Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

TO STAY OR NOT TO STAY?????

Σελίδα : 1

exuxronistis

# 1 στις 25/9/2010
author
Ανδρας / 31 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Δυτική) / Ελευσίνα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 2
'Aρεσαν+: 0%

To stay or not to stay???

καλησπερα παιδια ειμαι 22 χρονων σπουδαζω στο οικονομικο επαρχιακης πολης και σε ενα χρονο υπολογιζω να παρω το πτυχιο......τα τελευταια 2 χρονια βλεποντας και την κατασταση στην ελλαδα αλλα και θελοντας να γνωρισω νεα πραγματα εχει γινει εμμονη μου η φυγη στο εξωτερικο....πιο συγκεκριμενα θα ηθελα να ζησω στις ΗΠΑ οχι βεβαια οτι η ευρωπη με χαλαει αν και δν πιστευω οτι θα μπορουσα λογω γνωσης μονο αγγλικων να μπορω να παω σε αλλη χωρα εκτος της αγγλιας,δεν με αφορα ιδιαιτερα η δουλεια που θα κανω αφου γνωριζω οτι το πτυχιο μου δεν μετραει στην ελληνικη αγορα εργασιαςποσο μαλλον στου εξωτερικου......απο την αλλη ο πατερας μ διατηρει μια υγιεστατη οικονομικα επιχειρηση που θα μπορουσε να μου προσφερει εναν καλουτσικο πρωτο μισθο(αν δεν χρεοκοπησει η χωρα που δεν το βλεπω μεταξυ μας...)τι θα κανατε στην θεση μου με αυτα τα δεδομενα?γνωριζει καποιος πως μπορω να μαθω για την ζωη σε ευρωπαικη χωρα η στις ΗΠΑ?πως βρισκεις δουλεια εκει?(οτιδηποτε ειπαμε...)στεγη?τι παιζει με την γλωσσα?προσαρμοζεσαι ευκολα?θα μπορουσα να παω σε χωρα της ευρωπης μην εχοντας καμια ιδεα για την γλωσσα της?(ιταλια,ισπανια γαλλια κλπ...) αυτα..........

anatritos

# 2 στις 25/9/2010
author
Ανδρας / 57 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Βριλήσσια
Θέματα: 9
Απαντήσεις: 1.311
Του... γκοου.
Μια και φαινεται οτι αυτο προτιμας.

wind9

# 3 στις 25/9/2010
author
Γυναίκα / 30 / Ελεύθερη
Αλλη χώρα
Θέματα: 9
Απαντήσεις: 205
στη θέση σου θα έφευγα. Δεν είναι εύκολη η προσαρμογή αλλού αλλά θα γίνει. ΗΠΑ όποιος έχει πάει(ξέρω πολλούς) δεν ξαναεπιστρέφει. Μπορείς να βρεις ένα διαμερισματάκι να πιάσεις μια δουλειά περιαστασιακή για το ξεκίνημα και σιγά σιγά αν βρεις κάτι σχετικό με τη σπουδή σου μη χάσεις την ευκαιρια. Πάντως δεν τίθεται θέμα σύγκρισης του ποσοστού ευκαιριών σε ΗΠΑ κι Ελλάδα, για ευνόητους λόγους.
Ευρώπη νομίζω θα είναι πιο δύσκολα...Δεν ξέρω και σίγουρα. Αν μπορείς κάνε κανένα ολιγοήμερο ταξιδάκι με φίλο στη χώρα που προτιμάς να δεις τι παίζει.
χχχ

cerise

# 4 στις 25/9/2010
author
Γυναίκα / 54 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πεύκη
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 7.206
Αυτή την εποχή όλος ο πλανήτης στενάζει! Στις ΗΠΑ, αν δεν επίκειντο εκλογές, ο Ομπάμα θα είχε βαρέσει συναγερμό. Η ανεργία είναι χειρότερη από τη δική μας.
Στην Αγγλία το ίδιο.
Οσο για τις άλλες χώρες που ανέφερες είναι τα ίδια μ εμάς.
Αυτό όμως δεν έχει καμμιά σχέση με τις δικές σου σπουδές και τη δική σου επιμόρφωση.
Είτε στο μπαμπά δουλέψεις είτε αλλού , άσχετα με την ύφεση που δέρνει το πλανήτη για πρώτη φορά μετά εκείνη του 1929, η αλματώδης ανάπτυξη της Τεχνολογίας έχει ανεβάσει πολύ ψηλά το πήχη στα προσόντα.
Ακόμα και την ήδη υπάρχουσα επιχείρηση του πατέρα σου , για να πάει καλά θα πρέπει να γίνει προσπάθεια ανάπτυξης. Κι αυτό μπορείς εσύ να το πετύχεις.
Οταν θα έρθουν οι ξένες εταιρείες εδώ, μια και ξεπουλιόμαστε σιγά σιγά, είναι χλωμό για μια επιχείρηση που δεν θα προσαρμοστεί στα στάνταρτς αυτά ν αντέξει τον ανταγωνισμό.
Εν όψει αυτού, για το μέλλον δηλαδή κι όχι για το συννεφιασμένο παρόν θα βάλεις το πήχη των στόχων σου.
Καλό είναι να ολοκληρώνουμε αυτό που κάνουμε και μετά να εξειδικευόμαστε στο να το κάνουμε όσο πιο καλά μπορούμε . Αναζήτησε λοιπόν, μια και έχεις απ ότι κατάλαβα την οικονομική άνεση , το μετά από αυτό με μεγάλη προσοχή και πληροφόριση.
Ο οικονομικός τομέας είναι ένας τομέας πολλά υποσχόμενος επαγγελματικά. Επ αυτού θα κάνεις φόκους για ειδικότητα και μεταπτυχιακό.

# 5 στις 25/9/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Δεν είναι πάντα απαραίτητο να ξέρεις την τοπική γλώσσα της χώρας όπου πας να δουλέψεις, ειδικά αν δεν είναι κάποια πολύ γνωστή. Σε κάποιες χώρες της ΕΕ (που προσωπικά θα την προτιμούσα από τις ΗΠΑ) όπως Ολλανδία, Βέλγιο, Σουηδία υπάρχουν πιθανότητες να βρεις δουλειά έστω με τα αγγλικά σου μόνο (αν και είναι καλή ιδέα να μάθεις σιγά-σιγά και την τοπική γλώσσα, θα γίνει η ζωή σου πολύ ευκολότερη). Μπορείς ακόμα να κάνεις μεταπτυχιακό σε μια τέτοια χώρα (που τα πανεπιστήμια τους θεωρούνται πολύ καλύτερα από τα δικά μας) και να εκμεταλλευτείς τις δυνατότητες και ευκαιρίες που σου προσφέρουν τα ίδια τα πανεπιστήμια εκεί για εύρεση εργασίας.

Αν ψάξεις στο internet, θα δεις ότι έχεις πολλές δυνατότητες, ίσως περισσότερες από ότι φαντάζεσαι. Ρίξε μια ματιά π.χ. εδώ: http://europa.eu/youth/working/finding_a_job/index_eu_el.html

Mystik_Male

# 6 στις 25/9/2010
author
Ανδρας / 50 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Μαρούσι
Θέματα: 40
Απαντήσεις: 2.599
Αν ήμουν στη θέση σου, θα έφευγα από την Ελλάδα.

Πρώτα για μεταπτυχιακό [αφού λες ότι το σκέτο πτυχίο δε μετράει], κι έπειτα για δουλειά αλλά και για να δημιουργήσω τη ζωή μου.

Και δε θα με πείραζε η χώρα, ούτε και η γλώσσα της.
Κουτσά - στραβά θα τη μάθαινα [όπως την έμαθαν πολλοί Έλληνες που μετανάστευσαν πριν από 50 χρόνια].

Στην Ελλάδα θα ερχόμουν μόνο για διακοπές.

Κι όλα αυτά, γιατί τουλάχιστον στο εξωτερικό υπάρχει μια αξιοκρατία.
Εδώ, για να προχωρήσεις τη ζωή σου [ασχέτως προσόντων] πρέπει να έχεις "γερό δόντι".

Καλή επιτυχία σε ό,τι κι αν αποφασίσεις.

exuxronistis

# 7 στις 25/9/2010
author
Ανδρας / 31 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Δυτική) / Ελευσίνα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 2
κοιτα σιγουρα χρειαζεται παντου εξιδικευση μταπτυχιακο κλπ ομως ξαναλεω πως δεν με απασχολει που η δουλεια μου θα ειναι ασχετη με το πτυχιο μου ουτως η αλλως και στην ελλαδα να μεινω παλι δεν θα το χρησιμοποιησω και μαλλον ουτε το μεταπτυχιακο ασε που το ιδιο το πτυχιο το ιδιο ειναι κατι υπερεκτιμημενο στα ματια της ελληνικης κοινωνιας 4 χρονια και δεν εχω μαθει ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΤΙΠΟΤΑ καποια πραγματα που εχω μαθει οσων αφορα την μακροοικονομια τα εχω μαθει απο δικο μου ενδιαφερον τα οποια το μονο που σου χρειαζονται ειναι να ανοιγεις μια οικονομικη εφημεριδα και να καταλαβαινεις τι διαβαζεις η να μπορεις να ακους το οικονομικο ρεπορταζ στην τηλεοραση αλλα σε επιπεδο γνωσεων το απολυτο 0......συνεπως αφου δεν θα κανω ετσι κι αλλιως εδω δουλεια που να εχει σχεση με το πτυχιο μου δεν θα μπορω λογικα ουτε στο εξωτερικο απλα στο εξωτερικο δεν με ενοχλει γιατι οπως ειπα μ εχει γινει εμμονη,εκτος αν εννοεις οτι καλο θα ηταν να κανω πρωτα ενα μεταπτυχιακο.....μηπως καποιος ξερει πως μπορω να μαθω πληροφοριες για ζωη εκει δουλεια κλπ απο καποιο σαιτ απο καποιον φιλο του????θα μου ηταν πολυ χρησιμες........ααα και σας ευχαριστω πολυ για την προσοχη σας!!!!

MsSpourgitaki

# 8 στις 17/10/2010
author
Γυναίκα / 45 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Αγιος Αθανάσιος
Θέματα: 24
Απαντήσεις: 1.563
Αν θέλεις να βρεις εργασία στην Ευρώπη, συγκεκριμένα στην Αγγλία απ ότι ξέρω, υπάρχουν γραφεία ευρέσεως εργασίας, στα οποία καταθέτεις το βιογραφικό σου. Απ' ότι μου είχε πει μια φίλη, συνήθως χρειάζονται 6-9 μήνες για να βρεις κάτι σύμφωνα με τα προσόντα σου.

# 9 στις 18/10/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Είσαι πάρα πολύ νέος για να σκέφτεσαι τόσο απαισιόδοξα. Το καλό είναι ότι προβληματιζεσαι από πολύ νωρίς που σημαίνει ότι με κατάλληλο ψάξιμο θα βρείς αυτό που σου ταιριάζει να κάνεις στη ζωή σου.

Γιατί το πτυχιο οικονομικών δεν μετράει σαν πτυχίο;
Τι είδους επιχείρηση έχει ο πατέρας σου;
Εχεις και τον στρατό μπροστά σου;
Εχεις καλή ζωή και γνωριμίες και παρρές εκει που βρίσκεσαι στην επαρχία;
Τι δουλειά ονειρευεσαι να κάνεις;

Ολα αυτά είναι ερωτήματα που άμα δε μας τα απαντήσεις δε θα μπορούμε να σου πουμε εμείς τι είναι καλύτερο για σενα. πρέπει να μας πεις 2 λόγια για σένα.

Παραταυτα είναι προτιμότερο να πας Η.Π.Α από ότι Αγγλία η ευρώπη.
Στην Αγγλία αυτή τη στιγμή η ανεργία είναι στα υψηλότερα επίπεδα των τελευταίων δεκαετιών. Πολύ χειρότερα είναι εκεί τα πραγματα από την Ελλάδα, όχι μόνο λόγω οικονομικής κρίσης, αλλά και λόγο του ότι δεν αποδέχτηκαν το ευρώ, και η οικονομία τους δε στηρίχτηκε από πουθενά.

Αντιθέτως στις Η.Π.Α υπάρχει έντονα η πλουτοκρατία. Πήγε η μανα μου για 3 βδομάδες στο Σικάγο σε μια φίλη της και γύρισε χθες το μεσημέρι, και αυτά που είδε ούτε που τα φανταζόταν. Ολοι κυκλοφορούν με πανακριβα αυτοκίνητα, υπερκαταναλωτισμός στο φουλ, τεράστια σπίτια, τεράστιοι δρόμοι, ανέσεις που δε τις φανταζόμαστε εμεις οι Έλληνες καν, χρήματα που δεν ξέρουν τι να τα κάνουν. Ο πιό φτωχός αμερικάνος ισοδυναμεί με έναν αρκετά ευκατάστατο Έλληνα. Οι μισθοί είναι πολύ υψηλοι εκεί, και ο παγκόσμιος πλούτος της γης καταλήγει στην Αμερική, και οι ευκαιρίες όχι μόνο για να βρεις δουλειά αλλά και για να πλουτίσεις είναι πολύ μεγάλες. Εγκληματικότητα ανύπαρκτη εκτός από τα ξεχωριστες συνοικίες των γκέτο, και ταξη υπάρχει παντού.

Οπότε θα σου πρότεινα να φύγεις για Αμερική.

# 10 στις 4/12/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Θα σου πρότεινα να πας εκεί όπου περνάς καλύτερα.

Δε μιλάς για φιλοδοξίες και καρριέρες έτσι κι αλλιώς. Το θέμα σου δε μου φαίνεται επαγγελματικό.

Αν εδώ έχεις φίλους και οικογένεια που θα σου λέιψει μείνε.
Και πήγαινε κάποιο εθελοντικό πρόγραμμα για να σου φύγει το απωθημένο και για να έχει την εμπειρία του εξωτερικού.

Αν θες να κάνεις ένα καινούργιο ξεκίνημα φύγε.
Στην Αμερική θα σε δεχτούν πιο εύκολα αλλά θα είσαι πιο μακριά. Αγγλία δε θα πρότεινα, Σουηδία-Δανία-Ολλανδία καλύτερα.

Όλα είναι θέμα τύχης.

Προσωπικά πήγα και γύρισα γιατί κατάλαβα πως όταν δεν κάνεις τουρισμό αλλά προσπαθείς να βιοποριστείς η ζωή είναι δύσκολη παντού, με τη διαφορά ότι σε μια ξένη χώρα θα είσαι πάντα ξένος.
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε