Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Απόλυση και εγκυμοσύνη..

Σελίδα : 1

Baflitsa

# 1 στις 12/10/2010
author
Γυναίκα / 40 / Διαζευγμένη
Ν. Ευβοίας / Χαλκίδα
Θέματα: 5
Απαντήσεις: 25
'Aρεσαν+: 0%

Απόλυση και εγκυμοσύνη..

Καλησπέρα σε όλους,
φυσικά δεν περιμένω να δώσετε λύση στο πρόβλημά μου αλλά τουλάχιστον κάποιες δεύτερες γνώμες μπορεί να βοηθήσουν την κρίση μου η οποία αυτή τη στιγμή είναι πολύ θολωμένη.

Εχω σπουδάσει βιολογία και εργάζομαι εδω και 3 χρόνια σε μια πολυεθνικη φαρμακευτική εταιρία απο την οποία ήμουν και είμαι ευχαριστημένη, ως ιατρικός επισκέπτης. Πριν περίπου 5 μήνες ανακάλυψα οτι είμαι έγκυος και έτσι το ανακοίνωσα στα αφεντικά μου.

Εχθες με κάλεσαν στο γραφείο και μου είπαν οτι τα άτομα που υπάρχουν στην ομάδα μου είναι πάρα πολλά και πρέπει να κοπεί το ένα.
Κι αυτή θα πρέπει να είμαι εγώ γιατί έχω μόλις ένα χρονο που ασχολούμαι με το συγκεκριμενο φάρμακο. Επειδή όμως βάση νόμου δεν μπορούν να με πειράξουν για τουλαχιστον ένα χρόνο μου είπαν οτι θα μπορούσαν να με κρατήσουν ως γραμματέα.
"Θα είμαι η τέταρτη γραμματέας του τμήματος και ο ρόλος μου δεν είναι συγκεκριμένος. Απλά θα κάνω οτι μου λένε και οτι δεν θέλουν/ μπορούν να κάνουν οι άλλες τρεις." Αυτά είναι τα λόγια αυτού που με κάλεσε. Ο μισθός θα είναι περίπου ο ίδιος με αυτον που παίρνω τώρα ίσως λίγο πιο κάτω.
Σίγουρα όπως βλέπω τα πράγματα στην εταιρία καινούριες θέσεις δεν πρόκειται να ανοιχτούν και απ 'οτι καταλαβαίνω μόλις περάσει ο ένας χρόνος νομικής προστασίας μου θα με διώξουν ούτως ή άλλως.

Μου πρότειναν και άλλη μια λύση:
Να με απολύσουν και να με πληρώσουν εκτός απο την αποζημίωση και τα χρήματα που έπρεπε να με πληρώνουν εαν δούλευα το οποίο ποσό δεν είναι κάτι που μπορεί εύκολα κάποιος να προσπεράσει.

Είμαι με τον άντρα μου σε ένα σπίτι με αρκετά υψηλό ενοίκιο το οποίο το βγάζαμε πέρα άνετα εφόσον υπήρχαν δυο μισθοί στο σπιτι.
Τώρα ειμαι σε δείλημμα γιατί το Φεβρουάριο θα έρθει κι ένα μωρό το οποίο έχει τα έξοδά του συν το ενοίκιο που πλέον θα βαραίνει τον αντρα μου.
Αυτο που σκέφτομαι είναι να δεχτώ την απόλυση και να πάρω τα χρήματα. Να επενδύσω ένα ποσο (το μισο συγκεκριμένα της αποζημίωσης) ωστε να τελειώσει ένα σπίτι πατρικό που έχω κάπου σε μια μικρή πόλη της Εύβοιας και να φύγουμε οικογενειακώς απο Αθήνα. Ο αντρας μου μπορεί να μεταφερθει για δουλεια εκεί κοντα, το παιδι θα μεγαλωσει σε ενα πιο φιλικό περιβάλλον μακριά απο τα άσχημα της Άθήνας, και δε θα έχουμε να πληρώνουμε ενοικιο.Το πρόβλημά μου θα είναι οτι όντας μια μικρή πόλη τι ευκαιρίες για δουλειά θα μπορώ να έχω στο μέλλον.
Σιγουρα δε θα είναι στο αντικείμενό μου αλλα τουλάχιστον θα έχω το κεφάλι μου ήσυχο και θα μπορουμε στην έσχατη περίπτωση να τα βγάλουμε πέρα με το μισθό του αντρα μου.Εξάλλου η αναζήτηση εργασίας δεν θα μπορεί να γίνει για ένα χρόνο τουλάχιστον.

Δεν θέλω να σας κουράσω γι αυτο δε θα συνεχίσω περεταίρω να γράφω γιατί τα πιο σημαντικά σας τα είπα ωστε να μπορέσετε όσοι θέλετε να μου πειτε τη γνώμη σας για το θέμα που με απασχολεί.

Σιγουρα δεν περιμένω να μου δώσετε τη λύση και να μου πείτε τι να κάνω αλλά καλό είναι να ακούγονται διάφορες γνώμες.
Συγνώμη αν σας κούρασα,
όμως σας ευχαριστώ.
Νατάσα

Dardana

# 2 στις 12/10/2010
author
Γυναίκα / 47 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651
Χωρις να ειμαι γνωστης του αντικειμενου της δουλειας σου και των προοπτικων στην Ελλαδα, απο αυτα που μας λες και ετσι οπως το βλεπω, ευκαιριες για καριερα στο αντικειμενο σου, με τα σημερινα δεδομενα, τα γενικα και τα ειδικα, μαλλον δεν ειναι πολλες. Αν λοιπον αποφασισες να δωσεις βαρος στο θεμα οικογενεια και παιδι, το λογικο ειναι να δεχτεις την λυση της αποζημειωσης, να φτιαξεις το σπιτι που εχεις και να πατε να μεινετε εκει.
Οπως λες, αν μεινεις, θα εισαι σ'ενα άλλο ποστο, με πολυ σχετικες αρμοδιοτητες, ενω αργοτερα θα απολυθεις ουτως ή άλλως. Στο μεταξυ θα'χεις κι ενα μικρο παιδακι στα χερια, οποτε για καποιο διαστημα δεν θα μπορεις να εργαστεις. (οπως καταλαβαινω δεν υπαρχουν γονεις κοντά) ενω δεν ξερεις και ποσο ευκολα ή δυσκολα θα ξαναβρεις δουλεια, ακομα και στην Αθηνα. με αυτα τα δεδομενα, νομιζω πως η ζυγαριά γερνει προς την απολυση/αποζημειωση.
Παρεπιπτοντως, καλως να δεχτειτε το παιδακι σας.
Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

# 3 στις 12/10/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Αν ήταν απλά να σε μετατάξουν και απο ιατρικός επισκέπτης να περάσεις στη γραμματεία, γνώμη μου, δεν θα σου έδιναν τη δεύτερη λύση. Πιστεύω ότι ήταν να απολυθείς, αλλά τους "πρόλαβε" η εγκυμοσύνη.

Συνεπώς καλύτερα είναι να μειώσετε τα παγια μηνιαία έξοδα, το ενοίκιο δηλαδή. Εφόσον υπάρχει σπίτι στην Εύβοια και ο σύζυγός σου μπορεί να ακολουθήσει, και να ανταπεξέλθει στα έξοδα της οικογένειας τότε καλύτερα να πάτε εκεί.

Αλλιώς μπορείτε να βρείτε ένα σπίτι με μικρότερο ενοίκιο έτσι ώστε να μπορείτε να το καλύψετε και με τα χρήματα του ΟΑΕΔ μέχρι να μπορέσεις να βγεις ξανά στην αγορά εργασίας.

Με το καλό να έρθει το μωράκι σας

cerise

# 4 στις 12/10/2010
author
Γυναίκα / 54 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πεύκη
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 7.206
Οι Αμερικάνοι λένε ότι όποιος μένει σε μια δουλειά χωρίς προοπτικές γιατί φοβάται μην τη χάσει ....κάτι δεν πάει καλά στον ίδιο του το μυαλό.

Θα μου πεις το λένε κάποιοι με άπειρες ευκαιρίες εργασίας και καριέρας στη χώρα τους. Ομως εγώ συμφωνώ μαζί τους όπως και νάχει το πράγμα.

Οι αλλαγές στη ζωή μας μας εξελίσσουν. Οπως και οι αποφάσεις μας όταν πρέπει να παρθούν όσο δύσκολες κι αν είναι. Κι έτσι λογικά όπως τα θέτεις εσύ στην περίπτωσή σου θα τολμούσα να σου πω ότι εν όψει του νέου στάτους με το παιδάκι σας και δεδομένης της παλιοκατάστασης στη πόλη αυτή που πάει από το κακό στο χειρότερο πολιτισμικά και κοινωνικά , το σχέδιό σου μου φαίνεται πάρα πολύ καλό και σοφό μπορώ να πω.
Τι να κάνεις σε μια εταιρεία που δεν σέβεται τη μητρότητα! Αν δεν είχες λύση θα έπρεπε να φας στη μάπα την υποβάθμιση όπως θα τη φάνε πολλοί ακόμα, αλλά εφ όσον έχεις μια πιο υγειή λύση κούνισέ τους το μαντιλάκι και όταν σ αποζημιώσουν πες τους ότι μια εταιρεία που ασχολείται με την υγεία είναι ντροπή να συμπεριφέρεται κατ αυτό το τρόπο σε μια μέλλουσα μητέρα.
Να το πάρουν το μήνυμα κι από κάποιους που δεν τους φοβούνται.....

methismeno_troufaki

# 5 στις 12/10/2010
author
Γυναίκα / 29 / Σε σχέση
Ν. Ξάνθης / Ξάνθη
Θέματα: 12
Απαντήσεις: 20.540
Από τη στιγμή που μπορείς να φύγεις από την Αθήνα για να γλυτώσεις το ενοίκιο και θα μπορεί να δουλέψει και ο άντρας σου πιστεύω ότι έχεις αρκετά καλές προοπτικές!

Στην Εύβοια ίσως δεν θα μπορείς να δουλέψεις ακριβώς πάνω στο αντικείμενο σου. Αλλά σίγουρα μπορείς να κάνεις κάποια μαθήματα ή να πας και σε κάποιο σχολείο ακόμη. Στη Χαλκίδα ίσως έχεις περισσότερα να κάνεις βέβαια.
Υ.Γ. Κι άλλη Ευβοιώτισσα!! Θα κάνουμε και club σε λίγο!
Μην ψάχνεις την ευτυχία, είναι πάντα μέσα σου...

j-dreamer

# 6 στις 13/10/2010
author
Ανδρας / 49 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ψυχικό
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 125
Κατ΄αρχην πολλές ευχές στους ΧΑΜΕΡΠΕΙΣ και ΤΙΠΟΤΕΝΙΟΥΣ εργοδότες σου που επειδή τόλμησες να μείνεις έγκυος σε απολύουν. Τους εύχομαι να μείνουν άκληροι και να χάσουν ότι πολυτιμότερο έχουν, την υγεία τους.
Επίσης θα έπρεπε να αναφέρεις την εταιρεια για να αποφεύγουμε όσο μπορούμε τα προϊόντα της.
Στο θέμα τώρα της πρότασής τους, τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά όσο τα παρουσιάζεις. Πρώτα πρέπει να πάρεις χαρτί και μολύβι και να κάνεις πολύ προσεκτικούς υπολογισμούς για το ποσό που προκειται να πάρεις, ρωτώντας και την επιθεώρηση εργασίας. Η νόμιμη αποζημίωση που δικαιούσαι είναι αρκετά μικρή γιατι α) δουλεύεις μόνο 3 χρόνια και β) Ο νόμος για τις απολύσεις άλλαξε και οι αποζημ. έχουν μειωθεί στο μισό. Πολυ αμφιβάλλω άν με αυτά τα χρήματα μπορείς να επιδιορθώσεις σπίτι.
Επειτά είναι και το θέμα της ασφάλειας σου (συντάξιμα ένσημα) που θα χάσεις αν φύγεις.
Σε ότι αφορά την άλλη αποζημίωση που σου υποσχέθηκαν, ΠΡΟΣΕΞΕ!!!!
Θα βασιστείς μόνο στο μιλητό; Ποια εμπιστοσύνη μπορείς να έχεις σε ανθρώπους που σου φέρονται έτσι; Μόνο αν εξασφαλιστεί ΓΡΑΠΤΩΣ με χαρτί που να έχει νομική υπόσταση μπορείς να προχωρήσεις. Γι αυτό συμβουλεύσου απαραιτήτως δικηγόρο. Αν και πάλι η καλύτερη λύση είναι να τα πάρεις χέρι με χέρι με την υπογραφή της απόλυσης.
Η γνώμη μου είναι ότι πάνε να σε ΠΑΓΙΔΕΥΣΟΥΝ. Εχουν σκοπό να σου δώσουν μόνο τη νόμιμη αποζημίωση, και μετά άντε κυνήγα τους...
Μου φαίνεται βλέπεις τα πράγματα πολύ ρομαντικά αλλά η πραγματικότητα είναι πολυ σκληρη. Εξάλλου στην επαρχία πας και του χρόνου αφου θα σε διώξουν έτσι κι αλλιώς. Θα έχεις όμως κερδίσει τα ένσημα 16 μηνών τουλάχιστον και δεν θα νιώθεις ότι σου έκαναν και χάρη.
ξ-δρεαμερ

mathilda

# 7 στις 14/10/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Originally posted by cerise
πες τους ότι μια εταιρεία που ασχολείται με την υγεία είναι ντροπή να συμπεριφέρεται κατ αυτό το τρόπο σε μια μέλλουσα μητέρα.

Ναι, και θα τους κανει τα μουτρα κρεας. Ποιοι ασχολουνται μωρε με την υγεια, οι εμποροι, αυτοι που δινουν μιζες σε οποιον γιατρο γραφει πιο πολλες συνταγες, αυτοι που σου πουλανε φαρμακα που σε αρρωσταινουν;
Ακου κοπελια, (στη θεματοθετρια απευθυνομαι). Η ιστορια με τους πλασιε φαρμακων παει, τελειωσε, ΠΑΠΑΛΑ.
Τωρα που εβαλαν χερι στους απατεωνες γιατρους που συνταγογραφουσαν χιλιαδες φαρμακα για να τσιμπανε τη μιζα απο τις φαρμακευτικες εταιρειες, τα κερδη των εταιρειων αυτων θα μειωθουν δραματικα και πλεον δεν υπαρχει η αναγκη για αλλους πλασιε φαρμακων, για αυτους τους τυπους που πανε δηλαδη στα νοσοκομεια και ταζουν μιζες και ταξιδακια στα εξωτερικα σε οσα γιατρουδακια γραφουν τα φαρμακακια.
Αυτα γινονται πλεον στις φαρμακευτικες, και αμα θελετε ακουστε με.
Ειναι καιρος για να κανεις στροφη καριερας πλεον.
Ασχολησου με οτιδηποτε αλλο, κανε μαθηματα, ψαξτο με κανενα εργαστηριο, κτλ.
Αλλα πρωτα ζητα τα λεφτα στο χερι (αυτα που λενε οτι θα σου δωσουν) και μετα υπεγραψε οτιδηποτε.
Και εγω πιστευω οτι κατι βρωμαει απο πισω, μην τους εμπιστευεσαι.

Εν τω μεταξυ, ειναι μια καλη ευκαιρια να ηρεμησεις και να μεγαλωσεις το μωρο σου με ηρεμια.
Με αυτη τη δουλεια, δε θα μπορουσες να μεγαλωσεις παιδι. Ετσι και αλλιως θα επρεπε να αλλαξεις αντικειμενο μετα απο κανα χρονο.

Baflitsa

# 8 στις 14/10/2010
author
Ν. Ευβοίας / Χαλκίδα
Ευχαριστώ για τις ευχές σας, πραγματικά το περιμένω με αγωνία το μωράκι!

Εχετε δίκιο όλοι σας σε ό,τι είπατε, τα ίδια σκέφτομαι κι εγω. Η δουλειά του ιατρικού επισκέπτη τελείωσε ΠΑΠΑΛΑ όπως είπε μια φίλη γι'αυτο και μέσα στο μυαλό μου είχε κάποια στιγμή, στο άμεσο μέλλον, ημερομηνία λήξης, όμως οχι τοοοόσο σύντομα, ομολογώ!
Πιστεύω κι εγώ όπως είπε και η Dardana οτι ήταν να με απολύσουν. Μάλιστα κάποιες απολύσεις είχαν γίνει πριν το καλοκαίρι και μόλις τους είχα ανακοινώσει την εγκυμοσύνη. Οπότε μάλλον τους πρόλαβε και τους άφησα αφωνους.. για λίγο.
Οσον αφορά τη θέση γραμματέα τι να πω... αυτό ειναι προσβολή γιατί εχω και μια αξιοπρέπεια..
Ηδη το πτυχίο μου ήταν άχρηστο αν σκεφτείς τις ωρες αναμονής έξω απο τα ιατρεία και στο τέλος όταν κατάφερνα να δω το γιατρό με ρώταγε αν υπάρχει "κάτι"(εννουσε κανα συνέδριο ή τιποτα κάτω απο το τραπέζι) για να μου γράψει το φάρμακο. Πλέον οι προτεραιότητες αλλάζουν και πάνω απ ολα ειναι το παιδί. Δουλεια θα βρεθεί, οτιδήποτε! Δοξα το θεό διάθεση υπάρχει!

Τώρα το θέμα είναι να μου δώσουν στην αποζημίωση μέχρι και την τελευταία δεκάρα που δικαιούμαι.Γι'αυτό σήμερα έχω ραντεβού με δικηγόρο για να με συμβουλέψει και ίσως του δώσω το χαρτί της απόλυσης να το διαβάσει πριν το υπογράψω.

Θα σας κρατήσω ενήμερους,
Σας ευχαριστώ για τα φώτα σας,είστε ωραία παρέα!

Baflitsa

# 9 στις 14/10/2010
author
Ν. Ευβοίας / Χαλκίδα

Παράθεση:
Originally posted by j-dreamer
Η νόμιμη αποζημίωση που δικαιούσαι είναι αρκετά μικρή γιατι α) δουλεύεις μόνο 3 χρόνια και β) Ο νόμος για τις απολύσεις άλλαξε και οι αποζημ. έχουν μειωθεί στο μισό. Πολυ αμφιβάλλω άν με αυτά τα χρήματα μπορείς να επιδιορθώσεις σπίτι.
Επειτά είναι και το θέμα της ασφάλειας σου (συντάξιμα ένσημα) που θα χάσεις αν φύγεις.
Σε ότι αφορά την άλλη αποζημίωση που σου υποσχέθηκαν, ΠΡΟΣΕΞΕ!!!!
Θα βασιστείς μόνο στο μιλητό; Ποια εμπιστοσύνη μπορείς να έχεις σε ανθρώπους που σου φέρονται έτσι; Μόνο αν εξασφαλιστεί ΓΡΑΠΤΩΣ με χαρτί που να έχει νομική υπόσταση μπορείς να προχωρήσεις. Γι αυτό συμβουλεύσου απαραιτήτως δικηγόρο. Αν και πάλι η καλύτερη λύση είναι να τα πάρεις χέρι με χέρι με την υπογραφή της απόλυσης.
Μου φαίνεται βλέπεις τα πράγματα πολύ ρομαντικά αλλά η πραγματικότητα είναι πολυ σκληρη. Εξάλλου στην επαρχία πας και του χρόνου αφου θα σε διώξουν έτσι κι αλλιώς. Θα έχεις όμως κερδίσει τα ένσημα 16 μηνών τουλάχιστον και δεν θα νιώθεις ότι σου έκαναν και χάρη.
Σωστά τα λες γι αυτο ΄κιόλας θα συμβουλευτώ δικηγόρω. Αυτοί μου είπαν ένα ποσό αποζημίωσης που είναι εκείνη της α΄πόλυσης και εκείνη της εγκυμοσύνης, που αν τελικά ειναι σωστό (και αυτό θα το επιβεβαιώσει ή οχι ο δικηγόρος) φτάνουν μόλις τα μισά για να τελειώσει το σπίτι. Το σπίτι αυτό δεν ειναι ακριβώς το πατρικό μου το οποίο ανακαινίζειται, είναι ένα σπίτι που ξεκίνησε να φτιάχνει ο πατερας μου για μένα αλλά λόγω οικονομικών δυσκολιών το άφησε στα τελειώματα. Λέω λοιπόν τα τελειώματα αυτά να τα αναλάβω εγώ. Εξάλλου εργατικά δεν θα επιβαρυνθώ λόγω του οτι ο πατεραςμουω(ο οποίος μένει με τη μητέρα μου στην περιοχή) ο ίδιο είναι ο μάστορας, κι έτσι όπως μου τα υπολόγισε, θα χρειαστούν τα μισά απο τα χρήματα που θα πάρω.

Μπορεί καμιά φορα να βλέπω τα πράγματα με ρομαντικό μάτι και το ξέρω, όμως σε οτι αφορά κάποια άλλα θέματα πιο σοβαρά όπως αυτό δεν αφήνω να με κοροιδεύουν. Γί'αυτο άλλωστε θα ζητήσω βοήθεια. Μενω μόνη μου απο τα 18 οπου έφυγα για εξωτερικό για τις σπουδές μου και αυτό όπως καταλαβαίνεις με σκληραγώγησε αρκετά ωστε να έχω ανοχές μέχρι εκεί που σέβονται την αξιοπρέπεια και νοημοσύνη μου!

j-dreamer

# 10 στις 14/10/2010
author
Ανδρας / 49 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ψυχικό
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 125
Χαιρομαι που είσαι προσεκτική στο θέμα.
Η γνώμη μου είναι να μην τους χαρίσεις ουτε ευρώ.
Αν και τώρα που το σκέφτομαι, μια και απαγορεύεται να σε απολύσουν, μάλλον σε παραίτηση θα σε ωθήσουν, οπότε δεν δικαιούσαι ούτε τη νόμιμη αποζημίωση.
Συνεπώς μόνο αν πάρεις τις επιταγές ή τα μετρητά στο χέρι, να υπογράψεις.
Πάντως δύσκολα μπορώ να φανταστώ μεγάλες εταιρείες να δίνουν 16 μισθους για να διώξουν κάποιον.
Οσο για τη δουλειά του ιατρικού επισκέπτη, δεν γνωρίζω βέβαια τα πράγματα απο μέσα, αλλά ένα έχω να πω: Η μίζα στην Ελλάδα ποτέ δεν πρόκειται να πεθάνει. Οι φαρμακοβιομηχανίες πάντα θα βρίσκουν τρόπους να πουλάνε. Με το που θα καταλαγιάσει ο ντόρος, τα ίδια θα γίνονται.
Εξάλλου ακόμη και χωρίς υπερσυνταγογράφηση, η πιτα είναι αρκετά μεγάλη και πρέπει να προωθουν τα δικά τους φάρμακα έναντι άλλων.
Θυμηθήτε τι έγινε με τον ιο της γρίππης πέρισυ και πόσα εκατομ. εμβόλια αγοράστηκαν και δεν χρησιμοποιήθηκαν...
ξ-δρεαμερ

nefeli1974

# 11 στις 14/10/2010
author
Γυναίκα / 45 / Παντρεμένη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 31
Απαντήσεις: 286

Παράθεση:
Originally posted by j-dreamer
Αν και τώρα που το σκέφτομαι, μια και απαγορεύεται να σε απολύσουν, μάλλον σε παραίτηση θα σε ωθήσουν, οπότε δεν δικαιούσαι ούτε τη νόμιμη αποζημίωση.
Συνεπώς μόνο αν πάρεις τις επιταγές ή τα μετρητά στο χέρι, να υπογράψεις.
Πάντως δύσκολα μπορώ να φανταστώ μεγάλες εταιρείες να δίνουν 16 μισθους για να διώξουν κάποιον.

Προκειμένου να γλιτώσουν ένσημα και άλλα επιδόματα, δίνουν.Με κάποια παρόμοια συμφωνία απολύθηκε και ο γαμπρός μου από μια εταιρεία στο παρελθόν.

Όπως είπε και η mathilda το επάγγελμα του ιατρικού επισκέπτη είναι πολύ δύσκολο τώρα και ήδη στην επαρχία έχει απολυθεί πολύς κόσμος(σε μικρότερες εταιρείες έχει απολυθεί το 50%).
Αυτό οφείλεται κυρίως στο ότι μειώθηκε η τιμή όλων των φαρμάκων και ιδιαίτερα των ακριβών(οπότε φάρμακα που έκαναν π.χ. 60 ευρώ τώρα κάνουν 40 ευρώ κι αυτό για ένα κουτί ,για έναν σθενή ,ανά μήνα).Τα κέρδη των εταιρειών μειώθηκαν κατακόρυφα και γιαυτό είχε δημιουργηθεί στην αρχή το τεράστιο πρόβλημα με τις ισουλίνες της γνωστής πολυεθνικής που τις απέσυρε από την Ελλάδα γιατί δεν συνέφερε η νέα μειωμένη τιμή.
Επίσης ο καθένας στην Ελλάδα έχει ανοίξει και μια φαρμακευτική εταιρεία που κάνει αντίγραφα φαρμάκων.
Τώρα με τις νέες τιμές και τον έλεγχο των συνταγών πολλές εταιρείες δεν μπορούν να τα βγάλουν πέρα.Οι μικρές θα κλείσουν και οι μεγάλες θα απολύσουν κόσμο.

Οπότε δεν νομίζω ότι απολύουν την κοπέλα λόγω εγκυμοσύνης.

Επίσης δεν νομίζω ότι είναι και η πιο ωραία δουλειά για το πτυχίο σου,ούτε για μια νέα μάνα.

Ερεύνησε πολύ προσεκτικά με δικηγόρο τα οικονομικά και τους όρους.Αν παραιτηθείς δεν παίρνεις μετά και επίδομα ΟΑΕΔ από ότι ξέρω.Και χάνεις τα ένσημα.
Όσον αφορά τη ζωή στην επαρχία έχει και τα υπέρ και τα κατά.Είναι τι ζητά ο καθένας από τη ζωή του.
Εύχομαι να πάρεις τη σωστή απόφαση για σένα.

cerise

# 12 στις 15/10/2010
author
Γυναίκα / 54 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πεύκη
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 7.206

Παράθεση:
Originally posted by mathilda

Παράθεση:
Originally posted by cerise
πες τους ότι μια εταιρεία που ασχολείται με την υγεία είναι ντροπή να συμπεριφέρεται κατ αυτό το τρόπο σε μια μέλλουσα μητέρα.

Ναι, και θα τους κανει τα μουτρα κρεας. Ποιοι ασχολουνται μωρε με την υγεια, οι εμποροι, αυτοι που δινουν μιζες σε οποιον γιατρο γραφει πιο πολλες συνταγες, αυτοι που σου πουλανε φαρμακα που σε αρρωσταινουν;
Ακου κοπελια, (στη θεματοθετρια απευθυνομαι). Η ιστορια με τους πλασιε φαρμακων παει, τελειωσε, ΠΑΠΑΛΑ.
Τωρα που εβαλαν χερι στους απατεωνες γιατρους που συνταγογραφουσαν χιλιαδες φαρμακα για να τσιμπανε τη μιζα απο τις φαρμακευτικες εταιρειες, τα κερδη των εταιρειων αυτων θα μειωθουν δραματικα και πλεον δεν υπαρχει η αναγκη για αλλους πλασιε φαρμακων, για αυτους τους τυπους που πανε δηλαδη στα νοσοκομεια και ταζουν μιζες και ταξιδακια στα εξωτερικα σε οσα γιατρουδακια γραφουν τα φαρμακακια.
Αυτα γινονται πλεον στις φαρμακευτικες, και αμα θελετε ακουστε με.
Ειναι καιρος για να κανεις στροφη καριερας πλεον.
Ασχολησου με οτιδηποτε αλλο, κανε μαθηματα, ψαξτο με κανενα εργαστηριο, κτλ.
Αλλα πρωτα ζητα τα λεφτα στο χερι (αυτα που λενε οτι θα σου δωσουν) και μετα υπεγραψε οτιδηποτε.
Και εγω πιστευω οτι κατι βρωμαει απο πισω, μην τους εμπιστευεσαι.

Εν τω μεταξυ, ειναι μια καλη ευκαιρια να ηρεμησεις και να μεγαλωσεις το μωρο σου με ηρεμια.
Με αυτη τη δουλεια, δε θα μπορουσες να μεγαλωσεις παιδι. Ετσι και αλλιως θα επρεπε να αλλαξεις αντικειμενο μετα απο κανα χρονο.

Συμφωνώ απόλυτα για την αλητεία που διαθέτει ο τομέας της υγείας. Είναι άλλοστε γνωστό σε όλους μας πλέον και πολλοί το έχουν βιώσει στο πετσί τους.
Και ελπιδοφόρο ότι έχει πέσει βαρύς ο πέλεκυς με λίγα λόγια...αν έχει πέσει. Κάτι θα βρουν αυτοί πάλι να τη ξαναφτιάξουν τη συνταγή νομίζω...

Baflitsa

# 13 στις 16/10/2010
author
Ν. Ευβοίας / Χαλκίδα
Κάτι θα βρουν αυτοί πάλι να τη ξαναφτιάξουν τη συνταγή νομίζω...

Να'σαι σίγουρη γι'αυτό..κάτι θα έχουν ήδη αρχίσει να μαγειρεύουν!

Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost