Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Χωροταξικό πρόβλημα πριν το γάμο

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

mouritsa84

# 21 στις 31/8/2010
author
Γυναίκα / 39 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Μαρούσι
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 16
'Aρεσαν+: 0%
Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον σας! Δεν περίμενα τέτοια ανταπόκριση και χαίρομαι πολύ γιατί αντιμετωπίζω τέτοια κατάσταση που δεν έχω την πολυτέλεια ούτε με φίλους μου να το συζητήσω κι ετσι σας αισθάνομαι εδώ!

Να διευκρινίσω κάποια πράγματα για να γίνω πιο κατανοητή και να μπορέσετε κι εσείς να με βοηθήσετε!

Ο λόγος που θέλω να το επισπεύσω είναι ένα πρόβλημα σοβαρό στην οικογένειά μου...και ξέρω οτι ένα τέτοιο ευτυχές γεγονός θα έδινε χαρά εκεί που υπάρχει πολύς πόνος, άγχος, αγωνία ακόμα και για το άυριο.

Σπίτι έχω κι εγώ και μπορούμε να μείνουμε εκεί αλλά το θέμα είναι συναισθηματικό με τους γονείς του. Δεν θέλει λόγω ηλικίας (είναι αρκετά μεγάλοι) αλλά και συναισθηματικά να τους αφήσει. Τι να τους αφήσει δηλ? 20-30 λεπτά μακριά θα είναι! Ελεος!

Με τους γονείς του ιδιαίτερα παρε δώσε δεν έχουμέ οπότε δεν τους ξέρω τόσο καλά αλλά όσο διακριτικοί και να είναι εγώ φοβάμαι οτι δεν θα αντέξω μια τέτοια κατάσταση πάνω κάτω. Κι ενώ του πρότεινα να μείνουμε ενδιάμεσα (ούτε καν στο δικό μου σπίτι-παρόλου που έχουμε σοβαρό πρόβλημα στην οικογένια!) δεν θέλει.

Δεν ξέρω τι να κάνω...Εχω στενοχωρηθεί τόσο που αν δεν κάνει πίσω σχετικά σύντομα σκέφτομαι ακόμα και το χωρισμό.

aseglio

# 22 στις 31/8/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Πες του οτι χωρίζετε και φύγε. Θα έρθει τρέχοντας και θα δεχτεί ό,τι θες.

morgoth

# 23 στις 31/8/2010
author
Ανδρας / 46 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 3.461
θες τον προ των ευθυνών του... αμα σε παντρευτεί πρέπει να σε εχει πάνω απολους... δε θα πεθάνουν οι γεροι αμα μένετε μισή ώρα πιο κει...

# 24 στις 31/8/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Δύσκολα τα πράγματα ομολογουμένως. Τώρα που μένει? με τους γονείς του ή στο σπίτι του κάτω απο τους δικούς του?

Κοίτα αντικειμενικά αν τα δούμε τα πράγματα και εσύ θέλεις να επισπεύσεις το γάμο για να φέρεις χαρά στους δικούς σου- κάτι που δεν θα έπρεπε να κάνεις κατά την άποψή μου, αν δεν είσαι 1000% σίγουρη- και εκείνος δεν θέλει με το γάμο του να αφήσει μόνους τους ηλικιωμένους γονείς του. Βέβαια είναι λίγο τραβηγμένο απο τη στιγμή που ζουν και οι δυο και όχι μόνο ο ένας!!! Τώρα απο την άλλη πλευρά, να έχετε δύο σπίτια δικά σας και να μένετε σε ενοίκιο?? Θα μου πεις είναι μία μέση λύση!!! Εκ πρώτης όψεως έχεις τα δίκια σου, αφήνεις την ιδιοκτησία σου, ζητάς να κάνει το ίδιο και ο σύντροφός σου προκειμένου να είστε μόνοι σας.

Το μόνο που με βάζει σε σκέψεις είναι το γεγονός ότι "βιάζεσαι" προς χάριν των δικών σου και "τσινάς" για χάρη των δικών του. Πρόσεξέ το λίγο αυτό. Μπορεί να κάνεις λανθασμένες κινήσεις.

Dardana

# 25 στις 31/8/2010
author
Γυναίκα / 51 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651

Παράθεση:
Originally posted by why72
Αν θέλουν, η πεθερά και ο πεθερός, η μαμά και ο μπαμπάς να ανακατευτούν δεν πα να είναι πάνω κάτω, 2 στενά παραπέρα, ένα δήμο μακρία ή και πόλη!!!! Θα ανακατευτούν. Τα τηλέφωνα γι' αυτό υπάρχουν!!!! Και οι επισκέψεις στα ξαφνικά γιατί δήθεν περνούσαν απο εκεί κοντά!!!

Γνώμη μου είναι η θεματοθέτρια πρώτα να τους γνωρίσει, να βολιδοσκοπήσει και να ψυχανεμιστεί στην κατάσταση και μετά να αποφασίσει. Να μη φαίνεται και απόλυτη χωρίς να ξέρει. Στην τελική στο χέρι τους είναι να βάλουν όρους και όρια και να τα τηρήσουν σαν ζευγάρι. Οι γονείς του ενός ή του άλλου, όταν αποκτήσεις παιδιά είναι τεράστια βοήθεια.

η πεθερα κι ο πεθερος, η μανα κι ο πατερας ανακατευονται οσο τους το επιτρεπουμε εμεις. δεν υπαρχει γονιος που δεν θα εκφερει αποψη για κατι καποια στιγμη ή δε θα κανει σχολιο, άλλοι ηθελημενα κι άλλοι αθελα. το θεμα ειναι τι σχεση εχει το παιδι με τους γονεις και ποσο ειναι ή οχι προσκολλημενο σε αυτους ή συναισθηματικα εξαρτημενο. επισης πολλα παιδια μπερδευουν το σεβασμο προς του γονεις με άλλα πραγματα..δινοντας τους το δικαιωμα και τον χώρο να παρεμβαινουν και να ελεγχουν ή να χειραγωγουν. αυτα τα πραγματα ειναι που κανουν τη διαφορά, κι οχι τοσο το που ή ποσο κοντα μενουν. γιατι οπως ειπες, αμα θελει ο γονιος να ανακατευτει, μια χαρα το κανει κι απ' το τηλεφωνο, με σχολια και ''φυτιλιές''.

διαβαζοντας τωρα και το τελευταιο σχολιο της θεματοθετριας, κρινω οτι εχει δικιο τελικα που ανησυχει. γιατι ο καλος της προφανως ειναι προσκολλημενος στους γονεις περισσοτερο απ' οσο θα'πρεπε...κι αν ταυτοχρονα οι γονεις ασκουν επιτηδευμενα επιρροη επανω του, τοτε δεν αποκλειεται να υπαρξουν προβληματα. το οτι μαλιστα "συζητα" μια αποσταση μερικων λεπτων, και εμμενει στην προτιμηση του να μεινουν στο ιδιο μερος, τη στιγμη που υπαρχουν και εναλλαχτικες..νομιζω οτι ειναι λιγο επιφοβο.
απο την άλλη ομως μπορει να'ναι μονο η ανησυχια του. εδω που τα λεμε, αν δε ζησει μαζι του η κοπελα δε θα μαθει ποτέ σιγουρα.

απο την αλλη, εσυ βιαζεσαι να παντρευτεις προκειμενου να δωσεις χαρα στους γονεις να σε δουνε νυφουλα, αλλά σε χαλαει που εκεινος σκεφτεται επισης τους δικους του. δες το λιγο αυτο.
Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

mouritsa84

# 26 στις 31/8/2010
author
Γυναίκα / 39 / Σε σχέση
Σας ευχαριστώ και πάλι όλους για τη βοήθειά σας.

Να διευκρινίσω οτι με το παιδί έχουμε μια ΄καλή κατα τ' άλλα σχέση και οτι λόγω εκκρεμότητας σε σπουδές μου αλλά και αναποφασιστηκότητας από την πλευρά του για το που θα μείνουμε δεν αποφασιζα κι εγώ να παντρευτούμε.
Κατα τ΄αλλα εκείνος πάντοτε έθιγε το θέμα της επισημοποίησης και αρκετές φορές έλεγε και για παιδί.
Και τώρα που εγώ του θέτω το θέμα επι τάπητος και τον καλώ να πάρουμε μια απόφαση, εκείνος σκέφτεται τους γονείς του. Μήπως είναι εγωιστικό από την πλευρά του?
Τι να πω?

Ολα μαζί....Ενος κακού....μύρια....

fefgati

# 27 στις 31/8/2010
author
Γυναίκα / 38 / Σε σχέση
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 36
Όταν είναι σε μια σχέση και το ζευγάρι αγαπιέται, δεν βάζει τους γονείς του πάνω από όλα αλλά τη σχέση του. Ποτέ δεν πρέπει να παντρεύεσαι αν δεν είσαι ερωτευμένη, για τους γονείς σου, όταν υπάρχει αγάπη μόνο από την μία μεριά, για την περιουσία και από αυθορμητισμό. Στην εποχή μας ιδιαίτερα είναι σχεδόν σίγουρο θα καταλήξει σε διαζύγιο.
Είσαι μικρή και αφού και εσύ και το αγόρι σου βάζετε πιο πάνω τους γονείς σας δεν αγαπιέστε αρκετά. Δε θα κρατήσει ο γάμος.
Επίσης, εντάξει μπορεί να χαρούν οι δικοί σου με το γάμο αλλά δε θα είναι αυτοί στο κρεβάτι σου κάθε βράδυ, ούτε θα αντιμετωπίσουν αυτοί τα προβλήματα που έχει ο κάθε γάμος αν έχει, όλα μια ιδέα είναι και δεν νομίζω οι γονείς να σε πιέζουν για να κάνεις αυτό τον γάμο, αυτό που θέλουν είναι να είσαι ευτυχισμένη με γάμο ή χωρίς.

meandothers

# 28 στις 31/8/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Ήδη σκέφτεσαι, ότι αν ζήσεις πάνω από τα πεθερικά, σε χαλάει...
Φαντάσου να γίνει κιόλας.
Από την στιγμή που έχεις και προσωπικά βιώματα
και καλημέρα να σου λέει η πεθερά σου, θα σου γυρνάνε τ' άντερα
σαν να σε σκυλόβρισε...
Τώρα που είναι νωρίς, ξεκαθάρισε ότι δεν ζεις με τους δικούς του.
Αν αγαπιέστε πραγματικά θα βρεθεί η λύση.
Να χαίρεστε που έχετε κι ένα σπίτι να νοικιάσετε.
Μην υποκύψεις αν πραγματικά δεν το θέλεις...θα το μετανιώσεις.
Σου μιλάω εκ πείρας...(Δεν μένουμε πάνω κάτω -ΔΟΞΑ ΤΟ ΘΕΟ-
αλλά πάρα πολύ κοντά...και ούτε κι αυτό έπρεπε να το δεχτώ)...σε άλλη
πόλη μη σου πω...
Το μακριά και αγαπημένοι...είναι σοφότατο!!

TAKHS1

# 29 στις 31/8/2010
author
Ανδρας / 66 / Ελεύθερος
Θέματα: 8
Απαντήσεις: 4.258

Παράθεση:
Originally posted by mouritsa84
Να διευκρινίσω κάποια πράγματα για να γίνω πιο κατανοητή και να μπορέσετε κι εσείς να με βοηθήσετε!

Ο λόγος που θέλω να το επισπεύσω είναι ένα πρόβλημα σοβαρό στην οικογένειά μου...και ξέρω οτι ένα τέτοιο ευτυχές γεγονός θα έδινε χαρά εκεί που υπάρχει πολύς πόνος, άγχος, αγωνία ακόμα και για το άυριο.

Σπίτι έχω κι εγώ και μπορούμε να μείνουμε εκεί αλλά το θέμα είναι συναισθηματικό με τους γονείς του. Δεν θέλει λόγω ηλικίας (είναι αρκετά μεγάλοι) αλλά και συναισθηματικά να τους αφήσει. Τι να τους αφήσει δηλ? 20-30 λεπτά μακριά θα είναι! Ελεος!

Με τους γονείς του ιδιαίτερα παρε δώσε δεν έχουμέ οπότε δεν τους ξέρω τόσο καλά αλλά όσο διακριτικοί και να είναι εγώ φοβάμαι οτι δεν θα αντέξω μια τέτοια κατάσταση πάνω κάτω. Κι ενώ του πρότεινα να μείνουμε ενδιάμεσα (ούτε καν στο δικό μου σπίτι-παρόλου που έχουμε σοβαρό πρόβλημα στην οικογένια!) δεν θέλει.

Σε ρώταγα γιατί επιμένει!

Φοβάμαι ότι είναι ορατός ο κίνδυνος να αναλάβεις ως ένα βαθμό τουλάχιστον, αποκλειστική...

Μήπως να το ξεκαθάριζες;!

# 30 στην 1/9/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
...εγώ επιμένω να κάνω την ηχώ του ΤΑΚΗ

...που λέει πολύ σοβαρά πράγματα και δεν πρέπει να περνάνε ντούκου... η άρνησή του να μείνει έστω και τόσο κοντά στους δικούς του είναι πολύ ύποπτη.. το σενάριο της <αποκλειστικής> είναι πολύ επίφοβο.. για ρώτα τον συγκεκριμένα γι' αυτό.. να δεις τι θα σου πει... δηλ. ότι αν μείνετε πάνω-κάτω αυτό δεν σημαίνει ότι θα αναλάβεις εσύ προσωπικά τη φροντίδα των γονιών του... και κόψε αντιδράσεις..

....ααα κι έλα να μας πεις μετά.. μην μας έχεις χεσμένους

TAKHS1

# 31 στην 1/9/2010
author
Ανδρας / 66 / Ελεύθερος
Θέματα: 8
Απαντήσεις: 4.258

Παράθεση:
Originally posted by Syrup
...εγώ επιμένω να κάνω την ηχώ του ΤΑΚΗ

...που λέει πολύ σοβαρά πράγματα και δεν πρέπει να περνάνε ντούκου... η άρνησή του να μείνει έστω και τόσο κοντά στους δικούς του είναι πολύ ύποπτη.. το σενάριο της <αποκλειστικής> είναι πολύ επίφοβο.. για ρώτα τον συγκεκριμένα γι' αυτό.. να δεις τι θα σου πει... δηλ. ότι αν μείνετε πάνω-κάτω αυτό δεν σημαίνει ότι θα αναλάβεις εσύ προσωπικά τη φροντίδα των γονιών του... και κόψε αντιδράσεις..

....ααα κι έλα να μας πεις μετά.. μην μας έχεις χεσμένους

Τιμή μας και καμάρι μας με βάση τις γνωστές υψηλές επιδόσεις σας στο χώρο!

Κι αν καμιά φορά αποφασίσεις να αλλάξεις νικ, κι αυτή η ηχώ επιμένει…

Σκέψου κι αυτά! Αντηχώ… ή Αντιτάκης… ή γιατί όχι και Φαρηχώ!

# 32 στην 1/9/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Είναι μία εκδοχή, να την θέλει για χρήση αποκλειστικής, αλλά μετά από τόσες συζητήσεις και επιμονή της θεματοθέτριας να μείνουν αλλού, σίγουρα έχει καταλάβει ότι αυτό αποκλείεται να γίνει Εξ' άλλου και 20 λεπτά μακριά το σπίτι που προτείνει η θεματοθέτρια δεν είναι απαγορευτική απόσταση για να γίνει όντως αποκλειστική.

Εγώ πιστεύω ότι πιο πολύ λειτουργεί το πείσμα. Έκανε πίσω (θεωρητικά μιλάω πάντα - ας μας ενημερώσει η θεματοθέτρια αν θέλει) στην ημερομηνία - επίσπευση του γάμου, δεν κάνει πίσω στο θέμα της διαμονής!!! Μία της και μία του, κάπως έτσι.

morgoth

# 33 στην 1/9/2010
author
Ανδρας / 46 / Ελεύθερος
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 3.461
επειδή πρόκειται για τη δικιά τους ζωή, καλό είναι να κάτσουν να τα σκεφτούν και να τα συζητήσουν λαμβάνοντας υπόψιν μονο τις δικιές τους επιθυμίες. ούτε τη μανούλα που είναι υπεργηρη ουτε τον πατέρα που θέλει να δει τη κορούλα του νυφούλα..
δε παίζουν με αυτά.

# 34 στην 1/9/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by morgoth
επειδή πρόκειται για τη δικιά τους ζωή, καλό είναι να κάτσουν να τα σκεφτούν και να τα συζητήσουν λαμβάνοντας υπόψιν μονο τις δικιές τους επιθυμίες. ούτε τη μανούλα που είναι υπεργηρη ουτε τον πατέρα που θέλει να δει τη κορούλα του νυφούλα..
δε παίζουν με αυτά.

mouritsa84

# 35 στις 3/9/2010
author
Γυναίκα / 39 / Σε σχέση
Και πάλι καλημέρα σε όλους!

Ειλικρινά με χαροποιεί πολύ το ενδιαφέρον σας! Σας ευχαριστώ όλους!

Σκέφτομαι την όλη κατάσταση και στενοχωριέμαι πολύ αλλά αισθάνομαι οτι πρέπει σύντομα να παρθεί μια απόφαση για να κάνει ο καθένας αυτό που θέλει (πρέπει) και να κοιτάξει τη δική του ζωή.

Τα συζητήσαμε και πάλι, εγώ ιδιαίτερα επιθετική λόγω και λοιπών προβλημάτων που αντιμετωπίζω και τον έθεσα όπως λέτε προ των ευθυνών του. Περιμένω εντός μηνός μια τελειωτική απόφαση από την πλευρά του.
Οψόμεθα...

Μην ανησυχείτε πάντως...θα σας ενημερώσω.

Είμαστε παρόλ'αυτά σε μια φάση που δεν μιλάμε (με εκνευρίζει αφάνταστα όταν σκέφτομαι την όλη εγωιστική συμπεριφορά του...) γιατί περιμένω την απόφασή του.

Α! Και επειδή το αναφέρατε...δε νομίζω οτι κάνει ιδιαίτερη υποχώρηση για το θέμα της επίσπευσης του γάμου γιατί ανέκαθεν μου έθιγε το θέμα κι εγώ λόγω λοιπών υποχρεώσεων το ανέβαλα.

Αν μπορούσε κάποιος να μου πει...είμαι παράλογη? Ζητάω κάτι υπερβολικό???
Με πιάνει το παράπονο ρε γμτ..βλέπω άλλες κοπέλες που τα έχουν όλα..διεκδικούν αυτό που θέλουν και το κερδίζουν ..και λέω: εγω΄γιατί? Αφού κουλή,στραβή δεν είμαι! Γιατί?
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε

Ο τρόπος λειτουργίας και οι κανόνες των forum του Sxeseis αλλάζουν!

Για λίγες ημέρες και μέχρι την ολοκλήρωση αυτών των αλλαγών η δυνατότητα αποστολής νέων θεμάτων και απαντήσεων δεν είναι θα δυνατή.

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση.