Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Και πείτε μου τώρα εσείς

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

naftilomenh

# 21 στις 13/12/2010
author
Γυναίκα / 50 / Παντρεμένη
Ηνωμ.Αραβικά Εμιράτα
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 169
'Aρεσαν+: 0%

Παράθεση:
Originally posted by cerise
Και για πες μας κι εσύ τ αντίστοιχα των ιδιωτικών με τα δωδεκάωρα απασχόλησης και χωρίς υπερωρίες ασχετα από τέκνα διπλώματα , παπλώματα και πολυετίες? Τα ξέρεις για να συγκρίνεις?

άσε, μάλλον πέσαμε σε υπάλληλο ΔΕΚΟ.

hns1602

# 22 στις 13/12/2010
author
Γυναίκα / 43 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Γλυφάδα
Θέματα: 6
Απαντήσεις: 7.635

Παράθεση:
Originally posted by mathilda
Ναι ρε παιδια, να κλαψουμε για τους κακομοιρηδες τους συνδικαλισταδες της ΓΕΝΟΠ ΔΕΗ, που τους κοψανε τις αποδοχες των 24.000 το μηνα.
Ξερετε ποιους λεω, αυτους τους νταβατζηδες που ειχαν τα χερια στους διακοπτες και εκβιαζαν για καθε ενα απο τα επιδοματα που πηραν, "αν δεν μου δωσεις τοσα θα κλεισω το ρευμα". Αυτο για το "τοσα τους εδιναν, δεν τα ζητησαν απο μονοι τους".
Ποσες διακοπες ρευματος εγιναν λογω απεργιας της ΓΕΝΟΠ-ΔΕΗ απο το 1980 και μετα;
Καθε φορα που ηθελαν το κατιτις τους, τσουπ! κατεβαζαν τους διακοπτες.
Νοιαστηκαν αυτοι ποτε για τους παππουδες που δεν ειχαν ρευμα για να λειτουργησουν οι αναπνευστηρες;
Νοιαστηκαν ποτε για τους καταστηματαρχες που πεταγαν τονους εμπορευματων γιατι δεν λειτουργουσαν τα ψυγεια τους;
Νοιαστηκαν ποτε για τους ασθενεις που εκεινη τη στιγμη βρεθηκαν σε χειρουργικα τραπεζια και παραλιγο να χασουν τη ζωη τους γιατι δεν λειτουργουσαν οι αναισθητικες μηχανες;
Νοιαστηκαν ποτε για μενα και για σενα, που καθομασταν σπιτι μας με τα κερια, να λιωνουμε απο τη ζεστη γιατι δεν ειχαμε κλιματιστκα ή να παγωνουμε απο το κρυο γιατι δεν ειχαμε καλοριφερ;

Και τωρα μας λενε, να νοιαστουμε γι αυτους, που τους κοβουνε τα επιδοματα.
Κοινωνικη ευαισθησια απαιτεις, οταν εσυ πρωτος δειχνεις κοινωνικη ευαισθησια, κυριε Κοσπετ.
Και σε εκβιαστες και νταβατζηδες, συγνωμη αλλα δεν εχω σταλα ευαισθησια να δειξω.
Ανεμομαζωματα, διαβολοσκορπισματα λενε.

Σωστή...

Πάντως, το σωστό είναι (είτε δουλεύει κανείς στον ιδιωτικό, είτε στο δημόσιο τομέα) να αμοίβεται βάσει της εργασίας που προσφέρει... αυτοί δηλαδή που παίρνουν αρκετά λεφτά να τα δικαιολογούν τόσο από τις ώρες εργασίας τους, όσο και από την υπευθυνότητα της θέσης τους και τα πτυχία τους...

Θεωρώ όμως απαράδεκτο να υπάρχουν μισθοί ανώτεροι από αυτόν που παίρνει ο ανώτατος άρχοντας της χώρας, δηλαδή ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας... αυτό είναι προκλητικό...
I want a perfect body... I want a perfect soul...

Ran_Tan_Plan

# 23 στις 13/12/2010
author
Ανδρας / 61 / Παντρεμένος
Ν. Χίου / Χίος
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 9.705
Ο τοπικος σταθμος παραγωγης της ΔΕΗ ζητησε 24 ατομα με συμβαση εργου για τις αναγκες του σταθμου.(Εργατες και τεχνιτες)

Εγκριθηκαν μονο 4

Πως θα λουφαρει ..εεε.... δουλεψει τωρα ο καθε μονιμος χωρις τους 2 βοηθους που δεν ενεκρινε η διοικηση?

Ε?Πως?

Α..και οι κουτοπονηροι...

....μας εχουν σκισει στις διακοπες ρευματος και εχουν ρημαξει οτι συσκευη ειναι στην μπριζα προσπαθωντας ετσι να εκβιασουν προσληψεις γιατι και καλα ειναι λιγοι οι μονιμοι και δεν μπορουν να καλυψουν τις αναγκες!

Κοπριτες!
"Πρεπει να'σαι λερα για να κυβερνας γαλερα"

Ran_Tan_Plan

# 24 στις 13/12/2010
author
Ν. Χίου / Χίος

Παράθεση:
Originally posted by sportis
ρε πατε καλα?? καλα οι ΔΕΚΟ αλλα οι ιδ,υπαλ. που στο καλο εφταιξαν???? γιατι ολοι μας να πεσουν στα 740??

Οι ιδιωτικοι υπαλληλοι εδω και πολυ καιρο επαιρναν 740.
Καποιοι επαιρναν και 600 γιατι οι εργοδοτες κανονιζαν τον μισθο και εγραφαν στα παπαρια τους τις συλλογικες συμβασεις.
Ανεκαθεν ο εργαζομενος στον ιδιωτικο τομεα ηταν ερμαιο στις διαθεσεις του αφεντικου.
Οποτε γουσταρε το αφεντικο εδινε αδεια και για οσο διαστημα ηθελε.
Την αναρρωτικη την αφαιρουσε απο την κανονικη επειδη ετσι γουσταρε.
Το επιδομα αδειας το εδινε τον ....Δεκεμβρη (αν ηταν στις καλες του) κι αυτο κουτσουρεμενο.
Ο μισθος και οι αυξησεις κανονιζοταν κατοπιν συζητησης του αφεντικου με τον ...εαυτο του και απλως ενημερωνε τον υπαλληλο με τελεσιγραφο του στυλ "τοσα δινω κι αμα γουσταρεις! ξερεις ποσοι περιμενουν εξω?"

Λοιπον μην σας βαζουν στο λουκι τα ΜΜΕ και τα λαμογια που ζητανε στηριξη και συμπαρασταση για να μην χασουν εκεινοι τα "κεκτημενα" τους και τις μισθαρες τους!
Ποτε ολοι αυτοι σας συμπαρασταθηκαν?
Ποτε ο εργαζομενος στις ΔΕΚΟ και στο δημοσιο γενικοτερα ενδοιαφερθηκε για τους εργαζομενους στον ιδιωτικο τομεα?
Ποτε συμπαρασταθηκε σε κινητοποιησεις και διεκδικησεις?
ΜΙΑ φορα εστω?

Προκαλεσαν με την σταση τους λοιπον και εκαναν εχθρους αλλους εργαζομενους που τωρα τους καλουν σε κοινο αγωνα.

Ομως "ολα εδω πληρωνονται"!!!

nteva168

# 25 στις 13/12/2010
author
Γυναίκα / 58 / Ελεύθερη
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 64

Παράθεση:
Originally posted by Ran_Tan_Plan

Παράθεση:
ρε πατε καλα?? καλα οι ΔΕΚΟ αλλα οι ιδ,υπαλ. που στο καλο εφταιξαν???? γιατι ολοι μας να πεσουν στα 740??

Καποιοι επαιρναν και 600 γιατι οι εργοδοτες κανονιζαν τον μισθο και εγραφαν στα παπαρια τους τις συλλογικες συμβασεις.
Ανεκαθεν ο εργαζομενος στον ιδιωτικο τομεα ηταν ερμαιο στις διαθεσεις του αφεντικου.
Το επιδομα αδειας το εδινε τον ....Δεκεμβρη (αν ηταν στις καλες του) κι αυτο κουτσουρεμενο.
Ο μισθος και οι αυξησεις κανονιζοταν κατοπιν συζητησης του αφεντικου με τον ...εαυτο του και απλως ενημερωνε τον υπαλληλο με τελεσιγραφο του στυλ "τοσα δινω κι αμα γουσταρεις! ξερεις ποσοι περιμενουν εξω?"

πως τα λες ετσι?οι εργαζομενοι στον ιδιωτικο τομεα γνωριζουν πολυ καλα τους νομους και τα δικαιωματα τους,και ξερουν να διεκδικουν. .....τα αφεντικα δεν κανουν οτι <γουσταρουν > οπως λες γιατι αν κανουν εχουν να αντιμετωπισουν τις καταγγελιες των εργαζομενων στην επιθεωρηση, ικα και οπου αλλου μπορουν!! απο μειωσεις μισθων δεν θα γλυτωσει κανεις αυτο ας το παρουμε αποφαση................το θεμα δεν ειναι ποιος θα συμπαρασταθει σε ποιον το θεμα πλεον ειναι πως θα επιβιωσουμε............

Ran_Tan_Plan

# 26 στις 13/12/2010
author
Ν. Χίου / Χίος

Παράθεση:
Originally posted by nteva168

Παράθεση:

Παράθεση:

πως τα λες ετσι?οι εργαζομενοι στον ιδιωτικο τομεα γνωριζουν πολυ καλα τους νομους και τα δικαιωματα τους,και ξερουν να διεκδικουν. .....τα αφεντικα δεν κανουν οτι <γουσταρουν > οπως λες γιατι αν κανουν εχουν να αντιμετωπισουν τις καταγγελιες των εργαζομενων στην επιθεωρηση, ικα και οπου αλλου μπορουν!! απο μειωσεις μισθων δεν θα γλυτωσει κανεις αυτο ας το παρουμε αποφαση................το θεμα δεν ειναι ποιος θα συμπαρασταθει σε ποιον το θεμα πλεον ειναι πως θα επιβιωσουμε............

Προσγειωθειτε αγαπητη μου.

Μηπως ονειρευεστε οτι ζειτε καπου αλλου εκτος Ελλαδας?

Οι εργαζομενοι στον ιδιωτικο τομεα μπορει να ξερουν τα δικαιωματα τους (που πολυ αμφιβαλλω αν παρω σαν μετρο τα μελη των σωματειων) αλλα δεν διεκδικουν τιποτα.
Και ξερεις γιατι?
Γιατι λεει ο εργοδοτης "θα παιρνεις 750 και θα υπογραφεις για οτι λεει ο νομος" και το εχει δεχτει ο εργαζομενος για να εχει δουλεια.
Αλλιως λυωνει σολες στο ψαξιμο.
Και για τα περι εποπτη εργασιας... πολυ καλα τα λες και οταν φτασει ο αδικουμενος και εκμεταλευομενος υπαλληλος εκει και κανει καταγγελια θα βρει το δικιο του.
(Οχι γιατι τον αγαπησε ξαφνικα το κρατος και του αποδιδει τα δικαιωματα του αλλα γιατι χωνοντας το τσουχτερο προστιμο στον εργοδοτη θα κονομησει.)
Αλλα ελα που δεν φτανει ποτε ή φτανει σπανια!
Και αν παει στον εποπτη ειδικα σε μια κλειστη μικρη τοπικη κοινωνια δεν θα ξαναδει δουλεια μεχρι να πεθανει.
Ετσι εχει το συστημα και μην παραμυθιαζεσαι.
Ωραια η θεωρια και πολυ αγωνιστικη αλλα δεν βγαινει στην πραξη.
Στην πραξη τον πρωτο και τελευταιο λογο εχει ο εργοδοτης κι ας λεει οτι θελει το ΠΑΜΕ και οι εργοτοπατερες.

elix_geo

# 27 στις 13/12/2010
author
Ανδρας / 67 / Ελεύθερος
Θέματα: 277
Απαντήσεις: 8.590

Παράθεση:
Originally posted by naftilomenh
Και δε ντρεπόμαστε να μη συμπάσχουμε!
Πώς και δεν έχουμε κατέβει ακόμα στη βουλή να βάλουμε μπουρλότο!

Αισχος αγαπητοί συνδίκτυοι
Αισχος!

Νομίζω ότι η naftilomenh εντάσσεται αυτοδικαίως στην ομάδα Α ΚΚΕ
YES I DOES... Το μόνο που ζητάω είναι να μην προκαλεί και υποτιμάει τη νοημοσύνη μου ο οποιοσδήποτε ανεγκέφαλος, αριβίστας, διψασμένος για εξουσία έναντι οποιουδήποτε τιμήματος, λαϊκιστής πολιτικός! Θα συμμαχήσω και με το διάβολο, είχε πει κάποτε! Θέλουμε γκούλαγκ με αιρ κοντίσιον!

# 28 στις 15/12/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
και πως θα τσαταρουν τωρα οι καημενοι οι δημοσιοι με τετοιο αγχος?

cerise

# 29 στις 15/12/2010
author
Γυναίκα / 55 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πεύκη
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 7.206

Παράθεση:

Παράθεση:
Originally posted by cerise
Και για πες μας κι εσύ τ αντίστοιχα των ιδιωτικών με τα δωδεκάωρα απασχόλησης και χωρίς υπερωρίες ασχετα από τέκνα διπλώματα , παπλώματα και πολυετίες? Τα ξέρεις για να συγκρίνεις?

άσε, μάλλον πέσαμε σε υπάλληλο ΔΕΚΟ.

Δεν φταίνε οι υπάλληλοι κι εγώ αν είχα το κατεστημένο μου και μου ορμαγαν να μου το χαλάσουν θα γινόμουν θηρίο. Δεν φταίνε αυτοί, άλλοι είναι οι υπεύθυνοι...

cerise

# 30 στις 15/12/2010
author
Γυναίκα / 55 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πεύκη
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 7.206

Παράθεση:
Originally posted by nteva168

Παράθεση:

Παράθεση:

Για ποιά διεκδίκηση μιλάς και για ποιόν ιδιωτικό τομέα ? Τον μεγάλο ή τον μικρό? Γιατί στον μεν μεγάλο δεν κουνιέται κανείς γιατί μετά άντε να τον πάρει κανείς μεγάλος ιδιωτικός , στον δε μικρό (μικρομάγαζα) σπάνια τ αφεντικό παραβιάζει το νόμο. Υπάρχει φιλότιμο που λένε...είναι κάτι σαν οικογενειακή επιχείρηση κι ο υπάλληλος έχει αξία, εκτός κάποιων μικρών εξαιρέσεων.
Στον μεγάλο ιδιωτικό γινόταν, γίνεται και θα γίνεται ότι ορίζει η πολιτική της εταιρείας. Με επιδοτούμενους ανέργους δούλευε και σε 2 χρόνια άντε τρία τους απέλυαν και έπαιρναν νέους ανέργους. Η ανεργία δεν είναι καινούργιο θέμα. Χρονολογείται.

# 31 στις 19/12/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:

Παράθεση:

Λοιπον μην σας βαζουν στο λουκι τα ΜΜΕ και τα λαμογια που ζητανε στηριξη και συμπαρασταση για να μην χασουν εκεινοι τα "κεκτημενα" τους και τις μισθαρες τους!
Ποτε ολοι αυτοι σας συμπαρασταθηκαν?
Ποτε ο εργαζομενος στις ΔΕΚΟ και στο δημοσιο γενικοτερα ενδοιαφερθηκε για τους εργαζομενους στον ιδιωτικο τομεα?
Ποτε συμπαρασταθηκε σε κινητοποιησεις και διεκδικησεις?
ΜΙΑ φορα εστω?

Προκαλεσαν με την σταση τους λοιπον και εκαναν εχθρους αλλους εργαζομενους που τωρα τους καλουν σε κοινο αγωνα.

Ομως "ολα εδω πληρωνονται"!!!

xms263

# 32 στις 19/12/2010
author
Ανδρας / 45 / Παντρεμένος
Ν. Τρικάλων / Ελάτη
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 162
Βγήκα να πιω ένα καφεδάκι και εγώ . Και στην παρέα έπεσε κάποια στιγμή
το θέμα περικοπών των μισθών στις ΔΕΚΟ . Ακουσα , άκουσα και στο τέλος είπα
να πω και εγώ την άποψή μου , ότι εντάξει όλα αυτά και καλά θα ήταν να γίνουνε κάποια πράγματα ,
αλλά πολύ απότομα γίνονται και θα πρέπει να τους σκεφτούνε και αυτούς , και έγινε τη πόπης .
Μου την πέσανε να με φάνε μιλάμε , όχι μόνο η παρέα αλλά και από τα δίπλα τραπέζια .
<<τι είναι αυτά που λες , και τους υποστηρίζεις , να τους τα κόψουν όλα και δωστου και πάρτου και μπλα μπλα>>
Χρειάστηκε να πω δέκα φορές ότι δεν είμαι δημόσιος υπάλληλος για να τους ηρεμήσω .
Δεν τα βλέπω καλά με αυτό το θέμα . Σε λίγο , όπως είπε ένας γνωστός , οι δημόσιοι θα πηγαίνουνε τοίχο τοίχο .
Τα εχουνε ψιλοπάρει μερικοί εκεί έξω .
Εγώ δεν συμφωνώ με αυτό .

Ran_Tan_Plan

# 33 στις 20/12/2010
author
Ν. Χίου / Χίος

Παράθεση:
Originally posted by elix_geo

Παράθεση:
Και δε ντρεπόμαστε να μη συμπάσχουμε!
Πώς και δεν έχουμε κατέβει ακόμα στη βουλή να βάλουμε μπουρλότο!

Αισχος αγαπητοί συνδίκτυοι
Αισχος!

Νομίζω ότι η naftilomenh εντάσσεται αυτοδικαίως στην ομάδα Α ΚΚΕ

Να προσκομισει συντομως σχετικη αιτηση και δυο προσφατες φωτογραφιες γαι την εγγραφη.

Ran_Tan_Plan

# 34 στις 20/12/2010
author
Ν. Χίου / Χίος

Παράθεση:
Originally posted by bibi-39
και πως θα τσαταρουν τωρα οι καημενοι οι δημοσιοι με τετοιο αγχος?

Αυτο λες ή οτι ενω πριν εβγαζαν (στον υπολογιστη της υπηρεσιας παντα) και 10 πασιεντζες σερι στο 10λεπτο τωρα εχουν παθει τετοια ταραχη που βγαζουν μια την ωρα κι αν!

Therion

# 35 στις 20/12/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Προσγειωθειτε αγαπητη μου.

Μηπως ονειρευεστε οτι ζειτε καπου αλλου εκτος Ελλαδας?

Οι εργαζομενοι στον ιδιωτικο τομεα μπορει να ξερουν τα δικαιωματα τους (που πολυ αμφιβαλλω αν παρω σαν μετρο τα μελη των σωματειων) αλλα δεν διεκδικουν τιποτα.
Και ξερεις γιατι?
Γιατι λεει ο εργοδοτης "θα παιρνεις 750 και θα υπογραφεις για οτι λεει ο νομος" και το εχει δεχτει ο εργαζομενος για να εχει δουλεια.
Αλλιως λυωνει σολες στο ψαξιμο.
Και για τα περι εποπτη εργασιας... πολυ καλα τα λες και οταν φτασει ο αδικουμενος και εκμεταλευομενος υπαλληλος εκει και κανει καταγγελια θα βρει το δικιο του.
(Οχι γιατι τον αγαπησε ξαφνικα το κρατος και του αποδιδει τα δικαιωματα του αλλα γιατι χωνοντας το τσουχτερο προστιμο στον εργοδοτη θα κονομησει.)
Αλλα ελα που δεν φτανει ποτε ή φτανει σπανια!
Και αν παει στον εποπτη ειδικα σε μια κλειστη μικρη τοπικη κοινωνια δεν θα ξαναδει δουλεια μεχρι να πεθανει.
Ετσι εχει το συστημα και μην παραμυθιαζεσαι.
Ωραια η θεωρια και πολυ αγωνιστικη αλλα δεν βγαινει στην πραξη.
Στην πραξη τον πρωτο και τελευταιο λογο εχει ο εργοδοτης κι ας λεει οτι θελει το ΠΑΜΕ και οι εργοτοπατερες.

Καλά έκανες και απάντησες. Περνάει και η ώρα στο σπίτι. Και εγώ την άλλη φορά προσπαθούσα να κάνω το καναρίνι μου να πει καλημέρα...Ωστόσο σκέφτομαι σοβαρά να παρατήσω την προσπάθεια γιατί δεν το βλέπω να συνεργάζεται. Γμτ...

naftilomenh

# 36 στις 22/12/2010
author
Γυναίκα / 50 / Παντρεμένη
Ηνωμ.Αραβικά Εμιράτα
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 169
Τι είναι η Α ΚΚΕ

october

# 37 στις 11/1/2011
author
Γυναίκα / 40 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 13
Απαντήσεις: 269

Παράθεση:
Originally posted by kospet73

Παράθεση:
Originally posted by xms263
ο έλληνας πλέον έχει ανθιστεί ότι ποτέ δεν θα έχει και αυτός κατσίκα
για αυτό και το μόνο που τον νοιάζει είναι να μην έχει και ο γείτονας .

Φίλε τα'πες όλα...
Αυτός είναι ο Έλληνας.
"Αν δεν μπορώ να ψηλώσω εγώ, κάνε θεούλη μου να κοντίνει ο ψηλός να΄μαστε ίσα".

Τώρα, όσον αφορά τους υπαλλήλους των ΔΕΚΟ, παρότι θεωρώ όντως τρομερά προκλητικούς τους μισθούς που λαμβάνουν, θεωρώ απαράδεκτο να τους πετσοκόβουν έτσι, θίγοντας μάλιστα με τον τρόπο που θα γίνει, ΚΥΡΙΩΣ εκείνους των χαμηλότερων βαθμίδων.
Κι αυτό όχι για κανέναν άλλο λόγο, αλλά γιατί κανείς απ΄αυτούς τους υπαλλήλους όταν προσλήφθηκε στην ΔΕΗ, τον ΟΤΕ, η όποια άλλη ΔΕΚΟ δεν είπε "εγώ για να'ρθω θελώ 5.000€". Τόσο του ΕΔΙΝΑΝ. Με βάση λοιπόν αυτό, ο καθένας προγραμμάτισε την ζωή του κι έκανε τα κουμάντα του. Δεν μπορείς λοιπόν τώρα να'ρχεσαι εσύ και να του τινάζεις την ζωή στον αέρα.
Ξέρω ας πούμε περίπτωση, εργαζομένου στην ΔΕΗ που έπαιρνε 2.200 € το μήνα. Η σύζυγός του δεν εργάζεται. Έχει 3 παιδιά. Σκέφτηκε "θα πάρω ένα δάνειο να αγοράσω ένα σπίτι. Θα πληρώνω 600 € το μήνα, θα μας μένουν κι άλλα 1.600 € για να ζήσουμε στοιχειωδώς".
Όταν τώρα σ'αυτόν τον άνθρωπο έρχεσαι και του κόβεις 300-400 € και τον ρίχνεις στα 1.200-1.300 €, άντε να ζήσει 5μελής οικογένεια με τόσα χρήματα.

Δεν του ανατρέπεις ολόκληρη την ζωή? Θα μου πεις όλων μας η ζωή έχει ανατραπεί. Σαφώς. Αλλά θεωρώ τουλάχιστον ανήθικο να πει κάποιος "καλά να τους κάνει.".
Δεν τα κλεψαν οι άνθρωποι. Ούτε τα απαίτησαν. Τους τα'διναν. Οι υπαλληλοι λοιπόν δεν φταίνε σε τίποτα.

Σε όποιον απο μας αν τα'διναν ας μην τα΄παιρνε. Ας έλεγε "πολλά είναι. Υπερβολικά και προκλητικά πολλά. Κόψτε κάτι. Η δουλειά που θα προσφέρω δεν αξίζει τόσα".
Η αν ήταν τώρα κάποιος απο μας στην θέση τους να'λεγε "δίκιο έχουν και μου τα κόβουν. Παίρνω πάρα πολλά σε σχέση με άλλους δημόσιους και πολύ περισσότερο, ιδιωτικούς υπαλλήλους."
Πόσοι απο μας θα΄λεγαν κάτι τέτοιο? Πόσοι? Να σας πω εγώ? ΚΑΝΕΝΑΣ.

Αρκετά ρε παιδιά με την υποκρισία. Φτάνει......

δεν ειναι ετσι, η ζωη δεν εχει εγγυησεις
εγω που ειμαι στον ιδιωτικο τομεα, γιατι να μην μπορω να προγραμματισω τη ζωη μου και εκεινος να μπορει?
δηλαδη εκεινος που ειναι στο δημοσιο δικαιουται εγγυηση και εγω που ειμαι στον ιδιωτικο δεν δικαιουμαι
δεν λεω οτι δεν καταλαβαινω τη θεση του, γιατι τα 1800 με 3 παιδια δεν ειναι πολλα, αλλα ξερεις κατι; επιλογη του ηταν να τα κανει
αλλοι εχουν να συντηρησουν γονεις και πιστεψε με αυτο δεν ηταν επιλογη τους, και την επιλογη να κανουν παιδια δεν θα την εχουν ποτε
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε