suzitisi, se sundiasmo me tin anesi kai to xamogelo, kai deuterevontws oi titloi spoudwn.
...Ναι στην χρηση των Ελληνικων στο διαδικτυο. Σε σας το λεω Ελληνολατρες, που εχετε ακομη Εγγλεζικα ψευδωνυμα. Και δεν εννοω την γραφη...

Eli1990

# 6 στις 25/6/2010
author
Γυναίκα / 29 / Ελεύθερη
Ν. Λάρισας / Συκούριο
Θέματα: 49
Απαντήσεις: 177
Υπαρχουν ακομα δουλειες στη Ελλαδα;

Για τι ειδους θεση ψαχνει ο φιλος σου;

Ειναι ευκολοτερο να βρεις δουλεια εκτος Αθηνων,στην επαρχια τελικα;

MissLucky

# 7 στις 25/6/2010
author
Γυναίκα / 36 / Σε σχέση
Ν. Κοζάνης / Κοζάνη
Βασικα ειναι εργασια σε μια εταιρια.. εργοστασιακου τυπου θα μπορουσα να πω (δεν θελω να αναφερω την εταιρια.. ειναι αρκετα γνωστη παντως).

Η θεση ειναι διοικητικου χαρακτηρα..
Για να εξηγησω καλυτερα.. ξεκινας απο τα χαμηλα κ σιγα σιγα, αν εχεις ικανοτητες, ανεβαινεις..

Αυτο που λες Inioxe οτι πολλα μετρανε τελικα για να βρεις εργασια, ειναι αληθεια κ δυστυχως δεν υπρχουν κ πολλα "τρικ". Στη συνεντευξη του ειπαν πως αυτοι εχουν τα "στανταρ" τους (χωρις να πει ποια ειναι αυτα..) κ οτι δεν τους ενδιαφερουν τοσο οι τιτλοι σπουδων, αλλα κατα ποσο ενα ατομο μπορει να ανταπεξελθει στο ποστο του..

Αρα?! Δεν ειναι κ τοσο ευκολο τελικα.. δεν παει να εχεις 100 πτυχια, αν δεν τους κανεις "κλικ" (ελεος, παντου αυτο το κλικ ) δεν εχεις ελπιδες!!!
Παντως δεν μπορω να καταλαβω πως σε λιγα λεπτα καποιος μπορει να καταλαβει ποσο ικανος ή οχι ειναι ο αλλος..

Eli δεν υπαρχουν δουλειες!!! Εδω απολυουν κοσμο κ κοσμακη..
Γι'αυτον τον λογο, ειναι σημαντικο να τα πας καλα σε μια συνεντευξη.. γιατι η επομενη φορα μπορει να αργησει αρκετα..

Που παμε σαν χωρα?!?!

# 8 στις 25/6/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by MissLucky

Alive_now το σαιτ που εννοεις μαλλον ειναι το kariera, ομως ειδα πως πουλανε τις υπηρεσιες τους χμμμ

Οπως κ να'χει ευχαριστω!

Δεν μου έχουν ζητηθεί χρήματα, απλά γράφτηκα και μου στέλνουν
διάφορα ενημερωτικά e-mails
σχετικά με εργασιακά θέματα... περίεργο μου φαίνεται...

inioxos52

# 9 στις 25/6/2010
author
Ανδρας / 64 / Σε διάσταση
Ν. Θεσσαλονίκης / Πανόραμα
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 7.275

Παράθεση:
Originally posted by MissLucky
Αυτο που λες Inioxe οτι πολλα μετρανε τελικα για να βρεις εργασια, ειναι αληθεια κ δυστυχως δεν υπρχουν κ πολλα "τρικ". Στη συνεντευξη του ειπαν πως αυτοι εχουν τα "στανταρ" τους (χωρις να πει ποια ειναι αυτα..) κ οτι δεν τους ενδιαφερουν τοσο οι τιτλοι σπουδων, αλλα κατα ποσο ενα ατομο μπορει να ανταπεξελθει στο ποστο του..

8a prospa8isw na sou eksigisw en oligois auto pou den katalavaineis.

Alla einai ta kritiria pou aforoun mia 8esi as poume mixanodigou mesa sto ergostasio, kai alla ta kritiria pou apaitountai se mia dioikitiki 8esi oso xamila kai ean vrisketai arxika.

Stin prwti periptwsi, apaiteitai pliris gnwsi tou mixanologikou antikeimenou, sunodevomeni apo tous katallilous titlous spoudwn, enw stin deuteri periptwsi, metraei to poso strofarei o upopsifios.

Metrane oi dunatotites antilipsis, epikoinwnias, pro8umias ektelesis entolwn, mesa apo tis opoies dunatotites, prokuptei kai to ean mporei o uposifios na xeiristei grigora kai apotelesmatika duskoles katastaseis kapoia stigmi.

Kai gia auta ta prosonta, dustuxws den ufistantai titloi spoudwn. I to exeis, i den to exeis.

Genika omws, exw viwsei mia tasi pou den mporw na prosdiorisw poso megali i mikri einai, an8rwpoi pou den dia8etoun idiaitera prosonta, oute kan spoudwn, na zitoun douleies kala amoivomenes, xwris naxoun sunais8isi kan tou ti prosonta, alla kai ti apaitiseis exei i prosferomeni 8esi.

To mono pou rwtoun eks arxis, einai ti mis8o 8a exoun, ti wrario, klp deuterotritevonta.

Kai o upeu8unos gia tin proslipsi, den exei xrono na eksigei se ka8e upopsifio pou noiazetai mono gia ta anwterw tis apaitiseis pou exei i etaireia, giati exei alla 50 rantevou me upopsifious, mesa se 3-4 wres, kai o en logw, idi exei aporif8ei.

Omws enas eksupnos upopsifios murizetai amesws tis apaitiseis tis 8esews, kai antapokrinetai stis erwtiseis amesa, efoson ton endiaferei. Alliws, apoxwrei.

O upeu8unos proslipsis loipon, me tin empeiria pou dia8etei, ton aksiologei ekeini tin stigmi, kai simeiwnei epi tou viografikou na kli8ei o upopsifios gia deuteri sunenteuksi, k.o.k wste telika na meinei o enas, pou 8a plirei tis apaitiseis tis etaireias kata tin gnwmi tou upeu8unou.

Pantws na 8umasai, pws oso pio apaititiki einai i 8esi, toso perissotera rantevou me ton upeu8uno, alla kai alla stelexi tis etaireias 8a kanei o upopsifios, prin oi armodioi kataliksoun se apofasi.
...Ναι στην χρηση των Ελληνικων στο διαδικτυο. Σε σας το λεω Ελληνολατρες, που εχετε ακομη Εγγλεζικα ψευδωνυμα. Και δεν εννοω την γραφη...

MissLucky

# 10 στις 26/6/2010
author
Γυναίκα / 36 / Σε σχέση
Ν. Κοζάνης / Κοζάνη
Inioxe,

Ευχριστω πολυ για την αναλυση που μου εκανες! Εισαι the best

Δυστυχως ή ευτυχως δεν εχω τετοιες εμπειριες.. κ ουτε θα χρειαστει στο επαγγελμα μου!

Σιγουρα στην 1η συνεντευξη θα δουν κ ακυρα ατομα για την θεση εργασιας.
Του φιλου μου οταν πηγε 2η φορα, του ειπε ο υπευθυνος (ο συγκεκριμενος τον εβλεπε πρωτη φορα) οτι την προηγουμενη φορα τους ειχε κανει εντυπωση κ ηθελε κ ιδιος να δει τι ηταν αυτο το κατι..
Αυτο ειναι θετικο νομιζω..

Το κακο... (παντα υπαρχει ενα αλλα..) οτι..

1ον του ειπε πως θα προτιμουσε να εχει μια εμπειρια στον χωρο εργασιας.. Μα μολις τελειωσε απο φανταρος, εχει κανει παρτ ταιμ στα φοιτητικα χρονια, αλλα τπτ σπουδαιο.

2ον.. τον ρωτησε οτι εφοσον εχει αναγκη για δουλεια, πως κ δεν δουλευει καπου τωρα, εστω κ προσωρινα.. Εκει τωρα τι να πεις
Του απαντησε την αληθεια, οτι επειδη δεν εχει περασει καιρος που τελειωσε απο φανταρος πιστευει-ελπιζει κ ψαχνει να βρει κατι που να τον ενδιαφερει κ να ειναι σχετικο με τις σπουδες του..
Ο αλλος ξανα εκει..
Του ειπε, λοιπον, πως κανει κατι για να βγαζει χαρτζιλικι, αλλα δεν ειναι αυτο που θα ηθελε να κανει στη ζωη του..
Με λιγα λογια.. πως θελει πρωτα να προσπαθησει να βρει κατι που να'ναι στα μετρα του κ αν οχι.. αναγκαστικα θα βρει μια αλλη δουλεια.
Τωρα αυτο κατα ποσο ειναι θετικο ή οχι, δεν ξερω

Ηταν ειλικρινης! κ ελπιζω αυτο να φανηκε..
Αχ, μακαρι..

Ευχαριστω κ παλι ολους.. ιδιαιτερα εσενα Inioxe!

eudokia_a

# 11 στις 29/6/2010
author
Γυναίκα / 36 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 121
το οτι ζητησε να τον ξαναδει παρολο που εχει θεμα με την εμπειρια και με το γιατι δεν δουλευε μεχρι τωρα, νομιζω σημαινει δεν βρηκε κανεναν καλυτερο, και τον θελει, αλλα ψιλοκολλαει και φοβαται μηπως του βγει σε κακο..

προσωπικη μου εκτιμηση: την εχει τη δουλεια, απλως το πολυ πολυ τον πρωτο καιρο να τον εχουν σε κατασταση τεστ, περισσοτερο απο οσο θα ειχαν καποιον αλλο για τον οποιο ηταν πιο σιγουροι..

.. αυτο που ειπε ο ηνιοχος με την ανεση και το χαμογελο νομιζω ειναι το μυστικο..
.. να δωσεις στον αλλον την εντυπωση οτι μαζι σου θα τα παει καλα..

Eli1990

# 12 στις 5/7/2010
author
Γυναίκα / 29 / Ελεύθερη
Ν. Λάρισας / Συκούριο
Θέματα: 49
Απαντήσεις: 177
Συνεντευξεις και οι ηλιθιες ερωτησεις οπως του στυλ ποια ειναι δυνατα σου σημεια.Το ορθοτερον θα ηταν να δοκιμαζονται καποιοι στην πραξη χωρις μισθο και αν ειναι καλοι στην δουλεια τους να προσλαβανονται.Υποχρεωση σε ενα δικαιο κοσμο των γελοιων κρατων του πλανητη ειναι να βρισκουν σε τι ειναι καλος καποια/α και να του εξασφαλιζουν δουλεια.Τεμπεληδες υπαρχουν μονο στα τεμπελικα μυαλα των ψευτοαναλυτων.

Η συνεντευξη δεν αποδεικνυει το αν καποιος θα ειναι και καλος στην δουλεια,διοτι εκει μπορει καποιος να παθει μπλακ αουτ,να εχει πολυ στρες που να μην εχει την ωρα της δουλειας..Η πραξη το δειχνει και οχι αν απαντας ωραια σαν ρομποτακι στις ηλιθιες και κλισε ερωτησεις της συνεντευξης.

Σε αυτη θα μετρησει η χημεια μεταξυ εργοδοτη και αυτουνου που ψαχνει για δουλεια ,ισως παλι να μετρησει το αν εχει ωραιο κορμι,μπουτια,εαν ξερεις τον υπουργο, φαινομενο που δεν ειναι μονο Ελληνικο οπως ισως νομιζουν καποιοι.

πως μια συνεντευξη αρκει για να κριθει το εαν το ατομο θα ειναι ικανος και αποτελεσματικος στην δουλεια του;μη μου πειτε οτι μεσα απο τις συνεντευξεις γινεται δικαιη αξιολογηση.Μπουρδες.

Luccu

# 13 στις 5/7/2010
author
Γυναίκα / 43 / Ελεύθερη
Αλλη χώρα
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 153
;μη μου πειτε οτι μεσα απο τις συνεντευξεις γινεται δικαιη αξιολογηση.Μπουρδες
Συμφωνώ και προσαυξάνω

Τις περισσότερες φορές μάλιστα το βιογραφικό κρίνεται με βάση τυπικά στοιχεία και η πρώτη συνέντευξη είναι με άνθρωπο που δεν έχει καμία εμπειρία σε σχέση με το αντικείμενο της θέσης και κρίνει με βάση ηλίθιες κλισές ερωταπαντήσεις του στυλ "γιατί να σας προσλάβουμε?", "που βλέπετε τον εαυτό σας σε πέντε χρόνια από τώρα", "ποιό είναι το μεγαλύτερο μειονέκτημα σας" και "προωθούν" όποιους είναι καλύτεροι στην μπουρδολογία
Ετσι τουλάχιστον εξηγώ εγώ πως στις περισσότερες εταιρείες η συντριπτική πλειοψηφία του προσωπικού τους είναι κάτω του μετρίου

xristoskaiti

# 14 στις 7/7/2010
author
Ανδρας / 48 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Καλλιθέα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 38

Παράθεση:
Originally posted by Eli1990
Υπαρχουν ακομα δουλειες στη Ελλαδα;

Για τι ειδους θεση ψαχνει ο φιλος σου;

Ειναι ευκολοτερο να βρεις δουλεια εκτος Αθηνων,στην επαρχια τελικα;

φυσικα υπαρχουν δουλειες ακομα στην Ελλαδα !!!!
απο το http://www.ethnos.gr/article.asp?catid=11424&subid=2&pubid=10443024

εχω κανει copy μερικα κοματια...
Εγώ ψάχνω τους Ελληνες γιατί είναι οι καλύτεροι, γιατί έχουμε μια ναυτική κληρονομιά 10.000 χρόνων που αν δεν έρθουν νέοι θα διακοπεί. Ψάχνω σ’ αυτούς τους νέους μας, που κάθονται στις καφετέριες και παραπονιούνται πως δεν έχουν δουλειά ενώ εμείς πληρώνουμε τους 20άρηδες μερικές χιλιάδες ευρώ. Υποπλοίαρχος και μηχανικός 100.000 ευρώ τον χρόνο, ενώ ο καπετάνιος και ο πρώτος μηχανικός αρκετά περισσότερα... Αμα θέλεις να δουλέψεις και να βγάλεις λεφτά, πάντα υπάρχουν ευκαιρίες δίπλα σου. Ο μισθός του Α’ καπετάνιου φτάνει τα 12.000 ευρώ, του Β’ τα 9.500 και του Γ’ τα 5.500. Οι οποίοι είναι συνήθως παιδιά 22 ετών που μόλις έχουν τελειώσει τη σχολή...............
αυτο το γραφω για τα πιτσιρικια κατω των 20 που προλαβαινουν ακομα να μαθουν μια δουλεια ωστε να μην μεινουν ποτε ανεργα.............
αλλιως.....μπορουν ανετα να κανουν το χατηρι των γονειων τους και να σπουδασουν.......φυσικοι.....μαθηματικοι........πολιτικοι μηχανικοι............γιατροι............εμενα ο γαμπρος μου ειναι α καπετανειος και περνα πολυ καλα και εχει ασφαλως οσα χρειαζεται και πολλα περισσοτερα.....

vroum-vroum

# 15 στις 8/7/2010
author
Γυναίκα / 29 / Σε σχέση
Ν. Δράμας / Προσοτσάνη
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 151
Μπα, ό,τι και να πεις αν δεν τους αρέσεις σαν σύνολο δε σε παίρνουν!
Ημουν πεθερόπληκτη κ αδερφόπληκτη...τώρα τι είμαι? Αεροσυνοδόπληκτη???
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε