Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

τελικά η πεθερά φαίνεται πως κέρδισε

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

kospet73

# 21 στις 2/12/2010
author
Ανδρας / 49 / Παντρεμένος
Ν. Φθιώτιδας / Λιβανάτες
Θέματα: 10
Απαντήσεις: 1.456
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:
Originally posted by inioxos52
File mou, opws proeipa pio panw, allo 8ema oi 8ewries twn anupantrwn opws kai esu....

Εδώ φίλε μου την πάτησες..... Ευτυχώς ή δυστυχώς, πέρασα απ΄το στάδιο του γάμου για περίπου 2-2,5 χρόνια, συνεπώς είδα κι απο "μέσα" πως ακριβώς "δουλεύουν" τα πράγματα, τα έζησα ο ίδιος, άρα έχω σχετικές παραστάσεις για να μιλάω, με αρκετή δόση ασφάλειας των όσων λέω....
Tis lektikes vevaia upervoles sou gia agkalitses kai filakia me tin mama, tis eklamvanw ws frastiko purotexnima entupwsiasmou, mias kai oudepote upenoisa kati tetoio, opote einai kai anaksies sxoliasmou.

Όσο γιαυτό, σε διαβεβαιώ δεν πήγαινε σαν σχόλιο σε σένα, καμία σχέση με σένα, αλλά στον άνδρα της θεματοθέτριας, κάτι που σκόπιμα έκανα, για να τονίσω το απαράδεκτο (κατ'εμέ) της στάσης του.......
Πω πω, με το παραμικρό να παρεξηγηθείς......

Όσον αφορά γιαυτό που είπες ότι η θεματοθέτρια θεωρεί την πεθερά της "προβληματική", "ψυχασθενή" ή ότι άλλο, επαναλαμβάνω: ΔΕΝ ΣΥΜΦΩΝΩ καθόλου μαζί της. Ότι και να'ναι η πεθερά, αν ο άνδρας της ήταν αυτός που έπρεπε, ελάχιστα θα την απασχολούσαν όλα αυτά που συζητάει σήμερα, εδώ μαζί μας.....

Μ'αρέσουν οι αριστερές πόρτες. Εκείνες που αναγράφουν "Passport control". Ταιριάζουν με την κοσμοθεωρεία μου. Παντα αριστερα!!!

inioxos52

# 22 στις 2/12/2010
author
Ανδρας / 67 / Σε διάσταση
Ν. Θεσσαλονίκης / Πανόραμα
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 7.282

Παράθεση:
Originally posted by kospet73

Παράθεση:
File mou, opws proeipa pio panw, allo 8ema oi 8ewries twn anupantrwn opws kai esu....

Εδώ φίλε μου την πάτησες..... Ευτυχώς ή δυστυχώς, πέρασα απ΄το στάδιο του γάμου για περίπου 2-2,5 χρόνια, συνεπώς είδα κι απο "μέσα" πως ακριβώς "δουλεύουν" τα πράγματα, τα έζησα ο ίδιος, άρα έχω σχετικές παραστάσεις για να μιλάω, με αρκετή δόση ασφάλειας των όσων λέω....
Tis lektikes vevaia upervoles sou gia agkalitses kai filakia me tin mama, tis eklamvanw ws frastiko purotexnima entupwsiasmou, mias kai oudepote upenoisa kati tetoio, opote einai kai anaksies sxoliasmou.

Όσο γιαυτό, σε διαβεβαιώ δεν πήγαινε σαν σχόλιο σε σένα, καμία σχέση με σένα, αλλά στον άνδρα της θεματοθέτριας, κάτι που σκόπιμα έκανα, για να τονίσω το απαράδεκτο (κατ'εμέ) της στάσης του.......
Πω πω, με το παραμικρό να παρεξηγηθείς......

File mou tpt den patisa. Sto profil sou den dilwneis kati pou na deixnei pws exeis estw autin tin mikris diarkeias gamou empeiria, opote den mporw na murizw ta daxtula mou.

Eksallou ean diavaseis prosektika, lew "meta apo kapoia xronia kontras metaksy tous" pou safws den einai sigoura 2,5 alla polu perissotera.

Oso gia ta frastika purotexnimata den eipa pws strefontai se mena, alla ston suzugo tis 8emato8etrias, i opoia omws se kammia tis para8esi kai POU8ENA den dilwnei oti prokeitai i oti ton 8ewrei mamakia.

Anti8etws dilwnei eu8arsws oti ton diekdikei apo tin pe8era tis, kai den to anexetai ayto.

Episis dilwnei i 8emato8etria ean prosekses, pws o antras tis efuge apo to spiti epeidi vare8ike nanai metaksy duo purwn.

Po8en loipon prokuptei to sumperasma oti prokeitai peri mamakia opws ton onomazete kapoioi?

Gia na kseroume ti leme kiolas, mamakias einai autos pou ews va8ews giratos den ksekollaei apo ta foustania tis, pou ektelei pantote tis entoles tis, pou tis perissoteres fores tis milaei ston pli8untiko, kai diafora tetoia koula kai anatrixiastika.

Autous oi gunaikes den tous pantrevontai, giati kanoun mpam apo makrua. Den milisa egw giautous.

Esu omws milises au8aireta gia agkalitses kai filakia, xaraktirizontas ton. Auto eipa.
...Ναι στην χρηση των Ελληνικων στο διαδικτυο. Σε σας το λεω Ελληνολατρες, που εχετε ακομη Εγγλεζικα ψευδωνυμα. Και δεν εννοω την γραφη...

SOFIANNA74

# 23 στις 2/12/2010
author
Γυναίκα / 48 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ηλιούπολη
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 11
Απολυτως τιποτα!!Τιποτα ομως!!Αφηνα εκεινον , να πει ‘‘αυτα¨ που του ειπανε ..ι φυσικα εκεινη του ελεγε οτι του ελεγε, αλλα ειπαμε εμενα με στιριζε...ΔΕΝ ΕΛΕΓΑ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΚΕΙΝΗ , και μαλιστα του ειπα να μην ανακατευεται σε θεματα που αφορουν την ‘‘μητερα‘‘ και εμενα , γιατι εμεις οι γυναικες εχουμε διαφορετικο κωδικα επικοινωνιας, μεχρι που στο τελος κουραστηκε και εκεινος απο την συμπεριφορα της την οποια βεβαια γνωριζε αλλα δυστυχως εγω επεσα στο τρυπακι της.Δεν χωριζουν οι ανθρωποι απο ‘‘πεθερες ‘‘ εφοσων δεν υπαρχουν αλλα προβληματα..Παρε κουραγιο, πηγαινε βρες τον και μιληστε για εσας και για ολα αυτα τα σημαντικα και ομορφα στοιχεια που εξ αρχης βρηκε ο ενας στον αλλον , ωστε να αποφασισετε μαζι να κανετε οικογενεια, και φυσικα ουτε κουβεντα για την κακη πεθερα.Γινε γλυκια, επικεντρωσου σε εκεινον και στο παιδι σας ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΑ ΟΜΩΣ!!Με την προηγουμενη αναγκαστικη συμπεριφορα που ειχες ταυτιστηκες με την μητερα του, αλλαξε το ‘‘ερωτικο‘‘ στοιχειο βλεμμα, σχεση, σκεψη για σενα , γιατι απεκτησε‘‘ νεα μαμα‘‘,με γκρινια, καυγαδες, τι να κανει και τι να μην κανει.Εχεις δικιο, αλλα δεν θα το βρεις με αυτην την γυναικα.Αυτο θελει εκεινη..Γι αυτο λοιπον αναθεωρησε μεσα σου τι θελεις απο σενα απο κεινον και προχωρα δυναμικα στην ολοκληρωτικη αλλαγη μεταξυ σας.Να ’ σαι σιγουρη συγνωμη κιολας που τον αποκαλω ετσι ‘ οτι ο ‘‘ μαμακιας‘‘ θα την διαγραψει απο μονος του,ζητωντας σου και συγνωμη για την οποια ψυχικη ταλαιπωρια υπεστεις.
Ομως ειπαμε..μονο αν δειξεις συμπαθεια και διπλωματια στην πεθερα και γινεις ’’ΓΥΝΑΙΚΑ‘‘ στον αντρα σου.
Και που ’σαι ,αφου το παιζει ωραια και εχει κριση ηλικιας αγορασε της δωρακι κανενα πολυχρωμο φουλαρακι της οποιας ταιριαζει με την ομορφια της, δεξου οτι δεν θελει να την λεει γιαγια το παιδι σου, σκασιλα σου..πηγαινε την μια βολτα για καφε με τις φιλες σου και επιδειξε την για την ομορφια της και την κορμοστασια της ,καντην σταρ ελλας αν μ’ αυτο θα νιωσει καλυτερα !
Καντην να νιωσει λαθος, οτι κακως σκεφτηκε πως δεν την συμπαθεις αλλα να σκεφτει οτι ισως την αγαπας κιολας!Και να δεις οτι σε λιγο καιρο ουτε που θα ασχολειται με τον κανακαρη της, και αν θα παει να πει και την γνωμη του θα τον σταματαει, λεγοντας του οτι εσυ ξερεις καλυτερα!!!
Ντυσου, στολισου , άλλαξε διαθεση , σταματα να μιζεριαζεις , και παρε τα πανω σου!Ομως ποτε ξανα τα ιδια!!!!
Πηγαινε βρες τον αντρα σου, ακου εφυγε απο το σπιτι γι αυτο!Και τι ειπε δηλαδη στη μανα του ‘‘οτι μανουλα μας χωρισες, μη κλαις γιε μου εδω ειναι η μανουλα!‘‘
Ελα!! Αφησε τα και εσυ και ο αντρα σου πισω σας , παρτον απο το χερι χωρις να τους πεις τιποτα , και σταματα να τον κρινεις συνεχεια .
ΔΙΕΓΡΑΨΕ ΤΑ ΟΛΑ!!
Α! Αν ακουσεις για καστινγκ για τη σειρα ‘‘κακες πεθερες‘’ να το ξερεις στην οντισιον θα με βρεις μπροστα σου ανταγωνιστρια με την δικια μου πεθερα !
Να σαι σιγουρη πως εμεις θα κερδισουμε!
Αυτα που εχει κανει η δικη μου πεθερα σε μενα σε σχεση με αυτα που εγραψες , τα δικα σου ειναι πταισματα μπροστα στα δικα μου!
Αντε, αντε γρηγορα να προλαβεις!Θελεις πολυ δυναμη και κουραγιο, γιατι ειπαμε εγω ειχα τον αντρα μου στηριγμα, πρωτα κοιτα αυτο!
Φιλικα..

SOFIANNA74

# 24 στις 2/12/2010
author
Απολυτως τιποτα!!Τιποτα ομως!!Αφηνα εκεινον , να πει ‘‘αυτα¨ που του ειπανε ..ι φυσικα εκεινη του ελεγε οτι του ελεγε, αλλα ειπαμε εμενα με στιριζε...ΔΕΝ ΕΛΕΓΑ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΚΕΙΝΗ , και μαλιστα του ειπα να μην ανακατευεται σε θεματα που αφορουν την ‘‘μητερα‘‘ και εμενα , γιατι εμεις οι γυναικες εχουμε διαφορετικο κωδικα επικοινωνιας, μεχρι που στο τελος κουραστηκε και εκεινος απο την συμπεριφορα της την οποια βεβαια γνωριζε αλλα δυστυχως εγω επεσα στο τρυπακι της.Δεν χωριζουν οι ανθρωποι απο ‘‘πεθερες ‘‘ εφοσων δεν υπαρχουν αλλα προβληματα..Παρε κουραγιο, πηγαινε βρες τον και μιληστε για εσας και για ολα αυτα τα σημαντικα και ομορφα στοιχεια που εξ αρχης βρηκε ο ενας στον αλλον , ωστε να αποφασισετε μαζι να κανετε οικογενεια, και φυσικα ουτε κουβεντα για την κακη πεθερα.Γινε γλυκια, επικεντρωσου σε εκεινον και στο παιδι σας ΟΛΟΚΛΗΡΩΤΙΚΑ ΟΜΩΣ!!Με την προηγουμενη αναγκαστικη συμπεριφορα που ειχες ταυτιστηκες με την μητερα του, αλλαξε το ‘‘ερωτικο‘‘ στοιχειο βλεμμα, σχεση, σκεψη για σενα , γιατι απεκτησε‘‘ νεα μαμα‘‘,με γκρινια, καυγαδες, τι να κανει και τι να μην κανει.Εχεις δικιο, αλλα δεν θα το βρεις με αυτην την γυναικα.Αυτο θελει εκεινη..Γι αυτο λοιπον αναθεωρησε μεσα σου τι θελεις απο σενα απο κεινον και προχωρα δυναμικα στην ολοκληρωτικη αλλαγη μεταξυ σας.Να ’ σαι σιγουρη συγνωμη κιολας που τον αποκαλω ετσι ‘ οτι ο ‘‘ μαμακιας‘‘ θα την διαγραψει απο μονος του,ζητωντας σου και συγνωμη για την οποια ψυχικη ταλαιπωρια υπεστεις.
Ομως ειπαμε..μονο αν δειξεις συμπαθεια και διπλωματια στην πεθερα και γινεις ’’ΓΥΝΑΙΚΑ‘‘ στον αντρα σου.
Και που ’σαι ,αφου το παιζει ωραια και εχει κριση ηλικιας αγορασε της δωρακι κανενα πολυχρωμο φουλαρακι της οποιας ταιριαζει με την ομορφια της, δεξου οτι δεν θελει να την λεει γιαγια το παιδι σου, σκασιλα σου..πηγαινε την μια βολτα για καφε με τις φιλες σου και επιδειξε την για την ομορφια της και την κορμοστασια της ,καντην σταρ ελλας αν μ’ αυτο θα νιωσει καλυτερα !
Καντην να νιωσει λαθος, οτι κακως σκεφτηκε πως δεν την συμπαθεις αλλα να σκεφτει οτι ισως την αγαπας κιολας!Και να δεις οτι σε λιγο καιρο ουτε που θα ασχολειται με τον κανακαρη της, και αν θα παει να πει και την γνωμη του θα τον σταματαει, λεγοντας του οτι εσυ ξερεις καλυτερα!!!
Ντυσου, στολισου , άλλαξε διαθεση , σταματα να μιζεριαζεις , και παρε τα πανω σου!Ομως ποτε ξανα τα ιδια!!!!
Πηγαινε βρες τον αντρα σου, ακου εφυγε απο το σπιτι γι αυτο!Και τι ειπε δηλαδη στη μανα του ‘‘οτι μανουλα μας χωρισες, μη κλαις γιε μου εδω ειναι η μανουλα!‘‘
Ελα!! Αφησε τα και εσυ και ο αντρα σου πισω σας , παρτον απο το χερι χωρις να τους πεις τιποτα , και σταματα να τον κρινεις συνεχεια .
ΔΙΕΓΡΑΨΕ ΤΑ ΟΛΑ!!
Α! Αν ακουσεις για καστινγκ για τη σειρα ‘‘κακες πεθερες‘’ να το ξερεις στην οντισιον θα με βρεις μπροστα σου ανταγωνιστρια με την δικια μου πεθερα !
Να σαι σιγουρη πως εμεις θα κερδισουμε!
Αυτα που εχει κανει η δικη μου πεθερα σε μενα σε σχεση με αυτα που εγραψες , τα δικα σου ειναι πταισματα μπροστα στα δικα μου!
Αντε, αντε γρηγορα να προλαβεις!Θελεις πολυ δυναμη και κουραγιο, γιατι ειπαμε εγω ειχα τον αντρα μου στηριγμα, πρωτα κοιτα αυτο!
Φιλικα..

morgoth

# 25 στις 3/12/2010
author
Ανδρας / 45 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 3.461
το ζευγάρι πρέπει και οφείλει να εχει στεγανά. ΤΕΛΟΣ.

η μάνα σου μάνα σου αλλά στο σπιτι της. Τα στεγανά τα βάζει το παιδί απο τη κάθε μεριά... Ο άντρας βάζει τα όρια με τη μανα του, το ίδιο και η γυναίκα με τη δικιά της...

Και εννοείται ο σύντροφος σου είναι πάνω απολους και οφείλεις να τον ακούς.. Ακόμα και πάνω απο τα παιδιά... Αλλά τι να λέμε... Οι περισότεροι/ες αδυνατούν να το καταλάβουν και μένουν στο βρακί της μάνας τους... Μέχρι αυτή να πεθάνει...

sapore

# 26 στις 3/12/2010
author
Γυναίκα / 43 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Απαντήσεις: 15
ινίοχε, κατ' αρχάς δεν φάσκω και αντιφάσκω. ναι, τα ανοίγματα τα οικονομικά τα έκαναν και τα δύο πεθερικά μου. στη συνέχεια όμως διευκρινίζω για ποιους λόγους θεωρώ υπεύθυνη την πεθερά μου. από εκεί και πέρα, ναι, λέω ότι μπήκα στο τρυπάκι να διεκδικώ τον άντρα μου απο τη μητέρα του, αυτό όμως εσύ το βρίσκεις φυσιολογικό; εγώ όχι. όσο για τον ορισμό του μαμάκια. ο τύπος άντρα που περιγράφεις είναι ηκαρικατούρα του μαμάκια που βλέπουμε στις ταινίες, και που υπάρχει δε λέω, και στην πραγματικότητα και που πράγματι κάνει μπαμ από μακριά. δεν είναι όμως μόνο αυτός. όλοι, άντρες και γυναίκες έχουμε τους γονείς μας ψηλά και δεν θέλουμε να τους κατηγορεί κανένας. ιδιαιτέρως δε οι άντρες με τις μητέρρες τους. άλλο όμως αυτό και άλλο να διαλύεις το σπίτι σου επειδή δεν τα πηγαίνει καλά η μητέρα σου με την γυναίκα σου. όπως επίσης είναι τελείως διαφορετικό να μην βλέπεις καθαρά ότι μπορεί και η μητέρα σου να κάνει λάθη.

sapore

# 27 στις 3/12/2010
author
Γυναίκα / 43 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Απαντήσεις: 15
νομίζω σοφιάνα ότι θα κονταροχτυπηθούμε άγρια για την ανάδειξη της νικήτριας! παρ' όλα αυτά οφείλω να πω ότι κατάλαβες ακριβώς το πρόβλημά μου, μάλλον επειδή το έχει ζήσει, κυρίως όμως εντόπισες το δικό μου μεγαλύτερο λάθος: έχεις δίκιο. μπήκα στη διαδικασία να γίνω μια άλλη μαμά για τον άντρα μου και έπαψα να είμαι σύζυγος. ίσως φταίει και το γεγονός ότι πράγματι στο ενδιάμεσο έγινα μητέρα. δεν ξέρω.
λες να αξίζει να τον πάρω με το καλό; δεν μπορώ όμως να ξαναμπω στην ίδια διαδικασία με τη μητέρα του. δεν το αντέχω, νοιώθω ότι με φθείρει σαν άνθρωπο. μετά σκέφτομαι και το άλλο. υπάρχει περίπτωση να ξαναπροσπαθήσουμε και να καταλήξουμε στα ίδια. τώρα το παιδί επειδή ούτως ή άλλως ο σύζυγός μου έλειπε ένα χρόνο στο εξωτερικό έχει συνηθίσει να μην είναι συνέχεια μαζί μας. τέλςο του μήνα επιστρέφει πια στην Ελλάδα. μήπως είναι καλύτερα να χωρίσουμε τώρα που έχει συνηθίσει στην απουσία του; ή να κάνω μία προσπάθεια να τον προσεγγίσω; τι είναι καλύτερο άραγε, όχι για εμένα αλλά για την μικρή;
όσο για αυτό που είπες, να ητν κάνω θεά κλπ. δεν το χρειάζεται. ούτως ή άλλως αν καθίσεις μαζί της το μόνο θέμα συζήτησης είναι ο εαυτός της, η νεότητά της και η ομορφιά της.

daka2010

# 28 στις 3/12/2010
author
Γυναίκα / 40 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Αγιος Αθανάσιος
Θέματα: 9
Απαντήσεις: 2.027

Παράθεση:

Ean 8elete na allaksoun ta pragmata, ma8ete san manes stous guious sas, na sas vazoun esas tis manes, "katw" apo tis ekastote suntrofous tous. Mporeite? Tolmate? 8a deiksoun oi mellontikes genies antrwn.

Mexris stigmis omws, den uparxei mana pou stin sxesi tis me ton guio tis, kai efoson ta pane kala oi duo tous, 8a epitrepsei na tin kapelwsei pote i nufi tis, oute guios pou den 8a akousei leptomerws tis kouventes tis manas tou, kai suni8ws 8a tis efarmosei akrivws, i se megalo pososto. TELOS.

Ηνίοχε μου σε ευχαριστώ πάρα πολύ,
χάρη σε αυτά που γράφεις
διαπιστώνω τελικά για ακόμα μια φορά,
ότι πρέπει να έχω μια από τις καλύτερες πεθερές του κόσμου.

morgoth

# 29 στις 3/12/2010
author
Ανδρας / 45 / Ελεύθερος
Απαντήσεις: 3.461
μη βαζεις το παιδι στην εξίσωση. ότι και να αποφασίσετε αυτό ακολουθεί.

κοιταχτε το μεταξυ σας αποκλειστικά. διαπραγματευτείτε τις σχεσεις σας με τους γύρω σας καθώς και μεταξυ σας.

daizyduck

# 30 στις 3/12/2010
author
Γυναίκα / 52 / Ελεύθερη
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 172
Αφου ξεκαθάρισες ότι δεν έχετε άλλα προβλήματα με τον άντρα σου, ξέχνα προς το παρόν, το διαζύγιο. Θέλεις να διαλύσεις το σπίτι σου για τρίτους? Νομίζεις ότι το αξίζετε αυτό εσύ και το παιδί σου?
Μια συζήτηση με τον άντρα σου θα βοηθήσει ώστε να ξεκαθαρίσετε το πρόβλημα, να το παραβλέψετε (όσο μπορείτε) και να συνεχίσετε μαζί σαν οικογένεια.
Προσπάθησε να του δώσεις να καταλάβει ότι σέβεσαι τη μάνα του έστω κι αν διαφωνείς με πολλά πράγματα που κάνει (στο κάτω κάτω και με την ίδια μας τη μάνα δε διαφωνούμε?). Παραδέξου τα λάθη που έχεις κάνει και πες του ότι από δω και μπρος θα προσπαθήσεις να χτίσεις μια καλή σχέση με την πεθερά σου. Αν νομίζεις ότι μπορείς να παίξεις τόση διπλωματία ώστε να την κάνεις και φίλη σου, δοκίμασέ το. Αν πάλι όχι προσπάθησε για μια ανθρώπινη τυπική σχέση.
Πες του επίσης ότι λυπάσαι που βρέθηκε στη δύσκολη θέση και αναγκάστηκε να φύγει από το σπίτι σας για να μη βρίσκεται στη μέση.
Ξανασκέψου πολύ καλα τι θα κάνεις και μην παίρνεις αποφάσεις εν θερμώ.
Και κυρίως μην κατηγορήσεις την πεθερά σου σε τίποτα (σου μιλάει μια καμμένη/τσουρουφλισμένη πεθερόπλητκτη).

Καλή επιτυχία

inioxos52

# 31 στις 3/12/2010
author

Παράθεση:
Originally posted by daka2010
χάρη σε αυτά που γράφεις

Kardasina, protrexeis nomizw. As perimenoume prwta na pantreuteis, na perasei kammia 5etia toulaxiston eggamou viou, nar8ei kai kana paidi-a, kai meta 8a doume an 8a sunexizeis kai tote na gelas, (pragma pou sto euxomai) η 8a klais mavro dakry.
...Ναι στην χρηση των Ελληνικων στο διαδικτυο. Σε σας το λεω Ελληνολατρες, που εχετε ακομη Εγγλεζικα ψευδωνυμα. Και δεν εννοω την γραφη...

daka2010

# 32 στις 3/12/2010
author
Γυναίκα / 40 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Αγιος Αθανάσιος
Θέματα: 9
Απαντήσεις: 2.027

Παράθεση:

Παράθεση:
χάρη σε αυτά που γράφεις

Kardasina, protrexeis nomizw. As perimenoume prwta na pantreuteis, na perasei kammia 5etia toulaxiston eggamou viou, nar8ei kai kana paidi-a, kai meta 8a doume an 8a sunexizeis kai tote na gelas, (pragma pou sto euxomai) η 8a klais mavro dakry.

# 33 στις 3/12/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Originally posted by maria_antouanetta_33
Όχι δεν φταίει η πεθερά σου καλή μου , αλλά ο άντρας σου ο χαλβάς. Σίγουρα οι τρίτοι πολλές φορές χαλάνε σχέσεις ή γάμους με την αρνητική τους ενέργεια , αλλά στην περίπτωση σου φταίει ο άντρας σου και μόνο .

"Χαλβάς" μεν ... αλλά τον παντρεύτηκε δε ...

Μάλλον αρέσουν οι "χαλβάδες" ...

Καθόλου πρωτότυπο για τα Ελληνικά δεδομένα ειδικά όταν αφορά "κουλούρες", τον "έδεσα τον γάιδαρό μου", "παιδί για σπίτι και οικογένεια", "θα τον φτιάξω εγώ", "θα τον φέρω στα νερά μου", "θα τον έχω του χεριού μου", "θα του δείξω εγώ" ...κλπ...κλπ...

Κλασσικές καταστάσεις...

# 34 στις 3/12/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Παράθεση:

Παράθεση:
Originally posted by naruto
sapore... το λάθος ήταν του άντρα σου που αφήνει τους γονείς του να τον ελέγχουν και δεν είπε (από την στιγμή που παντρευτήκατε): "Αυτή είναι η γυναίκα μου, θέλω να είμαι μαζί της και θα κάνω ό,τι χρειαστεί για αυτή και το παιδί μας. Τελεία και παύλα!!!"

Οι ανύπαντροι, έξω από τον χορό, τραγούδια πολλά και θεωρίες μπόλικες.

Βρε συ Ηνίοχε, βάλε το θέμα αυτό στην "Παρακολούθηση θεμάτων" να το βρίσκεις εύκολα... και όταν (και αν) παντρευτώ και αν παρουσιάσω συμπεριφορά μαμάκια, να μου το τρίψεις στην μούρη!!!

inioxos52

# 35 στις 3/12/2010
author

Παράθεση:
Originally posted by naruto
Βρε συ Ηνίοχε, βάλε το θέμα αυτό στην "Παρακολούθηση θεμάτων" να το βρίσκεις εύκολα... και όταν (και αν) παντρευτώ και αν παρουσιάσω συμπεριφορά μαμάκια, να μου το τρίψεις στην μούρη!!!

Tote loipon kai mono tote, "otan" kai "an", 8a se dw kavoyra pws perpatas sta karvouna!!!!!

Mexri tote, 8ewries kai mpla-mpla file Nar......

# 36 στις 3/12/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
καλη μου πως τον πηρες αυτον??? ντιπ μυαλο που ελεγε κ ο παππους μου!

naftilomenh

# 37 στις 10/12/2010
author
Γυναίκα / 52 / Παντρεμένη
Ηνωμ.Αραβικά Εμιράτα
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 169

Παράθεση:
Originally posted by sapore
νομίζω σοφιάνα ότι θα κονταροχτυπηθούμε άγρια για την ανάδειξη της νικήτριας!

Ελπίζω να μην εχεις γιο.
Και αν έχεις να μη βγάλεις τα απωθημένα σου

SOFIANNA74

# 38 στις 11/12/2010
author
Eχω και αγορι και κοριτσι, δυο παιδια .
Δεν εχω να βγαλω κανενα απωθημενο εγω προσωπικα , διοτι δεν τεθηκε ποτε θεμα για την πεθερα μου με τον αντρα μου.Τη γνωριζε πολυ καλα σε ολη τη διαρκεια της ζωης του τί είναι ικανη να κανει και να προκαλεσει σε οποιαδηποτε κοπελα ηταν διπλα στο γιο της.Η μεγαλη διαφορα ειναι οτι εκεινη τον ειχε κανακαρη, αλλα ο αντρας μου, δεν ξερω ισως ειναι θεμα χαρακτηρα τελικα, ηταν παντα δυναμικος και αυτονομος ως ανθρωπος.
Εγω ποτε δεν εμπλεξα το τι μου εκανε απο πισω η πεθερα μου με τον αντρα μου ,αλλα και ουτε την κατηγορουσα στον αντρα μου με υστεριες, αλλα στεκομουνα μονο στα γεγονοτα, σ' αυτα που μου εκανε.Τα συζητουσαμε μεν το ζητουσε και ο ιδιος αυτο αλλα ποτε δεν μαλωσαμε για κεινη και παντα επαιρνε το μερος μου και μπροστα σε κεινη, και σταματουσε οτιδηποτε δυσαρεστο, μαχαιρι!
Μετα το εκανε μονο οταν ειμασταν μονες μας.Λαθος μου , επεσα στην παγιδα της με αποτελεσμα να στεναχωριεμαι..ομως το αντιμετωπισα και πιστεψε με μετα απο πολυ καιρο το ξεριζωσα!ΟΡΙΣΤΙΚΑ!Εχει αλλαξει τοσο πολυ απεναντι μου που αν γνωριζομασταν δεν θα πιστευες οτι αυτη η γυναικα μου εχει κανει στο παρελθον τοσα ασχημα πραγματα!
Ομως με τον ανδρα μου ειμαστε πολυ δεμενοι και αγαπημενοι,ισως αυτο τελικα νικησε το μισος της, και φυσικα το οτι πρωτα ο αντρας μου δεν επετρεπε κανεναν ακομα και την ιδια την μανα του να καταστρεψει την σχεση μαζι μου.
Αρα η σχεση μας ηταν, και πιστευω να ειναι παντα γερα τα θεμελια της.
Ετσι λοιπον ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΩΘΗΜΕΝΟ για αργοτερα οταν θα γινω και εγω πεθερα στο γιο μου και φυσικα δεν τον μεγαλωνω μ' αυτην την κλισε ελληνικη νοοτροπια ελληνιδας μανας , καμια σχεση..
Αυτο που αναφερεις το εγραψα χιουμοριστικα.
Και οπως ειπα εχω και μια κορη, την οποια σε καμια περιπτωση δεν θα ηθελα να βρεθει σε τετοια κατασταση.

athina1970

# 39 στις 22/12/2010
author
Γυναίκα / 52 / Σε σχέση
Απαντήσεις: 13

Παράθεση:
Originally posted by sapore
αρχικά ενόσω είχαμε σχέση με τον σύζυγό μου είμασταν στα μέλια και με την πεθερά. ο πόλεμος μεταξύ μας ξεκίνησε από την περίοδο του αρραβώνα ακόμα και κορυφώθηκε όταν γέννησα. προσωπικά πιστεύω ότι δεν είχε να κάνει με εμένα αλλά με την ίδια. δηλαδή θέλω να πω όποια και να ήταν στη θέση μου το ίδιο θα γινόταν. δεν ήθελε να μεγαλώσει. δεν ήθελε το μωρό να τη φωνάζει γιαγιά μουέλεγε ότι όταν βγαίνει έξω νομίζουν όλοι ότι ο άντρας μου (δηλαδή ο γιος της) είναι άντρας της και το παιδί δικό της. ήθελε το μωρό να με φωνάζει με το όνομά μου και όχι μαμά, θύμωσε όταν αποφασίσαμε ότι το μωρό θα το κρατάει ο πεθερός μου και η μαμά μου (κάτι που ποτέ δεν κατάλαβα, αφού αυτή δούλευε και ούτως ή άλλως δεν θα μπορούσε να το κρατήσει). δεν ήθελε να θηλάζω το μωρό. και τελικως όλο αυτό κορύφώθηκε όταν άρχισαν τις αγοραπωλησίες. γενικότερα, για να μην τα πολυλογώ, επειδή τα περιστατικά είανι άπειρα, θεωρώ ότι την έπιασε μία κρίση ηλικίας και μεγαλομανίας, ήθελε να είναι νέα να έχει σπίτια, εξοχικά, ακριβό αυτοκίνητο. και σημειώνω: ποτέ μου δεν αρνήθηκα να μπει εγγυητής ο άντρας μου ή να τους βοηθήσουμε. το μόνο που ήθελα είναι να το ξέρω.

Αποφάσισα να γίνω μέλος στο site γιατί αντιμετωπίζω ένα τεράστιο πρόβλημα με την δική μου πεθερά. Είμαι τρία χρόνια με έναν σύντροφο 38 ετών και πριν 8 μήνες αρραβωνίαστήκαμε. Συμφωνώ απόλυτα με την sapore ότι στην αρχή της γνωριμίας μου με την πεθερά μου ήταν όλα καλά. Ή έτσι νόμιζα. Έβλεπα πράγματα τα οποία τα επισήμανα στον σύντροφό μου, τα έβλεπε και εκείνος ωστόσο συνεχίζονταν. Για παράδειγμα επειδή είναι εύσωμος προσπαθούσα να του βρω ρούχα μοντέρνα στο νούμερό του. Μόλις τα έβλεπε η μάνα του του έλεγε δεν σου κάνουν και ενώ θα πηγαίναμε το απόγευμα να τα αλλάξουμε μαζί όταν κοιμόταν τα έπειρνε και του τα άλλαζε αυτή με το δικό της γούστο. Μία φορά ήθελε να πάμε να αλλάξουμ μία μπλούζα τρεις φορές. Από την πλευρά μου ήμουν σταθερή απεναντί της με το χαμογελό μου με την κατανόησή μου όσον αφορά στα παράπον που μου έκανε ότι κουράζεται με το σπίτι και τα φαγητά. Ωστόσο λίγο πριν τον αρραβώνα έγινε τελείως παρεμβατική. Ήθελε να γίνει σπίτι της γιατί εκεί πριν 50 χρόνια είχε αρραβωνιαστεί κι άυτή. Της εξήγησα ότι αν είναι να γίνει σε σπίτι θα γίνει στο δικό μου και όχι στο δικό της. Όλα αυτά ήταν σε συνεννόηση με τον γιο της. Επειδή η μητέρα μου έχει την καρδιά της και το σπίτι μου δεν είναι 100 τ.μ και δεν ΄θέλαμε να κουράσουμε καμμία αποφασίσαμε να γίνει σε ένα μεζεδοπωλείο φίλων μας με απίστευτα μενού και πολύ καλές τιμές. Πήγαμε αναγκαστικά για την τούρτα στο ζαχαροπλαστείο που ήθελε αυτή και όταν αντί για τετράγωνη που μας θύμιζε μνημοσύνου διαλέξαμε καρδιά εκείνη ούρλιαζε στο τηλέφωνο του γιου της ότι την γράφει κανονικά. Τελικά έγινε ο αρραβώνας και ο μήνας προετοιμασίας ήταν από τους χειρότερους της ζωής μου. Κλαίγαμε και μάλιστα κάποια στιγμή ο σύντροφός μου είχε πει ότι έτσι του έρχεται να μην κάνει τίποτα. Δηλαδή να χωρίζαμε. Παρόλο που είμαι πολύ δυναμικός άνθρωπος και δεν το λέω εγώ αλλά φίλοι και συνάδελφοι απορώ πως έμεινα σε αυτή την σχέση. Είναι τόσα πολλά αυτά που θέλω να μοιραστώ μαζί σας και δεν ξέρω αν φτάνουν 2 μέρες να γράφω. Το σημαντικότερο από όλα που έκανε τρεις μήνες μετά τον αρραβώνα ήταν όταν ένα διήμερο για πρώτη φορά ήρθε μαζί μας εκδρομή. Το ίδιο βράδυ ήρθαν η μητέρα μου και ο θείος μου που είναι σαν αδελφός μου. Περάσαμε πολύ ωραία βεβαίως με τις μπηχτές της αλλά την είχα συνηθίσει πλέον. Την ημέρα που θα φεύγαμε είχαμε κρατήσει ένα δωμάτιο για να κάνουμε ντους πριν φύγουμε. Την ώρα που έκανε μπάνιο ο σύντροφός μου και ενώ στο ίδιο δωμάτιο ήταν και η μητέρα μου λέει πολύ απλά θα μπω και εγώ μέσα στο μπάνιο δεν πειράζει παιδί μου είναι και ανοίγει την πόρτα του μπάνιου την αφήνει μίσάνοιχτη και η μητέρα μου τον βλέπει γυμνό και αυτήν να γδύνεται και να περιμένει τονγιο της να βγει για να μπει στη ντουζιέρα. Η μητέρα μου κόντευε να πεθάνει. Και πραγματικά είμαστε οικογένεια με προοδευτικές απόψεις. Αλλά αυτό ήταν διεστραμένο και πρόστυχο. Από τότε η σχέση μας έχει αλλάξει άρδην. Η ψυχολογία μου έχει γίνει χάλια και έχω διακυμάνσεις στο τι πραγματικά θέλω και τι πρέπει να κάνω. Για αρχή αυτά αν και έχω πάρα πολλά να σας πω ακίμη και να τα βγάλω από μέσα μου. Καλοδεχούμενες όλες οι απόψεις. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη που σας κούρασα.

wild-rose-75

# 40 στις 2/1/2011
author
Γυναίκα / 47 / Διαζευγμένη
Ν. Βοιωτίας / Θήβα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 9
Ζούσα και εγώ μια παρόμοια κατάσταση με την πεθερά μου, τώρα είμαι χωρισμένη εδω και 3 χρόνια όχι όμως για την πεθερά. Εσύ επέτρεψες στην πεθερά σου να καταστρέψει τον γάμο σου. Θέλουν οι πεθερές τον σωστό χειρισμό. Είναι δύσκολο να συμβιώνεις με ανθρώπους που είναι αρνητικοί απέναντί σου. Ίσως έτσι είναι καλήτερα για εσένα και το παιδάκι σου γιατί απ'ότι κατάλαβα είχε το πάνω χέρι στην δική σου περίπτωση η πεθερά, σκέψου τι θα έβλεπε και τι θα ζούσε το παιδάκι σου σε αυτό το σπίτι.. Σου εύχομαι καλή δύναμη..
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε
lastpost