Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Ν ανοίξω το μαγαζί??

Σελίδα : 1

niki8213

# 1 στις 23/11/2010
author
Γυναίκα / 36 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 8
'Aρεσαν+: 0%

Ν ανοίξω το μαγαζί??

Καλημέρα σας και από εμένα. Είμαι πάρα πολύ αγχωμένη το τελευταίο διάστημα και θα ήθελα να πάρω γνώμες γιατί τα χω «παίξει». Εγώ εργάζομαι αυτή τη στιγμή ως γραμματέας σε μια εταιρεία η δουλειά μου μόνο σταθερή δεν είναι καθώς γενικά το χουν τακτική λίγο να κρατάνε κάνα χρόνο τις κοπέλες και να αλλάζουν αυτό καναν και με τη προηγούμενη όταν ήρθα εδώ. Εγώ είμαι 28 χρονών και νιόπαντρη σημειώνω. Εν τω μεταξύ σκεφτόμαστε μέσα σε κάνα χρόνο να κάνουμε παιδάκι κάποια στιγμή. Ξέρω πως τα πράγματα στην αγορά είναι πάρα πάρα πολύ δύσκολα. Εγώ έχω πτυχίο ναυτιλιακών σπουδών του Πανεπιστημίου Πειραιά και σκέφτηκα επειδή είναι οικονομικό πτυχίο να το γυρίσω στα λογιστικά έτσι έχω αρχίσει και παρακολουθώ σεμινάρια. Όμως με το ενδεχόμενο εγκυμοσύνης όταν με απολύσουν κάποια στιγμή από εδώ κανείς δε θα με προσλάβει….είναι που είναι ήδη δύσκολο να προσληφθείς χωρίς κανένα πρόβλημα να έχεις γενικά πόσο μάλλον με μια ενδεχόμενη εγκυμοσύνη…ο μπαμπάς μου έχει ένα μαγαζάκι πλατεία Κολιάτσου σε μια οδό κάθετη της Πατησίων και σκέφτηκα έτσι μήπως τώρα που ξενοικιάστηκε το ανοίξω εγώ, η περιοχή είναι πυκνοκατοικημένη και έχει και ένα σχολείο Δημοτικό απέναντι έτσι σκέφτηκα για βιβλιοχαρτοπωλείο σε συνδυασμό με διαχείριση και φορολογία ακινήτων (έκδοση κοινοχρήστων, λογαριασμοί, απολυμάνσεις καθαρισμοί φορολογικές δηλώσεις ιδιωτών κτλ.). Πολλοί με αποτρέπουν λέγοντας μου ότι θα είναι δύσκολο αυτή την εποχή. Όμως σκέφτομαι ότι δεν έχω και πολλές λύσεις και δε θέλω να βασίζομαι οικονομικά στον άντρα μου πλήρως δεν είμαι τέτοιο άτομο. Τι να κάνω λέτε??? Σημειώνω ότι το μαγαζί είναι γωνιακό ισόγειο 50 τ.μ. με 40 τ.μ. υπόγειο. Και η περιοχή βράδυ είναι επικίνδυνη λόγω μεταναστών μα εγώ φοβητσιάρα γενικά δεν είμαι.

inioxos52

# 2 στις 23/11/2010
author
Ανδρας / 64 / Σε διάσταση
Ν. Θεσσαλονίκης / Πανόραμα
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 7.274
Ola kala, alla gia pes mou. Ksereis ti simainei "kanw paidi"?

Giati ean ikseres den 8a taleges ta osa les.

Kat' arxas, to prwto toulaxiston 6amino, den to kounas roupi dipla apo to vrefaki.

Kai ante pes pws perase to 6amino, uparxei an8rwpos pou 8a sou to krataei oli mera, me oti auto simainei, mias kai esu 8a fevgeis stis 7 to prwi, kai 8a gurizeis to vrady stis 9 to nwritero?

Mipws skopeveis na to exeis mazu sou sto magazi? Ekei na to taizeis, na to pleneis, na to koimizeis, kai na to megalwneis, ews na paei sto sxoleio apenanti?

Den 8a anafer8w sto dusmenes autin tin epoxi epixeirimatiko klima, giati uparxei kai i apopsi pou leei pws: "Oi eksupnoi stis epoxes twn krisewn ependuoun".

Egw 8a sou proteina na aksiopoieiseis to ptuxio pou exeis se kapoia nautiliaki etaireia ston Peiraia, mias kai i krisi tis emporikis nautilias exei arxisei siga siga kai perna, kai oi douleies kai pali pairnoun tin aniousa.

Se ka8e periptwsi, ofeileis na sta8miseis oles tis parametrous, idiws de ekeinin tin mitrotitas, giati kai moni auti i parametros duskolevei oles tis tuxon luseis, prin proxwriseis se energeies.
...Ναι στην χρηση των Ελληνικων στο διαδικτυο. Σε σας το λεω Ελληνολατρες, που εχετε ακομη Εγγλεζικα ψευδωνυμα. Και δεν εννοω την γραφη...

# 3 στις 23/11/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Originally posted by niki8213
Καλημέρα σας και από εμένα. Είμαι πάρα πολύ αγχωμένη το τελευταίο διάστημα και θα ήθελα να πάρω γνώμες γιατί τα χω «παίξει». Εγώ εργάζομαι αυτή τη στιγμή ως γραμματέας σε μια εταιρεία η δουλειά μου μόνο σταθερή δεν είναι καθώς γενικά το χουν τακτική λίγο να κρατάνε κάνα χρόνο τις κοπέλες και να αλλάζουν αυτό καναν και με τη προηγούμενη όταν ήρθα εδώ. Εγώ είμαι 28 χρονών και νιόπαντρη σημειώνω. Εν τω μεταξύ σκεφτόμαστε μέσα σε κάνα χρόνο να κάνουμε παιδάκι κάποια στιγμή. Ξέρω πως τα πράγματα στην αγορά είναι πάρα πάρα πολύ δύσκολα. Εγώ έχω πτυχίο ναυτιλιακών σπουδών του Πανεπιστημίου Πειραιά και σκέφτηκα επειδή είναι οικονομικό πτυχίο να το γυρίσω στα λογιστικά έτσι έχω αρχίσει και παρακολουθώ σεμινάρια. Όμως με το ενδεχόμενο εγκυμοσύνης όταν με απολύσουν κάποια στιγμή από εδώ κανείς δε θα με προσλάβει….είναι που είναι ήδη δύσκολο να προσληφθείς χωρίς κανένα πρόβλημα να έχεις γενικά πόσο μάλλον με μια ενδεχόμενη εγκυμοσύνη…ο μπαμπάς μου έχει ένα μαγαζάκι πλατεία Κολιάτσου σε μια οδό κάθετη της Πατησίων και σκέφτηκα έτσι μήπως τώρα που ξενοικιάστηκε το ανοίξω εγώ, η περιοχή είναι πυκνοκατοικημένη και έχει και ένα σχολείο Δημοτικό απέναντι έτσι σκέφτηκα για βιβλιοχαρτοπωλείο σε συνδυασμό με διαχείριση και φορολογία ακινήτων (έκδοση κοινοχρήστων, λογαριασμοί, απολυμάνσεις καθαρισμοί φορολογικές δηλώσεις ιδιωτών κτλ.). Πολλοί με αποτρέπουν λέγοντας μου ότι θα είναι δύσκολο αυτή την εποχή. Όμως σκέφτομαι ότι δεν έχω και πολλές λύσεις και δε θέλω να βασίζομαι οικονομικά στον άντρα μου πλήρως δεν είμαι τέτοιο άτομο. Τι να κάνω λέτε??? Σημειώνω ότι το μαγαζί είναι γωνιακό ισόγειο 50 τ.μ. με 40 τ.μ. υπόγειο. Και η περιοχή βράδυ είναι επικίνδυνη λόγω μεταναστών μα εγώ φοβητσιάρα γενικά δεν είμαι.

Nα σου πω κι εγω την γνωμη μου μια και διαθετω μια τετοια επιχειρηση..
θελεις χερια..καποιον μονιμα στο γραφειο,καποιον μονιμα για τις εξωτερικες εργασιες, ατομο/α για το συνεργειο καθαρισμου, επαγγελματικο/α οχημα, ενα τηλεφωνο που θα απαντας ολες τις ωρες, υπομονη και γερο στομαχι..κι αντε ολα αυτα τα κανεις /τα βρισκεις...το αρχικο σου πελατολογιο? απο που θα ξεκινησεις? απο τις εκδοσεις κοινοχρηστων? απο τα 5-10-15 ευρω μια φορα τον μηνα? θελεις διαφημηση ...και να χτυπησεις τιμες αλλων συναδελφων τις οποιες δεν γνωριζεις γιατι δεν εισαι μεσα σε αυτο το κομματι..μην σε δελεαζει το οτι δεν θα εχεις ενοικιο..υπολογησε ΤΕΒΕ,κινητα ,σταθερα, δεη, ικα,υλικα,καυσιμα,,δωρα,αδειες, αναλωσιμα,..κλπ
Βεβαια εξυπακουεται οτι πρεπει να διαθεσεις ενα κεφαλαιο για τον εξοπλισμο σου. υπολογιστες, εκτυπωτες, φαξ, επαγγελματικο προγραμμα, ετησια συνδρομη αυτου, μακετες εντυπων,καρτες, επαγγελματικος οδηγος,και διαφορα αλλα λειτουργικα εξοδα...
Δεν ειναι το ιδιο σαν να ανοιγεις ψιλικατζιδικο..
Και κυριως αν εχεις σκοπο να κανεις συντομα παιδι ουτε να το σκεφτεσαι...
Αυτη ειναι η γνωμη μου..βεβαια σε οτι κι αν τελικα κανεις σου ευχομαι να πετυχεις..

daizyduck

# 4 στις 24/11/2010
author
Γυναίκα / 49 / Ελεύθερη
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 172
Η επιχείρηση που σκέφτεσαι να ανοίξεις έχει πολλές πιθανότητες να πάει καλά, όμως δε νομίζω ότι είναι η κατάλληλη περίοδος.
Μείνε προς το παρόν εκεί που είσαι και να ξέρεις ότι απο τη στιγμή που θα μείνεις έγκυος (με το καλό) μέχρι και που θα γίνει ενός χρόνου το μωρό, ο εργοδότης σου δεν μπορεί να σε απολύσει. Απο την άλλη σκέψου ότι θα είναι πολύ κουραστικό να αναλάβεις μόνη σου ένα τέτοιο μαγαζί, να είσαι έγκυος και αργότερα να έχεις και ένα μωρό. Το έχεις συζητήσει με τον άντρα σου? είναι σύμφωνος?
Η γνώμη μου είναι να ψάξεις, να ρωτήσεις και να οργανώσεις πώς θα ανοίξεις ένα τέτοιο μαγαζί και θα έρθει η ώρα που θα το κάνεις.

xms263

# 5 στις 28/11/2010
author
Ανδρας / 44 / Παντρεμένος
Ν. Τρικάλων / Ελάτη
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 162
πριν κάνεις ότιδήποτε , πηγαινε σε μια επιχείρηση σαν αυτήν που θες να ανοίξεις
και ζήταν να δουλέψεις έστω και χωρίς μισθό .
τότε θα καταλάβεις πολλά και για το τι πρέπει να κάνεις κάθε μέρα όλη και ξανά πάλι την επόμενη μέρα .
γενικά οι εποχές του :
δεν με παίρνει κανένας για δουλειά πάω και ανοιγω μια τρύπα πουλώντας φύκια για μεταξωτές κορδέλες έχει περάσει .
τώρα αν θες να πάρεις το ρίσκο για την επιχείρηση πάρτο . δικά σου είναι τα φράγκα εσύ θα χαίρεσαι αν βγάζεις εσύ θα κλαις να μπείς μέσα .
και κάτι τελυταίο (αν και για αυτά πρέπει να πληρώνομαι)
είναι πολύ πιο δύσκολο σήμερα να ξεχρεώσεις από ότι παλιότερα.
κάνε ένα λάθος βήμα και βάλε κανένα χρεός (π.χ 40.000 - 50.000)
που θα δουλέψεις μετά για να τα ξεχρεώσεις?
καλή επιτυχία .

cerise

# 6 στις 30/11/2010
author
Γυναίκα / 54 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πεύκη
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 7.206
Καλά...με πτυχίο στα ναυτιλιακά θα πας στη Κολιάτσου ν ανοίξεις μαγαζί?

Η Ναυτιλία μας είναι ο μόνος κλάδος που δεν έχει κρίση και θα πάει ανοδικά για πολύ καιρό. Εκεί ρίξε τα γκάζια και αν η δουλειά σου είναι έτσι όπως τα λες βρες μια ναυτιλιακή εταιρεία να εργαστείς.

Ran_Tan_Plan

# 7 στις 30/11/2010
author
Ανδρας / 60 / Παντρεμένος
Ν. Χίου / Χίος
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 9.705
Να μην το ανοιξεις.

Να ασχοληθεις με τα ναυτιλιακα.
"Πρεπει να'σαι λερα για να κυβερνας γαλερα"

KOLORS

# 8 στις 30/11/2010
author
Ανδρας / 54 / Παντρεμένος
Τατζικιστάν
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 2.737

Παράθεση:
Originally posted by inioxos52
Mipws skopeveis na to exeis mazu sou sto magazi? Ekei na to taizeis, na to pleneis, na to koimizeis, kai na to megalwneis, ews na paei sto sxoleio apenanti?
Egw 8a sou proteina na aksiopoieiseis to ptuxio pou exeis se kapoia nautiliaki etaireia ston Peiraia, mias kai i krisi tis emporikis nautilias exei arxisei siga siga kai perna, kai oi douleies kai pali pairnoun tin aniousa.

δηλαδη στις ναυτιλιακες εταιρειες θα μπορει να το παιρνει μαζι της στο γραφειο?
εκει να το ταϊζει, να το πλενει, να το κοιμιζει και να το μεγαλωνει
εως να παει σχολειο?

συμφωνω πως δεν ειναι καθολου σοφρων να ανοιξει μαγαζι και πιο καλα
να ασχοληθει με τα ναυτιλιακα
αλλα οχι για τους λογους που σχετιζονται με τις δυσκολιες της επικειμενης μητροτητας.

inioxos52

# 9 στις 30/11/2010
author
File mou, allo to diko tis magazi me to ateleiwto wrario, kai allo to wrario grafeiou.

Epi pleon, to prwi pistevw pws einai eukoloteri i euresi lusis fulaksis tou paidiou, se vrefonipiakous sta8mous i akomi kai sto spiti, me mia gunaika mias kai 8a exei pleon tin anesi tou mis8ou, eukolia pou den 8axei gia arketa megalo xroniko diastima, otan stinei tin diki tis epixeirisi.

Kata ta alla, ontws exeis dikio pws epikentrwsa sto 8ema tou paidiou, giati mou fanike polu parakseno to gegonos pws enw skeftetai na ginei mitera, den sta8mise katallila auton ton simantikotato gia to epaggelmatiko tis mellon paragonta.
...Ναι στην χρηση των Ελληνικων στο διαδικτυο. Σε σας το λεω Ελληνολατρες, που εχετε ακομη Εγγλεζικα ψευδωνυμα. Και δεν εννοω την γραφη...

mathilda

# 10 στις 30/11/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Εχμ, σορυ.. αλλα οταν δουλευεις σε ναυτιλιακη δεν εχεις ωραριο γραφειου.
Δηλαδη σε κανενα γραφειο δεν εχεις πλεον ωραριο γραφειου, αλλα ειδικα στις ναυτιλιακες που οι μισθοι ειναι πολυ καλοι, πρεπει να τα δουλεψεις τα λεφτα που παιρνεις.

Τα καραβια δεν εχουν ωραριο, οταν εχουν ενα θεμα στο καραβι, θα μεινεις και μεχρι τις 9, τις 10 ή τις 11 το βραδυ. Και θα πας και Σαββατα και Κυριακες, και Χριστουγεννα κτλ.

Αυτο το θεμα του ωραριου, ακομη πιστευετε οτι υπαρχει στον ιδιωτικο τομεα;

inioxos52

# 11 στις 30/11/2010
author
Lupamai agapiti mou, alla exw papsei edw kai polla xronia namai upallilos, opote den katexw kala to 8ema twn wrariwn omologw.

Episis den katexw endelexws ta wraria, alla kai tis eidikes sun8ikes ergasias twn nautiliakwn etaireiwn.

Omws ws autoapasxoloumenos exw apopsi epi twn wrariwn tou ka8e epaggelmatia, eidikws de autwn me tetoiou eidous prosforas ypiresiwn.

Einai 12wra toulaxiston stin arxi, kai gia arketo diastima mexri na ka8ierw8oun, kai na ftiaksoun pelatologio.

Se ka8e periptwsi, ta wraria grafeiou twn nautiliakwn akomi kai ean einai kapoies fores apan8rwpa, toulaxiston amoivontai kala, en anti8esei me tin autoapasxolisi, opou gia polla xronia kapoios pernaei oikonomika apo tin trupa tis velonas.

En katakleidi loipon, xilies fores ypallilos-stelexos isws ston tomea spoudwn tis, para autoapasxoloumeni eilwtas.

hns1602

# 12 στην 1/12/2010
author
Γυναίκα / 42 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 7.589
Καταλαβαίνω τις επαγγελματικές σου ανησυχίες, όμως εγώ θα σταθώ στο ζήτημα της μητρότητας.

Καταρχάς θα σου έλεγα να παραμείνεις στη δουλειά σου, για όσο καιρό σε θέλουν εκεί. Δεν είναι η κατάλληλη εποχή για επαγγελματικές ανησυχίες από τη στιγμή που έχεις ήδη δουλειά, όσο προσωρινή και αν είναι αυτή.

Εφόσον στο άμεσο μέλλον θέλεις να κάνεις ένα παιδάκι και αν υποθέσουμε ότι αυτό κάποια στιγμή έρθει, η δουλειά σου θα έρθει σε δεύτερη μοίρα. Πρώτη σου έννοια θα είναι η ενασχόλησή σου με το παιδί, για κάποιους μήνες τουλάχιστον. Αργότερα θα μπορεί να στο φροντίζει κάποιος άλλος.

Όμως, πρέπει να ξέρεις πως τα παιδιά χρειάζονται χρόνο, πολύ χρόνο και αυτό το χρόνο θα τον "κλέβεις" από τη δουλειά σου, που σημαίνει πως αυτή τη στιγμή δεν πας ούτε για καριέρα (όσον αφορά τα ναυτιλιακά), ούτε για να ανοίξεις μαγαζί που θα πρέπει να αφιερώνεις όλη σου τη μέρα εκεί.

Όσες γυναίκες προσπάθησαν να συνδυάσουν καριέρα και μητρότητα, κάτι άφησαν πίσω... Εσύ θέλεις μία πετυχημένη καριέρα με ένα παιδάκι που θα το μεγαλώνουν άλλοι ή μία καριέρα που θα περιμένει αλλά με ένα παιδάκι το οποίο θα μεγαλώνεις εσύ; (άπειρα τα οφέλη μίας τέτοιας εξέλιξης για εσένα και το παιδί)

Πληροφοριακά θα σου πω πως όταν έκανα το πρώτο μου παιδί, εργαζόμουν και είχα απίστευτες ενοχές που δεν το μεγάλωνα εγώ. Στο δεύτερό μου παιδί, αποφάσισα να εγκαταλείψω την εργασία μου γιατί δεν μπορούσα να παλέψω με άλλες ενοχές. Δε μετάνιωσα ποτέ για την επιλογή μου και τώρα πάλι εργαζόμενη είμαι, ένα διάλειμμα έκανα μόνο, πολύ σημαντικό όμως και για τη δική μου ισορροπία και για τη σχέση μου με τα παιδιά μου.

Είναι προς τιμήν σου που δε θέλεις να βασίζεσαι στο σύζυγό σου, αλλά ό,τι και να κάνεις στα επαγγελματικά σου έχε στο πίσω μέρος του μυαλού σου ότι οι καταστάσεις μεταβάλλονται... και οι προτεραιότητες επίσης...

I want a perfect body... I want a perfect soul...

MsSpourgitaki

# 13 στις 16/12/2010
author
Γυναίκα / 45 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Αγιος Αθανάσιος
Θέματα: 24
Απαντήσεις: 1.563
Γιατί δεν μένεις τώρα έγκυος, ώστε να μην μπορούν να σε απολύσουν?

Vana_K

# 14 στις 18/12/2010
author
Γυναίκα / 43 / Διαζευγμένη
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 1
Μία καινούργια δουλειά χρειάζεται ενέργεια και επένδυση σε προσωπικό χρόνο. Αυτό που βλέπω ως πρόκληση, είναι η περιοχή. Όχι λόγω κινδύνων, όσο λόγω "συσπειρώσεων". Είναι μια περιοχή που γνωρίζω αρκετά καλά, και πρέπει να σου πω ότι οι μόνιμοι κάτοικοι έχουν την τάση να εμπιστεύονται τα καταστήματα των ομοεθνών τους και μόνο - π.χ. οι Πακιστανοί ψωνίζουν από Πακιστανούς, οι Νιγηριανοί από Νιγηριανούς, κ.λπ. Δύσκολα θα σε εμπιστευτούν.
Καλή επιτυχία σε ό,τι αποφασίσεις!
Σελίδα : 1
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost