Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗ ΜΙΣΘΩΝ/ΥΠΕΡΩΡΙΕΣ/ΕΝΣΗΜΑ ΜΙΣΑ

Σελίδα : 1

nimfi

# 1 στις 22/7/2010
author
Γυναίκα / 34 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 2
'Aρεσαν+: 0%

Καθυστερηση μισθων/υπερωριεσ/ενσημα μισα

ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΕΠΙΧΕΙΡΙΣΗ ΑΠΤΟΝ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΜΕΧΡΙ ΤΩΡΑ,10ΩΡΟ ΩΡΑΡΙΟ, ΜΙΣΘΟΣ 8ΑΩΡΟΥ Κ ΕΝΣΗΜΑ 22 ΤΟΜΗΝΑ.ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΟΥ ΕΝΩ ΕΠΙΑΣΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΣΤΙΣ 23 ΟΚΤΩΒΡΗ, ΜΕ ΤΗ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΙΑ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΛΑΘΟΣ ΤΗΣ ΛΟΓΙΣΤΡΙΑΣ! Η ΣΥΜΒΑΣΗ ΜΟΥ ΛΙΓΕΙ ΣΤΙΣ 30 ΙΟΥΛΙΟΥ, ΑΛΛΑ ΤΟΥΣ ΕΙΠΑ ΠΩΣ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΙΣ 30 Κ ΠΩΣ ΣΤΑΜΑΤΩ ΣΤΙΣ 29 ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΖΗΤΗΣΑΝ ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ. ΕΛΕΓΑΝ ΠΩΣ ΘΑ ΠΛΗΡΩΝΟΜΑΣΤΑΝ ΑΡΧΕΣ ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ, ΑΛΛΑ ΕΓΩ ΤΟΥΣ ΤΟ ΖΗΤΗΣΑ (ΓΙΑ ΜΕΝΑ) ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕΧΡΙ Κ ΤΙΣ 29, ΓΙΑΤΙ ΘΑ ΕΛΕΙΠΑ ΟΛΟΝ ΤΟΝ ΑΥΓΟΥΣΤΟ Κ ΔΕ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΑ ΠΑΡΩ ΤΟΤΕ. ΙΣΧΥΕΙ ΤΟ ΟΤΙ ΥΠΟΧΡΕΟΥΤΑΙ ΝΑ ΔΩΣΕΙ ΤΟ ΜΙΣΘΟ ΤΟΥ ΙΟΥΛΙΟΥ ΤΕΛΙΩΝΟΝΤΑΣ ΕΓΩ ΑΠΟΚΕΙ, ΕΝΩ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΑΠΟΖΗΜΕΙΩΣΗ, ΑΔΕΙΑ ΚΛΠ. ΜΠΟΡΕΙ Κ ΑΡΓΟΤΕΡΑ..??...ΙΣΧΥΕΙ ΕΠΙΣΗΣ ΠΩΣ ΑΝ ΚΑΝΩ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΣΤΗΝ ΕΠΙΘ. ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΛΙΞΕΙ Κ ΝΩΡΙΤΕΡΑ Η ΣΥΜΒΑΣΗ..? ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΓΕΝΙΚΑ ΝΑ ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΩ Κ ΜΕΧΡΙ ΠΟΤΕ..?..ΤΙ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟ Κ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΕΧΕΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΜΟΥ ΝΑ ΜΟΥ ΚΑΤΑΒΑΛΛΕΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ..??...ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ!!!

Luccu

# 2 στις 23/7/2010
author
Γυναίκα / 43 / Ελεύθερη
Αλλη χώρα
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 153
ΕΚΤΟΣ ΑΥΤΟΥ ΕΝΩ ΕΠΙΑΣΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΠΡΟΣΛΗΨΗ ΣΤΙΣ 23 ΟΚΤΩΒΡΗ
μπορεί και όντως να έγινε λάθος - εφόσον το αποδέχθηκες σιωπηλώς τότε (με το να μην κάνεις καταγγελία), ξέχνα το ως επιχείρημα τώρα

Η ΣΥΜΒΑΣΗ ΜΟΥ ΛΙΓΕΙ ΣΤΙΣ 30 ΙΟΥΛΙΟΥ ....ΤΟΥΣ ΕΙΠΑ ΠΩΣ ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΩ ΣΤΙΣ 30 Κ ΠΩΣ ΣΤΑΜΑΤΩ ΣΤΙΣ 29 ΓΙΑΤΙ ΜΕ ΖΗΤΗΣΑΝ ΚΑΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ

ΕΝΩ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΑΠΟΖΗΜΕΙΩΣΗ, ΑΔΕΙΑ ΚΛΠ.
άρα προσλήφθηκες με σύμβαση ορισμένου χρόνου και άρα στη λήξη της σύμβασης αν δεν ανανεωθεί, ο εργοδότης δεν υποχρεούται να σου καταβάλλει καμία απολύτως αποζημίωση (εκτός δε μιλάμε για σύμβαση αλλά για συμβόλαιο και υπάρχει όρος που να προβλέπει κάτι τέτοιο - κάτι που δε νομίζω ότι ισχύει στη δική σου περίπτωση)

επιπλέον, με το να δηλώσεις ότι θα σταματήσεις στις 29/7, σημαίνει ότι παραιτήθηκες οικειοθελώς και επομένως όχι απλά δε δικαιούσαι αποζημίωσης αλλά αν πέσεις σε εργοδότη-στραβόξυλο, αν δεν έχεις δώσει εγκαίρως προειδοποίηση μπορεί εκείνος να σου ζητήσει αποζημίωση για τη ζημιά της ξαφνικής σου αποχώρησης

(δεν ισχύει για την περίπτωση σου αλλά υφίσταται ως διεκδίκηση)
οικονομικά, ο εργοδότης σου πρέπει να σου καταβάλλει ότι μισθούς χρωστά μέχρι τις 29/7 + άδεια / επίδομα αδείας ανάλογα με την σύμβαση σου

δικαιούσαι επίσης αναλογία δώρου Χριστουγέννων (την οποία έχει δικαίωμα να την καταβάλλει εάν επιθυμεί στις ημερομηνίες που πληρώνεται το δώρο Χριστουγέννων)

κανονικά στις 29 του μήνα που είναι η τελευταία ημέρα εργασίας σου, θα πρέπει να σε εξωφλήσει (πλην του ΔΧ)

από εκεί και πέρα η μία ημέρα καθυστέρησης (το να σε πληρώσει στις 30/7) μπορεί να συμβεί για χίλιους - δυο λόγους (να βγάζει μαζικά μισθοδοσία, να βασίζεται σε κάποιο λογιστή, να έχει ρευστότητα από την τράπεζα τη συγκεκριμμένη ημερομηνία)

μη γινόμαστε παράλογοι

αν εσύ έχεις κανονίσει να φύγεις για διακοπές στις 30 του μήνα, δώσε του λογαριασμό τραπέζης να σου τα κάνει κατάθεση ή κάνε εξουσιοδότηση σε κάποιο δικό σου άνθρωπο να πάει να εισπράξει για λογαριασμό σου

αναφέρεις επίσης καταγγελία στον ΟΑΕΔ ...

γιατί ??? για την μία ημέρα ??? είπαμε - ας είμαστε λογικοί
και στον ΟΑΕΔ το ίδιο θα σου πουν

για τα 22 ένσημα (αντί για τα 25 το μήνα) ??
μισθωτή ήσουν ή ωρομίσθια ??
(γιατί αν ήσουν μισθωτή, σημαίνει ότι υπέγραψες σύμβαση για μειωμένο ωράριο = λιγότερες από 8 ώρες ημερησίως)

νομίζω ότι ήσουν ωρομίσθια
(και βρίσκω ανήθικο το να αποδεχθούμε τους όρους εργασίας που μας προσφέρονται και όταν λήξει η σύμβαση μας να τους καταγγείλουμε)
τελειώνοντας να πω ότι και εσύ ρωτάς στο λάθος σημείο ....
πάρε αντίγραφο της σύμβασης σου και πήγαινε στον ΟΑΕΔ και ρώτα να σε ενημερώσουν υπεύθυνα οι άνθρωποι που γνωρίζουν γι αυτά τα πράγματα καλύτερα από τον καθένα μας

(να είσαι σίγουρη ότι αν υπάρχει λόγος για να κάνεις καταγγελία, θα σου το συστήσουν οι ίδιοι)

κι όμως ... εξακολουθούν να γίνονται θαύματα!!

nimfi

# 3 στις 23/7/2010
author
Γυναίκα / 34 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 2
Ευχαριστώ για τις απαντησεις σου!..Ηταν διευκρινεστατες!!..
Οταν ειδα την ημερομ/νια προσληψης, σαφως κ αντεδρασα και καθολου δε το αποδεχτηκα!..Τραβαγα ζορια κιολας τοτε γιατι δε μου φταναν τα ενσημα που μουβαζε ωστε να αναννεώσω το βιβλιάριο υγείας μου,πουχα κ καποιο προβλημα. Αντιθετως τοτε ειπα να μην μεινει ετσι, αλλα στους επομενους μηνες να μου προσθετε τα ενσημα που μου εκοβε.Δε το εκανε βεβαια. Και δε νομιζω πως ηταν και λαθος αφού αυτο το "λαθος" δεν εγινε μονο σε μένα αλλα κ σε αλλον υπάλληλο.
Για την αποζημείωση όντως έμαθα πως δε δικαιουμε, πήρα τηλ. στην επιθεωρηση εργασιας κ με ενημερωσαν. Μου συστησαν να κάνω καταγγελια για τα ενσημα (οπως κ τοχω σκοπό-γτ απτην αρχή δε συμφωνησα ετσι καθως αφου μουκαναν τη προσληψη μουλεγαν πως μπορει σε κανα μηνα-2 να μου βαζουν ολα τα δεδουλευμενα ενσημα κ δε τοκαναν)Στα χαρτιά φαίνεται πως δουλεύω 6 ώρες, δηλ.μισθωτή.
Είναι περίεργα όντως ταφεντικά γιαυτό και φρόντισα κ τους ενημέρωσα 2 βδομάδες πριν. Όλη τη χρονιά η δική τους στάση ήταν μια έτσι μια αλλιώς, ενώ εγώ ήμουν ξεκάθαρη απτην αρχη για το τι ζητουσα.
..Όπως και ναχει..ευχαρστώ κ πάλι για τις απαντήσεις σας, με βοήθησαν αρκετά!!
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε