Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 300.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το πιο δημοφιλές κοινωνικό δίκτυο γνωριμιών στην Ελλάδα.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Και πείτε μου τώρα εσείς

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

naftilomenh

# 1 στις 10/12/2010
author
Γυναίκα / 49 / Παντρεμένη
Ηνωμ.Αραβικά Εμιράτα
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 169
'Aρεσαν+: 0%

Και πείτε μου τώρα εσείς

Αποφασίστηκε ότι στις ΔΕΚΟ μπαίνει όριο μισθών στα 4000 μικτα μηνιαίως !
Οχι στους διευθυντές/υποδιευθυντές/στελέχη.
Οχι
Στους άλλους.
Τους "απλούς" υπαλλήλους.
Αυτοί οι κακομοίρηδες υπάλληλοι των ΔΕΚΟ υφίστανται μειώσεις μισθών!
Και τους έκοψαν και τα δώρα!
Και τρέμουν και μήπως αρθεί και η μονιμότητα και τους απολύσουν!

Και δε ντρεπόμαστε να μη συμπάσχουμε!
Πώς και δεν έχουμε κατέβει ακόμα στη βουλή να βάλουμε μπουρλότο!
Πώς καθόμαστε και μαμιόμαστε κάθε μέρα στη δουλειά αδιάφοροι γι αυτούς τους συμπολίτες μας!
Πώς δεν έχουμε ακόμα διοργανώσει πορείες διαμαρτυρίας, ίσως και έναν έρανο μέρες που είναι για να τους βοηθήσουμε!

Αισχος αγαπητοί συνδίκτυοι
Αισχος!

# 2 στις 10/12/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Originally posted by naftilomenh
Οχι
Στους άλλους.

Πώς καθόμαστε και μαμιόμαστε κάθε μέρα στη δουλειά αδιάφοροι γι αυτούς τους συμπολίτες μας!
Πώς δεν έχουμε ακόμα διοργανώσει πορείες διαμαρτυρίας, ίσως και έναν έρανο μέρες που είναι για να τους βοηθήσουμε!

Αισχος!

Μας αναφερεις τα μικτα...πες μας ομως και τα καθαρα τους μηνιαια εσοδα ,την οικογενειακη τους κατασταση, τα ετη προυπηρεσιας τους και για ποια τμηματα μιλας ..διοικητικους η τεχνικους...και τοτε εγω προσωπικα θα απαντησω στο θεμα...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!!!!!!!1

inioxos52

# 3 στις 10/12/2010
author
Ανδρας / 64 / Σε διάσταση
Ν. Θεσσαλονίκης / Πανόραμα
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 7.275
Milaei mallon giautous pou pairnoun 100 evrw ton mina epidoma "8ermansis kinitira tou lewforeiou" vre yes x 2.
...Ναι στην χρηση των Ελληνικων στο διαδικτυο. Σε σας το λεω Ελληνολατρες, που εχετε ακομη Εγγλεζικα ψευδωνυμα. Και δεν εννοω την γραφη...

j-dreamer

# 4 στις 10/12/2010
author
Ανδρας / 49 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ψυχικό
Απαντήσεις: 125
Σε κανένα δεν αρέσει να του κόβουν αποδοχές!
Πρεπει όμως να επικρατήσει η κοινη λογική και να έχουμε κατά νου κάποια αντικειμενικά κριτήρια.
Το ξέρεις οτι υπάρχουν υπάλληλοι στο δημόσιο με 10 χρόνια υπηρεσία, Π.Ε, που παίρνουν ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ 1.100 €; Ομως αυτο δεν ακούγεται πουθενά γιατί αυτοί δεν μπορούν να κάνουν το σαματά ούτε έχουν βήμα στα ΜΜΕ όπως οι ευνοημένοι των ΔΕΚΟ.
Οταν στον ΟΣΕ το 35% των υπαλλήλων (δηλ. το 1/3) παιρνει ανω των 70.000 € το χρόνο, δε νομίζω ότι όλοι αυτοί είναι μόνο τα μεγαλοστελέχη!
Παντου υπάρχουν Πατρίκιοι και Πληβείοι και ιδίως στο Δημόσιο.
Για τις αμοιβές και τις συνθήκες εργασίας του ιδιωτικού τομέα καλύτερα να μη μιλήσουμε...
Αυτά λοιπόν πρέπει να σκεφτούν οι υπάλληλοι των ΔΕΚΟ και να εκλογικεύσουν τις απαιτήσεις τους.

ξ-δρεαμερ

# 5 στις 10/12/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
ρε πατε καλα?? καλα οι ΔΕΚΟ αλλα οι ιδ,υπαλ. που στο καλο εφταιξαν???? γιατι ολοι μας να πεσουν στα 740??

xms263

# 6 στις 10/12/2010
author
Ανδρας / 44 / Παντρεμένος
Ν. Τρικάλων / Ελάτη
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 162

Παράθεση:
Originally posted by sportis
ρε πατε καλα?? καλα οι ΔΕΚΟ αλλα οι ιδ,υπαλ. που στο καλο εφταιξαν???? γιατι ολοι μας να πεσουν στα 740??

αν δεν το έχεις καταλάβεις,
κανένας δεν ενδιαφέρεται για τον διπλανό του ,
αυτό με την κατσίκα το ξέρεις είμαι σίγουρος ,
ο έλληνας πλέον έχει ανθιστεί ότι ποτέ δεν θα έχει και αυτός κατσίκα
για αυτό και το μόνο που τον νοιάζει είναι να μην έχει και ο γείτονας .

δεν συμφωνώ με το παραπάνω , απλά προσπάθησα να σε βοηθήσω ,
αν εξακολουθείς να έχεις απορίες περίμενε να μπούνε οι ειδικοί .

# 7 στις 10/12/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by xms263

Παράθεση:
Originally posted by sportis

αν δεν το έχεις καταλάβεις,
κανένας δεν ενδιαφέρεται για τον διπλανό του ,
αυτό με την κατσίκα το ξέρεις είμαι σίγουρος ,

δεν συμφωνώ με το παραπάνω , απλά προσπάθησα να σε βοηθήσω ,
αν εξακολουθείς να έχεις απορίες περίμενε να μπούνε οι ειδικοί .

φιλε μου αυτο ειναι γνωστο εδω και πολλα χρονια, αν και θα ηθελα να αλλαζε καποτε ολο αυτο αλλα δεν θα γινει. το θεμα ειναι ομως οτι δεν μιλαμε για 1,000,000 που ειναι οι Δ.Υ αλλα 5 και ισως παραπανω εκατομμυρια που δουλευει στον ιδιωτικο τομεα και θα τους θιξει ολους η μειωση στο μισθο τους τοτε περιμενω, περιμενω να δω τι θα γινει...

kospet73

# 8 στις 10/12/2010
author
Ανδρας / 46 / Παντρεμένος
Ν. Φθιώτιδας / Λιβανάτες
Θέματα: 10
Απαντήσεις: 1.456

Παράθεση:

Φίλε τα'πες όλα...
Αυτός είναι ο Έλληνας.
"Αν δεν μπορώ να ψηλώσω εγώ, κάνε θεούλη μου να κοντίνει ο ψηλός να΄μαστε ίσα".

Τώρα, όσον αφορά τους υπαλλήλους των ΔΕΚΟ, παρότι θεωρώ όντως τρομερά προκλητικούς τους μισθούς που λαμβάνουν, θεωρώ απαράδεκτο να τους πετσοκόβουν έτσι, θίγοντας μάλιστα με τον τρόπο που θα γίνει, ΚΥΡΙΩΣ εκείνους των χαμηλότερων βαθμίδων.
Κι αυτό όχι για κανέναν άλλο λόγο, αλλά γιατί κανείς απ΄αυτούς τους υπαλλήλους όταν προσλήφθηκε στην ΔΕΗ, τον ΟΤΕ, η όποια άλλη ΔΕΚΟ δεν είπε "εγώ για να'ρθω θελώ 5.000€". Τόσο του ΕΔΙΝΑΝ. Με βάση λοιπόν αυτό, ο καθένας προγραμμάτισε την ζωή του κι έκανε τα κουμάντα του. Δεν μπορείς λοιπόν τώρα να'ρχεσαι εσύ και να του τινάζεις την ζωή στον αέρα.
Ξέρω ας πούμε περίπτωση, εργαζομένου στην ΔΕΗ που έπαιρνε 2.200 € το μήνα. Η σύζυγός του δεν εργάζεται. Έχει 3 παιδιά. Σκέφτηκε "θα πάρω ένα δάνειο να αγοράσω ένα σπίτι. Θα πληρώνω 600 € το μήνα, θα μας μένουν κι άλλα 1.600 € για να ζήσουμε στοιχειωδώς".
Όταν τώρα σ'αυτόν τον άνθρωπο έρχεσαι και του κόβεις 300-400 € και τον ρίχνεις στα 1.200-1.300 €, άντε να ζήσει 5μελής οικογένεια με τόσα χρήματα.

Δεν του ανατρέπεις ολόκληρη την ζωή? Θα μου πεις όλων μας η ζωή έχει ανατραπεί. Σαφώς. Αλλά θεωρώ τουλάχιστον ανήθικο να πει κάποιος "καλά να τους κάνει.".
Δεν τα κλεψαν οι άνθρωποι. Ούτε τα απαίτησαν. Τους τα'διναν. Οι υπαλληλοι λοιπόν δεν φταίνε σε τίποτα.

Σε όποιον απο μας αν τα'διναν ας μην τα΄παιρνε. Ας έλεγε "πολλά είναι. Υπερβολικά και προκλητικά πολλά. Κόψτε κάτι. Η δουλειά που θα προσφέρω δεν αξίζει τόσα".
Η αν ήταν τώρα κάποιος απο μας στην θέση τους να'λεγε "δίκιο έχουν και μου τα κόβουν. Παίρνω πάρα πολλά σε σχέση με άλλους δημόσιους και πολύ περισσότερο, ιδιωτικούς υπαλλήλους."
Πόσοι απο μας θα΄λεγαν κάτι τέτοιο? Πόσοι? Να σας πω εγώ? ΚΑΝΕΝΑΣ.

Αρκετά ρε παιδιά με την υποκρισία. Φτάνει......

Μ'αρέσουν οι αριστερές πόρτες. Εκείνες που αναγράφουν "Passport control". Ταιριάζουν με την κοσμοθεωρεία μου. Παντα αριστερα!!!

xms263

# 9 στις 10/12/2010
author
Ν. Τρικάλων / Ελάτη
δεν νομίζω ότι κανένας θέλει να υποκρίνεται . τουλάχιστον ο σκεπτόμενος με τον κοινό νου .
εννοείται ότι αν τους τα δίνανε καλά κάνανε και τα παίρνανε . αυτό όμως έχει και την άλλη όψη , αυτοί που τα δίνανε επειδή ήτανε λαρτζ και μάγκες τώρα που στέγνωσε το πουγγί και δεν έχουνε να δώσουνε άλλα τι πρέπει να κάνουνε?
εγώ δεν λέω να κόψει τους μισθούς , αλλά να κάνει άλλα πράγματα και αν δεν φτάσουνε τότε
να κοιτάξει και τους μισθούς .
τι άλλο μπορεί να κάνει?
π.χ λέω εγώ τώρα μια μπούρδα , να επιστρέψουνε οι εργολάβοι τις υπερτιμολογήσεις όπου και αν υπάρχουνε .
ή να δούμε λίγο από κοντά τις συνταγές των φαρμάκων
ή να δούμε ξανά τις συντάξεις (αναπηρικές , για διαβήτη κλπ)
όσοι δικαιουνται να πάρουνε τα διπλά , στους άλλους μαχαίρι .
έδωσα μόνο μερικά παραδείγματα ,
ότιδήποτε άλλο εδώ είμαστε για κουβεντούλα .

naftilomenh

# 10 στις 10/12/2010
author
Ηνωμ.Αραβικά Εμιράτα

Παράθεση:
Originally posted by yesyes
Μας αναφερεις τα μικτα...πες μας ομως και τα καθαρα τους μηνιαια εσοδα ,την οικογενειακη τους κατασταση, τα ετη προυπηρεσιας τους και για ποια τμηματα μιλας ..διοικητικους η τεχνικους...και τοτε εγω προσωπικα θα απαντησω στο θεμα...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!!!!!!!1

Δηλαδή ?
Υπάρχει σύμβαση που να δίνει επιδοματα 1000% ?
ή κράτηση που να έχει ποσοστό 2000% ?
που και πάλι δε μου βγαίνουν τα μαθηματικά μου

naftilomenh

# 11 στις 10/12/2010
author
Ηνωμ.Αραβικά Εμιράτα
xms δίκιο έχεις και σ' αυτά που λες.

Το θέμα είναι άλλο.
Πώς είναι δυνατόν να με ΝΟΙΑΞΕΙ
τώρα εμένα που είμαι 6 μήνες α-πλη-ρω-τη (εννοείται δώρο δε θα πάρω, ούτε επίδομα αδείας, ούτε καν άδεια πήρα!)

ή τη φίλη μου που απολύθηκε λόγω περικοπών
ή το γνωστό μου που πήρε μείωση μισθού πολύ προτού ισχύσουν οι επιχειρησιακές συμβάσεις
ή το μπαμπά σου που είναι συνταξιούχος των 450ευρώ
ή τον άνεργο που παιρνει επίδομα - πόσο έχει πάει ??? 410 ?
ή ακόμα ακόμα και τον καθηγητή , όπως αναφέρεται παραπάνω

είναι δυνατόν να μας ΝΟΙΑΞΕΙ που ο άλλος πήρε δάνειο για να φτιάξει σπίτι/κότερο/κι εγώ-δεν-ξέρω-τι στηριζόμενος στο μισθό των Χ χιλιάδων ευρώ ???
Οχι δε φταίει αυτός, αυτοί που του τον δίνουνε φταίνε
ΑΛΛΑ
φταίει αυτός που ζει σε άλλον πλανήτη και δε βλέπει τι γίνεται γύρω του
και προκαλεί ...

# 12 στις 10/12/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by kospet73

Παράθεση:

Φίλε τα'πες όλα...
Αυτός είναι ο Έλληνας.
"Αν δεν μπορώ να ψηλώσω εγώ, κάνε θεούλη μου να κοντίνει ο ψηλός να΄μαστε ίσα".

Τώρα, όσον αφορά τους υπαλλήλους των ΔΕΚΟ, παρότι θεωρώ όντως τρομερά προκλητικούς τους μισθούς που λαμβάνουν, θεωρώ απαράδεκτο να τους πετσοκόβουν έτσι, θίγοντας μάλιστα με τον τρόπο που θα γίνει, ΚΥΡΙΩΣ εκείνους των χαμηλότερων βαθμίδων.
Κι αυτό όχι για κανέναν άλλο λόγο, αλλά γιατί κανείς απ΄αυτούς τους υπαλλήλους όταν προσλήφθηκε στην ΔΕΗ, τον ΟΤΕ, η όποια άλλη ΔΕΚΟ δεν είπε "εγώ για να'ρθω θελώ 5.000€". Τόσο του ΕΔΙΝΑΝ. Με βάση λοιπόν αυτό, ο καθένας προγραμμάτισε την ζωή του κι έκανε τα κουμάντα του. Δεν μπορείς λοιπόν τώρα να'ρχεσαι εσύ και να του τινάζεις την ζωή στον αέρα.
Ξέρω ας πούμε περίπτωση, εργαζομένου στην ΔΕΗ που έπαιρνε 2.200 € το μήνα. Η σύζυγός του δεν εργάζεται. Έχει 3 παιδιά. Σκέφτηκε "θα πάρω ένα δάνειο να αγοράσω ένα σπίτι. Θα πληρώνω 600 € το μήνα, θα μας μένουν κι άλλα 1.600 € για να ζήσουμε στοιχειωδώς".
Όταν τώρα σ'αυτόν τον άνθρωπο έρχεσαι και του κόβεις 300-400 € και τον ρίχνεις στα 1.200-1.300 €, άντε να ζήσει 5μελής οικογένεια με τόσα χρήματα.

Δεν του ανατρέπεις ολόκληρη την ζωή? Θα μου πεις όλων μας η ζωή έχει ανατραπεί. Σαφώς. Αλλά θεωρώ τουλάχιστον ανήθικο να πει κάποιος "καλά να τους κάνει.".
Δεν τα κλεψαν οι άνθρωποι. Ούτε τα απαίτησαν. Τους τα'διναν. Οι υπαλληλοι λοιπόν δεν φταίνε σε τίποτα.

Σε όποιον απο μας αν τα'διναν ας μην τα΄παιρνε. Ας έλεγε "πολλά είναι. Υπερβολικά και προκλητικά πολλά. Κόψτε κάτι. Η δουλειά που θα προσφέρω δεν αξίζει τόσα".
Η αν ήταν τώρα κάποιος απο μας στην θέση τους να'λεγε "δίκιο έχουν και μου τα κόβουν. Παίρνω πάρα πολλά σε σχέση με άλλους δημόσιους και πολύ περισσότερο, ιδιωτικούς υπαλλήλους."
Πόσοι απο μας θα΄λεγαν κάτι τέτοιο? Πόσοι? Να σας πω εγώ? ΚΑΝΕΝΑΣ.

Αρκετά ρε παιδιά με την υποκρισία. Φτάνει......

1000%....
..εξαλλου ο καθενας στον τομεα του,στην ειδικοτητα του, αναλογα πτυχιων και μορφωσης!
...αλλα ειπαμε ..η δοχονια βγαζει ματι!!!!!!!!!!!!!

xms263

# 13 στις 10/12/2010
author
Ν. Τρικάλων / Ελάτη
επειδή είναι λιγάκι λεπτό το θέμα θα κάνω μια πιο <<καλή>> ανάλυση :
εγώ είμαι παιδί του ιδιωτικού τομέα, η γυναίκα μου το ίδιο
οι γονείς μου συνταξιούχοι του ογα το ίδιο και η πεθερά , ο πεθερός μου είναι από άλλο ανέκδοτο , αλλά δεν έχει σημασία.
τα αδέρφια μας είναι παιδιά του ιδιωτικού τομέα.
δόξα το θεό κανένα πρόβλημα πέρα από τα συνηθισμένα (εντάξει κατά περιόδους υπήρξαμε όλοι άνεργοι) , αλλά όλα καλά .
έχει σημασία που γίνομαι τόσο αναλυτικός.
από τους πολύ κοντά μου οπως είδατε δεν υπάρχει κανένας δ.υ .
δεν είδαμε ποτέ τα καλά ή και τα κακά του δημόσιου τομέα .
μια ζωή στην εργασία , μετρημένα κουκιά , αλλά είπαμε δόξα το θεό .
και έρχονται τώρα το κοψίματα στους μισθούς .
λέτε να μας ενδιαφέρει? μιλάω για τα άτομα που σας είπα πιο πάνω .
λέτε να μας νοιάζει? να τα κόψουνε όλα , να μην μείνει τίποτα .
και δεν το λέμε από κακία , το λέμε με την έννοια των ανθρώπων που είναι από έξω .
η μάνα μου λέει πάντα από πίτα που δεν τρως τι σε νοιάζει αν καεί .
ε , ας καεί . δεν με νοιάζει .
από την άλλη βέβαια αν ήμουν και εγώ ένα δ.υ
(δεν εξετετάζω τώρα αν δούλευα ή τα έξυνα αυτό ποτέ για μένα δεν ήταν θέμα)
και μου κόβανε λεφτά , εννοείται θα τσίναγα χαζός είμαι να μην έλεγα τίποτα .
τώρα όμως που είμαι από έξω τα βλέπω πιο καθαρά (και καλά , την τύφλα μου)
και λέω ότι κάποια πράγματα πρέπει να αλλάξουνε .
καταλαβαίνω όμως ότι αυτό που θα αλλάξει δεν είναι ότι αύριο θα μου πει το αφεντικό μου
από αυτά που παίρνεις σε πάω στα 2.000 .

δεν ξέρω παιδιά , τα πράγματα δυσκολευουνε και τα χρόνια που έρχονται θα είναι δύσκολα .
όσο για αυτό που λέει η yesyes αν δεν κάνω λάθος για τα πτυχία ,
σωστό είναι , αλλά και είναι πολλοί εδώ στην ελλάδα με πολλά πτυχία που δεν μπορούνε να κάνουνε τίποτα και δουλευουνε σε σουπερ μαρκετ για 500-600 ευρώ .
για εμένα βέβαια η δουλειά δεν είναι ποτέ ντροπή .

τα λέμε .

j-dreamer

# 14 στις 10/12/2010
author
Ανδρας / 49 / Παντρεμένος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Ψυχικό
Απαντήσεις: 125

Παράθεση:

Παράθεση:

Κι αυτό όχι για κανέναν άλλο λόγο, αλλά γιατί κανείς απ΄αυτούς τους υπαλλήλους όταν προσλήφθηκε στην ΔΕΗ, τον ΟΤΕ, η όποια άλλη ΔΕΚΟ δεν είπε "εγώ για να'ρθω θελώ 5.000€". Τόσο του ΕΔΙΝΑΝ.
Δεν ειναι έτσι ακριβως όπως μας τα λες αγαπητε!
Ας δουμε πρώτα ποσοι απ αυτους μπηκαν ΑΞΙΟΚΡΑΤΙΚΑ στις ΔΕΚΟ. Γινόταν σκοτωμός τις δεκαετίες του 80 και 90 ποιος ημετερος θα πρωτομπει, ακριβώς γιατι οι αποδοχες ηταν υψηλότερες και τα καθε λογης προνομια μεγαλύτερα.
Τώρα να μη λένε "τι φταιω εγώ που μου τα΄διναν". Εξαλλου οι συνδικαλισταδες των ΔΕΚΟ είναι στο σκληρο πυρηνα και των δυο μεγάλων κομμάτων.
Πολλες φορές η ΑΔΕΔΥ έχει υποστηρίξει τους εργαζόμενους στις ΔΕΚΟ, δεν ακουσα ποτέ όμως απο μέρους τους υποστήριξη σε άλλους εργαζομένους. ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΠΑΡΤΗ ΤΟΥΣ!!!!
Δεν μου αρεσει να μπαινω στη λογικη της αντιπαλότητας εργαζομένων μεταξύ τους, αλλά υπάρχουν και όρια στα προκλητικα προνομια που μερικοι θέλουν να διατηρήσουν, τη στιγμη που οι υπόλοιποι πνιγονται.
ξ-δρεαμερ

mathilda

# 15 στις 11/12/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Ναι ρε παιδια, να κλαψουμε για τους κακομοιρηδες τους συνδικαλισταδες της ΓΕΝΟΠ ΔΕΗ, που τους κοψανε τις αποδοχες των 24.000 το μηνα.
Ξερετε ποιους λεω, αυτους τους νταβατζηδες που ειχαν τα χερια στους διακοπτες και εκβιαζαν για καθε ενα απο τα επιδοματα που πηραν, "αν δεν μου δωσεις τοσα θα κλεισω το ρευμα". Αυτο για το "τοσα τους εδιναν, δεν τα ζητησαν απο μονοι τους".
Ποσες διακοπες ρευματος εγιναν λογω απεργιας της ΓΕΝΟΠ-ΔΕΗ απο το 1980 και μετα;
Καθε φορα που ηθελαν το κατιτις τους, τσουπ! κατεβαζαν τους διακοπτες.
Νοιαστηκαν αυτοι ποτε για τους παππουδες που δεν ειχαν ρευμα για να λειτουργησουν οι αναπνευστηρες;
Νοιαστηκαν ποτε για τους καταστηματαρχες που πεταγαν τονους εμπορευματων γιατι δεν λειτουργουσαν τα ψυγεια τους;
Νοιαστηκαν ποτε για τους ασθενεις που εκεινη τη στιγμη βρεθηκαν σε χειρουργικα τραπεζια και παραλιγο να χασουν τη ζωη τους γιατι δεν λειτουργουσαν οι αναισθητικες μηχανες;
Νοιαστηκαν ποτε για μενα και για σενα, που καθομασταν σπιτι μας με τα κερια, να λιωνουμε απο τη ζεστη γιατι δεν ειχαμε κλιματιστκα ή να παγωνουμε απο το κρυο γιατι δεν ειχαμε καλοριφερ;

Και τωρα μας λενε, να νοιαστουμε γι αυτους, που τους κοβουνε τα επιδοματα.
Κοινωνικη ευαισθησια απαιτεις, οταν εσυ πρωτος δειχνεις κοινωνικη ευαισθησια, κυριε Κοσπετ.
Και σε εκβιαστες και νταβατζηδες, συγνωμη αλλα δεν εχω σταλα ευαισθησια να δειξω.
Ανεμομαζωματα, διαβολοσκορπισματα λενε.

elix_geo

# 16 στις 11/12/2010
author
Ανδρας / 66 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 277
Απαντήσεις: 8.590

Παράθεση:
Originally posted by mathilda

Καθε φορα που ηθελαν το κατιτις τους, τσουπ! κατεβαζαν τους διακοπτες.
Νοιαστηκαν αυτοι ποτε για τους παππουδες που δεν ειχαν ρευμα για να λειτουργησουν οι αναπνευστηρες;
Νοιαστηκαν ποτε για τους καταστηματαρχες που πεταγαν τονους εμπορευματων γιατι δεν λειτουργουσαν τα ψυγεια τους;
Νοιαστηκαν ποτε για τους ασθενεις που εκεινη τη στιγμη βρεθηκαν σε χειρουργικα τραπεζια και παραλιγο να χασουν τη ζωη τους γιατι δεν λειτουργουσαν οι αναισθητικες μηχανες;
Νοιαστηκαν ποτε για μενα και για σενα, που καθομασταν σπιτι μας με τα κερια, να λιωνουμε απο τη ζεστη γιατι δεν ειχαμε κλιματιστκα ή να παγωνουμε απο το κρυο γιατι δεν ειχαμε καλοριφερ;

Εμένα, που όταν κοβότανε το ρεύμα και δε μπορούσα να ανεβάσω τίποτις αλληγορικό...
Δε με ανάφερες
YES I DOES... Το μόνο που ζητάω είναι να μην προκαλεί και υποτιμάει τη νοημοσύνη μου ο οποιοσδήποτε ανεγκέφαλος, αριβίστας, διψασμένος για εξουσία έναντι οποιουδήποτε τιμήματος, λαϊκιστής πολιτικός! Θα συμμαχήσω και με το διάβολο, είχε πει κάποτε! Θέλουμε γκούλαγκ με αιρ κοντίσιον!

inioxos52

# 17 στις 11/12/2010
author
Ανδρας / 64 / Σε διάσταση
Ν. Θεσσαλονίκης / Πανόραμα
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 7.275

Παράθεση:
αλλά γιατί κανείς απ΄αυτούς τους υπαλλήλους όταν προσλήφθηκε στην ΔΕΗ, τον ΟΤΕ, η όποια άλλη ΔΕΚΟ δεν είπε "εγώ για να'ρθω θελώ 5.000€". Τόσο του ΕΔΙΝΑΝ

La8os ekfrasi Kosp. Den PROSLHF8HKE, FYTEYTHKE na les, me tin voi8eia tou voleyti, ston opoio ksepoulise tis psifous tis oikogeneias tou, alla kai xari ston agwna pou edwse ws kommatoskulo epi tosa xronia, stis xiliades afisokoliseis pou ekane prin ton futepsoun stin DEKO alla kai meta, kai stis plastikes simaioules pou kounouse san trellos stis sugkentrwseis opou milouse o arxigos.

Hkseran malista oti 8a pairnoun 5000 xiliarika, giauto kai filousane epi xronia katourimenes podies gia na "troupwsoun" kai na isuxasei to kefali tous, mia gia panta.

As afisoume loipon tous pseuto-klau8mous kai odurmous, eidikws de apo ekeina ta karkinwmata tis koinwnias, tous argurwnitous poulimenous sta kommata sundikalistes, pou o monos dialogos pou kseroun na kanoun logw elleipsis epixeirimatwn, einai otan vgainoun stin T.V, na fwnazoun monologwntas, wste οute dialogos na mporei na ginei, oute kai na akoustei anti8eti apopsi apo tin diki tous, kai as dextoume oloi tin apodosi -epitelous- mis8ologikis dikaiosunis.

Euxomai telos, nanai autes pou zoume oi teleutaies stigmes tis perivoitis PELATEIAKHS sxesis, mias kai EGW, OUDEPOTE EFAGA TA LEFTA KANENOS KAI DEN DEXOMAI NA MOU LENE PWS "MAZY TA FAGAME" MH XESW.
...Ναι στην χρηση των Ελληνικων στο διαδικτυο. Σε σας το λεω Ελληνολατρες, που εχετε ακομη Εγγλεζικα ψευδωνυμα. Και δεν εννοω την γραφη...

cerise

# 18 στις 13/12/2010
author
Γυναίκα / 54 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πεύκη
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 7.206

Παράθεση:
Originally posted by yesyes

Παράθεση:
Originally posted by naftilomenh
Οχι
Στους άλλους.

Αισχος!

ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!!!!!!!1

Και για πες μας κι εσύ τ αντίστοιχα των ιδιωτικών με τα δωδεκάωρα απασχόλησης και χωρίς υπερωρίες ασχετα από τέκνα διπλώματα , παπλώματα και πολυετίες? Τα ξέρεις για να συγκρίνεις?

cerise

# 19 στις 13/12/2010
author
Γυναίκα / 54 / Ελεύθερη

Παράθεση:
Originally posted by inioxos52
Milaei mallon giautous pou pairnoun 100 evrw ton mina epidoma "8ermansis kinitira tou lewforeiou" vre yes x 2.

και επίδομα παρουσίας και μη απουσίας και άλλα συναφή...
και μάλλον μας αρέσει και να βλέπουμε τις αυξήσεις στα τιμολόγια για να τους καλύψουμε....Να δουλεύουμε γι αυτούς. Τέλειο!

cerise

# 20 στις 13/12/2010
author
Γυναίκα / 54 / Ελεύθερη

Παράθεση:
Originally posted by j-dreamer
Σε κανένα δεν αρέσει να του κόβουν αποδοχές!
Πρεπει όμως να επικρατήσει η κοινη λογική και να έχουμε κατά νου κάποια αντικειμενικά κριτήρια.
Το ξέρεις οτι υπάρχουν υπάλληλοι στο δημόσιο με 10 χρόνια υπηρεσία, Π.Ε, που παίρνουν ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΑ ΕΠΙΔΟΜΑΤΑ 1.100 €; Ομως αυτο δεν ακούγεται πουθενά γιατί αυτοί δεν μπορούν να κάνουν το σαματά ούτε έχουν βήμα στα ΜΜΕ όπως οι ευνοημένοι των ΔΕΚΟ.
Οταν στον ΟΣΕ το 35% των υπαλλήλων (δηλ. το 1/3) παιρνει ανω των 70.000 € το χρόνο, δε νομίζω ότι όλοι αυτοί είναι μόνο τα μεγαλοστελέχη!
Παντου υπάρχουν Πατρίκιοι και Πληβείοι και ιδίως στο Δημόσιο.
Για τις αμοιβές και τις συνθήκες εργασίας του ιδιωτικού τομέα καλύτερα να μη μιλήσουμε...
Αυτά λοιπόν πρέπει να σκεφτούν οι υπάλληλοι των ΔΕΚΟ και να εκλογικεύσουν τις απαιτήσεις τους.

Αναμφίβολα υπάρχουν τεράστιες ανισότητες σε όλους τους τομείς! Κι αυτές τις ανισότητες όλοι θέλουμε να δούμε να εξομαλύνονται επιτέλους! Κι αυτό δεν είναι τωρινό αλλά δεκαετιών. Πράγμα το οποίο δεν θα υπήρχε αν δεν υπήρχαν τα μονοπώλεια.
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε