Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

τριτα ξαδερφια.....

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

KsylinaSpathia

# 1 στις 10/11/2010
author
Ανδρας / 30 / Σε σχέση
Ν. Δράμας / Δράμα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 4
'Aρεσαν+: 0%

τριτα ξαδερφια...

Καλησπερα σας....γκουγκλαρα κ επεσα πανω στο σιτε σας κ τ βρηκα πολυ αξιολογο κ ειπα να γραψω εδω τν απορια μου....

Υπαρχει προβλημα στη σχεση αναμεσα σε τριτα ξαδερφια ?

ξερω οτι τ θεμα αυτο ισως τ εχετε συζητηση 250 φορες αλλα εχω διαβασει σμρ αλλες τοσες διαφορετικες απαντησις κ θελω να καταλιξω στο σωστο....

κ να μ εξηγησετε τ ειναι η συγγενεια τριτου βαθμου και πρωτου βαθμου κ κατι τετοια.....στα τριτα ξαδερφια τ αριθμος ειναι η συγγενοια τους...????

σας παρακαλω να απαντατε μονο οσοι εισται 150% σιγουροι γιαυτο που γραφεται....ευχαριστω πολυ

perfetta

# 2 στις 11/11/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Τριτα και τέταρτα,
πάρτα και πέτα τα...

# 3 στις 11/11/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by KsylinaSpathia
Καλησπερα σας....γκουγκλαρα κ επεσα πανω στο σιτε σας κ τ βρηκα πολυ αξιολογο κ ειπα να γραψω εδω τν απορια μου....

ξερω οτι τ θεμα αυτο ισως τ εχετε συζητηση 250 φορες αλλα εχω διαβασει σμρ αλλες τοσες διαφορετικες απαντησις κ θελω να καταλιξω στο σωστο....

κ να μ εξηγησετε τ ειναι η συγγενεια τριτου βαθμου και πρωτου βαθμου κ κατι τετοια.....στα τριτα ξαδερφια τ αριθμος ειναι η συγγενοια τους...????

σας παρακαλω να απαντατε μονο οσοι εισται 150% σιγουροι γιαυτο που γραφεται....ευχαριστω πολυ

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα ανάμεσα σε τρίτα ξαδέρφια. Μεχρι και τα δευτερα ξαδερφια το απαγορευει η θρησκεια μας. Απο τριτα και πέρα το επιτρέπει ακόμα και η εκκλησία, που σημαίνει ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
Εδω εχουν παντρευτει και δευτερα ξαδερφια, πλάκα μου κάνεις;

Το πρόβλημα ειναι αλλου αγαπητε θεματοθέτη, κ τολμω να πω ότι δεν το έχεις πάρει χαμπάρι ακόμα το πραγματικό πρόβλημα στο ερωτημα που θετεις:

Το πρόβλημα είναι στο ότι εδω στην Ελλάδα υπάρχει έντονα το φαινόμενο της οικογενειοκρατίας. Δηλαδή βλέπεις πολύ συχνά να κάνουν παρεα τα ξαδερφια μεταξύ τους, ιδαιτερα τα πρωτα ξαδερφια, βλεπεις πολύ συχνα οι παρέες και γενικά οι φίλοι να περιορίζονται μέσα σε ένα στενο οικογενειακό, η συγγενικό πλάισιο, και παραπέρα να μη δίνουν καμια σημασία σε αγνωστα πρόσωπα.
Ιδιαίτερα στη επαρχία που ο κόσμος είναι ακόμα πιό συντηρητικός και που υπάρχουν πολλές συγγενειες ιδιαίτερα σε χωριά, όλοι έχουν επαφές μόνο με συγγενικά πρόσωπα. Οπότε αναγκαστηκά αναπτύσσονται ερωτικές σχέσεις ανάμεσα σ συγγενικά πρόσωπα, το οποίο μονο σαν σκέψη είναι ιδιαίτερα καταθλιπτικό και θλιβερό.

Δεν ειμαστε αρκετά ανοιχτόμυαλοι σαν κοινωνία ωστε να ξεφυγουμε τα δεσμα της οικογενειοκρατειας και συγγενοκρατίας όπότε ένα μεγάλο μερος της κοινωνίας εγκλωβίζεται μεσα σε αυτην την παγιδα.

KsylinaSpathia

# 4 στις 11/11/2010
author
Ανδρας / 30 / Σε σχέση
Ν. Δράμας / Δράμα
παιδια με τν κοπελα γνωριστικαμε μονοι μας....δηλαδη δν ειμασταν μαζι απο παιδια δν μεγαλωσαμε μαζι, εγω ειμαι 17 κ αυτη 16 γνωριστικαμε μιλουσαμε λιγες μερες μ αρεσε της αρεσα καναμε κατι κ μετα μαθαμε οτι ειμαστε τριτα ξαδερφια...

# 5 στις 13/11/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
παιδια με τν κοπελα γνωριστικαμε μονοι μας....δηλαδη δν ειμασταν μαζι απο παιδια δν μεγαλωσαμε μαζι, εγω ειμαι 17 κ αυτη 16 γνωριστικαμε μιλουσαμε λιγες μερες μ αρεσε της αρεσα καναμε κατι κ μετα μαθαμε οτι ειμαστε τριτα ξαδερφια...

Αλλες ξαδερφες έχεις να μας γνωρίσεις κι εμάς;

KOLORS

# 6 στις 13/11/2010
author
Ανδρας / 55 / Παντρεμένος
Τατζικιστάν
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 2.737

Παράθεση:
Originally posted by tp1978

τι να τις κανεις?

elix_geo

# 7 στις 13/11/2010
author
Ανδρας / 67 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 277
Απαντήσεις: 8.590

Παράθεση:
Originally posted by KOLORS

Παράθεση:

τι να τις κανεις?

Εσύ, τι θα τις έκανες;
YES I DOES... Το μόνο που ζητάω είναι να μην προκαλεί και υποτιμάει τη νοημοσύνη μου ο οποιοσδήποτε ανεγκέφαλος, αριβίστας, διψασμένος για εξουσία έναντι οποιουδήποτε τιμήματος, λαϊκιστής πολιτικός! Θα συμμαχήσω και με το διάβολο, είχε πει κάποτε! Θέλουμε γκούλαγκ με αιρ κοντίσιον!

methismeno_troufaki

# 8 στις 13/11/2010
author
Γυναίκα / 30 / Σε σχέση
Ν. Ξάνθης / Ξάνθη
Θέματα: 12
Απαντήσεις: 20.540

Παράθεση:

Παράθεση:

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα ανάμεσα σε τρίτα ξαδέρφια. Μεχρι και τα δευτερα ξαδερφια το απαγορευει η θρησκεια μας. Απο τριτα και πέρα το επιτρέπει ακόμα και η εκκλησία, που σημαίνει ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.
Εδω εχουν παντρευτει και δευτερα ξαδερφια, πλάκα μου κάνεις;

Το πρόβλημα ειναι αλλου αγαπητε θεματοθέτη, κ τολμω να πω ότι δεν το έχεις πάρει χαμπάρι ακόμα το πραγματικό πρόβλημα στο ερωτημα που θετεις:

Το πρόβλημα είναι στο ότι εδω στην Ελλάδα υπάρχει έντονα το φαινόμενο της οικογενειοκρατίας. Δηλαδή βλέπεις πολύ συχνά να κάνουν παρεα τα ξαδερφια μεταξύ τους, ιδαιτερα τα πρωτα ξαδερφια, βλεπεις πολύ συχνα οι παρέες και γενικά οι φίλοι να περιορίζονται μέσα σε ένα στενο οικογενειακό, η συγγενικό πλάισιο, και παραπέρα να μη δίνουν καμια σημασία σε αγνωστα πρόσωπα.
Ιδιαίτερα στη επαρχία που ο κόσμος είναι ακόμα πιό συντηρητικός και που υπάρχουν πολλές συγγενειες ιδιαίτερα σε χωριά, όλοι έχουν επαφές μόνο με συγγενικά πρόσωπα. Οπότε αναγκαστηκά αναπτύσσονται ερωτικές σχέσεις ανάμεσα σ συγγενικά πρόσωπα, το οποίο μονο σαν σκέψη είναι ιδιαίτερα καταθλιπτικό και θλιβερό.

Δεν ειμαστε αρκετά ανοιχτόμυαλοι σαν κοινωνία ωστε να ξεφυγουμε τα δεσμα της οικογενειοκρατειας και συγγενοκρατίας όπότε ένα μεγάλο μερος της κοινωνίας εγκλωβίζεται μεσα σε αυτην την παγιδα.

Σε ποια επαρχεία μεγάλωσες εσύ??

Γιατί εκεί που μεγάλωσα εγώ δεν ισχύουν όλα αυτά... Τεσπα...

Για να απαντήσω στο θεματοθέτη δεν υπάρχει πρόβλημα ούτε νομικό ούτε βιολογικό (απ'όσο γνωρίζω) σε μια σχέση ανάμεσα σε τρίτα ξαδέρφια! Οπότε μπορείτε να συνεχίσετε με την ησυχία σας αυτό το κάτι!!
Μην ψάχνεις την ευτυχία, είναι πάντα μέσα σου...

ELCHOCLO

# 9 στις 13/11/2010
author
Γυναίκα / 53 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 4
Απαντήσεις: 1.311
Προς επίρρωση του...τρουφακίου αλλά και του tp, αγαπητέ ξύλινα σπαθιά, σε διαβεβαιώνω πως από καμμιά θεσμική αρχή -θρησκευτική ή πολιτική ("λαϊκή")- δεν υπάρχει κανένας περιορισμός για την περίπτωσή σας.
Ούτε και "συνειδησιακή" θα έπρεπε να υπάρχει αφού, όπως λες, δε μεγαλώσατε μαζί, ώστε να σας χαλάει κάποια "γεύση αιμομιξίας"...Προς τι τόση αγωνία, λοιπόν;
Απλά, χαρείτε το!
(Με την απαιτούμενη προσοχή της ηλικίας)

Btw, και μια που ρωτάς: Ο βαθμός συγγένειας καθορίζεται από τον αριθμό γεννών που μεσολαβούν ανάμεσα στα άτομα. Έτσι, συγγένεια 1ου βαθμού έχουν μόνο γονείς με παιδιά. Τα αδέλφια είναι 2ου βαθμού συγγενείς (δύο γέννες), τα πρωτοξάδελφα 4ου (2+2)...κ.ο.κ. Οπότε εσείς κάπου στο 6ου είστε, αν τα λογαριάζω καλά γιατί δεν έχω τελειώσει και τον καφέ μου ακόμα...
Ζήσε Μάη μου δηλαδή!

KsylinaSpathia

# 10 στις 15/11/2010
author
Ανδρας / 30 / Σε σχέση
Ν. Δράμας / Δράμα
οκ ευχαριστω πολυ παιδια και επιτελους εμαθα πως βγαινουν οι βαθμοι συγγενειας!!!!μαλλον θα μ εχετε μονιμο κατοικο παιδια στ σιτε σας ειναι πολυ ωραιο

william2012

# 11 στις 18/9/2012
author
Ανδρας / 40 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 1

Και ίδιο επίθετο...

Καλησπέρα,αφού λύθηκε το θέμα με τα τρίτα ξαδέρφια ότι δεν υπάρχει κανένα κόλλημα πόσο θα το χειροτέρευε όταν υπήρχε και το ίδιο επίθετο ας πούμε?Ευχαριστώ

Pant79

# 12 στις 17/8/2016
author
Ανδρας / 29 / Σε σχέση
Επ. Λευκωσίας / Εκτός Ελλάδας

Γεια σας

Εχω και γω το ιδιο θεμα! Αλλα θελω να ρωτισω κατι αλλο! Αν κανε παιδεια ποσες πιθανοτητες εχουμε να κανουμε ενα υγιες παιδι οταν εγω με την γυναικα μου ειμαστε 3 βαθμου;;

1Christina

# 13 στις 17/8/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Βρε καλο μου, οι πιθανοτητες μας ενδιαφερουν οταν αναφερομαστε σε μεγαλους πληθυσμους...οταν κανετε εσυ και η ξαδερφη ενα παιδι η που ναναι οκ η που δε θα ναι  α και εξαρταται και ποιοι ειστε εσεις...δηλαδη τι κουβαλατε

Καλε για την πρωτη σου ανηψια μιλας??? 0%

Παράθεση:
Σχόλιο # 12 από Pant79

Γεια σαςΕχω και γω το ιδιο θεμα! Αλλα θελω να ρωτισω κατι αλλο! Αν κανε παιδεια ποσες πιθανοτητες εχουμε να κανουμε ενα υγιες παιδι οταν εγω με την γυναικα μου ειμαστε 3 βαθμου;;

Gergios1981

# 14 στις 17/8/2016
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 12 από Pant79

Γεια σαςΕχω και γω το ιδιο θεμα! Αλλα θελω να ρωτισω κατι αλλο! Αν κανε παιδεια ποσες πιθανοτητες εχουμε να κανουμε ενα υγιες παιδι οταν εγω με την γυναικα μου ειμαστε 3 βαθμου;;

Ολόκληρος νταγλαράς  είσαι  ,  θέτεις ένα ερώτημα  σε ενα site που απέχει παρασάγγας απο το να χαρακτηριστεί ιατρικό.!!!  

Θα ακούσεις τι σου λεει ο ένας και ο άλλος ;;;!!! 

Πάρε τηλέφωνο ένα γιατρό καi  ρώτα τον  ή στο φινάλε αναζήτησε το σε εξειδικευμένα  ιατρικά sites στο ίντερνετ.

Lililili

# 15 στις 2/5/2019
author
Γυναίκα / 23 / Σε σχέση
Ελλάδα
Μπορεί κάποιος να μου πει αν υπάρχει θέμα με 3ο θείο

Sourya

# 16 στις 2/5/2019
author
Γυναίκα / 60 / Ελεύθερη
Ινδία
Θέματα: 43
Απαντήσεις: 4.732

Α εσυ εισαι με τον θειο απο Αυστραλια; Τι να τον κανεις τον μπαμπουρα εσυ μικρη κοπελα;

Παράθεση:
Σχόλιο # 15 από Lililili

Heptamer

# 17 στις 2/5/2019
author
Ανδρας / 53 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Θέματα: 36
Απαντήσεις: 14.044

Ούτε με 1ο ούτε με 2ο θειο ούτε με 69ο υπαρχει θέμα. 

Παράθεση:
Σχόλιο # 15 από Lililili

alisida

# 18 στις 2/5/2019
author
Γυναίκα / 50 / Διαζευγμένη
Καζακστάν
Θέματα: 34
Απαντήσεις: 7.091

Κανενα προβλημα αρκει τα χρονια των 3 θειων μαζι να μην ξεπερνουν τα 100 γτι εισαι μικρη κοπελα ( τρολοφατσουλα)..

.Πες μας τι εννοεις τριτος θειος ?Πατερας του τριτου ξαδερφου/ης ???

Heptamer

# 19 στις 2/5/2019
author
Ανδρας / 53 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αγία Βαρβάρα
Θέματα: 36
Απαντήσεις: 14.044

Συγνώμη βρε Αλισιδα...

Γιατί να μην τα 100στησουν οι θείοι; 

Αυτό δεν ευχόμαστε σε γενεθλιουχους και εορτάζοντες; 

Εγώ πάντως υποψιάζομαι  πως η νεαρή Λιλυ μας ρωτα αν υπάρχει πρόβλημα με τρίτο θείο σε γνωστό ... πάρτυ με θειους, ετικέτας 12...

Σαφως και δεν υπάρχει, όταν δύο (ανθυπο)κατοσταρηδες θείοι δεν επαρκουν... 

Αρέσει στο μέλος alisida

pyrantoxos

# 20 στις 3/5/2019
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Σχόλιο # 8 από methismeno_troufaki

Σε ποια επαρχεία μεγάλωσες εσύ??

Γιατί εκεί που μεγάλωσα εγώ δεν ισχύουν όλα αυτά... Τεσπα...

Για να απαντήσω στο θεματοθέτη δεν υπάρχει πρόβλημα ούτε νομικό ούτε βιολογικό (απ'όσο γνωρίζω) σε μια σχέση ανάμεσα σε τρίτα ξαδέρφια! Οπότε μπορείτε να συνεχίσετε με την ησυχία σας αυτό το κάτι!!

δουνεϊκα μερια εσυ?

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε