Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Χωρισμένος για πάντα?

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

papapete

# 21 στις 6/9/2010
author
Ανδρας / 56 / Διαζευγμένος
Ν. Κερκύρας / Κέρκυρα
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 288
'Aρεσαν+: 0%
Χμ... πολλές απαντήσεις! οκ θα ξεκινήσω από την τελευταία και πάω προς τα πίσω...
Αλλά καταρχήν να πω πως μέσα από τις απαντήσεις σας, σκέφτηκα και μάλλον καταλήγω πως ο λόγος που αισθάνομαι χωρισμένος αντί για παντρεμένος, είναι ο εξής:
Όντας παιδί χωρισμένων και γω, εισέπραξα τον χωρισμό μου ως μια αποτυχία. Μια μεγάλη αποτυχία... Για να σας δώσω να καταλάβετε η πρώην μου είχε ζητήσει να ξαναχωρίσουμε πολύ νωρίτερα (κάπου 6-8 χρόνια πριν χωρίσουμε τελικά) και γω όχι μόνο το είχα αρνηθεί και αποτρέψει αλλά το είχα ξεχάσει και εντελώς... Κάπου μέσα μου είχα υποσχεθεί στον εαυτό μου ότι δεν θα έκανα αυτά που έκαναν οι δικοί μου... Κι έτσι υπήρξα πιστός μεν, αλλά δεν υπολόγισα ότι υπάρχουν τόσοι διαφορετικοί λόγοι να χωρίσει κανείς όσοι και διαφορετικοί άνθρωποι...
@Mystik Male, why72
Σε καμία περίπτωση δεν θα έλεγα ότι τα συναισθήματα (για την πρώην) μου ήταν ισχυρότερα η κατά οποιονδήποτε τρόπο "καλύτερα" από τα τωρινά μου για την σύντροφο μου. Απλά τα συναισθήματα μου τώρα είναι και ωριμότερα και πιο συνειδητοποιημένα. Όσο για το αν βιάστηκα να ξαναφτιάξω τη ζωή μου? Ποιός μπορεί να το πει? Λίγο πριν πεθάνω θα σας απαντήσω Είναι γεγονός ότι όλα έγιναν πολύ γρήγορα αλλά έτσι είναι ο κεραυνοβόλος έρωτας...! Βρήκα έναν άνθρωπο με τον οποίο ταίριαζα (και ταιριάζω) σε τόσα πολλά, να τον άφηνα?

@somebody961 μα εγώ δεν άλλαξα ιδαίτερα! σχεδόν καθόλου θα έλεγα... δεν έχω τίποτα να φοβηθώ από τον παλιό μου (καλό) εαυτό!
Στα σοβαρά τώρα, απλά στην διάρκεια των 19 χρονών μαζί αλλάξαμε τόσο πολύ που στο τέλος δεν είχαμε τίποτα κοινό...

@morgoth σαφώς υπάρχει σχέση λόγω των παιδιών αλλά και επαγγελματική σε ένα βαθμό. Θα σταθώ σε αυτό που λες για την ζωή που συνεχίζεται...και πως! Αν μου έλεγες στα 37-38 μου πως θα ήταν η ζωή μου μετά από 5 χρόνια δεν θα το πίστευα δυνατόν! Νέα, φρέσκια σχέση με μια νέα γυναίκα δίπλα μου και ένα κούκλο γιό, νιώθω πραγματικά αναζωογονημένος. Σίγουρα έχω πολύ περισσότερη όρεξη για ΖΩΗ από ότι πριν...

@MAIRH2010 αναρωτιέμαι μήπως παρεξήγησες κάτι από όσα είπα. Στην προηγούμενη σχέση μου ήμουν πολύ ελεύθερος. Και καταπίεση καμία. Έκανα ότι ήθελα από πλευράς χόμπυ, ασχολιών, αγορών στα οποία η σύντροφος μου ακολουθούσε μουγγά χωρίς να εκφράσει σχεδόν ποτέ κάποια αντίρρηση. όχι ότι τώρα είμαια καταπιεσμένος αλλά τώρα τα συζητάμε πιο καλά και όλα!
Όσο για το αν είμαι έτοιμος για αυτή τη δέσμευση, λίγο αργά να το σκεφτώ...έχουμε παντρευτεί κι έχουμε κι ένα παιδάκι!

@myga1981 (myga? τι nick είναι αυτό?)
Σε ευχαριστώ κι εγώ. Και χαίρομαι που αυτά που είχαν να πω τότε σε βοήθησαν και σου έδωσαν ελπίδα. Παραμένω πιστός στο πιστεύω πως με την πίκρα δεν καταφέρνεις τίποτα. Μπορεί η πίκρα να είναι ένα απαραίτητο στάδιο που περνά κανείς όταν χωρίζει αλλά η λέξη κλειδί είναι το "περνάει". Ο χρόνος τα γιατρεύει όλα. Με καλή διάθεση μετά από πολύ καιρό θυμάσαι μόνο τα ωραία... και τα άσχημα γλυκαίνουν κι αυτά...

Αυτά φίλοι μου...
I'm in love with an alien, I'm in love with her eyes...

friddaa

# 22 στις 6/9/2010
author
Γυναίκα / 60 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ηράκλειο
Θέματα: 11
Απαντήσεις: 686
Aγαπητέ Papapete,

Σήμερα διάβασα το πόστ σου, και βρήκα πολλά κοινά στον τρόπο που αισθάνεσαι με το πως αισθάνομαι και εγώ για τον χωρισμό μου πριν από 9 χρόνια...
Παρόλο που δεν αντιστάθηκα στην απόφαση του τέως συζύγου μου να διαλύσουμε τον (18 ετή) γάμο που είχε εκφυλιστεί από χρόνια και λειτουργούσαμε μόνο σαν γονείς και όχι σαν ζευγάρι και δεν έβρισκα κανέναν λόγο να προσπαθήσω να τον ξανακερδίσω...
και παρόλο που θεωρώ τα χρόνια του γάμου νεκρά για μένα σε πολλούς τομείς...(φυσικά μου μένουν δύο λατρεμένα παιδιά)
θυμάμαι την εμπειρία του διαζυγίου σαν εφιάλτη και γολγοθά και ίσως την μεγαλύτερη ματαίωση στην ζωή μου σε αυτά που ονειρευόμουν και ίσως οι άλλοι με είχαν μάθει να ονειρεύομαι...στην ζωή των παιδιών μου και στο ότι γκρεμίστηκε ανεπανόρθωτα ότι επένδυα και έχτιζα επί πολλά χρόνια με άπειρες προσωπικές θυσίες και υποχωρήσεις.
Βέβαια ο χάρτινος και σαθρός πύργος γκρεμίστηκε και η ζωή μπροστά μου ανοίχθηκε ...δεν είχα να απλώσω το χέρι και να την αδράξω...
Και θεωρώ ότι τα επόμενα χρόνια ήταν πολύ σημαντικά, μου έδωσαν χαρές συγκινήσεις εμπειρίες και με κάναν να μάχομαι και να μην επαναπαύομαι, να μαθαίνω να στηρίζομαι στις δυνάμεις μου και μόνο και να μην περιμένω από κανέναν τις έτοιμες λύσεις. Και μέσα από τις δυσκολίες με ωρίμασαν και με έμαθαν να αγωνίζομαι...
Έζησα μια σχέση πολυετή με τρίχρονη συμβίωση, φτάνοντας ένα μικρό σκαλοπατάκι πριν από τον δεύτερο γάμο, θεωρούσα ότι είχα βρει τον άνθρωπο που ήθελα να γεράσω μαζί του, βέβαια δεν υπήρχε η δυνατότητα για κάτι κοινό που μου ζητούσε επίμονα, τελικά έφυγε, κι εγώ ακόμα προσπαθώ να καταλάβω το γιατί τα τελευταία δυόμισυ χρόνια, βλέπεις δεν είχα την δική σου τύχη...
Δις χωρισμένη λοιπόν, δεν χάνω το κουράγιο μου, αλλά βλέπω ότι προχωρώντας η ζωή είναι όλο και πιο δύσκολο και πιο απίθανο να ταιριάξεις τα θέλω σου με κάποιον άγνωστο που θα εισβάλλει στην ζωή σου, και αρχίζω να συνηθίζω να κάνω φίλη την μοναξιά και να επιζητώ συχνά πυκνά την μοναχικότητα.
Και βρίσκω ολοένα καινούρια πράγματα, ασχολίες, φίλους, ενδιαφέροντα να γεμίζουν τα κενά αλλά είναι και κάποιες στιγμές που ένα πικρό συναίσθημα με πιάνει, ένα παράπονο, ένα γιατί με κυριεύει....
Ο μόνος τρόπος να αλλάξουμε τους άλλους είναι να αλλάξουμε τον εαυτό μας

papapete

# 23 στις 6/9/2010
author
Ν. Κερκύρας / Κέρκυρα

Παράθεση:
Από το μέλος friddaa - 06/09/10 08:39
... θεωρούσα ότι είχα βρει τον άνθρωπο που ήθελα να γεράσω μαζί του ...

Παράθεση:

Από αυτή τη φράση σου καταλαβαίνω γιατί βρήκες πολλά κοινά στα "δικά" μου με τα "δικά" σου... Γιατί μάλλον είσαι αθεράπευτα ρομαντική, σαν κι εμένα!

Να γεράσουμε μαζί... είναι κάτι που το έχω λαχταρήσει κι εγώ. Και στην προηγούμενη μου σχέση και σε αυτή... Έχω κάνει όνειρα για αυτό! Μια φορά πήγα διακοπές στη Σαντορίνη κι αν θυμάμαι καλά στην Οία βρήκα ένα βιβλιοπωλείο που το είχαν κάτι ξένοι, αμερικανοί νομίζω. Και σκέφτηκα, εδώ θα ήθελα να γεράσουμε μαζί, σε ένα αιγαιοπελαγίτικο νησί, μέσα σε ένα βιβλιοπωλείο, να αγναντεύουμε το πέλαγος και να πιάνουμε κουβέντα με τους περαστικούς τουρίστες...

friddaa

# 24 στις 6/9/2010
author
Γυναίκα / 60 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ηράκλειο
Θέματα: 11
Απαντήσεις: 686

Παράθεση:
Originally posted by papapete

Παράθεση:
Από το μέλος friddaa - 06/09/10 08:39
... θεωρούσα ότι είχα βρει τον άνθρωπο που ήθελα να γεράσω μαζί του ...

Παράθεση:

Από αυτή τη φράση σου καταλαβαίνω γιατί βρήκες πολλά κοινά στα "δικά" μου με τα "δικά" σου... Γιατί μάλλον είσαι αθεράπευτα ρομαντική, σαν κι εμένα!

Να γεράσουμε μαζί... είναι κάτι που το έχω λαχταρήσει κι εγώ. Και στην προηγούμενη μου σχέση και σε αυτή... Έχω κάνει όνειρα για αυτό! Μια φορά πήγα διακοπές στη Σαντορίνη κι αν θυμάμαι καλά στην Οία βρήκα ένα βιβλιοπωλείο που το είχαν κάτι ξένοι, αμερικανοί νομίζω. Και σκέφτηκα, εδώ θα ήθελα να γεράσουμε μαζί, σε ένα αιγαιοπελαγίτικο νησί, μέσα σε ένα βιβλιοπωλείο, να αγναντεύουμε το πέλαγος και να πιάνουμε κουβέντα με τους περαστικούς τουρίστες...

Ναι πιάνω και εγώ ακόμα τον εαυτό μου να κάνει τέτοια όνειρα...
Και πριν από λίγες μέρες παρακολούθησα μια συνέντευξη του Γιωσαφάτ, ενός γνωστού ψυχίατρου, που έλεγε ότι ψάχνουμε ένα ταίρι που θα μας έδινε μια αγνή αίσθησης σιγουριάς και αγάπης σαν αυτή που είχαμε με τους γονείς μας όταν ήμασταν στην προσχολική ηλικία...και το ζητάμε συχνά στον έρωτα σε αγνώστους στην ουσία ανθρώπους που μπαίνουν στην ζωή μας και έχουμε την τάση να τους πλαισιώνουμε με ελπίδες...
Και εκεί λέω στον εαυτό μου, ξύπνα κορίτσι μου, αφού ζεις πια στον πραγματικό κόσμο...
Όπως και να έχει χαίρομαι που έζησα, που ερωτεύτηκα, που αγάπησα και που νιώθω ζωντανή να το ξανακάνω...
Ο μόνος τρόπος να αλλάξουμε τους άλλους είναι να αλλάξουμε τον εαυτό μας

helen66

# 25 στις 7/9/2010
author
Γυναίκα / 57 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 31
Απαντήσεις: 1.260
Κοιτα τι μου κανες πρωϊνιατικα......καλα καλα δεν εχω τελειωσει τον πρωτο καφε κι πεφτω πανω στο θεμα σου.
Αν και δεν εχω ξαναπαντρευτει (πανε 6 χρονια που χωρισα και τυπικα) κι εχω προχωρησει τη ζωη μου, ερωτευτηκα αλλους ανθρωπους, μπηκα σε μακρας διαρκειας σχεση, ερωτευτηκα ξανα εμενα (η πιο μεγαλη μου επιτυχια) παρ' ολα αυτα χωρισμενη νοιωθω. Μερικες φορες το αποδιδω στην πικρα που μου εχει μεινει για ολα αυτα τα χρονια (δυσκολα χρονια) που κατα καποιο τροπο πηγανε «χαμενα», εξαιρωντας τα παιδια μου.
14 χρονια γαμου + 5 πιο πριν, ε! οσο και να το κανεις ειναι μια μικρη ζωη..... μπαινεις μωρο και βγαινεις γυναικα χαμενη στο διαστημα. Προσπαθησα πολλες φορες να αποβαλλω απ το μυαλο μου αυτη την ταμπελα (με εκνευριζουν οι ταμπελες και οι κατηγοροποιησεις) αλλα δεν τα εχω καταφερει ακομα. Εκεινο που μου ειχε κανει κι εμενα εντυπωση και ειχα σοκαριστει ειναι οτι οταν εβλεπα σε αλλους αντρες συμπεριφορα που θυμιζε εντονα τον πρωην αντρα μου αυτοματα χανομουν στον χρονο κι ηθελα τον αντρα που ειχα απεναντι μου να τον φωναξω με το ονομα του πρωην μου. Περιμενα και τη γνωριμη συνεχεια στην εξελιξη του σκηνικου και ξαφνιαζομουν οταν ο αλλος δεν αντιδρουσα κατα τα «οικεια μου».....(αμα σου λεω εκανες ζημια πρωϊνιατικα......)
Προς το παρον εχω καταληξει στο απλοϊκο και παιδαριωδες οτι δεν εχω γαληνεψει τα φαντασματα μεσα μου. Οπως θα λεγε κι ενας ψυχολογος δεν εχω συμφιλιωθει ακομα με τον εαυτο μου και δεν εχω κλεισει τις πορτες του παρελθοντος μου.

Παρα ταυτα ειλικρινα χαιρομαι πολυ που μπορεσες να ξαναφτιαξεις τη ζωη σου, ελπιζω τα δικα σου φαντασματα να σε αφησουν να ησυχασεις και να απολαυσεις τη νεα σου ζωη και να θυμασαι οτι η γυναικα που εχεις απεναντι σου ειναι μια νεα επιλογη, προφανως σοφοτερη, και δεν εχει τπτ κοινο με την προηγουμενη (μονο εσυ εισαι ο ιδιος, αλλα πιο σοφος, μη το ξεχνας).
Την καλημερα μου.

papapete

# 26 στις 7/9/2010
author
Ν. Κερκύρας / Κέρκυρα
γειά σου Helen66! Βλέπω είμαστε κοντά ηλικιακά αλλά και στην διάρκεια γάμου..και σχέσης! Είναι πολλά χρόνια αυτά για να τα βγάλεις από μέσα σου, όπως είπε και κάποιος παραπάνω με το τσιγάρο...θέλει καιρό για να καθαρίσουν και τα τελευταία κατάλοιπα πίσσας και νικοτίνης από μέσα σου...

Αυτό με τα "χαμένα" χρόνια το πέρασα κι εγώ αλλά δεν μπορώ να αισθάνομαι έτσι για όλα. Είναι και τα παιδιά-αστέρια βέβαια. Αν μετανιώνω για οτιδήποτε είναι για τα τελευταία χρόνια που ήταν όντως χαμένα...

Έπιασα και ξαναδιαβάζω την ιστορία μου αυτές τις μέρες από τις παλιές μου αναρτήσεις εδώ και σκέφτομαι πόσο αφελής ήμουν στην αρχή ειδικά... αλλά δεν βαριέσαι καλύτερα αφελής πάρα μια ζωή καχύποπτος!

Από μένα την καλησπέρα μου!
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε

Ο τρόπος λειτουργίας και οι κανόνες των forum του Sxeseis αλλάζουν!

Για λίγες ημέρες και μέχρι την ολοκλήρωση αυτών των αλλαγών η δυνατότητα αποστολής νέων θεμάτων και απαντήσεων δεν είναι θα δυνατή.

Σας ευχαριστούμε για την κατανόηση.

lastpost