Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ- ΛΟΓΙΣΤΙΚΗ

Σελίδα : 1

niki8213

# 1 στις 9/9/2010
author
Γυναίκα / 36 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 8
'Aρεσαν+: 0%

Επαγγελματικη αναζητηση- λογιστικη

Καλημέρα να σας ρωτήσω μήπως ξέρετε γιατί είμαι αρκετά μπερδεμένη.

Εγώ έχω τελειώσει ναυτιλιακές σπουδές στο τμήμα του Πανεπιστημίου Πειραιά. Πήρα το πτυχίο μου το 2005 και έκτοτε εργάζομαι. Έχω δουλέψει σε 3-4 διαφορετικές δουλειές μέσα στα 5 αυτά χρόνια ως γραμματέας κυρίως. Γραμματέας τεχνικού τμήματος σε εταιρείες με ανταλλακτικά πλοίων συντάσσοντας προσφορές – ζητήσεις – παραγγελίες, διεκπαιρέωση παραγγελίας κτλ. Και ένα χρόνο ως βοηθός λογιστή αλλά με χειρόγραφο σύστημα δηλαδή έκοβα ΔΑΤ, ΠΤ κτλ. Τώρα εργάζομαι σε μια εταιρεία ως γραμματέας διεύθυνσης και είμαι ήδη 27 ετών και παντρεμένη οπότε το μέλλον δεν είναι και πολύ ευοίωνο καθώς και από τη συγκεκριμένη εταιρεία το έχουν παράδοση να απολύουν πριν κλείσεις δύο χρόνια…..άλλωστε σα γραμματέας ως πότε θα μπορώ να βρίσκω δουλειά το πολύ ως 30-35.

Σκέφτηκα λοιπόν (αφού έμαθα ότι το τμήμα μου δίνει το δικαίωμα υπογραφής ως λογίστρια δηλαδή) αν και σα τμήμα δεν έχει και πολύ σχέση με τη γενική λογιστική (πιο πολύ είναι ΑΣΣΟΕ και ΟΔΕ) να το «γυρίσω» σε λογίστρια μιας και το αντικείμενο μου αρέσει αρκετά –εννοώντας ότι φαίνεται να μπορώ να ανταπεξέλθω» και ρώτησα ώστε να αρχίσω κάποια μαθήματα σε αυτά τα ταχύρρυθμα σεμινάρια λογιστικής και μηχανογραφημένης λογιστικής. Μου είπαν ότι θα ήταν καλό να αρχίσω πρώτα με χειρόγραφη λογιστική να μάθω κράτηση βιβλίων (Α’,Β’ΚΑΙ Γ’
) και μετά να προχωρήσω με τη μηχανογραφημένη.

Ο λόγος που δεν έχω ασχοληθεί με τις ναυτιλιακές είναι ότι όπου έκανα αιτήσεις με έπαιρναν σα γραμματέα σε τεχνικά κυρίως τμήματα και μια φορά που με πήραν στο operation το ωράριο ήταν εξαντλητικό 10:00-21:00 με μισθό 800 ευρώ και δε πήγα (δε ξέρω αν έκανα λάθος). Επίσης επειδή είμαι γυναίκα που θέλει να κάνει παιδιά δε στράφηκα προς τη κατεύθυνση αυτή γιατί στις ναυτιλιακές γενικά επικρατούν εξαντλητικά ωράρια που δε σου αφήνουν περιθώρια για κάτι παραπάνω. Ο λόγος που διάλεξα αυτό το τμήμα τότε ήταν ο βαθμός (δεν έφτανε για να περάσω διοίκηση επιχειρήσεων- μάλιστα την έχασα για ένα μόριο τη σχολή) και επειδή ήταν τμήμα οικονομικών επιστημών και δεν είχα κουράγιο να ξαναδώσω πανελλήνιες πήγα.

Τεσπά, επειδή αυτά τα χρόνια έκανα και ιδιαίτερα μαθηματικά σε παιδάκια και είδα ότι είναι ωραίο να είσαι ‘‘ελεύθερος επαγγελματία’’ σκέφτομαι ακόμα και αυτό δηλαδή να ανοίξω κάποια στιγμή φοροτεχνικό γραφείο. Συμφωνείτε με αυτές τις κινήσεις? Τι θα μπορούσα άλλο να κάνω στο σημείο που έχω φθάσει??

OperServ

# 2 στις 11/9/2010
author
Ανδρας / 32 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 24
Από τι στιγμή που το πτυχίο σου δίνει το δικαιώμα αυτό πολύ σωστά σκέφτηκες να ασχοληθείς με την λογιστική. Και ως ελεύθερος επαγγελματίας πάντος να ξέρεις οτι ώρες εργασίας σου θα είναι αρκετές,αρκετοί ασχολούνται με τις δουλειές τους και το Σαββατοκύριακο. Το καλό είναι οτι δεν έχεις αφεντικά πάνω από το κεφάλι σου και διαχειρίζεσαι μόνη σου τον χρόνο σου.

Ms-sara

# 3 στις 11/9/2010
author
Γυναίκα / 37 / Ελεύθερη
Ν. Κορινθίας / Αγιοι Θεόδωροι
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 87
καλα σκεφτεσαι πιστευω, εγω προσωπικα συμφωνω πολυ με το ελευθερο επαγγελμα.
απλα να ξερεις οτι η λογιστικη σαν αντικειμενο ειναι πολυ δυσκολο, τωρα εισαι εξω απ το χορό και μπορεί να σου φαίνεται απλό, αλλα δεν είναι.
θέλει πολυ διάβασμα , σύνεχεια ,νόμοι , εγκλυκλιοι κ αγιος ο θεός...
κ προθεσμίες...πολλές προθεσμίες και τρέξιμο για να προλάβεις.
Χρειάζεται να έχεις αρκετή εμπειρία για να μη σου ξέφυγει κατι και ισως μια βοήθεια στην αρχή.
Ρωτα κ ανθρωπους αλλους που εχουν λογιστικα γραφεία, ισως καποιον δικο σου αν εχεις, να σε συμβουλευσει να πάρεις αρκετες γνωμες, κ υστερα τα ζυγίζεις κ βλέπεις.
Δεν σου λεω να μην το κάνεις αλλα, σκεψου το πολυ καλα πριν αρχίσεις αυτη την ΄΄κωπηλασια΄΄. Οτι κ αν κανεις καλη επιτυχια σου ευχομαι.
Βρές μου μέρος να σταθώ...και θα κινήσω τη γη!

fa-moulan

# 4 στις 27/9/2010
author
Γυναίκα / 44 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Ανατολική) / Κορωπί
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 1
niki8213 εχω και εγω ενα παρομοιο προβλημα,εχω τελειωσει ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΠΕΙΡΑΙΑ και δεν εχω κανει τιποτα στην ζωη μου.σκεφτομαι να ασχοληθω με τα λογιστικα αλλα δεν ξερω τιποτα στην πραξη, μονο θεωρια και μετα απο 10 χρονια δεν θυμαμαι τιποτα.βρισκομαι σε απελπιστικη κατασταση!!!:
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε