Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Ο πελαργός μπορεί να σκοτώσει τον έρωτα των γονιών!

Σελίδα : 1

Mystik_Male

# 1 στις 13/11/2010
author
Ανδρας / 53 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Μαρούσι
Θέματα: 40
Απαντήσεις: 2.599
'Aρεσαν+: 0%

Σύμφωνα με έρευνα που έγινε από βρετανική εταιρεία, όσο πολύτιμο κι αν είναι το συναίσθημα του ερχομού του πελαργού, έχει και δυσάρεστες παρενέργειες.

Οι απαντήσεις 3.000 νέων γονιών είναι αποκαλυπτικές.
Τα πέντε πρώτα χρόνια οι έξοδοι του ζευγαριού μειώθηκαν στο ελάχιστο και οι έξι στους δέκα λένε ότι το μωρό έφερε μαζί απώλεια σεξουαλικού ενδιαφέροντος για τον / την σύντροφό τους.

Ο λόγος – σύμφωνα με την έρευνα που δημοσιεύει το ΒΗΜΑ – που οι γονείς δεν βγαίνουν έξω είναι ότι ντρέπονται να ζητάνε από συγγενείς και φίλους να τους κρατήσουν το μωρό.
Επιπλέον, τα έξοδα από την άφιξη του νέου μέλους αυξάνονται κατακόρυφα, με αποτέλεσμα το μεγαλύτερο μέρος του οικογενειακού προϋπολογισμού να κατευθύνεται στις δικές του ανάγκες και να μπαίνουν στην άκρη οι ανάγκες των γονιών.

“Τα παιδιά έχουν πάντα προτεραιότητα, όσο και αν οι γονείς αναπολούν την εποχή πριν από τη γέννησή τους. Οι περισσότεροι άνθρωποι νιώθουν άσχημα όταν «κλέβουν» χρόνο από το παιδί για να βγουν έξω και «αυτομαστιγώνονται» ψυχολογικά όταν βάζουν τη σχέση τους πάνω από την υποχρέωση προς το μωράκι τους. Ετσι, πολλοί από αυτούς ξεχνούν πόσο σημαντικό είναι να διατηρήσουν ζωντανή, σε όσο μεγαλύτερο βαθμό γίνεται, την ερωτική διάθεση που είχαν προτού γίνουν γονείς” λέει η εκπρόσωπος της εταιρείας ReadyΒed, Λούσι Γουίν-Τζόουνς.

Παράλληλα, το μωρό – που γίνεται αυτόματα ο “βασιλιάς” ή η “βασίλιsσα” της οικογένειας – θέλει όλη την προσοχή πάνω του και όταν το ζευγάρι ετοιμάζεται να βγει ή όταν ο μπαμπάς και η μαμά εκφράζουν τρυφερότητα ο ένας απέναντι στον άλλο, το μωρό ζηλεύει και υποσυνείδητα “τιμωρεί” τους γονείς, αρχίζοντας να κλαίει ή κάνοντας το άρρωστο.

Dardana

# 2 στις 13/11/2010
author
Γυναίκα / 50 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651
λογικο δεν ειναι να αλλαζουν οι προτεραιοτητες; εχεις ενα πλασμα απολυτα εξαρτωμενο απο τους γονεις....περιμενει απο εσενα για να φαει, να πιει, να ζησει. ειναι δυνατον να προεχει ο ερωτας ή η ταβλα; αναγκαστικά μπαινουν αυτα σε δευτερη μοιρα, ιδιαιτερα τα πρωτα χρονια της ζωης του.
παρολ΄αυτα, οταν η σχεση του ζευγαριου ειναι υγιης..μονο καλο μπορει να κανει η ελευση ενος μωρου. βλεπεις στο προσωπο του παιδιου σου ενα μεγαλο κομματι του ανθρωπου που ερωτευτηκες και αγαπησες. μοιραζεσαι μαζι του αυτο το θαυμα, της ενωσης των δυο.
εγω τουλαχιστον, (και πειτε με ανωμαλη) οταν βλεπω την κορη μας να παιζει με τον μπαμπα της,τον ερωτευομαι ξανα. θεωρω οτι ειναι ο,τι καλυτερο "απεδωσε" η σχεση μας.
δεν αμφισβητω την κουραση και την πιεση που επιβαλει η παρουσια ενος μωρου στο ζευγαρι, ειναι κατι που το ζω καθημερινα και πολλες φορες εχω "παραπονεθει" εμμεσα γι αυτο. αλλά ταυτοχρονα θεωρω οτι ειναι ενα τιμημα αμελητεο μπροστα σε αυτα που μπορει να χαρισει σε δυο ανθρωπους. φτανει βεβαια να ηθελαν πραγματικα το παιδι και να το "ονειρευτηκαν" με τον συγκεκριμενο ανθρωπο.
Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

questionmark

# 3 στις 13/11/2010
author
Γυναίκα / 53 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Περιστέρι
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 126
Όταν το ζευγάρι αποφασίσει να κάνει παιδί,υποθέτω πως καταλαβαίνει ότι θα
αλλάξει τις συνήθειές του...
Δεν κάνεις παιδι για να στο προσέχουν οι παππούδες και οι γιαγιάδες όλη την ώρα ,για να βγαίνεις έξω...
υποτίθεται ότι κάνοντας οικογένεια ωριμάζεις και αναλαμβάνεις τις ευθύνες σου...
προσωπικά δεν αναπολω καθόλου την εποχή πριν από την γέννηση της κόρης μου.
και μην πολυπιστεύετε τις έρευνες...όλο κουλά λένε...
άκου ζηλεύει το μωρό και κλαίει...

meandothers

# 4 στις 14/11/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Εγώ πάλι πιστεύω, πως δεν χρειάζεται να «χτυπάμε» κάθε φορά
σε μια ακραία κατάσταση! Υπάρχει και η μέση.
Ναι εντάξει, ένα μωρό στην αρχή, φέρνει αναστάτωση,
έξοδα, άγχος και πολλές φορές αποξένωση στο ζευγάρι.
Γιατί η μαμά γίνεται ΜΟΝΟ μαμά και ο μπαμπάς πάει από
εκεί που ήρθε (συναισθηματικά).
Το έχω δει άπειρες φορές και μην μου πείτε ότι δεν το έχετε
δει κι εσείς...Πρόσφατα χώρισε ένα οικογενειακό ζευγάρι γι'αυτό το λόγω...
με δίδυμα κοριτσάκια 2,5 χρονών.
Άρα λοιπόν...όλα χρειάζονται...με μέτρο δε λέω.
Εγώ πάντως θεωρώ τον εαυτό μου μια χαρά μαμά,
(δεν έχω ακούσει ποτέ παράπονα για την συμπεριφορά των παιδιών μου,
ίσα-ίσα...)αλλά και την διασκέδασή μου και τις προσωπικές στιγμές
μου με τον άντρα μου, τις αναζητώ πως και τι!!

# 5 στις 14/11/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
ο πελαργος μπορει να σκοτωσει
τον ερωτα μονο αν το επιτρεψει το ζευγαρι.

οχι μονο ο πελαργος, αλλα και καθε καινουρια "ζορικη"
κατασταση, καθως και η "συνηθεια", ειναι απο τις αιτιες που καταστραφεται
η επαφη ενος ζευγαριου, σαν ζευγαρι, (που πρεπει να φερεται και ερωτικα)

και δινει τη θεση του σε μια συμπεριφορα συμβιωσης περισσοτερο,
ανθρωπων δηλαδη που αντιμετωπιζουν
κοινα προβληματα και καπου στο βαθος θυμουνται και καμια φορα
οτι ειναι και ζευγαρι-αντρογυνο.

αυτο ειναι μια παγιδα που δυστυχως πεφτουν οι περισσοτεροι μεσα,
με τις συνηθης (και σωστες βεβαια) δικαιολογιες της κουρασης,
της ελλειψης χρονου, των προτεραιοτητων κλπ.

Οπωσδηποτε με ενα παιδι αλλαζουν οι προτεραιοτητες, η κουραση μεγαλωνει,
αλλα παντα υπαρχει χωρος και χρονος για να καλλιεργουμε σωστα και τη σχεση μας αντι να την παραμελουμε.

Αρκει να το θελουμε πραγματικα.

και λυπαμαι οταν ακουω νεα ζευγαρια που εχουν και βοηθεια απο γονεις,
για τα παιδια τους να λενε δεν προλαβαινω να βρεθω με τον αντρα μου,
γιατι ειμαι κουρασμενη, δεν μας αφηνει το παιδι και λοιπες τετοιου ειδους
δικαιολογιες.

οχι δεν μπορεις. δεν θελεις να προσπαθησεις να τοποθετησεις τα
πραγματα σε νεα βαση.

και το λεω με σιγουρια, γιατι περασα απο αυτο το σταδιο, χωρις καμια βοηθεια
απο κανεναν γονεα (αντιθετα εγω τους προσφερα βοηθεια καθοτι ηλικιωμενοι
και αρρωστοι) και με χιλια δυο προβληματα υγειας παιδιου και γονεων και πεθερικων,
αλλα ποτε δεν πεσαμε με τον αντρα μου στην παγιδα που αναφερα πιο πανω.

daka2010

# 6 στις 15/11/2010
author
Γυναίκα / 40 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Αγιος Αθανάσιος
Θέματα: 9
Απαντήσεις: 2.027

Δεν έχω παιδί και δεν ξέρω, αλλά φαντάζομαι ότι είναι στο χέρι του ζευγαριού να μην γίνει αυτό.
Σίγουρα αλλάζουν πολλά πράγματα, ευθύνες, υποχρεώσεις, έξοδα και πολλά άλλα, αλλά μην ξεχνάμε ότι είναι ένα ευχάριστο γεγονός και οι γονείς πρέπει να είναι πολύ ευτυχισμένοι για το δημιούργημα τους και γιατί όχι και ερωτευμένη?
Πολύ ρομαντική ακούγομαι ε?
Ας κάνω πρώτα οικογένεια και μετά θα έχω μια πιο ολοκληρωμένη άποψη.

Climentini

# 7 στις 15/11/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by Mystik_Male

Ο πελαργός μπορεί να σκοτώσει τον έρωτα των γονιών

Και δε σκοτώνω εγώ τον πελαργό, καλύτερα, να τον κάνω και σούπα! !!

Σας το έχω πει, σας το έχω ματαπεί και δε θα βαρεθώ να το λέω: Τα παιδιά δεν έχουν καμία σχέση με την ερωτική ζωή των γονιών τους. Αμα θέλουν ο μπαμπάς κι η μαμά να βγάλουν τα ματάκια τους, και δέκα παιδιά να τους τριγυρίζουν, μια χαρά μπορούν να τα καταφέρουν.

Ισα-ίσα, που έχουν και θετική επίδραση: Αμα όλα σου τα φραγκάκια πηγαίνουν σε ρούχα, φροντιστήρια και λοιπές ανάγκες παιδιών. Αν ο ελεύθερος χρόνος σου αναλώνεται σε διαβάσματα, επισκέψεις σε γιατρούς / δασκάλους και λοιπές απαιτήσεις παιδιών, ε, τότε, για σκεφτείτε το καλά μου, ΤΙ ΑΛΛΟ ΣΟΥ ΑΠΟΜΕΝΕΙ στη ζωή σου για να διασκεδάσεις κι εσύ λιγάκι ????

somebody961

# 8 στις 16/11/2010
author
Ανδρας / 61 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.017
Η Ντάρντυ, για άλλη μία φορά ΕΓΡΑΨΕ..

Ο πελαργός λοιπόν δεν σκοτώνει τον έρωτα. Τον κάνει πιο δυνατό, τον ανυψώνει σε επίπεδα συνειδητοποίησης σε μονοπάτια απερπάτητα και συναρπαστικά ως τότε! Ανεξερεύνητες πλευρές αγάπης του ζευγαριού το βλέπω λοιπόν!
Απλά, αν δεν υπάρχει ο έρωτας, ο πελαργός είναι ο ..γραφειοκράτης που βγάζει το πιστοποιητικό θανάτου του για όσους/ες αρνούνται να τον δουν καλυπτόμενοι πίσω από έναν γάμο που θέλανε να 'τρίψουν στα μούτρα' συγγενών και γνωστών ή ακόμα και στη μούρη τους την ίδια..

Πως μπορεί ένα μωρό να σκοτώσει κάτι ουσιαστικά νεκρό λοιπόν;;;
Το παιδί δεν είναι η τελευταία λύση όταν ένας γάμος δεν πάει καλά όπως πολλές και πολλοί κάνουν.

Είναι απλά η πρώτη σε υγιείς σχέσεις!!
Έει, πού πας; Είναι γκρεμός εκεί! Ε, τότε καλά πάω.
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost