Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

τελικά η πεθερά φαίνεται πως κέρδισε

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

sapore

# 1 στην 1/12/2010
author
Γυναίκα / 43 / Ελεύθερη
Ν. Θεσσαλονίκης / Θεσσαλονίκη
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 15
'Aρεσαν+: 0%

τελικά η πεθερά φαίνεται πως κέρδισε

γειά σας. είχα γράψει ξανά το 2008 έχοντας μόλις γεννήσει, και με προβλήματα με την πεθερά μου. δύο χρόνια μετά φαίνεται πως αν και κέρδισα μερικές μάχες έχασα τον πόλεμο και το πρόβλημα είναι ότι υπάρχει και άμαχος πληθυσμός - το παιδί - το οποίο αν και το μόνο που δε φταίει θα υποστεί τις μεγαλύτερες συνέπειες.
με τον εν διαστάσει πλέον σύζυγό μου, μένουμε στο ενοίκιο. τα πεθερικά μου έκαναν τρελά ανοίγματα οικονομικά. κάποια στιγμή διαπίστωσα ότι το αυτοκίνητο που μας πήραν δώρο τα πεθερικά μου και που αυτοί το χρησιμοποιούσαν, πληρώνονταν από τον άντρα μου, μέσω ενός καταναλωτικού δανείου. δεν είπα τίποτα.
στη συνέχεια αποφάσισαν οι ωνάσηδες να αγοράσουν εξοχικό. με δάνειο εννοείται. εκτός του ότι δεν ρώτησαν κανέναν, προσπάθησε η πεθερά μου να βάλει εγγυητή τον άντρα μου χωρίς να το ξέρω. το έμαθα όμως και έγινε χαμός. όχι από εμένα. από αυτούς!!! γιατί λέει δεν είχαν καμία υποχρέωση να μου το πουν. πριν από ένα χρόνο ο άντρας μου έφυγε στο εξωτερικό για να βγάλουμε κάποια επιπλέον χρήματα. βάζαμε αυτά στην άκρη και περνούσαμε με τα δικά μου. τελικώς φτάσαμε στο σημείο να φύγει από το σπίτι, να πάρει και τα χρήματα και να μου πει ότι αυτά είναι δικά του. ο λόγος που έφυγε από το σπίτι είναι ότι δεν μπορεί τις εντάσεις μεταξύ εμού και της πεθεράς μου, διότι για το ίδιο περιστατικό πάντα είναι διαφορετική η δική μου εκδοχή από τη δική της και αυτός δεν μπορεί να να πιέζεται να βρει ποια από τις δύο του λέει αλήθεια. και αφού έφυγε από το σπίτι με κατηγόρησε ότι εγώ φταίω που φτάσαμε ως εδώ γιατί δεν προσπάθησα να τον σταματήσω.
αυτά και άλλα πολλα ωραία συνέβησαν μετά από δύο χρόνια προσπάθειας.
και τελικά κατέληξα στο συμπέρασμα ότι ναι, η πεθερά μου ήταν πιο δυνατή από εμένα. και κρίνοντας από όλα όσα έχω διαβάσει εδώ κατά καιρούς το συμπέρασμα είναι νομίζω γενικότερο: η πεθερά είναι πιο δυνατή από τη νύφη στο μεταξύ τους πόλεμο γιατί γνωρίζει καλύτερα το γιο της. μόνο ενδεχομένως κάποια πολύ καπάτσα μπορεί να τα βγάλει πέρα. απ' ότι φαίνεται όμως εγώ δεν ανήκω σε αυτήν την κατηγορία.

morgoth

# 2 στην 1/12/2010
author
Ανδρας / 45 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Απαντήσεις: 3.461
και τι να κάνεις?
κοιτάς μπροστά..
αναλογίσου που έφταιξες, διορθωσε τα συγκεκριμένα σημεια και αρχισε να βλέπεις τη ζωή πιο αισιοδοξα.
διεκδικησε τα νομιμα για το παιδί σου (διατροφή, παρουσία και επικοινωνία του πατέρα με αυτό) χωρίς να φτάσεις στα άκρα εφοσον βλέπεις διαθεση.
τι να τον κανεις? να ζεις με το παιδί της μαμάς του?
αλλά πατέρας εξακολουθει να ειναι. οπότε εχει και υποχρεωσεις απεναντι στο παιδι

maria_antouanetta_33

# 3 στην 1/12/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Όχι δεν φταίει η πεθερά σου καλή μου , αλλά ο άντρας σου ο χαλβάς. Σίγουρα οι τρίτοι πολλές φορές χαλάνε σχέσεις ή γάμους με την αρνητική τους ενέργεια , αλλά στην περίπτωση σου φταίει ο άντρας σου και μόνο .

inioxos52

# 4 στην 1/12/2010
author
Ανδρας / 67 / Σε διάσταση
Ν. Θεσσαλονίκης / Πανόραμα
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 7.282

Παράθεση:
Originally posted by sapore
η πεθερά είναι πιο δυνατή από τη νύφη στο μεταξύ τους πόλεμο γιατί γνωρίζει καλύτερα το γιο της. μόνο ενδεχομένως κάποια πολύ καπάτσα μπορεί να τα βγάλει πέρα. απ' ότι φαίνεται όμως εγώ δεν ανήκω σε αυτήν την κατηγορία.

Kallio arga, para pote. Eides telika ti ma8aineis sautin tin epiponi poreia pou odigei ston elenxo tou antra?

Pistevw pws ekanes la8os na upertimiseis tis dunatotites sou, i na upotimiseis tis apenanti dunameis, ston polemo pou apofasises kai mplextikes.

Ma8e loipon twra epwduna, pws i diplwmatia se autes tis periptwseis fernei kalutera apotelesmata apo tin gro8ia sto maxairi.

Den peirazei omws, mikri eisai akomi, 8a ma8eis kai perissotera stin poreia tis zwis sou.

Opws p.x na paradexesai kai tis dikes sou eu8unes kai la8i pou odigisan sautin tin katastasi, kai na mi parousiazeis ta pe8erika sou ligo polu ws palava, giati den ginesai pisteuti.

Kai den ginesai pisteuti, giati den einai dunaton KAI OI DYO kai se wrimi pleon ilikia, na einai asxetoi, askeftoi, aneu8unoi, anwrimoi kai telika palavoi opws tous les. Suni8ws DEN sumvainei. Ean omws sumvei isws ston ena, o allos krataei tis isorropies. Kai suni8ws einai i gunaika.

Sunel8e loipon, mazepse ta muala sou, ase tis kontres, koita to paidi sou kai ton antra sou, kai prospa8ise na kineisai diplwmatika, mias kai "xeri pou den mporeis na dagkwseis, einai kalutera na to filas", oso kai an den to goustareis. Etsi leei to sumferon sou.
...Ναι στην χρηση των Ελληνικων στο διαδικτυο. Σε σας το λεω Ελληνολατρες, που εχετε ακομη Εγγλεζικα ψευδωνυμα. Και δεν εννοω την γραφη...

# 5 στην 1/12/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by sapore
και αφού έφυγε από το σπίτι με κατηγόρησε ότι εγώ φταίω που φτάσαμε ως εδώ γιατί δεν προσπάθησα να τον σταματήσω.

Συμπεριφορά γυναίκας (εντελώς όμως)... αλλά από άντρα!
Άλλα θέλει, άλλα κάνει, άλλα λέει και άλλα εννοεί!
sapore... το λάθος ήταν του άντρα σου που αφήνει τους γονείς του να τον ελέγχουν και δεν είπε (από την στιγμή που παντρευτήκατε): "Αυτή είναι η γυναίκα μου, θέλω να είμαι μαζί της και θα κάνω ό,τι χρειαστεί για αυτή και το παιδί μας. Τελεία και παύλα!!!"

daizyduck

# 6 στην 1/12/2010
author
Γυναίκα / 52 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 172
Απ' ότι κατάλαβα έχεις πάρει την απόφαση να χωρίσεις. Πρέπει όμως να σκεφτείς ότι αν δεν υπάρχει άλλος λόγος εκτός από τα πεθερικά, αυτή η απόφασή σου είναι λάθος. Ξέχασε την ύπαρξη τους και πρότεινε και στον άντρα σου να προσπεράσετε τους καυγάδες και τις διαφορές του παρελθόντος πάνω σ'αυτό το θέμα. Εξήγησέ του τι δε σου αρέσει (πολύ ήρεμα όμως και χωρίς να κατηγορήσεις κανέναν) και δείξε του ότι είσαι πρόθυμη να συμβιβαστείς με κάποια πράγματα, αρκεί να σου δείχνει εκείνος καταννόηση. Αν νομίζεις ότι μπορείτε να συνεχίσετε να είστε μαζί, δώσε μια δευτερη ευκαιρία στο γάμο σου και ρίξε κι εσύ λίγο νερό στο κρασί σου.
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αν το μόνο ελλάτωμα του είναι ότι είναι μαμάκιας, ε δεν νομίζω ότι αξίζει να χαλάσεις το σπίτι σου. Θα μάθεις να ζεις μ' αυτό (είναι δύσκολο το ξέρω από πρώτο χέρι) αλλά πολύ πιο δύσκολο είναι να μεγαλώσεις μόνη σου το παιδάκι σας.

maria_antouanetta_33

# 7 στην 1/12/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Και γιατί υπάρχει αυτός ο πόλεμος μεταξύ σας sapore? Από που ξεκίνησε και εξακολουθεί να υπάρχει και να συνεχίζεται?

Η θέση του άντρα σου είναι δύσκολη , εννοείται. Από τη μία μεριά οι γονείς , κι από την άλλη η σύζυγος. Γιατί όμως , δεν υπάρχει μεταξύ σας διάλογος και σηκώθηκε αμέσως να φύγει. Καθόλου λογικό. Δεν σ'αγαπάει? Ή πια τόσο μαμάκιας?

sapore

# 8 στις 2/12/2010
author
Γυναίκα / 43 / Ελεύθερη
κατ' αρχάς να απαντήσω πριν απ' όλα στον inioxo. ναι έμαθα πολύ επώδυνα κάποια πράγματα είναι αλήθεια. δυστυχώς όμως θα τα μάθει επώδυνα και το παιδί μου το οποίο δεν φταίει σε τίποτα. όχι, δεν είναι και τα δύο πεθερικά μου παλαβά. η πεθερά μου είνα. και δεν το λέω ως σχήμα λόγου. θεωρώ ότι χρήζει ψυχιατρικής παρακολούθησης κυριολεκτικά . ο πεθερός μου μια χαρά άνθρωπος είναι, απλώς δεν μπορεί να τα βγάλει πέρα μαζί της. εδώ και ένα χρόνο άλλωστε τουλάχιστον δύο εβδομάδες το μήνα λείπει από το σπίτι του και πηγαίνει σε εκκλησίες και μοναστήρια. τυχαίο; δε νομίζω. το ξέρω ότι σου είναι δύσκολο να με πιστέψεις. κανένας δεν με πίστευε μέχρι που τη γνώρισε.
όσο τώρα για το χωρισμό: δεν τον αποφάσισα εγώ. αυτός τον αποφάσισε επειδή δεν αντέχει άλλο τις σγκρούσεις. είναι καλό παιδί αλλά του είναι αδύνατο να κοντραριστεί με τη μητέρα του ακόμα και για το πιο απλό ζήτημα.
αλήθεια είναι οτι δενέχουμε άλλα προβλήματα. ουτε εγώ ούτε αυτός. συζητήσαμε και μου είπε ότι κανένα άλλο παράπονο δεν έχει. εγώ απότην πλευρά μου του είπα ότι θεωρώ πως αυτός είναι βλακώδης λογος για να καταληξει ένα ζευγάρι στο χωρισμό.
και φυσικά δεν ισχυρίζομαι ότι κι εγώ είμαι παναγίτσα. φυσικά και έχω κάνει τα λάθη μου, τα οποία έχω παραδεχτεί και στον ίδιο.
απλώς ρε παιδιά δεν μπορώ άλλο να την αντιμετωπίζω. δεν μπορώ άλλο να αισθάνομαι ότι πρέπει να διεκδικώ τον άντρα μου από τη μητέρα του. προσπαθήστε να το καταλάβετε. είναι σα να έχεις απέναντί σου μία άλλη γυναίκα, την οποία όμως δεν μπορείς να αντιμετωπίσεις επί ίσοις όροις, διότι ο σύζυγος θεωρεί ως δεδομένη την αλήθεια των δικών της ισχυρισμών και εσύ πρέπει να μπεις σε μία διαδικασία να αποδείξεις ότι δεν είσαι ελέφαντας. αν κάποιος από εσάς μπορεί να σκεφτεί κάτι για να σωθεί αυτή η κατάσταση, τότε πόλύ ευχαρίστως να το ακούσω.

sapore

# 9 στις 2/12/2010
author
Γυναίκα / 43 / Ελεύθερη
αρχικά ενόσω είχαμε σχέση με τον σύζυγό μου είμασταν στα μέλια και με την πεθερά. ο πόλεμος μεταξύ μας ξεκίνησε από την περίοδο του αρραβώνα ακόμα και κορυφώθηκε όταν γέννησα. προσωπικά πιστεύω ότι δεν είχε να κάνει με εμένα αλλά με την ίδια. δηλαδή θέλω να πω όποια και να ήταν στη θέση μου το ίδιο θα γινόταν. δεν ήθελε να μεγαλώσει. δεν ήθελε το μωρό να τη φωνάζει γιαγιά μουέλεγε ότι όταν βγαίνει έξω νομίζουν όλοι ότι ο άντρας μου (δηλαδή ο γιος της) είναι άντρας της και το παιδί δικό της. ήθελε το μωρό να με φωνάζει με το όνομά μου και όχι μαμά, θύμωσε όταν αποφασίσαμε ότι το μωρό θα το κρατάει ο πεθερός μου και η μαμά μου (κάτι που ποτέ δεν κατάλαβα, αφού αυτή δούλευε και ούτως ή άλλως δεν θα μπορούσε να το κρατήσει). δεν ήθελε να θηλάζω το μωρό. και τελικως όλο αυτό κορύφώθηκε όταν άρχισαν τις αγοραπωλησίες. γενικότερα, για να μην τα πολυλογώ, επειδή τα περιστατικά είανι άπειρα, θεωρώ ότι την έπιασε μία κρίση ηλικίας και μεγαλομανίας, ήθελε να είναι νέα να έχει σπίτια, εξοχικά, ακριβό αυτοκίνητο. και σημειώνω: ποτέ μου δεν αρνήθηκα να μπει εγγυητής ο άντρας μου ή να τους βοηθήσουμε. το μόνο που ήθελα είναι να το ξέρω.

daka2010

# 10 στις 2/12/2010
author
Γυναίκα / 40 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Αγιος Αθανάσιος
Θέματα: 9
Απαντήσεις: 2.027

Παράθεση:
Originally posted by naruto
sapore... το λάθος ήταν του άντρα σου που αφήνει τους γονείς του να τον ελέγχουν και δεν είπε (από την στιγμή που παντρευτήκατε): "Αυτή είναι η γυναίκα μου, θέλω να είμαι μαζί της και θα κάνω ό,τι χρειαστεί για αυτή και το παιδί μας. Τελεία και παύλα!!!"

inioxos52

# 11 στις 2/12/2010
author

Παράθεση:
Originally posted by daka2010

Παράθεση:

Oi anupantroi, eksw apo ton xoro, tragoudia polla kai 8ewries mpolikes.
...Ναι στην χρηση των Ελληνικων στο διαδικτυο. Σε σας το λεω Ελληνολατρες, που εχετε ακομη Εγγλεζικα ψευδωνυμα. Και δεν εννοω την γραφη...

daka2010

# 12 στις 2/12/2010
author
Γυναίκα / 40 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Αγιος Αθανάσιος
Θέματα: 9
Απαντήσεις: 2.027

Παράθεση:
Originally posted by maria_antouanetta_33
Όχι δεν φταίει η πεθερά σου καλή μου , αλλά ο άντρας σου ο χαλβάς. Σίγουρα οι τρίτοι πολλές φορές χαλάνε σχέσεις ή γάμους με την αρνητική τους ενέργεια , αλλά στην περίπτωση σου φταίει ο άντρας σου και μόνο .

Έπρεπε να την βάλει στην θέση της την μανούλα του!!!
Αν ήταν να είσαι σε αυτό τον γάμο και να μην ήσουν καλά
και κατά συνέπεια και το παιδί σου να μην ήταν καλά,
καλύτερα να είσαι μακρυά από αυτή την οικογένεια
και αν η πεθερά σου είναι για ψυχίατρο δεν θα στείλει και εσένα!!!
Κράτα γερά sapore .....
Τον εαυτό σου κοίτα και το παιδί σου!!!

SOFIANNA74

# 13 στις 2/12/2010
author
Γυναίκα / 48 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ηλιούπολη
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 11
Εγω εχω δυστυχως μια τετοια πεθερα αλλα οχι αντρα ‘‘μαμακια‘‘ ευτυχως!
Μου ειχε κανει τη ζωη δυσκολη..στεναχωριομουνα..εκλαιγα..δημιουργησα εγω αρνητικο κλιμα με τον αντρα μου ..επεσα στην παγιδα της...ομως ο αντρας μου ηταν διπλα μου γιατι γνωριζε ευτυχως για μενα πολυ καλα τη μητερα του..και τις αδελφες του!Τις αποκαλουσα τρεις χαριτες!Αυτο ηθελαν να κανουν και κυριως να κανει ,να μας χωρισουν, ετσι..απλα !Αλλα σου ειπα δεν εχα την ιδια αντιμετωπιση απο τον αντρα μου ευτυχως οπως εχεις εσυ.Επρεπε οως αυτο πια οχι απλα να σταματησει,ΑΛΛΑ ΝΑ ΞΕΡΙΖΩΘΕΙ!!!Και αφου απο την πλευρα της δεν υπηρχε καμια τετοια προθεση αποφασισα να το ξεριζωσω εγω μια και καλη.Το συζητησα με τον αντρα μου ο οποιος πολυ σωστα μου ειχε πει ‘‘μονοπλευρες καταστασεις‘‘ δεν υπαρχουν..δεν επρεπε να ψαρωσω!!Ομως ειπαμε ο αντρας μου ηταν με το μερος μου παντα και οταν εφταιγα μου του επισημανε.
Την καλεσα λοιπον για φαγητο εγω προσωπικα ..εκπληκτη εκεινη ηρθε στην αρχη χαμογελαστη κισιγα σιγα αλλαζε η διαθεσή της προς το κακο..ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΑΝΤΕΔΡΑΣΑ, ΔΕΝ ΕΙΠΑ ΤΙΠΟΤΑ,ΕΚΑΝΑ ΣΑΝ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΗΡΧΕ!!!ΚΑΙ ΤΟ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΑ ΑΥΤΟ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕ ΜΕΓΑΛΗ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΕΠΙΜΟΝΗ!!
Οτι κατασταση προσπαθουσε να δημιουργησει το ’παιζα τρελιτσα στην τρελιτσα, χωρις ειρωνια και χωρις υπονοουμενα!!!Παντα νε εκανε μπουρλοτο οχι μονο με λογια αλλα και με πραξεις!!Ωσπου μια μερα εγινε αυτο που υπομονετικα περιμενα για να τελειωσει μια και καλη αυτος ο πολεμος που ειχε αρχισει με μενα , και οποιαδηποτε ηταν στη θεση μου!Το δευτερο μου παιδι ειναι αγορι , και οταν τον εβλεπε.. σπανια ...ελεγε οτι εχει τα στοιχεια του γιου της..μπλα..μπλα..μπλα.....με μειωνε....μπλα μπλα..με ‘εβρισε‘μου επισημανε συνεχως την κακη τυχη του γιου της που βρηκε εμενα μπλα....της ειπα .
Θελω να μου πεις ολες τις μεθοδους και τα σχεδια που ξερεις ωστε οταν παντρευτει ο κανακαρης μου να τα εφαρμοσω και εγω οπως κανεις εσυ γιατι οπως βλεπεις εχουν αποτελεσμα,τωρα σε καταλαβαινω γιατι εισαι τοσο κακια απεναντι μου.Θελω να τα μαθω ολα απο σενα την καθηγητρια!!Κοκαλο εκεινη!!Μην ντρεπεσαι καθολου της ειπα σε καταλαβαινω τωρα που εχω και εγω κανακαρη!!!Λαθος καταλαβες μου ειπε εγω θελω μονο την ευτυχια του γιου μου!!Και εγω αυτη την ευτυχια θελω για το γιο μου οταν μεγαλωσει της ειπα!Εφυγε θυμωμενη, προσπαθησε να δημιουργησει παλι ξανα και ξανα κατασταση αλλα δεν της περασε απο μενα!Εγω γλυκια, γλικομιλητη, αλλαζα θεμα οταν με προκαλουσε διπλωματικα για μηνες τωρα ολα αυτα , ωσπου εσπασε..λυγισε..Τωρα πινει νερο στο ονομα μου , τωρα ειμαι η καλυτερη που θα μπορουσε να εχει ο γιος της! Της τηλεφωνουσα, κανοντας πετρα την καρδια μου και της μιλουσα περι ανεμων και υδατων,,προσπαθησα δηλ.να της δωσω να καταλαβει οτι δεν τιθεται θεμα γυναικειας αρχηγιας ως προς τον γιος της, και αφου θελουμε και οι δυο να ειναι ευτυχισμενο το παιδι της εκεινη να συνεχισει να τον αγαπα ως ΠΑΙΔΙ της και εγω ως ΑΝΤΡΑ μου!
Και σου μιλαω για μια γυναικα που παιρνει χαπια συνταγογραφημενα ξερεις απο ...ψυχολογους!!..κανει τον σταυρο της απο πανω ως κατω ...κ.λ.π.Τον ‘‘εχρθρό σου‘‘ πρεπει να τον εχεις απο το κοντο για να ξερεις τις κινησεις του..Δειξε της συμπαθεια ξερω οτι ειναι δυσκολο πιστεψε με ,αλλα θα δεις πραγματικα οτι με τον καιρο θα φτιαξουν.Ο αντρα σου εχει τη μανα του αλλα οπως φαινεται και οπως εσυ ειπες πως δεν εχετε αλλα προβληματα μεταξυ σας θελει τη ΓΥΝΑΙΚΑ ΤΟΥ.Θα δεις οτι με τον καιρο αν ασχοληθεις αποκλειστικα και μονο με τον αντρα σου και την οικογενεια σου , ο ιδιος ο αντρα σου ‘‘ ο αποκαλουμενος απο τους περισσοτερους ‘‘μαμακιας‘‘θα παρει θεση απεναντι στην κακια πεθερα.Να ’σαι σιγουρη!Κουβεντα για κεινην πλεον στον αντρα σου,θα δεις οτι στο τελος ο ιδιος θα αγανακτησειαπο κεινη .Διεγραψε της και με την συμπεριφορα σου κερδισε την!!
Μεχρι και συγνωμη θα σου πει και θα προσεχει στο μελλον την καθε κινηση απεναντι σου προσεκτικα γιατι επιτελους θα καταλαβει να ’σαι σιγουρη γι αυτο οτι αυτα δεν περνανε ουτε σε σενα , αλλα ουτε και στον γιο της!
Καλη επιτυχια!Διπλωματια !Τον αντρα , το παιδι σου και τα ματια σου!!
Φιλικα..

sapore

# 14 στις 2/12/2010
author
Γυναίκα / 43 / Ελεύθερη
ώστε είναι πολλές αλλά είναι σκόρπιες ε; σ' ευχαριστώ που μου είπες την ιστορία σου, αφ' ενός μεν γιατί διαπίστωσα ότι κυκλοφορούν και άλλες, αφ' ετέρου γιατί για κάποιο λόγο πραγματικά με ηρέμησες. μόνο που ίσως τώρα πια να είναι αργά. έχειήδη φύγει από το σπίτι. να σε ρωτήσω κάτι ακόμα. τον καιρό της διπλωματίας δεν έλεγες τίποτα στον άντρα σου για αυτήν;

Dardana

# 15 στις 2/12/2010
author
Γυναίκα / 50 / Διαζευγμένη
Ουζμπεκιστάν
Θέματα: 414
Απαντήσεις: 64.651

Παράθεση:
Originally posted by inioxos52

Παράθεση:

Παράθεση:

θεωρεις οτι ειναι αδυνατο να γινει ή παραλογο;;;

εγω παντως πιστευω οτι απο τη στιγμη που παντρευομαστε και στη συνεχεια κανουμε παιδια, η οικογενεια μας ειναι ΠΡΩΤΑ ο/η συζυγος και το παιδι, και μετα οι υπολοιποι.
χωρις να απορριπτω το σεβασμο που οφειλουμε στους γονεις μας, προτεραιοτητα μας πρεπει να'ναι η δικη μας πλεον οικογενεια, αυτη που φτιαχνουμε με το συντροφο. αλλιως ο/η συντροφος θα ειναι παντα ενας/μια φιλοξενουμενη-γκεστ σταρ, οπως θελετε πειτε το.
Tα πράγματα δεν είναι τόσο άσχημα όσο φαίνονται... είναι χειρότερα...

inioxos52

# 16 στις 2/12/2010
author

Παράθεση:
Originally posted by Dardana

Παράθεση:

Παράθεση:

Παράθεση:

θεωρεις οτι ειναι αδυνατο να γινει ή παραλογο;;;

εγω παντως πιστευω οτι απο τη στιγμη που παντρευομαστε και στη συνεχεια κανουμε παιδια, η οικογενεια μας ειναι ΠΡΩΤΑ ο/η συζυγος και το παιδι, και μετα οι υπολοιποι.
χωρις να απορριπτω το σεβασμο που οφειλουμε στους γονεις μας, προτεραιοτητα μας πρεπει να'ναι η δικη μας πλεον οικογενεια, αυτη που φτιαχνουμε με το συντροφο. αλλιως ο/η συντροφος θα ειναι παντα ενας/μια φιλοξενουμενη-γκεστ σταρ, οπως θελετε πειτε το.

Oti kai na pistevei i ka8e gunaika, prwtistws prepei na katalavei kai na pistepsei pws gia tin pleionotita twn antrwn, i mana tous einai panw apo ola.

Gunaika xwrizoun kai pairnoun allin, η alles. Mana pote. Ase pou ginontai Tourkoi, ean tous tin 8ikseis me opoion tropo.

Giauto min mpainete se diadikasies antagwnismou me tis pe8eres, giati stin teliki eseis 8a xanete panta.

Ean 8elete na allaksoun ta pragmata, ma8ete san manes stous guious sas, na sas vazoun esas tis manes, "katw" apo tis ekastote suntrofous tous. Mporeite? Tolmate? 8a deiksoun oi mellontikes genies antrwn.

Mexris stigmis omws, den uparxei mana pou stin sxesi tis me ton guio tis, kai efoson ta pane kala oi duo tous, 8a epitrepsei na tin kapelwsei pote i nufi tis, oute guios pou den 8a akousei leptomerws tis kouventes tis manas tou, kai suni8ws 8a tis efarmosei akrivws, i se megalo pososto. TELOS.

kospet73

# 17 στις 2/12/2010
author
Ανδρας / 49 / Παντρεμένος
Ν. Φθιώτιδας / Λιβανάτες
Θέματα: 10
Απαντήσεις: 1.456

Παράθεση:
Oti kai na pistevei i ka8e gunaika, prwtistws prepei na katalavei kai na pistepsei pws gia tin pleionotita twn antrwn, i mana tous einai panw apo ola.

Gunaika xwrizoun kai pairnoun allin, η alles. Mana pote. Ase pou ginontai Tourkoi, ean tous tin 8ikseis me opoion tropo.

Giauto min mpainete se diadikasies antagwnismou me tis pe8eres, giati stin teliki eseis 8a xanete panta.

Ean 8elete na allaksoun ta pragmata, ma8ete san manes stous guious sas, na sas vazoun esas tis manes, "katw" apo tis ekastote suntrofous tous. Mporeite? Tolmate? 8a deiksoun oi mellontikes genies antrwn.

Mexris stigmis omws, den uparxei mana pou stin sxesi tis me ton guio tis, kai efoson ta pane kala oi duo tous, 8a epitrepsei na tin kapelwsei pote i nufi tis, oute guios pou den 8a akousei leptomerws tis kouventes tis manas tou, kai suni8ws 8a tis efarmosei akrivws, i se megalo pososto. TELOS.

Ινίοχε.....
γενικώς εκτιμώ ιδιαίτερα τις απόψεις σου, ωστόσο, εδώ επέτρεψέ μου να διαφωνήσω πλήρως...
Όταν ένας άνθρωπος αποφασίζει να παντρευτεί, ΟΦΕΙΛΕΙ, για να μην πω ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ, να έχει πρώτα και πάνω απ'όλα τον σύντροφο, το σπίτι, τα παιδιά του και μετά την μάνα και τον πατέρα του.
Όποιος δεν μπορεί να το δει έτσι, καλά θα κάνει να κάτσει φρόνιμα-φρόνιμα με την μανούλα και τον πατερούλη και ν'αφήσει κατά μέρος γάμους, παιδιά κι οικογένειες......

Στην περίπτωση λοιπόν της θεματοθέτριας, η πεθερά της δεν έχει απολύτως καμία ευθύνη. Αυτή καλώς ή κακώς έχει αυτόν τον χαρακτήρα. Ο άνδρας της τι έκανε? Ποιές διαχωριστικές γραμμές τράβηξε ανάμεσα στην μάνα του και την γυναίκα του?
Δεν τράβηξε....
Επομένως, αυτός έχει 100% την ευθύνη......
Ας πάει να κάτσει τώρα, παρέα με την μάνα του να κάνουν όλη μέρα χαδάκια κι αγκαλίτσες......
Τους γονείς μας τους αγαπάμε, τους σεβόμαστε, αλλά ως εκεί.
Δεν μπορεί να'ναι ο κεντρικός άξονας γύρω απ'τον οποίο θα περιστρέφεται όλη μας η ζωή.
Γιατί αν είναι αυτός, τότε πολύ δύσκολα θα μπορέσει να υπάρξει άλλος.
Και δικαίως νομίζω........

Τέλος, βλέπεις απο λάθος οπτική γωνία της σχέση νύφης - πεθεράς όσον αφορά τον γιο-σύντροφο. Δεν είναι (δεν πρέπει να'ναι) μια σχέση ανταγωνιστική (επειδή κάτι είπες για καπέλωμα). Δεν είναι 2 αντίζηλες που διεκδηκούν τον έρωτα του ίδιου άνδρα. Άλλη η σχέση του γιού με την μάνα κι άλλη ΤΟΥ ΑΝΔΡΑ με την σύντροφο. Αυτό όμως είναι ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ ευθύνη του άνδρα ή αντίστοιχα της γυναίκας όταν μιλάμε για μάνα-κόρη, να το περάσει και να το επιβάλλει και στις 2 πλευρές. Αν κάποιος περιμένει να συμβεί απο μόνο του, τότε πιθανόν να μην συμβεί ποτέ........

Μ'αρέσουν οι αριστερές πόρτες. Εκείνες που αναγράφουν "Passport control". Ταιριάζουν με την κοσμοθεωρεία μου. Παντα αριστερα!!!

inioxos52

# 18 στις 2/12/2010
author

Παράθεση:
Originally posted by kospet73
Ινίοχε.....
γενικώς εκτιμώ ιδιαίτερα τις απόψεις σου, ωστόσο, εδώ επέτρεψέ μου να διαφωνήσω πλήρως...
Όταν ένας άνθρωπος αποφασίζει να παντρευτεί, ΟΦΕΙΛΕΙ, για να μην πω ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ, να έχει πρώτα και πάνω απ'όλα τον σύντροφο, το σπίτι, τα παιδιά του και μετά την μάνα και τον πατέρα του.
Όποιος δεν μπορεί να το δει έτσι, καλά θα κάνει να κάτσει φρόνιμα-φρόνιμα με την μανούλα και τον πατερούλη και ν'αφήσει κατά μέρος γάμους, παιδιά κι οικογένειες......

Στην περίπτωση λοιπόν της θεματοθέτριας, η πεθερά της δεν έχει απολύτως καμία ευθύνη. Αυτή καλώς ή κακώς έχει αυτόν τον χαρακτήρα. Ο άνδρας της τι έκανε? Ποιές διαχωριστικές γραμμές τράβηξε ανάμεσα στην μάνα του και την γυναίκα του?
Δεν τράβηξε....
Επομένως, αυτός έχει 100% την ευθύνη......
Ας πάει να κάτσει τώρα, παρέα με την μάνα του να κάνουν όλη μέρα χαδάκια κι αγκαλίτσες......
Τους γονείς μας τους αγαπάμε, τους σεβόμαστε, αλλά ως εκεί.
Δεν μπορεί να'ναι ο κεντρικός άξονας γύρω απ'τον οποίο θα περιστρέφεται όλη μας η ζωή.
Γιατί αν είναι αυτός, τότε πολύ δύσκολα θα μπορέσει να υπάρξει άλλος.
Και δικαίως νομίζω........

Τέλος, βλέπεις απο λάθος οπτική γωνία της σχέση νύφης - πεθεράς όσον αφορά τον γιο-σύντροφο. Δεν είναι (δεν πρέπει να'ναι) μια σχέση ανταγωνιστική (επειδή κάτι είπες για καπέλωμα). Δεν είναι 2 αντίζηλες που διεκδηκούν τον έρωτα του ίδιου άνδρα. Άλλη η σχέση του γιού με την μάνα κι άλλη ΤΟΥ ΑΝΔΡΑ με την σύντροφο. Αυτό όμως είναι ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΗ ευθύνη του άνδρα ή αντίστοιχα της γυναίκας όταν μιλάμε για μάνα-κόρη, να το περάσει και να το επιβάλλει και στις 2 πλευρές. Αν κάποιος περιμένει να συμβεί απο μόνο του, τότε πιθανόν να μην συμβεί ποτέ........

File mou, opws proeipa pio panw, allo 8ema oi 8ewries twn anupantrwn opws kai esu, dil ti DEN prepei na sumvainei se mia eidulliaki sxesi pe8eras-nufis, kai alli i praktiki plevra tou 8ematos, otan 8a vre8eis anamesa tous prospa8wntas na sugkeraseis 8eseis tous ek diametrou anti8etes, meta apo kapoia xronia kontras metaksy tous, isws oxi faneris, alla sigoura upovoskousas.

Oi apopseis tis opoies diatupwnw, den tis diatupwnw au8aireta, alla stirizontai se gegonota mesa apo tin paratirisi eksairetika megalou ari8mou epeisodiwn, anamesa se pe8eres kai nufes, mias kai tuxainei opws polloi apo mas naxw megalo koinwniko kuklo, logw kuriws epaggelmatos, alla na gnwrizw episis kala, pws o antagwnismos ton 8ilukwn den stamataei ews 8anatou.

Episis, exw to kousouri na suzitaw polu, (to epaggelma vlepeis) me kosmo diaforwn koinwnikwn taksewn, alla kai epipedou morfwsis.

Mesa loipon apo autes tis paratiriseis kai suzitiseis pou sumvainoun gurw mou, kai tis empeiries olou autou tou kosmou, mazu me tis dikes mou pou einai arketes gia tin ilikia mou, afou episis exw perasei kai pernaw apo tin vasano tou gamou, alla kai twn sxesewn, diatupwnw pantote tis 8eseis mou se ola ta 8emata sta opoia apantw.

Oso gia tin ali8eia tis 8emato8etrias, se parapempw stin prwtologia tis opou perifronitika omilei gia ta DYO pe8erika tis, kai stin deyterologia tis meta apo ayta pou tis egrapsa anaskevazei, kai fortwnei mono tin "psuxas8eni" pe8era.
Tis lektikes vevaia upervoles sou gia agkalitses kai filakia me tin mama, tis eklamvanw ws frastiko purotexnima entupwsiasmou, mias kai oudepote upenoisa kati tetoio, opote einai kai anaksies sxoliasmou.

xms263

# 19 στις 2/12/2010
author
Ανδρας / 47 / Παντρεμένος
Ν. Τρικάλων / Ελάτη
Απαντήσεις: 162
οι γάμοι στην ελλάδα είναι θέμα για να το αναλύσουμε σε 4 συνέδρια και
15 εκπομπές στην τηλεόραση.
δεν νγωρίζω για την θεματοθέτρια , αλλά αν δεν κοπεί το χαρτζιλίκι από
τους γονείς προκοπή δεν βλέπει το ζευγάρι. και με τα δύσκολα χρόνια που
ζούμε σιγά μην κοπεί .οπότε καταπιείτε τα όλα γιατί χανόμαστε.
οι θεωρίες για ανεξαρτησίες και τα συναφή είναι σαν τα μεταξωτά βρακιά , θέλουνε και
μεταξωτούς κώλους .
ουγκ.

xms263

# 20 στις 2/12/2010
author
Ανδρας / 47 / Παντρεμένος
Ν. Τρικάλων / Ελάτη
Απαντήσεις: 162
εκεί που γράφει sxeseis έχω γράψει κ ώλος ....
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε