Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

ΑΠΟΛΥΣΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΣΘΕΝΕΙΑ

Σελίδα : 1

M0IRA

# 1 στις 23/10/2010
author
Γυναίκα / 40 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πετρούπολη
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 1
'Aρεσαν+: 0%

Απολυση μετα απο ασθενεια

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΚΟΜΗ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΓΧΩΘΩ Η ΟΧΙ. ΣΤΙΣ 19/10/2009 ΕΚΑΝΑ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΗΝ ΣΠΟΝΔΥΛΙΚΗ ΣΤΗΛΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗ 1 ΧΡΟΝΟ. ΣΤΙΣ 25-10-2010 ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ,ΜΟΥ ΕΔΩΣΑΝ ΤΗΝ ΚΑΝΟΝΙΚΗ ΜΟΥ ΑΔΕΙΑ ΓΙΑ 2009 ΚΑΙ 10 ΜΕΡΕΣ ΑΠΟ ΤΟ 2010 ΕΤΣΙ ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΤΗΣ ΑΔΕΙΑΣ. ΔΕΧΤΗΚΑ.ΜΕ ΠΗΡΑΝ ΟΜΩΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΧΤΕΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΟΤΙ ΜΕ ΒΑΣΗ ΕΝΑΝ ΝΕΟ ΝΟΜΟ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΟΛΗ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΥΠΟΛΟΙΠΟ.ΑΥΤΟ ΥΠΗΡΧΕ ΠΑΝΤΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΑΛΛΑ ΠΑΝΤΑ ΑΦΗΝΑΜΕ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΠΟΜΕΝΟ ΧΡΟΝΟ.Η ΛΟΓΙΣΤΡΙΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ. ΣΕ ΟΠΟΙΟΝ ΤΟ ΕΙΠΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΜΟΥ ΕΤΟΙΜΑΖΟΥΝ ΤΗΝ ΛΥΠΗΤΕΡΗ - ΑΠΟΛΥΣΗ. ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΜΕ ΔΙΩΞΟΥΝ ΕΠΕΙΔΗ ΗΜΟΥΝ ΣΕ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ?ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΩ?

cerise

# 2 στις 25/10/2010
author
Γυναίκα / 54 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πεύκη
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 7.206
Αυτό με την άδεια κι εμάς μας το έκαναν και υπογράψαμε όλοι άσχετα αν έχουμε μεταφέρει προφορικά και σε συνεννόηση κάποιο υπόλοιπο. Είναι τυπικό μας είπαν αλλά απαραίτητο σύμφωνα με νέο νόμο.
Δεν νομίζω πως το κάνουν για να σ απολύσουν. Αλλοστε το θέμα των απολύσεων κρέμμεται πάνω από το κεφάλι όλων μας.
Μη συνδέεις όμως την άδεια μ αυτό γιατί κι εμάς ποτέ τόσα χρόνια δεν ζητούσαν υπογραφή για τη χρονιά και τώρα ζήτησαν.

# 3 στις 25/10/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Kαι στην εταιρια που δουλευει η κορη μου τους υποχρεωσαν να κλεισουν μεχρι τελος Αυγουστου ολα τα υπολοιπα αδειας τους, και του 2010 γιατι απο τον καινουργιο χρονο θα τους μειωσουν τις μερες εργασιας( απο εξ μερες την εβδομαδα σε 4 η 3 η και 2 ακομα) και δεν μπορουν να εχουν υπολοιπα αδειας.

stick_out

# 4 στις 25/10/2010
author
Ανδρας / 46 / Ελεύθερος
Αλλη χώρα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 5
Σωστα το εκαναν....
Μην συνδεεις την αδεια που σου εδωσαν με πιθανοτητα απολυσης....(αυτο ειναι αλλο θεμα)

mysticlover

# 5 στις 2/11/2010
author
Ανδρας / 42 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Δυτική) / Ανω Λιόσια
Απαντήσεις: 62
θα σε απολύσουν είναι βέβαιο!
ζήτω η ανεργία! τυχερούλα!

adam19

# 6 στις 11/11/2010
author
Ανδρας / 57 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αιγάλεω
Απαντήσεις: 3
εχεις υπερβει πολυ τα ορια της βραχειας ασθενειας (Έξι μήνες για όσους υπηρετούν από 15 χρόνια και πάνω )
μπορουσαν ηδη να σε απολυσουν ισως και χωρις αποζημιωση ,καθως θα μπορουσαν να πουν οτι αποχωρησες οικειοθελως

fooktool

# 7 στις 23/1/2011
author
Ανδρας / 44 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Απαντήσεις: 7

Παράθεση:
Originally posted by adam19
μπορουσαν ηδη να σε απολυσουν ισως και χωρις αποζημιωση ,καθως θα μπορουσαν να πουν οτι αποχωρησες οικειοθελως

Να το κάνουμε πιο λιανά. Εάν ο υπάλληλος κάνει κοπάνα για μια μέρα μπορεί να απολυθεί αλλά παίρνει αποζημίωση.
Αν η κοπάνα ξεπεράσει τις τρεις μέρες (συνεχόμενα) τότε ο νόμος το θεωρεί άρνηση εργασίας. Ο υπάλληλος υποχρεούται σε παραίτηση. Δηλαδή η εταιρεία σου λέει απολύεσαι, πληρώνει επίδομα αδείας, δώρο, μεροκάματα αλλά όχι αποζημίωση. αν ο υπάλληλος κάνει δικαστήριο για την αποζημίωση θα χάσει.

Όσο για την περίπτωση της M0IRA τα παραπάνω μπορούν να εφαρμοστούν στην περίπτωση της. Είναι άδικο μεν αλλά ισχύει.
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε