Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

ΔΙΑΦΟΡΑ ΗΛΙΚΙΑΣ

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

lilipoutia81

# 1 στις 23/11/2010
author
Γυναίκα / 41 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Μαρούσι
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 1
'Aρεσαν+: 0%

Διαφορα ηλικιασ

ΕΙΜΑΙ 30 ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ 50. ΓΝΩΡΙΣΤΗΚΑΜΕ ΚΑΘΩΣ ΕΙΜΑΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΣΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΤΟΥ. ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙΡΟ ΜΑΖΙ. ΑΥΤΟΣ ΕΡΓΕΝΗΣ. ΕΙΧΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΕΝΔΟΙΑΣΜΟΥΣ ΛΟΓΩ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΡΝΗΣΗΣ ΤΩΝ ΓΟΝΙΩΝ ΜΟΥ ΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ. ΕΜΦΑΝΙΣΙΑΚΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΤΡΙΟΣ ΕΝΩ ΕΓΩ ΕΜΦΑΝΙΣΙΜΗ ΑΡΚΕΤΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΕ ΑΤΟΜΑ ΤΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΜΟΥ ΦΥΣΙΚΑ ΠΟΥ ΔΕ ΠΡΟΧΩΡΗΣΑΝ ΟΜΩΣ. ΤΕΛΙΚΑ ΕΝΩ ΕΙΧΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΩ ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΔΕΘΕΙ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ. ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΗ….

# 2 στις 23/11/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Ειχες πει να φυγεις εννοεις και τελικα εμεινες εγκυος.

Στην ηλικια σου εκτρωση δεν θα εκανα.

Εγω δε βλεπω κατι κακο... εκτος τη παρεμβαση των γονιων σου που ηταν αρνητικη.

Αλλά σαμπως και αυτοι ξερουν τι ειναι σωστο για σενα? 30 χρονων εισαι.. καιρος να μη παρασυρεσαι απο τις λεξεις τους.

Τον ηθελες και εκανες σχεση.. δε σε βιασε.. Τωρα που κολλας? Στην ηλικια?
Σιγα τα ωα...
Οτι πιθανοτητες εχεις να περασεις καλα με τον 50αρη.. τις ιδιες εχεις και με τον 35αρη. Σημασια δεν εχει η ηλικια..
Αν δεν επιβιωσει αυτη η σχεση δεν θα φταιει η ηλικια.. θα φταινε αλλοι λογοι. Και παλι μικρη εισαι. Αλλά το μωρο.. για να ερθει, επρεπε να ερθει.

questionmark

# 3 στις 23/11/2010
author
Γυναίκα / 53 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Περιστέρι
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 126
θέλετε να προχωρήσετε σε γάμο?
η διαφορά ηλικιας ειναι μεγάλη και ξέρεις οι άνθρωποι όταν γερνάνε γίνονται
ιδιότροποι ...

Εσύ ξέρεις καλύτερα τον άνθρωπό σου...εσύ αποφασίζεις...
τα παιδιά πάντως είναι ΜΕΓΑΛΗ χαρά γι'αυτούς που τα θέλουν πραγματικά...

meandothers

# 4 στις 23/11/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Σκέψου πάρα πολύ πριν αποφασίσεις οτιδήποτε...
Σκέψου πολύ και σοβαρά το παιδάκι.
Και εσύ κι ο 50άρης, θα τον βρείτε τον δρόμο σας...

Mystik_Male

# 5 στις 23/11/2010
author
Ανδρας / 53 / Διαζευγμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Μαρούσι
Θέματα: 40
Απαντήσεις: 2.599
Λες ότι είχες ενδοιασμούς για το θέμα της ηλικίας.
[Ας αφήσουμε τους γονείς στην άκρη, γιατί τις περισσότερες φορές δεν εγκρίνουν τους συντρόφους των παιδιών τους].

Λες ακόμη ότι εσύ είσαι εμφανίσιμη αρκετά, ενώ αυτός είναι πολύ μέτριος.

Κι ενώ είχες αποφασίσει να φύγεις, τελικά έμεινες έγκυος.

Εγώ με αυτά, συγνώμη, αλλά μπερδεύομαι…

Τελικά, τί συμβαίνει;
Μπορεί ένας μέτριος εμφανισιακά παππούς να καταφέρει να έχει σούζα μια όμορφη υπάλληλο στη δουλειά και μετά να την έχει και «δούλα» στο σπίτι, με «πεσκέσι» ένα μωρό;
Ή μήπως αποσκοπούσες σε συνεταιριλίκι στη δουλειά του μέσα από τη σχέση;

Σε 15 χρόνια λοιπόν, θα έχεις απεριόριστες κΑύΛεΣ, [τις οποίες ο μέτριος παππούς δε θα μπορεί να σου τις ικανοποιήσει καθώς θα χρειάζεται προσωπική φροντίδα όπως κάθε ηλικιωμένος] και θα πρέπει να φροντίσεις εκτός από αυτόν και τα «θέλω» του έφηβου παιδιού σου…

Προμηθεύσου δυο στολές [μία μαύρη με άσπρη ποδιά της οικιακής βοηθού και μία ολόλευκη της νοσοκόμας] και καλώς όρισες στον κόσμο των [σοβαρών] υποχρεώσεων που εσύ, η αρκετά εμφανίσιμη, διάλεξες…

modexristos

# 6 στις 23/11/2010
author
Ανδρας / 48 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 13
Απαντήσεις: 7.888

Παράθεση:
Originally posted by lilipoutia81
ΕΙΜΑΙ 30 ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ 50. ΓΝΩΡΙΣΤΗΚΑΜΕ ΚΑΘΩΣ ΕΙΜΑΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΣΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΤΟΥ. ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙΡΟ ΜΑΖΙ. ΑΥΤΟΣ ΕΡΓΕΝΗΣ. ΕΙΧΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΕΝΔΟΙΑΣΜΟΥΣ ΛΟΓΩ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΡΝΗΣΗΣ ΤΩΝ ΓΟΝΙΩΝ ΜΟΥ ΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ. ΕΜΦΑΝΙΣΙΑΚΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΤΡΙΟΣ ΕΝΩ ΕΓΩ ΕΜΦΑΝΙΣΙΜΗ ΑΡΚΕΤΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΕ ΑΤΟΜΑ ΤΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΜΟΥ ΦΥΣΙΚΑ ΠΟΥ ΔΕ ΠΡΟΧΩΡΗΣΑΝ ΟΜΩΣ. ΤΕΛΙΚΑ ΕΝΩ ΕΙΧΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΩ ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΔΕΘΕΙ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥ ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ. ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΗ….

Ελπιζω να κανεις πλακα !

Πολυ θα το 'θελα.
Ετσι ειναι, αν ετσι πιστευεις οτι ειναι.

# 7 στις 23/11/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
ΕΙΜΑΙ 30 ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ 50.

Τι αλλο να πουμε?

Pianist_

# 8 στις 24/11/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by Mystik_Male
Λες ότι είχες ενδοιασμούς για το θέμα της ηλικίας.
[Ας αφήσουμε τους γονείς στην άκρη, γιατί τις περισσότερες φορές δεν εγκρίνουν τους συντρόφους των παιδιών τους].

Λες ακόμη ότι εσύ είσαι εμφανίσιμη αρκετά, ενώ αυτός είναι πολύ μέτριος.

Κι ενώ είχες αποφασίσει να φύγεις, τελικά έμεινες έγκυος.

Εγώ με αυτά, συγνώμη, αλλά μπερδεύομαι…

Τελικά, τί συμβαίνει;
Μπορεί ένας μέτριος εμφανισιακά παππούς να καταφέρει να έχει σούζα μια όμορφη υπάλληλο στη δουλειά και μετά να την έχει και «δούλα» στο σπίτι, με «πεσκέσι» ένα μωρό;
Ή μήπως αποσκοπούσες σε συνεταιριλίκι στη δουλειά του μέσα από τη σχέση;

Σε 15 χρόνια λοιπόν, θα έχεις απεριόριστες κΑύΛεΣ, [τις οποίες ο μέτριος παππούς δε θα μπορεί να σου τις ικανοποιήσει καθώς θα χρειάζεται προσωπική φροντίδα όπως κάθε ηλικιωμένος] και θα πρέπει να φροντίσεις εκτός από αυτόν και τα «θέλω» του έφηβου παιδιού σου…

Προμηθεύσου δυο στολές [μία μαύρη με άσπρη ποδιά της οικιακής βοηθού και μία ολόλευκη της νοσοκόμας] και καλώς όρισες στον κόσμο των [σοβαρών] υποχρεώσεων που εσύ, η αρκετά εμφανίσιμη, διάλεξες…

daizyduck

# 9 στις 24/11/2010
author
Γυναίκα / 52 / Ελεύθερη
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 172
Υπάρχουν ζευγάρια με μεγάλη διαφορά ηλικίας που έχουν στεριώσει στο χρόνο, αλλά είναι οι εξαιρέσεις στον κανόνα.
Αυτο που δεν καταλαβαίνω όμως είναι ότι απο τη στιγμή που είσαι με έναν άνθρωπο και δεν ξέρεις πού θα οδηγήσει η σχέση σας, γιατί δεν προσέχεις ώστε να μη βρεθείς σ'αυτή την πολύ δύσκολη κατάσταση? και μιλάω για την εγκυμοσύνη. Συγνώμη που θα στο πω, αλλά είναι πολύ ανώριμη συμπεριφορά και των δυο σας.
Τώρα, ετσι όπως έχουν έρθει τα πράγματα, σκέψου αν μπορείς να ζήσεις μ'αυτόν τον άνθρωπο και να μεγαλώσετε το παιδί, καθίστε συζητήστε πολύ σοβαρά τι σκοπό έχετε για το μέλλον σας και πάρτε ενήλικες αποφάσεις.
Σου εύχομαι ό,τι καλύτερο.

morgoth

# 10 στις 24/11/2010
author
Ανδρας / 45 / Ελεύθερος
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 3.461
δε ξέρω ποσο μηνών έισαι αλλά εαν δεν εισαι σιγουρη για την εγκυμοσυνη σου πρωτα απολα ίσως να σκεφτόσουνα ψυχρά. πρέπει να ξεκαθαρισεις τι θες εσύ απο τον εαυτό σου πρωταπολα... και μάλιστα συντομα..

θες να ζησεις με αυτον τον άνθρωπο?
θες να κρατησεις το παιδι και να το μεγαλώσεις εσύ, χωρίς βεβαια να του στερήσεις τον φυσικό του πατέρα εφοσον και αυτος το επιθυμει?
θες να μην κρατησεις το παιδί και να προχωρήσεις χωρίς δεσμευσεις παρακάτω??

ειλικρινά δυσκολο διλλημα.

hns1602

# 11 στις 24/11/2010
author
Γυναίκα / 45 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 7.671
Εγώ θα σταθώ στον τρόπο που παρουσιάζεις το θέμα.

Πίσω από τις λέξεις σου κρύβεται η πραγματική διάσταση των πραγμάτων.

Είναι φανερό ότι τον υποτιμάς, δεν τον θεωρείς αντάξιό σου, αλλά παρ' όλα αυτά συνέχισες τη σχέση μαζί του.

Για εμένα τα λόγια σου προδιαγράφουν το μέλλον σας και θεωρώ απίθανο το να στεριώσει μία τέτοια σχέση, ακόμα και με την έλευση ενός παιδιού.

Θα φύγεις κάποια στιγμή, είναι βέβαιο...
I want a perfect body... I want a perfect soul...

# 12 στις 24/11/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Με όποιον είσαι πολλά χρόνια μαζί, δένεσαι στο τέλος (εκτός αν είσαι αναίσθητη ) αλλά κατά την άποψή μου, δεν είναι σωστός λόγος αυτός για να δημιουργήσεις οικογένεια. Ένας γάμος και κυρίως ένα παιδί φέρνουν πολλές υποχρεώσεις και μοιραία αρκετούς συμβιβασμούς και παραχωρήσεις. Πόσο μάλλον στη δική σου περίπτωση που σας χωρίζουν τόσα χρόνια.

Κάνε την ερώτηση στον εαυτό σου. ΤΟΝ ΑΓΑΠΑΣ? Είσαι διατεθιμένη να περάσεις δύσκολα και να τα ξεπεράσεις, γιατί το θες και όχι γιατί πρέπει? Αν ναι, προχώρα. Αν όχι τί να σου πω, ξανασκέψου το (είμαι και κατά της έκτρωσης, γμτ μου!!! )

# 13 στις 24/11/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
...ΓΝΩΡΙΣΤΗΚΑΜΕ ΚΑΘΩΣ ΕΙΜΑΙ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ ΣΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΤΟΥ...

Η επιχείρησή του η οποία θα γίνει και επιχείρησή σου...
Καθόλου περίεργο συμβάν. Σπάνια το συναντά κανείς.

Αν κρίνω από τις τάσεις της "μόδας" τότε να ζήσετε και να ευτυχίσετε.

Όσο για τις ηλικίες και όλα τα υπόλοιπα τα θεωρώ κουραφέξαλα.
Η "νέα μόδα" δίνει λύσεις και σε αυτά.

υ.γ. 10 χρόνια μου έμειναν να γίνω και εγώ 50άρης! Υπομονή και θα την βρω και εγώ την 30άρα!...!!...! Επιχείρηση όμως δεν έχω... Που πάω ξεβράκωτος στα αγγούρια;... Κρίμα & πίκρα...

j-dreamer

# 14 στις 24/11/2010
author
Ανδρας / 52 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ψυχικό
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 125
Αν ειναι πραγματικό θέμα και όχι αλλη μια μουφα....

Μου αρέσει που οι περισσότερες απορείτε τι του βρήκε...
Η εμφανίσιμη κοπέλα τυλιξε το φραγκάτο αφεντικό, έμεινε και έγκυος για να τον δέσει καλύτερα. Με τέτοια κρίση και ανεργία, το καλύτερο έκανε.
Ε, αν υπάρχει και μια μικρη διαφορά ηλικίας, αυτό είναι λεπτομέρεια...
ξ-δρεαμερ

# 15 στις 24/11/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by j-dreamer
Αν ειναι πραγματικό θέμα και όχι αλλη μια μουφα....

Μου αρέσει που οι περισσότερες απορείτε τι του βρήκε...
Η εμφανίσιμη κοπέλα τυλιξε το φραγκάτο αφεντικό, έμεινε και έγκυος για να τον δέσει καλύτερα. Με τέτοια κρίση και ανεργία, το καλύτερο έκανε.
Ε, αν υπάρχει και μια μικρη διαφορά ηλικίας, αυτό είναι λεπτομέρεια...

Σίγουρα γίνονται και αυτά, τα είδαμε και θα τα ξαναδούμε, αλλά αν ήταν έτσι ρε παιδιά τότε δεν θα δήλωνε μπερδεμένη. Ίσα ίσα θα έμπενε στο φόρουμ και θα μας καλούσε όλους στο bachelor πάρτυ της.

Μάλλον άφησε τον χρόνο να κυλήσει, μέχρι που βρέθηκε αντιμέτωπη με μία εγκυμοσύνη! Είναι μεγάλο το δίλλημα κακά τα ψέμματα. Εύχομαι να επιλέξει το καλύτερο για όλους τους, αλλά κυρίως για το παιδάκι αν αποφασίσει να το φέρει στον κόσμο.

Kallipateira

# 16 στις 24/11/2010
author
Γυναίκα / 52 / Ελεύθερη
Τουρκμενιστάν
Απαντήσεις: 370
Σε λίγους μήνες θα γεννηθεί ένα παιδί, "καρπός" δύο ισορροπημένων ανθρώπων..

Συγχαρητήρια σε σένα και στο θείο.

Τρομάρα σας.

Ran_Tan_Plan

# 17 στις 24/11/2010
author
Ανδρας / 63 / Παντρεμένος
Ν. Χίου / Χίος
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 9.705

Παράθεση:
Originally posted by Kallipateira
Σε λίγους μήνες θα γεννηθεί ένα παιδί, "καρπός" δύο ισορροπημένων ανθρώπων..

Συγχαρητήρια σε σένα και στο θείο.

Τρομάρα σας.

Ζμπεθερα τι τα ξεφωνας τα παιδια?

Ασε να χαρουν και να επισημοποιησουν τον ερωτα τους .

Εδω μιλαμε για ερωτα σφοδρο ισαμε 11 μποφωρ!

Εγω παντως γελαω οταν φανταζομαι τα μουτρα του νεανια (του αφεντικου ντε!) οταν εμαθε πως θα γινει μπαμπας....

Ενα πριονι πηγε να ριξει ο ανθρωπος και βρεθηκε να αγοραζει κουνιες, πανες και μπιμπερο και να προπονειται στο ¨κουπεπεεε, κουπεπεεε"!

Ρε τι μπορει να σου συμβει στα καλα καθουμενα....

"Πρεπει να'σαι λερα για να κυβερνας γαλερα"

ka_kokovikou

# 18 στις 26/11/2010
author
Γυναίκα / 42 / Ελεύθερη
Απαντήσεις: 39
1. δεν καταλαβαινω γιατι τοση επιθεση.....
2.εσυ θες να πας με εναν ανθρωπο 20 χρονια μεγαλυτερο σου και μενεις εγκυος και δεν ειχες προβλεψει τι θα κανεις????

ή εισαι πολυ ανωριμη και χαζη(συγνωμη για τον τροπο μου) ή πολυ εξυπνη(που και το εξυπνο πουλι απο την μυτη πιανετε)...

maraki_lar

# 19 στις 30/11/2010
author
Γυναίκα / 42 / Ελεύθερη
Ν. Λάρισας / Λάρισα
Θέματα: 40
Απαντήσεις: 2.364

Παράθεση:
1. ΕΙΜΑΙ 30 ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ 50.
2. ΑΥΤΟΣ ΕΡΓΕΝΗΣ.
3. ΕΙΧΑ ΠΟΛΛΟΥΣ ΕΝΔΟΙΑΣΜΟΥΣ ΛΟΓΩ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΡΝΗΣΗΣ ΤΩΝ ΓΟΝΙΩΝ ΜΟΥ ΜΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ.
4. ΕΜΦΑΝΙΣΙΑΚΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΤΡΙΟΣ ΕΝΩ ΕΓΩ ΕΜΦΑΝΙΣΙΜΗ ΑΡΚΕΤΑ
5. ΕΝΩ ΕΙΧΑ ΑΠΟΦΑΣΙΣΕΙ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΗΣΩ ΑΝ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΔΕΘΕΙ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥ(εδω υπάρχει μια ασάφεια αλλα θα υποθέσω πως εννοείς οτι ειχες αποφασίσει να χωρίσεις, παρα το δεσιμο που είχατε.) ΕΜΕΙΝΑ ΕΓΚΥΟΣ. ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΗ….

TextΑς αναλύσουμε μια προς μια τις βασικές παραμέτρους του θέματος σου ετσι οπως τις εχω αριθμήσει προς διευκόλυση εμού και των αναγνωστών:
1. Το θέμα της ηλικίας κανονικά δε θα επρεπε να μας απασχολεί μιας και τα συναισθήματα δεν πειθαρχούν στη λογική, ούτε στους ατυπους κανόνες-στερεότυπα που το κοινωνικό σύνολο εμμεσα μας επιβάλλει.Η λογική μπορεί να λεει "Σε λίγα χρόνια εκείνος θα χρειάζεται τη φροντίδα σου ενω εσυ πιθανόν να θέλεις να ζήσεις εντονα.ΔΕ ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΙΣ ΑΝΑΓΚΕΣ ΣΟΥ,ΑΦΟΥ ΤΑ ΘΕΛΩ ΣΑΣ ΔΕ ΘΑ ΤΑΥΤΙΖΟΝΤΑΙ.", εφόσον όμως υπάρχει ψυχικό δέσιμο...(ισως μπλέχτηκες μαζί του σε μια ασυνείδητη αναζήτηση μιας πατρικής φιγούρας, αν δεν πήρες αυτα που ήθελες απο τον πατέρα σου)...σίγουρα θα ήταν δύσκολο να αποχωρίσεις απο τη σχέση, παρόλους τους προβληματισμούς-ενδοιασμούς σου για τη βιωσιμότητα της.Αυτο το καταλαβαίνω απόλυτα...ολοι εχουμε βρεθεί σε μια ανάλογη δύσκολη θέση καποια στιγμή.(Θελω να πιστευω οτι μας εχεις εκθέσει ολη την αλήθεια της κατάστασης και δεν υπάρχουν πλέον ιδιοτελή κίνητρα πίσω απο τη σύναψη αυτης της σχέσης.Το πιθανότερο σενάριο στην περίπτωσή σου είναι:αρχικά κολακευτηκες απο το ενδιαφέρον του και κάπου βαθιά μέσα σου να σκέφτηκες και τα πιθανά ωφέλη για σένα...στην πορεία ομως την πάτησες-καθως δέθηκες μαζί του,οπως μας λες-και βρέθηκες και εγκυος, μια εξέλιξη καθόλα αναμενόμενη απο σένα.Η ζώη ομως παίζει περίεργα παιχνίδια και συχνά-φέρνοντας μας αντιμέτωπους με τέτοια διλλήματα-μας ωθεί να πάρουμε τα απαίτητα μαθήματα.).
Καλό θα ήταν να μας ξεκαθαρίσεις εσυ η ίδια-ως η πιο αρμόδια να το πράξει-τους λόγους για τους οποίους εκανες αρχικά σχέση μαζί του και το γιατί συνέχισες να είσαι μαζί του στην πορεία.
2. Το οτι αυτός παρέμεινε εργένης ως τα 50...μήπως κατι μας λέει?Αν ηταν εργένης εκ πεποιθήσεως, τοτε γιατι αποφάσισε ξαφνικά να "δεσμευτεί"?Γιατι τώρα κ γιατί μαζι σου?Απλα δεν ετυχε να βρεί ως τώρα το άλλο του μισό ή η χαμηλή του αυτοπεποίθηση-ανασφάλεια-μικρή ελκυστικότητα επαιξε αρνητικό ρόλο στις σχέσεις του?Ποσες μακροχρόνιες(σοβαρές) σχέσεις εχει κάνει αυτός ο ανθρωπος και γιατι διαλύθηκαν?Αυτα ειναι μερικά ευλογα ερωτήματα που εσυ θα επρεπε να του είχες θέσει εξαρχής.
3. Σε ποιό βαθμό οι γονείς σου επηρεάζουν τις αποφάσεις σου?Πόσο εμπιστεύεσαι τη γνώμη τους?Επιθυμείς να ζεις σύμφωνα με τις δικές τους προσδοκίες ή νιώθεις οτι αυτό σε καταπιέζει?Καλό ειναι να θέτει κανείς όρια.
4. Αυτη σου η δήλωση δημιουργεί πολλα ερωτηματικά.Αφου ηταν κατώτερος σου εμφανισιακά γιατι τον επέλεξες για σύντροφό σου?Για να νιώθεις εσυ ανώτερη(κρυμμένη δική σου ανασφάλεια) ή πραγματι δεν αποτελεί για σένα σημαντικό κριτήριο επιλογής συντρόφου η καλή εξωτερική εμφάνιση?Αν πραγματι σε απασχολεί η γνώμη συγγενών, φόλων και γνωστών για τις επιλογές σου-οπως κατάλαβα-ττοτε σίγουρα θα επιθυμείς ο σύντροφος σου να είνια κοινωνικά αποδεκτός.Εσυ θα πρεπει να μας δώσεις τις απαντήσεις σε αυτά τα ερωτήματα.
5. Για ποιούς λόγους θα χώριζες?Και γιατι συνέχισες να είσαι μαζί του ενω ειχες αποφασίσει να χωρίσεις?Ενιωθες εγλωβισμένη-οτι δηλαδή ήθελες να φύγεις αλλα δεν μπορούσες λόγω του δεσίματός σου μαζί του?Η υπήρχαν κι άλλοι λόγοι?

Οταν φωτίσεις λιγάκι περισσότερο το τοπίο-απαντώντας στα ευλογα ερωτήματα που έθεσα- τοτε και η τοποθέτηση μου θα είναι πιο κατασταλαγμένη.

Με εκτίμηση
Το Μαράκι

j-dreamer

# 20 στις 2/12/2010
author
Ανδρας / 52 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ψυχικό
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 125
"Ας αναλύσουμε μια προς μια τις βασικές παραμέτρους του θέματος σου "

Ξεχασες την σημαντικότερη παράμετρο: Ο τύπος είναι ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ της.
Αν ήταν απλος υπάλληλος, 20 χρονια μεγαλύτερος και άσχημος δεν θα υπήρχε καν θέμα...
ξ-δρεαμερ
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε