Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

επαγγελμα: οδηγος ταξι

Σελίδα : 1

sak67

# 1 στις 16/7/2010
author
Ανδρας / 52 / Διαζευγμένος
Ν. Θεσσαλονίκης / Πυλαία
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 38
'Aρεσαν+: 0%

επαγγελμα: οδηγος ταξι

Καλησπερα σε ολους. Λογω του οτι σκεφτομαι να δουλεψω σαν οδηγος ταξι θα με βοηθουσε ιδιαιτερα εαν καποιος γνωριζε καποια πραγματα οσον αφορα τα εσοδα κυριως. Τις δυσκολιες τις γνωριζω και τις κατανοω αλλα για τα εσοδα προς το παρον δεν εχω ιδεα.Εαν καποιος μπορει να βοηθησει θα το εκτιμουσα.
Ευχαριστω.
Υ.Γ. Μιλαω για Θεσσαλονικη

# 2 στις 16/7/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
φίλε μου απο 1/7/10 έγινε υποχρεωτικό το να κόβεις απόδειξη και να αποδίδεις ΦΠΑ. Κυνηγάνε πολύ το ταξί αυτόν το καιρό με ελέγχους στα παραπάνω αλλά και τη διπλή-τριπλη μίσθωση με τσουχτερά πρόστιμα.
Η δουλειά έχει πέσει στο μισό(για Θεσνίκη μιλάω) καθώς την απόδοση ΦΠΑ την πληρώνουν οι πελάτες οι οποίοι ήδη λιγοστέψανε λόγω κρίσης..Θα φορολογείται στο τέλος κανονικά βάση ταμειακής..

Πολύ άσχημη εποχή για το ταξί...αμφιβάλω αν θα βρεις ταξί να δουλέψεις σαν οδηγός..
Επίσης την απόδοση ΦΠΑ σκεφτονται να την κάνουν απο 11% σε 23%, (δηλ πολεμανε οσο δεν πάει το ταξί,θέλει να το εξαφανίσει αυτή η κυβέρνηση)

Κατα τα άλλα και σαν οδηγός τις παλαιότερες εποχές αν δουλευες καλά έβγαζες αρκετά λεφτά, για τώρα τι άλλο να σου πω...

livelusulina

# 3 στις 16/7/2010
author
Γυναίκα / 41 / Παντρεμένη
Ν. Θεσσαλονίκης / Οσσα
Θέματα: 17
Απαντήσεις: 26.563

Παράθεση:
Originally posted by anisixos_
φίλε μου απο 1/7/10 έγινε υποχρεωτικό το να κόβεις απόδειξη και να αποδίδεις ΦΠΑ. Κυνηγάνε πολύ το ταξί αυτόν το καιρό με ελέγχους στα παραπάνω αλλά και τη διπλή-τριπλη μίσθωση με τσουχτερά πρόστιμα.
Η δουλειά έχει πέσει στο μισό(για Θεσνίκη μιλάω) καθώς την απόδοση ΦΠΑ την πληρώνουν οι πελάτες οι οποίοι ήδη λιγοστέψανε λόγω κρίσης..Θα φορολογείται στο τέλος κανονικά βάση ταμειακής..

Πολύ άσχημη εποχή για το ταξί...αμφιβάλω αν θα βρεις ταξί να δουλέψεις σαν οδηγός..
Επίσης την απόδοση ΦΠΑ σκεφτονται να την κάνουν απο 11% σε 23%, (δηλ πολεμανε οσο δεν πάει το ταξί,θέλει να το εξαφανίσει αυτή η κυβέρνηση)

Κατα τα άλλα και σαν οδηγός τις παλαιότερες εποχές αν δουλευες καλά έβγαζες αρκετά λεφτά, για τώρα τι άλλο να σου πω...

να σε ρωτησω κατι?
οταν πας να δουλεψεις σε ταξι...πληρωνεσαι με ποσοστα απο αυτα που βγαζεις?
δινεις καποιο ''ενοικιο''να το πω και οτι βγαζεις το κρατας?
καυσιμα και τετοια απο μισα με τον ιδιοκτητη του ταξι?
μιλουσαμε με καποιον φιλο και σκεφτεται να βγαλει αδεια για ταξι..
εγω βλεπω οτι η δουλεια εχει πεσει και δεν νομιζω οτι ειναι οτι καλυτερο τωρα κατι τετοιο...για Θεσ/νικη λεω και εγω...
εχω αποριες...
αν ξερεις....
οτι δεν λυνεται...κοβεται!

# 4 στις 23/7/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Originally posted by livelusulina

Παράθεση:

να σε ρωτησω κατι?
εγω βλεπω οτι η δουλεια εχει πεσει και δεν νομιζω οτι ειναι οτι καλυτερο τωρα κατι τετοιο...για Θεσ/νικη λεω και εγω...
εχω αποριες...
αν ξερεις....

Μάλλον εννοείς να βγάλει δίπλωμα ταξί..
Συνήθως καθορίζουν το ωράριο του και δίνει ένα ποσο ο οδηγός..
Άλλοι λειτουργούν ανάλογα με τα χιλιόμετρα..
Άλλοι το νοικιάζουν..

όπως είπα η δουλειά έχει πέσει πολύ και πέσει πολύ και ένας ιδιοκτήτης πολύ δύσκολα θα ανεβάσει κάποιον οδηγό ο οποίος μπορεί να κάνει κάποια παράβαση και να τρέχει ο ιδιοκτήτης..

Αν ενδιαφέρεται για αγορά άδειας και εκεί έχει πέσει πολύ η άδεια αλλά πάλι είναι πολλά τα λεφτά..

livelusulina

# 5 στις 27/7/2010
author
Γυναίκα / 41 / Παντρεμένη
Ν. Θεσσαλονίκης / Οσσα
Θέματα: 17
Απαντήσεις: 26.563

Παράθεση:

Παράθεση:
Originally posted by livelusulina

Παράθεση:

να σε ρωτησω κατι?
εχω αποριες...
αν ξερεις....

Μάλλον εννοείς να βγάλει δίπλωμα ταξί..
Συνήθως καθορίζουν το ωράριο του και δίνει ένα ποσο ο οδηγός..
Άλλοι λειτουργούν ανάλογα με τα χιλιόμετρα..
Άλλοι το νοικιάζουν..

όπως είπα η δουλειά έχει πέσει πολύ και πέσει πολύ και ένας ιδιοκτήτης πολύ δύσκολα θα ανεβάσει κάποιον οδηγό ο οποίος μπορεί να κάνει κάποια παράβαση και να τρέχει ο ιδιοκτήτης..

Αν ενδιαφέρεται για αγορά άδειας και εκεί έχει πέσει πολύ η άδεια αλλά πάλι είναι πολλά τα λεφτά..

σ'ευχαριστω
για οδηγος ελεγε...ως σκεψη προς το παρον...
οτι δεν λυνεται...κοβεται!

dias8

# 6 στις 21/8/2010
author
Ανδρας / 58 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Πειραιάς) / Πειραιάς
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 30

γβ

αν δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο και αναγκαστικα ταξι....ακου...α)πρεπει να εχεις μεγαλο στομαχι??? υπομονη για να μη παθουν τα νευρα σου!! ΕΧΕΙς??β) πρεπει να εισαι καπως γυμνασμενος για να μην πιανεσαι γρηγορα!!! ΕΙΣΑΙ ??? γ) απο υγεια δεν πρεπει να εχεις προβλημα με νεφρα!προστατη! γενικα προβλημα ουρησης! ΕΧΕΙΣ ?? δ) να εισαι απο φυση σου τσιγκουνης γιατι η δουλειεια θα σε κανει καρμιρη!!(ταριφααας) ΕΙΣΑΙ?? ε)να εχεις ιμαντικες ικανοτητες(παντετες) για να δουλευεις παλιο ταχι γιατι ειναι χαλασμενα κ σαραβαλενια!! ΕΧΕΙΣ ???? ζ)να εισαι μαγκας κ ξερολας γιατι ενας ταχιτζης πρεπει να ειναι.. ΕΙΣΑΙ???? η)να εχεις στην ακρη καμια χιλιαδα !! ε γιατι!!......35 ε ενοικιο..20-25 ε καυσιμα...17 ε ΙΚΑ....περιπου 80!! στην βαρδια σου μακαρι αν δεν κλεψεις να μαζεψεις με 10-12 ωρ.σ η μ ε ρ α α α ...100!! ΕΧΕΙΣ ???
αααν εχεις τα προσοντα αυτα φιλε μου!!!!! μην σταματας ....τρεεεξεεε

Glaros21

# 7 στις 6/10/2010
author
Ανδρας / 30 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 20
χαχαχα καλο ποστ το τελευταιο. Τα λεει ολα

saniok

# 8 στις 28/2/2011