Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

ΑΔΕΙΑ ΑΝΕΥ ΑΠΟΔΟΧΩΝ

Σελίδα : 1

DESPINAKI

# 1 στις 19/7/2010
author
Γυναίκα / 45 / Παντρεμένη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 9
'Aρεσαν+: 0%

Αδεια ανευ αποδοχων

ΕΙΜΑΙ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ. ΠΗΡΑ ΤΟ 6ΜΗΝΟ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΓΕΝΝΗΣΑ. Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΜΟΥ ΤΑ ΠΗΡΕ. ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΚΛΕΙΣΑ ΧΡΟΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑ, ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΕ ΑΠΟΛΥΣΕΙ ΛΟΓΩ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗΣ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΤΟΥ ΝΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΩ.
ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΑΔΕΙΕΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΝΕΥ ΑΠΟΔΟΧΩΝ, ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΔΟΥΛΕΙΑ. ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΑΝΕΥ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΣΥΓΚΑΤΑΘΕΣΗ ΜΟΥ?

DESPINAKI

# 2 στις 19/7/2010
author
Γυναίκα / 45 / Παντρεμένη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 9
SOS.
ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΣ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΠΑΡΑΚΑΛΩ

Luccu

# 3 στις 19/7/2010
author
Γυναίκα / 43 / Ελεύθερη
Αλλη χώρα
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 153
δλδ. εσύ ρώτησες στην επιθεώρηση εργασίας και έμαθες για το επιπλέον 6μηνο αλλά για κάτι τόσο απλό όσο οι "άδεια άνευ αποδοχών" ρωτάς ένα μάτσο αγνώστους για να πάρεις μια υπεύθυνη άποψη ??

τι ανευθυνότητα είναι αυτή ??
ναι - φυσικά και μπορεί (αλλιώς δε θα το έκανε ρισκάροντας καταγγελία)

και : απο που έβγαλες εσύ το συμπέρασμα ότι αυτός είναι ο τρόπος του για να υποχρεώσει σε παραίτηση ??

του τρέχει η δουλειά από τα πατζάκια και προσλαμβάνει έκτακτο προσωπικό για να ανταπεξέλθει ενώ εσένα σ έχει φλομώσει στις άνευ αποδοχών ??

ή είναι δική σου κουτοπονηριά γιατί έτσι θα λειτουργούσες αν ήσουν στη θέση του (γιατί συνήθως κρίνουμε τους άλλους με το τρόπο που σκεπτόμαστε οι ίδιοι)

κι όμως ... εξακολουθούν να γίνονται θαύματα!!

j-dreamer

# 4 στις 19/7/2010
author
Ανδρας / 49 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ψυχικό
Απαντήσεις: 125
Φίλη, για το συγκεκριμένο που ρωτάς δεν ξέρω. Κατά τα άλλα είσαι ίδια περιπτωση με τη γυναίκα μου. Κι εκείνη επειδη τόλμησε να πάρει το εξάμηνο, της έκοψε την καλημέρα. Μόλις γύρισε στη δουλειά την έστειλε δυσμενή στην άλλη άκρη του λεκανοπεδίου για να την αναγκάσει να παραιτηθεί. Ομως δεν του κανε τη χάρη. Τελικά την απέλυσε. Φυσικά την αποζημίωση την έδωσε με δόσεις.
Κάτι τέτοια ΑΝΑΝΔΡΑ ΚΑΘΑΡΜΑΤΑ που δε σέβονται το ιερότερο πράγμα που είναι η δημιουργία μιας νέας ζωής πρέπει να μένουν για πάντα άτεκνοι και να ΕΚΤΕΛΟΥΝΤΑΙ ΔΗΜΟΣΙΩΣ.
Για το θέμα σου επικοινώνησε αμέσως με την επιθεώρηση εργασίας της περιοχής σου για να μάθεις τα δικαιώματα σου.
ξ-δρεαμερ

tromokratimeni

# 5 στις 19/7/2010
author
Γυναίκα / 57 / Διαζευγμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Παπάγου
Θέματα: 17
Απαντήσεις: 1.899
Δεν μου ακούγεται νόμιμο απο τη στιγμή που εσύ δεν έχεις υπογράψει τη σχετική αίτηση , την οποία αφου εγκρίνει ο εργοδότης οφείλει να πρωτοκολλήσει και στο Ι.Κ.Α..

Με κάθε επιφύλαξη σου κάνω copy/paste μια απάντηση που βρήκα στο Google και αφορά ερώτηση ίδια με τη δική σου.

"Πηγαινετε στην επιθεωρηση εργασιας, επειδη αυτο που εκανε ο εργοδοτης δεν επιτρεπεται.

Φροντιστε να μην δεχτειτε να σταματησετε να εργαζεσθε, παρα μονο οταν σας παρεχουν την κανονικη (ετησια) αδεια εργασιας, στην οποια περιλαμβανεται η υπογραφη του εργαζομενου στο βιβλιο αδειων και ο εργαζομενος λαμβανει οπωσδηποτε τις αποδοχες του επιδοματος αδειας με την εναρξη της αδειας.

Να ξερετε οτι δεν μπορει ενας εργοδοτης να σας σταματησει να εργαζεσθε με το ετσι θελω, χωρις να αιτιολογει εγγραφως την ενεργεια του και αυτο μαλιστα για συγκεκριμενες περιπτωσεις.

Για παραδειγμα, αν αυριο καποιος παει αυριο στην εργασια του, ο εργοδοτης δεν μπορει να τον σταματησει στην πορτα.

Εχει δικαιωμα ο εργαζομενος να επιστρεψει με συνοδεια αστυνομικου και να υποχρεωσει τον εργοδοτη να τον δεχθει."
A blind man once asked a wise man: "can there b anything worse than losng ur eye sight?" The wise man replied: yes.. Losing your vision..

j-dreamer

# 6 στις 19/7/2010
author
φίλη lucu τέτοια σοβαρά θέματα δε σηκώνουν ούτε πλάκα ούτε κυνισμο.
Να σε έβλεπα στη θέση μας...
ξ-δρεαμερ

Luccu

# 7 στις 19/7/2010
author
Γυναίκα / 43 / Ελεύθερη
Αλλη χώρα
έχω βρεθεί στη "θέση" σας

και έχω δει και πολλές αντίστοιχες περιπτώσεις
υπάρχουν σωστοί και μη-σωστοί εργοδότες
και με τον ίδιο ακριβώς τρόπο,
υπάρχουν σωστοί και μη-σωστοί εργαζόμενοι
ένας σωστός εργοδότης (εργαζόμενος) φαίνεται από την αρχή της επαγγελματικής σχέσης και μια εγκυμοσύνη από πλευράς μιας σωστής εργαζόμενης δεν αποτελεί πρόβλημα για την επιχείρηση
(δεν είναι κυνισμός το να λες τα πράγματα ως έχουν και να μην προσπαθείς να τα ωραιοποιήσεις - δεν έχουν όλοι οι εργαζόμενοι δίκιο και δεν έχουν όλοι οι εργοδότες άδικο

το να υποστηρίζεις κάτι τέτοιο είναι μορφή ρατσισμού βασισμένη στην ιδιότητα του καθένα σε μια σχέση εργασίας )
@tromokratimeni
διάβασε προσεκτικά την παράθεση σου η οποία είναι απάντηση στην ερώτηση αν ο εργοδότης μπορεί να σε υποχρεώσει σε άδεια άνευ αποδοχών ενώ σου χρωστά ακόμα την κανονική σου ετήσια άδεια

η θεματοθέτρια , δε νομίζω ότι ανέφερε κάπου κάτι τέτοιο
(άσε που το σύνηθες από πλευράς νέων μητέρων είναι να κολλάνε στο εξάμηνο και ότι υπόλοιπα αδείας έχουν προκειμένου να επιμηκύνουν το χρονικό διάστημα που θα μείνουν με το νεογέννητο)
κι επειδή τα των εργατικών αλλάζουν πολύ συχνά, επιτρέψτε μου να επιμείνω:
αρμόδιος φορέας για υπεύθυνες πληροφορίες δεν είναι ούτε εμείς (με τις όποιες εμπειρίες μας) ούτε το Google

είναι η επιθεώρηση εργασίας και η επίσημη ιστοσελίδα της

tromokratimeni

# 8 στις 19/7/2010
author

Παράθεση:
Originally posted by Luccu

και έχω δει και πολλές αντίστοιχες περιπτώσεις
υπάρχουν σωστοί και μη-σωστοί εργοδότες
και με τον ίδιο ακριβώς τρόπο,
υπάρχουν σωστοί και μη-σωστοί εργαζόμενοι
ένας σωστός εργοδότης (εργαζόμενος) φαίνεται από την αρχή της επαγγελματικής σχέσης και μια εγκυμοσύνη από πλευράς μιας σωστής εργαζόμενης δεν αποτελεί πρόβλημα για την επιχείρηση
(δεν είναι κυνισμός το να λες τα πράγματα ως έχουν και να μην προσπαθείς να τα ωραιοποιήσεις - δεν έχουν όλοι οι εργαζόμενοι δίκιο και δεν έχουν όλοι οι εργοδότες άδικο

το να υποστηρίζεις κάτι τέτοιο είναι μορφή ρατσισμού βασισμένη στην ιδιότητα του καθένα σε μια σχέση εργασίας )
@tromokratimeni
διάβασε προσεκτικά την παράθεση σου η οποία είναι απάντηση στην ερώτηση αν ο εργοδότης μπορεί να σε υποχρεώσει σε άδεια άνευ αποδοχών ενώ σου χρωστά ακόμα την κανονική σου ετήσια άδεια

η θεματοθέτρια , δε νομίζω ότι ανέφερε κάπου κάτι τέτοιο
(άσε που το σύνηθες από πλευράς νέων μητέρων είναι να κολλάνε στο εξάμηνο και ότι υπόλοιπα αδείας έχουν προκειμένου να επιμηκύνουν το χρονικό διάστημα που θα μείνουν με το νεογέννητο)
κι επειδή τα των εργατικών αλλάζουν πολύ συχνά, επιτρέψτε μου να επιμείνω:
αρμόδιος φορέας για υπεύθυνες πληροφορίες δεν είναι ούτε εμείς (με τις όποιες εμπειρίες μας) ούτε το Google

είναι η επιθεώρηση εργασίας και η επίσημη ιστοσελίδα της

Luccu δεν έχω λόγο να διαφωνήσω μαζί σου.

Η ερώτηση ήταν ακριβώς η ίδια και η απάντηση προτρέπει να απευθυνθεί στην επιθεώρηση εργασίας αρχικά. Προφανώς ο απαντών κάλυψε όλες τις πιθανότητες με αυτά που έγραψε.
Εξάλλου γι αυτό έγραψα "με κάθε επιφύλαξη".
A blind man once asked a wise man: "can there b anything worse than losng ur eye sight?" The wise man replied: yes.. Losing your vision..

j-dreamer

# 9 στις 20/7/2010
author

Παράθεση:

Αν ήταν κακη εργαζόμενη δεν θα την είχε καταλάβει στα 10 χρόνια που δούλευε εκει;
Καιρός να σταματήσει αυτό το νεοφιλελεύθερο παραμύθι, ότι όταν δεν πάει καλά μια επιχείρηση φταιει ο άπληστος εργαζόμενος που ρουφάει το αίμα του κακόμοιρου του επιχειρηματία που προσπαθει πως και πως να τα βγάλει πέρα (να συντηρήσει τη μερσεντε, το σκάφος, την πισίνα τη γκόμενα κτλ). Εξάλλου στην Ελλάδα οι επιχειρήσεις πτωχεύουν, οι επιχειρηματίες όχι.
Η χρήση της εξάμηνης άδειας μητρότητας είναι νόμιμο δικαίωμα, αλλά και περα για πέρα ΗΘΙΚΟ. Η απόλυση μετά ένα έτος απο τον τοκετό επειδή έγινε χρήση του εξαμήνου μπορεί να είναι νόμιμη αλλά πέρα για πέρα ΑΝΗΘΙΚΗ.
Εξάλλου ο εργοδότης δικαιούται επιδοτούμενο υπάλληλο γι αυτο το χρον. διάστημα, και το επίδομα της αδειούχου το καταβάλλει ο ΟΑΕΔ.

ξ-δρεαμερ

Luccu

# 10 στις 20/7/2010
author
Γυναίκα / 43 / Ελεύθερη
Αλλη χώρα
Αν ήταν κακη εργαζόμενη δεν θα την είχε καταλάβει στα 10 χρόνια που δούλευε εκει;

ξέρεις πόσοι και πόσοι κακοί εργαζόμενοι υπάρχουν σε μεγάλες εταιρίες (από αυτούς που την ώρα που πληρώνονται για να δουλεύουν αυτοί παίζουν στο δωρεάν ίντερνετ, μιλάνε με τις ώρες για προσωπικά τους θέματα στα δωρεάν τηλέφωνα, χρεώνουν ότι μπορούν περισσότερο ως "εξοδα κίνησης" στους δωρεάν εταιρικούς λογ/σμούς" , παίρνουν για τα παιδιά στο σπίτι από τη δωρεάν γραφική ύλη κλπ κλπ κλπ και δεν απολύονται επειδή τα'χουν καλά με τους προισταμένους τους ?? ε??

ή επειδή έχουν "βύσματα" διαφόρων ειδών ?? )

Καιρός να σταματήσει αυτό το νεοφιλελεύθερο παραμύθι, ότι όταν δεν πάει καλά μια επιχείρηση φταιει ο άπληστος εργαζόμενος που ρουφάει το αίμα του κακόμοιρου του επιχειρηματία που προσπαθει πως και πως να τα βγάλει πέρα (να συντηρήσει τη μερσεντε, το σκάφος, την πισίνα τη γκόμενα κτλ).

καιρός επίσης να εξαφανιστεί η αριστερίστικη ανοησία ότι ΟΛΟΙ οι
εργοδότες είναι κακοί και μόνο τους μέλημα είναι να ρουφήξουν το αίμα του κακόμοιρου του εργαζομένου

και ότι όταν μια επιχείρηση δεν πάει καλά φταίει το αφεντικό που τα τρώει με τις γκόμενες στα μπουζούκια και ότι ΟΛΟΙ οι εργαζόμενοι ΠΟΤΕ δεν έχουν καμία απολύτως ευθύνη για το αν η επιχείρηση πέσει έξω

(γιατί εγώ πχ έχω πολλές περιπτώσεις "πωλητών" που προκειμένου να εξασφαλίσουν τα μπόνους τους, φόρτωναν τις επιχειρήσεις που τους πλήρωναν με φέσια επιταγές και μαιμού συναλλαγματικές και μόλις τα πράγματα ζόριζαν, απλά δήλωναν παραίτηση επειδή αυτό που τους ενδιέφερε ήταν το χρυσό αυγό και όχι το καλό της κότας που το έκανε)

Η χρήση της εξάμηνης άδειας μητρότητας είναι νόμιμο δικαίωμα, αλλά και περα για πέρα ΗΘΙΚΟ.

κανένας δεν το αμφισβήτησε αυτό, οπότε κράτα το υφάκι για εκεί που σε παίρνει
Η απόλυση μετά ένα έτος απο τον τοκετό επειδή έγινε χρήση του εξαμήνου μπορεί να είναι νόμιμη αλλά πέρα για πέρα ΑΝΗΘΙΚΗ.
Ανήθικο είναι επίσης αυτό που κάνουν πολλές "τίμιες" εργαζόμενες από τη στιγμή που μένουν έγκυες: έχοντας στο μυαλό τους την αδυναμία απόλυσης τους, αλλάζουν τα φώτα στους εργοδότες τους για να τους υποχρεώσουν αυτές στο να τις απολύσουν κάτω από το τραπέζι και να εισπράξουν περισσότερα χρήματα

γυναίκα είμαι - ξέρω

και το αρχικό μου σχόλιο δεν μπορείς να το αντιπαρέλθεις:

ένας υπεύθυνος και λογικός άνθρωπος - μια υπεύθυνη και λογική εργαζόμενη που αδικείται - όχι που "νομίζει ότι αδικείται" - γνωρίζει και που να απευθυνθεί για να μάθει τι μπορεί να κάνει προκειμένου να διεκδικήσει αυτά που της πρέπουν

και αυτό σίγουρα ΔΕΝ είναι ένα οποιοδήποτε site και ένα μάτσο άγνωστοι άνθρωποι
αυτά

# 11 στις 20/7/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Χμμμ επειδη καποιοι εργαζομενοι κλεβουν το χαρτι απο τις τουαλετες τοτε ετσι ειναι ολοι οι εργαζομενοι..

Μαλιστα..

Επισης οι γυναικες μενουν επιτηδες εγκυες.. μαλιστα..

Επισης θα προτιμουσαν να δουλευουν παρα να ηταν σπιτακι τους με το ενος χρονων παιδι τους που τωρα λεει λεξουλες.. μαλιστα..

Επισης οι εργοδοτες ειναι κακομοιρηδες που δινουν δουλεια και δεν κερδιζουν φραγκο... και δινουν τα χρηματα ΝΑ ΕΤΣΙ.. ΤΖΑΜΠΑ.. σαμπως ο υπαλληλος δεν κανει δουλεια.. σαμπως ο ταβερνιαρης σερβιρει αυτος.. σαμπως ο εμπορος πουλαει αυτος, σαμπως.. σαμπως σαμπως..

Δεν το συζητω.. υπαρχουν μερικα κωλ..δα που εκμεταλλευονται την επιχειρηση .. ομως υπαρχουν και ΚΑΤΙ ΕΡΓΟΔΟΤΕΣ κωλ..δα που ειναι να τα χαστουκιζεις απο το πρωι μεχρι το βραδυ και στο τελος να τους ριχνεις και μια ρουχαλα για να δροσιζονται.

ΟΜΩΣ LUCCU δεν περνουμε ουτε του ενος κωλ..παίδου το μερος ουτε του αλλου ... συμφωνεις μεχρι εκει? Τα κωλ...δα και απο τη μια και απο την αλλη μερια την ιδια μουρη εχουνε! Γιατι επιτιθεσαι στη κοπελα και στους συνδικτιους λες και υποστηριζουν αυτοι τα κωλ..δα.. ?

j-dreamer

# 12 στις 21/7/2010
author
luccu
Εντάξει, το καταλάβαμε οτι εισαι με την πλευρά της εργοδοσίας ή και εργοδότρια η ίδια. Με αυτά που γράφεις για τις εγκύους απαξιώνεις τι ίδιο σου το φύλο και τη μητρότητα.
Δεν ξέρω αν έχεις παιδιά, αλλα σκέψου να σε πετάνε απ΄τη δουλειά σου ΜΟΝΟ και ΜΟΝΟ γιατί γέννησες. Προφανώς το θεωρείς δικαιολογημένο αν ετσι συμφερει το "αφεντικο" αρσενικο ή θηλυκο. Αυτο κι αν είναι ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ.
Το βαρύ υφάκι το βλέπουμε στα δικα σου γραφόμενα, που αντιβαίνουν στη στοιχειώδη λογική.
Α, και δεν απάντησες στην τελαυταία μου παράγραφο για τις επιδοτήσεις...
Ετσι όπως πάμε ο εργοδότης δε θα πληρώνει μία. Κατα τα άλλα θα συμβάλλει στην "αναπτυξη"
ξ-δρεαμερ

Luccu

# 13 στις 21/7/2010
author
Γυναίκα / 43 / Ελεύθερη
Αλλη χώρα
μισθωτή στον ιδιωτικό τομέα είμαι πολλά χρόνια τώρα

κι έχω δει και περάσει πολλά
δεν θεωρώ ότι επιτίθεμαι όταν αρνούμαι να φορέσω παρωπίδες και λέω τα πράγματα με το όνομα τους ούτε ότι απαξιώνω το φύλο μου όταν αρνούμαι να υποστηρίξω τα κακώς κείμενα άλλων γυναικών, απλά και μόνο επειδή είμαι κι εγώ γυναίκα

δεν έμαθα να κάνω τα στραβά μάτια στις άδικες συμπεριφορές ούτε να φοβάμαι να τις αναδείξω ή να τις κριτικάρω

είτε σας αρέσει να το ακούτε είτε όχι υπάρχουν σωστοί εργοδότες (πολλοί) και υπάρχουν κακοί ερζαζόμενοι (επίσης πολλοί)
όποιος είναι σκεπτόμενος και διαθέτει καθαρό μυαλό, μπορεί να αντιληφθεί πολύ εύκολα ότι η σχέση εργοδότη-εργαζόμενου δεν πρέπει να είναι μια συνεχής αντιπαράθεση μιας και ο καθένας χρειάζεται τον άλλο για την επιβίωση του
sunnyeyes , αυτά που είπες τα είπες μόνη σου - εγώ ούτε τα ανέφερα ούτε εμμέσως τα υπαινίχθηκα

δεν μίλησα για κωλ@xaρτα - μίλησα για τα εξυπνοπούλια που δημιούργησαν τα junk bonds ... "υπάλληλοι γραφείου" ήταν πριν γίνουν "μανατζαρέοι" ... μίλησα για όλους αυτούς που κωλ@βαράνε στο ίντερνετ από το γραφείο τους την ώρα που πληρώνονται για να δουλέψουν (γιατί μη μου πεις ότι πχ. όλοι αυτοί που κυκλοφορούν τις πρωινές, και όχι μόνο, ώρες στις διάφορες σελίδες κοινωνικής δικτύωσης είναι φοιτητές σε διακοπές και νοικοκυρές που δεν έχουν να κάνουν τίποτα καλύτερο για να σκοτώσουν την ώρα τους, ε?? ) μίλησα για την πρώην συνάδελφο μου που με το που έμεινε έγκυος είχε το θράσσος να κοκορεύεται για το πως τα έκανε πλακάκια με τον γυναικολόγο της και χωρίς να έχει προβλήματα μας τρέλανε στις άδειες (πριν) και πως όταν με το καλό γύρισε, περνούσε όλη της την ημέρα στο τηλέφωνο μιλώντας για το μωρό με όλους τους συγγενείς και φίλους, φορτώνοντας τη δουλειά της στους άλλους και όταν της γινόταν παρατήρηση από τον διευθυντή απαντούσε κυνικά "είμαι νέα μητέρα - δεν μπορείς να με απολύσεις" ... μίλησα για συγκεκριμένους ανθρώπους - πωλητές - που έβαλαν χοντρά μέσα συγκεκριμμένη εταιρία που τα αφεντικά έκαναν την ανοησία να πληρώνουν μπόνους επί του τζίρου των πωλήσεων και όχι επί των πραγματικά εισπραχθέντων ...
από εκεί και πέρα μπορείτε να πείτε ότι επιπλέον θέλετε (και να διαστρεβλώσετε επίσης ότι από αυτά που είπα δεν σας αρέσει να ακούτε)

αν δεν μάθετε να βλέπετε καθαρές εικόνες και προτιμάτε την εύκολη λύση του μαζικού τσουβαλιάσματος ανάλογα με την ιδιότητα που έχει ο καθένας (εργοδότης - εργαζόμενος), δεν έχω να συζητήσω τίποτα άλλο μαζί σας
η οπτική μου γωνία είναι κατά πολύ ευρύτερη από τη δική σας

# 14 στις 21/7/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Δεν μου λες luccu? Μια απορια.. Στην πραγματικη σου ζωη συννενοησε με τους αλλου ανθρωπους ή οπως και εδω, τα ιδια?
Θαρρω πως δεν διαβαζεις (ουτε τα δικα σου λεμε τωρα).. αν δεν ακους και το ιδιο, τοτε θα αντιμετωπιζεις προβλημα. Ελπιζω να ειναι μονο στο φορουμ.

tromokratimeni

# 15 στις 21/7/2010
author

Παράθεση:

αν δεν μάθετε να βλέπετε καθαρές εικόνες και προτιμάτε την εύκολη λύση του μαζικού τσουβαλιάσματος ανάλογα με την ιδιότητα που έχει ο καθένας (εργοδότης - εργαζόμενος), δεν έχω να συζητήσω τίποτα άλλο μαζί σας
η οπτική μου γωνία είναι κατά πολύ ευρύτερη από τη δική σας

Και εγώ έχω μια απορία.

Αυτή η ακραία επιθετικότητα με την οποία αντιμετώπισες την θεματοθέτρια, πηγάζει απο την ευρύτατη οπτική σου γωνία;

Εκτός και αν τη γνωρίζεις προσωπικά, προς τι το τσουβάλιασμα της εκ μέρους σου στον τορβά "του κακού εργαζόμενου";

Επειδή έκανε στο φόρουμ μια ερώτηση και όχι στην επιθεώρηση εργασίας;.
και που ξέρεις εσύ κάτω απο ποιές συνθήκες έκανε την ερώτηση εδώ και έβγαλες και ετυμηγορία;

Να σου πω την αμαρτία μου; Η αντίδραση σου εμένα προσωπικά δε μου δείχνει ευρύ οπτικό πέδιο... περισσότερο με παραπέμπει σε λανθάνουσα μνησικακία επειδή δικοί σου προσωπικοί παράγοντες και συνθήκες δε σου έχουν επιτρέψει να μπείς και εσύ στο κακό τσουβάλι.
Μπορείς να εκτοξεύσεις όσους λίβελους επιθυμείς. Απο την στιγμή που δεν τους στηρίζεις με επιχειρήματα κατά της θεματοθέτριας, εκθέτεις τον εαυτό σου στην ίδια ακριβως αντιμετώπιση απο άλλους.
ΥΓ. Είμαι ελεύθερος επαγγελματίας. Δεν έχω ούτε αφεντικά, ούτε υπαλλήλους.

# 16 στις 5/8/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by tromokratimeni
Να σου πω την αμαρτία μου; Η αντίδραση σου εμένα προσωπικά δε μου δείχνει ευρύ οπτικό πέδιο... περισσότερο με παραπέμπει σε λανθάνουσα μνησικακία επειδή δικοί σου προσωπικοί παράγοντες και συνθήκες δε σου έχουν επιτρέψει να μπείς και εσύ στο κακό τσουβάλι.

Α κι εδώ τα ίδια είχαμε;
Κατάλαβα.

tromokratimeni

# 17 στις 5/8/2010
author

Παράθεση:
Originally posted by zoumeri
Α κι εδώ τα ίδια είχαμε;
Κατάλαβα.

Εύγε σου που κατάλαβες

Κέρδισες επαξίως ένα λουκούμι.

power-wind

# 18 στις 5/8/2010
author
Ανδρας / 37 / Σε σχέση
Ν. Αρτας / Αρτα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 45
συμβουλεψου εναν δικηγορο.
Ζ η τ ω ω ω ω ...

johnrafale

# 19 στις 14/8/2010
author
Ανδρας / 35 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αιγάλεω
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 1

Αδεια ανευ αποδοχων

Παράθεση:
Originally posted by DESPINAKI
ΕΙΜΑΙ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ. ΠΗΡΑ ΤΟ 6ΜΗΝΟ ΛΟΓΩ ΤΟΥ ΟΤΙ ΓΕΝΝΗΣΑ. Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΜΟΥ ΤΑ ΠΗΡΕ. ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΕΚΛΕΙΣΑ ΧΡΟΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΡΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΗΣΑ, ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΕ ΑΠΟΛΥΣΕΙ ΛΟΓΩ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗΣ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΕ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΤΟΥ ΝΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΩ.
ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΑΔΕΙΕΣ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΑΝΕΥ ΑΠΟΔΟΧΩΝ, ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΔΟΥΛΕΙΑ. ΕΧΕΙ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΝΑ ΜΟΥ ΔΙΝΕΙ ΑΝΕΥ ΑΠΟΔΟΧΩΝ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΣΥΓΚΑΤΑΘΕΣΗ ΜΟΥ?

Απο την στιγμη που εχεις υπολοιπο κανονινκης αδειας πρεπει να σου κραταει απο αυτες τις μερες.Αδεια ανευ αποδοχων επιτρεπεται στον εργοδοτη να δινει μονο και μονο οταν κλεινει και η ιδια η εταιρια(για διαφορους λογους) και μπορει να δωσει ανευ αποδοχων στους υπαλληλους του,αλλιως δεν επιτρεπεται<<απαγορευεται>> να σου δωσει ανευ αποδοχων αδεια(τουλαχιστον χωρις την δικια σου συγκαταθεση).
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε