Ο εύκολος τρόπος να κάνετε νέες γνωριμίες και σχέσεις!
Με περισσότερα από 535.000 μέλη,
το Sxeseis.gr είναι το μεγαλύτερο ελληνικό site γνωριμιών.
Το Sxeseis.gr συνδυάζει με μοναδικό τρόπο λειτουργίες κοινωνικής δικτύωσης ,σελίδας γνωριμιών, forums και chat rooms δίνοντας στα μέλη του περισσότερες δυνατότητες και ευκαιρίες επικοινωνίας και γνωριμίας, από οποιοδήποτε άλλο μέσο.
Μάθετε περισσότερα για το Sxeseis.gr
Είμαι :
Ενδιαφέρομαι για :
Ημ. Γεννήσης μου :
Κατοικώ :
Νομός :
Περιοχή :
Ουπς! Ξεχάσατε να συμπληρώσετε κάποιες πληροφορίες!
Ουπς! Η ημερομηνία γέννησης δεν είναι σωστή!

Η πεθερά μου καταστρέφει τη σχέση μας

Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12

athina1970

# 1 στις 6/1/2011
author
Γυναίκα / 52 / Σε σχέση
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Αθήνα
Θέματα: 1
Απαντήσεις: 13
'Aρεσαν+: 0%

Η πεθερά μου καταστρέφει τη σχέση μας

Αποφάσισα να γίνω μέλος στο site γιατί αντιμετωπίζω ένα τεράστιο πρόβλημα με την δική μου πεθερά. Είμαι τρία χρόνια με έναν σύντροφο 38 ετών και πριν 8 μήνες αρραβωνίαστήκαμε. Συμφωνώ απόλυτα με την sapore ότι στην αρχή της γνωριμίας μου με την πεθερά μου ήταν όλα καλά. Ή έτσι νόμιζα. Έβλεπα πράγματα τα οποία τα επισήμανα στον σύντροφό μου, τα έβλεπε και εκείνος ωστόσο συνεχίζονταν. Για παράδειγμα επειδή είναι εύσωμος προσπαθούσα να του βρω ρούχα μοντέρνα στο νούμερό του. Μόλις τα έβλεπε η μάνα του του έλεγε δεν σου κάνουν και ενώ θα πηγαίναμε το απόγευμα να τα αλλάξουμε μαζί όταν κοιμόταν τα έπειρνε και του τα άλλαζε αυτή με το δικό της γούστο. Μία φορά ήθελε να πάμε να αλλάξουμ μία μπλούζα τρεις φορές. Από την πλευρά μου ήμουν σταθερή απεναντί της με το χαμογελό μου με την κατανόησή μου όσον αφορά στα παράπον που μου έκανε ότι κουράζεται με το σπίτι και τα φαγητά. Ωστόσο λίγο πριν τον αρραβώνα έγινε τελείως παρεμβατική. Ήθελε να γίνει σπίτι της γιατί εκεί πριν 50 χρόνια είχε αρραβωνιαστεί κι άυτή. Της εξήγησα ότι αν είναι να γίνει σε σπίτι θα γίνει στο δικό μου και όχι στο δικό της. Όλα αυτά ήταν σε συνεννόηση με τον γιο της. Επειδή η μητέρα μου έχει την καρδιά της και το σπίτι μου δεν είναι 100 τ.μ και δεν ΄θέλαμε να κουράσουμε καμμία αποφασίσαμε να γίνει σε ένα μεζεδοπωλείο φίλων μας με απίστευτα μενού και πολύ καλές τιμές. Πήγαμε αναγκαστικά για την τούρτα στο ζαχαροπλαστείο που ήθελε αυτή και όταν αντί για τετράγωνη που μας θύμιζε μνημοσύνου διαλέξαμε καρδιά εκείνη ούρλιαζε στο τηλέφωνο του γιου της ότι την γράφει κανονικά. Τελικά έγινε ο αρραβώνας και ο μήνας προετοιμασίας ήταν από τους χειρότερους της ζωής μου. Κλαίγαμε και μάλιστα κάποια στιγμή ο σύντροφός μου είχε πει ότι έτσι του έρχεται να μην κάνει τίποτα. Δηλαδή να χωρίζαμε. Παρόλο που είμαι πολύ δυναμικός άνθρωπος και δεν το λέω εγώ αλλά φίλοι και συνάδελφοι απορώ πως έμεινα σε αυτή την σχέση. Είναι τόσα πολλά αυτά που θέλω να μοιραστώ μαζί σας και δεν ξέρω αν φτάνουν 2 μέρες να γράφω. Το σημαντικότερο από όλα που έκανε τρεις μήνες μετά τον αρραβώνα ήταν όταν ένα διήμερο για πρώτη φορά ήρθε μαζί μας εκδρομή. Το ίδιο βράδυ ήρθαν η μητέρα μου και ο θείος μου που είναι σαν αδελφός μου. Περάσαμε πολύ ωραία βεβαίως με τις μπηχτές της αλλά την είχα συνηθίσει πλέον. Την ημέρα που θα φεύγαμε είχαμε κρατήσει ένα δωμάτιο για να κάνουμε ντους πριν φύγουμε. Την ώρα που έκανε μπάνιο ο σύντροφός μου και ενώ στο ίδιο δωμάτιο ήταν και η μητέρα μου λέει πολύ απλά θα μπω και εγώ μέσα στο μπάνιο δεν πειράζει παιδί μου είναι και ανοίγει την πόρτα του μπάνιου την αφήνει μίσάνοιχτη και η μητέρα μου τον βλέπει γυμνό και αυτήν να γδύνεται και να περιμένει τονγιο της να βγει για να μπει στη ντουζιέρα. Η μητέρα μου κόντευε να πεθάνει. Και πραγματικά είμαστε οικογένεια με προοδευτικές απόψεις. Αλλά αυτό ήταν διεστραμένο και πρόστυχο. Από τότε η σχέση μας έχει αλλάξει άρδην. Η ψυχολογία μου έχει γίνει χάλια και έχω διακυμάνσεις στο τι πραγματικά θέλω και τι πρέπει να κάνω. Για αρχή αυτά αν και έχω πάρα πολλά να σας πω ακίμη και να τα βγάλω από μέσα μου. Καλοδεχούμενες όλες οι απόψεις. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγνώμη που σας κούρασα.

aseglio

# 2 στις 7/1/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
'Aρεσαν+: %
Συναντιούνται δυο φίλοι στον δρόμο:

-Τι έγινε ρε, καλά?

- Άσε ρε, πέθανε η πεθερά μου.

- Σώπα! Τί είχε?

- Μαλ@κίες μωρέ, ένα κτήμα στο χωριό.

- Όχι ρε, σε ρωτάω αν είχε κανά πρόβλημα.

- Ναι δεν ήτανε γραμμένο στο κτηματολόγιο και τρέχουμε.

- Ρε σε ρωτάω από τι πέθανε.

- Προχτές το μεσημέρι μωρέ, δεν είχαμε φαγητό, βγήκε να πάει στο χασάπη να πάρει κανά κρέας και την πάτησε αυτοκίνητο.

- Πωπω...!!! Και τί κάνατε?

- Τι να κάνουμε, φάγαμε μακαρόνια!!!!

(εχει ξαναποσταριστεί στο φορουμ αλλα ταίριαζε)

somebody961

# 3 στις 7/1/2011
author
Ανδρας / 61 / Σε σχέση
Θέματα: 100
Απαντήσεις: 12.017
Μάθε φίλη μας να διαβάζεις 'πίσω' από τα γεγονότα.

Πρώτον: 'κάποια στιγμή ο σύντροφος μου είπε να τα παρατήσουμε όλα, δλδ να χωρίσουμε'. Τόσο πολύ θέλει που για χάρη της μαμάκας θα σε παρατούσε;;

Δεύτερο: Ο σύντροφος σου, δλδ Ο ΓΙΟΣ ΤΗΣ, ΠΟΥ είναι και ΤΙ ΚΑΝΕΙ για όλο αυτό; Τι στο διάβολο, άντρας πια ΥΠΟΤΙΘΕΤΑΙ πως είναι..

Τρίτο και ίσως σημαντικότερο: Ο γιόκας της, το ..βασιλόπουλο να πάρει μια μεγαλύτερη του, ενώ θα μπορούσε να πάρει ένα μπουμπούκι 5-10 χρόνια νεώτερη του;

ΑΥΤΑ να κοιτάξεις. Τα υπόλοιπα είναι μελάνι να θολώνει τα νερά..
Η με άλλα λόγια, Ο ΣΥΝΤΡΟΦΟΣ ΣΟΥ ΦΤΑΙΕΙ ΚΑΙ ΟΧΙ Η ΜΑΜΟΥΑΚΑ ΤΟΥ!
Έει, πού πας; Είναι γκρεμός εκεί! Ε, τότε καλά πάω.

Kallipateira

# 4 στις 7/1/2011
author
Γυναίκα / 52 / Ελεύθερη
Τουρκμενιστάν
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 370
Η πεθερά σου δεν καταστρέφει τη σχέση σας.

Το κελεπούρι που διάλεξες για σύντροφο της ζωής σου ευθύνεται για την πορεία της σχέσης σας κι εσύ.

Στείλτον στο γέρο διάολο με συνοπτικές διαδικασίες.

inioxos52

# 5 στις 7/1/2011
author
Ανδρας / 67 / Σε διάσταση
Ν. Θεσσαλονίκης / Πανόραμα
Θέματα: 27
Απαντήσεις: 7.282
Istoria gia gelia me tin 41xroni pou 8elei kai episimo arravwna, kai tis ton xalaei o 38xronos flouflis, pou opws oi perissoteroi antres einai kollimenos me tin mama tou. Eutuxws pou den 8a ginei kai gamos, na pe8anoume apo ta gelia. H mipws 8a ginei, etsi, gia na skasei i megaira i pe8era?
...Ναι στην χρηση των Ελληνικων στο διαδικτυο. Σε σας το λεω Ελληνολατρες, που εχετε ακομη Εγγλεζικα ψευδωνυμα. Και δεν εννοω την γραφη...

_Nelli_

# 6 στις 7/1/2011
author
Γυναίκα / 55 / Παντρεμένη
Ν. Χίου / Χίος
Θέματα: 0
Απαντήσεις: 11.032

Παράθεση:
Originally posted by Kallipateira
Η πεθερά σου δεν καταστρέφει τη σχέση σας.

Το κελεπούρι που διάλεξες για σύντροφο της ζωής σου ευθύνεται για την πορεία της σχέσης σας κι εσύ.

Στείλτον στο γέρο διάολο με συνοπτικές διαδικασίες.

Αυτό!!!
Ετσι ακριβω΄ς
Παρα τριχα...

daka2010

# 7 στις 7/1/2011
author
Γυναίκα / 40 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Αγιος Αθανάσιος
Θέματα: 9
Απαντήσεις: 2.027
Δεν μας είπες αυτός που είναι ? και τι λέει για όλα αυτά?
Σε κάθε πρόβλημα με την πεθερά, από πίσω είναι ο άντρας σου!
Γιατί δεν την βάζει στη θέση της? Πως τα αντιμετωπίζει?
Αν είναι μαμάκιας, αυτός είναι το πρόβλημα και όχι τόσο η πεθερά.
Αυτό που θα σου πρότεινα εγώ είναι να προσπαθήσεις να μην της δίνεις και πολύ σημασία και να κρατάς ουδέτερη στάση για να μην χαλάς την σχέση σου και το σημαντικότερο να συζητήσεις με τον αρραβωνιαστικό σου για το τι πρέπει να κάνετε, τι στάση να κρατήσετε και πώς να το αντιμετωπίζεται όλο αυτό…
Nα έχεις στον νου σου ότι ΜΑΖΙ πρέπει να τα συζητάτε γιατί εσείς είστε ζευγάρι και όχι με την μάνα του.
Καλή υπομονή και κουράγιο…

-ARTEMIS--

# 8 στις 7/1/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
αρραβωνιασμενη και πολυ ερωτευμενη εμενε με τα πεθερικα της και τα σαββατοκυριακα τρωγαν μαζι και με την αδελφη του του αντρα της και κορη της πεθερας της (και την οικογενεια )της.
ενα απο τα πολλα αυτα "ευτυχισμενα" σαββατοκυριακα της 26χρονης φιλης μας λοιπον, που ειχαν φαει ολοι μαζι, και με κατι αλλους θειους, η κοπελα ξεκινησε να πλενει τα πιατα.....ως νοικοκυρα που ηταν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
αφου τελειωσε την λαντζα, το σκουπισμα και τις αλλες δουλειες, ψαχνει με απορια ΠΟΥ πηγαν ολοι! και δη ο αντρας της ζωης της!!!
που πηγε ΟΕΟ???????????
ο αρρραβωνιαστικος με την μαμα και την αδελφη του ειχαν ξαπλωσει στο κρεβατι και μιλουσαν τα πουλακια.....μεχρι που κοιμηθηκαν!!!!!!!!!
το ΚΑΚΟ ηταν που η κοπελα συνεχισε να κοιμαται,
παντρευτηκε με το καλο, εκανε παιδακια.....
χωρισε τον μπαμπα των παιδιων
και....ΜΑΝΤΕΨΤΕ βρε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

καλε αυτο το αγορι ζει στη μαμα του, παλι κοιμαται με την μαμα του
και την αδελφη του.........κι ας περασαν τα χρονια.........!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

υ.γ. η κοπελα δεν ειναι πια κοπελα και κοιμαται με τα παιδια της, αν και της ευχομαστε ολοι να μην κοιμαται με αυτα κι οταν αποκτησουν συντροφους.......
χι χι χι χι χι!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

alternative

# 9 στις 7/1/2011
author
Ανδρας / 42 / Σε σχέση
Θέματα: 15
Απαντήσεις: 832
ΦΥΓΕ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΡΟΣ. Η συνήθεια σε κρατάει μαζί του. Το ίδιο αισθάνεται κ αυτός. Περαστικά.

# 10 στις 7/1/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by athina1970
. Περάσαμε πολύ ωραία βεβαίως με τις μπηχτές της αλλά την είχα συνηθίσει πλέον. Την ημέρα που θα φεύγαμε είχαμε κρατήσει ένα δωμάτιο για να κάνουμε ντους πριν φύγουμε. Την ώρα που έκανε μπάνιο ο σύντροφός μου και ενώ στο ίδιο δωμάτιο ήταν και η μητέρα μου λέει πολύ απλά θα μπω και εγώ μέσα στο μπάνιο δεν πειράζει παιδί μου είναι και ανοίγει την πόρτα του μπάνιου την αφήνει μίσάνοιχτη και η μητέρα μου τον βλέπει γυμνό και αυτήν να γδύνεται και να περιμένει τονγιο της να βγει για να μπει στη ντουζιέρα.

Κάτι ανάλογο μου έχει συμβεί και εμένα με τον πρώην σύζυγό μου..

Φύγε χθές.. είναι αρρωστημένη κατάσταση και δεν υπάρχει περίπτωση να αλλάξει κάτι..

Νομίζω πως χάνεις τον χρόνο σου.. μόνο υπό συγκεκριμένες προϋποθέσεις

ΜΠΟΡΕΙ και ΙΣΩΣ να γίνει κάτι, πράγμα που δεν δεχθεί θα επ' ουδενί ο λεγάμενος..

Εντελώς φιλικά ΦΥΓΕ ΧΘΕΣ..

(Μια ομοιοπαθούσα)
ΥΓ. υπάρχει βέβαια και η περίπτωση να θες να χάνεις τον χρόνο σου τσάμπα.. οπότε μείνε..

cerise

# 11 στις 8/1/2011
author
Γυναίκα / 57 / Ελεύθερη
Ν. Αττικής (Αθήνα) / Πεύκη
Θέματα: 7
Απαντήσεις: 7.206
Αν είναι έτσι ακριβώς όπως τα περιγράφεις...και δεν υπερβάλλεις, τότε η πεθερά είναι όντως σαλταρισμένη και απαράδεκτη.

Σ αυτές τις περιπτώσεις δεν αρκεί αυτό να το έχεις μόνο εσύ συνειδητοποιήσει. Πρέπει κι ο σύντροφός σου να το βλέπει και να το απεχθάνεται. Να καταλαβαίνει δηλαδή την παραφωνία και να βάλει τα πράγματα στη θέση τους κόβωντάς της τον αέρα και τα τρελλά. Να καταλαβαίνει ότι αυτό καμμιά νύφη δεν θα το ανεχτεί και αν σε θέλει και σ αγαπά πραγματικά να φροντίσει να βάλει φρένο σ αυτό το φιάσκο.

Εκείνος παιδί της είναι και θα τη συμμορφώσει. Θα τη βάλει στη θέση της που λένε μια κι εκείνη δεν το καταλαβαίνει από μόνη της. Αν τα βλέπει και τα καταπίνει υποχρεώνοντάς σε να τα ανεχτείς.....τότε σημαίνει ότι είναι μαμάκιας και δεν σέβεται ούτε εσένα ούτε τη σχέση σας.

Χωρίς τη δική του δραστική παρέμβαση εσύ από μόνη σου λίγα μπορείς να πετύχεις. Παρ όλα αυτά κάνε κι εσύ μια προσπάθεια δραστική από τη πλευρά σου και μια εξήγηση τώρα που είναι αρχή. Αν εκείνος ξυνίσει και σου δημιουργήσει ιστορία τότε θα πρέπει να το ξανασκεφτείς....

Ran_Tan_Plan

# 12 στις 8/1/2011
author
Ανδρας / 63 / Παντρεμένος
Ν. Χίου / Χίος
Θέματα: 25
Απαντήσεις: 9.705
Εισαι σιγουρη οτι ο΄καλος σου δεν ριχνει και κανα πριονι στη μαμα?

(Ρε τι διεστραμμενο μυαλο που εχω....)
"Πρεπει να'σαι λερα για να κυβερνας γαλερα"

mathilda

# 13 στις 9/1/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:

Παράθεση:
Originally posted by Ran_Tan_Plan
Εισαι σιγουρη οτι ο΄καλος σου δεν ριχνει και κανα πριονι στη μαμα?

(Ρε τι διεστραμμενο μυαλο που εχω....)

Να σου πω, και εμενα μου περασε απο το μυαλο...

Και δεν ειναι και τοσο απιθανο, τελικα.

# 14 στις 9/1/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Ρε τι σας ποτίζουν μερικούς εκεί στην πρωτεύουσα να πούμε; Μακριά από καμένους σαν και αυτόν

Παράθεση:
Από το μέλος athina1970 - 06/01/11 01:07
... Την ώρα που έκανε μπάνιο ο σύντροφός μου και ενώ στο ίδιο δωμάτιο ήταν και η μητέρα μου λέει πολύ απλά θα μπω και εγώ μέσα στο μπάνιο δεν πειράζει παιδί μου είναι και ανοίγει την πόρτα του μπάνιου την αφήνει μίσάνοιχτη και η μητέρα μου τον βλέπει γυμνό και αυτήν να γδύνεται και να περιμένει τονγιο της να βγει για να μπει στη ντουζιέρα. Η μητέρα μου κόντευε να πεθάνει. ...

MsSpourgitaki

# 15 στις 9/1/2011
author
Γυναίκα / 48 / Σε σχέση
Ν. Θεσσαλονίκης / Αγιος Αθανάσιος
Θέματα: 24
Απαντήσεις: 1.563
Πεθερές σαν την δικιά σου υπάρχουν πολλές. Η διαφορά είναι στον γιο, αν ξέρει να την βάζει στη θέση της ή όχι. Αν ο άνδρας είναι μαμάκιας, δυστυχώς αυτό δεν διορθώνεται και δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Μόνο να φύγεις από τη σχέση, όσο είναι ακόμα νωρίς, πριν προκύψουν παιδιά και μετά βρεθείς ξαφνικά χωρισμένη και με κουτσούβελα. Γιατί στις περισσότερες περιπτώσεις τα ζευγάρια χωρίζουν λόγω των γονιών. Η ξαδέρφη μου είναι δικαστίνα και το βλέπει αυτό κάθε μέρα.

mathilda

# 16 στις 10/1/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
Ο γιος παλι, φταει που δεν βαζει στη θεση της τη μαμα του, οταν μπουκαρει στο μπανιο οταν αυτος ειναι με τη μαλαπερδα εξω και τσιτσιδωνεται και αυτη διπλα του.
Παλι καλα δηλαδη που δεν εσκυψε η μουαμα να πιασει το σαπουνι...
Τι συζηταμε ακριβως ηθελα να ξερα; Κανουμε λογικη προσεγγιση σε παραλογες καταστασεις;

# 17 στις 10/1/2011
author
Ανενεργό μέλος
Θέματα:
Απαντήσεις:
ρίξτου δυό κλωτσίδια κ στείλτον στα τσακίδια

διαφορετικά ετοιμάσου για τριολέ

Ran_Tan_Plan

# 18 στις 10/1/2011
author
Ανδρας / 63 / Παντρεμένος
Ν. Χίου / Χίος
Απαντήσεις: 9.705

Παράθεση:
Originally posted by mathilda

Αυτο δεν μπορουμε να το πουμε μετα βεβαιοτητος διοτι δεν ειμεθα αυτοπτες μαρτυρες .

Το αισχρο και βρωμικο μυαλο μας ομως παει σιγουρα στο οτι η μουαμα σκυβει και το πιανει το σαπουνακι.
"Πρεπει να'σαι λερα για να κυβερνας γαλερα"

morgoth

# 19 στις 10/1/2011
author
Ανδρας / 45 / Ελεύθερος
Θέματα: 2
Απαντήσεις: 3.461
απο προσωπικές - φιλικές εμπειρίες, ο μονος τρόπος να αλλάξουν τα πράγματα είναι ο σύντροφός σου να βάλει τα όρια.. εσύ είσαι ξένη. ότι και να κάνεις. ότι και να πεις, θα γίνεις η κακιά που δε τους αγάπάει και τους μισεί...
φύγε κοπέλα μου... σκέψου με την λογική και όχι το συναισθημα

KOLORS

# 20 στις 10/1/2011
author
Ανδρας / 57 / Παντρεμένος
Τατζικιστάν
Απαντήσεις: 2.737

Παράθεση:
Originally posted by Ran_Tan_Plan

Παράθεση:
Originally posted by mathilda

Αυτο δεν μπορουμε να το πουμε μετα βεβαιοτητος διοτι δεν ειμεθα αυτοπτες μαρτυρες .

Το αισχρο και βρωμικο μυαλο μας ομως παει σιγουρα στο οτι η μουαμα σκυβει και το πιανει το σαπουνακι.

εγω θα ηθελα να ηξερα τι θα πειτε αν μαθετε
οτι η μουαμα πλενεται με αφρολουτρο.
Επιλέξτε σελίδα: (1-2)
Σελίδες 12
Δεν μπορείτε να απαντήσετε