Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Καλυτερη ηλικια για γαμο

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

Eli1990

# 1 στις 18/8/2010
author
Γυναίκα / 33 / Ελεύθερη
Ν. Λάρισας / Συκούριο
Θέματα: 49
Απαντήσεις: 177
'Aρεσαν+: 0%

Καλυτερη ηλικια για γαμο

Ποια πιστευετε οτι ειναι η καλυτερη ηλικια για να παντρευτεις κανεις,να κανεις παιδια;
Εγω νομιζω οτι γυρω στα 30 και ισως πιο μετα καλα ειναι.Πιο πριν ειναι μαλλον νωρις.Εσεις τι λετε;Αλωστε εχω διαβαζει οτι οσο πιο νεος παντρευεται κανεις τοσο μεγαλυτερες ειναι οι πιθανοτητες να χωρισει κανεις.

Θελω περισσοτερη συμμετοχη στο θεμα μου σε σχεση με την συμμετοχη σας στα υπολοιπα θεματα μου

Eli1990

# 2 στις 18/8/2010
author
Γυναίκα / 33 / Ελεύθερη
Ν. Λάρισας / Συκούριο
Εχω την αισθηση οτι οι περισσοτεροι ανδρες θελουν να παντρευονται γυρω στα 30 και μαι γυναικα που ειναι γυρω στα 25 η 26 με 27.

Οι γυναικες απο την αλλη εχουν το αγχος να παντρευτουν οταν φτανουν τα 30 με αποτελεσμα να κανουν συμβιβασμους που δεν θα εκαναν εαν ηταν νεωτερες.
Και κατι αλλο που ειμαι σχεδον σιγουρη ειναι οτι συνηθως ειναι οι ανδρες που θελουν να παντρευονται και οι γυναικες ειναι αυτες που δισταζουν.Γενικοτερα νομιζω οτι οι ανδρες θελουν να βρουν μια για να βολευτουν.οι γυναικες επιθυμουν πιο πολυ να ειναι ανεξαρτητες και αν δεν φτασουν τα 30 δεν βλεπουν με πολυ καλο ματι το γαμο.Παντα σχεδον ειναι ο αντρας που κανει την προταση γαμου.

Αντιθετως στο θεμα της αποκτησης παιδιου νομιζω οτι οι ανδρες δισταζουν πιο πολυ και δεχονται πιεση απο τις γυναικες για να κανουν μαζι παιδι.

Dardana

# 3 στις 18/8/2010
author
Γυναίκα / 51 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651

Παράθεση:
Originally posted by Eli1990
Ποια πιστευετε οτι ειναι η καλυτερη ηλικια για να παντρευτεις κανεις,να κανεις παιδια;
Εγω νομιζω οτι γυρω στα 30 και ισως πιο μετα καλα ειναι.Πιο πριν ειναι μαλλον νωρις.Εσεις τι λετε;Αλωστε εχω διαβαζει οτι οσο πιο νεος παντρευεται κανεις τοσο μεγαλυτερες ειναι οι πιθανοτητες να χωρισει κανεις.

Θελω περισσοτερη συμμετοχη στο θεμα μου σε σχεση με την συμμετοχη σας στα υπολοιπα θεματα μου

η καλυτερη ηλικια ειναι τα 80. εχεις χορτασεις απ' ολα, και επιπλεον δε σε παιρνει να κανεις μαλακιες..

και οντως, οσο πιο μεγαλος παντρευεσαι, τοσο λιγοτερο πιθανον ειναι να χωρισεις, αφου πιο πιθανον ειναι να σε χωρισει ο θανατος.

οσο για παιδια, τι να τα κανεις;; θα'χεις τις δικες σου πάνες ν'αλλαζεις.
Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

tanton-

# 4 στις 18/8/2010
author
Ανδρας / 68 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 31
Απαντήσεις: 1.862
Για τους άντρες
Καμιά ηλικία. Όλες είναι κακές ηλικίες για γάμο.

Για τις γυναίκες
Γύρω στα 25
Ώστε μέχρι τα σαράντα να έχουν κάνει τους δυο γάμους που τους αναλογούν…
Και μετά να ζήσουν την υπόλοιπη ζωή τους
Ελεύθερες κα ωραίες.

dylanthomas

# 5 στις 18/8/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Ο άντρας, ο φουκαράς, ο κακομοίρης, που ζεί μόνο για να δημιουργήσει ελεύθερα σκεπτόμενες σαραντάρες!!!!!

tanton-

# 6 στις 18/8/2010
author
Ανδρας / 68 / Διαζευγμένος
Θέματα: 31
Απαντήσεις: 1.862
Έχω την εντύπωση ότι αυτό το παιδί με καταλαβαίνει
( και πάλι δεν είμαι σίγουρος! )

Therion

# 7 στις 18/8/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Και κατι αλλο που ειμαι σχεδον σιγουρη ειναι οτι συνηθως ειναι οι ανδρες που θελουν να παντρευονται και οι γυναικες ειναι αυτες που δισταζουν.Γενικοτερα νομιζω οτι οι ανδρες θελουν να βρουν μια για να βολευτουν.οι γυναικες επιθυμουν πιο πολυ να ειναι ανεξαρτητες και αν δεν φτασουν τα 30 δεν βλεπουν με πολυ καλο ματι το γαμο.Παντα σχεδον ειναι ο αντρας που κανει την προταση γαμου.

Τοp ντεμέκ μπούρδας και κοτσάνας.

modexristos

# 8 στις 18/8/2010
author
Ανδρας / 49 / Ελεύθερος
Θέματα: 13
Απαντήσεις: 7.888

Παράθεση:
Originally posted by Therion

Τοp ντεμέκ μπούρδας και κοτσάνας.

Τα'χεις διαβασει ολα και το γραφεις αυτο ;
Γιατι εχει και χειροτερα.
Ετσι ειναι, αν ετσι πιστευεις οτι ειναι.

modexristos

# 9 στις 18/8/2010
author
Ανδρας / 49 / Ελεύθερος
Θέματα: 13
Απαντήσεις: 7.888

Παράθεση:

Ασε μας καλη μου να παρουμε καμια ανασα !
Με 40 βαθμους εξω και 22 μεσα, μην μας βομβαρδιζεις ετσι ασυστολα,
γιατι ειναι και μεγαλα παιδγια εδω μεσα.
Ετσι ειναι, αν ετσι πιστευεις οτι ειναι.

KOLORS

# 10 στις 19/8/2010
author
Ανδρας / 58 / Παντρεμένος
Τατζικιστάν
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 2.737

Παράθεση:
Originally posted by modexristos

Παράθεση:

Ασε μας καλη μου να παρουμε καμια ανασα !
Με 40 βαθμους εξω και 22 μεσα, μην μας βομβαρδιζεις ετσι ασυστολα,
γιατι ειναι και μεγαλα παιδγια εδω μεσα.

να δω τι θα κανουμε ετσι και αποφασισει να κανει και στριπτιζ για να μας δελεασει να γραφουμε..

# 11 στις 19/8/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Ζαμε των ζαμων!!!

# 12 στις 19/8/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Εχω την αισθηση οτι οι περισσοτεροι ανδρες θελουν να παντρευονται γυρω στα 30 και μαι γυναικα που ειναι γυρω στα 25 η 26 με 27.

Οι γυναικες απο την αλλη εχουν το αγχος να παντρευτουν οταν φτανουν τα 30 με αποτελεσμα να κανουν συμβιβασμους που δεν θα εκαναν εαν ηταν νεωτερες.

Αντιθετως στο θεμα της αποκτησης παιδιου νομιζω οτι οι ανδρες δισταζουν πιο πολυ και δεχονται πιεση απο τις γυναικες για να κανουν μαζι παιδι.

Πολύ μεστή ανάλυση ... (αν και ξέρω κάτι χωριά στην Ινδία που κάνουν πρόταση γάμου οι γυναίκες...)

Έχεις σπουδάσει κοινωνιολογία ?

MARILYN1975

# 13 στις 19/8/2010
author
Γυναίκα / 48 / Παντρεμένη
Κύπρος
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 1.158
Xrusaete, to ixeres oti stis Filippines plirwnoun oi antres gia na paroun ti nufi????

kai malista ta xrimata ta pernoun oi giagiades!!!

An ginotan kati tetoio kai stin Ellada den tha pantrevotan kaneis
Everybody looks for an angel!!! I found mine!!!

Eli1990

# 14 στις 19/8/2010
author
Γυναίκα / 33 / Ελεύθερη
Ν. Λάρισας / Συκούριο

Παράθεση:
Originally posted by Xrusaetos

Παράθεση:

Πολύ μεστή ανάλυση ... (αν και ξέρω κάτι χωριά στην Ινδία που κάνουν πρόταση γάμου οι γυναίκες...)

Έχεις σπουδάσει κοινωνιολογία ?

Ποια αναλυση,δεν εκανα καμια αναλυση
Δεν εχω σπουδασει κοινωνιολογια.Don't shoot me

Ειναι μια εικονα που εχω σχηματισει.Πιθανον να κανω λαθος.Τελικα δεν ειναι οι αντρες που επιθυμουν πιο πολυ τον γαμο και οι γυναικες που δισταζουν;Λαθος καταλαβα Therion και modexristo;

anatritos

# 15 στις 19/8/2010
author
Ανδρας / 61 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Βριλήσσια
Θέματα: 9
Απαντήσεις: 1.311
Το πολυ στα 30, μια γυναικα και ενας αντρας πρεπει να εχουν τεκνοποισει, βιολογικα μιλωντας.

Η γονιμοτητα της γυναικας μειωνεται μετα τα 30
και στους αντρες, η τεστοστερονη αρχιζει και μειωνεται κατα 1% καθε χρονο,
επισης μετα τα 30.
Τα υγιη παιδια πρεπει να εχουν νεους και υγιεις γονεις.
Η παραταση του οριου ειναι καπως... εγωιστικη.

Eli1990

# 16 στις 19/8/2010
author
Γυναίκα / 33 / Ελεύθερη
Ν. Λάρισας / Συκούριο

Παράθεση:
Originally posted by anatritos
Το πολυ στα 30, μια γυναικα και ενας αντρας πρεπει να εχουν τεκνοποισει, βιολογικα μιλωντας.

Η γονιμοτητα της γυναικας μειωνεται απο τα 30
και στους αντρες, η τεστοστερονη αρχιζει και μειωνεται κατα 1% καθε χρονο,
επισης μετα τα 30.
Τα υγιη παιδια πρεπει να εχουν νεους και υγιεις γονεις.
Η παραταση του οριου ειναι καπως... εγωιστικη.

Γιατι θεωρεις οτι ειναι εγωιστικη;
Ειχα διαβασει οτι η γονιμοτητα της γυναικας μειωνεται μετα τα 35 ενω στον ανδρα στα 40.Δεν αληθευει;
ΑΠΟΒΟΛΕΣ. Φθάνουν το 50% των κυήσεων μετά την ηλικία των 35, ενώ το 10-15% σε νεώτερες ηλικίες.
Όριο τα 35 ή τα 40;
Η ηλικία των 35 ετών, ως αρχή μιας περιόδου όπου αυξάνονται οι πιθανές επιπλοκές μιας εγκυμοσύνης, είναι ένα εικονικό όριο, με την έννοια ότι δεν συμβαίνει κάποια δραματική αλλαγή στον οργανισμό της γυναίκας την ημέρα των 35ων γενεθλίων της. Σε αυτό συγκλίνουν σήμερα οι περισσότεροι μαιευτήρες, οι οποίοι θεωρούν πια ως όριο επιφυλακής τα 40 χρόνια. Στα 35, υποστηρίζουν, οι κίνδυνοι τόσο για τη μητέρα όσο και για το έμβρυο είναι σχεδόν οι ίδιοι με αυτούς που αντιμετωπίζουν οι μικρότερες σε ηλικία μέλλουσες μητέρες. Γιατί όμως άλλαξε το ηλικιακό όριο βίωσης της μητρότητας; Οι παλαιότερες επιστημονικές μελέτες περιελάμβαναν έγκυες ηλικίας 35 ετών και πάνω, χωρίς να γίνεται διαχωρισμός γι' αυτές που είχαν περάσει τα 40 χρόνια. Επιπλέον, σύμφωνα με επιστημονικές μελέτες προηγούμενων δεκαετιών, οι γυναίκες αντιμετώπιζαν προβλήματα υγείας σε μικρότερες ηλικίες, πολλές είχαν πολυμελείς οικογένειες και οι συνθήκες ζωής ήταν δυσκολότερες από τις σημερινές.

Σίγουρα λοιπόν οι σημερινές 35άρες θωρούνται ακόμη νέες και η εγκυμοσύνη τους αντιμετωπίζεται ως φυσιολογική. Τα τελευταία χρόνια, όπου χάρη στην εξωσωματική γονιμοποίηση πολλές γυναίκες αποκτούν παιδιά μετά την ηλικία των 40, οι έρευνες έχουν επικεντρωθεί στη συγκεκριμένη δεκαετία. Έτσι, οι επιστήμονες συμπεραίνουν πως οι κίνδυνοι επιπλοκών για τη μητέρα και το έμβρυο αρχίζουν να αυξάνουν στις εγκυμοσύνες κατά την τέταρτη πλέον δεκαετία της ζωής της γυναίκας.

Eli1990

# 17 στις 19/8/2010
author
Γυναίκα / 33 / Ελεύθερη
Ν. Λάρισας / Συκούριο
ηλικία του πατέρα
Μεμονωμένες μελέτες που έχουν εκπονηθεί διεθνώς δίνουν ενδείξεις πως στο 25-30% των περιστατικών με «Σύνδρομο Down» το ελαττωματικό χρωμόσωμα μπορεί να ανήκει στον πατέρα. Φαίνεται επίσης πως υπάρχει αύξηση στη συχνότητα εμφάνισης του συγκεκριμένου συνδρόμου όταν ο πατέρας είναι άνω των 50-55 ετών. Ωστόσο, ο συσχετισμός αυτός είναι ασθενέστερος απ' ό,τι στην περίπτωση της ηλικίας της μητέρας. Δεν ισχύει όμως το ίδιο για μη χρωμοσωμικές ανωμαλίες που παρουσιάζουν κάποια έμβρυα, στις οποίες οι πιθανότητες είναι αυξημένες, όταν όμως ο πατέρας είναι μεγάλης ηλικίας.

Πιθανότατα, τα επόμενα χρόνια να ξεκαθαριστεί περισσότερο ο ρόλος της ηλικίας του πατέρα και οι ειδικοί να διαθέτουν περισσότερα και σαφέστερα στοιχεία.

Πρώτο ή τρίτο παιδί μετά τα 40;
Οι εκτιμήσεις των γυναικολόγων για τις γυναίκες που είναι ήδη μητέρες και μένουν ξανά έγκυες μετά τα 40 είναι θετικές, αφού ο κίνδυνος επιπλοκών (π.χ. προ-εκλαμψία) είναι ίσως μικρότερος σε αυτές τις περιπτώσεις. Και πάλι όμως ο παράγοντας της ηλικίας σε σχέση με αυτόν της εξωσωματικής προκαλεί σύγχυση, αφού οι γυναίκες που έχουν και άλλα παιδιά δεν μένουν έγκυες με αυτή τη μέθοδο, ακόμη κι αν βρίσκονται σε προχωρημένη ηλικία.

Εγκυμοσύνη αυξημένης προσοχής
Οι πιθανότητες επιπλοκών που αναφέραμε δεν σημαίνουν απαραιτήτως ότι κάθε γυναίκα που περιμένει παιδί σε μεγαλύτερη ηλικία πρέπει να «πατάει στα αβγά»! Αν δεν υπάρχει κάποιο γνωστό πρόβλημα υγείας, οι γυναίκες που αποφασίζουν να αποκτήσουν παιδί μετά τα 40 τους θα πρέπει να ακολουθούν ακριβώς τον ίδιο συστηματικό έλεγχο όπως κάθε έγκυος. Αν υπάρξουν κίνδυνοι επιπλοκών, θα φανεί στην πορεία της εγκυμοσύνης, οπότε η φροντίδα και οι εξετάσεις θα προσαρμοστούν ανάλογα με την περίπτωση.

Η χαρά της μητρότητας σε μεγαλύτερη ηλικία
Οι γυναίκες που γεύονται τη μητρότητα μετά τα 35 ή τα 40 είναι πιθανόν πιο κατασταλαγμένες και ώριμες να ανταποκριθούν στις ανάγκες του παιδιού τους. Έχουν ήδη ασχοληθεί με την καριέρα τους, έχουν «ζήσει τη ζωή τους» και έχουν κατακτήσει την κοινωνική καταξίωση που επιθυμούν, ώστε είναι πλέον έτοιμες, οπλισμένες με μεγαλύτερη υπομονή και αντοχή, να ενδυθούν την ιδιότητα του γονιού.

Όλες οι γυναίκες έχουν δικαίωμα να γίνουν μητέρες
Η περίπτωση της 66χρονης γυναίκας στο εξωτερικό που απέκτησε παιδί με εξωσωματική γονιμοποίηση θέτει για άλλη μια φορά ηθικά και ιατρικά διλήμματα. Κι αν το ηθικό μέρος είναι δύσκολο να προσεγγιστεί, στο θέμα της εγκυμοσύνης οι περισσότεροι επιστήμονες συμφωνούν πως δεν υπάρχει ηλικιακό όριο ασφαλείας, απλά είναι γνωστό πως, όσο αυξάνει η ηλικία της γυναίκας, τόσο αυξάνουν και οι κίνδυνοι.

Αρκετές γυναίκες πλέον έχουν καταφέρει να μείνουν έγκυες μετά τα 45 τους, είτε μέσω δότριας είτε με δικά τους ωάρια. Αυτές σίγουρα αντιμετωπίζουν αυξημένο κίνδυνο, ωστόσο μπροστά στην έντονη ανάγκη τους να γίνουν μητέρες ο μαιευτήρας οφείλει να εισακούσει την επιθυμία τους και με φροντίδα και αυξημένη παρακολούθηση να τις βοηθήσει να αποκτήσουν παιδί.

elix_geo

# 18 στις 19/8/2010
author
Ανδρας / 70 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 277
Απαντήσεις: 8.590

Παράθεση:

Η καλύτερη ηλικία είναι τα 20.
Καιρός λοιπόν κι εσύ να παντρευτείς και να αρχίσεις άλλου είδους αναρτήσεις!!!

(μπας και ηρεμήσουμε)
YES I DOES... Το μόνο που ζητάω είναι να μην προκαλεί και υποτιμάει τη νοημοσύνη μου ο οποιοσδήποτε ανεγκέφαλος, αριβίστας, διψασμένος για εξουσία έναντι οποιουδήποτε τιμήματος, λαϊκιστής πολιτικός! Θα συμμαχήσω και με το διάβολο, είχε πει κάποτε! Θέλουμε γκούλαγκ με αιρ κοντίσιον!

Eli1990

# 19 στις 19/8/2010
author
Γυναίκα / 33 / Ελεύθερη
Ν. Λάρισας / Συκούριο

Παράθεση:
Originally posted by elix_geo

Παράθεση:

Η καλύτερη ηλικία είναι τα 20.
Καιρός λοιπόν κι εσύ να παντρευτείς και να αρχίσεις άλλου είδους αναρτήσεις!!!

(μπας και ηρεμήσουμε)

Καλα παω να παντρευτω.:>:>

anatritos

# 20 στις 20/8/2010
author
Ανδρας / 61 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Βριλήσσια
Θέματα: 9
Απαντήσεις: 1.311

Παράθεση:
Γιατι θεωρεις οτι ειναι εγωιστικη;

Γιατι το παιδι το κανουμε... για το παιδι και οχι για μας.

Κι αυτο που πρεπει πρωτα να κοιταμε ειναι να του δωσουμε κατα το δυνατον
τα καλυτερα "υλικα", σωματικα και αλλα.
Μετα τα 30, οι πιθανοτητες να φορτωσουμε το εμβρυο με καποιες "ανωμαλιες"
αυξανονται με γεωμετρικη προοδο. Γι' αυτο και οι γυναικες κανουν προγενετικο
ελεγχο μετα τα 30.

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε

Ο τρόπος λειτουργίας και οι κανόνες των forum του Sxeseis αλλάζουν!

Για λίγες ημέρες και μέχρι την ολοκλήρωση αυτών των αλλαγών η δυνατότητα αποστολής νέων θεμάτων και απαντήσεων δεν είναι θα δυνατή.

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση.