Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!
ΚΑΤΑΣΚΟΠΕΙΑ ΣΤΟΝ ΧΩΡΟ ΕΡΓΑΣΙΑΣ

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

somebody961

# 21 στις 23/10/2010
author
Ανδρας / 59 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.017
'Aρεσαν+: 0%
Μάθαμε τώρα το big brother και το κοπανάμε όπου βρούμε!

Ναι, ως αφεντικό αυτό θα έκανα, με κατανόηση όμως.
Και ναι, να πιεί τον καφέ του με την ησυχία του ο υπάλληλος πρωί όταν έρθει, να μιλήσει με την κοπέλα του ή τη γυναίκα του και τα παιδιά του στο τηλέφωνο. Σε δουλειά είναι, όχι σε ..κάτεργα.
Τον έχω 'νοικιάσει', δεν τον έχω ..αγοράσει!

Θα μου αρκούσε να δω αν κάνει τη δουλειά για την οποία είναι εντεταλμένος να κάνει όμως σωστά!

Για να δω ποιοί αξίζουν το μισθό τους και ποιοι είναι οι ρεμπεσκέδες και τυχάρπαστοι..
Έει, πού πας; Είναι γκρεμός εκεί! Ε, τότε καλά πάω.

# 22 στις 23/10/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Originally posted by somebody961

Και ναι, να πιεί τον καφέ του με την ησυχία του ο υπάλληλος πρωί όταν έρθει, να μιλήσει με την κοπέλα του ή τη γυναίκα του και τα παιδιά του στο τηλέφωνο. Σε δουλειά είναι, όχι σε ..κάτεργα.

Θα μου αρκούσε να δω αν κάνει τη δουλειά για την οποία είναι εντεταλμένος να κάνει όμως σωστά!

Για να δω ποιοί αξίζουν το μισθό τους και ποιοι είναι οι ρεμπεσκέδες και τυχάρπαστοι..

Αχ somebody μου .. και που να δουλευες στο δημοσιο . Φλουμπες θα εβγαζες.
Εγω παντως οσα χρονια δουλευα σε ιδιωτικο τομεα.. οπου επρεπε η δουλεια να ειναι ομαδικη και εβλεπα πως καποιοι εφησυχαζοντουσαν, τοτε κατεβαζα τις μηχανες και εκανα τα απολυτως απαραιτητα για να ειμαι συνεπης. Εξαλλου τον ιδιο μισθο επαιρνε ο γρηγορος, τον ιδιο και ο αργος-ρεμπελος.. και επειδη την αναγνωριση παντα την εγραφα στα παλια μου τα παπουτσια δουλευα οσο χρειαζοταν για να μη νιωθω μα@@κ@ς.

Ή θα πρεπει σε μια εργασια να εχει πληρη γνωση το αφεντικο για το τι προσφερει ο καθενας και να επαινει την προσπαθεια με καποιο τροπο (οχι μονο το μπραβο και αυτο ομως φυσικα) ή θα εχει καποιους που θα δουλευουν εις βαρος της ομαδας. Και να σου πω.. ποτε δεν θα απολυσει κανενα αν το αποτελεσμα βγαινει.. οσο υπαρχουν κοροιδα που δουλευουν για τους αλλους. Και ουτε μπραβο θα πει ουτε θα αναγνωρισει. Εγω σε τετοιες περιπτωσεις some αν δεν υπηρχε σωστη λειτουργια απο τη μερια του αφεντικου, συγκρουομουν με τους ρεμπελους... και παντα ημασταν φιλοι μετα.

somebody961

# 23 στις 23/10/2010
author
Ανδρας / 59 / Σε σχέση
Sunny είπες πολλά και σωστά!
Ακου να σου πω πώς έχουν τα πράγματα με εμένα τουλάχιστον.

Εργάζομαι σε δημοτική επιχείρηση, σε τομέα τεχνικής υποστήριξης της μηχανογράφησης.
Είμαι εκεί από το 1996 και, μόλις το 99 'αναγνωρίστηκα' από έναν αντιδήμαρχο φωτισμένο θα έλεγα και μου έκανε προαγωγή στη θέση που θεωρώ πως μου αξίζει.
Μετά αυτός έφυγε, όπως γίνεται συνήθως.

Εδώ και λίγα χρόνια όμως, κανείς δεν προσέχει ποιος 'βγάζει τη δουλειά' όπως λέω παραπάνω. Με αποτέλεσμα, οι 'αλεξιπτωτιστές' σε αυτή τη δουλειά να πλησιάζουν επικίνδυνα σε εκτίμηση.. (με υπολογιστές είμαι 'χωμένος' από το 1984).

Και περιορίζομαι λοιπόν και εγώ να εργάζομαι τόσο ώστε να είμαι ανάμεσα στο λεπτό όριο του να μην απολυθώ και στο να αξίζω τα χρήματα που μου δίνουν.
Αν και, μην ακούς, το μεράκι μου για τη δουλειά μου πολλές φορές με παρασέρνει και δεν το τηρώ αυτό πάντα.!

flat_line

# 24 στις 23/10/2010
author
Ανδρας / 39 / Ελεύθερος
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 5.956

Παράθεση:
Originally posted by somebody961

Εργάζομαι στον ιδιωτικό τομέα, επειδή απαγορεύεται να χρησιμοποιώ το κινητό μου το αφήνω στο ντουλάπι μου πριν ξεκινήσω την εργασία μου, τον καφέ μου δεν μπορώ να τον απολαύσω ήσυχος, τον πίνω ταυτόχρονα με την δουλειά μου. Από παραγωγικής άποψης νομίζω ότι δικαιολογώ και με το παραπάνω τον μισθό μου γιατί έχω τις αντοχές και την όρεξη για εργασία. Οι άνθρωποι που τυχαίνει να με παρακολουθούν από τα ποιο απίθανα μέρη, και με εξοργίζουν με αυτό τον τρόπο, είναι από διαφορετικά τμήματα και δεν μπορούν να έχουν άποψη, απλά ελέγχουν αν κουνάω τα χέρια μου. Είμαι πεπεισμένος πως δεν ντρέπονται καθόλου για αυτό που κάνουν όπως επίσης ότι αν τους πιάσω στα ίσια πολύ φοβάμαι ότι μετά θα πρέπει να παραλάβω την απόλυσή μου. Έχω την αίσθηση ότι αυτούς κανένας δεν μπορεί να τους μιλήσει και ας είναι απλά συνάδελφοι, ίσως να κάνω και λάθος

aliadra

# 25 στις 29/10/2010
author
Γυναίκα / 39 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αιγάλεω
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 4
to xeirotero einai na perimeneis ena euxaristw apo ton upefthino sou , gia to treksimo pou rixneis sthn douleia,thn sunepeia pou exeis ws atomo,thn paragwgikothta k outo kathe kseis kai telika to apotelesma einai anti gia euxaristw na akous apo ton idio oti, edw kai 5 mhnes exw parathrhsei oi biorithmoi sou exoun pesi, h taxuth (eisai argos) kai eisai sthn kosmara sou................exw mathei meta apo polla xastoukia pou exw faei apo diafores douleies pou exw kanei na mhn ta parataw kai na uperaspizomai to dikio mou,giati kserw ti aksizw kai ti prosferw ,kserw ths dunameis mou kai kserw ths diafores hlithies mparoufes pou mporei na sou petaksei o kathenas....epeishs kserw oti ama anoiksw to stoma mou (me auta pou blepw) den tha mas kseplenei oute o iordanhs potamos.......ta pragmata sthn douleia ws katasthma me rouxa den pane kala,exoun pesi oi polhseis kai ta akouei apo tous anwterous ths etairias mas.tou exoun dhlwsh oti an den anebei to magazi mporei na parei kai podi...............panta,pantou kapoios tha uparxei sthn douleia (sunadelfoi) pou tha se paramoneboun kai tha lene logia stous allous.eite apo fthono,eite apo zhlia , antagwnismo,pes to opws thes....to sigouro einai esy na eisai entaksei sthn douleia sou ,na prosfereis auta pou prepei kai prostheou........pote - ma pote na mhn afhseis kanenan na se pathsh ,na se sebontai kai katanoeish,xwris auta den uparxei tipota!!!

Μυρτώ

# 26 στην 1/11/2010
author
Γυναίκα / 48 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πετρούπολη
Θέματα: 972
Απαντήσεις: 16.744

Παράθεση:
Originally posted by flat_line
Την ώρα που εργάζομαι έχω παρατηρήσει, και δεν είναι πλέον ιδέα μου, ότι κάποιοι συνάδελφοι η και προϊστάμενοι, στέκονται στα ποιο απίθανα σημεία, ώστε να μην μπορώ να τους αντιληφθώ, και παρακολουθούν τι κάνω και πως δουλεύω. Δεν θα είχα πρόβλημα αν κάποιος στεκόταν κοντά μου για να παρατηρήσει πως εργάζομαι και με τι ρυθμό, αυτό που με έχει εκνευρίσει απίστευτα είναι ότι το κάνουν κρυμμένοι. Από την άλλη φοβάμαι πως μια ενδεχόμενη σύγκρουση μαζί τους για αυτό το θέμα θα επιφέρει την απόλυσή μου. Όταν στο τέλος τους κοιτάζω φεύγουν υποκρινόμενοι ότι δεν συμβαίνει τίποτα. Θα ήθελα την γνώμη σας.

Aγαπητέ Φλατ...
Μήπως συζητούνται τίποτα περικοπές προσωπικού στην εταιρία που δουλεύεις;
Mήπως δηλαδή όντως κάποιοι άνθρωποι (συνάδελφοι - προιστάμενοι) έχουν οριστεί από το αφεντικό για να αποφασίσουν ποιοί θα μείνουν και ποιοί όχι;

Απλά, μου φαίνεται περίεργο το να "παρακολουθούν" ... χωρίς λόγο.
Αυτό το έχεις παρατηρήσει και για άλλους συναδέλφους ;
Δηλαδή πιστεύεις ότι παρακολουθούν και τους άλλους ή μόνο εσένα ;

Hereβs to the crazy ones. The rebels. The troublemakers. The ones who see things differently. While some may see them as the crazy ones, we see genius. Because the people who are crazy enough to think they can change the world, are the ones who do.

flat_line

# 27 στην 1/11/2010
author
Ανδρας / 39 / Ελεύθερος
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 5.956

Παράθεση:
Originally posted by Μυρτώ

Παράθεση:
Originally posted by flat_line
Την ώρα που εργάζομαι έχω παρατηρήσει, και δεν είναι πλέον ιδέα μου, ότι κάποιοι συνάδελφοι η και προϊστάμενοι, στέκονται στα ποιο απίθανα σημεία, ώστε να μην μπορώ να τους αντιληφθώ, και παρακολουθούν τι κάνω και πως δουλεύω. Δεν θα είχα πρόβλημα αν κάποιος στεκόταν κοντά μου για να παρατηρήσει πως εργάζομαι και με τι ρυθμό, αυτό που με έχει εκνευρίσει απίστευτα είναι ότι το κάνουν κρυμμένοι. Από την άλλη φοβάμαι πως μια ενδεχόμενη σύγκρουση μαζί τους για αυτό το θέμα θα επιφέρει την απόλυσή μου. Όταν στο τέλος τους κοιτάζω φεύγουν υποκρινόμενοι ότι δεν συμβαίνει τίποτα. Θα ήθελα την γνώμη σας.

Aγαπητέ Φλατ...
Μήπως συζητούνται τίποτα περικοπές προσωπικού στην εταιρία που δουλεύεις;
Mήπως δηλαδή όντως κάποιοι άνθρωποι (συνάδελφοι - προιστάμενοι) έχουν οριστεί από το αφεντικό για να αποφασίσουν ποιοί θα μείνουν και ποιοί όχι;

Απλά, μου φαίνεται περίεργο το να "παρακολουθούν" ... χωρίς λόγο.
Αυτό το έχεις παρατηρήσει και για άλλους συναδέλφους ;
Δηλαδή πιστεύεις ότι παρακολουθούν και τους άλλους ή μόνο εσένα ;

Πρόσφατα μου έγινε πρόσληψη Μυρτώ, πιστεύω ότι είναι συνηθισμένη τακτική για τους καινούργιους υπαλλήλους. Οπότε δεν θεωρώ ότι ισχύει μόνο για μένα αυτή η αντιμετώπιση, όμως είναι τόσο απίστευτα προκλητικό και γελοίο που καταντάει να με εξοργίζει. Είμαι και εγώ υπεύθυνος που δεν μπορώ να το διαχειριστώ αλλά νοιώθω ότι προσβάλλεται και η αξιοπρέπειά μου. Προσπαθώ έτσι να διαχειριστώ τον θυμό μου γιατί αν έστω και για μια στιγμή ξεφύγω από τα όρια φοβάμαι πως οι συνέπειες θα είναι ιδιαίτερα δυσάρεστες. Αν δεν ήμουν απόλυτα βέβαιος για αυτό που μου συμβαίνει δεν θα το έθετα σαν πρόβλημα σε αυτό τον χώρο.

# 28 στις 4/12/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
... να τους κοιτάς πιο συχνά... Και αν μένουν εκεί να τους ρωτάς τί κάνουν και αν μποορείς να τους βοηθήσεις σε κάτι. Μη φαίνεσαι εκνευρισμένος όμως.
Επειδή όμως έγραψες ότι το κάνουν και σε άλλους και μόνο στους νέους, τότε ίσως είναι καλύτερα να τους γράφεις τελείως γενικότερα, να κάνεις ότι θα έκανες αν δεν ήταν κανείς αφού δεν πρόκειται για κάποιους που μπορούν να σε κρίνουν και να κάνεις υπομονή, σε λίγο δε θα είσαι νέος.

naftilomenh

# 29 στις 7/12/2010
author
Γυναίκα / 50 / Παντρεμένη
Ηνωμ.Αραβικά Εμιράτα
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 169
Εγώ θα πήγαινα και θα ρωτούσα το αφεντικό στα ίσια.

somebody961

# 30 στις 9/12/2010
author
Ανδρας / 59 / Σε σχέση

Παράθεση:
Originally posted by naftilomenh
Εγώ θα πήγαινα και θα ρωτούσα το αφεντικό στα ίσια.

Εφόσον είναι νέος στη δουλειά δεν ξέρω αν είναι και η πλέον ενδεδειγμένη τακτική!

Θα το εκλάβουν ως: "αν από τώρα ζητάει εξηγήσεις, αργότερα τι θα θέλει; Να κάνει το αφεντικό?"
Και θα 'τον φύγουν'..

Κάνε φίλε μας σωστά και τίμια τη δουλειά σου και γράφτους!
Αν δεν την αναγνωρίσουν εφόσον είσαι σωστός, αυτοί θα είναι οι χαμένοι.

Γιατί στην Κρήτη από όπου κατάγομαι λένε: "Η πέτρα η πελεκητή, από τοίχο δε πομένει", που σημαίνει ότι εφόσον αξίζεις, θα βρεις τη θέση που σου αξίζει πραγματικά!

naftilomenh

# 31 στις 9/12/2010
author
Γυναίκα / 50 / Παντρεμένη
Ηνωμ.Αραβικά Εμιράτα
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 169
Ε, δεν εννοώ να του ζητήσει και το λογο.

Ομορφα και ήσυχα.

Αλλωστε τα αφεντικά
και δεν είναι μπαμπούλες
και εκτιμούν την ευθύτητα

fooktool

# 32 στις 23/1/2011
author
Ανδρας / 45 / Ελεύθερος
Απαντήσεις: 7

Παράθεση:
Originally posted by Aggelo
Αν εισαι σωστος,εργατικος,και παραγωγικος δεν εχεις να φοβασε

Μην παίρνεις όρκο.

Παράθεση:
Originally posted by salti
απλά να σκεφτείς το θέμα και από την άλλη πλευρά

αύριο μπορεί να είσαι εσύ ο εργοδότης σε αυτούς τους δύσκολους καιρούς

δεν θα ήθελες οι υπάλληλοι σου να είναι σωστοί και τυπικοί στην εργασία τους?

κάπως δεν θα έπρεπε να το τσεκάρεις?

είτε ο ίδιος είτε βάζοντας κάποιον άλλο...

έτσι είναι αυτά.

Ναι είναι λογικό να θέλει ο εργοδότης τους υπαλλη΄λους να εἰναι σωστοί, να μην πληρώνει άχρηστους κλπ κλπ Αλλά ο έλεγχος δεν γίνεται απαραίτητα με ρουφιάνους. Μπορεί το αφεντικό να ζητάει report από τους προισταμένους των τμημάτων. Υπάρχουν άλλοι ρτόποι.

fooktool

# 33 στις 23/1/2011
author
Ανδρας / 45 / Ελεύθερος
Απαντήσεις: 7

Παράθεση:
Originally posted by Aggelo
Αν εισαι σωστος,εργατικος,και παραγωγικος δεν εχεις να φοβασε

Μην παίρνεις όρκο.

Παράθεση:
Originally posted by salti
απλά να σκεφτείς το θέμα και από την άλλη πλευρά

αύριο μπορεί να είσαι εσύ ο εργοδότης σε αυτούς τους δύσκολους καιρούς

δεν θα ήθελες οι υπάλληλοι σου να είναι σωστοί και τυπικοί στην εργασία τους?

κάπως δεν θα έπρεπε να το τσεκάρεις?

είτε ο ίδιος είτε βάζοντας κάποιον άλλο...

έτσι είναι αυτά.

Ναι είναι λογικό να θέλει ο εργοδότης τους υπαλλη΄λους να εἰναι σωστοί, να μην πληρώνει άχρηστους κλπ κλπ Αλλά ο έλεγχος δεν γίνεται απαραίτητα με ρουφιάνους. Μπορεί το αφεντικό να ζητάει report από τους προισταμένους των τμημάτων. Υπάρχουν άλλοι ρτόποι.
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

Η απάντησή σας

Τίτλος :
(Προαιρετικά)
Μεταφορά σε εξέλιξη...
Παρακαλούμε περιμένετε
Επισύναψη αρχείου
1 συνημμένο αρχείο
Υπάρχουν τα παρακάτω προβλήματα:

Δεν έχετε επιλέξει την Kατηγορία του θέματος σας
Δεν έχετε συμπληρώσει τον Τίτλο του θέματος σας
Δεν έχετε συμπληρώσει το Κείμενο του θέματος σας
Η απάντηση σας έχει δημοσιευτεί!
Πιέστε [Εμφάνιση] για να μεταφερθείτε στην απάντησή σας, ή [Νέα Απάντηση] για να συνεχίσετε.
Το θέμα σας έχει αποσταλεί για έγκριση.
Θα δημοσιευτεί μόλις έγκριθεί από την ομάδα διαχείρησης του Sxeseis.gr.
Υπήρξε κάποιο πρόβλημα με την αποστολή του θέματος σας.
Παρακαλούμε δοκιμάστε πάλι. Σε περίπτωση που το πρόβλημα παραμένει παρακαλούμε επικοινωνήστε με την υποστήριξη του Sxeseis.gr.