Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

δεν πρόκειται να γυρίσω πίσω

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

bouboukia

# 1 στις 21/12/2010
author
Γυναίκα / 55 / Παντρεμένη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Περιστέρι
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 12
'Aρεσαν+: 0%

δεν πρόκειται να γυρίσω πίσω

Ο λόγος που έγινα μέλος του sxeseis.gr είναι γιατί βλέπω ότι είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα κοινότητα, με αξιοπρεπή μέλη.
Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα και θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη των μελών. Πολλές φορές η συμβουλή ενός ανθρώπου που δεν γνωρίζεις, επειδή είναι αμερόληπτη, μπορεί να είναι περισσότερο σοφή από των φίλων.
Εν ολίγοις: Είμαι παντρεμένη 8 χρόνια μ΄έναν εξαιρετικό άνθρωπο. παιδιά δεν έχουμε αποκτήσει. Το πρόβλημα μου είναι ότι όταν παντρευτήκαμε πήγαμε και ζήσαμε στο σπίτι του όπου στο ίδιο κτίριο κατοικούν και οι γονείς του. Η ζωή μου με τα πεθερικά ήταν πολύ δύσκολη, περίεργοι άνθρωποι, γκρινιάρηδες, κλεισμένοι, κακοί. Είμαι άνθρωπος πολύ ευγενικός, πονόψυχος και αξιοπρεπής. Πριν από 4 χρόνια η πεθερά μου με έβρισε πολύ άσχημα επειδή δεν μπόρεσα να κάνω παιδιά (ένα χαστούκι παραπάνω). Από εκείνη τη στιγμή ήθελα να φύγω αλλά αποφάσισα να μείνω για να μην χρειαστεί να πληρώνουμε ενοίκιο. έμεινα ένα χρόνο αλλά δεν άντεξα. Κατέληξα να πάθω κατάθλιψη και να παίρνω ηρεμιστικά και αντικαταθλιπτικά. Οι δε κρίσεις πανικού ήταν απερίγραπτες. Πιεζόμουν πάρα πολύ. Δεν μιλούσαμε με τα πεθερικά μου αλλά μάθαινα ότι με κατηγορούσαν και μ΄έβριζαν σε όποιον έβρισκαν μπροστά τους. Με τη βοήθεια και συμβουλές ψυχιάτρου αποφάσισα να φύγω από το σπίτι μετά από κουβέντα με τον άντρα μου και να μείνουμε στο ενοίκιο. Ο άντρας μου ποτέ δεν δέχτηκε το γεγονός ότι άφησε το σπίτι του (δεμένος με τους τοίχους στην κυριολεξία), αλλά ήταν κάτι που δεν είχαμε κουβεντιάσει ποτέ. Τώρα με την οικονομική κρίση η δουλειά του (ιδ.υπάλληλος) δεν πάει καθόλου καλά κι ετοιμάζεται να κλείσει μάλλον. Ήρθε λοιπόν και μου είπε ότι δεν μπορεί να πληρώνει άλλο ενοίκια και θα περιμένει μερικούς μήνες την απάντηση μου για να γυρίσουμε στο σπίτι. Εγώ του απάντησα ότι δεν υπάρχει περίπτωση να γυρίσω ποτέ εκεί και να νοικιάσει το σπίτι του που το έχει κλειστό. Φυσικά δεν υπάρχει περίπτωση να το κάνει. Ξέρω ότι από δω και πέρα θα είναι δύσκολη η συμβίωση μας, τους λόγους τους καταλαβαίνετε. Έχετε να μου προτείνετε και να κουβεντιάσουμε ποια θα είναι η αντιμετώπιση μου απέναντι του;

# 2 στις 21/12/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %

Παράθεση:
Originally posted by bouboukia
...Είμαι παντρεμένη 8 χρόνια μ΄έναν εξαιρετικό άνθρωπο.
...Εγώ του απάντησα ότι δεν υπάρχει περίπτωση να γυρίσω ποτέ εκεί και να νοικιάσει το σπίτι του που το έχει κλειστό. Φυσικά δεν υπάρχει περίπτωση να το κάνει...

Δύο σημεία:
1. 8 χρόνια με κάποιον άνθρωπο που θεωρείς εξαιρετικό. Εξαιρετικός. Μεγάλη κουβέντα.

2. Ο "εξαιρετικός" αυτός άνθρωπος δεν κατανοεί το απλό. Να νοικιάσει το κλειστό σπίτι... ώστε να έχετε ψυχική ηρεμία, ισορροπία.

"Εξαιρετικός" άνθρωπος; Ενδιαφέρον...
8 χρόνια... Και αυτό ενδιαφέρον...
...
...
Εγώ στη θέση σου, αν αντιμετώπιζα παρόμοιο θέμα με την γυναίκα μου;
Αν ο διάλογος δεν έφερνε κανένα ουσιαστικό αποτέλεσμα ... ΓΕΙΑ ΣΑΣ... Μην τον είδατε. Προ πολλού.
...

Ran_Tan_Plan

# 3 στις 21/12/2010
author
Ανδρας / 63 / Παντρεμένος
Ν. Χίου / Χίος
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 9.705
Προβλεπεται να τιναζουν συντομα τα πεταλα τα πεθερικα σου?

Γιατι αν δεν τα τιναξουν συντομα, βλεπω να καταληγεις στο Δαφνι.

Αντε καλη μου να βρεις την υγεια σου μακρια απο τους αρρωστους.

Και προπαντων μακρυα απο τον "εξαιρετικο" μαμακια.
"Πρεπει να'σαι λερα για να κυβερνας γαλερα"

wish_

# 4 στις 21/12/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Aν τον αγαπάς και τον θες στη ζωή σου θα πρέπει να συμβιβαστείς όπως δυστυχώς θα κάνουν πολλοί τη νέα χρόνια όσο αναφορά τα οικονομικά μας.

Παρολά αυτά θεωρώ ότι είναι εξίσου σημαντική και η ψυχική υγεία σου,το να παίρνεις χαπιά δε βγάζει πουθενά και μόνο καλό δε σου κάνει.

Για να πάτε σε άλλο σπίτι πάει να πει ότι σε νοιάζεται,η συμπεριφορά του με τους γόνεις του ποια είναι?Γιατί αν ο ίδιος τους αφήνει να μπαίνουν ανάμεσα σας και δε τους βάζει στη θέση τους τότε τα πράγματα θα γίνουν χειρότερα.

Πάντως δεν κατάλαβα ακριβώς τι άλλο κάνουν και σ΄ενοχλούν εκτός από το σκηνικό που μας είπες.Μπλέκονται στη ζωή σας,βάζουν λόγια στο γιο τους η απλά και μόνο που είναι στην ίδια πολυκατοικία σε τρελαίνει?

Δεν μπορείς να βρεις μια λύση με τον άντρα σου ώστε να μην έχεις πάρε δώσε με τους δικούς του και να΄σαι τυπική?Πάντως από τη στιγμή που δεν έχεις παιδιά και δουλεύεις νομίζω ότι είναι πιο εύκολο να φύγεις εκτός και αν νιώθεις και ανασφάλεια μήπως δεν βρεις κάποιον άλλο και σε κρατάει και αυτό.

morgoth

# 5 στις 22/12/2010
author
Ανδρας / 45 / Ελεύθερος
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 3.461
καταρχας για να παρηγορηθείς το έργο είναι χιλιοπαιγμένο... συνήθως οι υπομονετικοί, καλοπροαιρετοι κτλ τη πατάνε. τα όρια τα βάζει το παιδί.. άμα ο άντρας σου δεν μπορεί να σε κατανοήσει, δε μπορεί να καταλάβει ότι σε αρρωσταίνει αυτό το πράγμα τότε αγαπητή μου πρέπει να τα βάλεις κάτω και να τα ζυγίσεις..
Εγώ θα σου θέσω ένα ερώτημα.
Όταν φυγατε απο το σπίτι αυτό πως ένιωσες? Πως ήταν και η σχέση σου με τον άντρα σου?

naftilomenh

# 6 στις 22/12/2010
author
Γυναίκα / 52 / Παντρεμένη
Ηνωμ.Αραβικά Εμιράτα
Θέματα: 3
Απαντήσεις: 169
Εγώ έχω 2 απορίες.

Πρώτον ο άντρας σου συμφωνεί (ή κρυφο-συμφωνεί) με όσα λένε οι δικοί του;
Και δεύτερον για ποιο λόγο σε βρίζουν; Εννοώ όσο κακοί και να είναι, έχει συμβεί κάτι μεταξύ σας;

# 7 στις 22/12/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Καταλαβαίνω ότι και τίποτα να μη τους έχεις κάνει, αν δεν σε χωνεύουν (ακόμα κι έτσι, χωρίς λόγο) κάτι θα βρουν να πουν. Από την άλλη όμως σκέφτομαι ότι η οικονομική κατάσταση ανάμεσα σε ένα ζευγάρι παίζει σημαντικό ρόλο. Αν επιμείνεις στην απόφασή σου να μη γυρίσεις στο σπίτι πολύ φοβάμαι ότι θα έρθετε σε μεγάλη ρήξη. Μπρος γκρεμός δηλαδή και πίσω ρέμα.

Αυτό που θα σου πρότεινα είναι να αδιαφορείς. Να μη δίνεις σημασία, να μπαίνει απο το ένα αυτί και να βγαίνει απο το άλλο. Να αναισθητοποιηθείς!!! Μπορείς? Μεγάλοι άνθρωποι είναι, όλοι παραξενεύουν, και όλοι κάτι θα βρουν να πουν. Μην ασχολείσαι, καθόλου. Εσύ ξέρεις ποια είσαι, ξέρεις τί αξίζεις, το ίδιο φαντάζομαι και ο σύζυγός σου, οπότε?

Δεν είναι εύκολο, το ξέρω, κι εγώ χρειάστηκε να περάσουν πολλά χρόνια για να μάθω να χαμογελάω στα κακόβουλα σχόλια. Έχω βρει όμως την ηρεμία μου και έχω πείσει τον εαυτό μου, ότι κάποια στιγμή θα έρθουν έτσι τα πράγματα που θα δικαιωθώ. ΓιΆ αυτό σου λέω, αν και ο σύζυγός σου είναι δίπλα σου σΆ αυτή τη «μάχη», δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα, δεν αξίζει να σε αγγίζει τίποτα. Κρίμα είναι να στενευτείτε οικονομικά, και να φθαρεί η σχέση σας. Κλείσε την πόρτα του σπιτιού σου και μην ανοίξεις ακόμα και αν πέφτουν κανονιές.

Εύχομαι όλα να πάνε καλά, γιατί κανείς και τίποτα δεν πρέπει να μπαίνει ανάμεσα σε ένα αγαπημένο ζευγάρι.

P.S. Νομίζεις ότι το να το νοικιάσετε είναι λύση? Και που ξέρεις αν όντως θα βρείτε τέτοιο ενοικιαστή που θα είναι εντάξει στις υποχρεώσεις του? Ξέρεις πόσοι μένουν σε "ξένα σπίτια" χωρίς να πληρώνουν? Ξέρεις τί τρέξιμο χρειάζεται για να τους κάνεις έξωση? ¶στα, τα τραβήξαμε πρόσφατα. Η οικονομική κρίση τους "χτυπάει" όλους. Δεν είναι πλέον τόσο απλά τα πράγματα όσο ξέραμε.

# 8 στις 22/12/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by Ran_Tan_Plan

Αυτό ακριβώς..!!!!!!!!!!

daka2010

# 9 στις 23/12/2010
author
Γυναίκα / 40 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Αγιος Αθανάσιος
Θέματα: 9
Απαντήσεις: 2.027
Ο τίτλος σου λέει ότι δεν πρόκειται να γυσίσεις πίσω, αλλά δεν ξέρω αν μπορείς τελικά να το αποφύγεις…
Αν αναγκαστείς να γυρίσεις τελικά, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι όσο μπορείς να αδιαφορήσεις !!!
Το φαντάζομαι ότι θα είναι πολύ δύσκολο, αλλά είναι πιστεύω η μόνη λύση, να κοιτάς να είσαι καλά με τον άντρα σου και αυτοί έρχονται δεύτεροι για να μην πω τελευταίοι.
Εγώ βλέπω ένα καλό στοιχείο για τον άντρα σου (αν και δεν μας λες πολλά για την στάση του) αν και είναι δεμένος και με τους τοίχους όπως λες, μπόρεσες να τον πείσεις να φύγετε και να μείνετε σε ενοίκιο μετά από κουβέντα σας, αυτό σημαίνει ότι τελικά δεν είναι και τόσο κάθετος και με συζήτηση μπορείτε να βγάλετε άκρη.
Ξεκαθάρισε την θέση σου στον άντρα σου και βάλε τους δικού σου όρους σε περίπτωση που πάτε πίσω.
Μην αφήνεις τα πεθερικά σου να καταστρέψουν τον γάμο σου!!!
Καλή τύχη και καλή υπομονή!!!

# 10 στις 23/12/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Ο λόγος που έγινα μέλος του sxeseis.gr είναι γιατί βλέπω ότι είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα κοινότητα, με αξιοπρεπή μέλη.
Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα και θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη των μελών. Πολλές φορές η συμβουλή ενός ανθρώπου που δεν γνωρίζεις, επειδή είναι αμερόληπτη, μπορεί να είναι περισσότερο σοφή από των φίλων.
Εν ολίγοις: Είμαι παντρεμένη 8 χρόνια μ΄έναν εξαιρετικό άνθρωπο. παιδιά δεν έχουμε αποκτήσει. Το πρόβλημα μου είναι ότι όταν παντρευτήκαμε πήγαμε και ζήσαμε στο σπίτι του όπου στο ίδιο κτίριο κατοικούν και οι γονείς του. Η ζωή μου με τα πεθερικά ήταν πολύ δύσκολη, περίεργοι άνθρωποι, γκρινιάρηδες, κλεισμένοι, κακοί. Είμαι άνθρωπος πολύ ευγενικός, πονόψυχος και αξιοπρεπής. Πριν από 4 χρόνια η πεθερά μου με έβρισε πολύ άσχημα επειδή δεν μπόρεσα να κάνω παιδιά (ένα χαστούκι παραπάνω). Από εκείνη τη στιγμή ήθελα να φύγω αλλά αποφάσισα να μείνω για να μην χρειαστεί να πληρώνουμε ενοίκιο. έμεινα ένα χρόνο αλλά δεν άντεξα. Κατέληξα να πάθω κατάθλιψη και να παίρνω ηρεμιστικά και αντικαταθλιπτικά. Οι δε κρίσεις πανικού ήταν απερίγραπτες. Πιεζόμουν πάρα πολύ. Δεν μιλούσαμε με τα πεθερικά μου αλλά μάθαινα ότι με κατηγορούσαν και μ΄έβριζαν σε όποιον έβρισκαν μπροστά τους. Με τη βοήθεια και συμβουλές ψυχιάτρου αποφάσισα να φύγω από το σπίτι μετά από κουβέντα με τον άντρα μου και να μείνουμε στο ενοίκιο. Ο άντρας μου ποτέ δεν δέχτηκε το γεγονός ότι άφησε το σπίτι του (δεμένος με τους τοίχους στην κυριολεξία), αλλά ήταν κάτι που δεν είχαμε κουβεντιάσει ποτέ. Τώρα με την οικονομική κρίση η δουλειά του (ιδ.υπάλληλος) δεν πάει καθόλου καλά κι ετοιμάζεται να κλείσει μάλλον. Ήρθε λοιπόν και μου είπε ότι δεν μπορεί να πληρώνει άλλο ενοίκια και θα περιμένει μερικούς μήνες την απάντηση μου για να γυρίσουμε στο σπίτι. Εγώ του απάντησα ότι δεν υπάρχει περίπτωση να γυρίσω ποτέ εκεί και να νοικιάσει το σπίτι του που το έχει κλειστό. Φυσικά δεν υπάρχει περίπτωση να το κάνει. Ξέρω ότι από δω και πέρα θα είναι δύσκολη η συμβίωση μας, τους λόγους τους καταλαβαίνετε. Έχετε να μου προτείνετε και να κουβεντιάσουμε ποια θα είναι η αντιμετώπιση μου απέναντι του;

O σύζυγός σου αντιμετωπίζοντας τις συνέπειες της οικονομικής κρίσης και προσπαθώντας να βρει τρόπους να προστατεύσει την οικογένειά του , επιλέγει την επιστροφή στο πατρικό σπίτι ........

αφού πλέον νομίζει πως το ''δικό σου'' πρόβλημα έχει λυθεί ......

Ίσως να χρειαστεί να του υπενθυμίσεις τα περασμένα .......

να του εξηγήσεις πως η επάνοδός σας θα επιδεινώσει την κατάστασή σου

και αν δεν πειστεί ,

να ζητήσετε ξανά τη γνώμη του ψυχιατρου ......

Για τα οικονομικά θέματα πάντα βρίσκονται λύσεις .......
για τα θέματα υγείας ...... δύσκολα .........

Προτεραιότητά σου λοιπόν είναι η ψυχική υγεία
και η απομάκρυνση από οποιοδήποτε περιβάλλον σε αρρωσταίνει .......

StrawberryCherry

# 11 στις 23/12/2010
author
Γυναίκα / 39 / Σε σχέση
Αλλη χώρα
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 3.137
αληθεια εχει καταλαβει τιποτα εκεινος? γιατι παιρνεις τα φαρμακα
σψριπτα μανεντ

# 12 στις 23/12/2010
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Θα προτεινα να μεινετε μακρια, αλλα
αν δεν υπαρχει αλλη λυση λογω οικονομικων,

το να γυρισετε πισω και να σε στηριξει και να σε προστατεψει ο αντρας σου
απο τους δικους του, δεν ισχυει σαν σεναριο?

cerise

# 13 στις 23/12/2010
author
Γυναίκα / 57 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πεύκη
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 7.206
Κοίτα..τα ζευγάρια δεν είναι μόνο για τα εύκολα αλλά και για τα δύσκολα.

Μπορεί να αντιμετώπισες προβλήματα στο παρελθόν αλλά δεν είναι ηθικά σωστό τώρα να τα θυμηθείς και να τα επικαλείσαι για να φύγεις από κάποιον που είναι τώρα ανασφαλής και ευάλωτος λόγω επαγγελματικών προβλημάτων ενώ πριν δεν ήταν ίσως.

Θα είναι καλύτερα να κάνεις φόκους αν τα αισθήματά σου έχουν τελειώσει οριστικά και αμετάκλητα. Να κάνεις την αυτοκριτική σου που λένε...κι αν σου έχει τελειώσει που λένε τότε μπορείς να πάρεις κάποιες αποφάσεις. Κανείς δεν θέλει η -ο σύντροφός του να μένει δίπλα του από οίκτο. Εχουμε όλοι δικαίωμα στην ευτυχία και στην εξέλιξή μας.
Ομως να βρεις το πραγματικό λόγο κι όχι λόγους έξω από τη δικιά σου καρδιά για να ρίξεις αφορισμούς και να αιτιολογήσεις την αποχώρησή σου.

Οταν δεν υπάρχουν παιδιά η αποχώρηση είναι εύκολη. Ειδικά όταν τα αισθήματα έχουν τελειώσει. Αλλά και ξέροντας ότι the day after δεν θα ειναι και δρόμος στρωμένος με ροδοπέταλλα έτσι μπάχαλο που έχει γίνει ο κόσμος και μοιραία οι σχέσεις. Η δυσκολία όχι του να βρεις παρτεναίρ αλλά συντρόφου.
Καμμιά φορά πάμε για τα καλύτερα και....

Πάντως όποια απόφαση και να πάρεις θα πρέπει να είναι ειλικρινής και πολιτισμένη. Χωρίς προφάσεις εν αμαρτία που λένε . Ενας αξιοπρεπής χωρισμός είναι ότι καλύτερο για όλους. Ειδικά όταν τελειώνουν τα αισθήματα πρέπει να έχεις το κουράγιο και τη τόλμη να το πεις. Γιατί όταν το πεις λυτρώνεσαι κι εσύ κι ο άλλος που μπορεί να μην του τέλειωσανακόμα αλλά μπροστά στη δική σου ομολογία το ξεπερνά πιο εύκολα και συνεχίζει τη ζωή του. Δεν χρειάζεται δηλαδή να τον γεμίσεις ενοχές για τους γονείς του κλπ κλπ.
Γιατί μια γυναίκα καταξιωμένη επαγγελματικά και κοινωνική όπως περιγράφεις τον εαυτό σου είναι αδικαιολόγητη να μην μπορεί να διαχειριστεί τον έγγαμο βίο της λόγω πεθερικών και να χαλιέται καταπίνοντας χάπια επειδή η συμπεριφορά τους είναι ανάρμοστη. Εκείνοι να είχαν το πρόβλημα κι όχι εσύ.

Κανείς δεν θέλει δίπλα του ανθρώπους που δεν τους αγαπούν και δεν είναι έτοιμοι να τους στηρίξουν στις δύσκολες στιγμές της ζωής τους επειδή οι γονείς τους υπήρξαν απαράδεκτοι όπως στη δικιά σας περίπτωση. Εκείνος τι να τους κάνει γονείς του είναι....Μπορεί να τους βάλει στη θέση τους με τον τρόπο του αλλά δεν μπορεί και να τους εξοστρακίσει τελείως απο τη ζωή του.

Τώρα εκείνος είναι ευάλωτος, ανασφαλής επαγγελματικά . Χρειάζεται τη στήριξή σου φαντάζομαι. Δεν είναι εύκολο για κανέναν να στηρίζει. Χρειάζεται αγάπη και ζωντανά αισθήματα για να γίνει. Διαφορετικά οι διαπληκτισμοί , τα νεύρα και οι καυγάδες καραδοκούν και δοκιμάζουν τις αντοχές μας.

Αυτή λοιπόν η αγάπη και τα αισθήματα υπάρχουν ακόμα ή τα πήρε το ποτάμι?

Σ αυτό να κάνεις φόκους και μετά ν αποφασίσεις.

Το τι έφταιξε στο παρελθόν έξω από σένα δεν μετράει και τόσο όσο τι γίνεται τώρα μέσα σου γι αυτόν . Στο παιχνίδι των αισθημάτων είσαστε μόνο δυο.

Αυτοί οι δυο λοιπόν όπως κι αν έχει έρθει η παλιοζωή αγαπιούνται ακόμα ή αλληλοπαραμυθιάζονται? Μήπως ζουν μαζί από συνήθεια και μόνο? Μήπως κιόλας μισιούνται? Μήπως ο χωρισμός χωρίς να ειπωθεί έχει γίνει από καιρό?

Βάλτε τα κάτω και αναλύστε τα κοιτώντας ο ένας τον άλλον στα μάτια. Ειρηνικά και πολιτισμένα. Κι αν σε κάποιον του τέλειωσε....θα πρέπει με τόλμη και παρεισσία να το πει στον άλλον. Για να μπορέσει κι αυτός αν ακόμα έχει αισθήματα να το ξεπεράσει και να συνεχίσει τη ζωή του.

Το να επικαλεστείς περιστατικά του παρελθόντος για να στηρίξεις και να υποστηρίξεις τωρινές αποφάσεις είναι ότι πιο ποταπό. Ο άλλος γεμίζει τύψεις κι ενοχές . Γιατί όποιοι αγαπιούνται μακάρι και το ταβάνι να τους πλακώσει αγκαλιασμένους θα τους βρει. Οταν αρχίσουμε να λέμε η πεθερά , ο πεθερός , η κουνιάδα κλπ κλπ φταίνε ....τότε κάποιο πουλάκι λέει....ότι ο έρωτας μας τέλειωσε κι η αγάπη δεν καρποφόρησε στις καρδιές μας για να συντρίψει όλες τις δυσκολίες και τα σκαμπανεβάσματα της ζωής μας. Να τραβήξει η ζωή την ανηφόρα.

Πολιτισμένη συζήτηση κατόπιν αυτοκριτικής λοιπόν.

Ειλικρινείς δηλώσεις . Η αλήθεια σώζει. Και αν χρειαστεί πολιτισμένος χωρισμός.

Αλλοστε μπορείς να ζήσεις μόνη. Δεν εξαρτάσαι οικονομικά , ούτε παιδιά έχετε για να σας αποτρέψουν από μια τέτοια απόφαση.

Αν όμως τον αγαπάς και η φλόγα υπάρχει τότε καιρός είναι να την αναζωπυρώσετε. Κι ο τρόπος υπάρχει γι αυτούς που δεν θέλουν να χαθούν.

Στο σπίτι εκείνο φυσικά δεν θα ξαναπάτε κατά την άποψή μου με καμμιά δύναμη.

Και κάποια στιγμή που θα ζοριστεί θα το νοικιάσει για να έχει κάποιο εισόδημα.

Το θέμα είναι αν τελικά τα βρίσκετε σαν ζευγάρι και δεν σας τέλειωσαν τα αισθήματα. Εκεί θα κάνεις φόκους. Εκεί θα συζητάς κι εκεί θα εστιάζεις.

Κι όπως λες οι δυσκολίες μας κάνουν πιο δυνατούς. Είναι άδικο να χαλάμε τις σχέσεις μας γιατί το θέλουν κάποιοι άλλοι κι όχι εμείς οι ίδιοι. Χρειάζεται και υπομονή και συζήτηση και αυτοκριτική ώστε η συμπεριφορά μας και των δυο να αναβαθμίζει τη σχέση. Ολα με ειρηνικό διάλογο λύνονται. Κι όταν υπάρχουν αισθήματα αυτό κρατάει τη σχέση και τη φλόγα ζωντανή. Με προσπάθεια όμως και δουλειά. Τίποτα δεν το αφήνουμε στη τύχη του.

Το ποιο εύκολο είναι να πεις χωρίζω. Ομως το μετά δεν είναι απόλυτο ότι θα είναι στρωμμένο με ροδοπέταλα. Οι σχέσεις σήμερα δεν είναι και ότι το πιο εύκολο. Γιατί παρτεναίρ βρίσκεις . Σύντροφο όμως?

maraki_lar

# 14 στις 24/12/2010
author
Γυναίκα / 42 / Ελεύθερη
Ν. Λάρισας / Λάρισα
Θέματα: 40
Απαντήσεις: 2.364

Παράθεση:
Originally posted by cerise
Κοίτα..τα ζευγάρια δεν είναι μόνο για τα εύκολα αλλά και για τα δύσκολα.

Μπορεί να αντιμετώπισες προβλήματα στο παρελθόν αλλά δεν είναι ηθικά σωστό τώρα να τα θυμηθείς και να τα επικαλείσαι για να φύγεις από κάποιον που είναι τώρα ανασφαλής και ευάλωτος λόγω επαγγελματικών προβλημάτων ενώ πριν δεν ήταν ίσως.

Θα είναι καλύτερα να κάνεις φόκους αν τα αισθήματά σου έχουν τελειώσει οριστικά και αμετάκλητα. Να κάνεις την αυτοκριτική σου που λένε...κι αν σου έχει τελειώσει που λένε τότε μπορείς να πάρεις κάποιες αποφάσεις. Κανείς δεν θέλει η -ο σύντροφός του να μένει δίπλα του από οίκτο. Εχουμε όλοι δικαίωμα στην ευτυχία και στην εξέλιξή μας.
Ομως να βρεις το πραγματικό λόγο κι όχι λόγους έξω από τη δικιά σου καρδιά για να ρίξεις αφορισμούς και να αιτιολογήσεις την αποχώρησή σου.

Οταν δεν υπάρχουν παιδιά η αποχώρηση είναι εύκολη. Ειδικά όταν τα αισθήματα έχουν τελειώσει. Αλλά και ξέροντας ότι the day after δεν θα ειναι και δρόμος στρωμένος με ροδοπέταλλα έτσι μπάχαλο που έχει γίνει ο κόσμος και μοιραία οι σχέσεις. Η δυσκολία όχι του να βρεις παρτεναίρ αλλά συντρόφου.
Καμμιά φορά πάμε για τα καλύτερα και....

Πάντως όποια απόφαση και να πάρεις θα πρέπει να είναι ειλικρινής και πολιτισμένη. Χωρίς προφάσεις εν αμαρτία που λένε . Ενας αξιοπρεπής χωρισμός είναι ότι καλύτερο για όλους. Ειδικά όταν τελειώνουν τα αισθήματα πρέπει να έχεις το κουράγιο και τη τόλμη να το πεις. Γιατί όταν το πεις λυτρώνεσαι κι εσύ κι ο άλλος που μπορεί να μην του τέλειωσανακόμα αλλά μπροστά στη δική σου ομολογία το ξεπερνά πιο εύκολα και συνεχίζει τη ζωή του. Δεν χρειάζεται δηλαδή να τον γεμίσεις ενοχές για τους γονείς του κλπ κλπ.
Γιατί μια γυναίκα καταξιωμένη επαγγελματικά και κοινωνική όπως περιγράφεις τον εαυτό σου είναι αδικαιολόγητη να μην μπορεί να διαχειριστεί τον έγγαμο βίο της λόγω πεθερικών και να χαλιέται καταπίνοντας χάπια επειδή η συμπεριφορά τους είναι ανάρμοστη. Εκείνοι να είχαν το πρόβλημα κι όχι εσύ.

Κανείς δεν θέλει δίπλα του ανθρώπους που δεν τους αγαπούν και δεν είναι έτοιμοι να τους στηρίξουν στις δύσκολες στιγμές της ζωής τους επειδή οι γονείς τους υπήρξαν απαράδεκτοι όπως στη δικιά σας περίπτωση. Εκείνος τι να τους κάνει γονείς του είναι....Μπορεί να τους βάλει στη θέση τους με τον τρόπο του αλλά δεν μπορεί και να τους εξοστρακίσει τελείως απο τη ζωή του.

Τώρα εκείνος είναι ευάλωτος, ανασφαλής επαγγελματικά . Χρειάζεται τη στήριξή σου φαντάζομαι. Δεν είναι εύκολο για κανέναν να στηρίζει. Χρειάζεται αγάπη και ζωντανά αισθήματα για να γίνει. Διαφορετικά οι διαπληκτισμοί , τα νεύρα και οι καυγάδες καραδοκούν και δοκιμάζουν τις αντοχές μας.

Αυτή λοιπόν η αγάπη και τα αισθήματα υπάρχουν ακόμα ή τα πήρε το ποτάμι?

Σ αυτό να κάνεις φόκους και μετά ν αποφασίσεις.

Το τι έφταιξε στο παρελθόν έξω από σένα δεν μετράει και τόσο όσο τι γίνεται τώρα μέσα σου γι αυτόν . Στο παιχνίδι των αισθημάτων είσαστε μόνο δυο.

Αυτοί οι δυο λοιπόν όπως κι αν έχει έρθει η παλιοζωή αγαπιούνται ακόμα ή αλληλοπαραμυθιάζονται? Μήπως ζουν μαζί από συνήθεια και μόνο? Μήπως κιόλας μισιούνται? Μήπως ο χωρισμός χωρίς να ειπωθεί έχει γίνει από καιρό?

Βάλτε τα κάτω και αναλύστε τα κοιτώντας ο ένας τον άλλον στα μάτια. Ειρηνικά και πολιτισμένα. Κι αν σε κάποιον του τέλειωσε....θα πρέπει με τόλμη και παρεισσία να το πει στον άλλον. Για να μπορέσει κι αυτός αν ακόμα έχει αισθήματα να το ξεπεράσει και να συνεχίσει τη ζωή του.

Το να επικαλεστείς περιστατικά του παρελθόντος για να στηρίξεις και να υποστηρίξεις τωρινές αποφάσεις είναι ότι πιο ποταπό. Ο άλλος γεμίζει τύψεις κι ενοχές . Γιατί όποιοι αγαπιούνται μακάρι και το ταβάνι να τους πλακώσει αγκαλιασμένους θα τους βρει. Οταν αρχίσουμε να λέμε η πεθερά , ο πεθερός , η κουνιάδα κλπ κλπ φταίνε ....τότε κάποιο πουλάκι λέει....ότι ο έρωτας μας τέλειωσε κι η αγάπη δεν καρποφόρησε στις καρδιές μας για να συντρίψει όλες τις δυσκολίες και τα σκαμπανεβάσματα της ζωής μας. Να τραβήξει η ζωή την ανηφόρα.

Πολιτισμένη συζήτηση κατόπιν αυτοκριτικής λοιπόν.

Ειλικρινείς δηλώσεις . Η αλήθεια σώζει. Και αν χρειαστεί πολιτισμένος χωρισμός.

Αλλοστε μπορείς να ζήσεις μόνη. Δεν εξαρτάσαι οικονομικά , ούτε παιδιά έχετε για να σας αποτρέψουν από μια τέτοια απόφαση.

Αν όμως τον αγαπάς και η φλόγα υπάρχει τότε καιρός είναι να την αναζωπυρώσετε. Κι ο τρόπος υπάρχει γι αυτούς που δεν θέλουν να χαθούν.

Στο σπίτι εκείνο φυσικά δεν θα ξαναπάτε κατά την άποψή μου με καμμιά δύναμη.

Και κάποια στιγμή που θα ζοριστεί θα το νοικιάσει για να έχει κάποιο εισόδημα.

Το θέμα είναι αν τελικά τα βρίσκετε σαν ζευγάρι και δεν σας τέλειωσαν τα αισθήματα. Εκεί θα κάνεις φόκους. Εκεί θα συζητάς κι εκεί θα εστιάζεις.

Κι όπως λες οι δυσκολίες μας κάνουν πιο δυνατούς. Είναι άδικο να χαλάμε τις σχέσεις μας γιατί το θέλουν κάποιοι άλλοι κι όχι εμείς οι ίδιοι. Χρειάζεται και υπομονή και συζήτηση και αυτοκριτική ώστε η συμπεριφορά μας και των δυο να αναβαθμίζει τη σχέση. Ολα με ειρηνικό διάλογο λύνονται. Κι όταν υπάρχουν αισθήματα αυτό κρατάει τη σχέση και τη φλόγα ζωντανή. Με προσπάθεια όμως και δουλειά. Τίποτα δεν το αφήνουμε στη τύχη του.

Το ποιο εύκολο είναι να πεις χωρίζω. Ομως το μετά δεν είναι απόλυτο ότι θα είναι στρωμμένο με ροδοπέταλα. Οι σχέσεις σήμερα δεν είναι και ότι το πιο εύκολο. Γιατί παρτεναίρ βρίσκεις . Σύντροφο όμως?

Πολύ όμορφη, σοφή και ωριμη τοποθέτηση!Μπραβο, cerise!
Ο ερωτας είναι σαν τη θαλασσα για 2 λόγους: α)χίλιοι τη χαίρονται?ενας την πληρώνει! β)μπαίνεις και δεν ξέρεις αν θα βγεις...!

pythagoras

# 15 στις 25/12/2010
author
Ανδρας / 67 / Παντρεμένος
Ν. Ευβοίας / Χαλκίδα
Θέματα: 130
Απαντήσεις: 13.583
α2=β2+γ2 ΦιλοκαλούΒεν δε Βετ ευτελείας και φιλοσοφούΒεν άνευ Βαλακίας

bouboukia

# 16 στις 29/12/2010
author

Παράθεση:
Originally posted by wish_
Aν τον αγαπάς και τον θες στη ζωή σου θα πρέπει να συμβιβαστείς όπως δυστυχώς θα κάνουν πολλοί τη νέα χρόνια όσο αναφορά τα οικονομικά μας.

Παρολά αυτά θεωρώ ότι είναι εξίσου σημαντική και η ψυχική υγεία σου,το να παίρνεις χαπιά δε βγάζει πουθενά και μόνο καλό δε σου κάνει.

Για να πάτε σε άλλο σπίτι πάει να πει ότι σε νοιάζεται,η συμπεριφορά του με τους γόνεις του ποια είναι?Γιατί αν ο ίδιος τους αφήνει να μπαίνουν ανάμεσα σας και δε τους βάζει στη θέση τους τότε τα πράγματα θα γίνουν χειρότερα.

Πάντως δεν κατάλαβα ακριβώς τι άλλο κάνουν και σ΄ενοχλούν εκτός από το σκηνικό που μας είπες.Μπλέκονται στη ζωή σας,βάζουν λόγια στο γιο τους η απλά και μόνο που είναι στην ίδια πολυκατοικία σε τρελαίνει?

Δεν μπορείς να βρεις μια λύση με τον άντρα σου ώστε να μην έχεις πάρε δώσε με τους δικούς του και να΄σαι τυπική?Πάντως από τη στιγμή που δεν έχεις παιδιά και δουλεύεις νομίζω ότι είναι πιο εύκολο να φύγεις εκτός και αν νιώθεις και ανασφάλεια μήπως δεν βρεις κάποιον άλλο και σε κρατάει και αυτό.

Μόνο στη σκέψη ότι μπορεί ν΄ακούσω τη φωνή τους τρελλαίνομαι. Δεν αντέχω ούτε στη σκέψη να γυρίσω στο "σπίτι τους" που έκανα την κυρία όπως έλεγαν. Κι αυτό ισχύει για όλη μου τη ζωή -ασχέτως αν υπάρχουν εκεί αυτοί οι άνθρωποι είτε όχι. Θέλω να είμαι με τον άντρα μου αλλά δε νομίζω να τα καταφέρω γιατί εκείνου το όνειρο είναι να γυρίσει σπίτι του (μεγάλο κόλλημα σου λέω). Και είναι και το μονο μου πρόβλημα μαζί του-!

bouboukia

# 17 στις 29/12/2010
author

Παράθεση:
Originally posted by naftilomenh
Εγώ έχω 2 απορίες.

Πρώτον ο άντρας σου συμφωνεί (ή κρυφο-συμφωνεί) με όσα λένε οι δικοί του;
Και δεύτερον για ποιο λόγο σε βρίζουν; Εννοώ όσο κακοί και να είναι, έχει συμβεί κάτι μεταξύ σας;

Ο άντρας μου δεν συμφωνεί με όλα όσα έκαναν οι δικοί του. αλλα δεν έκανε και τίποτα για να με υποστηρίξει ή για να σταματήσουν να ασχολούνται μαζί μου. Τον λόγο που με βρίζουν τον παρέθεσα σ΄ένα θέμα "απάντηση σε όλους όσους ασχολήθηκαν με το πρόβλημα μου" αν θες διάβασε το γιατί είναι μεγάλη ιστορία.

bouboukia

# 18 στις 29/12/2010
author

Παράθεση:
Originally posted by in_change

Παράθεση:
Originally posted by Ran_Tan_Plan

Αυτό ακριβώς..!!!!!!!!!!

Σ΄ευχαριστώ. Πολύ σοφή η συμβουλή σου!

bouboukia

# 19 στις 29/12/2010
author

Παράθεση:
Originally posted by daka2010
Ο τίτλος σου λέει ότι δεν πρόκειται να γυσίσεις πίσω, αλλά δεν ξέρω αν μπορείς τελικά να το αποφύγεις…
Αν αναγκαστείς να γυρίσεις τελικά, το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι όσο μπορείς να αδιαφορήσεις !!!
Το φαντάζομαι ότι θα είναι πολύ δύσκολο, αλλά είναι πιστεύω η μόνη λύση, να κοιτάς να είσαι καλά με τον άντρα σου και αυτοί έρχονται δεύτεροι για να μην πω τελευταίοι.
Εγώ βλέπω ένα καλό στοιχείο για τον άντρα σου (αν και δεν μας λες πολλά για την στάση του) αν και είναι δεμένος και με τους τοίχους όπως λες, μπόρεσες να τον πείσεις να φύγετε και να μείνετε σε ενοίκιο μετά από κουβέντα σας, αυτό σημαίνει ότι τελικά δεν είναι και τόσο κάθετος και με συζήτηση μπορείτε να βγάλετε άκρη.
Ξεκαθάρισε την θέση σου στον άντρα σου και βάλε τους δικού σου όρους σε περίπτωση που πάτε πίσω.
Μην αφήνεις τα πεθερικά σου να καταστρέψουν τον γάμο σου!!!
Καλή τύχη και καλή υπομονή!!!

Σ΄ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή σου! Προτιμώ να χαλάσω το γάμο μου παρά να γυρίσω πίσω. Είναι μεγάλο το ζόρι εκεί μέσα

bouboukia

# 20 στις 29/12/2010
author

Παράθεση:
Originally posted by xaroulaaa

Παράθεση:

O σύζυγός σου αντιμετωπίζοντας τις συνέπειες της οικονομικής κρίσης και προσπαθώντας να βρει τρόπους να προστατεύσει την οικογένειά του , επιλέγει την επιστροφή στο πατρικό σπίτι ........

αφού πλέον νομίζει πως το ''δικό σου'' πρόβλημα έχει λυθεί ......

Ίσως να χρειαστεί να του υπενθυμίσεις τα περασμένα .......

να του εξηγήσεις πως η επάνοδός σας θα επιδεινώσει την κατάστασή σου

και αν δεν πειστεί ,

να ζητήσετε ξανά τη γνώμη του ψυχιατρου ......

Για τα οικονομικά θέματα πάντα βρίσκονται λύσεις .......
για τα θέματα υγείας ...... δύσκολα .........

Προτεραιότητά σου λοιπόν είναι η ψυχική υγεία
και η απομάκρυνση από οποιοδήποτε περιβάλλον σε αρρωσταίνει .......

Σ΄ευχαριστώ πάρα πολύ
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε