Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Ειναι πολυ αργα για να αλλαξω επαγγελμα?

Σελίδα : 1

Consuelo

# 1 στις 23/9/2010
author
Γυναίκα / 33 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 94
Απαντήσεις: 636
'Aρεσαν+: 0%

Ειναι πολυ αργα για να αλλαξω επαγγελμα?

Ειμαι 25 (σας το λεω για να μην ψαχνετε μιας και ειναι βραδυ)
και ειμαι νηπιαγωγος...Τελειωσα δηλαδη τη σχολη μου στα 22 και απο τοτε δουλευω.Σπουδαζω επισης λατιν χορους,αλλα αυτο ειναι κατι που μου αρεσει,δεν στηριζομαι ομως σε αυτο για το μελλον,δηλαδη ισως διδαξω,ισως απλα συμμετεχω ερασιτεχνικα σε παραστασεις.Θελω απλα να εχω το πτυχιο χορου!
Μου αρεσει πολυ το διδακτικο κομματι του να ειμαι νηπιαγωγος,ομως καταλαβα μετα απο πολυ καιρο οτι δεν αντεχω καθολου τις ευθυνες που εχει η δουλεια μου (φροντιδα των παιδιων και αντιμετωπιση των διαφορων κρισεων τους και κλαματα).Μη με παρεξηγησετε,τα αγαπαω πολυ τα παιδια,απλα δεν εχω αρκετη υπομονη να χειριστω καποιες καταστασεις στις μικρες ηλικιες.
Σκεφτομαι λοιπον να αλλαξω κατευθυνση.Μου αρεσει να διδασκω,οποτε εχω στο μυαλο μου ειτε φιλολογια,ειτε δασκαλα σε δημοτικο,ειτε να κανω καποιο διδακτορικο και να κατευθυνθω στο να διδασκω σε Πανεπιστημιακο επιπεδο (ειδικα αυτο θα το λατρευα!).Μου αρεσει η ερευνα και η συζητηση με διανοουμενους ανθρωπους!
Απλα σκεφτομαι το οτι αν κανω τωρα καποιες κατατακτηριες-σπουδες-μεταπτυχιακα-διδακτορικα θα παω 30 μεχρι να ξεμπερδεψω! Αξιζει τον κοπο?Δεν σπουδασα το σωστο αντικειμενο τη σωστη ωρα και τωρα το μετανοιωνω
Θεωρειτε οτι αξιζει τον κοπο μια αλλαγη τωρα? Η ειναι αργα και θα χασω το χρονο μου?
Επισης κατι ακομα,θα ηθελα να ρωτησω αν κανενας ξερει αν υπαρχουν σεμιναρια-σπουδες πανω στη συγγραφη γενικα.Γραφω κειμενακια και ποιηματα χρονια τωρα,αλλα ποτε δε σκεφτηκα να ασχοληθω πιο σοβαρα! Και ποση επαγγελματικη καλυψη εχει αυτο?
Ευχαριστω εκ των προτερων
Το παθος ειναι σαν τη φωτια:Εντονο,ξαφνικο,επικινδυνο, αλλα σε μεγαλη ποσοτητα μπορει να σε καψει. Η αγαπη ειναι σαν το νερο.Ηρεμη,διαφανη,δροσερη.Ομως η υπερβολικη αγαπη μπορει να σε πνιξει. Ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για να πεθανεις? Διαλεγετε και παιρνετε... Εγω προσωπικα,επιλεγω να καω!

andromeda_

# 2 στις 23/9/2010
author
Γυναίκα / 57 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Αγιος Αθανάσιος
Θέματα: 14
Απαντήσεις: 1.514
Κατ αρχήν είσαι πολύ τυχερή που δουλεύεις

Αν δουλεύεις σε δημόσιο σχολείο μπορείς αφού συμπληρώσεις 5 χρόνια να κάνεις, μετά από εξετάσεις 2 χρόνια σπουδές στο Διδασκαλείο (Μαράσλειο).
Αν συνεχίσει να σ ενδιάφερει η εξέλιξή σου, μπορείς παράλληλα με τη δουλειά να κάνεις κάποιο μεταπτυχιακό.Και κατόπιν να προσπαθήσεις να γίνεις Σύμβουλος κι από εκεί να προχωρήσεις όσο μπορέσεις......

Πίστεψέ με , ότι κι αν κάνεις αργότερα, η πείρα που αποκτάς μέσα στην τάξη είναι πολύτιμη.
Αν όλοι οι καθηγητές πανεπιστημίου είχαν δουλέψει μέσα σε σχολείο ένα διάστημα, η όλη εκπαίδευση θα είχε πολύ πιο στέρεες βάσεις.
Είναι όμορφο να σ αγαπούν...

# 3 στις 23/9/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Originally posted by Consuelo

Επισης κατι ακομα,θα ηθελα να ρωτησω αν κανενας ξερει αν υπαρχουν σεμιναρια-σπουδες πανω στη συγγραφη γενικα.Γραφω κειμενακια και ποιηματα χρονια τωρα,αλλα ποτε δε σκεφτηκα να ασχοληθω πιο σοβαρα! Και ποση επαγγελματικη καλυψη εχει αυτο?
Ευχαριστω εκ των προτερων

Nai υπαρχουν, εκτος του οτι υπαρχουν διαφορα "εργαστηρια" που διδασκουν συγγραφη η διαφορα πολιτιστικα πολυκεντρα οπως το [url=Μικρο πολυτεχνειοκαι γενικως κατα καιρους γινονται απο συγγραφεις διαφορα τετοια σεμιναρια πχ οπως αυτο

emilian

# 4 στις 23/9/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Φυσικα και δεν ειναι αργα!ακομα και μεγαλυτερη να ησουν...Εγω,μολις,φετος,αποφασισα να κανω μεταπτυχιακο πανω σε αντικειμενο που παντα μου αρεσε ,αλλα δεν τολμουσα 3 χρονια τωρα για τον λογο οτι αφοτου πηρα πτυχιο αρχισα να δουλευω και για μεγαλο χρονικο διαστημα απεκλεισα το ενδεχομενο μεταπτυχιακου.Ειναι ρισκο μεγαλο,γιατι το αντικειμενο του μεταπτυχιακου ουδεμια σχεση με την δουλεια μου και τους επομενους μηνες θα ειμαι ανεργη.Ομως,δεν το μετανοιωνω ,η δουλεια μου δεν μου αρεσε ποτε και σε κατι που δεν μου αρεσει δεν μπορω να αποδιδω 100%.Δεν θα συμβουλευα κανεναν σε τοσο δυσκολους καιρους να αφησει την δουλεια του...ομως εγω το εκανα (οσο ανωριμο κι αν ειναι)προκειμενου να ακολουθησω το ονειρο μου και ειμαι ετοιμη να υποστω και τις συνεπειες.Σου ευχομαι καλη τυχη σε μελλοντικες σπουδες και μακαρι να μπορεσεις να τα συνδυασεις και τα δυο ,ωστε να μην χρειαστει να παρατησεις την δουλεια σου.

meandothers

# 5 στις 23/9/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Εννοείται πως αξίζει...
Έχεις μόνο μία ζωή...ΑΥΤΗ!
Και είναι δικαίωμά σου να θέλεις να αλλάξεις γνώμη.
Προχώρα σ' αυτό που θέλεις. Είναι όμορφο να έχεις όνειρα
και να τα κυνηγάς. Πόσο μάλλον αν πραγματοποιηθούν που στο
εύχομαι ολόψυχα!
Σκέψου ότι αν δεν το κάνεις, θα μείνεις για πάντα μια
"δυστυχισμένη" νηπιαγωγός! Και θα το μετανιώσεις τότε σίγουρα...
Ίσως σκεφτείς "Τότε που είχα την όρεξη και τα νιάτα...δεν το τόλμησα!"
Ξέρεις ότι καλύτερα να μετανιώσεις για κάτι που θα κάνεις
παρά για κάτι που δεν θα κάνεις.
Έτσι κι αλλιώς η γνώση, δεν πήγε ποτέ χαμένη σε κανέναν!

freeman21

# 6 στις 24/9/2010
author
Ανδρας / 31 / Ελεύθερος
Ν. Λάρισας / Λάρισα
Θέματα: 39
Απαντήσεις: 2.604

Παράθεση:
Originally posted by meandothers
Εννοείται πως αξίζει...
Έχεις μόνο μία ζωή...ΑΥΤΗ!
Και είναι δικαίωμά σου να θέλεις να αλλάξεις γνώμη.
Προχώρα σ' αυτό που θέλεις. Είναι όμορφο να έχεις όνειρα
και να τα κυνηγάς. Πόσο μάλλον αν πραγματοποιηθούν που στο
εύχομαι ολόψυχα!
Σκέψου ότι αν δεν το κάνεις, θα μείνεις για πάντα μια
"δυστυχισμένη" νηπιαγωγός! Και θα το μετανιώσεις τότε σίγουρα...
Ίσως σκεφτείς "Τότε που είχα την όρεξη και τα νιάτα...δεν το τόλμησα!"
Ξέρεις ότι καλύτερα να μετανιώσεις για κάτι που θα κάνεις
παρά για κάτι που δεν θα κάνεις.
Έτσι κι αλλιώς η γνώση, δεν πήγε ποτέ χαμένη σε κανέναν!

Ayto akribos....Me prolabes...
Y.G.Me sygxoreitai gia ta greeklish alla den exei ellhnika...
Όλα είναι κύκλος που γυρίζει...

daka2010

# 7 στις 29/9/2010
author
Γυναίκα / 37 / Σε σχέση
Θέματα: 9
Απαντήσεις: 2.027
Αχ καλή μου Consuelo…
Καταρχήν είσαι πολύ τυχερή που έχεις δουλειά και μάλιστα στο αντικείμενο που σπούδασες. Θεωρώ ότι νηπιαγωγός είναι μια από της καλύτερες δουλειές που υπάρχουν. Σκέψου πόσα άτομα είναι χωρίς δουλειά και πόσα άλλα ασχολούνται με άσχετο αντικείμενο από αυτό που σπούδασαν και αγαπούν. Σε όλες τις δουλειές υπάρχουν δυσκολίες, ευθύνες και προβλήματα αλλά θέλει υπομονή και κουράγιο. Στην αρχή ίσως να είναι όλα δύσκολα μετά όμως ξεπερνάς κάποια προβλήματα. Τώρα από την άλλη σίγουρα δεν είναι αργά για μετέπειτα σπουδές μεταπτυχιακά, διδακτορικά κλπ αν το θέλεις πολύ να το κάνεις αλλά σου λέω και πάλι η δουλειά σου είναι πολύ καλή!!!
Παράλληλα μπορείς να πάρεις και το πτυχίο σου στο λάτιν και να γράφεις ποιήματα και κειμενάκια.
Καλή επιτυχία σε οτί και αν κάνεις!!!

Consuelo

# 8 στις 3/10/2010
author
Γυναίκα / 33 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 94
Απαντήσεις: 636

Παράθεση:
Originally posted by daka2010
Αχ καλή μου Consuelo…
Καταρχήν είσαι πολύ τυχερή που έχεις δουλειά και μάλιστα στο αντικείμενο που σπούδασες. Θεωρώ ότι νηπιαγωγός είναι μια από της καλύτερες δουλειές που υπάρχουν. Σκέψου πόσα άτομα είναι χωρίς δουλειά και πόσα άλλα ασχολούνται με άσχετο αντικείμενο από αυτό που σπούδασαν και αγαπούν. Σε όλες τις δουλειές υπάρχουν δυσκολίες, ευθύνες και προβλήματα αλλά θέλει υπομονή και κουράγιο. Στην αρχή ίσως να είναι όλα δύσκολα μετά όμως ξεπερνάς κάποια προβλήματα. Τώρα από την άλλη σίγουρα δεν είναι αργά για μετέπειτα σπουδές μεταπτυχιακά, διδακτορικά κλπ αν το θέλεις πολύ να το κάνεις αλλά σου λέω και πάλι η δουλειά σου είναι πολύ καλή!!!
Παράλληλα μπορείς να πάρεις και το πτυχίο σου στο λάτιν και να γράφεις ποιήματα και κειμενάκια.
Καλή επιτυχία σε οτί και αν κάνεις!!!

Το ξερω οτι ειναι καλη δουλεια...Και δεν εχω παραπονο,αυτο το πτυχιακι μου εδωσε δουλεια απο την πρωτη στιγμη (και θα εδινε σε πολλες αλλες κοπελες αν ερχοντουσαν Αγγλια).
Ομως πραγματικα δεν αντεχω αλλο...Να ακουω παιδικες τσιριδες,να πρεπει να τα καθαρισω,να τα φροντισω,να τρεχω πανω κατω...Να προσπαθω να τα βαλω για υπνο και να μην κοιμουνται...
Ισως φταιει το οτι εδω εχω πολυ μικρα παιδια...Πιστευω ομως οτι αν εχω εκραγει ετσι στα 2 χρονια δουλειας,τι θα γινει οταν μεγαλωσω και δεν εχω καν σωματικη ενεργεια?Γιατι πραγματικα ειμαι στα ορια μου...
Καταλαβα πολυ αργα οτι επρεπε να εχω σπουδασει φιλολογια.Ηταν τα μονα μαθηματα που εγραφα 19αρια στο Λυκειο...Λατρευω τα Αρχαια,τα Λατινικα...Τη επιανα ανετα τη σχολη στην Κρητη...αλλα δηλωσα νηπιαγωγων Πατρας για να μη φορτωσω οικονομικα τους δικους μου
Το παθος ειναι σαν τη φωτια:Εντονο,ξαφνικο,επικινδυνο, αλλα σε μεγαλη ποσοτητα μπορει να σε καψει. Η αγαπη ειναι σαν το νερο.Ηρεμη,διαφανη,δροσερη.Ομως η υπερβολικη αγαπη μπορει να σε πνιξει. Ποιος ειναι ο καλυτερος τροπος για να πεθανεις? Διαλεγετε και παιρνετε... Εγω προσωπικα,επιλεγω να καω!

MsSpourgitaki

# 9 στις 8/10/2010
author
Γυναίκα / 45 / Σε σχέση
Θέματα: 24
Απαντήσεις: 1.563
Απ' ότι ξέρω, από ελληνική φιλολογία είναι πολύ δύσκολο να διοριστείς, όπως και σαν νηπιαγωγός, για την Ελλάδα πάντα μιλώντας. Επίσης το να διδάξεις σε παν/μιο είναι πολύ δύσκολο, ακόμα κι αν έχεις διδακτορικό, σε σχολές όπως αρχαιολογία, φιλολογία κλπ. Είναι πιο εύκολο σε άλλους κλάδους.

Είχα ακούσει ότι οι δασκάλες διορίζονται αμέσως, όμως αν ξεκινήσεις τώρα τις σπουδές, (δεδομένου ότι πρέπει να διαβάσεις και να δώσεις εξετάσεις για να σε δεχτούν στο 1ο έτος), δεν ξέρω πόσο εύκολο θα είναι να διοριστείς σε 4-5 χρόνια. Ο ανταγωνισμός ανεβαίνει.

Αν σου αρέσει η διδασκαλία θα μπορούσες να σπουδάσεις αγγλική φιλολογία, μιας που είσαι στην Αγγλία, και να ανοίξεις φροντιστήριο αγγλικών στην Ελλάδα, ή ακόμα και σχολή χορού. Μπορείς να μάθεις κι άλλα είδη χορού, και να τα συνδιάσεις με τα λάτιν.

Glaros21

# 10 στις 7/10/2010
author
Ανδρας / 30 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 20
δγδφγδφγδφγδ
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε