Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Bullying στο χώρο εργασίας

Σελίδα : 1

MsSpourgitaki

# 1 στις 10/10/2010
author
Γυναίκα / 45 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Αγιος Αθανάσιος
Θέματα: 24
Απαντήσεις: 1.563
'Aρεσαν+: 0%

Bullying στο χώρο εργασίας

Ξεκίνησα με τρίμηνη σύμβαση σε μια εταιρεία, στην οποία όμως αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Υπάρχει ένας συνάδελφος, (πιο παλιός στην εταιρεία), ο οποίος όλο και πιο συχνά γίνεται επιθετικός μαζί μου, με αδικαιολόγητο τρόπο. Μου δίνει διαταγές, μου μιλάει απότομα, και προσπαθεί να δημιουργεί γενικά ένα αρνητικό κλίμα εις βάρος μου, το οποίο φυσικά εμποδίζει την δουλειά μου, αλλά και ρίχνει την ψυχολογία μου.

Η εργοδότισσά μου είναι παρούσα σε όλο αυτό, δεν δείχνει όμως διάθεση να ανακατευτεί. Είναι ουδέτερη, και μάλιστα έχω την εντύπωση ότι έμμεσα υποστηρίζει τον συνάδελφο.

Σας έχουν τύχει τέτοια άτομα στο χώρο εργασίας σας? Πως τα αντιμετωπίζετε όταν ο εργοδότης παραμένει αμέτοχος?

questionmark

# 2 στις 11/10/2010
author
Γυναίκα / 50 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Περιστέρι
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 126
'Aρεσαν+: 0%
ο παλιός είναι αλλιώς...αυτό δυστυχώς συμβαίνει στις περισσότερες δουλειές.
μήπως έχει κάποια συγγένεια με την εργοδότρια???
μήπως έχουν ...σχέση??
πάντως σε μια νέα δουλειά καλό είναι να μην ...ανοίγεσαι και πολύ με τους
συναδέλφους μέχρι να δεις τι ρόλο ''παίζει'' ο καθένας εκεί μέσα...

# 3 στις 11/10/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Ξεκίνα μια κουβέντα μαζί του στο άσχετο (περί ανέμων και υδάτων) για να καλμάρει ... συνήθως έχουμε μια πλασματική εικόνα για τους άλλους που με την κουβέντα και το "άνοιγμα" μας δημιουργούνται πιο θετικές σκέψεις. Αν δεν αποδώσει κάνε μια κουβέντα μαζί του επι του πραγματικού δηλ. "σε παρακαλώ να αλλάξεις τον τόνο η τον τύπο της φωνής σου προς εμένα για να συνεργαστούμε καλύτερα" . Αν ούτε κι αυτό αποδώσει τότε πας στην εργοδότρια και της λες "έχω πρόβλημα με τον τρόπο που μου συμπεριφέρεται ο Χ κι αυτό με κάνει να μη μπορώ να αποδώσω στη δουλιά μου". Αν και αυτό δεν βοηθήσει τότε την κάνεις γενικώς γιατί κάτι είναι στημένο.
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost