Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Προβλημα με εργοδοτη σε καφετερια

Σελίδα : 1

o_petran

# 1 στις 15/11/2010
author
Ανδρας / 32 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 1
'Aρεσαν+: 0%

Προβλημα με εργοδοτη σε καφετερια

Άρχισα να δουλευω σε καφετερια πριν απο δύο μήνες και αφου συμφωνήσαμε να δουλεύω full time τελικά μέχρι και την μέρα που έφυγα δούλευα συνήθως 4ωρα και όποτε είχε το μαγαζί πολυ κίνηση και δίχως σταθερό πρόγραμμα. Δηλαδή μου τηλεφωνούσαν την προηγούμενη μέρα, για να μου πουν οτι δουλεύω την επόμενη. Αφου πληρώθηκα για τον πρώτο μήνα, δεν μου πλήρωσαν 12 ώρες με την πρόφαση οτι είναι ώρες εκπαίδευσης, φυσικά δεν είχα συμφωνήσει ποτέ σε κάτι τέτοιο. Αυτό ήταν το κερασάκι στην τούρτα, αφου γενικά η συμπεριφορά τους προς εμένα ήταν απαράδεκτη(μέχρι και φυλλάδια με έβαλαν να μοιράσω) και μιά μέρα που δούλευα και οταν ζήτησα τα λεφτά των 12 ωρών και μου έσκασαν το παραμύθι, ζήτησα ότι λεφτά τελοσπάντων είχα δουλέψει για να φύγω. Μου είπαν οτι έπρεπε να περιμένω μεχρι το τέλος του μήνα μέχρι να το τακτοποιήσει το λογιστήριο και απάντησα οτι δεν παραιτούμε αν δεν που δώσουν αμέσως τα λεφτά μου. Η επόμενη απάντηση ήταν να καλέσουν την αστυνομία γιατι δήθεν έκανα φασαρία στο μαγαζί (ουτε καν φώναξα). Εγώ μιας και δεν είχα τίποτα να φοβηθώ έκατσα απ'έξω απο το μαγαζι και περίμενα την αστυνομία. Η αστυνομία ήρθε πήρε αναφορά και έφυγε. Βέβαια με απείλησαν οτι θα μου κάνουν μηνυση για φασαρία και οτι πλήγωσα την φήμη τους. Πραγματικά έχω μείνει αναυδος με την όλη στάση τους. Το ερώτημα όμως τι να κάνω εγω, πως να κινηθώ...???

naughtyM

# 2 στις 15/11/2010
author
Γυναίκα / 30 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Αμπελόκηποι
Θέματα: 19
Απαντήσεις: 19.097
Αν υπαρχουν και αλλα χρωστουμενα να πας και να τους τα ζητησεις το συντομοτερο!!
Δεν καταλαβα, δεν φτανει που σε καναν παιδι για ολες τις δουλειες δεν 8α πληρωθεις κιολας?!
Να μην ντρεπεσαι να μιλησεις και να υποστηριζεις τα δικαιωματα σου..
Αα και κατι αλλο... ενσημα σου κολλουσαν? ΑΝ οχι "απειλησε " τους οτι 8α τους καταγγελεις στην επιθεωριση εργασιας (το οποιο θα τους ταραξει τα νερα σιγουρα..) και θα δεις αποτελεσματα

Αν με το καλο δεν καταλαβαν και προσφυγαν στις απειλες , απαντησε με τον ιδιο τροπο

Στα λεω αυτα γιατι ειχα πολλες φορες παρομοια περιστατικα.. και πλεον εχω μαθει απο τα λαθη μ
Don't forget to fall in love with yourself first...

Ran_Tan_Plan

# 3 στις 15/11/2010
author
Ανδρας / 60 / Παντρεμένος
Ν. Χίου / Χίος
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 9.705
Θα πας σε μια υπηρεσια που λεγεται "επιθεωρηση εργασιας" και θα βρεις τον κυριο "εποπτη εργασιας".
Θα κανεις μια κουβεντα μαζι του για τις συνθηκες εργασιας και γενικα για ολα οσα αντιμετωπισες και θα κανεις και μια ξεγυρισμενη καταγγελια στους εργοδοτες σου και ασε τους να τρεχουν να καθαρισουν.
Βεβαια μην ελπιζεις οτι θα παρεις κανενα σοβαρο ποσον αλλα τουλαχιστον δεν θα χασεις τα ενσημα σου που ειναι και το πιο σημαντικο!
"Πρεπει να'σαι λερα για να κυβερνας γαλερα"

# 4 στις 16/11/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Originally posted by o_petran
Άρχισα να δουλευω σε καφετερια πριν απο δύο μήνες και αφου συμφωνήσαμε να δουλεύω full time τελικά μέχρι και την μέρα που έφυγα δούλευα συνήθως 4ωρα και όποτε είχε το μαγαζί πολυ κίνηση και δίχως σταθερό πρόγραμμα. Δηλαδή μου τηλεφωνούσαν την προηγούμενη μέρα, για να μου πουν οτι δουλεύω την επόμενη. Αφου πληρώθηκα για τον πρώτο μήνα, δεν μου πλήρωσαν 12 ώρες με την πρόφαση οτι είναι ώρες εκπαίδευσης, φυσικά δεν είχα συμφωνήσει ποτέ σε κάτι τέτοιο. Αυτό ήταν το κερασάκι στην τούρτα, αφου γενικά η συμπεριφορά τους προς εμένα ήταν απαράδεκτη(μέχρι και φυλλάδια με έβαλαν να μοιράσω) και μιά μέρα που δούλευα και οταν ζήτησα τα λεφτά των 12 ωρών και μου έσκασαν το παραμύθι, ζήτησα ότι λεφτά τελοσπάντων είχα δουλέψει για να φύγω. Μου είπαν οτι έπρεπε να περιμένω μεχρι το τέλος του μήνα μέχρι να το τακτοποιήσει το λογιστήριο και απάντησα οτι δεν παραιτούμε αν δεν που δώσουν αμέσως τα λεφτά μου. Η επόμενη απάντηση ήταν να καλέσουν την αστυνομία γιατι δήθεν έκανα φασαρία στο μαγαζί (ουτε καν φώναξα). Εγώ μιας και δεν είχα τίποτα να φοβηθώ έκατσα απ'έξω απο το μαγαζι και περίμενα την αστυνομία. Η αστυνομία ήρθε πήρε αναφορά και έφυγε. Βέβαια με απείλησαν οτι θα μου κάνουν μηνυση για φασαρία και οτι πλήγωσα την φήμη τους. Πραγματικά έχω μείνει αναυδος με την όλη στάση τους. Το ερώτημα όμως τι να κάνω εγω, πως να κινηθώ...???

Αλλοι θα έκαναν τάμα να δουλεψουν σε καφετέρεια και ας μην πληρωνοντουσαν καθόλου. Εγω προσωπικά θα πλήρωνα για να με πάρουν.

Κι εσυ εκανες ολοκληρη ιστορία για 12 ωρες παραπάνω δουλειά; Αυτο που εκανες ειναι αχαριστια και προκληση. Δεν την αξιζεις αυτη τη δουλεια.

Η γνωμη μου ειναι να μην ξαναπατησεις σε αυτη την καφετέρεια.

naughtyM

# 5 στις 16/11/2010
author
Γυναίκα / 30 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Αμπελόκηποι
Θέματα: 19
Απαντήσεις: 19.097
Τπ εχεις επιγνωση της φρασης "δικαιωματα εργαζομενου"..?
Εκμεταλλευση απο εργοδοτη???

Ο χριστος και η μανα του δλδ!!!
Don't forget to fall in love with yourself first...

# 6 στις 16/11/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by naughtyM
Τπ εχεις επιγνωση της φρασης "δικαιωματα εργαζομενου"..?
Εκμεταλλευση απο εργοδοτη???

Ο χριστος και η μανα του δλδ!!!

Θα σου απαντουσα κατάλληλα αλλά θα χαλάσουμε το θέμα του θεματοθέτη.

somebody961

# 7 στις 16/11/2010
author
Ανδρας / 58 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.019
Να κάνεις ότι σου είπε ο ραν παραπάνω για τα ένσημα σου αλλά και για έναν επιπλέον λόγο.

Να μάθουν κάποτε πως όταν φέρονται σκάρτα θα έχουν ποινές.
Οι περισσότεροι το παρατούν με την εύκολη φράση 'ρε δε βαριέσαι' και διαιωνίζουν μια κατάσταση κάνοντας την de facto τελικά..
(Ετσι είναι η κατάσταση στις καφετέριες, έτσι είναι στα γραφεία, έτσι είναι στα βενζινάδικα, έτσι είναι στο ένα, στο άλλο κλπ..).

Ε, ΟΧΙ ΑΛΛΟ! ΝΙΣΑΦΙ ΠΙΑ!

Για να γλιτώσεις το επόμενο παληκάρι που θα πάει να δουλέψει εκεί αλλά και αλλού.

tp για άλλη μια φορά είσαι άκυρος.. Ξαναπάρτον και ξαναπάρε με, ξαναπάρτον και ξαναπάρε με, που έλεγε και ο Λογοθετίδης..
Να πας να δουλέψεις ΕΣΥ εκεί. Εχει λεφτά ο μπαμπάς σου για να τους ..πληρώσει!
Μόνο αυτό δεν είπες. Το ..ξέχασες!
Έει, πού πας; Είναι γκρεμός εκεί! Ε, τότε καλά πάω.

meandothers

# 8 στις 16/11/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by tp1978
Αλλοι θα έκαναν τάμα να δουλεψουν σε καφετέρεια και ας μην πληρωνοντουσαν καθόλου. Εγω προσωπικά θα πλήρωνα για να με πάρουν.

Κι εσυ εκανες ολοκληρη ιστορία για 12 ωρες παραπάνω δουλειά; Αυτο που εκανες ειναι αχαριστια και προκληση. Δεν την αξιζεις αυτη τη δουλεια.

Συγγνώμη...από ποιόν πλανήτη είσαι?

# 9 στις 16/11/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by meandothers

Παράθεση:

Απο τον πλανήτη γη.

# 10 στις 16/11/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
η αλήθεια είναι ότι τέτοια φαινόμενα σε δύσκολους καιρούς , δυστυχώς πληθαίνουν.

γνώμη μου : προσπάθησε ήρεμα , όμορφα και ωραία να τα βρεις

και στην ανάγκη πηγαίνεις και στην επιθεώρηση εργασίας , , αλλά ....

υπάρχει ένα αλλά ...

αν είσαι σε καμιά μεγάλη πόλη εντάξει οκ , δεν έχεις να χάσεις κάτι ....

αν όμως είσαι καμιά πολη 5-10 χιλιάδων κατοίκων , εκεί που ο καθένας

ξέρει τον άλλον σαν κάλπικη δεκάρα ...αν κάμεις καμιά τέτοια αποκοτιά

μετά θα πρέπει να αλλάξεις αν όχι νομό για να βρεις δουλειά τουλάχιστον πόλη...

εμένα αυτήείναι η αποψή μου ....ουγκ

υ.γ δεν έχω πάει ποτέ στην επιθεώρηση εργασίας και δεν ξέρω να σε βοηθήσω προς

αυτήν την κατεύθυνση...

# 11 στις 16/11/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by salti

αν όμως είσαι καμιά πολη 5-10 χιλιάδων κατοίκων , εκεί που ο καθένας

ξέρει τον άλλον σαν κάλπικη δεκάρα ...αν κάμεις καμιά τέτοια αποκοτιά

μετά θα πρέπει να αλλάξεις αν όχι νομό για να βρεις δουλειά τουλάχιστον πόλη...

εμένα αυτήείναι η αποψή μου ....ουγκ

Δυστυχώς, έχεις δίκιο.
Αλλά έτσι και αλλιώς, έχουμε ήδη φτάσει σε σημείο να πρέπει να αλλάξουμε χώρα για να βρούμε δουλειά!

meandothers

# 12 στις 16/11/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Παράθεση:
Originally posted by meandothers

Παράθεση:

Απο τον πλανήτη γη.

Δεν πείθεις ούτε ένα πεντάχρονο ότι είσαι από εδώ.

Mystik_Male

# 13 στις 16/11/2010
author
Ανδρας / 50 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Μαρούσι
Θέματα: 40
Απαντήσεις: 2.599
Αφήστε το παιδί να λέει ό,τι θέλει, καλοί μου άνθρωποι.
Αφού βλέπετε, άκρη δε θα βγει.

Το παιδί δεν ξέρει τί πάει να πει "[συν]αίσθημα".
Κάθε είδους [συν]αίσθημα.
Αγάπης, στοργής, αδικίας, κλπ.

Θα εξαιρέσω μόνο το [συν]αίσθημα του θυμού, που συχνά μετατρέπεται σε μίσος για τους ανθρώπους.

Τί να κάνουμε;
Αυτές τις προσλαμβάνουσες έχει από την οικογένειά του.

Για το μόνο που ενδιαφέρεται είναι για πΟυΤάΝεΣ μικρής ηλικίας [ει δυνατόν χωρίς πληρωμή], και χόρτο.

Κρίμα όμως...
Αν το 'παιρνες λίγο αλλιώς το θεματάκι ρε Τάσο και δεν ήσουν τόσο κολλημένος και άκαμπτος, θα έβλεπες ότι θα μπορούσες να έχεις τα πάντα και τους πάντες στα χέρια και τα πόδια σου...

# 14 στις 16/11/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by Mystik_Male
Αφήστε το παιδί να λέει ό,τι θέλει, καλοί μου άνθρωποι.
Αφού βλέπετε, άκρη δε θα βγει.

Το παιδί δεν ξέρει τί πάει να πει "[συν]αίσθημα".
Κάθε είδους [συν]αίσθημα.
Αγάπης, στοργής, αδικίας, κλπ.

Θα εξαιρέσω μόνο το [συν]αίσθημα του θυμού, που συχνά μετατρέπεται σε μίσος για τους ανθρώπους.

Τί να κάνουμε;
Αυτές τις προσλαμβάνουσες έχει από την οικογένειά του.

Για το μόνο που ενδιαφέρεται είναι για πΟυΤάΝεΣ μικρής ηλικίας [ει δυνατόν χωρίς πληρωμή], και χόρτο.

Κρίμα όμως...
Αν το 'παιρνες λίγο αλλιώς το θεματάκι ρε Τάσο και δεν ήσουν τόσο κολλημένος και άκαμπτος, θα έβλεπες ότι θα μπορούσες να έχεις τα πάντα και τους πάντες στα χέρια και τα πόδια σου...

1ον: Δε εχω καπνίσει χορτο ποτε στη ζωή μου και ουτε προκειται να καπνισω.
2ον: Που ξέρεις το όνομά μου;
3ον: Ευχαριστω για τα υπόλοιπο.
4ον: Χαλάμε για άλλη μια φορά το θέμα του θεματοθέτη.

Υ.Γ : Τα παιρνω πισω αυτα που ειπα για την καφετερεια στον θεματοθέτη.

Mystik_Male

# 15 στις 17/11/2010
author
Ανδρας / 50 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Μαρούσι
Θέματα: 40
Απαντήσεις: 2.599

Παράθεση:
1ον: Δε εχω καπνίσει χορτο ποτε στη ζωή μου και ουτε προκειται να καπνισω.

Πάσσο.
Απλά έτσι υπέθεσα μια και μίλησες με τόση θέρμη για την Ολλανδία, τις πόρνες της και το χόρτο της.

Παράθεση:
2ον: Που ξέρεις το όνομά μου;

Έχεις υπογράψει μια φορά με αυτό.

# 16 στις 17/11/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by o_petran

Ουτε μηνυση θα σου κανουν... (γιατι τι θα σου παρουν?) πιο πολλα θα χασουν. Μπραβο σου ομως που τα διεκδικησες.. Ειλικρινα μπραβο σου.
Ειμαι σιγουρη οτι ο επομενος που θα παει εκει.. δεν θα δουλεψει τζαμπα 12 ωρες.. Αυτο ειναι κατι πολυ σημαντικο.

Τωρα τι να κανεις. Πας στην επιθεωρηση εργασιας οπως σου ειπανε.. και σου λενε αυτοι τι να κανεις.

Τωρα αν σε πανε στο δικαστηριο για το λογο που σου ειπανε.. θα πρεπει να πληρωσουν προστιμο στο ικα.. στην επιθεωρηση αφου δουλευες ακαταστατο ωραριο που δεν ειχες υπογραψει (υπαρχει καρτελα) ... και τα δικαστικα εξοδα .

Ε μπα.. δε νομιζω..
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost